PDA

Zobacz pełną wersję : Photoshop - kolory



lukadegroot2
22-01-2011, 13:57
Mam pytanie. Swego czasu czytając lekture S.Kelby'ego ;-) dotyczaca ustawien krzywych celem korekcji kolorów skonfigurowałem parametry wg jego sugestii.
Zdefiniowałem wartości w panelu KRZYWE poprzez dwukrotne klikniecie każdego z kroplomierzy osobno. Na ekranie pojawialo sie okno probnika kolorow i:
Dla CZARNEGO kroplomierza wpisalem składowe wartosci : R:7 G:7 B:7
Dla BIAŁEGO kroplomierza wpisałem: R:245 G:245 B:245
Dla SZAREGO kroplomierza wpisałem: R:133 G:133 B:133

Po tym wszystkim zatwierdzilem domyślne (nowe) wartości! i od tego czasu te ustawienia obowiazuja przy kazdej obrobce.

1. Czy te ustawienia sa OK?
2. Czy można przywrócic ustawienia domyślne? Jakie to są wartości dla poszczególnych kanałow RGB?

punky
22-01-2011, 14:22
Ad1 ustawienia sa OK
Ad2 Mozna dla czarnego RGB = 0 0 0
dla bialego RGB = 255 255 255
dla szarego RGB = 128 128 128 (o ile dobrze pamietam)

komarsnk
22-01-2011, 15:01
a jaki teoretycznie powinien być efekt podczas obróbki po wprowadzeniu ww. wartości? Bardzo mnie to intryguje :p

punky
22-01-2011, 15:10
Przy korekcji curves ustalasz sobie kroplomierzem punkty czerni bieli i szarości,
zmienione na wartości punkty RGB mają dać pewną tolerancję
np idealna czerń to RGB 0 0 0 ,a wg jego zaleceń ustawisz punkt RGB 7 7 7 czyli rozjaśnisz nieznacznie czernie i analogicznie z bielami, unikasz w ten sposób przepałów i niedoświetleń na poprawionym już obrazku.

Zlikwidujesz też tą metodą zafarby, bo jeśli wiesz że coś w rzeczywistości było czarne to przypiszesz mu wartość czerni RGB 7 7 7 (zamiast idealnej czerni RGB 0 0 0).

Mam nadzieję że w miarę jasno to opisałem :D

komarsnk
22-01-2011, 15:14
ok wszystko jasne! ;) dzięki za wyjaśnienie!

Janusz Body
22-01-2011, 15:17
Mam pytanie.

1. Czy te ustawienia sa OK?


Nie. Nie są. Na dzień dobry przesunąłeś punkt czerni w górę a punkt bieli w dół i tym samym "skróciłeś" zakres tonalny zdjęcia. To poprawia kontrast ale "znika" szczegóły w cieniach i w światłach. Na zdjęciach o małej rozpiętośći tonalnej to jeszcze może mieć jakiś sens. Na zdjęciach wykorzystujących cały zakres matrycy nie ma zupełnie sensu. Nie ma idealnych ustawień "do wszystkiego"


...
2. Czy można przywrócic ustawienia domyślne? Jakie to są wartości dla poszczególnych kanałow RGB?

Tak. Wystarczy u góry okienka wybrać "default".

lukadegroot2
22-01-2011, 17:36
Tak. Wystarczy u góry okienka wybrać "default".


Po ustawieniu "default" i dwukrotnym kliknieciu kroplomierzy dalej mam te zmienione wartości. Sa przypisane chyba jako defaultowe.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img691.imageshack.us/img691/4221/beznazwy2wr.jpg)

Chyba musze je zmienic i potwierdzic zmiane na nowe wartości jako defaultowe. Jakie sa te poprawne wartości? Tak jak kolega powyżej pisał?? czyli:
dla czarnego RGB = 0 0 0
dla bialego RGB = 255 255 255
dla szarego RGB = 128 128 128 (o ile dobrze pamietam) ???

Janusz Body
22-01-2011, 18:32
.....poprawne wartości? Tak jak kolega powyżej pisał?? czyli:
dla czarnego RGB = 0 0 0
dla bialego RGB = 255 255 255
dla szarego RGB = 128 128 128 (o ile dobrze pamietam) ???

Wciśnij Alt po dwukrotnym kliknięciu na pipetke - przycisk Cancel zamieni się na "RESET" :-)

Alt to standard do resetu własciwie wszędzie w PS

lukadegroot2
22-01-2011, 19:27
Wciśnij Alt po dwukrotnym kliknięciu na pipetke - przycisk Cancel zamieni się na "RESET" :-)


RZeczywiście pojawia sie RESET/WYZERUJ ale po zastosowaniu zostaja wartości, ktore przy okazji Kelbyego zmienilem, czyli:
Dla CZARNEGO : R:7 G:7 B:7
Dla BIAŁEGO R:245 G:245 B:245
Dla SZAREGO R:133 G:133 B:133

dopiero jak zmienie te wyzej na wartosci nowe to po zamknieciu okna ze zmieninymi wartosciami (np. dla czarnego: R:0 G:0 B:0) wyskakuje komunikat czy zapisac te nowe wartosci defaultowe. I tak chyba zrobić musze.

Dla pewności: dla czarnego wszystko: 0 białego: 255 a szarego:128??

Wole miec defaultowo ustawione parametry dla calego zakresu dynamicznego..a zmieniac w razie potrzeby. tylko tego SZAREGO nie pewny jestem, ale chyba 128???

Janusz Body
22-01-2011, 19:51
....w razie potrzeby. tylko tego SZAREGO nie pewny jestem, ale chyba 128???


Tak szary to 128 pozostałe to 0 i 255 :-)

Maggot
22-01-2011, 20:19
tez mam podobny dylemat. Tylko chyba w troche innym kontekscie. Mianowicie mam bardzo fajny monitor - eizo cg222, kalibruje go dosc czesto na Color Munki i z wydrukow jestem bardzo zadowolony, przy dobrym oswietleniu roznic praktycznei nie widac. No i git tak ma byc i co najwazneijsze jest. Sprawa ma sie gorzej gdy jasne zdjecie w ktorym na swoim monitorze widze szczegoly nawet w bardzo jasnych bielach na zwyklym laptopowym lub innym budzetowym monitorze wygladaja paskudnie. Jest duzo przepalow itp. O ile ten stan rzeczy rozumiem: slabe monitory zamiast pokazywac jasne jasnosci ;) daja biel. I mozna by to bylo tlumaczyc klientowi ze ma slaby monitor wiec niech sie cieszy ze wogole cokolwiek widzi. Ale jednak chyba w tej chwili blizszy jestem postawie ktora nakazuje mi popsuc odrobine zdjecie tak zeby ogromna wiekszosc potencjalnych klientow posiadajaca amatorski sprzet byla w stanie ogladac zdjecia w jako takiej jakosci.
Planowalem podlaczyc gorszy monitor i sie pobawic suwaczkami ale moze powyzszy sposob z przesunieciem poziomu bieli bedzie lekiem na cale zlo?

MoonWind
02-02-2011, 14:43
Planowalem podlaczyc gorszy monitor i sie pobawic suwaczkami ale moze powyzszy sposob z przesunieciem poziomu bieli bedzie lekiem na cale zlo?

Przesuwanie bieli niewiele Ci da ponieważ przebicie gamutu matrycy laptopa, netbooka czy słabszego jakościowo monitora które obserwujesz może nastąpić dla dowolnej barwy a nie tylko w bieli.
Moja propozycja jest taka skoro masz laptopa i/lub słabszy monitor i ColorMunki to zrób sobie profile barwne tych dwu matryc.
Następnie przenieś je sobie na komputer który masz podpięty pod EIZO.
Użyj profili laptopa i słabszego monitora do podglądu softproof w PS,Gimp czy C1 (LR niestety softproofa nie posiada). Włącz sobie w programie w którym pracujesz "alarm przebicia gamutu" w PS, Gimp i C1 robi się to w różnych miejscach, znajdziesz sobie. Ustaw sobie kolor zaznaczania obszaru alarmu na jakiś bijący w oczy nie występujący na obrabianych zdjęciach (w PS domyślenie ustawiony jest kolor szary a w C1 jakaś purpura). Po włączeniu podglądu softproof i aktywacji alarmu gamutu na obrabianym zdjęciu obszary których laptop czy słaby monitor nie są w stanie wyświetlić zostaną zamalowane kolorem wybranym podczas konfiguracji alarmu gamutu. Zasada prezentacji taka sama jak alarm clippingu w LR czy C1. Wtedy możesz dokonać odpowiednich korekt ekspozycji czy nasycenia barw tak aby zlikwidować obecność obszarów zdjęcia objętych alarmem gamutu.
Możliwe że dojdziesz do wniosku że tak "osłabione" zdjęcie będzie brzydkie na EIZO ale na pewno będzie wyglądało dobrze (bez jednobarwnych placków) na laptopie czy starszym monitorze.