PDA

Zobacz pełną wersję : Solar Finder czyli jak padają promienie słoneczne



strybus
20-01-2011, 15:30
Witam wszystkich,

Jako trochę fotograf wiem jak istotne jest dla fotografujących (w szczególności krajobrazy) to gdzie znajduje się słońce w miejscu gdzie właśnie robią zdjęcia. Nie jest to takie trudne do odkrycia bo wystarczy spojrzeć na niebo i już wszystko wiadomo.

Jednak o wiele trudniejsze jest rozpoznanie gdzie będzie znajdować się słońce w przyszłości w miejscu gdzie się dopiero zamierza fotografować. Dla zdjęć krajobrazowych często ważne są godziny poranne i wieczorne ale określenie miejsca gdzie wtedy będzie nasza rodzima gwiazda, a w szczególności w miejscy gdzie się jeszcze nie było, jest bardzo trudne.

Postanowiłem więc napisać program Solar Finder na telefony z systemem Android, który wskaże dokładnie pozycję słońca w miejsce gdzie się znajduje użytkownik telefonu na wybraną dowolnie datę i godzinę.

Program jest darmowy.
Program do odnalezienia w Android Market po wyszukaniu "Solar Finder". Opis programu pod linkiem http://www.appbrain.com/app/solar-finder/pl.squap.android.solarfinder


Mam nadzieję, że okaże się on przydatny dla amatorów fotografii, którzy analizują wpływ światłą na robione fotografie i nie mieli dotąd możliwości precyzyjnie wyznaczać pozycji słońca... i są w posiadaniu telefonu z Androidem.

Pozdrawiam,
Sławek

dziobolek
20-01-2011, 15:55
Inne przydatne narzędzie dla miłośników wschodów i zachodów i nie tylko... (nie tylko na Androida ;) )

The Photographer's Ephemeris (http://stephentrainor.com/tools/) - polecam.

Pozdrówka!

strybus
20-01-2011, 19:07
The Photographer's Ephemeris - fajny program.

Mój program jest znacznie prostszy ale ma tą fajna cechę, że trzymając telefon w dłoni, program będzie Ci wskazywał jak go ustawić aby oś przechodząca wzdłuż telefonu wskazywała pozycję słońca na niebie dla lokalizacji, w której się znajdujesz i dla wybranej dowolnie daty i godziny.

Fakt - tylko na Androida, ale za to pod ręką tak gdzie się robi fotki :)

dziobolek
20-01-2011, 20:29
Ależ ja nie mam zamiaru się z tobą licytować, który "jest fajniejszy" ;)

Dorzuciłem kolejne narzędzie z tej serii i tyle.
Działa na Windowsie, Linuxie, Mac...

A jeśli idzie o mobilki to chyba nie tylko na iPhone:

Mobile system requirements
*Android devices
-Google Android™ 2.2 operating system
-ARMv7-A processor with vector FPU
-OpenGL ES 2
-H.264 and AAC hardware decoders
-256MB of RAM
*BlackBerry™ Tablet OS
*iOS 3 and higher

Pozdrówka!

strybus
20-01-2011, 21:17
Ja również nie zamierzałem się licytować :) a jedynie podać jakąś cechę wyróżniającą.

Jeśli ktoś ma androida i ochotę spróbować to zachęcam... a nóż się spodoba ;)