PDA

Zobacz pełną wersję : Oddawanie do labu -zdziwienie



Oakhallow
12-12-2005, 18:14
Chciałem oddać swoje wypociny z cyfraka do wywołania i oczywiście sterta problemów. Dotychczas, z negatywów, oddawałem do Wilabu i byłem zadowolony (względnie). Ale kilka dni temu otworzyli w Promenadzie punkt ProfiLab Express. W samym Profilabie przy placu mirowskim strasznie mi porysowali negatyw i skreśliłem tę firmę. Ale z plikiem cyforym problemu nie powinno być, co najwyżej pierwsze sztuki źle naświetlą zanim się "dotrzemy", a cena na razie korzystna, bo 3,99 za odbitkę 20x30 (trzeba mieć kupon, a te leża przy kasach w Almie).
Przy okazji zakupów wstąpiłem wypytać o szczegóły. Powiedziałem jaki mam aparat i co chcę uzyskać. No i usłyszałem całą litanię o konieczności kadrowania, przycinania, zmniejszania... oczywiście koniecznie w PS (bo jak powiedziałem, że używam Corela, to według obsługi raczej sie nie da). Tyle w punkcie w Promenadzie. Ale zachęcony opinią kolegi Viteza przyjrzałem sie serwisowi e-foto. Zaznajomiłem się z instrukcją przygotowywania plików. A nawet napisałem do obsługi doładnie to o co pytałem w Promenadzie. Odpowiedź w miarę podobna, już tylko nie było, że czymś innym niż Photoshop to się nie da (ale jak daleko sięga ta stereotypizacja).
Ale tknięty przeczuciem napisałem też do Wilabu. I zdziwienie!!! A mianowicie skoro mój aparat robi zdjęcie w proporcji 3:2 (chyba jakoś tego w Profilabie nie mogli przyswoić, bo wychodzi, ze wszystkie cyfry robią dla nich 4:3), to nie muszę poddawać rozmiaru żadnej obróbce. Zdjęcia będa identyczne w opcji fit i fill. Skąd taka różnica i czy rzeczywiście to możliwe??? Maszyna Agfy umie a Fuji nie?

Oakhallow

Tomasz1972
12-12-2005, 18:27
Wszystko tak naprawdę zależy od laboranta .

Raff
12-12-2005, 18:42
Rózne formaty mają różne proporcje. Różne minilaby używają różnych formatów. Jak nie wykadrujesz odpowiednio do formatu (zazwyczaj w 300dpi) jaki naświetla maszyna to zazwyczaj coś obetnie. 20x30 to na FUJI A4 czyli 210x297 mm. A obrabiac możesz czym chcesz (jaki będzie efekt skalowania to już inna sprawa) byle wielkość w pikselach była odpowiednia dla danego formatu.

TommyTheCat
12-12-2005, 18:43
3,99 za 20x30 korzystna ?
robilem za 1,20 przez net
http://www.allegro.pl/show_user.php?uid=2539179

Oakhallow
12-12-2005, 19:05
Jak nie wykadrujesz odpowiednio do formatu (zazwyczaj w 300dpi) jaki naświetla maszyna to zazwyczaj coś obetnie.
No ale to jest właśnie mantra, którą wszędzie słyszę. Tyle, że Vitez w swoim eksperymencie udowodnił, że kadrowanie do podanego przez lab formatu nie ma sensu bo i tak się rozjedzie.
Zastanawiam się skad taka różnica, że jak oddam bez żadnych zmian do profilabu to w 20x30 dostanę środek kadru, a jak oddam do Wilabu to cały kadr zmieści się na papierze (ew bez 2mm z każdej strony - ale oni obcinają tak zawsze, niezaleznie od formatu). Czy to specyfika maszyny czy ktoś to ręcznie obrobi? Czy to, że format wejściowy ma stosunek boków 3:2 w ogóle ma jakieś znaczenie??? Bo jeśli ma to w takim razie ProfiLab to na prawdę jest tylko w nazwie profi, skoro wszystko wrzucają do jednego worka, kompaktowego 4:3.

3,99 to dla mnie korzystna cena wobec cennikowych 12zł. Z allegro nie korzystam i nikt mnie nie przekona.

Oakhallow

Krakers
12-12-2005, 19:17
No ale to jest właśnie mantra, którą wszędzie słyszę. Tyle, że Vitez w swoim eksperymencie udowodnił, że kadrowanie do podanego przez lab formatu nie ma sensu bo i tak się rozjedzie.
Zastanawiam się skad taka różnica, że jak oddam bez żadnych zmian do profilabu to w 20x30 dostanę środek kadru, a jak oddam do Wilabu to cały kadr zmieści się na papierze (ew bez 2mm z każdej strony - ale oni obcinają tak zawsze, niezaleznie od formatu). Czy to specyfika maszyny czy ktoś to ręcznie obrobi? Czy to, że format wejściowy ma stosunek boków 3:2 w ogóle ma jakieś znaczenie??? Bo jeśli ma to w takim razie ProfiLab to na prawdę jest tylko w nazwie profi, skoro wszystko wrzucają do jednego worka, kompaktowego 4:3.

3,99 to dla mnie korzystna cena wobec cennikowych 12zł. Z allegro nie korzystam i nikt mnie nie przekona.

Oakhallow
Pracuej na frontierze i mam takie cos co pozwala fotce zmiescic ja w kadrze lub moge zdecydowac aby maszynka wykadrowala to automatycznie by niebylo marginesow
najczesciej uzywam fillinn co powoduje ze obraz ktory niemiesci sie w proporcji danego formatu jest docinany . Zauwaz ze 9x13 ma inne proporcjie niz 10x15 i wlasnie z tego powodu 9x13 zmiesci ci caly obrazek a juz 10x15 obetnie ci niebo i ziemie:)

Driver
12-12-2005, 19:28
a 21x15 to już wogóle przekichane. brakuje 1.5 cm :/

leszekel
12-12-2005, 21:12
a 21x15 to już wogóle przekichane. brakuje 1.5 cm :/
Oczywiście, bo iloraz boku do boku jest równy 1,4, a musi być 1,5.
Jak się nie kadruje, to tak żywcem z karty wychodzi bez obcięć w labie tylko 10X15, 20X30. Inne trzeba przycinać w zależności od formatu, jaki chcemy zamówić. I tak 9X13, tj 13:9=1,44; 21X15 tj. 21:15=1,4; 40X30 tj.....1,33. Iloraz boku do boku ma być po kadrowaniu taki, jakiej wielkości chcesz zamówić odbitkę.
Ja tak robię i w labie nic mnie nie obcinają (no, na szczęście :D )

Oakhallow
12-12-2005, 21:35
Odpowiedź jaką otrzymałem z Wilabu:
"Jezeli plik ma zgodne proporcje bokow z zamawiana odbitka, to wyzsza
rozdzielczosc pliku nie wymusza recznego kadrowania zdjecia gdyz
maszyna zrobi to automatycznie."

Zgadzałoby się to z tym co napisał leszekel. I teraz już kumam, że jak chce oddać do Wilabu to inny format niż 10x15 i 20x30 musze sobie minimalnie zmienić rozmiar zdjecia aby zgadzala się proporcja.

Szkoda tylko, że w Profilabie albo nie umieją liczyć, albo mają kiepskie maszyny skoro tylko 10x15 umieją naświetlić poprawnie a do 20x30 upierają się, że potrzebne kadrowanie.

Oakhallow

Vitez
14-12-2005, 18:53
Szkoda tylko, że w Profilabie albo nie umieją liczyć, albo mają kiepskie maszyny skoro tylko 10x15 umieją naświetlić poprawnie a do 20x30 upierają się, że potrzebne kadrowanie.


Szkoda ze wierzysz w madrosci wypisywane przez nich.
Robilem w ProfiLabie 20x30.
Rob po swojemu - nie mecz laborantow pytaniami emailowymi czy telefocznicznymi bo powiedza ci standardowa odpowiedz a zrobia i tak po swojemu.
Dlatego ty musisz robic po swojemu, tak jak ci z wlasnych prob wyjdzie najlepiej.
Mi najlepiej (dowolny wymiar odbitki) wychodza odbitki wlasnie tak jak pisalem - oryginalny rozmiar pliku, JPG, proporcje ustawione na 2:3 (jesli cos przycinam w PS to proporcje ustawiam na 2cm vs 3cm bez dpi), odbitki z opcja "dopasowanie" a nie "wypelnienie" . Czasem wychodza male, biale paski ale przyciac - nie ma szans by cos przycieli.

Opcja fill to:
a) dla leniwych (obcinanie paskow) i nie pilnujacych dokladnie co w kadrze sie miesci... ot byle odbitka byla
b) do maszyn z dynamicznym cieciem - tu mozna prawie dowolny wymiar odbitki zrobic, nawet bez proporcji (np fotonet Tychy ma taka opcje, ProfiLab nie).