PDA

Zobacz pełną wersję : 430EX - kłopot ze wspomaganiem AF ?



tryton
16-01-2011, 23:35
Witam.
Zauważyłem dziś coś dziwnego. Mianowicie nie chce za bardzo działać wspomaganie AF (te czerwone światełka). Po przestawieniu na full auto znów działa, ale na trybach manualnych raz działa raz nie. Zwłaszcza przestaje świecić po odchylaniu i obracaniu głowicy. Zauważyłem też, że świeciła w pewnym momencie jedna lampka, a druga nie działała. Zjawisko generalnie ma charakter losowy, czyli czasem rzuca świecące "nitki" na obiekt a raz nie.
Próbowałem różnych zmian, ale generalnie jest podobnie. Nie wiem, może tak zawsze było, a ja dziś to zauważyłem, ale nie sądzę. Żytnia mnie czeka?

mxw
17-01-2011, 02:19
Zjawisko generalnie ma charakter losowy, czyli czasem rzuca świecące "nitki" na obiekt a raz nie.
chmm, ale co to znaczy "losowy"? :roll:

to, czy aparat włączy wspomaganie AF i w jakim zakresie zależy od kilkunastu czynników. potrafisz wymienić choć kilka?

jeżeli nie, to wszystko jest okay - w sumie można powiedzieć, że to działa "losowo" :wink:

tryton
17-01-2011, 21:18
Więc może jest ok. Może czujnik uznaje, że sobie radzi i nie włącza "nitek". Tylko, że dziwne było to, że przy tych samych warunkach oświetleniowych na automacie diody świecą a potem po przejściu na manual, najpierw świecą, potem nie za bardzo. Nie wiem od jakich jeszcze dokładnie czynników zależy uruchamianie wspomagania, dlatego założyłem wątek.

mxw
18-01-2011, 00:45
Nie wiem od jakich jeszcze dokładnie czynników zależy uruchamianie wspomagania, dlatego założyłem wątek.
po pierwsze: wspomaganie AF jest włączane, gdy jest ciemno (poniżej kilku EV) lub mało kontrastowo.
więc najlepiej testować w ciemnym pokoju na gładkiej ścianie.

po drugie: wspomaganie AF działa tylko w trybie AF ONE-SHOT (i AI), nie działa w SERVO.
zapewne dlatego włączało ci się w automacie.

po trzecie: wspomaganie musi być włączone w CF aparatu i lampy.

po czwarte: to, czy zapalą się jedna czy dwie diody wspomagania zależy od tego, ile punktów ostrości masz aktywnych: tylko centralny - zaświeci tylko jedna, więcej - zaświecą dwie.

to IMHO mniej więcej tyle.
to teraz sprawdź, czy to działa, czy jednak nadal działa "losowo" :wink:

tryton
18-01-2011, 08:12
O widzisz! I teraz mi pomogłeś. Miałem SERVO.
Dzięki!