PDA

Zobacz pełną wersję : Zakup 10D



ogest
28-01-2004, 21:41
Witam!
Zdecydowałem zakupić się w najbliższym czasie 10D. Stad moje pytanie. Czy jest sens szukać jakiejś szybkiej karty (jakiej ?). Czy aparat bedzie to wstanie wykorzystać, choćby w czasie opróżniania bufora. Jakie są róznice między standardowymi karatmi a szybkimi.

A drugie pytanie dotyczy współpracy korpusu z lampą Canon 420 EX. Jak to chodzi ? Bo np ta lampa z EOS 3 chodzi se tak. A właściwie korpus chodzi nie szczególnie. Jakby się zacinał, zdecydowanie wolniej ostrzy niż bez lampy. W zasadiz epsporo czasu minei zanim zacznie ostrzyć. A jak jest przy 10D

Bartek

Vitez
28-01-2004, 22:28
Zdecydowałem zakupić się w najbliższym czasie 10D. Stad moje pytanie. Czy jest sens szukać jakiejś szybkiej karty (jakiej ?). Czy aparat bedzie to wstanie wykorzystać, choćby w czasie opróżniania bufora. Jakie są róznice między standardowymi karatmi a szybkimi.
Zalezy jak czesto bedziesz korzystal z trybu zdjec seryjnych i jak bardzo bedziesz zapelnial bufor. Miesci on az 9 klatek, jesli nie uzywasz aparatu do zdjec np sportowych to spokojnie w parenascie sekund bedziesz mial z powrotem pusty bufor.
Jaka roznica?
Dane szacunkowe:
karta CF transfer ok 2-3 MB/s
Dysk Microdrive ok 3-4 MB/s
Karta high speed 6-8 MB/s

Bufor na 9 klatek, zdjecia w RAW zajmuja wtedy ok 50-60MB calosc (jesli zapelnisz bufor jedna seria) a w max JPG ok 30-40 MB. Mozesz sobie w zaokragleniu policzyc jak szybko oprozni ci bufor... pamietaj ze podaje dane mocno zaokraglone.
Od siebie dodam - mi Microdrive zupelnie wystarcza :)


A drugie pytanie dotyczy współpracy korpusu z lampą Canon 420 EX. Jak to chodzi ? Bo np ta lampa z EOS 3 chodzi se tak. A właściwie korpus chodzi nie szczególnie. Jakby się zacinał, zdecydowanie wolniej ostrzy niż bez lampy. W zasadiz epsporo czasu minei zanim zacznie ostrzyć. A jak jest przy 10D


Chcialbym zobaczyc jak ona dziala z EOS 3... :roll: . Ja sie przesiadlem z G3 i lampa 420EX dziala o niebo lepiej - tryb zdjec seryjnych bardzo ladnie dziala, E-TTL rowniez bez problemow, wspomaganie AF doskonale - o wiele lepsze niz wbudowana lampa blyskowa (szybciej, skuteczniej, jeden doblysk i gotowe a wbudowana to sie w jakies stroboskopy bawi). I tak jakby lepiej dzialal AF z lampa niz bez niej... ustawiam sobie czesto lampe na aparacie, w aparacie tryb doswietlania AF z lampy na emits/does not fire i doswietla bardzo ladnie :)

Czacha
28-01-2004, 23:03
Vitez, co ty chrzanisz??? ;-) To ze karta ma taka szybkosc nie znaczy ze w aparacie dziala z full predkoscia!

pliz.. poczytaj.. potem pisz :P

http://www.robgalbraith.com/bins/multi_page.asp?cid=6007-6111

Vitez
29-01-2004, 01:43
To ze karta ma taka szybkosc nie znaczy ze w aparacie dziala z full predkoscia!
Oj... pech? Ale ujowy ten 10D ze nie korzysta z najszybszych CF w sposob w jaki powinien ;) . No i te CFy przereklamowane.
Tak wiec jak juz pisalem - mi tam 1GB microdrive zupelnie wystarcza :)

Edit: nie chce mi sie edytowac mojego poprzedniego postu wiec niech to moje chrzanienie zostanie :P , nobody's perfect 8)

qiq
29-01-2004, 08:57
A czy podczas wykonywania serii zdjęć przez kilka sekund, powiedzmy 4-5s non stop, w formacie RAW, wystarczy "predkość" MicroDrive'a, czy lepsza byłaby high speed?
Tak teraz policzyłem, że w ciągu 5s powinno wyjść 12 klatek (2,5kl/s?). Czy aparat zdąży to wszystko zapisać?

Czacha
29-01-2004, 11:46
Przeciez aparat ma ograniczenie do 9 klatek w serii.... to jak moze zrobic 12? ;-) Poza tym.. po co robic serie w RAW? ;-)

qiq
29-01-2004, 12:19
To znaczy, że za jednym przyciśnięciem spustu (zdjęcia seryjne) zrobi tylko 9 kaltek? A potem jakby się zablokuje i stop?
Myślałem że to pracuje tak: leci seria do zapchania bufora, zapisuje na kartę, zwalnia się część bufora, leci następna klatka/i z matrycy do bufora, zapisuje na kartę, zwalnia miejsce na buforze, itd. Ciągle na jednym wciśnięciu spustu. Aż do zapełnienia karty.
Jestem laikiem w cyfrówkach, więc wydaje mi się, że najlepsze jakościowo (rozdzielczość, obróka wstępna zdjęcia w aparacie, kolory, kompresja) będzie w formacie RAW, dlatego. 8)

reuter
29-01-2004, 12:39
Jeśli zakup to gdzie? Gdzie najtaniej i najlepiej waszym zdaniem.

Czy ktoś kupował go z Adoramy (http://42.pl/url/PW)? Kosztuje 1500$ jednak podejrzewam, ze przy dostawie do domu bedzie trzeba zaplacic clo plus 100$ za przesylke i cala inwestycja nie wyjdzie az tak tanio. Na NY camera (http://s28489807.einsundeinsshop.de/sess/utn154018e1b406871/shopdata/0070_Digital+-+Cameras/0010_Canon/product_details.shopscript?article=0080_Canon%2BEO S%2B10D%2BBody%3D26slash%3D3BGeh%3DE4use%2B%3D23%3 D23%3D23%2B%3D2818799551%3D29) 1400 euro. W Polsce, na przyklad Pstryk (http://www.pstryk.com.pl/opis/1839), kosztuje 8000zl. No niby drozej, ale jesli sie zaplaci clo za sprzet z USA, lub Niemiec? Sam nie wiem. Co radzicie? Gdzie kupic Canona 10D?

Daniel

qiq
29-01-2004, 12:56
Popatrz tu - kilka linkow do prownian cenowych zwłaszcza w USA

qiq
29-01-2004, 12:58
Eee no - nie wyszło trochę. Poszukaj w www.gogle.pl z opcją 'internet światowy' a przy okazji powinno ci wyswietlic kilka linkow do porownan cenowych

Czacha
29-01-2004, 14:15
To znaczy, że za jednym przyciśnięciem spustu (zdjęcia seryjne) zrobi tylko 9 kaltek? A potem jakby się zablokuje i stop?

Po prostu aby wznowic serie trzeba puscic spust i potem znow go wcisnac... i jedziemy dalej... o ile aparat zdazyl zapisac ktores ze zdjec na karcie ;-) W wizjerze masz informacje o tym ile klatek mozesz jeszcze trzasnac w serii....



Jestem laikiem w cyfrówkach, więc wydaje mi się, że najlepsze jakościowo (rozdzielczość, obróka wstępna zdjęcia w aparacie, kolory, kompresja) będzie w formacie RAW, dlatego.

Bzdura - zobacz tutaj -> http://www.dpreview.com/reviews/canoneos10d/page12.asp ... i co? widzisz jakas roznice? ;-)

RAW jest w zasadzie kolem ratunkowym dla tych ktorzy nie potrafia naswietlic dobrze danej sceny... potem moga sie wyratowac wyciagajac zdjecie przy obrobce RAW'a - z JPEGiem juz tego nie zrobisz... Kompresja mowicie? Odpal JPEG'a w fotoszopie, przelacz sie na tiffa... i juz dzialasz bez komprechy :-P

Ale pewnie zaraz doezwa sie wielbiciele RAW'a podajac same zalety tego formatu... moze i maja racje... ja jednak mam te racje gdzies ;-) Nie uzywam RAWa... jest zbyt wolny.. zarowno przy obrobce jak i podczas fotografowania.. do tego zajmuje 4x wiecej miejsca.



Jeśli zakup to gdzie?
Jesli masz dostep do sklepow w USA to kupuj tam smialo. Ja moge polecic www.canogacamera.com .. swietnie oceniany sklep.. i tanszy niz B&H.

Jesli mozesz skoczyc za nasza zachodnia granice do Niemiec, to tez spoko.. bo bedziesz mial sprzet w niezlej cenie.. jednak sporo drozszy niz w USA.

A co do naszego pieknego kraju - www.allegro.pl .... ci sami ludzie sprzedaja aparaty na gieldzie w Warszawie w klubie Stodola... Ceny mniej wiecej taki jak u niemcow..





Jesli chodzi o cene: ja planuje zakupy u p. Wieczorka

Zartujesz? Gosc jest cholernie drogi.. nie polecam. Poczytaj na google archiwum pl.rec.foto ... czasami gosc robi drobne przekrety.. I tak jak pisalem, cenowo jest beznadziejny. Dziala razem z gostkiem z e-oko...

Vitez
29-01-2004, 15:22
Poza tym.. po co robic serie w RAW? ;-)
Po to samo po co robisz serie. By uchwycic decydujacy moment, np w zdjeciach sportowych, albo jak robisz kota to moze fajna poze zrobic, albo zdjecia niepozowane jakiejs osoby. Seria zawsze sie przydaje. A czy RAW czy nie to juz rzecz indywidualnego gustu.
Nie zapominaj jednak ze RAW to nie tylko mozliwosc korekcji naswietlenia. To jeszcze kilkanascie innych funckji. Ale skoro tobie niepotrzebny to pewnie nie wnikales jak wiele rzeczy bezstratnie mozna zmienic w formacie RAW (ot chociazby nastawy aparatu - white balance, saturation, sharpness, contrast, tone itd , w JPG to jest na stale zapisane, w RAW nie). Poza tym mi RAW zajmuje 2x wiecej nie 4x (oj 7 MB RAW, ok 3-3.5 MB najlepszy JPG), moze zmien ustawienie w C.Fn. ze RAW+JPG to najmniejszy a nie najwiekszy mozliwy JPG? ;) .
A stwierdzenie ze nie masz kompresji w JPG to juz herezja ;) . JPG ZAWSZE kompresuje stratnie, nawet jak mu jakosc ustawisz na 100% to tylko ograniczasz rozmiar kommpresji do minimum ale i tak tracisz dane. Wiec przelaczenie sie z JPG na TIFF wcale nie znaczy ze juz robisz bez kompresji. Znaczy tylko ze juz skompresowany obrazek (czyli juz ze straconymi danymi) przelaczasz na "w przyszlosci bezstratnie skompresowany" , ale juz czesc danych utraciles.


Myślałem że to pracuje tak: leci seria do zapchania bufora, zapisuje na kartę, zwalnia się część bufora, leci następna klatka/i z matrycy do bufora, zapisuje na kartę, zwalnia miejsce na buforze
To pracuje tak: seria leci do zapchania bufora (9 klatek), gdy _zwolnisz_ przycisk migawki to zaczyna zapisywac na karte, mozesz zaczac kadrowac na nowo w tym czasie zapisuje i w wizjerze pokazuje ile zdjec mozesz jeszcze zrobic (ile zwolnil juz w buforze), gdy znowu docisnisze do polowy przycisk migawki to przestaje zapisywac na karte, czeka na twoja akcje, zaczniesz robic zdjecia (tyle zrobisz ile ci pokazuje) to znowu az do zapelnienia bufora, musisz zwolnic migawke itd.
Szybciej to w JPG wychodzi (zapisywanie z bufora na karte) niestety, ale mi to nie przeszkadza. Bardzo rzadko bede musial pelny bufor wykorzystac.


podejrzewam, ze przy dostawie do domu bedzie trzeba zaplacic clo plus 100$ za przesylke i cala inwestycja nie wyjdzie az tak tanio
A jeszcze i clo moga ci dowalic. Sproboj Pol-usa (na allegro maja login pol-usa direct czy jakos tak) oni bez cla sprowadzaja, mi kiedys za 10D zaspiewali 6700, ciekawe ile teraz.
co do polskich sprzedajacych - moge podac kontakt do osoby co nowiutki, z gwarancja pudelkiem itp za 6600 sprzedaje. Na Allegro mozna znalezc i za 6500. Ale ten "moj" sprzedajacy to przynajmniej ma odpowiednio dobra opinie 8) (torbe i obiektywy tez od niego mam).

qiq
29-01-2004, 15:52
To pracuje tak: seria leci do zapchania bufora (9 klatek), gdy _zwolnisz_ przycisk migawki to zaczyna zapisywac na karte, mozesz zaczac kadrowac na nowo w tym czasie zapisuje i w

To co ma większą wydajność, jaki korpus? 1D lub 1Ds? Jeżeli tak, to miazga z kasą :?
9 klatek na raz, mało :( Tak przynajmniej sobie wyobrażam. Trzaskanie walki jeleni... 3 sekundy to nic! Zdąży raz machnąć uchem tylko 8)

Czacha
29-01-2004, 16:55
Po to samo po co robisz serie.
Tylko zwroc uwage na czas zapisu serii w RAWie a czas zapisu serii JPEG'a.. tracisz cenne sekundy..



Ale skoro tobie niepotrzebny to pewnie nie wnikales jak wiele rzeczy bezstratnie mozna zmienic w formacie RAW
Wlasnie wnikalem, testowalem, probowalem... i dopiero potem go odstawilem i nie uzywam go wcale.


Poza tym mi RAW zajmuje 2x wiecej nie 4x (oj 7 MB RAW, ok 3-3.5 MB najlepszy JPG)
No patrz.. a umnie zdjecia maja rzadko po 3mb.. wiekszosc miesci sie w niecalych 2 :D Po prostu to zalezy od sceny ktora fotografujesz i uzytego ISO...



A stwierdzenie ze nie masz kompresji w JPG to juz herezja ;)
Oj wiem wiem.. ale kto o zdrowych zmyslach bedzie uzywal raw'a tylko dlatego ze jpeg ma strate... taka ktorej praktycznie golym okiem nie widac na odbitce. Bo co tu duzo gadac - trzeba miec zajoba zeby format A3 ogladac z odleglosci 0.5cm w poszukiwaniu pixeli ;-)

Vitez
29-01-2004, 20:57
To pracuje tak: seria leci do zapchania bufora (9 klatek), gdy _zwolnisz_ przycisk migawki to zaczyna zapisywac na karte, mozesz zaczac kadrowac na nowo w tym czasie zapisuje i w

To co ma większą wydajność, jaki korpus? 1D lub 1Ds? Jeżeli tak, to miazga z kasą :?
9 klatek na raz, mało :( Tak przynajmniej sobie wyobrażam. Trzaskanie walki jeleni... 3 sekundy to nic! Zdąży raz machnąć uchem tylko 8)

Zalezy od zapotrzebowan, mi 9 klatek spokojnie wystarcza. 1D czy 1Ds chyba niewiele lepsze. Jesli koniecznie potrzebujesz szybkosci i bufora to tylko Nikon D1H lub D2H ale to juz nie te forum :roll:

Vitez
29-01-2004, 21:08
Po to samo po co robisz serie.
Tylko zwroc uwage na czas zapisu serii w RAWie a czas zapisu serii JPEG'a.. tracisz cenne sekundy..
Na co cenne sekundy? Ja po pierwsze nie wykorzystuje calego bufora, po drugie zgrywa mi na tyle szybko ze nie zauwazam straty cennych sekund.. jeszcze. Ale moze za krotko uzywam 10D. W G3 mialem bufor 13 zdjec i rownie szybki zapis na karte (ten sam 1GB Microdrive) i nigdy nie mialem problemu ze strata cennych sekund. Jednak w G3 nie robilem serii w RAW bo byla to seria predkosci ok 1 zdjecia na 2 sekundy :? , nie wiem czemu... predkosc robienia serii w 10D jest taka sama niezaleznie czy RAW czy JPG (tylko predkosc oprozniania bufora jest rozna).


Wlasnie wnikalem, testowalem, probowalem... i dopiero potem go odstawilem i nie uzywam go wcale.
A dla mnie jest wygodny, i to nie z powodu nieumiejetnosci naswietlania. Sprytna jest mozliwosc niedoswietlenia (by zmniejszyc czas naswietlania i by nieporuszone wyszlo) a potem doswietlic w software (bezstratnie, ale w granicach rozsadku, nie przeginam o dwie dzialki, max 1). Rownie dobre jest dopasowanie balansu bieli - zdarza sie zapomniec przestawic (wiem, wiem, **** nie fotograf kto zapomni dobrze ustawic sprzet ;) ). Rowniez moje podejscie do minimum obrobki w PS a przy "wywolaniu" zdjecia robie to co potrzebuje (sharpness, contrast itp).
No ale niedlugo test bojowy mnie czeka bez RAW - na kocim pokazie 170 zdjec to za malo, bede musial robic w JPG, zarowno przyspieszy mi to oproznianie bufora jak i zwiekszy pojemnosc karty ale zmusi do dokladniejszego pilnowania ustawien, na szczescie otoczenie ciagle to samo wiec jak raz nastawie to raczej nie bede zmienial (balans bieli, saturacje, ostrosc, kontrast, tone itp).


No patrz.. a umnie zdjecia maja rzadko po 3mb.. wiekszosc miesci sie w niecalych 2 :D Po prostu to zalezy od sceny ktora fotografujesz i uzytego ISO...
Az takc zesto robisz zdjecia golych scian? ;) .


Oj wiem wiem.. ale kto o zdrowych zmyslach bedzie uzywal raw'a tylko dlatego ze jpeg ma strate... taka ktorej praktycznie golym okiem nie widac na odbitce. Bo co tu duzo gadac - trzeba miec zajoba zeby format A3 ogladac z odleglosci 0.5cm w poszukiwaniu pixeli ;-)
Tez sie zastanawiam. Ja nie dlatego uzywam RAW ze jest bezstratny zupelnie. Lubie najpierw bezstratnie ustawic podstawowe parametry zdjecia (balans, sharpnes itd to co w aparacie). Pozniej konwersja do JPG i lecimy z reszta (odszumianie, PS, crop, resize itd). Gdzies juz to pisalem - moje obawy o stratnosc JPG rozwialy sie gdy uzyskalem potwierdzenie ze nawet zawodowi dtpowcy pracuja n JPG bo strata przy najnizszym poziomie kompresji jest tak mala ze niewidoczna, a zysk miejsca ogromny :)

Czacha
30-01-2004, 02:43
Na co cenne sekundy? [ciach] ..predkosc robienia serii w 10D jest taka sama niezaleznie czy RAW czy JPG (tylko predkosc oprozniania bufora jest rozna).


No i o to chodzi :) Narazie nie miales okazji zapchania buforu.. ale uwierz mi ze sie zdarza... i wtedy nawet robiac na JPEG'u traci sie cenne ulamki sekund na zgranie zdjec z pamieci na karte... co przy RAWie bedzie trwalo jeszcze dluuuuzej..

Focilem ostatnio rajdzik - www.pbase.com/rajdy ... uwierz mi, ze czesto i gesto bufor byl pelen ;-)


Az takc zesto robisz zdjecia golych scian?
www.pbase.com/bgf
www.pbase.com/bgf_2

.. naprawde malo ktore foty maja wiecej jak 2-2.5mb ;-)


.. nie ... nie robie w wiekszej kompresji ;-)

Vitez
30-01-2004, 03:00
Focilem ostatnio rajdzik - www.pbase.com/rajdy ... uwierz mi, ze czesto i gesto bufor byl pelen ;-)
Na rajdach to rozumiem. Jednak ja kieruje sie w strone fashion/portret/ludzie a nie fotorepoertaz i sportowe. Bardzo rzadko bede zapelnial bufor. Mam nadzieje... :roll:

Czacha
30-01-2004, 12:01
Wiesz.. mi tez nigdy do glowy wczesniej nie przyszlo ze bede jakis rajd fotografowal ;-) Ale nawet przy ludziach.. czasami robia takie fajne miny badz gesty ze warto im trzepnac serie... i wtedy naprawde aparat zaczyna sie dlawic.... zwlaszczy przy RAWie ;-)

Vitez
30-01-2004, 18:00
i wtedy naprawde aparat zaczyna sie dlawic.... zwlaszczy przy RAWie ;-)
Po raz kolejny podkresle ze sa to wyjatkowe sytuacje a nie codzienne uzytkowanie gdy moze ci sie zaczac dlawic. Wtedy radze cwiczenie cierpliwosci + drugi aparat na zmiane. A w ostatecznosci... Canon 1D, 1Ds, 1D Mark II, Nikon D1H, Nikon D2H :P

Czacha
30-01-2004, 23:03
Poczekaj.. poczekaj.. zobaczysz ze i ci kiedys bufora braknie, a wtedy wspominsz starego czache ;-)

qiq
31-01-2004, 08:50
Po raz kolejny podkresle ze sa to wyjatkowe sytuacje a nie codzienne uzytkowanie gdy moze ci sie zaczac dlawic. Wtedy radze cwiczenie cierpliwosci + drugi aparat na zmiane. ...ciach

Jakie wyjątkowe sytuacje? To zależy jaki rodzaj fotografii się robi. Podczas fotorgafowania meczu lub innej imprezy sportowej zdjęcia seryjne są jedyną możliwością trafienia w moment. Spróbuj na single shotach zrobić zdjęcia dokładnie w momencie oddawania przez piłkarza strzału. Inna rzecz że 3 kl/s to trochę mało. Ciekawe kiedy dojdzie do 5kl/s? Drugi korpus też nie bardzo :( Nosić ze sobą 2x zestaw 10D+300/2.8. Aua!! A i zamienić nie tak szybko :wink:

Vitez
31-01-2004, 12:03
Jakie wyjątkowe sytuacje?

Czacha wspomnial wyzej przyklad takiej wyjatkowej sytuacji.


Spróbuj na single shotach zrobić zdjęcia dokładnie w momencie oddawania przez piłkarza strzału.
Znasz znaczenie slowa "prekognicja" ? Starzy wyjadacze i w dawnych czasach fotografowie wlasnie dzieki takiemu darowi (wrodzonemu lub wyuocznemu doswiadczeniem) jednym jedynym strzalem potrafili zrobic najdoskonalsze zdjecie. Zamiast serii kilkudziesieciu klatek na chybil trafil. Porobj, moze i tobie sie uda wyczuc moment :)


Nosić ze sobą 2x zestaw 10D+300/2.8. Aua!! A i zamienić nie tak szybko :wink:
1D mark II wyglada interesujaco -
Czacha,, gdy mi sie zdarzy taka sytuacja to jakos przezyje ze zabraknie mi bufora. Gdy taka sytuacja zbyt czesto (pelny bufor, za wolne zgrywanie, za malo fps) bedzie sie powtarzac i zaczne to zauwazac - to zmienie body na lepsze. Tak jak zmienilem G3 bo zaczynalem zauwazac ze jest za wolny i przeszkadzalo mi to w sytuacjach w ktorych czesto robilem zdjecia 8) . Kupuje sprzet odnosnie do potrzeb.

Vitez
02-02-2004, 14:13
Jakie są róznice między standardowymi karatmi a szybkimi.


Jeszcze w tym temacie, wlasnie znalazlem cos takiego:
http://www.dpreview.com/articles/mediacompare/

I... ciesze sie bardzo ze mam 1GB Microdrive :mrgreen: (hint: szybkosc zapisu/write speed).

Czacha
02-02-2004, 23:32
To praktycznie to samo.. IBM juz nie robi pod swoim logo MD.. teraz leca z napisem Hitachi..

Aszu
17-05-2004, 14:01
Czy w związku z tym, zamiast kupić CF ULTRA II 512MB, lepiej zainwestować w MD 1G.

Vitez
18-05-2004, 11:13
Czy w związku z tym, zamiast kupić CF ULTRA II 512MB, lepiej zainwestować w MD 1G.

Zalezy jak duzo zdjec robisz na raz i w jakim formacie...
Ja sobie caly czas chwalilem i nadal chwale 1GB MD ale... zaczyna sie czasem ciasno robic (kilkugodzinne demonstracje, wystawy a chcialbym w RAW robic ktorych tylko 150 zmieszcze), dlatego do zestawu 128MB + 1GB MD dokupuje Databank 20GB :> .
A wszystkim innym ktorzy zamierzaja duzo i/lub duzych fotek polecam zestaw 512 CF ULTRA + jakas zwykla 128 "na zapas" (w czasie gdy zgrywa sie z 512tki) + databank (najtanszym a rozsadnym rozwiazaniem jest Image Tank III + 20/30 GB dysk Fujitsu).

Aszu
18-05-2004, 12:18
CF Ultra - bardzo fajnie,
Ale karta SANDISK 512 Ultra II kosztuje 750 PLN,
Do tego jakiś DB 20GB około 1000 PLN.
A MD 1G zaledwie 660 PLNów.

Carlos
19-05-2004, 00:09
CF Ultra - bardzo fajnie,
Ale karta SANDISK 512 Ultra II kosztuje 750 PLN,


sprzedam Ci taką karte z czytnikiem PCMCIA za 600zł

Vitez
19-05-2004, 11:36
CF Ultra - bardzo fajnie,
Ale karta SANDISK 512 Ultra II kosztuje 750 PLN,
Do tego jakiś DB 20GB około 1000 PLN.
A MD 1G zaledwie 660 PLNów.

Mozna i MD... a jak ci zacznie brakowac na nim miejsca to dokupisz i tak databank. A ptoem bedziesz sie zastanawial ze skoro i tak juz masz databank czyli wieksza pojemnosc to po co kupywales wolniejszy, choc wiekszy MD.

Inaczej... tu jest zestaw podobny jak z Tamron 28-75 vs Canon 28-135 IS USM.
Jesli jestes pewien ze 1GB ci na 100% wystarczy we wszelkich sytuacjach i ze na pewno nigdy nie dokupisz kolejnej karty pamieci i/lub databanku - to bierz MD.

Jesli jednak zamierzasz od razu kupic databank lub wiesz ze byc mzoe dokupisz bo zabraknie pojemnosci. To lepiej w cenie MD kupic szybsza, choc mniejsza karte pamieci (by szybciej oprozniac bufor aparatu).

Aszu
19-05-2004, 11:47
Burzycie moją koncepcję.

Teraz na poważnie zastanawiam się na DB, albo CF Ultra 512 + MD 1G.

Ale ten świat jest skomplikowany!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

maku
19-05-2004, 16:04
W moim przypadku na poczštku była 512MB + databank i myœlałem, że nic więcej mi już nie będzie potrzebne. Skończyło się na tym ze dokupiłem jeszcze jednš kartę CF. Po prostu często traciłem ulotne chwile w czasie, kiedy musiałem zgrywać materiał z karty na databank. A teraz po prostu zamieniam karty i jadę dalej a w między czasie materiał z pierwszej karty schodzi na twardziela w databanku. I myœlę, że to jest rozwišzanie optymalne. Ta druga karta nie musi być nawet specjalnie duża. Byleby tylko starczyło czasu na zgranie materiału.

A databank i tak kupisz. Bo wystarczy, że pojedziesz na wakacje i raczej wštpię żebyœ majšc takš fajnš zabawkę zmieœcił wszystko na jednej czy nawet na dwóch kartach. (No chyba, że masz laptopa – to już jest rozwišzanie najlepsze, bo zawsze można wieczorem podejrzeć, co się w cišgu dnia skopało i poprawić, jeœli będzie okazja)

Aszu
19-05-2004, 17:37
A ile czasu dorastałeś do zakupu DB.

Co prawda mam notebooka, ale nie wszędzie da się go ze soba zabrać.

A jeśli już DATABANK to jaki?

Na rynku jest mnóstwo badziewia :!:.
Jaki DB polecasz?

maku
19-05-2004, 21:08
Do zakupu DB nie dorastałem wcale. Kupiłem zanim jeszcze dotarł aparat. Jestem początkującym więc założyłem że będę robić więcej zdjęć w tych samych sytuacjach by się po prostu szybciej uczyć porównując efekty. A poza tym cyfra jest wręcz stworzona by pstrykać w końcu nie wszystko nosi się do labu. Wybierasz po prostu to co najlepsze i to odbijasz. Myślę że jeśli nie wszyscy to zdecydowana większość przynajmniej amatorów i to na początku swojej zabawy tak właśnie robi.
Co do wyboru DB to trochę się przejechałem. Wybrałem droższy bo miał możliwość wyświetlania JPEG. A potem jak dotarł aparat okazało się że tylko firmowy soft jest wstanie rozpakować JPEG. Mam wprawdzie za to możliwość podglądu (nazwy plików) tego co już jest na dysku. Choć czasem zdarzało się że w ferworze walki na wszelki wypadek kopiowałem to samo dwa razy.
Jak masz laptopa to możesz się wstrzymać i zobaczyć na własnej skórze czy DB będzie ci potrzebny. Na pewno najlepszym (najwygodniejszym) rozwiązaniem jest jedno i drugie.

Vitez
20-05-2004, 08:48
Ja polecam taki sam zestaw jak maku:

1.wieksza karta jako glowna - tutaj do aparatow z szybkimi zdjeciami seryjnymi i/lub duzym buforem przydaje sie jak najszybsza - szczegolnie typu ULTRA czy High-speed, nie ma co oszczedzac bo przy normalnym uzytkowniu karta wystarczy na lata a zysk na szybkosci wazny by szybko oprozniac bufor.
2. Databank ok 20GB (wiecej sie nie oplaca chyba ze na jakies 2 tygodniowe wakacje)
3. mala karta (ja mam 128 MB) na wymiane w czasie gdy zgrywa sie z glownej na databank

Jaki Databank?
Wiele na ten temat watkow uplynelo na grupie pl.rec.foto.cyfrowa:
http://groups.google.pl/groups?q=Databank+group:pl.rec.foto.cyfrowa&hl=pl

, i wyszlo ze podobnie jak z aparatem- wszystko wg potrzeb.
Sa takie co czytaja filmy wszelkich formatow, mp3 wszelkich formatow, dodatkowo JPG a niektore nawet RAW!
Sa takie co czytaja filmy tylko okreslonych formatow, mp3 tylko do okreslonej czestotliwosci, maja mniejszy lub wiekszy wyswietlacz... sa takie co nie maja w ogole wyswietlacza, albo tylko taki co pokazuje stan baterii i progres kopiowania a nie czyta zdjec... wiele ich.

Jedno z najtanszych rozwiazan to Image Tank III z dyskiem 20/30GB . Najprostsze urzadzenie - wklada sie karte, wlacza, odpala kopiowanie i tyle.

Aszu
20-05-2004, 08:54
Dostałem właśnie ceny od Tomka Jaworskiego,
Jesli kogoś interesują:
1 sztuka Canon 10D
.1 sztuka szkiełko 28-135 IS + filtr UV
.1 sztuka lampa 550 Ex
.1 sztuka CF Ultra II 512MB SanDisk (x66)
.1 sztuka MD 1GB
.oraz dla kolegi
.1 sztuka Canon 10D

Odpowiednio:
6450 + 1900 + 1550 + 550 + 650


A co do DB właśnie wczoraj czytałem CHIPa.
Jest tam opis kilku z nich.
Chyba muszę wynegocjowac z żona zakup takiego pudełka.
Najgorsze w tym jest to, że będzie chciała coś w zamian ...

Vitez
20-05-2004, 09:53
Jestes pewien co do 550EX ?

Mi zupelnie wystarcza 420EX (teraz do kupienia za ok 600-700zl), ale ja to zwykly amator jestem 8)

maku
20-05-2004, 10:11
Nie jestem tak do końca pewien. Nie mam w tej chwili dostępu do instrukcji. Ale z tego co pamiętam to tylko 550-tka może pracować jako lampa sterująca w zestawie kilku lamp. (Ale to oczywiście tylko wtedy gdyby Ci się zechciało składać taki zestaw).

[ Dodano: 20 Maj 2004 ]
Czy naprawdę są jakieś DB które potrafią czytać RAW? (wyświetlać bo kopiować to one wszytkie potrafią wszystko). W końcu każdy aparat ma inny RAW więc wnioskuję że trzeba by takiego DB podeprzeć jakimś konkretnym softem!?

Aszu
20-05-2004, 10:21
550 EX to jest to!!!!! :P

Algier
29-05-2004, 10:49
Jestes pewien co do 550EX ?

Mi zupelnie wystarcza 420EX (teraz do kupienia za ok 600-700zl), ale ja to zwykly amator jestem 8)

Gdzie można kupić 420EX za taką cene? na allegro są po 900 - 950zł. :shock:

Vitez
30-05-2004, 05:38
Jestes pewien co do 550EX ?

Mi zupelnie wystarcza 420EX (teraz do kupienia za ok 600-700zl), ale ja to zwykly amator jestem 8)

Gdzie można kupić 420EX za taką cene? na allegro są po 900 - 950zł. :shock:

Allegro+cierpliwosc. Ewentualnie szukaj po sprzedawcach z Allegro ktorzy nie maja "kup teraz" , slij maile i negocjuj.

Aszu
01-06-2004, 10:18
Większość handlujących na Allegro woli sprzedawac pod stołem. Trochę taniej nawet można kupić, bo za każda przeprowadzona transakcję na Allegro muszą zapłacić.

maku
01-06-2004, 14:47
Ale za to nie możesz takiemu cwaniakowi wystawić opinii.

mroczny
01-06-2004, 17:59
Większość handlujących na Allegro woli sprzedawac pod stołem. Trochę taniej nawet można kupić, bo za każda przeprowadzona transakcję na Allegro muszą zapłacić.
A powiedz mi jaką masz gwarancję, że jak ubijesz targ z kolesiem z drugiego końca Polski to on ci to wyśle, ba nawet czy poda ci prawdziwe dane :?: Jak nie ma kogoś sprawdzonego w boju <polecam Tommiego, nie polecam herr Wieczorka> to szkoda ryzykować, no chyba, że koleś mieszka dwa bloki dalej, to inna sprawa. :wink:

Aszu
02-06-2004, 08:51
polecam Tommiego
ja musze kupić aparat w tym miesiącu. Muszę pogadać z TOMMYM.

Macie jakiś klucz do rozmowy z nim, tak żeby coś wytargować?

mroczny
02-06-2004, 12:11
Macie jakiś klucz do rozmowy z nim, tak żeby coś wytargować?
Zdaj się na łąskę kontaktów, pogadaj z Vitezem, moze on cos załatwi, w końcu stały klient jakich mało. Ale Tommie to stary wyjadacz, więc jak chce zarobić to zarobi, a ty nic nie wskurasz :?

Aszu
02-06-2004, 12:18
w sumie to też znam się na handlowaniu, bo od 3 lat to robię, tyle, że zajmuję się centralami telefonicznymi Alcatela

Vitez
02-06-2004, 12:25
Muszę pogadać z TOMMYM.

Macie jakiś klucz do rozmowy z nim, tak żeby coś wytargować?

"Hej Tommy... Vitez mi polecil ciebie jako dobrego, taniego i godnego zaufania sprzedawce... "

:mrgreen:

Aszu
02-06-2004, 12:32
No tak.
Tylko jak się wydaje górę ciężko zarobionych pieniędzy to każda 100 się liczy.

Carlos
08-06-2004, 16:43
A ja wczoraj pod napływem chwili i okazji cenowej kupiłm z zaskoczeniaCanona 10D !! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: zaskoczenie jest tym większe że osobą najbardziej zaskoczoną jestem ja :mrgreen:

i teraz nie wiem co z nim zrobić :shock: bo nadal mam D30... :D

opcja 1. sprzedać D30 i posiadać zajefajne body (10D) ale za to badziewne szkło i długo zbierać na lepsze...
opcja 2. sprzedać 10D zarabiając kilka stówek, dołożyć i kupić dobre szkiełko do D30... ale i tak w planie mam zmianę po nowym roku na D60 lub 10D

mętlik w głowie :shock:

P.S. Vitez nie pisz za ile kupiłem 8)

Aszu
08-06-2004, 17:26
To ja napiszę
Carlos ile dałeś?

Carlos
08-06-2004, 18:08
To ja napiszę
Carlos ile dałeś?

napiszę jeżeli podejmę decyzję że go sobie zostawiam, bo jeśli będę sprzedawał to wolę nie ujawniać tej informacji bo utrudni mi ona negocjacje ceny

Vitez
09-06-2004, 09:46
Szklo masz znosne, zostaw sobie 10D a ze sprzedazy D30 kupisz jeszcze znosniejsze szklo.
Ewentualnie ta Sigme tez sprzedaj.
Zestawiki ktore juz teraz, w tych granicach gotowkowych moglbys miec z tym 10D to:

- 28-135 IS USM + 100-300 4.5-5.6
- Tamron 28-75 2.8 + 70-210/80-200/100-300
- Ewentualnie ta nowa Sigma 18-125 ale chyba jeszcze niedostepna a pozniej nazbierac na cos innego.
- Jak dolozysz ok 1000 (i sprzedasz D30 oraz ta Sigme co masz) to Tamron 28-75 + 70-200 4L albo Sigma 70-200 2.8 EX

A na D30 to sie rzuca na Allegro, szczegolnie w takim stanie 8)

Btw takie gadki ze "kupilem bardzo okazyjnie i z zaskoczenia" smierdza mi kradzionym sprzetem :?

Carlos
09-06-2004, 10:17
no nie zupełnie...

bo nie kupiłem tego 10D za "swoje". Jak sprzedam D30, to uzyskaną kasę muszę akurat całą oddać :( a jeśli puszczę 10D to wówczas trochę mi zostanie na jakieś jedno szkło... i tu cały ból :?

[ Dodano: Sro Cze 09, 2004 9:21 am ]

Btw takie gadki ze "kupilem bardzo okazyjnie i z zaskoczenia" smierdza mi kradzionym sprzetem :?

tu akurat wszystko jest ok, kolesiowi się spieszyło bo trafiła mu się okazja kupna "tego" Kodaka. Dostałem do 10D pełny komplet wyposażenia: pudełko, instrukcje, kabelki, programy i nawet niepodbitą eurogwarancję (bezużyteczną niestety)

Aszu
09-06-2004, 12:31
nawet niepodbitą eurogwarancję (bezużyteczną niestety)

No nie tak zupełnie bezużytecznie.

Jesli ją wypełnisz i ktoś ci ja podbije, z datą po 1 maja 2004 (z krajów UE - starych członków), to CANON POLSKA ma obowiązek naprawić ten sprzęt!
Jesli nie u siebie to na koszt CANON na go odesłac do serwisu w kraju którym zakupiony został aparat.
Rozmawiałem o tym z zaprzyjaźnionym prawnikiem.
Gdyby jednak CANON POLSKA nie chciał przyjąć aparatu, wymigująć się że np nie został on kupiony w POLSCE, to poproś o taką decyzję na piśmie - z pieczatkami, na papierze firmowym i od razu do sądu.
Pobujasz się trochę ale wygrasz!

Carlos
09-06-2004, 12:43
ale to musiał by ktoś w niemczech mi ją podbić... :( logistycznie trudne

Aszu
09-06-2004, 12:55
Gdyby przy okazji ktoś jechał ...

Ted
09-06-2004, 19:35
Jesli ją wypełnisz i ktoś ci ja podbije, z datą po 1 maja 2004 (z krajów UE - starych członków), to CANON POLSKA ma obowiązek naprawić ten sprzęt!
Jesli nie u siebie to na koszt CANON na go odesłac do serwisu w kraju którym zakupiony został aparat.
Rozmawiałem o tym z zaprzyjaźnionym prawnikiem.
Gdyby jednak CANON POLSKA nie chciał przyjąć aparatu, wymigująć się że np nie został on kupiony w POLSCE, to poproś o taką decyzję na piśmie - z pieczatkami, na papierze firmowym i od razu do sądu.
Pobujasz się trochę ale wygrasz!
po pol roku :) za cene nowego aparatu :) ogolnie chyba wszyscy wiedza jak jest w Polsce z takimi sprawami, jedyna nadzieja w rzecznikach praw konsumenta i tyle...

Carlos
14-06-2004, 15:29
Jednak zostaję przy D30 :D pobawiłem się kilka dni 10D i jako amator (średniozaawansowany) doszedłem do kilku racjonalnych wniosków:

1. wystarcza mi 3.2 Mpx
2. D30 zawsze sprzedam za dobrą cenę
3. 3 polowy AF jest dość szybki (2x szybszy niż w poprzednich moich aparatach)
4. nie wykożystuję nawet połowy fukcji D30 i wstyd sie przyznać że nawet w RAW nie pstrykam :wink:
5. nie planuję kupna lampy błyskowej bo wolę fajne alufelgi 8) :mrgreen:
6. nie jestem onanistą sprzętowym (ale za to samochodowym)

i najważniesze:

7. za różnicę cenową kupię Canona 28-135 IS i kilka filtrów i jeszcze zostanie mi na browar :idea:

jeśli ktoś chętny to zapraszam do aukcji (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=26889784)

Shadow
15-06-2004, 18:49
Kurcze Carlos właśnie mam zamiar kupić 10D, ale jeszcze nie mam całej kasy, że też nie mogłeś poczekać z tą aukcją z miesiąc :(

Carlos
15-06-2004, 18:53
Kurcze Carlos właśnie mam zamiar kupić 10D, ale jeszcze nie mam całej kasy, że też nie mogłeś poczekać z tą aukcją z miesiąc :(

nie dam rady finansowo... musze kasiorę oddać ojcu :)

Shadow
15-06-2004, 21:06
No rozumiem. Sponsor musi odzyskać swoje pieniądze :)

Carlos
19-06-2004, 23:46
no i sprzedany... poszedł jak ciepłe bułeczki z rana... 3 osoby czekały w kolejce na wypadek jak by poprzedni kupiec zrezygnował :D

Shadow
20-06-2004, 12:51
I za ile go opchałeś bo już później nie śledziłem tej aukcji. Tak byłem załamany :(

Carlos
20-06-2004, 13:11
puściłem od ręki za 5200 samo body

Shadow
20-06-2004, 17:32
POWINNI TEGO ZABRONIĆ
:)

Teraz to już mnie całkiem dobiłeś :(
A ja za miesiąc będę musiał przynajmniej z tysiąc dorzucić bo za tak nieprzyzwoito niską cenę nigdzie nie kupię.
Czy Twój ojciec nie ma jeszcze jednej sztuki :)

Carlos
20-06-2004, 17:48
?? mój ojciec tylko pożyczył gotówkę na aparat :) i nie ma z tym nic wspólnego, a jak chcesz tanio kupić to poszukaj na ebay.de, można wyrwać po 1000-1100 euro

Aszu
21-06-2004, 13:22
w ogóle kupić chłowiek chce aparat a tu nigdzie niema.
W sobotę byłem na giełdzie w Stodole i ....
1 gość miał 10 od ręki za UWAGA 6800 PLNów - (gość się chyba z choinki urwał, albo wyczaił, że nikt niema więc podniusł cenę)
Dzwoniłem do Tommiego_j, Mareo200, i innych z alegro, i co NIKT NIEMA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ale jakaś dostawa jest we wtorek 22.06.2004 bo i TOMMY ma mieć i MAREO i Foto cośtam.
po 6400 sprzedają - ze Stanów.

Carlos
21-06-2004, 17:42
trzeba było brać tego co miałem za 5200 :D jak nówka był

Shadow
21-06-2004, 18:04
Na ebay-u można tylko trzeba jeszcze mieć kogoś zaufanego kto go kupi i przyśle/przywiezie. Carlos mnie rozbroił ze swoją ceną. Za resztę miałbym niezły obiektyw. A tak kupię pewnie body i będę bawił się guziczkami bo nic nie podepnę :-)

Aszu
21-06-2004, 18:16
tak kupię pewnie body i będę bawił się guziczkami bo nic nie podepnę

Guziczko fajna rzecz.
Przynajmniej poznasz do perfekcji wszystkie funkcje!
A Carlos to za wcześnie sprzedał.

Vitez
21-06-2004, 19:42
A tak kupię pewnie body i będę bawił się guziczkami bo nic nie podepnę :-)

Marudzisz... te pare zl na cos przejsciowego mozesz dolozyc.

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=27151008
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=27088773
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=26864760

I ciut wyzej:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=27217605
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=26886299