PDA

Zobacz pełną wersję : Złącze karty CF w CANON 20D



szadorek
08-01-2011, 12:00
Witam, wczoraj moja żona podczas próby wsadzenia karty do aparatu zdołała zagiąć trzy nóżki. Rozebrałem więc body i wymontowałem całe złącze karty CF i zabrałem się za prostowanie. Niestety podczas tej operacji jedna nóżka się złamała i teraz jestem bez karty w aparacie. Proszę o info czy ma ktoś dostęp do części lub uszkodzone body z którego mógłbym zdemontować uszkodzone złącze??

retter
08-01-2011, 13:33
Może się nada, kup czytnik CF na usb 1.1 (będzie tanszy) ale nie zagwarantuje że bedzie pasował, jak patrzyłęm jest to dość możliwe.
Ew szukaj po ebayu.

virtuozik
09-01-2011, 19:33
Witam, wczoraj moja żona podczas próby wsadzenia karty do aparatu zdołała zagiąć trzy nóżki. Rozebrałem więc body i wymontowałem całe złącze karty CF i zabrałem się za prostowanie. Niestety podczas tej operacji jedna nóżka się złamała i teraz jestem bez karty w aparacie. Proszę o info czy ma ktoś dostęp do części lub uszkodzone body z którego mógłbym zdemontować uszkodzone złącze??

Popytaj w serwisach fotograficznych, sprzedaja niechetnie, ale np udalo mi sie niedawno kupic silniczek naciagu migawki z demontazu, do 30D tutaj: http://fotoelektronik.pl/

Maggot
09-01-2011, 19:43
pasowal na 100% nie bedzie. tam jest to zupelnie inaczej rozwiazane.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
pisze oczytniku usb oczywiscie.

retter
09-01-2011, 20:08
Popytaj w serwisach fotograficznych, sprzedaja niechetnie, ale np udalo mi sie niedawno kupic silniczek naciagu migawki z demontazu, do 30D tutaj: http://fotoelektronik.pl/
Skoro to taki problem, to może wątek z dawcą części do korpusów, szkieł: kółek, płyt, slotów, klapek, pierścieni etc.
Kolejne wpisy kto co ma, i co jest nie aktualne. Hmm działu serwis jeszcze nie ma:)


pasowal na 100% nie bedzie. tam jest to zupelnie inaczej rozwiazane.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
pisze oczytniku usb oczywiscie.
Rozbierałeś ?

artd4
09-01-2011, 22:59
Mam pytanie ktore moze byc troszke OT
Ale zwyczajne nie rozumiem jednej sprawy zwiazanej z kartami CF
Czesto slyszy sie ,ze komus jakies piny zgiely sie w gniazdach tych kart
Przyznaje,ze ta konstrukcja nie jest zby dobrze przemyslana,
Dlaczego zatem nie zrzucacie danych z aparatow wolniej,ale pewniej za pomoca USB
lub Wire-Fire Ja ze swoich aparatow wyciágam karty CF tylko wtedy ,gdy wymieniam je na nowsze,lub gdy nie mam innej mozliwosci. Duzo latwiej byc bardziej uwaznyn w poláczeniu USB,gdyz jest to poláczednie mniej awaryjne mechanicznie.
Wielu mowi ze to nie jest pawdá.To skad tyle problemow z tym polaczeniem?
Mysle, ze nawet wymiana gniazda USB jest tansza niz gniazda CF.
Osobicie nawet w mojej 'jedynce'zdarzalo mi sie wyciágnác karte SD,ale CF to raczej nie
Moze warto zmienic przyzwyczajenia...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Wlasnie kolega mi powiedzial ,ze kiedys zamontowal gniazdo CF pozyskane z jakiegos zepsutego palmtopa F-S.Traz takie palmtopy leza czesto bezuzyteczne gdzie w szufladach

mxw
10-01-2011, 02:11
Dlaczego zatem nie zrzucacie danych z aparatow wolniej,ale pewniej za pomoca USB lub Wire-Fire
powody są głownie dwa:

1. w canonie, żeby prawidłowo ściągnąć wszystkie pliki RAW (CR2) przez USB/FireWire musisz instalować oprogramowanie i sterowniki canona. a nie są one zbyt dobrze napisane.

2. jak sam zauważyłeś - prędkość. zrzucając przez czytnik - jedziesz sporo szybciej, niż korzystając z czytnika w aparacie (który z zasady jest dość wolny).

ktoś powie, że co to za wielka różnica w tej prędkości? ja jednak wolę zrzucać foty przez niecałe 2 minuty (i to od razu na dwa dyski i z wyczyszczeniem karty), niż przez 8 minut i jeszcze bujać się potem z kopiowaniem i formatowaniem. jak masz kilka kart po jakiejś sesji - nie wyobrażam sobie robić tego ręcznie - i nie sypnąć się. 8-)

poza tym mając czytnik możesz korzystać z dowolnego softu do zrzucania i sortowania zdjęć (karta jest widziana jako kolejny dysk), a przez kabelek nie jest tak łatwo (aparat pokazuje się jako aparat, nie jako dysk - tak miałem w viście przynajmniej - jak jest teraz nie wiem, od kilku lat nie podłączyłem żadnego EOS'a przez USB ;-))

i ostatnia rzecz - jak się ma jedną kartę, to może i można żyć z kabelkiem. ale jak kart jest kilka (a wiadomo, że tak być powinno), to czytnik rulez.

gavin
10-01-2011, 15:00
a co jest źle napisane w sterownikach canona?

Czacha
10-01-2011, 15:22
Szczerze to nie wyobrazam sobie zgrywania 60GB zdjec z korpusu za pomoca kabla USB.

MacGyver
10-01-2011, 15:55
Szczerze to nie wyobrazam sobie zgrywania 60GB zdjec z korpusu za pomoca kabla USB.
60GB = 4 lub więcej kart więc i tak by trzeba było je wkładać i wyciągać :-)

W temacie gniazda zachęcam do kontaktu z tym panem:
http://allegro.pl/show_user.php?uid=4791883
http://canon-board.info/member.php?u=29055

Kupiłem u niego palnik do 550EX, którego akurat nie miał w wystawionych aukcjach.

mxw
10-01-2011, 16:14
a co jest źle napisane w sterownikach canona?
właśnie to, co napisałem wyżej - po pierwsze w ogóle to, że trzeba je instalować, a nie że aparat z definicji jest widoczny (bez sterowników) jako zewnętrzny dysk twardy (mass storage). a po drugie to, że aparat melduje się do kompa jako media device, a nie dysk.



60GB = 4 lub więcej kart więc i tak by trzeba było je wkładać i wyciągać :-)
dokładnie tak, więc i tak czytnik.

[/OT] :wink:

fotna
10-01-2011, 19:11
Jeśli są takie same jak w G3 to mam nawet 2 wraz z mocowaniem i tasmami do podłączenia
gg 1222637

Maggot
12-01-2011, 11:51
gniazdo w czytniku usb raczej jest na plytce laminatu. Gniazdo w aparacie jest na delikatnej foliowej tasmie. wylutowanie gniazda z plytki i przylutowanie go do delikatnej tasmy? Duzo roznych rzeczy zmajstrowalem ale to nie na moje nerwy ;)
Juz latwiej wymienic ulamany pin - rozgrzewasz lutownica - plastik sie nadtapia i wyciagasz to co zostalo potem wsuwasz nowy z gniazda np od starego czytnika i wklejasz na epoxy. Pamietaj tylko ze tasma jest naprawde bardzo delikatna i latwo przegrzac ;)

virtuozik
12-01-2011, 18:21
gniazdo w czytniku usb raczej jest na plytce laminatu. Gniazdo w aparacie jest na delikatnej foliowej tasmie. wylutowanie gniazda z plytki i przylutowanie go do delikatnej tasmy? Duzo roznych rzeczy zmajstrowalem ale to nie na moje nerwy ;)
Juz latwiej wymienic ulamany pin - rozgrzewasz lutownica - plastik sie nadtapia i wyciagasz to co zostalo potem wsuwasz nowy z gniazda np od starego czytnika i wklejasz na epoxy. Pamietaj tylko ze tasma jest naprawde bardzo delikatna i latwo przegrzac ;)

Nic nie trzeba lutowac, pare srubek, tasma jest wpinana w zatrzaskowe gniazdo:
http://simulated.ca/~sim/projects/camera/canon_eos-20d_shutter_replacement/crw_0535.crw.jpg

retter
12-01-2011, 19:00
Hmm co do samego usb, nie jest to takie pewne. Wręcz sprawiają więcej problemów (mówię o nagrywarkach dyskach i wszystkim innym) gdy urządzenie jest podłączone przez slot usb pierwszą rzeczą to sprawdzenie połączenia ew sprawdzenia urządzenia przez pominięcie tego portu (z użyciem odpowiednio sata/ata ) co zazwyczaj skutkuje.

Dla mnie właśnie mniej problemów sprawia zgrywanie przez czytnik.
Przy czym powiem że karty SD są tak cienkie i nie zbyt trwałe że 2 lata używania i karta się rozszczepiła. CF-ki (KARTY) są mechanicznie lepiej zrobione i nie łatwo je połamać rozszczepić, zniszczyć.

piast9
12-01-2011, 19:09
Jest jeszcze jedna szansa. Znajdź sobie na necie rozmieszczenie (pinout) gniazda CF i sprawdź, czy złamany pin to nie jest jedno z kilku wyprowadzeń masy (GND). Jeśli tak to jest szansa, ze bez tego jednego pinu będzie wszystko działało dobrze.

Maggot
13-01-2011, 01:01
Nic nie trzeba lutowac, pare srubek, tasma jest wpinana w zatrzaskowe gniazdo:
http://simulated.ca/~sim/projects/camera/canon_eos-20d_shutter_replacement/crw_0535.crw.jpg

w 100% sie zgadzam ale...
oryginalne gniazdo jak wiemy jest uszkodzone trzeba je wyjac i (ktos pisal zeby uzyc inne gniazdo z USB) to pisze ze sie nie da bo w czytniku nie ma tasmy tylko plytka z nozkami wiec jak wlozyc w body? Chocby nie wiem jaki zatrzask byl to nie wejdzie ;) Pewnie da sie lutowac cale gniazdo tylko ja wolalem wymienic pojedynczy pin.

retter
14-01-2011, 21:25
No mi chodziło o cały slot bez płytki, ale skoro jest tam taśma, to jednak prościej będzie wymienić cały moduł (taśma płytka slot) bez żadnego lutowania to jak klocki lego:)

szadorek
17-01-2011, 23:03
Lutowanie nie wchodzi w grę jedynie wymiana całej taśmy wraz z pinami tylko nigdzie w internecie nie ma podzespołów do 20D nawet uszkodzonego body na allegro nie ma :(

JohnnyQ
18-01-2011, 00:58
Lutowanie nie wchodzi w grę jedynie wymiana całej taśmy wraz z pinami tylko nigdzie w internecie nie ma podzespołów do 20D nawet uszkodzonego body na allegro nie ma :(
Witam,
Myślę że jest możliwość wymiany pojedynczego pinu w złączu CF, nie jest to proste, ale jeśli masz odrobinę wprawy w posługiwaniu się lutownicą i rozsądnie podejdziesz do tematu, to dasz radę :). Jeśli nie chcesz się bawić w wymianę, poszukaj na Ebay US np: http://cgi.ebay.com/CANON-20D-BG-E2-CF-SLOT-PIN-UNIT-NEW-REPAIR-PART-OEM-/390183498512?pt=Digital_Camera_Accessories&hash=item5ad8bfb310
Powodzonka!

Tezet-gdynia
18-01-2011, 03:46
Teoretycznie dalo by sie to zrobic ;) W praktyce trzeba by mocno uwazacna rozgrzanie materialow dookola.

1. Wyciagnac jeden pin z czytnika kart na usb
2. W aparacie zlamala sie czesc wystajaca od strony karty. Wiec od strony lutowania do tasmy jest ok.
3. Pin z czytnika usb wcisnac w miejsce tego w aparacie, tak zeby wyszedl tylem zlacza.
4. Zlutowac pionowe resztki oryginalnego pinu z poziomym pinem zaczerpnietym z czytnika usb.

Porady:

1. Tak jak przy lutowaniu kopulek wysokotonowych (i niektorych sredniotonowych), zapewnic odprowadzanie ciepla ponizej lutowania. Czyli zalozona pinceta pomiedzy miejscem lutowania a tasma. Bedzie odprowadzac cieplo i tasma bedzie mniej narazona na przegrzanie.
2. Reka ktora nie drgnie, co by nie zlutowac kilku pinow razem.
3. Lutownica z regulacja temperatury i bardzo cienka cyna zeby nie rozgrzewac elementow godzinami, ale i zeby nie przesadzic.

Jakbys wymontowal czytnik, i chcial go spisac na straty - odezwij sie na PW. Moge sprobowac poratowac. Kiedys namietnie i bezwzglednie lutowalem diody smd 0603 w ilosci setek sztuk, wiec jakies doswiadczenie w takich precyzyjnych naprawach mam ;) Porty PCMCIA w laptopach tez sie lutowalo do plyty glownej jak nie trzymaly ;)

szadorek
18-01-2011, 22:37
niestety ale pinu nie da się zlutować ponieważ odpadło on od taśmy :( czyli trzeba by lutować nową nóżkę na taśmie.

Tezet-gdynia
19-01-2011, 00:25
A mapka lutownicza na tasmie jest ? Puscilo tak jakby byl zimny lut, czy wyrwalo mapke lutownicza z tasmy i nie ma do czego przylutowac ?

virtuozik
21-01-2011, 16:25
niestety ale pinu nie da się zlutować ponieważ odpadło on od taśmy :( czyli trzeba by lutować nową nóżkę na taśmie.

A probowales dzwonic po serwisach? Ja z tym silniczkiem naciagu do mojego 30D obdzwonilem chbya wszystkie serwisy w Polsce, zawzialem sie i powiedzialem sobie ze nie dam 600 zl za wymiane calej tzw. czolowki aparatu...
Kiedy jednak juz zaczalem tracic nadzieje okazalo sie ze serwis ktorego adres podalem wczesniej moze sprzedac mi taki silniczek za 50 zl !

Pozdr.

Maggot
21-01-2011, 16:29
eee jak sie nie da? zdrapujesz troche lakieru/maski ktora pokryta jest sciezka i lutujesz. delikatnie ale bedzie dzialac oby tylko pin w gniezdzie pewnie siedzial ;)

Tezet-gdynia
21-01-2011, 19:17
Maggot, nawet lutowac nie trzeba ;) Kilka przepisow -> Jesli jest mapka, i mamy pin, to mozemy pokusic sie o uzycie przewodzacego kleju. Takiego samego jak do napraw ogrzewania tylnej szyby w samochodzie :) Ja tak malowalem sciezki w ulubionej klawiaturze ktore sie przepalily od 7-krotnego zalania kawa :P Na taki sam klej przyklejalem mocowania do szyb ogrzewanych, trzymaly tak ze oderwkac bylo ciezko. Dlatego pytalem czy mapki lutownicze zostaly :) Mozna tez pokusic sie o uzycie specjalnej pasty do lutowania np procesorow, bogatej w cyne. Albo najpierw "postawic kulke" z cyny na koncowce pinu. Umiescic go na miejscu, i nie rozgrzewac tasmy, rozgrzac tylko pin - pamietajac o odprowadzeniu ciepla od strony plastikowego gniazda. W ten sposob cyna na koncu sie rozpuszcza i roztapia, laczac z tasma. Fakt ze czesto takie lutowanie to przyczynek zimnych lutow, ale dosc czesto sie udaje. Jesli maszynowo sie dalo, to i recznie sie da! :)