PDA

Zobacz pełną wersję : studio 16m2 - proszę o pomoc w wyborze sprzetu



piotrek30
06-01-2011, 17:43
Witam

Do małego domowego studia potrzebne mi będą 2 lampy na statywach z regulacja światła, 2x 1 metrowe softboxy, tła do fotografowania ludzi/obiektów.

na allegro znalazłem taka aukcje:

http://allegro.pl/profesjonalny-zestaw-studyjny-3x-160ws-akcesoria-i1392589909.html

problem w tym ze softboxy są za małe, no i nie potrzebuje parasolki, lampy chyba ok.

Jeśli macie jakieś ulubione sklepy/aukcje allegro gdzie można bezpiecznie kupić lampy na statywach/softboxy/tła, to prosiłbym o odnośnik w tym temacie, dzięki.

kainart
06-01-2011, 17:55
Do obiektów te 160 Ws to może i ok
Ale jak założysz naprawdę sporego softa i będziesz chciał oświetlić całą sylwetkę to może Ci brakować. Na Twoim miejscu szukał bym czegoś około 300 Ws

KuzynPit
06-01-2011, 18:31
http://allegro.pl/foto-ivy-zestaw-oswietleniowy-sq-301-2x-300-ws-i1399886851.html
zdecydowanie lepszy jakościowo zestaw....
Poza tym ja mam taką jedną lampe jak w zestawie ale 120WS i że tak powiem. SHIT!
Na zdrowie Ci wyjdzie dołożyć pare stówek do tych quantuumów i będziesz z nich o wiele bardziej zadowolony.

chyrek
06-01-2011, 19:02
polecę dwa sklepy w których kupuję www.fripers.pl i www.cyfrowe.pl ze wskazaniem na ten drugi. Jesli zas chodzi o zestaw, ktory wymieniasz to niestety daleko mu do profesjonalnego. Lampy 160Ws będą za słabe do fotografii postaci. Jak wczesniej Ci zasugerowano uderzaj w moc min. 300ws. Polecam równiez lampy quantuum. Posiadam ch kilka i bardzo sobie chwalę. Zerknij na moje www, znajdziesz tam sporo zdjęć robionych z ich użyciem.

aaa... i jeszcze jedno, 16m2 to strasznie mało, będziesz się męczył

niechcemisie
06-01-2011, 19:03
Zestaw lepszy, tylko jeszcze trzeba dolozyc zakup softboxow do tych lamp i juz mamy prawie dwa razy tyle:) Oczywiscie warto zainwstowac jesli posiada sie taki budzet.

chyrek
06-01-2011, 19:22
Zestaw lepszy, tylko jeszcze trzeba dolozyc zakup softboxow do tych lamp i juz mamy prawie dwa razy tyle:) Oczywiscie warto zainwstowac jesli posiada sie taki budzet.

wyjdzie wiecej niz dwa razy tyle... ale inaczej sie nie da... chyba ze pojdzie w oswietlenie stale... zreszta lepiej miec wiecej mocy i ja skręcić niż mniej a potrzebować więcej...

piotrek30
06-01-2011, 19:46
chyrek- polecasz dokładnie te lampy quantum? mozna je kupic bez parasoli?

bez nich same lampy kosztowałyby pewnie mniej niz 1000zł, softboxy mogłbym zrobic domowymi sposobami.

potrzebowałbym jeszcze 2 lamp ktorych moglbym urzyc jako rimlight/hairlight, czy taka lampa tez musi byc mocna czy moge pojsc w cos tanszego, domowego?

chyrek
06-01-2011, 20:13
chyrek- polecasz dokładnie te lampy quantum? mozna je kupic bez parasoli?

bez nich same lampy kosztowałyby pewnie mniej niz 1000zł, softboxy mogłbym zrobic domowymi sposobami.

potrzebowałbym jeszcze 2 lamp ktorych moglbym urzyc jako rimlight/hairlight, czy taka lampa tez musi byc mocna czy moge pojsc w cos tanszego, domowego?

oczywiście, że kupisz same lampy... polecam serie R+ (np http://www.cyfrowe.pl/wyposazenie-studia/quantuum-ri1000---300ws.html)

do tego statywy i jakies softboxy. Zakładam, że będziesz lampy odpalał fotocela i dlatego nie wspominam o wyzwalaczach

piotrek30
06-01-2011, 22:36
nie wiem czym będę je odpalał, mam nadzieje ze w pudełku będzie instrukcja :)

wcześniej nie interesowałem się oświetleniem studyjnym. Mógłbyś polecić jakiś artykuł/książkę o oświetleniu studyjnym? C

chodzi mi o setupy świateł, opis takich rzeczy jak podłączenie sprzętu, praca z lampami itp. będę bardzo wdzięczny.

Vitez
07-01-2011, 14:32
nie wiem czym będę je odpalał, mam nadzieje ze w pudełku będzie instrukcja :)

wcześniej nie interesowałem się oświetleniem studyjnym. Mógłbyś polecić jakiś artykuł/książkę o oświetleniu studyjnym? C

chodzi mi o setupy świateł, opis takich rzeczy jak podłączenie sprzętu, praca z lampami itp. będę bardzo wdzięczny.

Chyba szybciej i prościej będzie jak pójdziesz z raz, dwa na warsztaty studyjne dla początkujących. Z książek owszem - coś tam sie dowiesz ale jak rozłożysz własny sprzęt studyjny to i tak sie pogubisz, a gdy będziesz już po pierwszej pracy w studio to od razu z górki będzie. Jak nie warsztaty to chociaż podłap jakiś kontakt z kimś, kto ma studio w okolicy by "dał pomacać".

piotrek30
09-01-2011, 19:47
Vitez- chętnie bym się wybrał ale nie wiem gdzie są organizowane takie warsztaty w warszawie, ile trwaja, ile kosztuja, i czy są przeprowadzane w klimatach stypy :)

hyzop
09-01-2011, 22:04
Pytanie, co prawda do Viteza, ale wtrącę się, bo jeżeli chodzi o Warszawę, to problem chyba żaden, wystarczy wejść w zakładkę "Wydarzenia" i masz ogłoszenie za ogłoszeniem, jeżeli chodzi o książki z opisem inżynieryjnym tzn. dokładnie, co jak połączyć i jak zamontować fizycznie, to raczej trudno, natomiast, jeżeli chodzi o posługiwanie się światłem, ustawienia jego źródeł i sprzętu foto - jest książka + płytka DVD: ŚWIATŁO W FOTOGRAFII WARSZTATY ZE SCOTTEM KELBYM" - przy czym ta płytka jest bardziej cenna.

KuzynPit
10-01-2011, 19:47
a co do warsztatów w w-wie to proste jak drut: www.google.pl -> warsztaty fotografii studyjnej warszawa i gotowe.

KaMa73
15-01-2011, 02:13
Ja zamierzam się wybrać na kurs fotografii studyjnej do Kuby Cegielskiego
http://www.warsztaty.jakubcegielski.com/galerie/XIIEFS/
Byłam już raz na jego kursie z podstaw fotografii i jestem bardzo zadowolona.

Pozdrawiam

niechcemisie
15-01-2011, 02:34
Jaki koszt ?

Greg S
15-01-2011, 02:50
Jaki koszt ?

Rozumiem, że nick zobowiązuje, ale to raptem kilka kliknięć...

http://www.warsztaty.jakubcegielski.com/kurs-fot-studyjnej/

... na samym dole

Pozdrawiam

niechcemisie
15-01-2011, 11:10
Wiem, zauwazylem pozniej, ale niestety nie mialem mozliwosci edycji i usuniecia postu..

Przemek_PC
16-01-2011, 12:07
300Ws w pomieszczeniu 16m2? Mam nadzieję, że to pomieszczenie ma wszystkie ściany, podłogę i sufit w kolorze czarnym. Domowe studio rozkładam w podobnym pomieszczeniu niestety sufit biały i ściany w kolorze jasnym. Używam 580EX (niby odpowiednik 200Ws) oraz Yongnuo 460 (moc podobna do 580). Kiedy ustawię 580 na pełną moc światło odbija się od ścian i sufitu tak, że praktycznie cały pokój świeci. Dopiero po skręceniu do 1/4 mocy jest jakaś kontrola nad światłem.

hyzop
16-01-2011, 13:14
300Ws w pomieszczeniu 16m2?...Kiedy ustawię 580 na pełną moc światło odbija się od ścian i sufitu tak, że praktycznie cały pokój świeci. Dopiero po skręceniu do 1/4 mocy jest jakaś kontrola nad światłem.

Dla tego w lampach przydaje się duża skala regulacji mocy, no softboxy też swoje robią.

Przemek_PC
16-01-2011, 14:39
Tylko po co wydawać niepotrzebnie pieniądze na mocne lampy?

KuzynPit
16-01-2011, 16:25
Po to że poźniej sie nóż przeniesiesz do większego pomieszczenia i zacznie Ci brakować mocy.....

Przemek_PC
16-01-2011, 16:34
To na chwilę obecną wolałbym słabsze lampy a lepsze modyfikatory. Poza tym czy da się taką tanią 300Ws skręci do 1/128 czy 1/64 mocy? Bo ja w tanich lampach (ok.400zł) widzę zakres regulacji 1/1 do 1/8.

leinad1
16-01-2011, 20:51
kupowanie "na zapas" moze czasem ma sens, ale chyba za kazdym razem trzeba to indywidualnie rozstrzygnac. W tym przypadku autor watku musialby sie zastanowic kiedy ma i czy w ogole szanse przejscia do wiekszego studia. 300Ws do 16m2 to juz nadto, a przeciez nagle chyba do 40m2 nie przeniesie sie. Podobna paranoja wystepuje tu czasem jesli idzie o rady dotyczace zakupu szkiel efs. Ktos pyta jakie szklo kupic do xxxd a czesc ludzi radzi, zeby ef bo jak na ff przejdzie to beda jak znalazl. Tylko po jakim czasie przecietny forumowicz przechodzi z xxxd na ff? W miedzyczasie paluje sie z ogniskowymi, ktore sa wymarzone dla niego.... pod warunkiem, ze podpialby je do ff :) nie przesadzajmy z tym kupowaniem "na zapas". Przemek_PC radzil tu najlepiej i tego sie trzymac.

bandit
17-01-2011, 01:09
witam

mam podobne pomieszczenie, lampy 3 x 250 ws,z reguły używam dwóch lamp jednocześnie lub jednej, trzech jeszcze nie używałem poza robieniem pasckshotów , na nadmiar mocy to jakos nie narzekam, jak chce nie wiele swiatla, blizej ustawic lampy czy miec mniejsza przyslone to zmniejszam moc, ale jak sie chce odwrotnie to smialo mozna przy duzej przyslonie krecic moc do oporu , w dodatku nie mam duzych softboxow tylko jak na razie miqruski 40 x 60 cm, wiec z takim 60 x 140 mogłoby mocy zabraknąć .
Obecnie pokój ma taki jasno fioletowy kolor, biały sufit, daje niebieskie zafarb na zdjęciach, chce go teraz pomalować raz żeby wyglądał estetycznie, dwa żeby poprawić jego funkcjionalność odnośnie robienia zdjeć .
MIałem w planach malowanie na biało, ktoś tutaj wspomniał żeby na czarno bo bedzie za jasno, jest możliwość że to może mieć jakiś zły wpływ ??

przecież spokojnie moge sobie zmniejszać moc lamp lub też zwiekszać przysłone

gregmaslowski
17-01-2011, 10:17
witam
MIałem w planach malowanie na biało, ktoś tutaj wspomniał żeby na czarno bo bedzie za jasno, jest możliwość że to może mieć jakiś zły wpływ ??

przecież spokojnie moge sobie zmniejszać moc lamp lub też zwiekszać przysłone
Dużo zależy od szerokości i wysokości. Mam 5m szerokości i 3m wysokości. Mieliśmy pomalowane ściany i sufit na szaro. Najgorsze dla nas było to, że klimat studia był przygnębiający. Pomalowaliśmy w końcu na biało oraz położyliśmy panele. Nie narzekamy na zbyt dużą ilość światła lub odbicia. Jednak wiemy co chcemy osiągać toteż równie często korzystamy z czarnych blokad (zastawek) oraz powierzchni odbijających. Wymiary pomieszczenia studyjnego to 5mx9m i 3m wysokości.

bandit
17-01-2011, 19:24
Dużo zależy od szerokości i wysokości. Mam 5m szerokości i 3m wysokości. Mieliśmy pomalowane ściany i sufit na szaro. Najgorsze dla nas było to, że klimat studia był przygnębiający. Pomalowaliśmy w końcu na biało oraz położyliśmy panele. Nie narzekamy na zbyt dużą ilość światła lub odbicia. Jednak wiemy co chcemy osiągać toteż równie często korzystamy z czarnych blokad (zastawek) oraz powierzchni odbijających. Wymiary pomieszczenia studyjnego to 5mx9m i 3m wysokości.


Właśnie tego sie obawiam, szary lub czarny kolor, w małym pomieszczeniu jakoś ciekawie to chyba nie bedzie wyglądało, tak to chce ściany na biało, sufit również, i dookoła na ścianach ciemniejszy akcent w postaci wydruków B &W tak z 30 x 45 , raczej to nie powinno w niczym przeszkadzać .

Pomieszczenie mniejsze niż Twoje, wysokość max 2,70 , szerokość ok 3,50 i jakieś 4,50 długość

Przemek_PC
17-01-2011, 20:08
Między 9x5 a 4,50x3,50 jest jednak istotna różnica. Przypominam, że natężenie światła maleje z kwadratem odległości.

bandit
17-01-2011, 22:54
Między 9x5 a 4,50x3,50 jest jednak istotna różnica. Przypominam, że natężenie światła maleje z kwadratem odległości.


tak jest istotna dla tego za pewne ustawienie lamp i mocy bedziemy mieli zupełnie inne w perwszym i w drugim przypadku , mianowicie w moim moc zdecydowanie w dół , chociaż w dużym pomieszczeniu też można robic zdjecia z bliska, jeżeli natomiast odległość białych ścian od lamp/modela/ tła ma duże znaczenie, bede regulował poprzez zmniejszenie mocy lub też przysłanianie, myśle że jest to wykonalne :)

chyrek
22-01-2011, 02:47
podsumujmy chłopakowi to wszystko, żeby się nie pogubił:) Bierz przynajmniej 300Ws, będziesz mógł je skręcić do 1/32 mocy. do tego jakieś niedrogie wyzwalacze, tudzież kabel i reszta fotocela, choć to rozwiązanie nie jest zbyt wygodne. Co do ilości lamp to najlepiej zacząć od trzech, można co prawda kupić na początek dwie, ale szybko stwierdzisz ze to nie wystarczy. Kwestia softboxów... możesz zaczac od jakiegos standardowego rozmiaru, np 60x90 lub 50x70 z gridem. Fajna sprawa są też stripy, sam uzywam 35x140 i do fotografii postaci sa idealne. Na koniec, jak juz ograniesz to wszystko dokupisz sobie oktę 120 lub 150 oraz beauty disha :)

tothemax
22-01-2011, 21:46
No to żeście mu doradzili i podsumowali :D. Chłopak chciał się zmieścić w 1000 zł a tu propozycja zestawu za 3 x tyle. Może najpierw do czego to oświetlenia ma służyć bo w pomieszczeniu 16m2 to ciężko będzie robić sylwetkowe a do packshotów czy portretów to mu spokojnie jedna lampka 300Ws z jakąś oktą czy softboxem starczy, a jako wypełnienie bym użył 2x yongnao i przy odrobinie chęci wszystko się tym zrobi :)

gregmaslowski
22-01-2011, 23:55
No to żeście mu doradzili i podsumowali :D. Chłopak chciał się zmieścić w 1000 zł a tu propozycja zestawu za 3 x tyle. Może najpierw do czego to oświetlenia ma służyć bo w pomieszczeniu 16m2 to ciężko będzie robić sylwetkowe a do packshotów czy portretów to mu spokojnie jedna lampka 300Ws z jakąś oktą czy softboxem starczy, a jako wypełnienie bym użył 2x yongnao i przy odrobinie chęci wszystko się tym zrobi :)

Srebrna bledna homemade to koszt ja wiem? 10zł chyba. Jedna lampka 300Ws z softem 90x120, czy czymś takim. No i można zaczynać.

Tylko potem wygląda to tak, że fotograf by chciał robić seamless white etc.

chyrek
11-02-2011, 14:44
seamlessa od biedy zrobi jak bedzie mial dwie lampy inaczej ****... jedna na modelke , druga na tlo. Przyda sie blenda... ostatnio w OBI kupilem taką osłonkę na przednią szybe do auta ze srebrna powloką z jednej strony za 9 zł, do tego 4 wieksze klamerki (klipsy budowlane) po 1zł sztuka. Blenda z obi jest bardzo gietka wiec trzeba ja do czegos mocowac, ale swiatlo odbija pierwsza klasa i przez ta swoja giętkosc mozna ja niamal dowolnie ksztaltowac.

Kolega moze na poczatek dac sobie spokoj z seamless i pstrykac jedna lampa + blenda majac ciemne tło... od czegos trzeba zaczac i powoli rozbudowywac zestaw studyjne o kolejne zabawki.

astroadamo
11-02-2011, 21:54
Blendę można zrobić z maty termoizolacyjnej. Mi został spory kawał po remoncie i używam go jako blendy ;).