PDA

Zobacz pełną wersję : Matówka 450D, punkty potwierdzenia ostrości



Szyszon
06-01-2011, 00:53
Witajcie, zrobiłem coś bardzo głupiego! :/ chciałem przeczyścić część odpowiedzialną za potwierdzenie ostrości w moim C 450D (te punkty AF, co są widoczne na wizjerze, nie wiem jak ona się fachowo nazywa), bo dostał się tam paproch... I tak "wyczyściłem", że rozmazał mi się jeden punkt potwierdzenia, a drugi ledwo świeci, a w dodatku wizjer mam cały upaprany i tak jakby porysowany (choć nie są to rysy, bardziej takie smugi) :/ czyściłem kołkiem do uszu, bardzo delikatnie, a mimo to tak się stało :/ Domyślam się, że już teraz nic się z tym nie da zrobić? :/ Więc może orientujecie się ile taka część z wymianą by kosztowała i gdzie w Krakowie najlepiej i najtaniej to zrobić? :( jestem załamany... :/ Pomóżcie...

mc_iek
06-01-2011, 00:56
Tak na przyszłość, to do usuwania paprochów z matówki najlepiej nadaj się dmuchawka.

Szyszon
06-01-2011, 00:57
No właśnie, matówka... droga wymiana, opłaca się coś w ogóle z tym robić?

mc_iek
06-01-2011, 01:02
Nie wiem, jak w 450D, ale podejrzewam, że podobnie jak w 350D, matówka przytrzymywana jest, przez metalową, lekko sprężynującą ramkę. Jeżeli uda Ci się kupić samą matówkę, na przykład na alledrogo, to możesz wymienić ją sam. Tylko trzymaj od niej z daleka wszelkie waciki i patyczki do uszu.

Szyszon
06-01-2011, 01:04
Dobra, w sumie znalazłem odpowiedź o cenę na innym forum, sorka za pośpiech z założeniem wątku, zanim sprawdziłem, ale po prostu spanikowałem... A może mi ktoś jeszcze powiedzieć czy czyszczenie matówki w tym momencie coś da? czy w grę ewentualnie wchodzi tylko wymiana na nową (na Żytniej podobno około 120zł było jakiś rok temu... może potaniało...)?

arturs
06-01-2011, 01:05
o ile dobrze kojarzę do do serii xxxD oficjalnie matówki wymienne nie występują.. da się ją wyjąć podważając blaszkę i wyciągając.. ja bym wyczyścił ją wg wskazówek z wątku:
http://canon-board.info/showthread.php?t=1182
a jak się boisz to na Czapskich w Krakowie powinni Ci pomóc.. a na przyszłość olej paprochy w matówce - nie mają wpływy na zdjęcia.. wątek który podałem powinien sporo wyjaśnić..

Szyszon
06-01-2011, 01:07
Sam już nic nie będę ruszał, mam nauczkę... jeśli to do serwisu zaniosę... Ale dzięki za informację
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Mądry Polak po szkodzie... szkoda, że nie zaglądnąłem tu zanim sobie poczyściłem... :/

fotopawkas
06-01-2011, 01:57
Z tego co piszesz to raczej problem polega na tym że pojechałeś po punktach a nie p samej matówce?
.

Szyszon
06-01-2011, 12:12
Czyszcząc matówkę musiałem przejechać po punkcie...

Bartek_902
06-01-2011, 12:48
Nauczka na przyszłość,nic samemu nie dotykac gdy nie ma się o tym pojecia bo zawsze zakonczy sie to szkodami i serwisem...sam pamietam jak przy pierwszym lustrze d80 jakies 3 lata temu próbowałem czyscic matówke patyczkiem do uszu,to co chciałem usunąc usunałem ale zrobiłem sobie malutka ryske...od tamtej pory nie dotykam matowek,co najwyzej przedmucham i nic wiecej...to samo tyczy sie matrycy,nie masz pojecia nie ruszaj,zapłać 100pln i bedziesz miał czysto

MacGyver
06-01-2011, 13:02
To tak żebyś wiedział gdzie iść:
Fotoserwis A.B Kadeja,
Kraków, ul. Czapskich 1
http://fotoserwis.krakow.pl/index.php

O czyszczeniu matówki możesz poczytać na CB, jest kilka wątkó, które znajdziesz "Szukaczką": http://maciejko.net/cbsearch/

Szyszon
06-01-2011, 22:39
A w serwisie ten rozmazany i słabo świecący punkt AF też naprawić się da, czy też wyczyścić? (nie wiem co z tym się stało...) orientujecie się?

Tak, tak, jutro się tam wybieram właśnie, z tym że oni oferują czyszczenie lustra, matrycy, szkła itd w pakiecie za 120zł, ja potrzebuję tylko to (chyba, że da się samą matówkę taniej wyczyścić u nich, zapytam), więc może znajdę gdzieś taniej (mam adresy kilku serwisów spisane). A sam nic już robić nie będę... :)

i dzięki za zmianę tematu, ja już edytować nie mogłem.

MacGyver
07-01-2011, 14:51
A w serwisie ten rozmazany i słabo świecący punkt AF też naprawić się da, czy też wyczyścić? (nie wiem co z tym się stało...) orientujecie się?
I wyczyścić potrafią i wymienić mogą (ale w tym drugim przypadku trzeba by poczekać na ściągnięcie nowej matówki bo raczej nie będą mieć na miejscu)


Tak, tak, jutro się tam wybieram właśnie, z tym że oni oferują czyszczenie lustra, matrycy, szkła itd w pakiecie za 120zł, ja potrzebuję tylko to (chyba, że da się samą matówkę taniej wyczyścić u nich, zapytam),
Matryce i lustro też czasami należy wyczyścić. Jeśli miałeś zanieczyszczoną matówkę to lustro też zapewne czyste nie jest. Zapropnowana cena jest realna i rynkowa.

więc może znajdę gdzieś taniej (mam adresy kilku serwisów spisane). A sam nic już robić nie będę... :)

Ten serwis ma dość dobrą renomę (chociaż krytyczne opinie znajdziesz również). Ja bym nie kombinował :-)

Szyszon
07-01-2011, 20:20
Wyczyścili mi na Czapskich w 5 minut :) serwisanci bardzo mili, ostrzegli, żeby samemu nie ruszać i puścili mnie nie pobierając opłaty i życząc, żebym nigdy do nich już nie wracał :) jeśli tu zaglądają, to bardzo serdecznie dziękuję!! :) miły prezent na urodziny mi Panowie zrobili (miałem wczoraj :P). Pozdrawiam, a wątek można chyba zamknąć, szanowny adminie :)

A co do czyszczenia, to tak - również odradzam, okazało się, że też zrobiłem małą ryskę, więc lepiej samemu się za to nie brać (oczywiście ryski nie widać w czasie robienia zdjęć, więc w niczym nie przeszkadza, ale jest ;) ).

MacGyver
07-01-2011, 21:48
Pozdrawiam, a wątek można chyba zamknąć, szanowny adminie :)

1. Od zamykania wątków są moderatorzy nie admini (Ci mają ważniejsze rzeczy do roboty)
2. Po co mięlibyśmy zamykać? Może ktoś kiedyś dopisze jeszcze do tego wątku swoje pytanie.
3. Na życzenie założyciela zamykamy i usuwamy wyłącznie wątki w podforum "Galerie".

Podsumowując, panie i panowie, ręce precz od matówek ;-)

Szyszon
07-01-2011, 22:09
1. Wybaczcie mą pomyłkę :)
2. i 3. OK, może też zostać :)

AMEN :)