PDA

Zobacz pełną wersję : ST-E2 wyzwalanie lamp studyjnych



duperel
04-01-2011, 13:04
Witam szanownych,

tak jak w temacie:

Chciałbym za pomocą wyzwalacza Canona błyskać lampami studyjnymi wyposażonymi w fotocelę. Niestety nie mam możliwości wyłączenia E-TTL z poziomu body ani w samym wyzwalaczu więc lampy reagują na przedbłysk. Czy oprócz zaklejenia styków (nie bardzo wiem których) jest jakiś sposób żeby ST-E2 działał w "manualu"?

Seba

mxw
05-01-2011, 21:08
IMHO nie ma możliwości odpalenia ST-E2 w manualu i zaklejanie styków nic tu nie pomoże. no chyba, że ST-E2 ma jakieś tajemne funkcje... :wink:


gdyby faktycznie trzeba było wykorzystać ST-E2 do odpalania studyjnych - co może mieć sens głównie ze względu na wspomaganie AF - to ja bym po prostu postawił gdzieś w kącie 430EX albo 580EX w manualu i niech ona odpala studyjne. :cool:

kombinacja alpejska, ale działać powinno. jedyne 'ale' to kontrolowanie bateryjek i usypiania w takiej lampie.

Przemek_PC
05-01-2011, 21:36
A dlaczego chcesz wyzwalać lampy studyjne akurat przez ST-2 skoro jest choćby tani jak barszcz Yongnuo RF-602?

duperel
07-01-2011, 02:53
mwx - pomysł ciekawy ale niestety nie działa. Mimo przestawienia 580EX na manual, ST-E2 i tak błyskał podwójnie.

Zakleiłem cztery mniejsze styki w stopce aparatu taśmą izolacyjną zostawiając tylko główny - największy. Wskaźnik ETTL w wyzwalaczu się nie podświetla i nie daje przedbłysku... jednym słowem udało mi się :)

Nie mogę w ten sposób wyzwolić lampy systemowej ale na studyjne działa :)


PRZEMEK_PC - korzystam ze studyjnych lamp tylko czasami. Częściej z systemowych i dlatego zaopatrzyłem się w wyzwalacz Canona przenoszący automatykę i zapewniający synchronizację z krótkimi czasami. Zauważyłem kiedyś, że wskaźnik ETTL podświetla się w nim dopiero po wsunięciu w stopkę aparatu więc zacząłem kombinować i stąd ten post. Stwierdziłem po prostu, że zamiast inwestować w rzadko używany sprzęt spróbuję wykorzystać to co mam a dodatkowo będę mógł korzystać z bardzo zacnego moim zdaniem wspomagania AF które zapewnia ST-E2.
Swoją drogą to wykorzystuję go często do fotografowania przy świetle zastanym i wtedy zupełnie wyłączam błysk żeby nie marnować bateryjki a wspomaganie dodaje dużo pewności siebie każdemu obiektywowi :)

mxw
07-01-2011, 20:02
mwx - pomysł ciekawy ale niestety nie działa. Mimo przestawienia 580EX na manual, ST-E2 i tak błyskał podwójnie.
ST-E2 będzie błyskał podwójnie, to wiadomo, ale czyżby ten jego czerwony błysk pomiarowy już wyzwalał lampy studyjne?

chmm, jeżeli tak, to faktycznie problem. w kilku lampach studyjnych miałem regulację fotoceli, może dałoby się ją tak 'osłabić', żeby nie reagowała na czerwone błyski ST-E2, a dopiero na manualny błysk 580EX?
ale to i tak kiepskie i niepewne rozwiązanie...



Zakleiłem cztery mniejsze styki (...) jednym słowem udało mi się :)
no tak, nie masz ETTL, ale wspomagania AF też nie masz... :?

musisz poeksperymentować i kolejno odsłaniać po jednym styku z tych 4 - może jest kombinacja, która zablokuje ETTL, ale wyzwoli AF.




Stwierdziłem po prostu, że zamiast inwestować w rzadko używany sprzęt spróbuję wykorzystać to co mam a dodatkowo będę mógł korzystać z bardzo zacnego moim zdaniem wspomagania AF które zapewnia ST-E2.
no to jak tak, to ja bym go jednak w studio nie włączał i nie kombinował.
po prostu w studio pakujesz 580EX (albo 430EX) na sanki aparatu, ustawiasz ją w tryb manualny, moc 1/128, palnik do tyłu i gotowe - na 100% odpali ci studyjne, na 100% zadziała wspomaganie AF - i żadnych niewiadomych. i jeszcze jako bonus będziesz miał synchro HSS ze studyjnymi 8-)

sam tak robię i nie wyobrażam sobie inaczej (tzn. z kablami albo bez wspomagacza AF). kable to w ogóle byłaby porażka. w studio to ja nawet pasek odpinam od aparatu.



Swoją drogą to wykorzystuję go często do fotografowania przy świetle zastanym i wtedy zupełnie wyłączam błysk żeby nie marnować bateryjki a wspomaganie dodaje dużo pewności siebie każdemu obiektywowi :)
i to jest coś, czego mi zawsze w canonie brakowało: małe "coś" na dwa paluszki AAA i niewiele od nich większe wsuwane w sanki z samym czerwonym wspomaganiem AF :roll:

Mecc
29-01-2011, 13:29
A czy za to nie odpowiada funkcja "Oświetlenie wspomagające AF"? Brak takiej funkcji w BODY? Próbuje aktualnie dużo się dowiedzieć o ST-E2 i jego możliwych zamiennikach i nie spodziewałem się, że może wyzwalać przedbłysk na fotocelach. Prosiłbym o potwierdzenie, bo nie wiem czy do końca rozumiem. Sam planuje skompletować taki system jak transmiter IR i zwykła lampa podpięta pod fotocele. Na 400D chyba dałoby się to ominąć?

sylwek2k
29-01-2011, 13:46
musisz poeksperymentować i kolejno odsłaniać po jednym styku z tych 4 - może jest kombinacja, która zablokuje ETTL, ale wyzwoli AF.

Nie ma takiej mozliwosci.
Jak lampa(sterownik) nie przedstawi sie jako lampa systemowa (E)TTL, to body nie poprosi o wspomaganie AF.
Z kolei jak sie przedstawi jako lampa systemowa, to bedzie wyzwalac przedblysk.

hekselman
30-01-2011, 13:59
ST-2 wspomaga AF? Nie zauważyłem. Wspomaganie AFu polega na wyświetlaniu wielu pionowych prążków w kolorze czerwonym przez zespół diód umieszonych w lampach - w ST-2 nic takiego nie ma. Sam błysk nijak się ma do potrzeb AFu.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Walnałem....sorry..niedziela chyba móżg mam wyłączony.

mxw
30-01-2011, 23:16
Jak lampa(sterownik) nie przedstawi sie jako lampa systemowa (E)TTL, to body nie poprosi o wspomaganie AF.
tak, ale nie o takich experymentach swego czasu się słyszło ;-)
poza tym wiesz, styków w sumie jest 6 :roll:

masz dostęp do jakiegoś dobrego i wiarygodnego opisu tego interfejsu canona? 8-)

sylwek2k
31-01-2011, 00:20
tak, ale nie o takich experymentach swego czasu się słyszło ;-)
poza tym wiesz, styków w sumie jest 6 :roll:

masz dostęp do jakiegoś dobrego i wiarygodnego opisu tego interfejsu canona? 8-)

((X))

(CLK) (D2)

(D1) (ID)

x - wyzwolenie blysku
clk - sygnal zegarowy
d1 - sygnal zwrotny z lampy do body
d2 - sygnal z body do lampy
id - miedzy innymi wspomaganie AF

6ty kabelek to masa.


Naprawde dobrego opisu standardu ETTL nie znalazlem. Na sieci mozna dorwac natomiast opis standardu ATTL (dosyc szczegolowe informacje, mozna dostac w instrukcjach serwisowych starych analogowych aparatow) - a wiedzac, ze w zasadzie wszystkie lampy ETTL wspieraja takze ATTL mozna naprawde wiele rzeczy zrobic ;)

mxw
31-01-2011, 00:34
chmm, z tego wynika, że clk, d1 i d2 są praktycznie nierozłączne - ciekawe, jak dokładnie działa id i czy może zadziałać niezależnie (samodzielnie)?

jak pisałem wcześniej - chodzi mi o to, czy jest możliwe zrobienie prostego podświetlacza AF, ale bez rozgryzania całego protokołu lampy?


no i pytanie poza konkursem: czy protokół lampy i obiektywu to ten sam protokół? :roll:
i jeszcze oczywiście złącza danych (usb)?
tzn. czy canon był aż tak nowoczesny (elastyczny/uniwersalny protokół), czy jednak nie?

konkludując: czy np. można ściągnąć zdjęcia z aparatu przez stopkę lampy błyskowej? :mrgreen:

sylwek2k
31-01-2011, 00:43
chmm, z tego wynika, że clk, d1 i d2 są praktycznie nierozłączne - ciekawe, jak dokładnie działa id i czy może zadziałać niezależnie (samodzielnie)?

jak pisałem wcześniej - chodzi mi o to, czy jest możliwe zrobienie prostego podświetlacza AF, ale bez rozgryzania całego protokołu lampy?
Da sie :twisted:

Problem jest z zakupem stopki canonowskiej i diody AF /tak zeby ta operacja byla bardziej oplacalna, niz kupowanie jakiejs starej lampy canonowskiej, i wywalenia po prostu sygnalu X.



no i pytanie poza konkursem: czy protokół lampy i obiektywu to ten sam protokół? :roll:
i jeszcze oczywiście złącza danych (usb)?
tzn. czy canon był aż tak nowoczesny (elastyczny/uniwersalny protokół), czy jednak nie?

konkludując: czy np. można ściągnąć zdjęcia z aparatu przez stopkę lampy błyskowej? :mrgreen:

NIE (na kazde z pytan tu zadanych).

mxw
31-01-2011, 23:05
Da sie :twisted:
JAK??? :twisted:



Problem jest z zakupem stopki canonowskiej i diody AF /tak zeby ta operacja byla bardziej oplacalna, niz kupowanie jakiejs starej lampy canonowskiej, i wywalenia po prostu sygnalu X.
stopki gdzieś można było kupić (za 150,-??), ale stare lampy są po 20-50 zł (nawet takie z AF, np. typu 380EZ), więc to też nie jest jakiś wielki problem.

nawet mam jedną podobną i można z niej wyciąć palnik i połowę elektroniki, tylko że np. nadal zostanie zasilanie na 4 paluszki...



NIE (na kazde z pytan tu zadanych).
tak myślałem, canon jednak jest dość zachowawczy, choć innowacyjny.
skąd masz te wszystkie informacje?

sylwek2k
01-02-2011, 01:36
stopki gdzieś można było kupić (za 150,-??), ale stare lampy są po 20-50 zł (nawet takie z AF, np. typu 380EZ), więc to też nie jest jakiś wielki problem.

nawet mam jedną podobną i można z niej wyciąć palnik i połowę elektroniki, tylko że np. nadal zostanie zasilanie na 4 paluszki...

A jaki jest sens bawic sie elektronika - tworzyc od zera obudowe itd, jezeli sprawna lampke Canona 300EZ kupi sie za okolo 35 zeta? W ostatecznosci, w celu zmniejszenia zuzycia baterii, mozna w niej wymienic duze kondensatory wyladowcze na 1uF.

Zasilanie 4xAA tez jest OK, bo alternatywa sa tylko baterie CR2.


A skad to wiem? Chcialem swego czasu zrobic cos w stylu st-e2, ale wymieklem :| Chinczyk zrobi to lepiej i taniej ;)

szwayko
01-02-2011, 09:17
jak pisałem wcześniej - chodzi mi o to, czy jest możliwe zrobienie prostego podświetlacza AF, ale bez rozgryzania całego protokołu lampy?


Co do jakości podświetlaczy to masz taki wybór.
540EZ - 15metrów
420EZ - 8m
430EZ - 10m
Seria EX
220EX - 5m
380EX -10m
420EX - 7m
430EX - 7m
430EXII - 10m
ST-E2 - 10m
ST-E2 Yongnuo - 25m
Sigmy i Nissiny chyba nie daja 10metrów.
Jak masz dac za EZ -150zł-200zł, to myślę ze lepiej kupić ten mocniejszy sterownik ST-E2 od Yongnuo - dużo mocniejsze diody niż u Canona a cena około 300-320zł. No i przyda Ci się jego główna funkcja.

Chyba ze szkoda ci 300zl, to poszukaj jakiejś wypalonej EZ za 30-50zl, jak Ci polecił -sylwek2k- wykręć palnik i kondzior - po co dźwigać.

mxw
01-02-2011, 22:11
A jaki jest sens bawic sie elektronika - tworzyc od zera obudowe itd, jezeli sprawna lampke Canona 300EZ kupi sie za okolo 35 zeta?
chodzi wyłącznie o wielkość - żeby to było coś wielkości pudełka zapałek, bo IMHO taka wielkość jako AF assist beam jest wystarczająca. zresztą żółty obóz właśnie takie ma.



Zasilanie 4xAA tez jest OK, bo alternatywa sa tylko baterie CR2.
a 2xAAA? :roll:



A skad to wiem? Chcialem swego czasu zrobic cos w stylu st-e2, ale wymieklem :| Chinczyk zrobi to lepiej i taniej ;)
to gratuluję ambitnych planów, ale faktycznie - chińczyk już nawet zrobił...
chmm, w sumie racja - zaraz do niego napiszę, czy nie zrobiłby też tego o co pytam ;)



Co do jakości podświetlaczy to masz taki wybór. .....
wow, skąd ta lista?
a ja mam - i używam jako wspomagacz AF - jeszcze lampkę canona chyba 200E albo 199E. ale faktem jest, że za daleko to-to nie świeci. no i tylko centralny punkt.



Jak masz dac za EZ -150zł-200zł, to myślę ze lepiej kupić ten mocniejszy sterownik ST-E2 od Yongnuo - dużo mocniejsze diody niż u Canona a cena około 300-320zł. No i przyda Ci się jego główna funkcja.
chiński ST-E2 już jest na liście zakupów, choć ceny na alledrogo nadal powyżej 450...



Chyba ze szkoda ci 300zl, to poszukaj jakiejś wypalonej EZ za 30-50zl
mam takie lampki... tylko że chodzi o wielkość, no 8-)

sylwek2k
01-02-2011, 23:32
chodzi wyłącznie o wielkość - żeby to było coś wielkości pudełka zapałek, bo IMHO taka wielkość jako AF assist beam jest wystarczająca. zresztą żółty obóz właśnie takie ma.
su-800:
Wymiary (szer. x wys. x głęb.) Około 68 x 96 x 58 mm

st-e2:
Wymiary [mm]: 62 x 51 x 80 mm

:]

Moja zabawka, mimo ze w zasadzie tylko wspomaga AF jest WIEKSZA niz st-e2. aaa... i ja zasilam to bateria cr2.



a 2xAAA? :roll:
To wez pudelko zapalek i wloz do niego te paluszki :]
A pozniej pomysl, jak je bedziesz wymieniac :P Pamietaj tez, ze musza to byc baterie, bo akku beda miec za male napiecie.




to gratuluję ambitnych planów, ale faktycznie - chińczyk już nawet zrobił...
chmm, w sumie racja - zaraz do niego napiszę, czy nie zrobiłby też tego o co pytam ;)
Do konca nie zrobil. Bo chcialbym miec mozliwosc sterowania manualnego w wireless ettl-u . A to po prostu prawie identyczna kopia st-e2.



mam takie lampki... tylko że chodzi o wielkość, no 8-)
to ja rozkrec, i zobacz ile zajmuje miejsca sama dioda AF :] Zobacz sobie, czy dasz rade dobrac sie do stopki na lampe, jak to pozniej przymocujesz do nowej obudowy. Tam nic nie bedzie moglo wisiec w powietrzu. Dioda bedzie musiala byc ustawiona na sztywno.


Wszystko pieknie itd. Dopoki nie pojdzie sie poszukac jakiejs obudowy, zeby to jako tako wygladalo. Chyba ze to po prostu ma byc zawodne.

mxw
02-02-2011, 00:53
su-800:
Wymiary (szer. x wys. x głęb.) Około 68 x 96 x 58 mm
ale mi chodziło o Nikon SC-29:

https://canon-board.info/imgimported/2011/02/nikonsc29b-1.jpg
źródło (http://dcam.dc-accessories.com/nikon-sc29b.jpg)

jedyne "ale" to to, że oni chyba nie mają problemu z zasilaniem.



Do konca nie zrobil. Bo chcialbym miec mozliwosc sterowania manualnego w wireless ettl-u.
no to fakt, tu się chińczyk nie wykazał, a mógł :roll:

szwayko
05-02-2011, 19:28
to ja rozkrec, i zobacz ile zajmuje miejsca sama dioda AF :] Zobacz sobie, czy dasz rade dobrac sie do stopki na lampe, jak to pozniej przymocujesz do nowej obudowy. Tam nic nie bedzie moglo wisiec w powietrzu. Dioda bedzie musiala byc ustawiona na sztywno.
.

Tyle że np. w ST-E2 nie ma diody tylko moduł diody laserowej, cos takiego jak te chinskie wskażniki laserowe na bryloczku, tutaj jakis lepszy http://eltronix.pl/products/13181

Tyle ze przechodzi to jeszcze przez ala matowke z zarysowanymi liniami a nastepnie przez szybke jak w halogenach drogowych w samochodzie.

W tych dawnych lampach to nie wiem pewnie sa diody i jakis system ukierunkowania swiatla.
Mozna sie pobawic i kupic jakis mocniejszy wspomagacz. W tym ST-E2 od Yongnuo jest taki modul laserowy i sumie jak ustawiamy ostrosc na oczy to chyba nie jest to bezpieczne.