PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma 18-50 DC 3.5-5.6



Vitez
13-08-2004, 01:42
Obiektyw wspolpracujacy tylko z lustrzankami cyfrowymi formatu APS (crop 1.6x) , czyli ma powierzchnie rzucanego obrazu mniejsza niz klatka filmowa, co pozwolilo zaoszczedzic na wielkosci i jakosci soczewek.
Dzieki temu obiektyw jest nieco mniejszy i lzejszy i tanszy niz jego ewentualne odpowiedniki do filmow analogowych (nie mam pomyslu... moze Sigma 15-30 jest w miare blisko :roll: ).
Oczywistym minusem jest jego niemozliwosc zastosowania do analogowych lustrzanek - winieta i to spora, wiec mimo kuszacej ceny za 18mm - niech sie analogowcy nie rzucaja na niego ;) .

Cel w jakim go kupilem:
Z racji swoich zainteresowan (portrety i reporterka portretowa) bardzo rzadko potrzebuje szerokiego kata, a jak juz to do ujec ogolnych, sytuacyjnych a nie detalicznych (np widoczki turystyczne, buynki - nawet albo specjalnie znieksztalcone perspektywicznie, ujecia ogolne w reporterce).
Dlatego potrzebowalem taniego, szerokiego obiektywu i raczej z AF, do dosc rzadkich zastosowan.
Od niedawna powoli przekonuje sie ze lepiej miec jednak cos lepszego - kiedys to bedzie 17-40L gdyz do turystycznego lazenia i reporterki jednak czesciej niz myslalem przydaje sie szeroki kat :roll: .

Do moich pierwotnych zastosowan i ceny pasowaly dwa obiektywy: Canon EF-S 18-55 (spilowany do 10D) i ta Sigma 18-50 DC. Oba maja takie same przeslony, prawie ten sam zakres i cene (ok 500zl).
Czym sie roznia: Sigma jest o wiele solidniej wykonana, ciezka, metalowa, robi pozytywne wrazenie przeciw plastikowemu, leciutkiemu, wyraznie 'kitowemu' EF-S 18-55.
Ale... mialem oba, z obu mam kilka zdjec, z Sigmy wiecej juz i niestety - caly czas wrazenie pozostaje ze Canon 18-55 robi odrobine lepsze zdjecia niz Sigma, szczegolnie przy F8.
Co mi nie szkodzi pozostac przy Sigmie - bardziej pasuje wrazeniowo w reku do 10D, fotki nie az takie zle i nadal na tyle rzadko go uzywam by nie marudzic na jakosc.

Wrazenia z uzytkowania:
- NIE uzywac przy pelnej przyslonie... kitowca zreszta tez. Najlepiej F8 albo f11, ale tez nie zawsze - patrz dalej...
- nie nadaje sie do portretow i to nie tylko z powodu dystorsji - cienki jest przy dluzszej ogniskowej, traci na detalach, kontrascie i ostrosci - patrz przykladowa fotka. Najprzyjemniejszy jest w okolicach 18-28 przy F8-11, tak wiec w dobrych warunkach oswietleniowych.
- co do dobrych warunkow oswietleniowych - kiepski w pelnym sloncy, przypalic latwo, kontrasty zepsute itp - ostroznie z pelnym sloncem.
- Flar i blikow nie zauwazylem ale jestem dosc slepy na takie wady ;)
- aberracje - przy F8 i powyzej niezauwazalne (vide fotki testowe - na F8 polecam krawedzie dachu). Ponizej F8 - zdarzaja sie i to wyrazne (fotek testowych na razie brak ;) ).
- dystorsje - oczywiscie.. czego sie spodziewac od szerokiego kata AF za 500zl? ;)

Ogolnie - wart swojej ceny jako podreczny szeroki kat do rzadkich zastosowan... ale kitowiec nieco lepszy jesli dobrze spilowany (polecam od Tommiego), tyle ze nie az o tyle lepszy - mi sie bardzej spodobalo wykonanie Sigmy :)

Najblizsze rozsadne alternatywy w tych ogniskowych: Canon 20 2.8 , manualny Zenitar 16mm 2.8, Sigma 15-30, Canon 17-40 4L , Sigma 20mm 2.8 (?)

Fotki - dwie porownawcze przy F8, tylko konwertowane z RAW, zeby pokazac jak dobre robi budynki/widoczki a jak kiepsko portrety. Exif zachowany w fotkach.
http://vitez.ceron.pl/sigma1-portret.jpg
http://vitez.ceron.pl/sigma2-widok.jpg

Przemek Białek
13-08-2004, 21:47
Fotki - dwie porownawcze przy F8, tylko konwertowane z RAW, zeby pokazac jak dobre robi budynki/widoczki a jak kiepsko portrety. Exif zachowany w fotkach.

z tego co zobeczylem to ef-s 18-55 bije sigme na glowe, nawet na pelnej dziurze!

Vitez
13-08-2004, 22:47
Fotki - dwie porownawcze przy F8, tylko konwertowane z RAW, zeby pokazac jak dobre robi budynki/widoczki a jak kiepsko portrety. Exif zachowany w fotkach.

z tego co zobeczylem to ef-s 18-55 bije sigme na glowe, nawet na pelnej dziurze!

Po dwoch fotkach to se mozesz :P ... jest lepszy ale co najwyzej o 20% , nie przesadzalbym z tym "bije na glowe" .
Poza tym... pokazesz fotki z EF-S by potwierdzic ze na pelnej dziurze bije na glowe? Tylko bez przerobki prosze ;)

Przemek Białek
13-08-2004, 22:52
Po dwoch fotkach to se mozesz ... jest lepszy ale co najwyzej o 20% , nie przesadzalbym z tym "bije na glowe" .
Poza tym... pokazesz fotki z EF-S by potwierdzic ze na pelnej dziurze bije na glowe? Tylko bez przerobki prosze

wrzucam ci fotki na maila i mozesz je wystawiac do porownan!

Vitez
14-08-2004, 16:27
ok przesle ci bo nie mam swojej strony, a ty wrzucisz na linka ale ty tez wrzuc cos na pelnej dziurze, a jeszcze jedno poprawa krzywych mozliwa i co jeszcze?

Nic nie poprawiaj, zadnych krzywych. Tylko konwersja z RAW - ja takie fotki wrzucilem :P
Na pelnej dziurze wrzuce jak bede mial okazje jakies zrobic... nie chce mi sie specjalnie po to ruszac tylka z domu ;)

Przemek Białek
15-08-2004, 21:49
dobra fotki mam gotowe i wrzucam ci na maila - zeby mozna porownac, wszystkie na max otwartes przeslonie dla danej ogniskowej!

Vitez
16-08-2004, 01:16
dobra fotki mam gotowe i wrzucam ci na maila - zeby mozna porownac, wszystkie na max otwartes przeslonie dla danej ogniskowej!

A powiedz mi... jakim cudem one sa nieprzerabiane a jednoczesnie nie maja exifa? :?
Poprosze jakies naprawde nieprzerabiane i z exifem :P
Albo sobie ustaw PS CS tak by zapisywal jpgi wraz z exifem gdy konwertuje z RAW. Albo wywolaj BreezeBrowserem.

Przemek Białek
16-08-2004, 01:25
A powiedz mi... jakim cudem one sa nieprzerabiane a jednoczesnie nie maja exifa?

tego to niewiem, ale u nie na kompie po odpaleniu jest exif, a pozatym niemam cie co oszykiwac moge napisac parametry do kazdego zdjecia - nizalezy mi na tym zeby ktos to ogladal i potem kupil ef-s i zaczal mnie po jezykach nosic ze to nie to co myslal
daje 100% gwarancji ze wszystkie sa na pelnej dziurze odpowiednio dla swojej ogniskowej, i oczywiscie dziewiczo czyste zgrane prosto z karty i zapisane shopem w jpeg!

Vitez
16-08-2004, 01:41
u nie na kompie po odpaleniu jest exif
U mnie nie ma, W ACDSee pusto, w BreezeBrowserze pusto. Zrob je jakos tak by mialy exif.


moge napisac parametry do kazdego zdjecia
Parametry kazdego twojego zdjecia to moge i ja napisac, i kolega tu w pracy, i moja dziewczyna... pisac kazdy moze... ale tylko dolaczony exif jest gwarancja prawdziwosci parametrow.


daje 100% gwarancji ze wszystkie sa na pelnej dziurze odpowiednio dla swojej ogniskowej

Niestety musisz wybaczyc ze ci nie ufam - ja chce exifa i kropka :P
(moje maja exifa :roll: )

Carlos
16-08-2004, 01:53
Niestety musisz wybaczyc ze ci nie ufam - ja chce exifa i kropka :P
(moje maja exifa :roll: )

co za buractwo... jak tak można do kolegi z forum

a w tym zdjęciu portretowym to na co łapałeś ostrość bo nie sposób stwierdzić :twisted:

Przemek Białek
16-08-2004, 02:47
Niestety musisz wybaczyc ze ci nie ufam - ja chce exifa i kropka
(moje maja exifa )

wiem e mi nie ufasza ale janie lubie klamac, a jutro to zrobie inaczej!

Vitez
16-08-2004, 05:07
a w tym zdjęciu portretowym to na co łapałeś ostrość bo nie sposób stwierdzić :twisted:

Teoretycznie na oczy i przekadrowalem pozniej. Praktycznie wyszlo tak ze ostrosc poszla sobie zupelnie w las - dlatego twierdze ze ta Sigma nie nadaje sie do zdjec blizszych, szczegolowych a tym bardziej do portretow (chyba ze miekkich portretow ;) )... za to do widoczkow, dalszych planow, 'architektury' - nadaje sie bo bedzie mniej widoczne jak sobie ostrosc pojdzie w las.

C41photocrew
16-06-2005, 15:48
A sprawdzałeś 18-50 F2.8 EX DC??

kociu
16-06-2005, 20:33
Ogolnie - wart swojej ceny jako podreczny szeroki kat do rzadkich zastosowan... ale kitowiec nieco lepszy jesli dobrze spilowany (polecam od Tommiego), tyle ze nie az o tyle lepszy - mi sie bardzej spodobalo wykonanie Sigmy


czy ma jakies znaczenie jak kitowiec jest spilowany?
czy mozna to zrobic zle?

A co do ceny to nowego kita na allegro mozna kupic spokojnie za 300 - 350zl a spilowanie to kwestia 1 godziny lacznie ze schnieciem kleju...
Jak sie ma np. slifierke to mozna to zrobic tak ze wyglada jak "seryne"..

Mam jeszcze pytanko jak wypada AF w sigmie w porownaniu z kitem II (od 350 i 20), chodzi o szybkosc i glosnosc.

Z gory dzieki za odp

bob*
04-06-2006, 21:58
No i jak w końcu z tą Sigmą?

Vitez
06-06-2006, 07:30
No i jak w końcu z tą Sigmą?

Masz opisane w pierwszym poscie :twisted: