PDA

Zobacz pełną wersję : plama na UV



pe.en.de
02-01-2011, 02:31
Witam.
Na filtrze UV ukazała się plama wyglądająca jak kropla benzyny na wodzie. Czyszczenie powoduje raczej jej przemieszczenie się.
Użyłem czyścika firmy EMTEC w spraju, niewiele pomogło.
Czy ktoś wie, czym można to usunąć?

szunaj
02-01-2011, 03:06
Polecam kupić alkohol izopropylowy, skuteczny i na 100% wiesz, czym czyścisz.
A o czyszczeniu było np.: http://canon-board.info/showthread.php?t=2449
Pozdrawiam.

Szczur88
02-01-2011, 03:16
Filtr hoya, zgadłem?

Pikczer
02-01-2011, 09:57
Bedzie ciezko doczyscic niestety :-(

retter
02-01-2011, 11:46
Daj znać jak ten alkochol izopropylowy sobie poradził. Może powiesz co wcześniej fociłes??
Na szczęście to tylko UV :)

chuba
02-01-2011, 12:01
Jak nie pomoże alkohol izopropylowy, to możesz spróbować:
1. Pianki do monitorów lcd (najmniej inwazyjna)
2. Alkoholu salicylowego lub denaturatu
3. Benzyny ekstrakcyjnej

Proponował bym sprawdzać w takiej kolejności.

dinderi
02-01-2011, 12:19
Jak nie pomoże alkohol izopropylowy, to możesz spróbować:
1. Pianki do monitorów lcd (najmniej inwazyjna)
2. Alkoholu salicylowego lub denaturatu
3. Benzyny ekstrakcyjnej

Proponował bym sprawdzać w takiej kolejności.
Matko Boska!!! Kolego Chuba, czy Ty tak naprawdę, czy żarty sobie robisz?

pe.en.de
03-01-2011, 01:11
A o czyszczeniu było np.: http://canon-board.info/showthread.php?t=2449
No popatrz a ja nie znalazłem.:oops:

Jutro kupię ten alkohol to napiszę co i jak.

tezmarek
03-01-2011, 09:54
Matko Boska!!! Kolego Chuba, czy Ty tak naprawdę, czy żarty sobie robisz?

eee-tam. Kiedyś osad z zaschniętej wody mineralnej (a co!) nieusuwalny w żaden cywilizowany sposób zlikwidowałem błyskawicznie (i bez żadnych skutków ubocznych dla filtra) rozcieńczonym octem. Z benzyną nie próbowałem (tu faktycznie miałbym lekkie obawy). Natomiast Izopropyl rozcieńczony w wodzie destylowanej jest bardzo OK.

chuba
03-01-2011, 10:15
Matko Boska!!! Kolego Chuba, czy Ty tak naprawdę, czy żarty sobie robisz?

Prowadzę pracownie reklamy i trochę już się naczyściłem różnych materiałów. Pianką do monitorów lcd można czyścić wszystko, ale usunie tylko słaby brud.
Alkoholem salicylowym i denaturatem można też spokojnie czyścić elementy szklane (my czyścimy tym nawet lusterka i soczewkę w laserze - takie są zalecenia producenta).
Benzyna ekstrakcyjna - ostateczność. Jak i tak filtr nie da się wyczyścić i miałby trafić do kosza, można spróbować.
Poza tym wszystkie podane przeze mnie wyżej płyny, ładnie odparowują z powierzchni, nie robiąc plam i zacieków.

Bartek_902
03-01-2011, 10:16
Ja akurat w wizjerze mam taką plamke z osadu po wodzie,chyba po deszczu lub sniegu nie wytarłem i sobie wyparowało a teraz jest plamka...ostatnio czysciłem wizjer ale izo sobie nie poradził,i tak zastanawiam się czym to delikatnie usunąć

pe.en.de
03-01-2011, 16:51
Filtr hoya, zgadłem?

Tak zgadłeś.
Ale i tak nie mam czym tego "hoya" wyczyścić.

Izoprpylenu nie ma: w castoramie, liroju, tesco , kaufandzie i kilku pomniejszych dziurach.
Krucafux, jakiej ja dziurze mieszkam!

szunaj
03-01-2011, 17:16
Tak zgadłeś.
Ale i tak nie mam czym tego "hoya" wyczyścić.

Izoprpylenu nie ma: w castoramie, liroju, tesco , kaufandzie i kilku pomniejszych dziurach.
Krucafux, jakiej ja dziurze mieszkam!
Izoprpylenu to może i nie ma :-D ale bez problemu alkohol izopropylowy kupisz w dobrym sklepie z częściami elektronicznymi jest dostępny nawet w spray pod nazwą: CLEANSER IPA.
Pozdrawiam

Kolekcjoner
03-01-2011, 20:59
Ktoś tu wspomniał o benzynie ekstrakcyjnej - ja kiedyś używałem jej do czyszczenia jakiegoś szkła (niestety nie pamiętam już co to było) i ciągle zostawały jakieś tłustawe smugi więc byłbym ostrożny w jej stosowaniu do optyki.

Tezet-gdynia
03-01-2011, 21:41
Ekstrakcyjna - smugi ? To dziwna ekstrakcyjna byla ;) Tlusty to jest rozpuszczalnik lakowy. Ekstrakcyjna czyscilem duzo rzeczy, lacznie z szybami samochodowymi, lakierem i temu podobnymi rzeczymi, i nigdy nie zostawalo nic tlustego.

Z tym filtrem w ostatecznosci mozna probowac pianka do golenia ! Troche na palec, rozsmarowac, odczekac chwilke i zetrzec ;)

Kolekcjoner
03-01-2011, 21:48
Ekstrakcyjna - smugi ? To dziwna ekstrakcyjna byla ;) Tlusty to jest rozpuszczalnik lakowy. Ekstrakcyjna czyscilem duzo rzeczy, lacznie z szybami samochodowymi, lakierem i temu podobnymi rzeczymi, i nigdy nie zostawalo nic tlustego.


Wiesz pewnie był dziwna ale to nie zmienia mojej tezy, że tym bardziej ja bym nie ryzykował :cool:.

szunaj
04-01-2011, 00:30
Nie wiem z jakiej serii jest ten Hoya UV ale wiem że szyba samochodowa czy jakieś tam inne materiały, które udało się wyczyścić to jednak nie są powierzchnie o takich właściwościach, jaką posada filtr Hoya a już zwłaszcza filtr z powłokami* i nie ryzykowałbym ich uszkodzenia poprzez czyszczenie wynalazkami czy czymś o nieznanym składzie, bo skutek takiego zabiegu może być taki że plamę wyczyścimy razem z powłokami :!:

* może być ich nawet i 12 w zależności od tego, jaka to seria.

Pozdrawiam

pan.kolega
04-01-2011, 09:21
Panowie niektórzy opamiętajcie się! :shock:

Trochę chemii:

Alkohol salicylowy to jest ciało stałe (w zasadzie jak fenol) i czyscić nim obiektywów nie zalecam.

Kwas salicylowy to też jest krystaliczne ciało stałe które raczej nie ma żadnych zasług na polu czyszczenia szkła.

Spirytus salicylowy to jest roztwór kwasu salicylowego w etanolu z wodą (chyba 2%, może do 6%). Czyściłbym nim obiektywy tylko jeżeli mają pryszcze, czyli trądzik lub acne. :mrgreen: Musi pozstawić po sobie kwas salicylowy kiedy etanol odparuje. Jak sie szkło dobrze wytrze, to może nie widać, ale na Hoyi pewnie pozostawi plamy (nie, nie próbowałem).

Benzyna ekstrakcyjna na ogół nie jest wystarczająco czysta i może rozpuścic plastyk. Może być do czyszczenia metali ze smarów itp. Np. przy remoncie kapitalnym Zorki albo Zenita.

Do szkła jeżeli różne płyny mydlane nie dają rady polecam jak najczystsze (ale jeśli zawieraja troche wody to zwykle nie szkodzi) metanol, etanol, izopropanol.

Tezet-gdynia
04-01-2011, 09:33
Benzyna ekstrakcyjna nie ropuszcza popularnych plastikow roznego rodzaju, tu sie bede spieral nadal. Czasami ma nawet problem z bardziej zbitym styropianem/pianka. Jednak do szkla z powlokami to ostatecznosc. Jesli filtr ma wyladowac w koszu, to niech chociaz przezyje swoje, potwierdzi teorie i tyle. W sumie za chwile wezme stary filt polaryzacyjny - chyba nie ma mozliwosci zeby nie mial zadnych powlok ? I przeczyszcze ekstrakcyjna w celach naukowych :twisted:

paweleverest
04-01-2011, 09:38
JA z czyszczeniem od lat praktykuje taki sposób:

- dmuchawka
- pędzelek
- porządny łyk łyski ;)
- chuch
- szmatka lub pałeczka kosmetyczna

Jeszce się nie zdarzyła tak plama której nie usunąłem, ani szkło które bym zarysował. Przy szczególnie trudnych przypadkach umawiamy się z kolegą i usuwamy je podczas długich wieczorów konserwatorskich ;)

pe.en.de
05-01-2011, 00:27
polecam jak najczystsze (ale jeśli zawieraja troche wody to zwykle nie szkodzi) metanol, etanol, izopropanol.

Poddaję się, izopropanolu w Łodzi chyba nie dostanę.
Ale po świętach jak jeża zrobię to etanolu 95% sporo się jeszcze uzbiera.
Tylko mam pytanie - czy ktoś aby próbował sprytem czyścić filtry, bo pierwszy raz o tym tu przeczytałem.
I tak sobie myślę, że gdyby nie było różnicy między etanolem a izopropanolem, to po co szukać ten drugi jak każdy czyścidło nosi w pelcaku?

MariuszJ
05-01-2011, 00:35
Sklep P.O.Ch., Krzemieniecka 2. Jak masz bliżej, to Brukowa 27.

Spróbuj też tego http://allegro.pl/plyn-do-czyszczenia-optyki-b-w-lens-cleaner-i1383642722.html, naprzeciwko Manu.

pe.en.de
05-01-2011, 00:43
No dzięki, mieszkam akurat pomiędzy nimi.

pan.kolega
05-01-2011, 05:51
Poddaję się, izopropanolu w Łodzi chyba nie dostanę.
Ale po świętach jak jeża zrobię to etanolu 95% sporo się jeszcze uzbiera.
Tylko mam pytanie - czy ktoś aby próbował sprytem czyścić filtry, bo pierwszy raz o tym tu przeczytałem.
I tak sobie myślę, że gdyby nie było różnicy między etanolem a izopropanolem, to po co szukać ten drugi jak każdy czyścidło nosi w pelcaku?

Róznice są rzeczywiście praktycznie niewielkie , jeżeli czystośc jest taka sama.

Metanol jest najlepszym rozpuszczalnikiem, (Ponoć zbyt dobrym dla matryc)
ale jest trujacy.
Etanol jest wyborny, ale drogi, bo podatki.
Stąd popularność izopropanolu.
Ale filtry to ja myję mydlem, chyba że w warunkach polowych.