PDA

Zobacz pełną wersję : 5D - gdzie kupić i kiedy kupić?



Smaczny
09-12-2005, 14:09
Jestem coraz bliższy podjęcia decyzji o wymianie 10D na 5D. Nie spieszy mi się w jakiś szczególny sposób, ot pomału zastanawiam się gdzie i w jakim momencie będzie najlepiej kupić "piątkę". Myślę, że warto poczekać do targów w lutym - ceny powinny wówczas spaść (przynajmniej w USA) - co o tym sądzicie?

Z drugiej strony przeglądałem wczoraj ceny na B&H i o dziwo w USA ten aparat kosztuje ciągle 3,3K$. A przecież w Polsce na Allegro cena zbliża się już do 10tys zł. Jak to możliwe, że u nas jest tak "tanio" w takim razie?

pn_
09-12-2005, 14:28
Z drugiej strony przeglądałem wczoraj ceny na B&H i o dziwo w USA ten aparat kosztuje ciągle 3,3K$. A przecież w Polsce na Allegro cena zbliża się już do 10tys zł. Jak to możliwe, że u nas jest tak "tanio" w takim razie?

Wszedzie jest "tanio" :-)

http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/320142_-eos-5d-canon.html

Pewnie po swietach jeszcze spadnie.

snowboarder
09-12-2005, 17:50
Jestem coraz bliższy podjęcia decyzji o wymianie 10D na 5D. Nie spieszy mi się w jakiś szczególny sposób, ot pomału zastanawiam się gdzie i w jakim momencie będzie najlepiej kupić "piątkę". Myślę, że warto poczekać do targów w lutym - ceny powinny wówczas spaść (przynajmniej w USA) - co o tym sądzicie?

Z drugiej strony przeglądałem wczoraj ceny na B&H i o dziwo w USA ten aparat kosztuje ciągle 3,3K$. A przecież w Polsce na Allegro cena zbliża się już do 10tys zł. Jak to możliwe, że u nas jest tak "tanio" w takim razie?

W Stanach cena sie w zasadzie nie rusza od pocztaku. B&H, Adorama
beda siedziec na $3,3K. Mozna trafic czasem w dobrych sklepach za $3K.
Poczekaj do lutego. Jesli Canon wypusci 30D, to ... MOZE ... 5D stanieje.
Raczej nastapi to nieoficjalnie przez zmniejszenie marzy sklepow.
Poki co moim zdaniem sprzedaje sie za dobrze.
Pamietaj, ze 5D to raczej produkt niemasowy, a takie jak np 1DsMkII
ceny praktycznie nie zmieniaja. Do tego dochodzi ostatnia plotka
o braku 30D w lutym. Niewiadomo....
W Stanach poradzilbym ci raczej poszukac jakiejs promocji swiatecznej.
Trudno cos podowiedziec, jesli mozesz, to poczekaj te trzy miesiace...

Coronado
09-12-2005, 18:06
Z drugiej strony przeglądałem wczoraj ceny na B&H i o dziwo w USA ten aparat kosztuje ciągle 3,3K$. A przecież w Polsce na Allegro cena zbliża się już do 10tys zł. Jak to możliwe, że u nas jest tak "tanio" w takim razie?

Najtaniej jak udalo mi sie znalezc w USA to tutaj (http://www.us1camera.com/shop/Product.asp?sku=CanEos5D). Cena widze u nich troche podskoczyla - jeszcze wczoraj bylo $50 taniej. Niestety to jest sklep, w ktorym lubia Ci wciskac wszelkie niepotrzebne i zbyt drogie akcesoria ale juz u nich kiedys kupowalem i da sie to przejsc (albo po prostu rezygnujesz). Na eBay jest tez firma (http://stores.ebay.com/Alkit-Pro-Camera_Digital-Camera-Accessories_W0QQcolZ2QQdirZQ2d1QQftidZ2QQtZkm), ktora widze, ze sprzedaje bardzo duzo 5D i ceny na aukcji koncza sie w okolicach $3K.

Pozdrawiam
Coronado

Smaczny
09-12-2005, 20:05
Snowboarder, Coronado:
Wasze relacje potwierdzają moje spostrzeżenia, że - w najlepszym przypadku! - 5D w USA jest raptem jakieś 8% tańszy niż w Polsce. Gdy natomiast wziąć pod uwagę cenę z B&H to wychodzi dokładnie tyle co w Polsce na Allegro. To ciekawe bo na przykład różnica w cenie obiektywu 35/1.4 w Polsce i w Stanach sięga 40%.
Tak czy siak, wychodzi na to, że dobrze będzie jeszcze poczekać te trzy miesiące i cena 5D powinna trochę tąpnąć.

muflon
09-12-2005, 23:45
No ja ze swojej strony już jakiś czas temu zauwazyłem że ceny za sprzęt w Szwajcarii zrównały się z, referencyjnymi dla mnie, cenami z Amazona.

Coronado
10-12-2005, 00:08
No ja ze swojej strony już jakiś czas temu zauwazyłem że ceny za sprzęt w Szwajcarii zrównały się z, referencyjnymi dla mnie, cenami z Amazona.

Jezeli masz na mysli Amazon.com to jest on raczej drogi.

Pozdrawiam
Coronado

muflon
10-12-2005, 00:25
Jezeli masz na mysli Amazon.com to jest on raczej drogi.
W tej chwili 5D w Amazonie to $3300 (free shipping). Na resellerratings.com najtańszy sklep z sensownym ratingiem (dbuys.com) to $3140 + shipping. Adorama, Budig, B&H, no ogólnie "znane firmy" - $3300.

snowboarder
10-12-2005, 01:52
W tej chwili 5D w Amazonie to $3300 (free shipping). Na resellerratings.com najtańszy sklep z sensownym ratingiem (dbuys.com) to $3140 + shipping. Adorama, Budig, B&H, no ogólnie "znane firmy" - $3300.

Zgadza sie. Poza tym amazon.com ma niesamowicie wrecz szokujaco
swietny customer service. Sprobuj wymienic obiektyw w B&H - zrobia
to, ale sie troche z nimi naganiasz. Amazon jest bezkonkurencyjny.
Niedawno dostalem od nich komputer, ktory sie zespul w zasadzie od razu
- chyba karta graficzna poszla, a ze zintegrowana itd - w sumie dead.
Apple sie wypial, a amazon bez slowa wyslal mi z dostawa na drugi dzien
nowy za darmo, po czym UPS przyszedl do pracy odebrac zepsuty.
Cala operacja nie kosztowala mnie nic, a z amazon dostalem jeszcze dwa
e-maile z przeprosinami za klopot i z potwierdzeniem otrzymania
zwrotu i z kolejnymi przeprosinami.
Jest wiele dobrych sklepow, ale takiego service'u nigdy nie mialem.
Na mojej liscie amazon jest teraz zdecydowanie number 1,
drugi swietny to mniej znany onecall.com. Dobre doswiadczenia mam z J&R.
B&H i Adorame omijam jak tylko sie da.

muflon
10-12-2005, 02:16
Hmm, w kwestii formalnej: Amazon jest czasem tylko "interfejsem" do innych sklepów :) Na przykład mój 70-200IS był kupiony w Amazonie, a wszystkie papierki, rachunek itp. miał z Adoramy.

snowboarder
10-12-2005, 02:52
Hmm, w kwestii formalnej: Amazon jest czasem tylko "interfejsem" do innych sklepów :) Na przykład mój 70-200IS był kupiony w Amazonie, a wszystkie papierki, rachunek itp. miał z Adoramy.

No to kupiles obiektyw w Adoramie, a nie amazon. Ja mowie
o rzeczach kupionych z amazon, a nie posredniczonych przez amazon.
Roznica jest oczywista i jasno widzisz od razu od kogo kupujesz.

Coronado
10-12-2005, 03:05
W tej chwili 5D w Amazonie to $3300 (free shipping). Na resellerratings.com najtańszy sklep z sensownym ratingiem (dbuys.com) to $3140 + shipping. Adorama, Budig, B&H, no ogólnie "znane firmy" - $3300.

No to jeszcze mala uwaga. Za uzywanie wyszukiwarki A9 masz znizke 1,57% na amazon czyli $50 taniej w tym przypadku. Jakby Ci sie jeszcze 5D trafil w GoldBoxie to pewnie kolejna $100. Jak jeszcze uzywasz karty kredytowej amazon to dalsze znizki mozesz miec, a raczej darmowe kupony na dalsze zakupy. Jak kupuje tutaj wszystko od sprzetu foto i ksiazek po garnki, zelazka i blendery. Obsluge klienta maja rzeczywiscie idealna.

Pozdrawiam
Coronado

Jerry99
10-12-2005, 11:17
Podaje za DPreview adres fajnego sklepu: http://www.digitalrev.com
Obecna cena 5D w tym sklepie to 2400 EUR. Ktoś tam kupował?
Ja chyba sprawdzę pod kątem zakupu 50 f/1.4 - z tego co zdąźyłem zauważyć to od razu doliczają wszelkie podatki, wysyłka UPSem.
Ciekawe są kwoty "zaoszczędzone" (rzędu 45%) - ciekawe co to za poprzednia cena?

muflon
10-12-2005, 12:27
A dla mnie to wszystko i tak teoria :) bo odkąd się sparzyłem na naprawie "amerykańskiego" obiektywu w Szwajcarii (900CHF) to wszystko kupuję jak Bozia kazała w lokalnych sklepach. Od niedawna zresztą różnice są na tyle niewielkie, że nawet nie czuję się z tym jakoś specjalnie źle ;-)


Ciekawe są kwoty "zaoszczędzone" (rzędu 45%) - ciekawe co to za poprzednia cena?Zapewne "list price" :) Teoretyczna cena producenta, na którą nie warto w ogóle patrzeć :)

Janusz Body
10-12-2005, 13:28
.... z tego co zdąźyłem zauważyć to od razu doliczają wszelkie podatki, ....

Tego to bym się najbardziej obawiał. Nasz Urząd Celny niekoniecznie musi to akceptować.

Janusz

Aszu
10-12-2005, 13:47
Jak masz kaskę to kupuj teraz, Canon nie jest skory do obniżek dopuki niec nowego nie wypuści.

Z historii wynika, że pierwsza obniżka na sprzęt jet po roku od premiery.

Pytanie czy warto czekać.

Nad 5 zastanawiałem się b.długo i odpadła. Parametry ma naprawdę ciekawe i fajnie wygląda.
Niestety aparat służy mi do robienia zdięć tzw domowych i tu bardzo często przydaje się lampa błyskowa. JAk jestem w domu to zakładam zewnętrzną, ale jak jesteśmy gdzieś poza domem a potrzebne jest światło z przodu to w 10, 20 odpalam lampę wbudowaną i cośtam mi świeci. 5D niestety jest pozbawione tego wynalazku i w moim przypadku jest przekreślona.

Robson01
11-12-2005, 03:01
Moim zdaniem można się chwilę wstrzymać. Przynajmniej do czasu aż nowy Nikon D200 odrobine namiesza, wówczas mogą spaść ceny u Canona.

Jac
11-12-2005, 03:15
jest jescze inna teoria, nigdy sie nie kupuje pierwszych wersji produktu... np zamiast d30 kupic d60, zamiast 10D kupic 20D zamiast 5D jego nastepce ;-) wiadomo powszechnie ze przy takim tepie produkcji nie ma czasu na testy i to uzytkownicy (niestety) sa pierwszymi testerami produktu, vide Mercedes A klasa i test losia, Volvo s40 i nowsza wersja z ponad 2tyś zmian!!! itd...

hekselman
11-12-2005, 17:15
Podaje za DPreview adres fajnego sklepu: http://www.digitalrev.com
Obecna cena 5D w tym sklepie to 2400 EUR. Ktoś tam kupował?
Ja chyba sprawdzę pod kątem zakupu 50 f/1.4 - z tego co zdąźyłem zauważyć to od razu doliczają wszelkie podatki, wysyłka UPSem.
Ciekawe są kwoty "zaoszczędzone" (rzędu 45%) - ciekawe co to za poprzednia cena?
...sorry - ja tam znalazłem za 2400 ale FUNTÓW a nie ojro....
Możesz sprecyzować link?

Wiesiek_TGT
11-12-2005, 23:21
Jak masz kaskę to kupuj teraz, Canon nie jest skory do obniżek dopuki niec nowego nie wypuści.

Z historii wynika, że pierwsza obniżka na sprzęt jet po roku od premiery.

Pytanie czy warto czekać.

Nad 5 zastanawiałem się b.długo i odpadła. Parametry ma naprawdę ciekawe i fajnie wygląda.
Niestety aparat służy mi do robienia zdięć tzw domowych i tu bardzo często przydaje się lampa błyskowa. JAk jestem w domu to zakładam zewnętrzną, ale jak jesteśmy gdzieś poza domem a potrzebne jest światło z przodu to w 10, 20 odpalam lampę wbudowaną i cośtam mi świeci. 5D niestety jest pozbawione tego wynalazku i w moim przypadku jest przekreślona.

W 5D możesz spokjnie focić na ISO 1600. Z obiektywem 50/1,4 czy 1,8 lampa jest praktycznie niepotrzena.
Wtedy kiedy musisz jej użyć skorzystasz z zewnętrznej.
Ja tak robię.

Wiesiek

Aszu
12-12-2005, 00:33
W sumie to nie przywykłam robić zdięć na ISO >400.

Takie małe zboczenie w odniesieniu do cyfrówek.

ukasz
12-12-2005, 16:33
W 5D możesz spokjnie focić na ISO 1600. Z obiektywem 50/1,4 czy 1,8 lampa jest praktycznie niepotrzena.
Wiesiek

Ale lampa nie służy tylko i wyłącznie do świecenia tam gdzie jest ciemno. Przynajmniej mnie:). Bardzo często używam lampy w warunkach gdzie jest wystarczająco dużo światła zastanego, choćby po to by doświetlić oczy.

Tytus
12-12-2005, 18:18
W 5D możesz spokjnie focić na ISO 1600. Z obiektywem 50/1,4 czy 1,8 lampa jest praktycznie niepotrzena.
Wtedy kiedy musisz jej użyć skorzystasz z zewnętrznej.
Ja tak robię.

Wiesiek

Mnie przed 5D powstrzymuje jedna rzecz, poza ceną oczywiście, mianowicie mała ilośc pixeli. Przy FF 12 mpx to ciut mało, 20D ma na swojej powierzchni jednak większe zagęszczenie co daje większą rozdzielczość a że jakość zdjęcia jest całkiem całkiem to jednak póki co wolę rozwiązanie crop + EF-s, przynajmniej do czasu, kiedy amatorskie FF, w ludzkiej cenie będą miały co najmniej 20 mpx...

Jurek Plieth
13-12-2005, 15:51
Mnie przed 5D powstrzymuje jedna rzecz, poza ceną oczywiście, mianowicie mała ilośc pixeli. Przy FF 12 mpx to ciut mało, 20D ma na swojej powierzchni jednak większe zagęszczenie co daje większą rozdzielczość...
Tytus, to nie jest prawidłowy wniosek :sad: Mnóstwo klawiatur zniszczono pisząc na ten temat i dziwię się, że tego nie czytałeś.
Zagęszczanie pikseli na tej samej powierzchni skutkuje bowiem zwiększeniem tła szumowego z tejże. W konsekwencji więc masz teoretycznie większą rozdzielczość, ale bardziej szumiący obraz; żeby szum zmniejszyć musisz zmniejszyć ISO i tak w kółko macieju...

Kubaman
13-12-2005, 19:30
Mnie przed 5D powstrzymuje jedna rzecz, poza ceną oczywiście, mianowicie mała ilośc pixeli. Przy FF 12 mpx to ciut mało, 20D ma na swojej powierzchni jednak większe zagęszczenie co daje większą rozdzielczość
Tytus, co ty gadasz :shock:
Rozdzielczość zdjęcia to ilość pikseli na bok X razy ilośc pikseli na bok Y. 5D ma zdjęcie o wyższej rozdzielczośći w porównaniu do 20D (8Mpx vs. 12 Mpx) i to dokładnie i wyraźnie widać na zdjęciach w ilości szczegółów. Dopóki nie wytniesz klatki z 5D do rozmiarów cropa, masz zdjęcie o wyższej rozdzielczości (ale analogicznie wtedy powinieneś do porównania wyciąć klatkę z 20D).

Jeśli robiłeś kiedykolwiek większe odbitki, to powinieneś o tym doskonale wiedzieć.

Art Mag
14-12-2005, 11:57
Mnie przed 5D powstrzymuje jedna rzecz, poza ceną oczywiście, mianowicie mała ilośc pixeli. Przy FF 12 mpx to ciut mało, 20D ma na swojej powierzchni jednak większe zagęszczenie co daje większą rozdzielczość a że jakość zdjęcia jest całkiem całkiem to jednak póki co wolę rozwiązanie crop + EF-s, przynajmniej do czasu, kiedy amatorskie FF, w ludzkiej cenie będą miały co najmniej 20 mpx...

Bardzo łatwo to policzyć :

5D - 4368 x 2912 pix, wymiary matrycy 24 x 36 mm, 121 pix/mm matrycy czyli około 60 l/mm

20D - 3504 x 2336 pix, wymiary matrycy 22.5 x 15.0 mm, 155 pix/mm, 77 l/mm

Różnica prawie 30%. Pytanie czy więcej z tego szkody czy pożytku ? Zdania uczonych są podzielone. :roll:

snowboarder
15-12-2005, 08:55
Potanialo wczoraj w zasadzie we wszystkich "respektowanych"
sklepach do $2999 (B&H, J&R, Adorama). Jak ktos mysli o kupnie,
to chyba warto teraz. Nie sadze, zeby szybko potanialo duzo
wiecej...

Jurek Plieth
15-12-2005, 10:15
Bardzo łatwo to policzyć :

5D - 4368 x 2912 pix, wymiary matrycy 24 x 36 mm, 121 pix/mm matrycy czyli około 60 l/mm

20D - 3504 x 2336 pix, wymiary matrycy 22.5 x 15.0 mm, 155 pix/mm, 77 l/mm

Różnica prawie 30%. Pytanie czy więcej z tego szkody czy pożytku ? Zdania uczonych są podzielone. :roll:
W którym miejscu są podzielone, bo nie skumałem? Chciałeś udowodnić, że 20D oferuje większą rozdzielczość niż 5D? :shock:

kocis
15-12-2005, 10:44
Różnica prawie 30%. Pytanie czy więcej z tego szkody czy pożytku ? Zdania uczonych są podzielone. :roll:

To zależy, czy uczeni są w mowie czy w piśmie ;)

Większy rozmiar sensora to:
- większa ilość zaabsorbowanego światła
- mniejsze wymagania co do rozdzielczości obiektywu
Więc 5D jest tu górą w obu przypadkach.

Wyższa jakość, lepsza ostrość, mniejsze szumy przed obróbką, większa rozdzielczość. Nie rozumiem (podobnie jak Jurek) gdzie występuje ta płaszczyzna podziału zdań. Coś z tymi uczonymi nie tak!

hekselman
15-12-2005, 20:47
Moim zdaniem można się chwilę wstrzymać. Przynajmniej do czasu aż nowy Nikon D200 odrobine namiesza, wówczas mogą spaść ceny u Canona.
Dopóki ktoś nie wypuści aparatu z matrycą FF - to nikt nic nie zmieni - m o n o p o l...

hekselman
15-12-2005, 20:49
a co do ceny? - Allegro: 7999.00.... no comments.

Art Mag
16-12-2005, 14:00
W którym miejscu są podzielone, bo nie skumałem? Chciałeś udowodnić, że 20D oferuje większą rozdzielczość niż 5D? :shock:

Myślałem tu o Tytusie :-D Ja właśnie sprzedałem 20D i kupuje 5D. Myślę że teraz wszystko jasne.

hekselman
16-12-2005, 20:00
Gdzie kupujesz?Napisz więcej - i pospiesz się.EURO drożeje!!!!