PDA

Zobacz pełną wersję : Lightroom 3 z wacom



maki1000
22-12-2010, 15:45
Witam

Używam Lightroom 3 i tabletu wacom. Nie mogę sobie poradzić z jedną rzeczą:
Klikam "Adjustment Brush" i maluję tabletem po zdjęciu powiedzmy przy pomocy zmniejszonej ekspozycji. Niby wszystko jest ok ale chciałbym móc ustawić tak jak w PS krycie tego pędzla na powiedzmy 10% i pędzlować kilka razy w tym samym miejscu żeby uzyskać 100% krycia. Jednak jak ustawie w lightroom 10% to mogę sobie pędzlować w damym miejscu i 100 razy i nic się nie zmieni. Nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem chciałbym by się każde maźnięcie pędzlem na siebie nakładało po prostu !

Nacisk pióra mam wyłączony w ustawieniach tabletu. W PS działa to idealnie daję 10% i sobie pędzluję kilka razy by uzyskać powiedzmy 70% krycia.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Już sobie poradziłem :) Wystarczyło napisać na forum żeby dostać oświecenia ;-)

Flow ustawiamy na żądane 10%, natomiast Density na 100% uzyskujemy dzięki temu to o czym pisałem w pytaniu.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
zaraz mnie tu ktoś zje za pisanie postu pod postem :)

ale jednak nie działa to dokładnie tak jak w PS bo można też uzyskać 100% krycia bez odrywania pióra od tabletu, a to mi bardzo przeszkadza :(

ghrond
22-12-2010, 20:27
żeby uzyskać 100% krycia musisz 10 razy zaaplikować pędzel z kryciem 10%

pjakusz
22-12-2010, 21:54
żeby uzyskać 100% krycia musisz 10 razy zaaplikować pędzel z kryciem 10%

Dokładnie tak, mażesz raz, odrywasz piórko od tabletu, mażesz ponownie i tak 10x :)

maki1000
22-12-2010, 23:53
Dokładnie tak, mażesz raz, odrywasz piórko od tabletu, mażesz ponownie i tak 10x :)

No tak jest w PS i tak bym właśnie chciał w LR, jednak to nie możliwe. Jak dam
flow 10%
density 100%
to prawie działa tak jak piszecie z tym, że jak się przytrzyma piórko bez odrywania i pośmiga "wte i wefte" to można osiągnąć 100% krycia, a tego chcę wykluczyć.

maki1000
02-02-2011, 12:21
Odkopię swój temat bo dalej nie mam odpowiedzi na swoje pytani.

Mam też kolejne. Przy używaniu tabletu wacom bamboo one w lightroomi kursor ciągle przykleja się do krawędzi. Myszką tego nie ma - strasznie to denerwujące :( Można to jakoś wyłączyć ?

MoonWind
02-02-2011, 13:08
Używam LR3 + Wacom Intuos4 + Win7 64-bit i nie mam tych problemów o których Ty piszesz. :?

Może na forum jest ktoś kto ma model bamboo i będzie w stanie zweryfikować to u siebie, może taka uroda bamboo albo działania jego sterownika?
Spróbuj ściągnąć ze strony Wacom najnowsze sterowniki do bamboo i przeinstalować ale zapewne już to robiłeś.

ghrond
02-02-2011, 18:46
Odkopię swój temat bo dalej nie mam odpowiedzi na swoje pytani.


Albo ja nie rozumiem, albo Ty. Lightroom to nie PS. Załóżmy, że chcesz pomniejszyć ekspozycję o 1EV. Jeśli ustawisz pędzel na 0,1EV to musisz nałożyć 10 takich pędzli przez dodanie NOWEGO a nie modyfikację starego. Z jednego pędzla 0,1EV nie osiągiesz więcej niż 0,1EV.

marekb
02-02-2011, 19:12
przy okazji pytanie: LR3 (w 2 było z tego co pamietam to samo) + wacom bamboo+ win 7= co jakis czas wyłaczanie tabletu, restart i działa wszysko ok. czasami tłuke 10-16h i nic a czasem co 30minut sie wyłącza. Rozmawiałem kiedys z kimś i ma to samo. Sterownik najnowszy.

Parteq
02-02-2011, 20:10
LR 2 + wacom bamboo + vista.
Nic sie do krawedzi nie klei, nie zawiesza (ciagla praca do 12h).
Nie wiem jak to pedzelkowanie ktore opisuje maki - nie ma porownania.
Nie uzywam ps.

W kazdym razie wszystko dziala.
Instalowalem najnowszy pakiet sterownikow z www wacoma.

maki1000
03-02-2011, 20:24
Dzięki za odpowiedzi

Próbowałem z innym tabletem mam to samo. Spróbuje zainstalować system na innym dysku i nowe sterowniki może będzie dobrze :)

Ciboq
06-02-2011, 10:33
kolego maki1000 porównujesz dwie zupełnie odmienne techniki nie mające najmniejszego powiązania z tabletem, kolega wcześniej już ci to wytłumaczył ale chyba nie rozumiesz



Klikam "Adjustment Brush" i maluję tabletem po zdjęciu powiedzmy przy pomocy zmniejszonej ekspozycji. Niby wszystko jest ok ale chciałbym móc ustawić tak jak w PS krycie tego pędzla na powiedzmy 10% i pędzlować kilka razy w tym samym miejscu żeby uzyskać 100% krycia. Jednak jak ustawie w lightroom 10% to mogę sobie pędzlować w damym miejscu i 100 razy i nic się nie zmieni. Nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem chciałbym by się każde maźnięcie pędzlem na siebie nakładało po prostu !

Adjustment Brush podczas wywoływania RAWa lub edycji plików JPG nijak się ma do narzędzia pędzla w PS
Adjustment Brush w edycji RAWow działa tak samo i w LR i w PS, śmiem twierdzić ze sam nie wiesz co piszesz i dla ciebie BRUSH to BRUSH nie ważne jakie ma właściwości i zastosowanie
aby uzyskać 20% krycia malujesz raz 10% następnie klikasz NEW żeby zaznaczyć ze będzie to nowe zaznaczanie i malujesz po poprzedniej dziesiątce co daje ci razem 20%
jaśniej chyba nie da się tego zaprezentować

arturs
06-02-2011, 20:46
przy okazji pytanie: LR3 (w 2 było z tego co pamietam to samo) + wacom bamboo+ win 7= co jakis czas wyłaczanie tabletu, restart i działa wszysko ok. czasami tłuke 10-16h i nic a czasem co 30minut sie wyłącza. Rozmawiałem kiedys z kimś i ma to samo. Sterownik najnowszy.

u mnie to samo.. biały tablet i mam tak samo jak opisałeś..

Adso
08-02-2011, 14:36
kolego maki1000 porównujesz dwie zupełnie odmienne techniki nie mające najmniejszego powiązania z tabletem, kolega wcześniej już ci to wytłumaczył ale chyba nie rozumiesz


Adjustment Brush podczas wywoływania RAWa lub edycji plików JPG nijak się ma do narzędzia pędzla w PS
Adjustment Brush w edycji RAWow działa tak samo i w LR i w PS, śmiem twierdzić ze sam nie wiesz co piszesz i dla ciebie BRUSH to BRUSH nie ważne jakie ma właściwości i zastosowanie
aby uzyskać 20% krycia malujesz raz 10% następnie klikasz NEW żeby zaznaczyć ze będzie to nowe zaznaczanie i malujesz po poprzedniej dziesiątce co daje ci razem 20%
jaśniej chyba nie da się tego zaprezentować

nie rozumiem po co nanosic 10x nowy pędzel w to samo miejsce. Przeciez można wybrać sobie edycję użytego pędzla i zwiększać mu suwakiem wartość aż do uzyskania pożądanej... Poza tym, może się mylę, ale używając drugiego pędzla o wartosci 10% poprawiamy o 10% ekspozycję juz raz poprawioną

Maggot
08-02-2011, 16:11
nie chce mi sie czytac wszystkiego ale moze sprobuj wylaczyc systemowe zarzadzanie tabletami? u mnie to one przeszkadzaly.

m_o_b_y
09-02-2011, 15:52
Ponieważ na tym wątku są sami praktycy używający tabletów Wacom, pozwolę sobie zadać malutkie pytanka za 2 punkty każde (:mrgreen:):
1. Czy tablet A6 jest wystarczająco duży do wygodnej obróbki fotografii, czy lepiej wybrać A5 ?
2. Jakie plusy dodatnie (:-D) ma Intuos w porównaniu z Bamboo ?
3. Czy do monitora 16:10 (FlexScan S2231W) musi być też tablet z ekranem 16:10 ?
Z góry dziękuję za łaskawą poradę.
Pozdrówka

leondj
09-02-2011, 16:08
Ponieważ na tym wątku są sami praktycy używający tabletów Wacom, pozwolę sobie zadać malutkie pytanka za 2 punkty każde (:mrgreen:):
1. Czy tablet A6 jest wystarczająco duży do wygodnej obróbki fotografii, czy lepiej wybrać A5 ?
2. Jakie plusy dodatnie (:-D) ma Intuos w porównaniu z Bamboo ?
3. Czy do monitora 16:10 (FlexScan S2231W) musi być też tablet z ekranem 16:10 ?
Z góry dziękuję za łaskawą poradę.
Pozdrówka

1. Nie uzywalem A6 ale mam A5 (Wacom Intuos4 M) i BARDZO polecam jak dla mnie idealny rozmiar.
2. Bamboo to zabawka, Intuos to wyzsza czulosc, precyzja, szybkosc probkowania, czulosc na odchylenia, ekrany OLED.
3. Tak do panoramicznego monitora bierz tylko panoramiczny tablet.
4. Prosze bardzo.
5. Pozdrawiam :)

maki1000
10-02-2011, 22:54
kolego maki1000 porównujesz dwie zupełnie odmienne techniki nie mające najmniejszego powiązania z tabletem, kolega wcześniej już ci to wytłumaczył ale chyba nie rozumiesz


Adjustment Brush podczas wywoływania RAWa lub edycji plików JPG nijak się ma do narzędzia pędzla w PS
Adjustment Brush w edycji RAWow działa tak samo i w LR i w PS, śmiem twierdzić ze sam nie wiesz co piszesz i dla ciebie BRUSH to BRUSH nie ważne jakie ma właściwości i zastosowanie
aby uzyskać 20% krycia malujesz raz 10% następnie klikasz NEW żeby zaznaczyć ze będzie to nowe zaznaczanie i malujesz po poprzedniej dziesiątce co daje ci razem 20%
jaśniej chyba nie da się tego zaprezentować


Wiem, że to są inne narzędzia - pytam czy da się ich podobnie używać. Jak machnę ręcznie w PS 10 razy w ciągu powiedzmy 3 sekund, więc używanie tej techniki w LR (tak jak piszesz ciągle klikając new) można sobie w buty wsadzić - bo utrudni mi to prace a nie ułatwi.

Ciężko to wytłumaczyć niestety, jak będę miał chwile czasu to nagram filmik z PS o jaką technikę mi chodzi, a mądrzejsi ode mnie w tym temacie może podpowiedzą czy da się tak zrobić w LR.

Bartek79
11-02-2011, 18:26
Koledzy takie szybkie pytanie bo dopiero zaczynam z LR.
Zgrałem zdjęcia(rawy) z aparatu część obrobiłem i dokonałem konwersji na jpg.
Teraz kiedy ponownie wchodzę w LR podglądając te zdjęcia wyświetla mi się komunikat :
the file named IMGxxxxx.CR2 is offline or missing. Nie mogę dokonywać edycji zdjęć. Pomocy dla nowicjusza:)

Parteq
11-02-2011, 18:33
Mozliwe ze exportowales je do dysku/kart cf ktory odlaczyles pozniej.
Po ponownym odpaleniu LR nie "widzi" tego pliku.
Robiles jakies sprzetowe ruchy lub przenosiles/usuwales katalog z obrobionym zdjeciem?

leondj
11-02-2011, 21:22
Koledzy takie szybkie pytanie bo dopiero zaczynam z LR.
Zgrałem zdjęcia(rawy) z aparatu część obrobiłem i dokonałem konwersji na jpg.
Teraz kiedy ponownie wchodzę w LR podglądając te zdjęcia wyświetla mi się komunikat :
the file named IMGxxxxx.CR2 is offline or missing. Nie mogę dokonywać edycji zdjęć. Pomocy dla nowicjusza:)

wyglada na to, ze po exporcie do JPEG:
- usunales CR2 poza LR np w Windows Explorer
- eksportowales z karty/aparatu i rozlaczyles aparat/czytnik

Ciboq
11-02-2011, 21:42
nie rozumiem po co nanosic 10x nowy pędzel w to samo miejsce.

ma to zastosowanie jesli : pierwszym pędzlem pokrywamy np 100% danej powieszchni a drugim juz tylko 90% lub mniej.


Poza tym, może się mylę, ale używając drugiego pędzla o wartosci 10% poprawiamy o 10% ekspozycję juz raz poprawioną

no wlasnie :P

maki1000 - oki odnośnie mojej wypowiedzi, to tak cie zrozumiałem, to ze podana prze ze mnie technika może ci utrudnić a nie poprawić prace to już nie moja wina ale tak to wygląda, nagraj filmik i zaprezentuj może wtedy lepiej to pojmę

Bartek79
11-02-2011, 22:00
Patreq żadnych ruchów nie wykonywałem. Zdrałem zdjęcia,odłączyłem aparat i zacząłem obrabiać. Po ponownym włączeniu LR nie mogę obrobić żadnego zdjęcia:-x
Jak sobie z tym poradzić i co spowodowało taki stan rzeczy? Kilkukrotnie już dokonywałem obróbek w podobnym schemacie działania i nic takiego mi się nie zdarzało.
Dodam,że zdjęć na karcie już nie mam.

Adso
14-02-2011, 08:45
zaimportuj do LR jeszcze raz zdjęcia z katalogu w którym masz JPEGI

diplo
22-02-2011, 13:25
Ponieważ na tym wątku są sami praktycy używający tabletów Wacom, pozwolę sobie zadać malutkie pytanka za 2 punkty każde (:mrgreen:):
1. Czy tablet A6 jest wystarczająco duży do wygodnej obróbki fotografii, czy lepiej wybrać A5 ?
2. Jakie plusy dodatnie (:-D) ma Intuos w porównaniu z Bamboo ?
3. Czy do monitora 16:10 (FlexScan S2231W) musi być też tablet z ekranem 16:10 ?
Z góry dziękuję za łaskawą poradę.
Pozdrówka

ad1. Mam Intuos 4 M - jak dla mnie za duzy jakby mniejszy był byłoby wygodniej.
ad2. Same plusy, diody, precyzja, ładne pudełko :), wymienne koncowki, nakladka na piórko, przyciski express, po prostu bambus to wersja lite dużych braci :).
ad3. Nie koniecznie, możesz sobie ograniczyć obszar działania ale nie sprawdzałem jak to działa.
No problem