PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z Canon'em 500d



bolek1985
20-12-2010, 17:34
Cześć, jest to mój pierwszy post na tym forum, więc się przywitam :)
A więc tak jak w temacie, mam problem z aparatem.
W sobotę kupiłem nową 500-kę razem z obiektywem który był w zestawie EF-s 18-55mm 1:3.5-5.6 II i nie wiem dlaczego robi zdjęcia niskiej jakości. Nawet w jakości 15M. Załączam fotę zrobioną dziś.
ZDJĘCIE (http://i54.tinypic.com/2qtgupg.jpg)
Niektóre telefony robią lepsze foty.
Nie wiem czy to wina obiektywu czy aparatu.
Od razu dodam, że jestem początkujący, ale ustawienia chyba są OK. Proszę o pomoc.
Pozdrawiam

MacGyver
20-12-2010, 17:40
czas naświetlania: 1/15s
przysłona: f/3.5 czyli obiektyw w pełni otwarty
ISO: 1600

Zdjęcie jest poruszone (czas naświetlania 1/15 s), wykonane przy niedomkniętej przysłonie (obiektyw 18-55 nie jest królem optyki, na pełnym otworze przysłony nie jest zbyt ostry) i w dodatku na ISO 1600, gdzie obrazek będzie już miał widoczne szumy. Ponadto foto jest niedoświetlone a ostrość wygląda na ustawioną na któryś z elementów drugiego planu (przy f/3.5 głębia ostrości jest dość mała, nawet na ogniskowej 18 mm)
Tak wykonane zdjęcie nie ma prawa wyglądać dobrze. Zawinił nie sprzęt tylko jego operator :-)

bolek1985
20-12-2010, 18:01
O dzięki za szybką odpowiedź :) Czyli tą moją 500-tką da się robić przyzwoite zdjęcia? :P jak widać będę musiał zacząć od podstaw fotografii ;) A i jeszcze jedno pytanko. Mógłby mi ktoś doradzić za jakim obiektywem ( w przyzwoitej cenie 300-600zł) mógłbym się rozglądać?

MacGyver
20-12-2010, 18:13
W tej cenie to za EF-S 18-55/3.5-5.6 IS i EF 50/1.8.

Andrus
20-12-2010, 18:26
Mógłby mi ktoś doradzić za jakim obiektywem ( w przyzwoitej cenie 300-600zł) mógłbym się rozglądać?

rozgladnij sie najpierw za ksiazkami

jacek_73
20-12-2010, 18:28
Przy odrobinie szczęścia Canon 28/2.8 - nie za jasny, ale bardzo dobry.

P.S.
Tego szczęścia trzeba trochę więcej niż odrobinę :-D

artd4
20-12-2010, 19:23
Przy odrobinie szczęścia Canon 28/2.8 - nie za jasny, ale bardzo dobry.

P.S.
Tego szczęścia trzeba trochę więcej niż odrobinę :-D

Jacek _73 .Ty mówisz o całym obiektywie, czy bez soczewek?


http://allegro.pl/canon-ef-28mm-f-2-8-idealny-gwarancja-i1365021981.html
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
aaa nie zauważyłem,że przedział cenowy jest do 600zł

jacek_73
20-12-2010, 19:42
O proszę nawet jest aktualnie do kupienia. Czasami pojawiają się w korzystnej cenie. Co prawda nie każdego interesuje bo ciemne (jak na stałke), bo niezbyt cichy AF...


rozgladnij sie najpierw za ksiazkami

Polecam książkę Bhaktivedanta Swami Prabhupada pt. "Doskonałe pytania, doskonałe odpowiedzi", ale to poza tematem (tego wątku i fotografii w ogóle).

Pozdrawiam.

zaitsev
20-12-2010, 19:54
Przy odrobinie szczęścia Canon 28/2.8 - nie za jasny, ale bardzo dobry.

P.S.
Tego szczęścia trzeba trochę więcej niż odrobinę :-D
Po co to? Wyrzucenie pieniędzy w błoto. Już lepiej pozbierać parę miesięcy i kupić Tamrona 17-50/2.8. Albo Canona 50/1.8 lub tele Canona 70-210/3.5-4.5. Zależy do czego. Ale na początek faktycznie raczej należy zacząć od podstaw fotografii i dużo, dużo praktyki.

MacGyver
20-12-2010, 21:42
Ta stalka to nie jest chyba najlepszy wybór dla początkującego użytkownika. 18-55 IS warto kupić bo, przy jednoczesnej sprzedaży 18-55 II, można za niewiele ponad stówkę mieć odczuwalnie ostrzejszy obiektyw, który dodatkowo ma stabilizację, pozwalająca zrobić ostre zdjęcie przy 1/15. Przy pomocy 50/1.8 zaś niejeden użytkownik tego forum uczył się portretować i na pewnym etapie po prostu warto sobie ten obiektyw sprawić.

Ember
20-12-2010, 21:55
"Dozbieraj" to chyba najlepsza porada, ale tak to mozna w nieskonczonosc. Ja bym kupil
50 f/1.8 można sie wiele nauczyć przy pomocy tego szkła a za reszte kilka książek o fotografii aby było sie z czego uczyć :)

filemoon
21-12-2010, 13:59
Co was tak wzielo. Niech sie chlopak nauczy robic tym co ma - potem niech mysli o innym jak juz bedzie wiedzial jaki

Kup narazie ksiazke i pstrykaj zdjecia a potem sie pomysli.

Ember
21-12-2010, 14:48
Wiesz to jest to oczym pisałem:P 50 1.8 nie zawadzi, a i na książki zostanie :)

pan_natan
21-12-2010, 17:48
Dokładnie najpierw poczytaj i popstrykaj tym co masz, jak się postarasz i ogarniesz temat to i kitem zrobisz bardzo fajne foty.

A jak w przyszłości się będziesz rozglądał za obiektywem to nie 50 mm, bo w przypadku 500d będzie to jakieś 80 mm i będziesz musiał dosyć daleko stanąć by zrobić zwykły portret.
lepiej jakaś stalka 28 lub 35. 35 f2.0 można kupić za 1000 zł nówkę sztukę, a za 700-800 używkę na gwarancji.

filemoon
21-12-2010, 19:42
Ja tam nie mam nic przeciwko ogniskowej 80 (a w zasadzie 85) do portretow :)

Powtarzam kupic ksiazke - i uzywac co sie ma (jak juz to sie ogarnie to sam bedziesz wiedzial jaki obiektyw ci sie przyda).

Lepszy obiektyw zrobi ci takie same marne zdjecia bo to ne obiektywy zdjecia robia ;>

Heilsberg
22-12-2010, 10:13
W tym wypadku to ja bym nic nie kupował tylko poczytał i porobił trochę zdjęć wszelkiej maści dla nauki. Sprzęt, czyli body z kitem wystarczy. jak się człowiek trochę nauczy to się zorientuje co mu nie leży w sprzęcie. Ale najpierw trzeba umieć poprawnie zrobić w miarę ostrą i naświetloną jak trzeba fotkę. Bez urazy oczywiście, ale to czas na naukę a nie zakupy.

MacGyver
22-12-2010, 11:40
I jeszcze jedno, jeśli chcesz robić zdjęcia po ciemku (takie jak to które pokazałeś) to kup sobie statyw. Nowe szkiełko, tak jak napisali koledzy, niewiele Ci na tym etapie rozwoju fotograficznego da, a statyw owszem.

Bangi
22-12-2010, 12:11
polecam 50 /1.8 jak najbardziej:)
kupiłem i jest zupełnie inny komfort robienia zdjeć w ciemnych miejscach :)
a do tego poczytaj książke Ekspozycja bez tajemnic Bryan-a Peterson-a
http://www.ceneo.pl/1013623
ja niedawno kupiłem i naprawdę super lektura na początek :), co prawda miałem już jakieś pojęcie o fotorgrafii przed zakupem, ale ta książka pozwoliła mi na zupełnie inne spojrzenie na temat i dowiedizałem się wiele ciekawych rzeczy :cool:,
no i na koniec moja ostatnia uwaga, którą pewnie wyszyscy potwierdzą - BEZ ŚWIATŁA CUDÓW NIE MA :(

bolek1985
22-12-2010, 19:36
Dzięki wszystkim za rady :). Tak jak większość z Was radzi, zacznę od książek a potem będzie czas na zakupy ;)

artd4
23-12-2010, 03:23
Koledzy dali Ci naprawde dobre rady.
Nie ma w nich nic złośliwego,co nieraz się zdarza na tym forum
Skorzystaj z nich
Ja jestem amatorem,ale też ośmiele się Ci coś poradzić
Czytaj polecone lektury,czytaj mądre portale gdzie są mądre porady
I rób jak najwięcej zdjęć.
Teoria jest bardzo potrzebna,ale teoria podparta praktyką jest o wiele lepsza.
W erze aparatów cyfrowych robienie zdjęć jest bardzo tanie.
Rób je,oglądaj z uwagą i wypatruj ewentualnych błedów
Pomyśl jak można ekspozycje ulepszyć,jak ciekawiej wykonać skomponować kadr.
Myśle,ze po jakimś niewielkim czasie,gdy zaczniesz już coś w tym widzieć,to zauważysz czego nie możesz wykonać posiadanym sprzętem i co warto nabyć.
Ostrzegam Cię przed błędami,które ja popełniłem.

Żle robiłem,że najpierw zanim wyjąłem pierwszy aparat z pudełka poświęciłem czas (2 miesiące) tylko na teorie.Szkoda że nie połaczyłem od razu teorii z praktyką. Byłoby szybciej lepiej i bardziej jasno zrozumieć wykłady.

Ale najwiekszy błąd i największe głupstwo popełniłem, gdy zacząłem kupować szkła na jakie mnie było akurat stać,a nie te których mi było brak
I tak szybko stałem się "dumnym" choć winno być durnym posiadaczem bardzo rozbudowanej szafki z obiektywami typu KIT itp
Dziś wiem ze lepiej kupić jeden obiektyw dobry niż pięć kiepskich
Nie powielaj moich błędów
Zycze szybkego poznaniea tajników fotografi i mnóstwa udanych zdjęć
Oczywiście pamietaj,że moje rady sa radami amatora.
Tylko amatora
.

pawel291
23-12-2010, 09:44
Uważam, że jesli dojdziesz do takiego etapu, że będziesz umiał logicznie i w miarę technicznie odpowiedzieć sobie na pytanie "Dlaczego już ten obiektyw mi nie wystarcza?" to będzie dobry moment żeby kupić coś nowego. Na razie czytaj, ale przede wszystkim rób zdjęcia, ale z głową, obserwując to, co robi aparat i jakie różnice dają poszczególne ustawienia.