PDA

Zobacz pełną wersję : C 50d czy kompakt z dużą ogniskową, ale pytanie nie typu "który lepszy"



eGzysTens
19-12-2010, 19:41
Witam,
mam problem, bo mogę kupić c50d po przebiegu 20 tyś zdjęć + Tamron 17-50 2.8+karta albo nowego hs10 torba, statyw, ładowarka, akumulatorki, torba, statyw, karta, czy inną hybrydę ale patrzyłem tylko po fuji.

Chodzi o to, że w c50d może mi brakować ogniskowych z hs10 (będę się trzymał tego modelu w tym wątku), ale też w hs10 będzie mnie drażnić jakość zdjęć, które mogę otrzymać dzięki c50d, jak już będę umiał robić zdjęcia, bo wiem jakie są różnice.

Szkła są drogie, a zarabiam minimalną krajową. Fotografia mnie interesuje, ale czy warto wydawać kasę, odkładać 70% pozostałości z wypłaty przez cały rok by kupić szkiełko? Czy 200mm mnie zadowoli wiedząc, że hs10 ma 720mm (pewnie jakość niezbyt, więc przyjmijmy, że 500mm będzie już lepiej, a pewnie bym wykorzystywał każdą z ogniskowych)

Więc co powinienem kupić?

Mogę prosić o zdjęcia z różnych ogniskowych? do 200mm (w ekwiwalencie to chyba 320mm), szukam od tygodnia ale chyba nie umiem szukać.

Handelson
19-12-2010, 19:43
Lepszy kompakt.

luciferi
19-12-2010, 20:05
500 mm? co ty chcesz tym utrwalac?

Mike7
19-12-2010, 20:17
Jak nie będziesz inwestował w sprzęt foto bierz hs10.
Chociaż zamiast 50D z T 17-50 nie zastanawiałeś się nad 450D + KIT IS + 55-250 IS + 50 1.8 ??

andrewjohn
19-12-2010, 20:30
Czytając Twoją wypowiedź doradzam: bierz kompakt. Chyba lepiej bedzie odpowiadał Twoim obecnym potrzebom. A za pare lat może go sprzedasz i kupisz lustro ( jeżeli Cię to wciągnie i bedziesz czuł taką potrzebę), a może przy nim już zostaniesz...

eGzysTens
19-12-2010, 20:34
czyli mniej mnie będzie wkurzać jakość zdjęć hs'a niż ograniczenie ogniskowymi c50d? Bo ja mogę zainwestować tylko czy mi te 200-250mm wystarczy?

jest gdzieś strona pokazująca to samo ujęcie z innymi ogniskowymi?

andrewjohn
19-12-2010, 20:45
czyli mniej mnie będzie wkurzać jakość zdjęć hs'a niż ograniczenie ogniskowymi c50d? ?

Tak wnioskuję z tego, Co piszesz. Ale oczywiscie, co będzie Cie bardziej wkurzać, bedziesz wiedzał tylko Ty, jak juz podejmiesz decyzję.

MariuszJ
19-12-2010, 20:45
To jest oczywiście ogromne uproszczenie, ale gdybym miał powiedzieć, który mierzalny parametr aparatu fotograficznego najbardziej ogranicza kreatywność - powiedziałbym, że rozmiar fizyczny matrycy. Nie ogniskowa obiektywu czy tam pierdylionowość megapikselowata, zwykłe, banalne milimetry sensora...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
(edit: w opozycji do) a zwykłe, banalne milimetry sensora...

N00bek
19-12-2010, 21:02
czyli mniej mnie będzie wkurzać jakość zdjęć hs'a niż ograniczenie ogniskowymi c50d? Bo ja mogę zainwestować tylko czy mi te 200-250mm wystarczy?

jest gdzieś strona pokazująca to samo ujęcie z innymi ogniskowymi?

Pytasz jak dziecko mamę o słodycze:roll:

Nie mamy skrzydełek i kolorowych sukienek by być wróżką i Ci mówić, co Cię zadowoli. To jest jedna z poważniejszych decyzji i pieniądze są Twoje. Jeśli chcesz mieć zooma, a zarazem szerokość w jednym bierz tę hybrydę. Ojcu kupiłem na gwiazdkę w zeszłym roku Fujika 200exr. Jak na jego amatorskie wyczyny - jemu wystarczy.

Poza tym powinieneś od razu znaleźć u wujeczka google sample z hs10. Bodajże Fuji ma swoje forum - tam też powinieneś sobie poradzić. Na pewno testy są - niestety ale lenistwo lepsze?

Możesz też posłuchać tego, co mówią koledzy powyżej. Zakupić chociażby 450D z dwoma kitami i równo znacznie być zadowolonym z takiego zestawu. Mogę Ci zagwarantować, że na tych 500mm Ty fujika na pewno nie utrzymasz.

marfot
19-12-2010, 21:10
Kompakt niesie ze sobą szereg atrakcji (nie wiem czy ten konkretnie) na które lepiej być przygotowanym. Po pierwsze poważny lag po naciśnięciu spustu - potrafi wprawić w zdumienie jak obiekt się porusza. Długie ogniskowe bywają bardzo mało kontrastowe. Bardzo mało kontrastowe ! IS działa jakoś inaczej niż w obiektywie lustrzanki - nie widzę tego momentu zamrożenia ruchu i skuteczność bywa taka sobie. Jakość obrazka przy wysokim ISO bywa marna.
Trzeba to przetestować przed zakupem i zdecydować czy nam to odpowiada.

eGzysTens
19-12-2010, 21:17
Pytasz jak dziecko mamę o słodycze:roll:
Poza tym powinieneś od razu znaleźć u wujeczka google sample z hs10. Bodajże Fuji ma swoje forum - tam też powinieneś sobie poradzić. Na pewno testy są - niestety ale lenistwo lepsze?


Pisałem przecież, że od tygodnia czytam i szukam, nawet więcej bo od 10 dnia tego miesiąca, tylko nie wiedziałem, że jak wpiszę sample nazwa aparatu to tak ładnie mi wyszuka

To mógłbym prosić link do strony najlepiej z suwakiem ogniskowych tego samego ujęcia z jakąś osobą najlepiej na zdjęciu, znalazłem jeden taki wątek ale nieaktywne linki

andrewjohn
19-12-2010, 21:20
IS działa jakoś inaczej niż w obiektywie lustrzanki - nie widzę tego momentu zamrożenia ruchu i skuteczność bywa taka sobie. Jakość obrazka przy wysokim ISO bywa marna.
.

IS nie zamraża ruchu, może to uczynić tylko krótki czas migawki.
A wracając do głównego tematu-nie wszyscy muszą robić zdjecia lustrzankami. Ja używałem w swoim czasie Panasa FZ7 z 12-kroptnym zoomem i zdjecia jakie otrzymywałem na potrzeby amatorsko-wakacyjno-rodzinne były zupełnie wystarczajace.

jaś
19-12-2010, 21:30
porównanie kadrów przy różnych ogniskowych
http://www.tamron.eu/en/lenses/focal-length-comparison.html

Bogdan56_Ch
19-12-2010, 21:32
Z drugiej strony, taka okazja może się już nie trafic. Przyszłościowo nie musisz kupować Lki, tylko coś używanego typu Canon 70-210 w nowszej wersji za który nie wydasz majątku.

jaś
19-12-2010, 21:45
pomyśl jakich ogniskowych używasz? co chcesz fotografować nie mam doświadczeń (żadnych) z kompaktami ale te ekwiwalenty 500mm czy 700mm to pewne fikcja literacka - jakość obrazka jest pewnie żadna.
Lustro ze standardowym zoomem o jasności 2.8 pozwala fotografować praktycznie wszystko, to jakich ogniskowych używasz tkwi w twojej głowie, często mam ze sobą tylko C 10-22 i jakoś nigdy nie czułem się ograniczony, znam takich co focą 50-tką i też nie czują się ograniczeni.
zapytam jeszcze raz żeby była jasność - co chcesz fotografować na ekwiwalencie 500mm czy 700mm aparatem kompaktowym?

eGzysTens
19-12-2010, 22:09
nie wiem jaka jest różnica między ogniskowymi, zaraz zobaczę na stronę podaną przez jasia, ogólnie chcę fotografować od pejzaży, przez architekturę, osoby (i tu jakiś zoom się przyda bo chcę uchwycić naturalne zachowania, tylko dla własnego użytku), ładnych pań a jestem wstydliwy :P po zwierzynę
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
albo nie mogę edytować albo nie widzę gdzie

wydaje się mi że 200mm to spora ogniskowa, szkoda, że kadr nie był na jakąś osobę

jaś
19-12-2010, 22:39
nie wiem jaka jest różnica między ogniskowymi, zaraz zobaczę na stronę podaną przez jasia, ogólnie chcę fotografować od pejzaży, przez architekturę, osoby (i tu jakiś zoom się przyda bo chcę uchwycić naturalne zachowania, tylko dla własnego użytku), ładnych pań a jestem wstydliwy :P po zwierzynę
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
albo nie mogę edytować albo nie widzę gdzie

wydaje się mi że 200mm to spora ogniskowa, szkoda, że kadr nie był na jakąś osobę

17-55mm na C50
pejzaż, architektura generalnie może być różnie ale może się okazać że bardziej brakuje szerokiego niż tele w ogromnej większości przypadków

osoby? cokolwiek to znaczy to moim zdaniem ten obiektyw przynajmniej na (dobry) początek jest wystarczający, jeśli te naturalne zachowanie to takie street foto bez street foto to pewnie coś dłuższego ale na tym mało się znam

zwierzynę to może być trudne ale wątpię żeby się to dało robić kompaktem warto spytać kogoś kto się tym zajmuje

200mm to dużo i niedużo :) jeśli mówisz o ekwiwalencie 500mm i zwierzynie to niedużo jeśli o pejzażu to może się okazać (prawie) wystarczające

nie polecam żadnego z rozwiązań ani nie namawiam do kupna lustra, ale dodam jak mawiają u mnie na wsi "biednego nie stać na kupowanie tanich rzeczy" więc bym się dwa razy zastanowił, jeśłi chcesz się rozwijać to i tak kupisz lustro - po co dwa razy kupować, jeśli nie wiesz czy ta zabawa cię wciągnie to możesz kupić cokolwiek.

igor58
19-12-2010, 22:58
Gdzieś mi umknęło, za ile możesz kupić ten sprzęt Canona.
Jeśli weźmiesz kompakt, przynajmiej nie będziesz miał pokus kupowania kolejnych szkieł (to podstępna, prawie nieuleczalna "choroba"). Nie wiem, czy zamierzasz robić odbitki/wydruki (jaki format?), czy tylko oglądać zdj. w kompie.
Jeśli to drugie - kompakt.

eGzysTens
19-12-2010, 23:11
jest jakaś wspólna rozdzielczość gdzie ostrość już jest taka sama dla kompaktu i lustrzanki? czy na zdjęciach pomniejszonych do rozdzielczości ok 2000pixeli jest widać niedociągnięcia kompaktu? Jeśli druk to max a4

igor58
19-12-2010, 23:35
Nie do końca rozumiem pytanie...
Na niskim iso spokojnie zrobisz wydruk A4 z kompaktu. Wiem, bo robiłem i wydruki, i odbitki. Ale to był Olek C5060 (5mpx) z b. dobrym szkłem i stosunkowu niewielkim zakresem ogniskowych...

WiatruMistrz
20-12-2010, 00:05
Sam się jakiś czas zastanawiałem solidnie przed zakupem lustrzanki nad Fuji S100FS ale po obejżeniu sampli od iso400 w górę i wypowiedziach userów podziękowałem.
Kasę na szkła zdobędziesz a przynajmniej postarasz się zdobyć :) jak Cię wciągnie...C50D+tami pozwala na kreatywne focenie od pejzaży do portretów a później kolejny tami 70-300 vc na raty i masz komplet :) na jakiś czas ...

tantal
20-12-2010, 00:17
Mam świetny pomysł eGzysTens- Ty mi kup c50 + Tamrona 2.8 a ja Tobie kupię HS10 i wszyscy będą zadowoleni. Piszę całkiem serio.
Za rok HS10 będzie wart mniej niz ten właśnie Tamron (w tej chwili jest wart mniej więcej tyle co Tamron nieśmigany).
Subiektywnie (jak wszyscy) ale trzymając się pazurami ziemi kupiłbym to lustro i posmakowałbym. Za kilka stówek w przyszłym roku możesz spróbować dorwać coś typu c55-250 IS. Ogniskowa robi się 400mm, dwukrotne powiekszenie takiej fotki nie powinno być gorsze od fotki z HS10 na 800mm. Teraz jeszcze pewnie nie zwracasz na to uwagi, ale sporo ludzi chrzani wynalazki za kilkaset złotych (obiektywy) i robi fotki na 200mm, powiększa i jest git. O tym czy zdjęcie nadaje się do cropowania przekonasz się jak zobaczysz je w powiększeniu 100%. Gwarantuję Ci że czasem się przerazisz a czasem zachwycisz...
Jakby Ci sie chciało przewałkuj też toto:
http://canon-board.info/showthread.php?t=68481
Twoja kasa - Twoje ryzyko- Twój wybór- Twoja satysfakcja
Ja brałbym lustro, w międzyczasie skorzystał z każdej okazji żeby cyknąć jakieś testowe zdjęcie ultra- hiper- mega- zoomem np. w MediaMarkcie. Jak by mi się nie chciało ciągać lustra to bym się na nie wypiął i kupił za nie kompakta HS20 albo SX40.
c50 nie ma swojego godnego następcy, więc za darmo to długo on nie będzie rozdawany ...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Aha, bardzo ważne - od c40 czy od c50 (nie pamiętam) migawka musi dobić 100k niezależnie od gwarancji, daty zakupu etc. Jeśli padnie wcześniej serwis musi wymienić za free. Jesli bbyś sprzedawał c50 a sprzęt jest poszanowany ten fakt jest gwarancją przyzwoitej ceny odsprzedaży.

ishi
20-12-2010, 00:52
pierwsza myśl, dla Ciebie lustro będzie ok za 2 lata, ale z drugiej strony możesz przeskoczyć złe wybory idąc prosto po lustrzankę... jedno pytanie, po cholerę Ci coś więcej niż 200mm? co zamierzasz fotografować? 500mm to więcej ograniczeń niż korzyści przy sprzęcie niskiej jakości...

eGzysTens
20-12-2010, 00:58
pytasz co chcę fotografować mając 500mm. Przecież nie mam doświadczenia i nie wiem jak faktycznie przybliża.

Zostaję przy lustrzance. Muszę zgrać spotkanie dwóch ludzi, jeden od obiektywu drugi od body :/ i sprawdzić ff/bf, jak będzie wada to polecę do londynu z jasną stałką 50mm którą kupię chyba wtedy

dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam

gavin
20-12-2010, 01:08
kita kup lepiej

N00bek
20-12-2010, 01:23
kita kup lepiej

Albo Tamiego 17-50/2.8 ;) 2.8 na 50mm nie jest takie złe.

jaś
20-12-2010, 01:35
pytasz co chcę fotografować mając 500mm. Przecież nie mam doświadczenia i nie wiem jak faktycznie przybliża.

Zostaję przy lustrzance. Muszę zgrać spotkanie dwóch ludzi, jeden od obiektywu drugi od body :/ i sprawdzić ff/bf, jak będzie wada to polecę do londynu z jasną stałką 50mm którą kupię chyba wtedy

dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam
jeśli nie kupisz tego tamrona to
kit ze stabilizacją chodzi po ok 300zł bez stabilizacji 200zł za 50/1.8 dasz 400zł. jeśli to pierwsze doświadczenia to brałbym kita sprzedasz za podobną cenę jak kupisz, jeśli kupisz stałkę (straszny plastik ale zdjęcia robi) to warto jeszcze poczytać o głębi ostrości i zrobić parę zdjęć w temacie, ale do krajobrazu i architektury będzie brakować szerokiego kąta stałki są dobre jak wiesz co chcesz robić i jak chcesz robić - nie popadaj w skrajności najpierw mówisz o superzoomach w kompaktach a potem o stałce - 50 fajny obiektyw - 30 lat temu miałem zenita z heliosem 55mm i musiałem nim robić wszystko - ty nie musisz (a zenit to był fullframe a nie jakiś crop :)!). jak kupisz tamrona to odrobina lektury też nie zaszkodzi.

pan.kolega
20-12-2010, 09:17
Typowy fotograf profesjonalista czyli zawodowiec specjalizuje się, np. od pani od zdjęć do paszportu/prawa jazdy, pan co fotografuje mielone do reklamy spożywczego albo gwoździe do katalogu, czy tekstylia na modelach, gołe baby na skałach do kalendarza, turystów z niedźwiedziem albo na zjeżdżalni w Seaworld, futbolistów na tle boke (zawsze identyczne zdjęcia z każdego meczu, możnaby na spokojnie w studio z tłem i byłoby to samo), młode pary w kościele z księdzem itp. Dlatego sprzęt też mają wyspecjalizowany i wiele im urozmaicenia nie trzeba.

Natomiast prawdziwy amator entuzjasta powinien mieć wsyskie tsy albo i pięć - to znaczy lustrzankę "full frame" i krop, bardzo mały kompakt, superzoom kompakt, kompakt do makro, i kompakt "podwyższonej jakości."

Oczywiście, nie każdy ma na to pieniądze, ale to już inna sprawa.

Zabawa długimi tele fascynuje zwłaszcza w młodym wieku (niektórym już tak zostaje). Jak byłem mały, też chciałem mieć długi obiektyw (bo widać jak przez lornetkę! i można podglądać) a szeroki kąt mnie nudził. Zabawa jest świetna i nie ma co sobie żałować tylko spróbować, bo inaczej nie przejdzie, a na zoom 500 mm albo wiecej do lustrzanki może nigdy nie będzie Cię stać. A jak nawet będzie, to każda wycieczka z takim sprzętem będzie już ekspedycją ściśle fotograficzną.

Jakość superzoomów kompaktowych na długim końcu wcale nie jest zła właśnie dlatego, że obrazek jest mały; są aberracje, ale mozna je usuwać. Szkoda tylko, że nie ma RAW. Aha, i polecam Canona SX30IS.

Tutaj są dobre sample zooma 24-840mm, w świetle dobrym i słabym itp.:

http://www.infosyncworld.com/reviews/digital-cameras/canon-powershot-sx30-is/11432.html

eGzysTens
20-12-2010, 18:39
Szkoda tylko, że nie ma RAW.


hs10 ma raw

_igi
20-12-2010, 22:10
Kompakta olka, tego w dual kicie z szerokim katem i tele. PEN to sie zwie, niedrogie i daje duzo mozliwosci. :)