PDA

Zobacz pełną wersję : 50mm f/1.4 nie ostrzy



moniash
18-12-2010, 11:21
Witam,

mam problem z moim obiektywem.

Otóż nagle przestał ostrzyć. Nie działa af ani ręczne nastawianie ostrości.

Co da się z tym zrobić i czy w ogóle się opłaca? Jakie mogą być koszty...?

WiatruMistrz
18-12-2010, 11:52
No to masz kolego fajne szkło manualne , a na serio to fon na żytnią i tyle...

moniash
18-12-2010, 12:38
fajne szkło manualne
szkło manualne?

Obiektyw wcale nie ostrzy, nawet manualnie.

Mike7
18-12-2010, 13:45
zaciął się pierścień ostrości ??

Maćko_Pń
18-12-2010, 14:07
jak MF nie działa to pewnie coś się ułamało, wpadło w trybiki i skutecznie blokuje, jak szkło z dużym przebiegiem to ja bym to rozkręcił ( na necie jest gdzieś chyba jakiś tutek jak zrobić to krok po kroku) i pewnie od razu wyjdzie co jest winowajcą. A jak to nie pomoże to żytnia. W końcu eLka to to nie jest i po pewnym czasie luzów tu i tam dostaje, Wiem po swojej 50 1,4 i 100 2,8, że to nie jest już to co było na początku i jak się mi owe szkła posypią to je sprzedam na części i zakupie odpowiedniki z czerwonym paskiem ( mam nadzieję że doczekam się 50 1,2 II :)

imichal
18-12-2010, 15:38
Jeśli kładłeś obiektyw szkłem (przodem) do dołu to masz odpowiedź.
Canony a szczególnie ta 50 jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia AF.

VomitroN
18-12-2010, 16:22
Jeśli ktoś czuje się na siłach, może spróbować samemu naprawić : http://tinyurl.com/23c2587

Maćko_Pń
18-12-2010, 17:04
Jeśli ktoś czuje się na siłach, może spróbować samemu naprawić : http://tinyurl.com/23c2587

ja pierdziele toż to trzeba cały obiektyw rozłożyć. ja bym chyba wysłał to na żytnią. Samemu chociażby bez narzędzi użytych w filmie ciężko byłoby to rozłożyć, nie mówiąc już o złożeniu.

VomitroN
18-12-2010, 18:16
ja pierdziele toż to trzeba cały obiektyw rozłożyć.

Dzięki takiemu filmowi udało mi się naprawić 17-85. Po ponownym złożeniu nawet żadne części nie zostały :)
A przy okazji wyczyściłem optykę z syfów. Godzina roboty i szkło było jak nowe.

Joshec
18-12-2010, 18:49
To ja spróbuję konstruktywnie...
Z całą pewnością da się naprawić, najlepiej serwis Żytnia W-wa, nie wiedząc jaki jest wiek i stan szkła zaryzykuję twierdzenie, że się opłaca (a może nie minęły 1 rok/2 lata i nadal da się skorzystać z gwarancji / zgodności z umową?), kilkaset złotych?

czerwiniak
18-12-2010, 19:52
Jeśli kładłeś obiektyw szkłem (przodem) do dołu to masz odpowiedź.
Canony a szczególnie ta 50 jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia AF.

Masz na myśli sam obiektyw, czy z podpiętym obiektywem?
Ja nie raz kładłem do góry kołami bez aparatu, ale ( odpukać) nic mu nie jest.

MC_
18-12-2010, 20:52
Generalnie ten obiektyw jest tak g**niany, że trzeba się z nim obchodzić jak z jajkiem.
Ja sprzedałem ten "cud" i po świętach przychodzi do mnie Zeiss. Przynajmniej porządnie wykonany.

alarmowa
18-12-2010, 21:22
Podepnę się, bo mam podobny problem z 50/1.4. Otóż, u mnie zupełnie zablokował się pierścień ostrości:( wysyłać na żytnią, czy to się w ogóle nie opłaca?

Jest mi teraz smutno, bo to mój jedyny obiektyw.

MC_
18-12-2010, 21:25
Wyjdzie taniej niż kupno nowego.

Maćko_Pń
19-12-2010, 09:51
Generalnie ten obiektyw jest tak g**niany, że trzeba się z nim obchodzić jak z jajkiem.
Ja sprzedałem ten "cud" i po świętach przychodzi do mnie Zeiss. Przynajmniej porządnie wykonany.

bez przesady... gówniany to był może 50 1,8, ale ten jest całkiem spoko. Od ponad 5 miesięcy nie zdejmuje tego szkła z body, wiele razy nim gdzieś uderzyłem ( i to mordką ) i nic się nie stało. A mówiąc że nie można go kłaść na przodzie... to sorry to już przegięcie. Wiadomo szkiełko z czasem luzów dostanie, ale zdjęcia jakie to wypluwa to zaryzykuję stwierdzenia, że nawet najlepszy zoom canona w połowie tego nie osiągnie. Ja dzięki temu obiektywowi polubiłem bardzo tą ogniskową i małą GO. Oczywiście gdybym się nie naczytał jakie to G nie jest 50 L to bym pewnie jaśniejszą i mocniejszą wersję kupił z czerwonym paskiem. Teraz czekam aż pojawi się 50 L II i wtedy się skusze na pewno. Chociaż z drugiej strony do końca nie wiem czy 50 L jest taki trefny czy po prostu ludzie nie potrafią pracować na tak małych GO. Jednak ryzykować 5 k nie będę i coś czuję w kościach, że marketingowcy z C ślepi i głusi nie są i w tym roku pojawi się wersja 50 L II. Sorry za OT.

MC_
19-12-2010, 10:36
Zdania nie zmienię. Miałem 50/1.4 ponad rok, w sumie 4 egzemplarze i dopiero ostatni ostrzył poprawnie. Obiektyw wykonany fatalnie, za stosunkowo duże pieniądze.
Mam porównanie z Sony 50/1.4, który nie dość że obrazek daje ładniejszy, to przy tym plasticzaku jest wykonany jak czołg.

Maćko_Pń
19-12-2010, 10:55
Zdania nie zmienię. Miałem 50/1.4 ponad rok, w sumie 4 egzemplarze i dopiero ostatni ostrzył poprawnie. Obiektyw wykonany fatalnie, za stosunkowo duże pieniądze.
Mam porównanie z Sony 50/1.4, który nie dość że obrazek daje ładniejszy, to przy tym plasticzaku jest wykonany jak czołg.

No w sumie jak Kolega 4 egzemplarze przerobił to jednak mimo wszystko ma większe doświadczenie z tym szkłem, a mi może trafił się jakiś nadzwyczajny egzemplarz. Nie mniej jednak poprosiłbym o jakieś info ( chociażby na PW) jak tam się sprawuje Zeiss i jak wypada vs. 50 1,4 C

MC_
19-12-2010, 11:00
Jak będę miał to nie omieszkam się wypowiedzieć w odpowiednim wątku :-)

nowart
19-12-2010, 11:42
wiele razy nim gdzieś uderzyłem ( i to mordką ) i nic się nie stało. A mówiąc że nie można go kłaść na przodzie... to sorry to już przegięcie.

uwierz na słowo, że nie ma tu ani grama przesady. radziłbym uważać lub używać z dodatkową osłoną przeciwsloneczną, która ochroni wysuwający się tubus przed uderzeniami. Wiesz jak to jest w tym przysłowiu z dzbanem i uchem... ;)

imichal
20-12-2010, 12:53
Masz na myśli sam obiektyw, czy z podpiętym obiektywem?
Ja nie raz kładłem do góry kołami bez aparatu, ale ( odpukać) nic mu nie jest.

Sam obiektyw wystarczy, to opinie osób które miały, mają te 50 i byli już z nimi w serwisie.
Dlatego wolę dmuchać na zimne i jak już ktoś wspomniał obchodzić się z nim jak z jajkiem.

Osłonę też już sobie zamówiłem :razz:

Bulka
20-12-2010, 13:15
Mialem podobny problem, 300 pare zlotych zaplacilem za wyklepanie AF na zytniej.

niekrasz
12-10-2013, 00:54
mechanizm 50tki delikatny, naprawde nie wiele trzeba sily by sie zablokowal

zaoszczedzone 300zl w serwisie
polecam ten filmik albo jeszcze lepiej te stronke Fotomozaic.ro - despre si pentru fotografie (http://www.fotomozaic.ro/artikel.php?s=1&categ=0&idstory=225)
dobry srubokret, 1h roboty, nic nie da sie zepsuc, troche zabawy z regulowanie, dosmarowane wazelina i ostrzy szybciej niz oryginal