PDA

Zobacz pełną wersję : Światłomierz do studia



cabretti
08-12-2005, 15:07
Witam... jaki Światłomierz??? kupic do studia pomiar wiadomo.... światła ciagłego i błyskowego...
i wazne jak najmniej na niego wydać...hiii

adamek
08-12-2005, 18:00
Ja używam w szkole gossena variosix f2 --> jest dobry i nieskomplikowany. Potrafi zmierzyć kontrasty, tudzież światło z paru błyśnięć.

Janusz Body
08-12-2005, 21:33
Witam... jaki Światłomierz??? kupic do studia pomiar wiadomo.... światła ciagłego i błyskowego...
i wazne jak najmniej na niego wydać...hiii

To "jak najmniej" to ile właściwie. Ciągłe, błyskowe, błyskowe kumulowane, sterowanie lampami, padające, odbite, pamięć kilku pomiarów, uśredniane, EV, delta EV, stosunek ciągłego do błyskowego i co tam jeszcze to... najmniej nie kosztuje :-( Przyzwoity to wydatek rzędu 2-2.5 kPLN

Janusz

adamek
08-12-2005, 21:48
Oj, bez przesady.
Minolty czwórki i piątki już mozna dostać za tysiaka, 1,5 tysiąca na allegro.

A ten Variosix też nie jest taki zły. :)

Janusz Body
08-12-2005, 22:14
Oj, bez przesady.
Minolty czwórki i piątki już mozna dostać za tysiaka, 1,5 tysiąca na allegro.

A ten Variosix też nie jest taki zły. :)

No pewnie. Nawet za mniej. Tylko co to jest "najmniej" i jakie są potrzeby. Minolty 4 i 5 też za wielu opcji nie mają. Żeby rozsądnie odpowiedzieć na pytanie "jaki" to najpierw trzeba wiedzieć co toto ma robić i ile ktos chce/jest w stanie wydać. Bo i tak nie wiemy czy te 1.5 kPLN to nieakceptowalnie dużo czy nie :-) Zdalny wyzwalacz bezprzewodowy i kupa innych bajerów typu pomiar przestrzeny i pomiar płaski mogą ale nie muszą mieć znaczenia dla kupującego... pomiar i wyświetlanie wyników w luxach, kandelach, cd/m2 albo w lambertach mnie się wydają mało przydatne ale ktoś to wszystko po coś powstawiał. Czyli pierwsze pytanie "co toto ma mieć?" jest dość istotne.

Janusz

adamek
08-12-2005, 22:30
Ano masz rację. :)
Jakbym miał teraz kupić śwatłomierz to bym chciał ieć:
*przystawkę do ok 5 stopni
*Pomiar padający i odbity oczywiście
*Pomiar kontrastów
*Możliwość dokupienia sondy do pomiaru na matówce kamery wielkoformatowej
*możliwość pomiaru wielokrotności błysku na tej samej klatce negatywu.

I tyle by mi chyba wystarczyło. :)
No i by mierzył fleszowe i zastane oczywiście. :)

A pytającemyu?

Janusz Body
08-12-2005, 22:39
Jakbym miał teraz kupić śwatłomierz to bym chciał ieć:
*przystawkę do ok 5 stopni

A pytającemyu?

Te 5 stopni to trochę dużo. Mam taki z 1 stopniem i wydaje się OK - zawsze można troche "poruszać" i wykorzystać pamięć :-) No i jeszcze daje się używać poza studiem tyz :-)

No iteż się podpisuję pod pytaniem "a pytającemu"

Janusz

adamek
09-12-2005, 00:54
Teraz używam tego variosixa bez przystawki i też daję radę. :D
Z 1 stopnia to obawiam się, że miałbym kłopot z korzystaniem i z odpowiednim celowaniem w obszar do zmierzenia --> a tak to miałbym troszku większą powierzchnię do mierzenia.