PDA

Zobacz pełną wersję : ProofColors -> Monitor RGB



feeloopek
16-12-2010, 03:02
Mam ponad 300 fot do wrzucenia na WWW. Ma to być moje portfolio, więc chciałem się do tego przyłożyć i zrobić porządnie. Prawie tydzień obróbki poszedł na marnę.

Monitor (Nec Spectraview) mam oprofilowany (kalibrator Spyder3Elite). Tutaj wszystko gra jak należy.

W PS obrobiłem foty, wrzuciłem parę testowych do sieci i zaczął się problem. Materiał różni się kolorystycznie od tego co widziałem w PS. Wiem, wiem... było o tym setki razy. Sęk w tym, że przeczytałem wszystko na forum co dotyczy profili barwnych i odpowiedzi nie znalazłem, więc z góry proszę o wyrozumiałość.

W PS-ie mam ustawioną przestrzeń barwną sRGB (Color Settings - sRGB IEC61966-2.1). ProofColors podczas obróbki miałem wyłączone. Jak włączę ProofColors i ustawię Monitor RGB kolory zmieniają się w bardzo jaskrawe (zwłaszcza czerwony). To samo widzę w GIMP-ie i w przeglądarce (IE, FF). ProofColors ustawione na sRGB i Windows daje efekty prawidłowe.

Pracując w przestrzeni sRGB foty w przeglądarce, która nie obsługuje profili powinny wyglądać identycznie (defaultowo każda fota bez profilu traktowana jest jako sRGB), a tak nie jest... Dołączenie profilu sRB do zdjęcia pomaga tylko w FF (ale wiadomo, ten obsługuję profile), w IE bez zmian.

Pomożcie! Co zrobić? Obrabiać jeszcze raz wszystko z włączonym profilem MonitorRGB?

tom517
16-12-2010, 09:00
Ustaw przestrzeń roboczą w PS na Adobe RGB. W Windowsie w zarządzaniu kolorem dodaj profil monitora. Użyj Safari do sprawdzenia wyników.

feeloopek
16-12-2010, 10:42
Ustaw przestrzeń roboczą w PS na Adobe RGB. W Windowsie w zarządzaniu kolorem dodaj profil monitora. Użyj Safari do sprawdzenia wyników.

Nie wiem w jaki celu ta przestrzeń robocza, ale zmieniłem. Nic to nie dało. Natomiast w zarządzaniu kolorem jest defaultowo profil monitora wygenerowany przez Spyder3Elite.

W Safari jak otworzę zdjęcie zapisane w PS jako SaveForWeb jest OK, to samo w FF. W IE kolory są za intensywne. Zdjęcie zapisane jako BMP (później kompresja JPG innym narzędziem) daje we wszystkich przeglądarkach ten sam kiepski efekt.

OK. Proszę w takim razie o poradę, bo czas mnie nagli. Zostawić tak jak jest czy przejrzeć wszystkie foty z włączonym proofem MONITOR RGB i dokonać ewentualnych korekt?

Kolaj
16-12-2010, 10:56
Safari i FF, w przeciwieństwie do obecnej wersji IE obsługują (częściowo) zarządzanie barwą. Jeżeli w tych przeglądarkach jest OK (tak samo, jak w PS), to zostaw, jak jest. Lepiej nie będzie. IE9 będzie miał wbudowane zarządzanie barwą i problem się rozwiąże.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Oczywiście nawet wtedy będzie to rozwiązanie tylko częściowe, bo i tak większość Twoich klientów będzie oglądała portfolio na nieoprofilowanych i nieskalibrowanych monitorach z MediaMarktu.