PDA

Zobacz pełną wersję : zbyt naswietlone



marpas76
14-12-2010, 23:02
witam,
chcialbym podpytac:

jesli ustawie tryb full auto bez lampy to aparat dobiera wartosci np f4,5 1/8 iso 1600 i zdjecie wychodzi o wiele bardziej naswietlone niz warunki panujace w pomieszczeniu. (wieczorem przy swietle lampkowym)

Wtrybie AV/M itd jesli zmienie exp o np -1 jest ok.

W mojej starej malpce a95 pomiar dziala ok i po zrobieniu zdjecia odzwierciedlone sa warunki panujace w pomieszczeniu.


Pozdrawiam
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
chodzi o eos 50d


witam,
chcialbym podpytac:

jesli ustawie tryb full auto bez lampy to aparat dobiera wartosci np f4,5 1/8 iso 1600 i zdjecie wychodzi o wiele bardziej naswietlone niz warunki panujace w pomieszczeniu. (wieczorem przy swietle lampkowym)

Wtrybie AV/M itd jesli zmienie exp o np -1 jest ok.

W mojej starej malpce a95 pomiar dziala ok i po zrobieniu zdjecia odzwierciedlone sa warunki panujace w pomieszczeniu.


Pozdrawiam

iso
14-12-2010, 23:17
aparat ustawia ekspozycję do 18% szarości.

flankerp
14-12-2010, 23:57
Trudno powiedziec.. A jak za dnia? Testowales przy naturalnym świetle?

Może to kwestia automatyki. Ale skoro Av Tv i M dziala ok to olej ten automat.

Sprawdz jeszcze tryb P czy masz to samo. P to taki automat gdzie mozesz jeszcze modyfikowac ISO i ekspozycje (czasem przydatne w extremalnych sytuacjach :D )

ksx
15-12-2010, 09:24
witam,
chcialbym podpytac:

jesli ustawie tryb full auto bez lampy to aparat dobiera wartosci np f4,5 1/8 iso 1600 i zdjecie wychodzi o wiele bardziej naswietlone niz warunki panujace w pomieszczeniu. (wieczorem przy swietle lampkowym)

Wtrybie AV/M itd jesli zmienie exp o np -1 jest ok.

W mojej starej malpce a95 pomiar dziala ok i po zrobieniu zdjecia odzwierciedlone sa warunki panujace w pomieszczeniu.


Pozdrawiam
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
chodzi o eos 50d
Zwróć uwagę, czy to żarówki, czy świetlówki. Zwróć uwagę na sposób pomiaru ekspozycji w małpce. I zwróć uwagę na to, co w danym momencie masz w kadrze. Bo to wszystko będzie miało wpływ na ustawianą przez aparat ekspozycję.

MariuszJ
15-12-2010, 10:34
witam,
chcialbym podpytac:

jesli ustawie tryb full auto bez lampy to aparat dobiera wartosci np f4,5 1/8 iso 1600 i zdjecie wychodzi o wiele bardziej naswietlone niz warunki panujace w pomieszczeniu.

Jak już Ci wcześniej napisano, automat ustawia ekspozycję tak, aby zapewnić równomierne naświetlenie kadru. Nie ma rozpoznawania nocy i dnia... Jeżeli masz ciemny kadr i w nim stosunkowo mały, dobrze oświetlony przedmiot pomiar (przyjmijmy że mówimy o matrycowym czyli takim który analizuje cały kadr), optymalna dla aparatu ekspozycja będzie mocno nierealistyczna - wyciągnie Ci ciemne tło do takiego poziomu, żeby razem z tym jasnym przedmiotem dostać "średnią". Oczywiście odwrotnie aranżując plan (białe tło) dostajesz odwrotne zjawisko - automat przyciemnia obraz, biel szarzeje a przedmiot czarnieje :D

Rozwiązania:
1. użyj pomiaru światła który nie używa całego kadru, a jego części - naucz się jednak najpierw blokować ekspozycję, bo inaczej będziesz miał kłopoty z przekadrowywaniem
2. naucz się szacować scenę i w przypadku kadru mocno odbiegającego od "standardowej szarości" wprowadzaj korektę ekspozycji
3. opanuj pomiar typu spot i korektę strefową, jest tu gdzieś opisany na forum przez Janusza Body - to nie jest trudne

Z drugiej strony:
W przypadku słabych warunków świetlnych subiektywne prześwietlenie kadru nie zawsze jest złe (o ile wydłużony czas nie spowodował poruszenia zdjęcia lub obiektu). Pozwala nam w postprocesie obniżyć szum i wydobyć sporo detalu (jeżeli robimy w rawach).
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Janusz wykłada :) http://canon-board.info/showthread.php?t=25632.

analogforever
15-12-2010, 12:37
cyfrowe lustranki canona bardzo źle mierzą światło , ja ustawiłem od razu na dzień dobry korekte ekspozycji na - 3/4 stopnia co jednak nie do konca rozwiązuje problem .Przyczyna takiego stanu rzeczy jest nie znana,ale tak jest ,na kazdym iso będzie rozrzut inny.

MariuszJ
15-12-2010, 13:14
cyfrowe lustranki canona bardzo źle mierzą światło
Jakoś nie przypominam sobie specjalnych kłopotów czy niezgodności z tym, co jest deklarowane.

Saapcio
15-12-2010, 13:52
Aparat fotograficzny (cyfrówka, analog, Canon...) nie wie że jest wieczór i że powinien utrzymać nastrojowe ciepłe oświetlenie zgodne z tym co widzi twoje oko, a mózg interpretuje.
Musisz mu to powiedzieć. Służy do tego korekta naświetlania, zmiana sposobu pomiaru światła... po balans włącznie.

Pozdrawiam serdecznie.

t00mcio
15-12-2010, 18:55
cyfrowe lustranki canona bardzo źle mierzą światło , ja ustawiłem od razu na dzień dobry korekte ekspozycji na - 3/4 stopnia co jednak nie do konca rozwiązuje problem .Przyczyna takiego stanu rzeczy jest nie znana,ale tak jest ,na kazdym iso będzie rozrzut inny.

ale czad - tyle bubli ludziom wepchneli :)
chcialbym zobaczyć Twoje zdjęcie np. sniegowego pejzazu z Twoja korekta -3/4 EV

chcesz robic na auto - uzyj kompaktu. Robi lepsze zdjecia.

fotopawkas
15-12-2010, 21:30
...Przyczyna takiego stanu rzeczy jest nie znana....

jest trochę znana, ale nie oznacza, że koniecznie to jest to:


Tryb matrycowy to naj- częściej używany spo- sób pomiaru oświetle- nia wbudowanego w aparat. Nazywany jest także wielosegment- owym, ewaluacyjnym lub wielopunktowym (choć ostatnie określenie tradycyjnie oznacza coś innego). Podstawą matry- cowego pomiaru światła jest porównanie informacji o natężeniu światła w różnych częściach kadru. Aparat mierzy jasność w wie- lu punktach, porównuje rozkład jasności z wbudowaną bazą da- nych i za pomocą skomplikowanych algorytmów oblicza, jaka kombinacja czasu i przysłony da najlepsze rezultaty dla wybranej czułości. Aparat tak dobierze parametry ekspozycji, żeby zdjęcie było równomiernie naświetlone – nie miało przepalonych świateł
i niedoświetlonych cieni. Dużym plusem takiego rozwiązania jest wygoda, ponieważ w wielu typowych sytua-cjach system poradzi sobie bez problemu, umożliwiając fotografującemu skupienie się na kadrowaniu i uchwyceniu chwili. Minusem jest jego nieprzewidywalność oraz brak bezpośredniego wglądu w mechanizm działania. Ponieważ aparat za każdym razem porównuje fotografowaną scenę ze swoją bazą danych, nigdy nie możemy mieć pewności, jak się zachowa. A w świadomej fotografii przewidywalność wyników to podstawa. Do tego nie zawsze (a właściwie – rzadko) możliwe jest dobranie takich parametrów ekspozycji (czas i przysłona), żeby udało się zachować szczegóły zarówno w światłach, jak i w głębokich cieniach. Wtedy przydaje się tryb, którego działanie można przewidzieć, czyli pomiar centralnie ważony i punktowy.

nigdy w to (problem z matrycowym) się nie zagłębiałem, więc jeśli nie trafiłem z propozycją, to przyjmę baty - jakoś po prostu kiedyś to studiowałem i mi ten artykuł zapadł w pamięci...
.

analogforever
16-12-2010, 23:48
ale czad - tyle bubli ludziom wepchneli :)
chcialbym zobaczyć Twoje zdjęcie np. sniegowego pejzazu z Twoja korekta -3/4 EV

chcesz robic na auto - uzyj kompaktu. Robi lepsze zdjecia.

masz racje to są buble,Canon z przed 30 lat to legenda przy tym co teraz daje .