PDA

Zobacz pełną wersję : Psd. ostrzejszy od jpg.???



.:Look:.
14-12-2010, 13:53
witam,

mam mały problem przy obróbce raw. Generalnie używam ACR i tam bawię się balansem bieli, ekspozycją, kontrastem itp. Po tych zabiegach otwieram fotę w PS3, wyostrzam i save'uję jako jpg. Z ciekawości raz zapisałem fotę jako psd i tu się zdziwiłem. Kiedy porównuję oba pliki (psd i jpg) w Bridge'u to psd wydaje się ostrzejszy, bardziej "przejrzysty", w PS3 nie ma żadnej różnicy. o co tu chodzi??? Bridge'owa wersja psd podoba mi się bardzo no ale psd zajmuje sporo więcej miejsca niż jpg...a może te wszystkie zalety psd to złudzenie albo kwestia ustawień?

Alde
14-12-2010, 16:20
jpg to format ze stratną kompresją ... psd nie i stąd różnica.

Merde
14-12-2010, 16:44
jpg to format ze stratną kompresją ... psd nie i stąd różnica.

Ewentualnie PEBKAC, czyli porównywanie ostrości w skali innej niż 1:1.

Bułk-son
15-12-2010, 21:02
Cytat:
"jpg to format ze stratną kompresją ... psd nie i stąd różnica."
dokładnie

.:Look:.
16-12-2010, 14:01
jpg to format ze stratną kompresją ... psd nie i stąd różnica.

Czyli idąc do labu z plikiem jpg nie zanoszę optymalnego jakościowo pliku do druku?:roll:

sprocket73
16-12-2010, 14:09
Czyli idąc do labu z plikiem jpg nie zanoszę optymalnego jakościowo pliku do druku?:roll:

niestety tak

Alde
16-12-2010, 22:54
Czyli idąc do labu z plikiem jpg nie zanoszę optymalnego jakościowo pliku do druku?:roll:

Tak ... ale przy ustawieniu jpg na najwyższą jakość nie jest to tak bardzo istotne ... jak to nie pasi to zapisz jako tif z wewnętrzną kompresja LZW a tak pozatym to prawdziwy mężczyzna i tak rozróżnia 16 kolorów ...

Michu (Pentax)
17-12-2010, 09:57
Bzdura. W ślepym teście nie jesteś w stanie odróżnić pliku JPG od PSD czy TIFFa (przy założeniu 0 kompresji i 100% jakości pliku JPG).
Różnica w Twoim przypadku wynika prawdopodobnie z faktu, że delikatne rozmycie JPGa zmniejsza jego wagę i ułatwia kompresję. Save to web ma możliwość ustawienia parametru blur w swych opcjach - sprawdź, jaką wartość masz tam ustawioną.

moregun
17-12-2010, 13:48
a czy na laby nie wchodzi tyko jpg? niezaleznie od formatu dostarczonego i tak chyba jest kompresja do jpeg

ksx
18-12-2010, 09:31
1. Sprawdź przestrzenie robocze. Na moje oko w PS masz sRGB jako roboczą, a z ACR wychodzi szerzej (AdobeRGB?). Jak otwierasz plik w PS, jest on na wstępie golony z nadwyżki informacji (bez względu na format), w ACR psd nie jest okrojony jeszcze do sRGB.
Powinno pomóc w PS-przestrzeń robocza AdobeRGB, a potem konwersja do sRGB
2. Nie wiem jak w innych labach, ale lab z którego korzystam chce jotpegi i nic innego.
3. Michu ma rację, dobrze zrobionego jpg nie odróżnisz od TIFF czy innego psd.
4. Idąc do labu z jpg zanosisz optymalny do druku plik, pod warunkiem, że ten plik se odpowiednio przygotujesz. Mi podali jaką chcą rozdzielczość, jakie dokładnie wymiary, jaka przestrzeń robocza, nie dali natomiast profilu maszyny. 99% zdjęć wywołanych pokrywa mi się z tym, co widzę na monitorze. Lab też ma swoje ograniczenia co do rozdzielczości, głębi i koloru, więc TIFF czy psd zostałyby okrojone. Z tym, że jak kroisz Ty u siebie, to masz wgląd. Jak kroi maszyna z automatu, to z automatu. Raz lepiej, raz gorzej, ale jak, to się dowiesz po zrobieniu odbitek...