PDA

Zobacz pełną wersję : System Cokin



Shadow
07-12-2005, 21:15
Przymierzam się do zakupu i interesują mnie opinie osób, które używają tego systemu. Na dzień dobry zamierzam kupić filtr polaryzacyjny i połówkowy szary. Pytanie tylko jaki ?
http://foto-video.net.pl/sklep/index.php?cPath=6_8&topSsid=b4bca8f46c571225b12233ad8bd1297e

no_kya
07-12-2005, 22:35
Przymierzam się do zakupu i interesują mnie opinie osób, które używają tego systemu. Na dzień dobry zamierzam kupić filtr polaryzacyjny i połówkowy szary. Pytanie tylko jaki ?
http://foto-video.net.pl/sklep/index.php?cPath=6_8&topSsid=b4bca8f46c571225b12233ad8bd1297e

polar tylko i wyłącznie kołowy, dobry wybór to HOYA, minimum fioletowe opakowanie. Jeśli chcesz zobaczyć efekty zastosowania filtrów Cokina (w tym połówkowych) to rzuć okiem tu: http://www.pragmatic.com.pl/cokinefe.htm

alternatywą dla filtrów Cokin są bardzo dobre filtry Hitech (jest tam w systemie również sporo połówek), które można używać stosując holder Cokin
info o filtrach Hitech (i nie tylko) znajdziesz tu: http://www.raysfoto.pl/

moim zdaniem są zdecydowanie bardziej praktyczne, niż niektóre wymysły Cokina (myślę o filtrach kreatywnych)

Jac
07-12-2005, 22:46
szkoda ze nie uzyles 'szukaj'
http://canon-board.info/showthread.php?t=6397&highlight=cokin
http://canon-board.info/showthread.php?t=2969&highlight=cokin
http://canon-board.info/showthread.php?t=1705&highlight=cokin
http://canon-board.info/showthread.php?t=6088&highlight=cokin
i wiele innych opini juz czeka na ciebie w pozostalych watkach o systemie cokin

Shadow
11-12-2005, 12:33
Moje pytanie dotyczy raczej innej kwestii. Jaki połówkowiec jest najbardziej przydatny czy ten co redukuje o 1, 2 lub 3 przysłony. Drugie pytanie to jak wygląda sprawa mocowania do L-ki z mojej stopki. Jest to o tyle istotne ponieważ szkło ogniskując oddala się i przybliża od skrajnej części obudowy to wówczas znacznie zwiększała by się odległość od powierzchni filtra. Czy nie miałoby to wpływu na jakość obrazu lub winietę.

Do Admina: Dlaczego ten post wylądował "Dla poczatkujących". To raczej nie są pytania skierowane do początkujących

akustyk
11-12-2005, 12:38
MSZ najbardziej przydatna szara polowka to Hitech ND 0.6 Soft. potem 0.9 Soft. potem twarde gradacje

Shadow
11-12-2005, 13:57
MSZ najbardziej przydatna szara polowka to Hitech ND 0.6 Soft. potem 0.9 Soft. potem twarde gradacje

A gdzie można kupić w necie Hitech-a bo jakoś widzę głównie Cokin, Hoye i B+W.

Janusz Body
11-12-2005, 14:15
A gdzie można kupić w necie Hitech-a bo jakoś widzę głównie Cokin, Hoye i B+W.


Link tu juz "padł" - raysfoto

ND 0.6 - transmisja światła: 25 %, przyciemnia o 2 przysłony.
ND 0.9 - transmisja światła: 12 %, przyciemnia o 3 przysłony.

Janusz

Shadow
11-12-2005, 18:27
Link tu juz "padł" - raysfoto

ND 0.6 - transmisja światła: 25 %, przyciemnia o 2 przysłony.
ND 0.9 - transmisja światła: 12 %, przyciemnia o 3 przysłony.

Janusz

Dzięki Janusz. A że tak spytam jeszcze. Jak sprawa wygląda z polaryzacyjnymi filtrami do takiego Cokin-a w porównaniu do tradycyjnych. Napewno są tańsze ale czy równie dobre ?

Pszczola
11-12-2005, 18:32
Jak sprawa wygląda z polaryzacyjnymi filtrami do takiego Cokin-a w porównaniu do tradycyjnych. Napewno są tańsze ale czy równie dobre ?

Na pewno tansze? Wielokrotnie widzialem filtry polaryzacyjne Cokin kolowe w rozmiarze P oscylujace w okolicach 400zl.

Shadow
11-12-2005, 18:57
A jednak. Tylko pytanie jak są dobre ? Może ktoś takiego używa i mógłby podzielić się opinią ?

Janusz Body
11-12-2005, 20:05
Na pewno tansze? Wielokrotnie widzialem filtry polaryzacyjne Cokin kolowe w rozmiarze P oscylujace w okolicach 400zl.


Cokin polar (system P) 328 PLN w Białymstoku :-)
system A jest o 155PLN TAŃSZY

http://foto-video.net.pl/sklep/product_info.php?products_id=32

Kupowałem u nich są OK.


A jednak. Tylko pytanie jak są dobre ? Może ktoś takiego używa i mógłby podzielić się opinią ?

Heliopan, Marumi, Tiffen, Formatt - są w raysfoto ale napisz do nich o cennik - nie publikuja cen a to co mam nie podaje ceny za polara

co do jakości to: polaryzują :-) napewno. Mają przewagę nad wkręcanymi bo dają się obracać niezależnie od tego czy jest osłona obiektywu (niestety osłona musi byc "systemowa" Cokina albo Heliopana) i niezależnie od filtrów połówkowych. Jak dla mnie Cokin jest OK. Ma również przewagę bo mogę go założyć na każdy obiektyw czyli 58mm, 72mm i 77mm tylko za cenę 77 PLN za pierścien a nie ok 400PLN za cały filtr. Mam też Hoya 72mm i prawie nie używam.

Janusz

EDIT: Nawet jesli jest jakiś zafarb to go niezauważam bo robię w RAW-ach

gazwx
11-12-2005, 20:32
MSZ najbardziej przydatna szara polowka to Hitech ND 0.6 Soft. potem 0.9 Soft. potem twarde gradacje
akustyk: nie lepiej kupić 0.6 i 0.3 a następnie łączyć w 0.9?

akustyk
11-12-2005, 20:45
akustyk: nie lepiej kupić 0.6 i 0.3 a następnie łączyć w 0.9?

mozna.

ale wszystkie filtry, a zwlaszcza zywiczne, zle sie odbijaja na jakosci optycznej i kontrascie zdjec, dlatego powinno sie tego unikac.

inna kwestia, ze nie zawsze sie da fizyczne. przy zalozonym polarze Cokina miejsca jest, na dobra sprawe, na jeden filtr. a w przypadku uchwytow cietych (robi sie takie cos zeby nie winietowalo w ultra-szerokich katach) nie zawsze jest miejsce. bo albo sie zostawia tylko 1 slot, albo 2 sloty a w jednym z nich juz jest jakis filtr (np. szara z twarda gradacja, albo kolorowa).

0.3 + 0.6 to dosc rzadko spotykana kombinacja, bo 0.3 jest malo popularna polowka ND. ludzie raczej maja 0.6 i 0.9.
z 0.6 i 0.9 tez sie spotyka nakladanie dwoch na raz. ale uwaga! moze byc zarowno tymi samymi stronami (czyli z reguly: ciemnym do gory), ale tez moze byc przeciwstawnie (0.9 ciemnym do gory, 0.6 do dolu). to drugie dziala jak filtr ND4 z dodatkowym, lekkim przyciemnieniem gory. do zdjec morza, gdzie chce sie wydluzyc czasy i wygladzic wode - jak znalazl.

proponuje ten prospekt:
http://akustyk.kk.e-wro.pl/lee/CameraBrochureComplete.pdf
co prawda Lee nie Hitech/Cokin, ale za to duzo madrzejsze i bardziej edukacyjne - bo adresowane do swiadomych fotografow, nie zajaranych kolorowymi efektami dzieciakow jak w przypadki folderow Cokina

gazwx
11-12-2005, 20:51
Not Found
The requested URL /CameraBrochureComplete.pdf was not found on this server.

Apache/1.3.31 Server at akustyk.kk.e-wro.pl Port 80

Sorry, ale tyle się wyświetliło ...

akustyk
11-12-2005, 20:53
Not Found

poprawione

gazwx
11-12-2005, 21:10
Zainteresowały mnie te, w których zabarwienie kolorowe przechodzi przez środek filtra. Pozwala to tworzenie ciekawych kompozycji. Przyznam, że w ofercie Raysfoto przeoczyłem je (mimo, że szukałem). Akustyk: masz takie w swoim zestawie?
też edit, żeby nikt nie zarzucił, że gg robimy. Też sprawdziłem w Raysfoto i w ofercie hitecha i PPL stripów ponownie nie zauważyłem (chyba, że źle szukam). Szkoda.

akustyk
11-12-2005, 21:22
Zainteresowały mnie te, w których zabarwienie kolorowe przechodzi przez środek filtra.Pozwala to tworzenie ciekawych kompozycji. Przyznam, że w ofercie Raysfoto przeoczyłem je (mimo, że szukałem). Akustyk: masz takie w swoim zestawie?
masz na mysli stripy?

nie mam. to robi chyba tylko Lee - a to niestety nie moja polka cenowa :( 300zl za filtr efektowy to jednak ciut duzo...

EDIT: sprawdzilem cennik Lee w Raysfoto.pl. nie 300zl tylko przeszlo 500zl. no chyba, ze w zestawie to 835zl za 3 filtry :(

stanowczo nie na moja kieszen

piast9
11-12-2005, 21:35
A jak się takiego Cokina używa? W sumie ciekawy pomysł ale jak sobie to oglądam na obrazkach, to jest to jakaś straszliwa konstrukcja mocowana do obiektywu. Chyba tez schowanie do plecaka aparatu z obiektywem z nałonym Cokinem nie wchodzi w grę, trzeba to ustrojswto wpierw odczepić.

Ja już chyba wolę sobie sprawić zwykłe filtry na 77 i redukcje filtrowe do mniejszych średnic. Obiektywów większych niż 77 w planach nie przewiduję.

akustyk
11-12-2005, 21:45
Ja już chyba wolę sobie sprawić zwykłe filtry na 77 i redukcje filtrowe do mniejszych średnic. Obiektywów większych niż 77 w planach nie przewiduję.
polowka obracana ma ta wade, ze ma zawsze podzial w jednym polozeniu i mozna co najwyzej nia obracac. prostokatna mozesz mocniej wsunac w uchwyt i przesunac podzial nizej, jesli potrzeba. lub ustawic wyzej.

rysiaczek
12-12-2005, 16:37
polowka obracana ma ta wade, ze ma zawsze podzial w jednym polozeniu i mozna co najwyzej nia obracac. prostokatna mozesz mocniej wsunac w uchwyt i przesunac podzial nizej, jesli potrzeba. lub ustawic wyzej.
...a zazwyczaj trzeba:)

Janusz Body
12-12-2005, 17:30
A jak się takiego Cokina używa? W sumie ciekawy pomysł ale jak sobie to oglądam na obrazkach, to jest to jakaś straszliwa konstrukcja mocowana do obiektywu.....

To nie jest tak źle. Może na zdjęciach wygląda paskudnie ale jest to naprawde zrobione "dla użytkownika" - trochę tych różnych gadżetów jest ale wkręca się pierścien i potem reszta jest na coś w rodzaju zatrzasków. Dekielek na pierścien tez można dokupić. Wiem, ze to wszystko trochę kosztuje ale... jednym kompletem filtrów moge obsłuzyć wszystkie swoje szkła a to spora oszczędność. Mam sytem Cokina (chyba dokupie Hitecha połowki bo pasują do Cokina) i w sumie sobie chwalę. Wszystko jest w cytowanym już linku foto-video z Białegostoku.

Janusz

piast9
12-12-2005, 17:36
Tak, ten link z Białegostoku to chyba jedyne miejsce w sieci, gdzie można sobie te rzeczy pooglądać, nawet na stronie cokina chyba nie ma takich ładnych obrazków.

A jak się obcaca polara w takim uchwycie? Holder z adapterem jest połączony obrotowo? A szybki nie wylatują jak się holder obróci do góry nogami? Pytania może śmieszne, ale wygląd tego wynalazku nie budzi zaufania ;)

gazwx
12-12-2005, 17:39
piast9 - kręci się bardzo swobodnie. Holder obraca się (a wraz z nim filtr, w ten sposób uzyskujesz efekt polaryzacji) po adapterze. "Szybki" nie wylatują, są dość dobrze osadzone :) Bez obaw, kup zobaczysz, że to fajna zabawa.

Janusz Body
12-12-2005, 17:42
piast9 - kręci się bardzo swobodnie. Holder obraca się (a wraz z nim filtr, w ten sposób uzyskujesz efekt polaryzacji) po adapterze. "Szybki" nie wylatują, są dość dobrze osadzone :) Bez obaw, kup zobaczysz, że to fajna zabawa.

No niezupełnie tak. Tj tak TEŻ mozna tylko wtedy brak korelacji połówka i polar. Polar ma takie "ząbki" i też daje się kręcic w uchwycie bez obracania uchwytu. Ale zabawa przednia to fakt. Tyle, że trzeba sporo poćwiczyć, żeby zaczeło wychodzić. Jak teraz oglądam te swoje pierwsze zdjęcia to "ryczę" ze smiechu ;-)

Janusz

gazwx
12-12-2005, 17:45
Janusz Brody: ja akurat mam filtr polaryzacyjny Marumi HGD slim z podwójnym gwintowaniem, więc adapter dokręcam do filtra. Więc u mnie odbywa się to inaczej :)

akustyk
12-12-2005, 21:20
Janusz Brody: ja akurat mam filtr polaryzacyjny Marumi HGD slim z podwójnym gwintowaniem, więc adapter dokręcam do filtra. Więc u mnie odbywa się to inaczej :)
dosc niewygodne. uzywam tak od roku z Hoya i przyznam, ze bywam ostro wkurzony niewygoda takiego rozwiazania. z drugiej strony - kupowanie drogiego i kiepskiego optycznie polara Cokin, ktory na dodatek winietuje w szerokich szklach o duzej srednicy mocowania filtra... to juz wole oprawkowy

gazwx
12-12-2005, 22:03
akustyk: niewygodne cholernie, szczególnie, że ten slim bardo cieniutki i delikatny jest, stąd też mi trudno gwint złapać. Ale jakość tego nowego marumi rewelacja, powłoki tłumią wszelkie odblaski. Cena również - 391zł o średnicy 77mm.

Pszczola
12-12-2005, 22:10
[...]prostokatna mozesz mocniej wsunac w uchwyt i przesunac podzial nizej, jesli potrzeba. lub ustawic wyzej.

I za to lubie system Cokina.

Zielony
12-12-2005, 22:16
Ale jakość tego nowego marumi rewelacja, powłoki tłumią wszelkie odblaski. Cena również - 391zł o średnicy 77mm.

kurde, to chyba nie tak źle. dziś oglądałem ten rozmiar HOYA HMC Super - 450zł

akustyk
12-12-2005, 22:27
akustyk: niewygodne cholernie, szczególnie, że ten slim bardo cieniutki i delikatny jest, stąd też mi trudno gwint złapać. Ale jakość tego nowego marumi rewelacja, powłoki tłumią wszelkie odblaski. Cena również - 391zł o średnicy 77mm.
to i tak przyzwoita cena. jak marcingreen napisal - Hoya potrafi byc znacznie drozsza. o B+W czy nie daj bios-ie Heliopanie nawet nie wspominam. zwlaszcza w wersjach slim :(

Zielony
12-12-2005, 22:45
wiem, że niech mnie ręka boska broni ale nie chce mi się wrzucać w sercza ;) czy była gadka o innych filtrach niż HOYA, B+W ?

@akustyk: Ty pewnie będziesz wiedział: była gadka na forum o marumi, heliop'i'anie, ... ?

akustyk
12-12-2005, 22:51
@akustyk: Ty pewnie będziesz wiedział: była gadka na forum o marumi, heliop'i'anie, ... ?
cus o Marumi chyba bylo, ale raczej "juz jor sercz, padałan"!

Heliopan i BW to szklo Schotta i legendarna teutonska "Qualität". jak masz kase i chcesz najlepsze filtry - czemu nie :)

mnie by bylo szkoda 500zl czy ile tam za, kurcze, 2 metalowe obrecze, 2 kawalki szybki i okladzine w srodku. bo nazywajmy rzecz po imieniu...


osobiscie stoluje sie Hoya szara lub czarna w wersji nie-slim. widze poprawe nad tanim badziewiem czy Hoya fioletowa. ale nadal jest na moja kieszen

kwiatas
16-12-2005, 13:35
Mam takie pytanie dotyczace kolorowych polowek i sesu ich uzywania z cyfra? Przeciez wszytkie te efekty mozna uzyskac w PS w miejscu i o zabarwieniu jakim sie chce, po co "niszczyc" zdjecie jakims zabarwieniem jesli pozniej moza to zrobic porogramowo???

Pszczola
16-12-2005, 14:33
Chocby i z powodu "fun factor'a".

Janusz Body
16-12-2005, 18:28
Mam takie pytanie dotyczace kolorowych polowek i sesu ich uzywania z cyfra? Przeciez wszytkie te efekty mozna uzyskac w PS w miejscu i o zabarwieniu jakim sie chce, po co "niszczyc" zdjecie jakims zabarwieniem jesli pozniej moza to zrobic porogramowo???

Filtry połówkowe i kolorowe i szare mają wpływ na kontrasty. Załóżmy, że matryca rejestruje coś ok 5EV (rozpiętość) a scena ma rozpiętość rzędu 8EV to... kolorową połówką można "sprowadzić" wszystko do 5EV i to się wtedy ładnie zapisze na matrycy :-) Gradual Tobacco (Cokin 125) ma 1/3 - 4. Aż do 4 f-stopy. To MOŻE pozwolić na rejestrację rozpiętości rzędu 9EV

Niby mozna się bawić w HDR ale... to nie to samo.

Fun factor też ma swój wpływ ;-)

Janusz

popmart
16-12-2005, 22:58
fajne katalogi Cokin

http://www.foto-kurier.pl/SKLEP_pliki/Cokin_pliki/V700I.pdf

http://www.foto-kurier.pl/SKLEP_pliki/Cokin_pliki/V700-PICTURES.pdf

petryczk
27-06-2007, 18:28
jako ze dostalem po uszach to odswiezam watek tutaj - zakupilem system cokina Z-Pro. Czy ktos uzywal tego juz? Moje pytanie dotyczy w szczegolnosci polara kolowego - czy jest wersja okragla tego filtra czy tylko 4-katna (takie widzialem w USA).Nie wiem tylko jak to bedzie z obracaniem tego polara 4-katnego..prosze o glos kogos z doswiadczeniami. pozro
Daniel