PDA

Zobacz pełną wersję : lampa canon 420 ex



Bromba
28-01-2004, 02:04
Witam
posiadam taką lampe i canona 50e
przeważnie uzywam jej do fotografi rodzinnej i mam pytanie jakie ustawiać wartości przyslony i czasu do obiektywu 35-80 osobiscie robie na 5.6/60 ale chyba to nie o to chodzi mając taką lampe i aparat?
Poradżcie coś?

Niedzwiedz
28-01-2004, 13:11
Troche nie jasno to wytlumaczyles
aparat sam ustawia sile blysku w zaleznosci od toich ustawien ?

Jezeli natomiast chcesz wiedziec jakiej max przysłony chcesz uzyc to jest na to prosty wzor

LP/odleglosc od obiektu=max przysłona

gdzie
LP liczba przewodnia lampy w 420 to chyba 42
odleglos od obiektu na ktora nastawiles ostrosc (odczytasz z obiektywu jak masz podzialke)
wynik bedzi max przyslana jak mozesz uzyc dla prawidlowej ekspozycji (bo bedzie to wartos prawidlowej ekspozycji)

co do czasu to zalezny od ogniskowej jak masz ogniskowa 80mm to czas 1/90
jak 50 to 1/60
jak 35 to 1/30

qiq
28-01-2004, 17:51
LP 42, ale dla filmu o czułości 100 ISO.
Dla czułości 200 ISO, LP = 42 x 1,41 (pierwiastek z 2) = 59
Dla czułości 400 ISO, LP = 59 x 1,41
itd
Ale napisz czemu chcesz zmieniać ustawienia 5,6 i 1/60s? Co Ci nie gra w zdjęciach z lampą przy takich ustawieniach?

Bromba
28-01-2004, 20:29
nie, zdjecia są dobre ale czuje sie jak bym mial samochód i jezdzil cały czas na jednym biegu bo nie mam za duzo wiedzy o fotografowaniu z lampą a zielona strefa mnie nie bawi
a czy fakt ze niektore lampy ładują się jak by od razu to to lampy duzo droższe czy chodzi o jakieś superowe zasilanie????

Vitez
28-01-2004, 22:44
nie, zdjecia są dobre ale czuje sie jak bym mial samochód i jezdzil cały czas na jednym biegu bo nie mam za duzo wiedzy o fotografowaniu z lampą a zielona strefa mnie nie bawi
Mnie tez nie bawi ale tryby priorytetowe zupelnie mi wystarczaja... a wtedy nie musze sie martwic o dobor mocy blysku, albo odpowiednich nastawow aparatu - E-TTL zalatwia sprawe. W M podobnie powinno byc - lampa powinna sie dzieki E-TTL dostosowac do wybranych przez ciebie wartosci czasu/przyslony wiec nie powinienes sie o to martwic, dodatkowym lplusem jest fakt mozliwosci high speed sync, przetestowalem - blyska i przy 1/4000 :D .


a czy fakt ze niektore lampy ładują się jak by od razu to to lampy duzo droższe czy chodzi o jakieś superowe zasilanie????
A co tam wkladasz do lampy? Ja akumulatorki GP 1700 mAh i laduje sie blyskawicznie - wyciaga spokojnie ok 2.5 fps razem z lampa blyskowa, chyba ze sa juz ciut rozladowane wtedy zdarza sie przestrzelic jakas klatke i zrobi sie bez blysku (na szczescie to cyfra i nie boli 8) ).

DariuszM
29-01-2004, 00:25
dołącze sie do topicu z pytaniem (btw witam wszystkich nieznajomych i znajomego ;))

czy ktoś zna może jakiś link do testów lamp? zastanawiam sie czy do 300D warto inwestowac w 550ex czy wystarczy 420ex?

Niedzwiedz
30-01-2004, 11:39
DariuszM EOS 300d niema kompensacji blysku +/-2 wiec mozna to zrobic tylko z lampy i niestety ta lampa jest EX550 lub Sigma DG500 :(

qiq- oczywiscie zapomnialem dodac ze to przy iso 100 :)

A tak wogole to czas naswietlania z lampa moze sie przydac dluzszy do wyrownania oswietlenia tła i motywo glownego (np. kot a w tle choinaka z zapalonymi swiatlami jak zrobisz na 1/200 to bedzie takie sobie jak zrobisz na 1/30 to wyjdzie to juz całkim całkiem :)

foto.hg.pl
14-02-2004, 01:18
Co do pytania
czy do 300D warto inwestowac w 550ex czy wystarczy 420ex?

To śniało by mozna odpowiedzieć że wystarczy , tylko zależy co masz zamiar robić.
420EX poza przełącznikiem trybu H (i oczywiście POWERu) nie posiada rzadnych mozliwości zmian parametrów błysku. Wszystkie inne opcje sa dostępne jedynie z aparatu.
550EX jest lampą bardziej "ambitną" , ale cała zabawa zaczyna się dopiero posiadając zestaw lamp np 550ex + 2x 420ex wtedy można wykorzystać możliwości 550EX w większym zakresie , czyli sterowanie zdalne błysku lamp ustawionych na slave.

Idealnym więc rozwiązaniem do 300D była by lampa 380EX jedynym "felerem" w niej jest brak możliwości obrotu w poziomie.

-------------------------
10D+BG-ED3, 17-40L, 28-70 ATX PRO 2.8 , 70-300 APO , 420EX, 550EX ....

Skibi
14-02-2004, 01:41
Ja jeszcze dołączę swoje 3 grosze na temat zasilania tych lamp.
Od zawsze instaluje tam aku NiCd.Nie osiągaja one tych pojemności co NiMH(ponad 2000 mAh) lecz potrafia oddać szybko bardzo duzy chwilowy prad, co przekłada się na natychmiastowa gotowość do kolejnego błysku.
Dodatkowo mogą długo lezec rozładowane,lub częściowo rozładowane.
Nie wiem jak Wy,lecz ja jakoś nie pamiętam stosowac się do instrukcji, aby po pracy wykładac aku z lampy.

Vitez
14-02-2004, 05:30
zestaw lamp np 550ex + 2x 420ex wtedy można wykorzystać możliwości 550EX w większym zakresie , czyli sterowanie zdalne błysku lamp ustawionych na slave.

A to zes przyklad dal... akurat lampe ustawiona na slave wyzwoli dowolna inna lampa a nie tylko koniecznie 550EX wiec to nie jest wyjatkowa cecha tej lampy. Do najczesciej wymienianych naleza: duzo wieksza LP 550EX, korekcja sily blysku (nadrzedna wzgledem ustawien aparatu), blyski stroboskopowe.



Od zawsze instaluje tam aku NiCd.Nie osiągaja one tych pojemności co NiMH(ponad 2000 mAh) lecz potrafia oddać szybko bardzo duzy chwilowy prad, co przekłada się na natychmiastowa gotowość do kolejnego błysku.
Ja uzywam NiMH i pelna wydajnosc blyskania ciaglego maja one do ok 200 zdjec (2.5 fps - lampa bez problemu blyska i to pelen bufor - 9 klatek w 10D). Po tych ok 200 blyskach kolejne ok 200 blyska zadowalajaco - nadal pelnef 2.5 fps ale nie do pelnego bufora tylko ok 5-6 klatek. Powyzej 400 blyskow syzbkosc ladowania sie kondensatorkow jest juz wyraznie slabsza, czesto nawet 2.5 fps nie osiagnie tylko zdycha po drugiej klatce. Dane mocno szacunkowe a i tak wychodzi na to ze ok 400 blyskow oddam na jednym komplecie akumulatorkow NiMH 1700 mAh a potem do wymiany. Wystarczajaca jak dla mnie liczba (szczegolnie ze 1GB Microdrive miesci 150 RAW albo 350 max JPG czyli mniej niz blyskow).



Dodatkowo mogą długo lezec rozładowane,lub częściowo rozładowane.
O... ciekawe, a NiMH nie moga? Moje mam ponad rok, zdarzalo sie nie uzywac lampy/discmana itp miesiac albo dluzej i jakos nadal bardzo dobrze dzialaja. Hmmm... :roll:


Nie wiem jak Wy,lecz ja jakoś nie pamiętam stosowac się do instrukcji, aby po pracy wykładac aku z lampy.
Ja rowniez jakos zapominam ;) .
Poza tym w instrukcji 420EX jest napisane by ABSOLUTNIE nie uzywac do niej akumulatorkow a tylko i wylacznie baterie alkaliczne... very smieszne he he :twisted: .

Paweł Grabowski
18-02-2004, 21:38
Witam !
Niestety ale to nie prawda o tych bateriach! Mam przed soba instrukcje od 420EX i jest tam tak napisane :
Lampa błyskowa Speedlite 420EX moze byc zasilana z nastepujacych baterii:
1. Cztery bateria alkaliczne rozmiaru AA
2. Cztery baterie Ni-Cd (niklowo - kadmowe) rozmiaru AA (ładowalne)
3. cztery baterie niklowo-wodorkowe rozmiaru AA (ladowalne)

Mysle ze problem w tym ze canon nie napisal akumulatorki tylko baterie ladowalne :-)

PS
Sam sie zastanawiam nad 420EX i chyba na nia padnie bo 550EX jest oczywiscie lepsza ale duzo drozsza.
Pozdrawiam
Paweł

Jurek
19-02-2004, 10:49
Witam,
jest stare powiedzenie jesteśmy za biedni aby kupować tanio!
To moze banalne, a jednak wiele przemawia za tym, że lampa droższa (550) jest lepsza pod wieloma aspektami. Należy pamiętać ze niestety canon 300d ma wiele funkcji poblokowanych i tu musi czasem lampa być lepsza od aparatu.

mroczny
22-02-2004, 22:35
Musi albo i nie musi, bo czasem choć lampa wystrzałowa, to i aparaciska nie pociągnie, kiedy on niedomaga, a wydatek rzędu 1500 PLN za lampę błyskową nasuwa pytanie, czy nie lepiej było te pieniądze zainwestować w lepsze body 8)

Oakhallow
12-11-2005, 15:08
Dołączę się do wątku, coby nie zaczynać nowego.

Mam lampę 420ex i zacząłem używać jej z 350D. Dotychczas używałem z 3000N, ale bardzo krótko i niezwróciłem uwagi na to co nurtuje mnie teraz.
Otóż cały zestaw pozwala na użycie e-ttl2, co zresztą jest sygnalizowane przez kontrolkę na lampie.
Zaciągnąłem właśnie na strych moją kotkę i zrobiłem jej małą sesję. Za jasno nie było więc w pełni chciałem skorzystać z dobrodziejstw lampy. I oto moje spostrzeżenie, które mnie bardzo zaniepokoiło.
W instrukcji jest napisane, że e-ttl działa m.in w trybach Av, Tv, P i M. Wypróbowałem:
P - wszysko jest mniej więcej ok, czas i przysłona dobierane automatycznie. Denerwuje mnie tylko, że można jedynie zmieniać stopień ekspozycji, a zmiana nie pokazuje się na wyświetlaczu (w 3000N po zmianie o stopień odpowiednio zmieniały się wartości czasu i przysłony, tu pozostają bez zmian).
M - miga, że zdjęcie będzie niedoświetlone (oczywiście parametry takie same jak w P), ale wychodzi identyczne jak w P.
Av - no czas mi dobrało po prostu taki, że bez statywu ani rusz, w efekcie nie zrobiłem zdjęcia.
Tv - miga niedoświetlenie (przy wartościach identycznych jak P).
Wydawało mi się, że aparat powienien uwzględniać działanie lampy i skoro wskazuje w P, że zdjęcie będzie prawidłowo naświetlone, to dlaczego już w M przy takich samych parametrach ma być "głęboko" niedoświetlone???

Oakhallow

KuchateK
12-11-2005, 23:42
Av i Tv dobieraja parametry do zastanego, lampa zawsze (!) robi jedynie jako fill flash (dopelnienie) do calosci. Oczywiscie moc dobiera automatycznie.

W M swiatlomierz tez dziala do zastanego sygnalizujac niedoswietlenie przeswietlenie. Poniewaz przyslone i czas jednak dobierasz sam lampa automatycznie bedzie pracowala jako fill albo oswietlenie glowne w zaleznosci od tego ile zastanego masz z czasu i przyslony.

P bez lampy dobiera ustawienia do zastanego, natomiast z lampa dba o trzymanie sie pewnych granic (np. max czas 1/60). Wyswietlacz zawsze pokazuje zmiany jesli "sziftujesz" program, ale pozwoli na to dowolnie tylko przy pracy bez lampy. Przy pracy z lampa w pewnych granicach (malo zastanego, generalnie pelna dziura i 1/60 to nadal mocne niedoswietlenie) blokuje przymykanie przyslony i zmiane starajac sie zlapac jak najwiecej zastanego i minimalizujac wykorzystanie lampy jako oswietlenia glownego.

Oakhallow
13-11-2005, 00:41
No i wszystko jasne :-D ! Dzięki wielkie.
I rzeczywiście bez lampy P działa tak jak w moim poczciwym 3000N. Uff!
Proszę się nie dziwić, ale to moj pierwszy aparat cyfrowy w życiu. Wcześniej nawet nie bawiłem się żadnym. Dlatego cieżko na pierwszy rzut poznać czy coś jest prawidłowe czy nie.

Oakhallow

Vitez
13-11-2005, 03:40
No i wszystko jasne :-D ! Dzięki wielkie.
I rzeczywiście bez lampy P działa tak jak w moim poczciwym 3000N. Uff!
Proszę się nie dziwić, ale to moj pierwszy aparat cyfrowy w życiu. Wcześniej nawet nie bawiłem się żadnym. Dlatego cieżko na pierwszy rzut poznać czy coś jest prawidłowe czy nie.


Pomiar swiatla a lampa blyskowa nie zalezy od tego czy masz aparat cyfrowy czy nie :? .
Mogles najpierw przeczytac ten watek: http://canon-board.info/showthread.php?t=3785 to wtedy nie musialbys pytac sie tutaj.

Oakhallow
13-11-2005, 18:31
Mogles najpierw przeczytac ten watek: http://canon-board.info/showthread.php?t=3785
Mea culpa !!!

Co nie zmienia faktu, że nadal będę się trząsł czy wszystko jest prawidłowo i nie ma żadnej usterki :sad:

Oakhallow