PDA

Zobacz pełną wersję : [Zdjecie Miesiaca] Zmiana formuly - propozycja



Parteq
05-12-2010, 12:32
Witam

Chcialem zaproponowac zmiane od stycznia formuly konkursu "Zdjecie Miesiaca".
Nic nowego i odkrywczego - podobna formula jest na forum cyberfoto.

Userzy moga przesylac na PW propozycje zdjecia ktore znalezli na forum, czyli "nominowac" znalezione zdjecie do konkursu.

Warunek - zdjecie musi pojawic sie na forum w danym miesiacu.
Czyli jezeli to konkurs - zdjecie miesiaca stycznia - np do 5 lutego czekalbym na nadeslane propozycje styczniowe.

Ilosc zgloszen - nieograniczona.
Jury (do ustalenia) wybraloby te najciekawsze i dopuscilo do finalnego glosowania (tak, wiem, ale tu na forum demokracji nie ma - juz to ustalilismy)

Glosowanie - prace nie bylyby juz anonimowe. Czy to bedzie festiwal popularnosci? Nie wydaje mi sie, ale dobre sprawowanie na forum pewnie pomoze :)

Zwyciezca dostaje znaczek i jego zdjecie bedzie "odznaczone" w jego galerii jako "Award Winning Photography" :D

Powstanie oczywiscie galeria najlepszych prac z calego roku.

Zapraszam do dyskusji, uwag, propozycji. Jezeli pomysl nie znajdzie zainteresowania - zostaniemy przy obecnej formule.

Parteq
06-12-2010, 03:16
Zapraszam do dyskusji,
Przyszlych Sponsorow konkursu rowniez :)

lukaszr
06-12-2010, 09:11
Parteq, na innym forum mamy zorganizowany taki konkurs i zrobiliśmy to tak, że zdjęcia nadsyłają akurat sami zainteresowani (tutaj myślę można by też dodać taką opcję - nie wiem czy jest, bo nie jestem jeszcze obyty z tym konkursem). Po zebraniu zdjęć jest jury złożone z 25 osób i na oddzielnym zamkniętym forum robi pierwszy przesiew. Potem trafia to na publiczny i jest głosowanie.

Taka opcja jest chyba najsensowniejsza i sprawdza się.

Parteq
06-12-2010, 10:46
To proponuje moze jednak najpierw zapoznac sie z regulaminem konkursu zanim bedziemy cos proponowac ;)

Zaproponowales praktycznie cos co w tej chwili istnieje.
Z ta roznica ze nie ma az takich ilosci zeby to "przebierac".
25 osobowe jury? O dzizas.. ;)

lukaszr
06-12-2010, 10:50
To proponuje moze jednak najpierw zapoznac sie z regulaminem konkursu zanim bedziemy cos proponowac ;)

Ups ... małe faux-pas ;)



Z ta roznica ze nie ma az takich ilosci zeby to "przebierac".

U nas też nie ma zawrotnych ilości (acha, to nie forum fotograficzne, tylko motoryzacyjne), ale zawsze trochę tego się pojawia. Wybieramy 5 fotek z wszystkich, a potem trafia to na publiczne i z nich idą 2 (akurat potrzebujemy końcowo tyle).


25 osobowe jury? O dzizas.. ;)

Jakoś tak wyszło i jest to trafiona liczba - zawsze są też dzięki temu nowe pomysły.

sylwester Samluk
06-12-2010, 21:07
Proponuje aby z najlepszych zdjęć ( z tych wygranych) był drukowany kalendarz na scianę składający się 12 fotografi. Jedno zjdecie na jeden miesiąć. Koszt kalendarza nie powienien przekraczaćmyślę 30zł. Oczywiście logo Canona i naszego forum obowiązkowe. Kto by chciał zgłosiłby sięi zakupiłtaki kalendarz kasęprzeznaczylibyśmy na rozwój tego forum, być moze na spotkanie wspólne i opiecie zdjęć a może na coś innego :)

bubuslawa
06-12-2010, 21:45
to dobry pomysł z tym kalendarzem. A jeśli chodzi o formę zgłaszania prac, to jak dla mnie teraz jest dobrze.

Mellan
06-12-2010, 21:55
Mam mieszane uczucia co zmiany zasad; autor powinien mieć chyba coś do powiedzenia w kwestii czy chce, czy nie chce wziąć udział w konkursie, więc dodatkowe zamieszanie. No i sprawa jawności autorstwa - mogą być uprzedzenia i faworyzowanie.


[...]Oczywiście logo Canona i naszego forum obowiązkowe. [...]

Logo forum, o ile admin wyrazi zgodę jak najbardziej, natomiast po co mieszać w to Canona? Zdjęcia czym innym są "be"?
Pomijam kwestie prawa do posługiwania się zastrzeżonym znakiem towarowym...

sylwester Samluk
06-12-2010, 22:59
masz racjęwystarczy logo forum, przepraszam za to wyjście z Canonem

marekbodzioch
07-12-2010, 10:32
Użytkownicy forum którzy robią naprawdę dobre fotografie jakoś nie mają ochoty na branie udziału w dotychczasowym konkursie, a poziom listopadowych fotografii jest żenujący.

Tak więc drogi adminie nie rób ankiety, bo jak zagłosuje z 50 osób to statystycznie takiemu wynikowi nie można wierzyć, lecz zmień formułę aby konkurs stał się interesujący.

djaras
07-12-2010, 23:13
Myślę że konkurs pt. Fotografia Miesiąca powinien zostać w obecnej formule. Natomiast zamysł z nominowaniem niezgłoszonych/znalezionych gdzieś na forum fotek ma jakiś sens.
Nie znam się dobrze na mechanizmach działania forum, ale można by zrobić przy każdym wstawionym zdjęciu (poście ze zdjęciem) przycisk w stylu "Lubię to". Przycisk byłby aktywny przez określony czas. Później foty które uzbierały najwięcej klików w danym okresie byłyby w jakiś sposób wyróżnione... Nie wiem tylko na ile taki zabieg jest skomplikowany technicznie...niech się wypowiedzą admini.

marekbodzioch
07-12-2010, 23:25
w tej chwili gdy piszę ten post forum jest przeglądane przez 406 osób.
Natomiast jak jest konkurs to fotografie nadsyła 9 osób, a głosuje niewiele więcej.
To świadczy o tym że konkurs taki jak jest prawie nikogo nie interesuje.

Mellan
08-12-2010, 00:17
w tej chwili gdy piszę ten post forum jest przeglądane przez 406 osób.
Natomiast jak jest konkurs to fotografie nadsyła 9 osób, a głosuje niewiele więcej.
To świadczy o tym że konkurs taki jak jest prawie nikogo nie interesuje.

Myślę, że to jednak zbyt surowa ocena. Zdjęcia jak zdjęcia, jedne są ciekawsze, inne mniej, niemniej głosowanie trwa.
Większość przeglądających zainteresowana jest bardziej poradami o charakterze technicznym, taki jest w końcu profil tego forum.

Można się zastanowić, co zrobić by jego prestiż wzrósł. Tylko jak to osiągnąć? Masz pomysł?

Sergiusz
08-12-2010, 03:10
Zacząć głosować na najgorsze zdjęcie. Sonda sondą ale powinien być komentarz typu nie podoba mi się bo... wtedy zdjęcie, które ma najmniej punktów wygrywa. Nauka poprzez zabawę.

BRS
08-12-2010, 14:10
jestem zdecydowanie za stara formula, moze z mala zmiana...
ze zdjecie musi byc wykonane w danym miesiacu (wiem ze
oszustw nie bedzie sie dalo uniknac,ale liczyc na uczciwosc
zglaszajacych sie tez mozna)
nie widzi mi sie to "wybieranie" sposrod nominowanych bo ten
konkurs ma byc (przynajmniej byl) "glosem forum" wiec jesli
ktos ma wczesniej wybrac zdjecia ktore "laskawie" zostana
poddane glosowaniu otwartemu... to sie to troche mija z cele
wg mnie..
pozdrawiam

oxydum
08-12-2010, 20:13
Obecna formuła jest w miarę dobra, ale nic co dobre nie może być lepsze ;)
Sugerowałbym dwie zmiany, pierwsza to większa promocja konkursu.
Nie wiem czy to jest technicznie możliwe aby automatycznie wysłać każdemu logującemu się użytkownikowi wiadomości z zaproszeniem do głosowania. Oczywiście raz w miesiącu.

Warte przemyślenia jest też usunięcie wyników ankiety w trakcie głosowania, może wiele sugerować, każdemu co innego.

Mellan
08-12-2010, 20:42
[...]Warte przemyślenia jest też usunięcie wyników ankiety w trakcie głosowania, może wiele sugerować, każdemu co innego.

No właśnie. Nie da się wyłączyć podglądu wyników przed oddaniem głosu?

marbo
09-12-2010, 17:44
No właśnie. Nie da się wyłączyć podglądu wyników przed oddaniem głosu?

Stara formuła i jeśli się da usuniecie wyników przed głosowaniem - ten pomysł najbardziej mi podchodzi . Pozdrawiam wszystkich

Saapcio
09-12-2010, 20:32
Jestem takiegoż samegoż :shock: zdania jak poprzednicy.

Pozdrawiam uczestników.

Vitez
10-12-2010, 17:48
No właśnie. Nie da się wyłączyć podglądu wyników przed oddaniem głosu?

Da się ale tylko za pomocą doinstalowanego pluginu. Czyli - nie teraz...

sylwester Samluk
14-12-2010, 18:47
tak to dobry pomysł, nie powinno byćpodglądu na sondaż przed oddaniem głosów.

retter
19-12-2010, 22:54
Bez podglądu, zdjęcie zgłasza sam autor (ew nożna nominować wówczas PW do autora o zgodę), jakiś znaczek przy wygranej przy zdjęciu w galerii autora może zwiększyć zainteresowanie.

No i nie zgadzam się z jednym mamy fotę (nie prezentowaną) ale nasz warsztat obróbki wzrósł i możemy to inaczej pokazać lepiej to czemu nie ?
Warunek fota nie była prezentowana. Czemu jeśli fota po obrobieniu jest naprawdę dobra i dużo zyskała to coś to zmienia? Nie każdy ma czas i wiedzę by obrobić do miesiąca czasu. Po za tym jeśli na konkurs będą dawane prace zrobione szybko a mniej dokładnie, to ja wole wolniej a dokładniej na czym zyska sam konkurs w lepsze foty.

Parteq
22-12-2010, 16:50
Patrzac na wynik ankiety wyglada na to ze jednak bardziej podoba sie dotychczasowa formula. Ok.

Na chwile obecna zmienily sie dwie sprawy:

6. zdjęcia powinny mieć rozmiar od 640 do 800 px na dłuższym boku
7. pliki nie mogą mieć więcej niż 300kb

Czyli mozna przysylac nawet kwadraty 800x800 pix.
Wielkosc wzrosla z 200 do 300kb na zdjecie.

MacGyver
23-12-2010, 10:56
W związku z drobnymi zmianami w regulaminie prosimy wszystkich chętnych do wystartowania w edycji grudniowej o jego uważne przeczytanie przed przysłaniem zdjęć. Pamięć ludzka jest zawodna i co miesiąc, z przyczyn regulaminowych, wypadają jakieś zdjęcia, niektóre bardzo dobre. To samo tyczy się też "Battle Cage".

Przymykać oczu na uchybienia nie możemy bo najpierw będą za ciężkie pliki, potem pojawią się exify a na koniec każdy będzie przysyłał zdjęcie o innych rozmiarach, nie bacząc na termin i zrobi się bałagan, podważający sens istnienia tego konkursu.

Parteq
02-01-2011, 15:56
Sprawa jest jasna, zostajemy przy tej samej formule.
Zapraszam juz do przysylania prac na konkurs Stycznia :)