PDA

Zobacz pełną wersję : Wyzwalanie lamp studyjnych.



grzana92
04-12-2010, 22:57
Witam ! Mam zamiar stworzyć studio w domu. Potrzebuje porady dotyczącej oświetlenia: wybrałam lampy http://www.quantuum.pl/detal.php?id=1416&lang=pl&curr=PLN do tego softboxy http://www.quantuum.pl/detal.php?id=967&lang=pl&curr=PLN i stojaki. Zastanawiam się nad wyzwalaniem tych lamp, bo nie mogłam znaleźć nigdzie informacji czy fotocelą można wyzwalać dwie lampy :) a gdybym jedną wyzwalała kablem synchronizacyjnym na pewno by ograniczało to moje pole manewru, kable zwykle mają ok. 2 m . Nie znam się na tym wyzwalaniu lamp i proszę o porady jak dwie mogłabym wyzwolić bez kabli i za nieduże pieniądze :)

AMMarshall
04-12-2010, 23:28
Witam ! Mam zamiar stworzyć studio w domu. Potrzebuje porady dotyczącej oświetlenia: wybrałam lampy (...)
wyzwalała kablem synchronizacyjnym na pewno by ograniczało to moje pole manewru, kable zwykle mają ok. 2 m . Nie znam się na tym wyzwalaniu lamp i proszę o porady jak dwie mogłabym wyzwolić bez kabli i za nieduże pieniądze :)

Praktycznie każdy wyzwalacz radiowy załatwia Ci temat.
Najtaniej Phottixy PT-04, tanio i bardzo dobrze Yongnuo RF602, drogo i bardzo dobrze PocketWizard.

Poza tym, było o tym setki razy:
http://canon-board.info/showthread.php?t=30095
Poszperaj - http://maciejko.net/cbsearch/

Whucash
05-12-2010, 01:15
Mozesz miec problem z dostaniem PT300, nie ma ich w zadnym sklepie plus dostawca nie ma ich na stanie..

tomekde
05-12-2010, 13:01
a gdybym jedną wyzwalała kablem synchronizacyjnym na pewno by ograniczało to moje pole manewru, kable zwykle mają ok. 2 m . Nie znam się na tym wyzwalaniu lamp i proszę o porady jak dwie mogłabym wyzwolić bez kabli i za nieduże pieniądze :)

Tanio i dobrze:
Przewód 5m (http://funsports.pl/p,pl,165,przewod+synchro+-+duzy+jack+5m.html)
a druga lampa na fotoceli, akurat Quantuum ma w miarę czułe cele i nie ma problemu z zadziałaniem choć oczywiście lepiej zaciemnić nieco pomieszczenie

Tanio i średnio wygodnie:
tanie radio (które nie zawsze może zadziałać - sporo było o tym na różnych forach) + druga lampa na fotoceli

Drogo i mega wygodnie:
Pocket Wizard - w 100% niezawodny tylko obowiązkowo do niego jakieś akumulatorki np. rewelacyjne Sanyo Eneloop bo żre baterie niemiłosiernie + druga lampa na fotoceli

Drogo i ciekawie:
580EX w fotocelę jednej lampy dzięki temu w trybie HSS można uzyskać na lampach studyjnych mega krótkie czasy + druga lampa po fotoceli - to rozwiązanie opłacalne w sumie tylko po to żeby wyciągnąć czasy poniżej synchro

Maggot
05-12-2010, 15:22
Drogo i ciekawie:
580EX w fotocelę jednej lampy dzięki temu w trybie HSS można uzyskać na lampach studyjnych mega krótkie czasy + druga lampa po fotoceli - to rozwiązanie opłacalne w sumie tylko po to żeby wyciągnąć czasy poniżej synchro

Do drogo i ciekawie dodalbym jeszcze "duza strata mocy" szczegolnie jak sie ustawi wartosc daleka od przepisowego synchro ;)
Po za tym ta zarlocznosc baterii w pocketach to taka ogolna przypadlosc? W starszych modelach czy w najnowszych z TTLem?

fmagik
06-12-2010, 12:42
Yongnuo RF602 podłaczone do lamp i aparatu jako zdalny pilot nie działa? albo ja coś źle robię? [lampy i aparat na odbiornikach] moim zdaniem jest jakieś opóżnienie między wyzwalanym błyskiem a migawką czy ktoś z Was próbował podobnego wyzwalania?

AMMarshall
06-12-2010, 12:46
Yongnuo RF602 podłaczone do lamp i aparatu jako zdalny pilot nie działa? albo ja coś źle robię? [lampy i aparat na odbiornikach] moim zdaniem jest jakieś opóżnienie między wyzwalanym błyskiem a migawką czy ktoś z Was próbował podobnego wyzwalania?

Jest opóźnienie, opisane gdzieś w wątku:
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=30095

Rozwiązanie - dwa zestawy RF-602
- jeden jako zdalny wyzwalacz migawki, drugi do wyzwolenia lamp.

gregmaslowski
06-12-2010, 13:01
Do drogo i ciekawie dodalbym jeszcze "duza strata mocy" szczegolnie jak sie ustawi wartosc daleka od przepisowego synchro ;)

Ale jeśli nie potrzeba lampy do oświetlenia, to można zmniejszyć maksymalnie jej moc tak, aby lampy błyskały z celi (1/32 chyba wystarczało).

Przy takich warunkach (mniej więcej) pstrykaliśmy splashe. Starczyło chyba na jakieś 200 - 250 ujęć.

fmagik
06-12-2010, 13:06
czyli jednym zestawem lamp i aparatu nie uda się wyzwolić :(

mxw
07-12-2010, 01:35
nie mogłam znaleźć nigdzie informacji czy fotocelą można wyzwalać dwie lampy :)
oczywiście, że można - i dwie, i dziesięć lamp - szczególnie w pomieszczeniu zamkniętym.

a czy masz jakąkolwiek lampę zewnętrzną z trybem M?
(canona: 430EX, 580EX, 550EX, 540EZ itd.)
gdybyś miała, to ustawiasz ją w tryb ręczny, palnik do tyłu, moc na minimum (1/128 spokojnie wystarczy), i gotowe: focisz bezprzewodowo. 8-)

tomekde
07-12-2010, 21:26
Po za tym ta zarlocznosc baterii w pocketach to taka ogolna przypadlosc? W starszych modelach czy w najnowszych z TTLem?

zanim doświadczyłem tego osobiście słyszałem od jednego kolegi, u mnie również się to potwierdziło, zwłaszcza odbiornik przy lampie bo wiadomo że ten na sankach można w przerwach wyłączać o tamtym z reguły się zapomina
chodzi o stary PW,

Patryk_mirek
08-12-2010, 01:56
Co do lamp zamiast pt300 polecam R+300 (nie mylić z R+300 Digital lub Dual power). Czemu? Bo r+300:
-ma gałkę którą "na pamięć" ustawisz ilość światła jak np lampa jest wysoko na statywie, -ma łatwo wymienialny palnik (jak się zużyje to nie musisz rozkręcać całej lampy) oraz -uchwyt, za który możesz złapać lampę i podnieść wraz z softboksem nie obawiając się o nic.
Kupiłem r+300. Zapłaciłem ~150zł? drożej niż bym dał za PT i jestem zadowolony. Widziałem niedawno lampy PT i nie żałuję - ale to tylko moje przyzwyczajenia.

Softboksy i inne rozpraszacze? to kwestia dyskusyjna, ale softboksy innych firm są tańsze nie ustępując jednocześnie jakością.

Do moich lamp dostałem po kablu synchronizacyjnym - długość hm... Na oko będzie z 5m i jak na moje pomieszczenie jest wystarczający, a nawet zbyt długi - żeby się trzymał od strony wtyku PC (aparat, wyzwalacz itp) przydałaby się uniwersalna taśma izolacyjna bo lubi z gniazda wypadać.

Ja osobiście wyzwalam Phottixem najtańszym lampę systemową oraz w/w przewodem jedną z lamp studyjnych (ustawiona na tło systemówka (580EX) zdecydowanie wystarczy do wyzwalania fotoceli w Quantuumach.

foto-oko
14-12-2010, 00:50
Kolega sie chce wmanewrowac w koszty? Kabelek 5 m. i styka. No chyba ze pokoj ma 10x12 metrow wtedy przepraszam

Maggot
14-12-2010, 02:30
zwykly kabelek nie jest najszczesliwszym wyjsciem. Nie dosc ze przeszkadza w trzymaniu body, wtyczka jest dosc delikatna i wchodzi imho za lekko po za tym nawet mimo tego ze siedzi lekko to jak sie zaczepi za kabelek to body moze wyladowac na ziemi... Po za tym nie da sie bez kombinownaia wyzwolic lamp bez klapania migawka (tak uwazam ze w studiu praca ze swiatlomierzem to podstawa).
Imho duzo lepsze sa takie ktore mozna wsunac w miejsce lampy chociaz te potrafia wchodzic w kadr jak sie kabelek zle ulozy. Za to maja przycisk do testowego wyzawalania lamp i nie przeszkadzaja w trzymaniu puszki.
Ale i tak polecam radia ktore jeszcze nigdy nie byly tak tanie chociaz juz jakies 2 lata temu kupilem chinczyka ktory okazywal sie skuteczny w ok 99,9% ktorego niedawno wymienilem na rf-602 tylko dlatego ze myslalem ze uzyskam synchro ponad 1/125 ale wiem ze nowe 5d plus studyjniaki (Bowensy) nie lubia szybszych czasow.

gregmaslowski
14-12-2010, 09:49
Od biedy można kablem. Mam studio 9.5m długości. Do tego raczej mniej niż 50mm nie zakładam (na całą postać), a pełnej klatki nie mam. Zazwyczaj 70mm wzwyż. Myślę, że warto zainwestować w wyzwalanie radiowe. Mam jakieś takie chyba za 190zł i narazie oprócz tego, że nie przenosi TTLa, to innych wad nie widzę.

miszaqq
14-12-2010, 11:37
nie tanie, stare ale sprawdzone rozwiazanie made in Elinchrom Prolinca http://www.warehouseexpress.com/buy-elinchrom-prolinca-i-r-transmitter/p1004773 dziala swietnie, duuuuzo lzejsze od posiadanej 580EX, dwa paluszki [tzn. Ansmann 2700mAh] wystarczaja na jakies 600-700 wyzwolen, w moim studiu o powierzchni okolo 40m2 nie ma mozliwosci zeby nie wyzwolilo lapm [tez Elinchrom], tak wiem ze za taka cene jakies chinskie radiowki mozna spokojnie kupic, ale generalnie dziekuje 'chinczykom', jak mnie bedzie stac na PW to bardzo chetnie, a tak to jedziemy na podczerwieni

ktos wspominal o kablach, no to w ciagu chyba 2 lat dwa lub trzy zajechalem na smierc, tzn koncowki [glownie te przy aparacie] odmawialy posluszenstwa, do tego nie mam np. wowczas mozliwosci swobodnego poruszania sie po studiu, zdarzylo mi sie pare razy lapac lampe w locie bo kabelek sie nadepnal lub pociagnal wiec wszelkim okablowaniom mowie stanowcze NIE !

flankerp
14-12-2010, 21:32
BTW
JA mam phottixa (aster) ktory jest malutki i dziala rewelacyjnie, chociaz ja nie foce profesionalnie wiec nie wiem jak to sie ma z lampami studyjnymi. Moj Nissin MII smiga bez problemu ;)

http://allegro.pl/phottix-aster-wyzwalacz-radiowy-lamp-1-odbiornik-i1328072036.html

gregmaslowski
14-12-2010, 21:42
No nie przenosi TTLa. To się może kiedyś przydać. Sam już marudziłem, że moje też nie przenosi - jednak nie pamiętam przy jakiej okazji :).

r_m
16-12-2010, 14:11
(...) studio w domu. (...)
proszę o porady jak dwie mogłabym wyzwolić bez kabli i za nieduże pieniądze
Jeśli masz lampę systemową, to najprościej nią (tryb manualny, minimalna moc, w sufit). Wygodniej radiem, najtańsze wyzwalacze to ok.100/komplet (nadajnik+odbiornik). Podłączysz do jednej lampy, druga "zobaczy" błysk pierwszej i wyzwoli się fotocelą. Te najtańsze radia też się sprawdzają, ale trzeba mieć dobre baterie i odłożyć na bok telefon, komórka w pobliżu potrafi blokować odbiornik albo powoduje samoczynne wyzwalanie błysków.

piotrek72t
16-12-2010, 14:39
Jesli wyzwalacz ma być stosowany w studio, to przede wszystkim takie modele chińczyków których odbiorniki można zasilać kablem sieciowym do zasilania lampy !

r_m
16-12-2010, 15:41
To dobre rozwiązanie, ale nie poleciłbym go amatorowi do domowego studia. Prędzej czy później (na wiosnę :D) pojawi się pomysł świecenia małymi lampkami w plenerze, a wtedy wróci temat wyzwalania.