PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki statyw/rig do filmowania?



Cs-137
29-11-2010, 12:53
Witam!

Przymierzam się do zakupu nowego body - z funkcją filmowania. Myślałem wstępnie o D7. Dotychczas nie interesowałem się specjalnie filmowaniem, ale skoro taka funkcja już jest, to planuję się temu przyjrzeć.

Przechodząc do sedna: miałem możliwość poużywania D5 II i uważam, że aparat nie jest ergonomiczny, jeśli chce się nim kręcić film - po prostu trudno go trzymać stabilnie przez dłuższy czas i jeszcze korzystać w tym czasie z funkcji. Poszukałem trochę w internecie i trafiłem na różne statywy/rigi pomagające nieco w tym temacie. Moje pytanie brzmi: czy ktoś tutaj miał okazję używać takich "wspomagaczy", a jeśli tak, to jakie wrażenia i czy polecilibyście coś w normalnej cenie?

Z tego co widziałem, to koszt takiego rig'a potrafi być kosmiczny...

Z góry dziękuję za opinię i pozdrawiam!

Cs-137
01-12-2010, 10:37
widzę, że nie ma zbyt dużego odzewu...

jakby kogoś jeszcze interesował ten temat, to na forum Nikona polecono mi forum poświęcone filmowaniu lustrzankami:
http://videodslr.pl/

tam natknąłem się na bardzo ciekawy temat:
http://videodslr.pl/tytan-krypton-t374.html

miszaqq
01-12-2010, 12:15
LOL - autoreklama ? 2 posty i w drugim od razu link ? no coz ...

Shadow
01-12-2010, 13:23
Cs-137 ----> Tak na tym forum trochę informacji znajdziesz. Tytan to chyba najtańsza alternatywa. Dobre rigi są droższe. Jeśli statyw do filmowania to tylko z głowicą olejową. Ja mam Libec TH950DV. Można pomyśleć też o sliderach, follow focusach i innych tego typu wynalazkach. Jeśli myślisz na poważnie zająć się filmowaniem lustrzanką to przygotuj się na spore wydatki.

dziobolek
01-12-2010, 16:35
LOL - autoreklama ? 2 posty i w drugim od razu link ? no coz ...

Może nieee ;-) Chociaż... na forum Olympusa to samo :roll:

Pozdrówka!

MichalP
18-11-2011, 18:30
sam aparat to mniej wiecej 1/5 kosztow podstawowego rig'a.

By samodzielnie cos nakrecic potrzebujesz w miare sensownego i relatywnie taniego zestawu. Niestety nie da sie samemu wiekszosci rzeczy wykonac ale mozesz sprobowac :)
Poza oczywistym czyli aparatem, bateria, obiektywem potrzebujesz
a) czegos by zarejestrowac dzwiek - mozesz kupic juicedlink ktory ma obecnie najlepsze preampy do dslra ktore pozwola wpiac sie do aparatu i rejestrowac dzwiek na nim lub (co jest lepszym rozwiazaniem) zakupic np zoom h4n ktory ma wbudowany w miare dobry mikrofon
b) jakis w miare tani mikrofon typu shootgun - nie polecam dlugich jesli ma to byc na aparacie montowane bo Ci mikrofon w klatke wejdzie
c) rig - tu masz cala mase.. najtanszy i najsolidniejszy jest czlowiek o ksywie Gini z korei poludniowej. Kopjuje Zakuto za mala czesc ceny - srednio 400zl + 200 przesylka... w cenie ofsetowany rig z poduszka na ramie i 2 uchwytami
d) praktycznie konieczny jest tez follow focus - tu jest ogromny wybor z czego 95% to totalna kicha... najtanszy z sensownych kosztowac bedzie 1200zl - wiekszosc tanich bedzie mialo sporty tzw backlash i kolowrotek bedzie sie gibal jak pijany po wodce co zaowocuje bledami w ostrosci... kupujac FF staraj sie kupic taki z hard-stopami
e) przydal by sie tez viewfinder lub field monitor - z tanich polecam Liliput - ma pare mankamentow ale jest ok.. nie kupuj wynalazkow typu 10 cali... 6 cali to az nadto co sie przydaje. Top end to marshall lub smallHD
f) akcesoria - tu wydasz mala fortune.. uchwyty do monitora czy mikrofonu, shockmount do mikrofonu, kable, dodatkowe baterie lub np sony v-mount z plytka montazowa i dystrybutorem energii (sama bateria to 800zl), ladowarki itd itd
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
dodam jeszcze ze sredni zestaw z oswietleniem led typu 2 panele 600 z filtrami + 4x 96 led + baterie itd bedzie Cie kkosztowal 20-30 tys ponad sam aparat i obiektyw.

4bert
02-12-2011, 14:12
Ceterum censeo do filmowania używa się kamer. Filmujący DSLR jest tu tylko namiastką, a jeśli chce się go "przerobić" na kamerę to koszty rosną jak słusznie podaje MichałP. Za tę sumę można się zaopatrzyć w kamerę o niezłych osiągach. Czasem moją kamerą robię fotę, ale podstawowo używam do tego Canona, bo efekt będzie lepszy. Wszystkie rigi i inne wynalazki stawiają filmującego aparatem bez opanowanego planu zdjęciowego i dubli,w sytuacji człowieka, który musi przejść na linie nad przepaścią z wetkniętym w zadek grantem.

bartezzx
03-12-2011, 00:12
w razie czego posiadam rig + follow focus od Procari ;] jak cos to prosze pisac ;]

micles
07-12-2011, 16:00
sam aparat to mniej wiecej 1/5 kosztow podstawowego rig'a.Można i bez większości z tego, ale trzeba poćwiczyć.

asterix
09-12-2011, 17:13
Można i bez większości z tego, ale trzeba poćwiczyć.

Tylko pamietaj ze przy produkcji liczy sie koszt. Ilosc czasu spedzonego za "zaoszczedzeniu pieniedzy" poprzez ostrzenie reczkie z pierscienia lub stablilizowanie kamery domowym sposobem... bledy spowodowane nieodpowiednim sprzetem itd itd czesto przekraczaja koszt zakupu ewentualne sprzetu. W sytuacji gdzie zlecenie jest komercyjne przeliczamy wszystko na roboczo-godziny. Poprostu sie nie oplaca czegos nie kupic.

micles
10-12-2011, 00:56
Kręcę dużo reporterki (eventy, śluby, relacje) i w większości przypadków dubel jest niemożliwy - ale jednak większość jakoś wychodzi za pierwszym razem.

Chyba że mówimy tu o takim tru filmie fabularnym/dokumentalnym zakrawającym o artyzm, gdzie wszystko musi być w punkt. Ale w takich produkcjach z kolei jest zazwyczaj dużo czasu. BTW : Polecam "Deklaracja Nieśmiertelności".

robo32
21-06-2012, 17:21
wszystko w jednym to kompromis.

grzegorzki
04-08-2013, 14:10
Wątek "Jaki statyw"


Polecam "Deklaracja Nieśmiertelności".

3 punkty.