PDA

Zobacz pełną wersję : ksiazki o fotografii



Strony : [1] 2 3 4 5

McKane
28-05-2005, 01:08
Hejka

Sprawa wyglada tak ze ktos z rodziny postanowil sprezentowac mi jakas ciekawa ksiazke o fotografii. Istnieje mozliwosc "podpowiedzenia" jaka pozycja bylaby najlepsza.

I tu rodzi sie pytanie co warto przeczytac na temat fotografii z nowo dostepnych pozycji do powiedzmy 50 zl? Rodzaj uprawianej fotografii nie ma znaczenia bo przeczytam wszystko o ile jest naprawde wartosciowe. Odpadaja raczej ksiazki w stylu ABC fotografii cyfrowej czy inne podstawowe podreczniki. Odpadaja takze ksiazki do PS'a bo tych mam kilka lacznie ze Scotem Kelbym. Na wznowienie "Korekcji i separacji" tez nie ma co liczyc ;)

Wiem ze pojawila sie ostatnio pozycja dotyczaca systemu EOS, oraz ksiazki Michaela Busselle'a zwiazane z fotografia artystyczna. Moze ktos z Was mial z nimi do czynienia (Vitez licze na Twoja recenzje tej ksiazki o EOS).

Pozdrawiam i z gory dzieki za podpowiedzi :)

P.S. Niestety nie moge wybrac sie do zadnej ksiegarni i sam zobaczyc co jest fajnego bo mam na maxa zawalone przynajmniej nastepne 2 tyg.

Tomasz Golinski
28-05-2005, 01:13
Ja mam Busselle'a. Kupiłem w promocji za 15zł. Ladne zdjęcia i tyle. Tekst bardzo "amerykański".

adamek
28-05-2005, 12:17
Brusselle jest fajny, to fakt.
Na pewno odrzuć wszystkie typu "O fotografii cyfrowej" --> są bez sensu.
Tą o systemie EOS też bym odrzucił... nie o fotografii jest, a o sprzęcie. :)
Może spróbować zachwalanego wszędzie Mroczka? (nie czytałem)
Albo serie NG.

Janusz Body
28-05-2005, 12:47
Hihi... podam dwie pozycje:

1. Vademecum fotografa - mgr.inż Stanisław Sommer, wyd. Filmowa Agencja wydawnicza. Wawa 1956

2. Kratkij fotograficzeckij sprawocznik - wyd. Gosudarstwiennoje Izdatielstwo Moskwa 1953

Pozycja #1 jest rewelacyjna na temat "basica" fotografi BW
Pozycja #2 jest b. krotka, jak w tytule tylko 479 stron.

No dobra - podam jeszcze jedna - bardziej na serio:

3. Szkoła fotografowania National Geographic - jest tego chyba 5 sztuk, ładnie wydane i chyba naprawde warto mieć. Można znaleźć na stronach www wydawnictwa (pl)

Janusz

Vitez
28-05-2005, 14:40
Skoro odpadaja podreczniki fotografii i PSa to NG tez moze odpasc.
Ksiazka o systemie EOS - 5 stron historii, 100 stron specyfikacji technicznych...
Mroczka spokojnie moge polecic dla zaawansowanego fotografa ktory chce sie nieco o systemie strefowym, architekturze, krajobrazach, filtrach dowiedziec + sporo swietnych zdjec i anegdot :)

Tomasz Golinski
28-05-2005, 14:44
Też Mroczka polecam :>

adamek
28-05-2005, 14:51
w podręcznikach NG też są anegdoty :D.
A tak notabene, to NG wydało nie tylko podręczniki fot. cyfrowej i kurs fotografowania, ale także książki o portrecie, krajobrazie.
Porad jest tam mało, ale zdjęć dużo i ładne są. :D

adamek
28-05-2005, 14:56
Wiem co jeszcze. :)
"Przygody plastyczne fotografii" Urszuli Czartoryskiej
"Mała historia fotografii" chyba wydawnictwa Taschen (tegoroczna kniga)
Zawsze coś z Tomaszczuka (tylko to także trochę z filozoficznego punktu widzenia 0 nie każdy takie lubi).

piotr.23
28-05-2005, 15:17
Mroczka "Ksiazka o fotografowaniu" (zarowno stara wersja jak i nowa) jest fantastyczna. Ok. 70 zl w ksiegarni. Czytalem obie i sa super. Zobacz jeszcze ten watek:
http://photo.net/mjohnston/column1/mjohnston-1.html

(Zastanawiam sie, czy "The decisive moment" prztlumaczono na polski)? Ktos czytal?

Pozdr | Piotr

McKane
28-05-2005, 16:28
Nie do konca odpadaja podreczniki fotografii (bede sie musial zastanowic tez nad tym NG) ale przegladalem wiele, ze dwa nawet mam i ogolnie wiekszosc z nich omawia te same aspekty i do tego na poziomie podstawowym. Gdyby sie znalazl jakis naprawde profesjonalny podrecznik to czemu ja bardzo chetnie.

Vitez Twoja zwiezla mocno recenzja ksiazki o EOS przekonala mnie do jej niekupowania :) Specyfikacji mam dosyc na codzien wiec jeszcze jedna moglaby mnie wykonczyc.


Wiem co jeszcze. :)
"Przygody plastyczne fotografii" Urszuli Czartoryskiej
"Mała historia fotografii" chyba wydawnictwa Taschen (tegoroczna kniga)
Zawsze coś z Tomaszczuka (tylko to także trochę z filozoficznego punktu widzenia 0 nie każdy takie lubi).

Moglbys tak w paru zdaniach napisac cos o tych pozycjach ?
Co do podejscia filozoficznego to mysle ze po tym jak przebrnalem przez "Światło obrazu" Rolanda Barthesa to jestem w stanie przeczytac wszystko :)

Ja od siebie moge natomiast poleciec Fotografie XX wieku. Bardzo duzo dobrych zdjec pochodzacych ze zbiorów muzem w Kolonii i biografie ich autorow. Porad nie ma zadnych ale nie o to w tej pozycji chodzilo.

adamek
28-05-2005, 17:24
Historia fotografii to historia fotografii. :D
Od Dagerotypii, poprzez Man Raya po Mapplethorpe`a. Podzielona na działy tematyczne np. sztuka polaroid, fotografia kreacyjna.
Dużo zdjęć. Ładnie wydanma.
Lubię ją. :D

Przygody plastyczne czytałem w bibliotece sobie. Traktują o związkach fotografii z innymi dziedzinami sztuki - od malarstwa impresjonistów, po kolaże Rodczenki.
Opatrzone bogatym komentarzam subiektywnym autorki - bądź co bądź znanej pani historyk i krytyk sztuki.
:)

McKane
28-05-2005, 17:46
Kapuje. O taki krotki komentarz mi chodzilo dzieki :)

darpla
29-05-2005, 08:38
A ja szczerze mogę polecić :"Fotografia cyfrowa - Biblia" , Helion. POELCAM!

adamek
29-05-2005, 10:45
A ja szczerze mogę polecić :"Fotografia cyfrowa - Biblia" , Helion. POELCAM!

I to jest właśnie typ książek, które radzę unikać, gdy się uż posiadło jakąś wiedzę fotograficzną (choćby najmniejszą). :)

McKane
29-05-2005, 13:48
A ja szczerze mogę polecić :"Fotografia cyfrowa - Biblia" , Helion. POELCAM!

No nie to raczej odpada. Ten poziom mam juz za soba i podobnie jak adamek unikam tego typu pozycji jak tylko sie da. Aczkolwiek dla poczatkujacych napewno nie bylaby zla

sv
29-05-2005, 13:58
polecam Mroczka "ksiazka o fotografowaniu", przyda ci sie rowniez "Korekcja i separacja" oraz "Fotografia cyfrowa, korekcja zdjec" Kelbyego; cala reszta: szkoda kasy

McKane
29-05-2005, 15:25
"Korekcja i separacja" jest nie do dostania w ksiegarniach "Fotografie cyfrowa" mam. Tyle glosow na Mroczka wiec decyzja zapadla :)

adamek
29-05-2005, 15:28
OOO, sven widzę dość kategoryczny jesteś...
Notabene - jesteś pierwszą osobą, która odrzuca książkę Czartoryskiej jako bezsensowną. :)

McKane
29-05-2005, 17:22
OOO, sven widzę dość kategoryczny jesteś...
Notabene - jesteś pierwszą osobą, która odrzuca książkę Czartoryskiej jako bezsensowną. :)

Ja mysle ze to nie odrzucanie a sposob podejscia do fotografii. Osoby uprawiajace fotografie techniczna raczej nie siegaja po ksiazki zblizajace ja do sztuki i czesto tez jest odwrotnie ... artysci rzadko onanizuja sie parametrami technicznymi.

adamek
29-05-2005, 20:49
Tylko nie mów do mnie proszę per "artysta" :D
Sądze, że nawet uprawiając taką fotografię warto spojrzeć...
A nóż jakiś pomysł przyjdzie. :D

sv
29-05-2005, 21:11
OOO, sven widzę dość kategoryczny jesteś...
Notabene - jesteś pierwszą osobą, która odrzuca książkę Czartoryskiej jako bezsensowną. :)
ja nie napisalem, ze jest bezsensowna. napisalem, ze szkoda kasy :)

sv
29-05-2005, 21:16
Osoby uprawiajace fotografie techniczna raczej nie siegaja po ksiazki zblizajace ja do sztuki i czesto tez jest odwrotnie ... artysci rzadko onanizuja sie parametrami technicznymi.
zawsze uwazalem, ze czytanie podobnych dywagacji to strata czasu, ktory lepiej poswiecic na ogladanie dobrych zdjec. Idiotyzmem jest sadzic, ze sztuki mozna nauczyc sie z ksiazek. z ksiazek (z niektorych) mozna natomiast nauczyc sie fotografowac (w technicznym tego slowa znaczeniu).

adamek
29-05-2005, 21:22
No jasne, że sztuki z książek nie można się nauczyć... ale tez nie o to chodzi. :)
Książki mogą pomóc zrozumieć fotografię, przynieść nowe pomysły, podsunąć pomysły gdzie warto zajrzeć (do jakiego albumu, na jaką wystawę pójść itp itd).

sv
29-05-2005, 21:31
No jasne, że sztuki z książek nie można się nauczyć... ale tez nie o to chodzi. :)
Książki mogą pomóc zrozumieć fotografię, przynieść nowe pomysły, podsunąć pomysły gdzie warto zajrzeć (do jakiego albumu, na jaką wystawę pójść itp itd).

w internecie jest cala masa swietnej fotografii. czytanie ksiazek na ten temat, to strata czasu. ale to oczywiscie tylko moje zdanie :)

malo natomiast jest dobrych ksiazek na temat obrobki zdjec, a takie bylyby zdecydowanie bardziej przydatne

McKane
29-05-2005, 21:45
Ja osobiscie lubie obydwa typy ksiazek. Techniki fotografowania i obrobki to podstawa. Ogladanie zdjec i czerpanie z nich wzorcow to tez wazna sprawa. Ale ksiazki o sztuce, architekturze, filozofii i inne pozwalaja na lepsze zrozumienie fotografowanej rzeczywistosci i tym samym czynia zdjecia duzo bardziej wartosciowymi.

Czesto jest tak ze ogladasz bardzo podobne zdjecia i jedno jest ewidentnie lepsze, masakruje Cie od razu drugie natomiast nie. Obydwa sa wykonane tak samo dobrze technicznie, idealnie naswietlone ostre itd itp ale jednak roznica jest kolosalna.

Pytanie brzmi dlaczego tak jest i moim zdaniem czytajac ksiazki techniczne czy tez nawet ogladajac zdjecia hurtem nie da sie na nie odpowiedziec.

adamek
29-05-2005, 22:11
Popieram kolegę McKane`a. :D
Moim zdaniem samo oglądanie zdjęć, chodzenie na wystawy nie wystarcza.

Ale to moje podejście, a po Twoim portfolio sven widać że i nie czytająć Czartoryskiej można robić dobre fotografie. :)

McKane
29-05-2005, 22:26
Ale to moje podejście, a po Twoim portfolio sven widać że i nie czytająć Czartoryskiej można robić dobre fotografie. :)

Bo tutaj moim zdaniem jest jeszcze taki myk jeden ... niektorzy ludzie po prostu rodza sie z tym "czyms". To sa genetycznie uwarunkowani artysci ktorzy maja dodatkowy zmysl i nie potrzebuja niczego poza tym. Pozostali natomiast pomimo ze maja potrzebe tworzenia (w naszym przypadku fotografii) nie zostali obdarzeni w tym kierunku przez matke nature. I jedynym wyjsciem jest "to" w sobie wyksztalcic poprzez literature. Ide jednak o zaklad ze takie wyuczone podejscie i idealnie opanowany warsztat i tak w wiekszosci jest gorszy niz naturalne zdolnosci do tworzenia.

sv
29-05-2005, 22:45
wydaje mi sie, ze zadna teoria sztuki nie zastapi obcowania ze sztuka (prosze mnie zle nie zrozumiec; ja sie nie uwazam za artyste, ale raczej za rzemieslnika :) zdjecia slubne? prosze bardzo :)

przemo_21
02-06-2005, 12:08
Czytam wiele książek o fotogafi też i uważam ,że Mroczek jest dobrą pozycją. dobre jest to że są podane nastawy aparatu przy zdjęciach to daje pewną analizę i naukę robienia zdjęć. Jest tam wiele cenych uwag i rad jednak po pierwszym przeczytaniu nie da się przyswoić tych informacji i anegdoty będące pewnym smaczkiem trochę przeszkadzają przy powrotach do książki i odszukaniu porad. Można podkeślać ważne miejsca , ale potem książka troche dziwnie wygląda :-)
mam też Kelbego i Margulisa.
Kelby jest wg do szybkiej obróbki fotek , mozna nawet porobić akcji i praca jest szybka.
Natomiast Margulis i Korekcja i separacja jest już profesjonalną obróbką zdjęcia i wymaga dużej praktyki by osiągnąć dobre wyniki.
Pojawiła się ostatnio książka "W obiektywie-Rozmowy Hanny Marii Gizy"
Są to fragmenty audycji radiowych, które przeprowadziła autorka ze znanymi fotografami. Nie czytałem nie wiem czy jest dobra, ale słuchałem kilka audycji i były interesujące. Jak Ktoś już ją zgłębił to proszę o recenzję.
Ostatnio poszukiwałem książki beleterystycznej o fotografii lub fotografie, ale nic nie znalazłem, więc ponownie wrzucę moje pytanie, a nuż ktoś coś ostsatnio czytał i poda jakiś tytuł.

Tomasz Kolorowy
02-06-2005, 22:51
Książek tego typu jest sporo na rynku, ja jednak poleciłbym następujące pozycje:

0. Instrukcja obsługi posiadanego aparatu foto ( joke :grin: )

Lektury obowiązkowe (imho)

1. O fotografowaniu - Andrzej Mroczek ( tutaj się powtarzam, ale również polecam )

2. Oświetlenie w fotografii - Witold Dederko [ Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe] ( bardzo mi się spodobała, fajnie napisana, dosyć szczegółowo, począwszy od tego czym jest światło, poprzez pomiary oświetlenia, optyki światłocienia - tonalność, rozporoszenie, itd... , żródła światła, techniki oświetlenia - krajobrazów, w fot. portretowej, przyrodniczej, ubrania, całej postaci, reportażowej, w różnych warunkach, róznym oświetleniu, po prostu wszystko. Zamieszczone proste rysunki pięknie obrazują opisany fragment danego rozdziału. Również są przykładowe fotki - praktycznbie prz każdej fotce opisane jest w jaki sposób pada światło, co powoduje, jak wpływają zmiany położenia światła na dany obiekt, opisane cienie własne i rzucone, itd.... Dla mnie bomba :) Czytałem raz, niedługo będę czytał drugi raz :)

3. Portret fotograficzny - Roman Burzyński [ Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe] ( jak dotąd najlepsza lektura traktująca o tym temacie, jaką do tej pory miałem w swoich łapkach :) to po prostu trzeba przeczytać)


Lektury uzupełniające (imho)

1. Fotoamator reporter - Włodzimierz Barchacz [ Wydawnictwa Naukowo - Techniczne ]

2. Zawód, Fotoreporterzy - Jan Kosidowski [ Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe]

3. Fotograf praktyk - Roman Niemczyński

4. Fotografuję sport - Marek Nelken, Paweł Wójcik [ Wydawnictwa Naukowo - Techniczne ]

To chyba narazie tyle :) Coś jeszcze było, ale kurczę surowe nie mogę sobie przypomnieć, jak mi się uda, to dopiszę :)

McKane
02-06-2005, 23:43
Ale zes sypnal tytulami ... cholerka wiekszosci na oczy nie widzialem. Kandydatow jest tylu teraz ze pomyslow bedzie na wiecej prezentow :) Dzieki wielkie

bebop
03-06-2005, 07:50
ja zakupiłem trzy Brusselle'a:
- Fotografia czarnobiała
- Portret doskonały
- Fotografia barwna - kompozycja i harmonia

dość sobie chwalę - dużo dobrych przykładów. cena circa 40 zł sztuka

Marfackib
03-06-2005, 08:03
A może ktoś poda gdzie wysyłkowo można kupić książkę Mroczka ? Z góry dziekuję.

Tomasz Golinski
03-06-2005, 08:19
http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/349732

Zielony
18-11-2005, 14:54
ja zakupiłem trzy Brusselle'a:
- Fotografia czarnobiała
- Portret doskonały
- Fotografia barwna - kompozycja i harmonia

dość sobie chwalę - dużo dobrych przykładów. cena circa 40 zł sztuka

nie wiem czemu ceny za te książki stoją w necie 45-55zł/książka ???

byłem w pewnej księgarni i :shock: 51 zeta/sztuka :shock:

a dzisiaj zakupiłem nóweczki za 25 zeta/sztuka, więc zastanawiam się skąd te 50% różnicy i ile taka książka w rzeczywistości kosztuje...

PS1. Kupiłem w k. Naukowej na Prakowskim Przedmieściu. Mają wszystkie 4 części...
Dla studentów 7% rabat.
PS2. z drugiej strony bym wiedział BEBOP, że masz te książki to bym ubiegał się o pożyczenie ;)

bebop
18-11-2005, 15:14
nie wiem czemu ceny za te książki stoją w necie 45-55zł/książka ???

byłem w pewnej księgarni i :shock: 51 zeta/sztuka :shock:

a dzisiaj zakupiłem nóweczki za 25 zeta/sztuka, więc zastanawiam się skąd te 50% różnicy i ile taka książka w rzeczywistości kosztuje...

PS1. Kupiłem w k. Naukowej na Prakowskim Przedmieściu. Mają wszystkie 4 części...
Dla studentów 7% rabat.
PS2. z drugiej strony bym wiedział BEBOP, że masz te książki to bym ubiegał się o pożyczenie ;)

takie są*narzuty, też kupiłem czwartą część za 25 zeta. a książki musiałbyś dębić od mojej żony, bo ja już je "zdałem" mojej pięknięjszej połowie.

zresztą za 25 zeta to warto kupić i mieć. fajne książki. chociaż Perpla narzekał :-)

Tomasz Golinski
18-11-2005, 16:57
Ja barwną kupiłem na promocji w merlinie za 10 czy 15zl :twisted:

akustyk
18-11-2005, 18:24
to ja dodam niewymienione:

John Shaw's Nature Photography Field Guide - swietna ksiazka dla fotografow przyrodniczych. nie jest droga (w USA) a pod wzgledem technikaliow swietna

Galen Rowell "The Inner Game of Outdoor Photography" - ksiazka niewarsztatowa. zbior esejow o podejsciu do fotografowania, o psychologii obrazu, postrzeganiu swiata przez ludzi i zwiazanych z tym problemach. zdecydowanie warta przeczytania dla zaawansowanych fotografow

National Geographic "Szkola fotografowania - krajobraz" - dla kogos kto wyszedl z kolyski w zasadzie strata czasu. ale dla poczatkujacych jest dosc dobra

Michael Langford "Fotografia od A do Z" - troche w formie leksykonu pokazujacego pogladowo rozne aspekty fotografii. bardzo wartosciowa ksiazka, mimo pewnej nieaktualnosci (praktycznie brak fotografii cyfrowej, natomiast jest sporo ciemni), ale lektura wartosciowa, ktora sie dobrze czyta. dodatkowa zaleta jest to, ze mozna czytac wyrywkowo po kilka stron - np. w autobusie/tramwaju w drodze na uczelnie.

Norbert Debes "Fotografia cyfrowa" - dla zupelnych amatorow, ktorzy nie kumaja tematu. niezbyt "wysublimowana", ze tak delikatnie powiem, ale moze ktos bedzie potrzebowal. wspominam, bo sam tlumaczylem :-)

David D. Busch "Fotografia cyfrowa dla profesjonalistow" - wbrew glupiemu tytulowi dobra lektura nie o Photoshopie i kartach pamieci, a o robieniu zdjec. dla zaawansowanych raczej srednia, ale dla poczatkujacych z aparatem cyfrowym MSZ bardziej godna polecenia niz National Geographic. a przy tym tlumaczyla moja zona, wiec nie moglo zabraknac w zestawieniu :)

muflon
18-11-2005, 19:39
David D. Busch "Fotografia cyfrowa dla profesjonalistow" - wbrew glupiemu tytulowi dobra lektura nie o Photoshopie i kartach pamieci, a o robieniu zdjec
Hej, a ja to właśnie ostatnio dostałem w prezencie i z założenia (widząc tytuł) odłożyłem na półkę... zwłaszcza że w tym samym transporcie przyjechał Mroczek :) Ale skoro tak piszesz, to zajrzę.

akustyk
18-11-2005, 19:44
Hej, a ja to właśnie ostatnio dostałem w prezencie i z założenia (widząc tytuł) odłożyłem na półkę... zwłaszcza że w tym samym transporcie przyjechał Mroczek :) Ale skoro tak piszesz, to zajrzę.
zolta kartka, muflon :mrgreen:

michal_sokolowski
18-11-2005, 19:51
a ja to się chyba kiedyś do biblioteki narodowej w wawie wybiorę i poszukam czegoś starszego-klasycznego o fotografii..

Tomasz Golinski
18-11-2005, 20:33
Ja teraz czytam starego Mroczka i odnoszę wrażenie, że pisał ją zupełnie ktoś inny.

Co do starych książek, to ostatnio wydałem ze 100zł w antykwariacie na kilkanaście starych książek. Prawdopodobnie coś ciekawego tam jest ;)

Trzaska
20-11-2005, 13:07
A może album jakiegos fotografa / przeglądowy, skoro większość pozycji adresowana jest do mniej zawansowanych niż Ty i nie za bardzo Ci odpowiada? To zupełnie co innego niż oglądać te zdjęcia w galerii internetowej, czy choćby realnej. Sama chce sobie sprawić taki prezent :-)

McKane
20-11-2005, 23:32
Uh troche odgrzal sie watek ale to dobrze bo pojawilo sie kilka nowych pozycji do wyprobowania :)

Od tamtego pytania wzbogacilem sie o kilka nowych ksiazek aczkolwiek jak narazie Mroczek jest nie do pobicia.

Co do albumow to sprawa jest oczywista ... wybor calkiem przyzwoity i niestety wprost proporcjonalny do ceny. Narazie wszedlem w posiadanie ksiazki o Horowitzu przy czym po dokladnym jej przestudiowaniu zastanawiam sie dlaczego pisze sie o nim jako o fotografie ;)

adamek
21-11-2005, 00:32
Bo on czasem też komercje robi. :)
W zeszłym roku portretował jakąś polską piosenkarkę do Twojego Stylu... Edytę Bartosiewicz chyba.
I było milutkie. :)

McKane
21-11-2005, 10:50
A to musze poszukac tej sesji bo grafiki nawet tak perfekcyjne jakos mnie nie ruszaja

TOKIN
21-11-2005, 10:53
A ja Mroczka mam i sobie czytuje i sobie chwalę;)
Poza tym seria NG też nie jest zła - np Krajobrazy. Myślę że kupię następne - np. portret.
Wymieniony wcześniej M. Busselle (mam Fotografia barwna) niestety nie zachwyca tekstem ale jest tam sporo zdjęć które poglądowo można z dużą korzyścia pooglądać.
Mroczka kupowałam u tego sprzedawcy:
http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=565315
a teraz widzę że ma jeszcze jedną fotograficzną pozycję : Barchacz Fotografujemy. Jak ustrzec się błędów? - zna to ktoś może? Warto przeczytać?
TOKIN(ka)

slonkaap
05-12-2005, 21:43
Witam i mam do Was pytanie.Ktora ksiazke lub ksiazki polecacie dla poczatkujacych.Wiem ze byly podobne watki,przeczytalem je i nie do konca uzyskalem odpowiedz.Prosze krotko i sensownie.Jestem poczatkujacym i kazda rada jest dla mnie wazna.Pozdrawiam Slonka A oto moje propzycje o ktore pytam.

Fotografia cyfrowa,Edycja zdjec - Scott Kelby
Fotografia cyfrowa dla poczatkujacych - praca zbiorowa 4 autorow
Fotografia cyfrowa Biblia - Dan Simon

Tomasz Golinski
05-12-2005, 21:55
Tradycyjnie: Mroczek.

Jac
05-12-2005, 21:58
MROCZEk, MROCZEK, MROCZEK...

Vitez
05-12-2005, 22:26
A do Mroczka dorzuce National Geographic - Szkola Fotografowania (podstawowa wersja, i ksiazkowa a nie multimedialna).

thorin
05-12-2005, 23:24
wielu ludzi potraktuje ta ksiazke jako bardzo gruba ulotke reklamowa, ale jest tam wszystko w tak przejrzysty sposob opisane ze na poczatek powinna byc dobrym kompendium wiedzy, mi przynajmniej kiedys pomogla bardzo...

oto ona:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=74582080

McKane
05-12-2005, 23:32
Mroczek dla poczatkujacego moze byc nieco przyciezki. Na poczatek moze
"FOTOGRAFIA" pod red. AILSY McWHINNIE. Na allegro mozna kupic za 30 zl wiec nie jest to jakis tragiczny wydatek. Ladnie wydane nie za trudne tak akurat moim zdaniem dla poczatkujacego adepta fotografii.

minek
06-12-2005, 01:14
Jeśli o fotografii, to unikaj wszystkiego co ma ,,cyfrowe'' w tytule.

dellti
06-12-2005, 09:08
Jeśli o fotografii, to unikaj wszystkiego co ma ,,cyfrowe'' w tytule.
hehe, teraz to będzie trudne ... wczoraj w empiku prawie wszystkie książki o fotografi miały w tytule coś związanego z "fot. cyfrową" (prawie=wszystkie-NG:) )

popmart
06-12-2005, 09:29
ja mam Tom ANG z Arkady bardzo foajna książka przyzwoicie i podstawach , technikach, motywach i obróbce ... nie oglądalem 100 książek ale wydaje mi sie niezła. Cena wysoka ok 80 PLN acha " Fotografia Cyfrowa " ale to nie taka " komputerowa " książka...

mirhon
06-12-2005, 09:38
Fotografia cyfrowa,Edycja zdjec - Scott Kelby wyd III - już dostępne w księgarniach, IMHO najlepsza pozycja na naszym runku traktująca może nie tyle o fotografi co o obróbce cyfrowych fotek.
Co do Mroczka to mam pytanie. Na ile można skorzystać z tej książki jeśli robi się tylko cyfrze? Po pobieżnym przejrzeniu widzę że dużo jest tam na temat materiałów analogowych błony/slajdy co dla mnie byłoby totalnie bezużyteczną informacją.

mirhon
06-12-2005, 10:23
Jeśli chodzi o robienie cyfrą zdjęć to jak na razie najciekawszą pozycją dla mnie jest angielskojęzyczna książeczka:
http://www.digital-images.net/eBook/body_ebook.html
Jest tam bardzo fajny rozdział mówiący o tym jak interpretować histogramy i jak nauczyć się oceniać fotografowaną scenę pod kątem ewentualnych korekt ekspozycji.

slonkaap
06-12-2005, 10:52
Przepraszam ale zle postawilem pytanie.Wymieniajac 3 tytuly myslalem ze jasne jest ze chodzi o ksiazki dotyczace podstaw fotografii cyfrowej a nie analogowej,poniewaz na temat analogowej mam wiekszosc ksiazek przez Was podanych. Pozdrawiam i licze na podpowiedzi.Slonka

arasd
06-12-2005, 10:54
Mroczek dla poczatkujacego moze byc nieco przyciezki. Na poczatek moze
"FOTOGRAFIA" pod red. AILSY McWHINNIE. Na allegro mozna kupic za 30 zl wiec nie jest to jakis tragiczny wydatek. Ladnie wydane nie za trudne tak akurat moim zdaniem dla poczatkujacego adepta fotografii.

Mam i bardzo przystępnie przedstawia podstawy.
W sam raz dla laika.

Janusz Body
06-12-2005, 11:33
Ostatnio ukazało się coś na temat foto czarno-białej z serii national geographic. Ktos może ma? - Jakiś komentarz?

Janusz

minek
06-12-2005, 14:37
Przepraszam ale zle postawilem pytanie.Wymieniajac 3 tytuly myslalem ze jasne jest ze chodzi o ksiazki dotyczace podstaw fotografii cyfrowej a nie analogowej,poniewaz na temat analogowej mam wiekszosc ksiazek przez Was podanych. Pozdrawiam i licze na podpowiedzi.Slonka

Jeśli interesuje Cię fotografia, to potrzbujesz książek o fotografii. Nie istotne, czy rejestrujesz obraz na kliszy czy przekształcasz go od razu matrycą w pixele i zapisujesz na nośniku cyfrowym.
O fotografii dla początkujących, (również chyba z uwzględnieniem cyfry) oprócz NG polecił bym książki Johna Hedgecoe. Niedawno była ,,Fotografia - zrób to lepiej'' (albo podobnie, tytuł mogłem przekręcić), i teraz wyszła jakaś nowa, widziałem w empikach, nie pamiętam tytułu (na pewno coś z fotografi ma w tytule, hihi)

Jeśli potrzbujesz wiedzy o cyfrowej edycji zdjęć, musisz zakupić książkę traktująca wyłącznie na ten temat (Kelby chyba był by dobry).

W książkach z ,,fotografią cyfrową'' w tytule jest wszystko czyli nic. Wszsytko bardzo pobieżnie, bo jest i o aparatach, o oświetleniu, o kadrze, o zapisie na CD, o katalogowaniu, korekcie, usuwaniu śmieci, ogólnie o szopowaniu, o wszsystkim po parę stron i bardzo pobieżnie.

MarekC
06-12-2005, 14:44
Mroczek dla poczatkujacego moze byc nieco przyciezki.

A co w nim przyciężkiego ?? IMHO absolutnych podstaw jest full w sieci - po co wydawac kasę na książkę, którą po jednym przeczytaniu rzuci się w kąt ??
Mroczek jest super, bo opisuje swój sposób rozumienia światła, sposoby jego pomiaru w różnych sytuacjach i świadomego ustawienia ekspozycji w puszce. Uważam, ze nie ma w foto bardziej podstawowej wiedzy..

minek
06-12-2005, 14:44
Ostatnio ukazało się coś na temat foto czarno-białej z serii national geographic. Ktos może ma? - Jakiś komentarz?

Janusz

Czacha podobno kupił bez namysłu. Może już przeczytał trochę?
Ja widziałem tą książkę w empiku i myślałem, że kupię na pewno. Ale zawsze zaglądam do książki przed zakupem.
No i nie zachęciło mnie, muszę powiedzieć. O fotografii BW (srebro czy nawet chromogen) jako takiej jest niewiele. O postrzeganiu walorowo i tworzeniu obrazu przy pomocy cieni i świateł - też minimum.
Natomiast większość książki to taki aktualny standardzik - opis różnych rodzajów aparatów, również cyfrowych, coś tam o kompozycji i o świetle, dużo bardzo o przekształcaniu cyfrowego zdjęcia kolorowego na BW, bardzo dużo o cyfrowości nie mającej praktycznie związku z BW - składowanie, nagrywanie na CD, katalogowanie, przeglądanie, szopowanie .. fuj!.
No, jak to w NG bywa, są wstawki opowiadaniami o fotografach którzy tę technikę stosują, ale to za mało, aby książka była atrakcyjna.
Nie znalazłem rozdziału o powiększaniu i pracy w ciemni, a to przecież podstawa fotografii BW. Jak był, to pewnie strona albo dwie.
O wywoływaniu - tylko przykład jak wywołać TMAXa w D76, też na jedną stronę opisany.

Przeglądałem w empiku ze dwa razy, tak po klilka - kilkanaście minut średnio i na razie jednak jej nie kupię.

MarekC
06-12-2005, 14:48
Fotografia cyfrowa,Edycja zdjec - Scott Kelby wyd III - już dostępne w księgarniach, IMHO najlepsza pozycja na naszym runku traktująca może nie tyle o fotografi co o obróbce cyfrowych fotek.
Co do Mroczka to mam pytanie. Na ile można skorzystać z tej książki jeśli robi się tylko cyfrze? Po pobieżnym przejrzeniu widzę że dużo jest tam na temat materiałów analogowych błony/slajdy co dla mnie byłoby totalnie bezużyteczną informacją.

Mam obie książki - zaczynam uczyć się PS. Mam nadzieję, ze książka Scotta pomoże mi w tym.
Mroczek w cyfrze - zrozumieć światło, nauczyć się go mierzyć, świadomie w pełni wykorzystywac tryb M, nauczyć się korzystać z filtrów, focić w różnych sytuacjach...

minek
06-12-2005, 14:51
Co do Mroczka to mam pytanie. Na ile można skorzystać z tej książki jeśli robi się tylko cyfrze? Po pobieżnym przejrzeniu widzę że dużo jest tam na temat materiałów analogowych błony/slajdy co dla mnie byłoby totalnie bezużyteczną informacją.

Bardzo wiele.
Przecież cyfrą w żadebn sposób nie zwalnia Cię z obowiązku ustawienia poprawnie ekspozycji, kadru, oświetlenia, używania filtrów, rozumienia jak działa aparat, obiektyw itp... ?

(edit) O, Marek był pierwszy, ale o tym samym (-:
A poza tym - Mroczka się bardzo dobrze czyta!

orbital
06-12-2005, 15:00
Fotografia cyfrowa,Edycja zdjec - Scott Kelby wyd III - już dostępne w księgarniach, IMHO najlepsza pozycja na naszym runku traktująca może nie tyle o fotografi co o obróbce cyfrowych fotek.

Moim zdaniem niezbędnik i tylko wyd. III (czyli najnowsze), ponieważ jako jedyne z wydań Kelby-ego opisuje edycje RAW-ów (przynajmniej tak twierdzi sam autor :) nie miałem poprzednich edycji). Samo wydanie tej książki jest poprostu rewelacyjne, mało która książka tak wygląda: cała w kolorze, sztywna okładka, dołączony paseczek zakładkowy, szara kartka w środku do ustawiania balansu bieli, poprostu czadzik :)

MarekC
06-12-2005, 15:23
A Mroczka się bardzo dobrze czyta!

Jakby zaprzyjaźniony z czytelnikiem fotograf opowiadał przy piwku o swych doświadczeniach, wpadkach, sukcesach.. sprzęt jest traktowany jako narzędzie do wykonania fotografi, nie zaś jako cel sam w sobie...
bardzo lubię taki styl pisania, podobie o wędkarstwie (może kogoś to interesuje) pisze Jacek S. Jóźwiak - super gościu

mirhon
06-12-2005, 15:24
Bardzo wiele.
Przecież cyfrą w żadebn sposób nie zwalnia Cię z obowiązku ustawienia poprawnie ekspozycji, kadru, oświetlenia, używania filtrów, rozumienia jak działa aparat, obiektyw itp... ?

(edit) O, Marek był pierwszy, ale o tym samym (-:
A poza tym - Mroczka się bardzo dobrze czyta!

Z tego co wiem w ze względu na cechy matrycy poprawna ekspozycja jest ciut inna w cyfrze niż w analogu...

MarekC
06-12-2005, 15:26
Z tego co wiem w ze względu na cechy matrycy poprawna ekspozycja jest ciut inna w cyfrze niż w analogu...

to zrobisz fotkę według rad Mroczka, jeśli Ci się nie spodoba, to wprowadzisz korektę i już... niektórzy mówią na to "wyczucie aparatu" ;-)

mirhon
06-12-2005, 15:29
to zrobisz fotkę według rad Mroczka, jeśli Ci się nie spodoba, to wprowadzisz korektę i już... niektórzy mówią na to "wyczucie aparatu" ;-)

I o tym mówię. Książka którą podawałem wyżej uczy kiedy tą korektę wprowadzać i jak się tego nauczyć patrząc oczami tak jak to widzi DSLR a nie analog.

MarekC
06-12-2005, 16:28
I o tym mówię. Książka którą podawałem wyżej uczy kiedy tą korektę wprowadzać i jak się tego nauczyć patrząc oczami tak jak to widzi DSLR a nie analog.

Super :-) Dzięki za namiary kolejnej książki. Szkoda tylko, że na CD. Jakoś lepiej mi się czyta książki drukowane. Może też ktoś pkusi się o jej przetłumaczenie. Niby daję sobie radę z językiem synów i cór Albionu, ale nie ma to jak język ojczysty;-)

minek
06-12-2005, 17:37
Z tego co wiem w ze względu na cechy matrycy poprawna ekspozycja jest ciut inna w cyfrze niż w analogu...

No co Ty nie powiesz... ?
W każdym aparacie to działa jakoś inaczej, inaczej jak używasz światłomierza wbudowanego razem, z jego wsyztkimi trybami pomiaru, inaczej jak używasz zewnętrznego, inaczej dla każdego modelu dslr, i inaczej dla każdego konkretnego filmu, który nałożysz do zwykłego SLR.
Różnice są rzędu ułamków EV. Czasem może większe, zależnie od tego co chcesz uzyskać.
A Mroczek robi bardzo dużo na slajdach, metodę IRE opisuje dla slajdów właśnie. A matryca swoją niską dynamiką i małą odpornością na prześwietlenia przypomina bardziej slajd niż negatyw.

Janusz Body
06-12-2005, 18:12
....bardzo lubię taki styl pisania, podobie o wędkarstwie (może kogoś to interesuje) pisze Jacek S. Jóźwiak - super gościu

No to masz tego samego Jóźwiaka "on line"

http://www.fotohobby.net.pl/

Tyle, że przestał pisać nagle ze 2 lata temu.

Janusz

McKane
06-12-2005, 19:44
A co w nim przyciężkiego ?? IMHO absolutnych podstaw jest full w sieci - po co wydawac kasę na książkę, którą po jednym przeczytaniu rzuci się w kąt ??


Tez uwazam ze ksiazka Mroczka jest fajna ... mam nawet dwie jego pozycje. Ale ja odpowiadam na wyraznie postawione pytanie o ksiazke z podstawami fotografii i wedlug mnie ta sie do nich nie zalicza.

W sieci fatycznie jest sporo poradnikow ale jesli ktos pyta o ksiazke to chyba ma ku temu powod. Moze ma czas czytac wylacznie w tramwaju czy pociagu albo ma modem i musi liczyc kazda minute. Przyczyn mozna wysnuc wiele wiec lepiej skoncentrowac sie na postawionym pytaniu :)

MarekC
06-12-2005, 23:06
No to masz tego samego Jóźwiaka "on line"

http://www.fotohobby.net.pl/

Tyle, że przestał pisać nagle ze 2 lata temu.

Janusz

Znam tę stronę i wcwi.pl i wedkarstwo.org i znam Jacka osobiście. Dlaczego przestał pisać - nie wiem - a naprawdę szkoda.

Spytko
07-04-2006, 12:43
Trafiłem ostatnio coś takiego:
NOWY PODRĘCZNIK FOTOGRAFII - Hedgecoe John
Ktoś miał z tym do czynienia? Warto w to zainwestować? czy omijać szerokim łukiem?

Czytając ten wątek wygląda to tak, jakby poza Mroczkiem i klasyką z lat 50 tych naprawdę niewiele było. Zresztą mam wrażenie, ze ostatnie 10lat jak przeglądam publikacje poradnikowe, to wszystkie są trzymane w konwencji kolorowego czasopisma, dużo ładnych zdjęć i minimum tekstu, informacji. Co to za moda? heh :)

Tomasz Golinski
07-04-2006, 12:44
To moda na telewizję :twisted:

Algier
07-04-2006, 14:38
Trafiłem ostatnio coś takiego:
NOWY PODRĘCZNIK FOTOGRAFII - Hedgecoe John
Ktoś miał z tym do czynienia? Warto w to zainwestować? czy omijać szerokim łukiem?

Dostałem tą książkę na prezent. Mogę polecić, jest w niej dużo ciekawych informacji.

Vitez
07-04-2006, 19:03
Trafiłem ostatnio coś takiego:
NOWY PODRĘCZNIK FOTOGRAFII - Hedgecoe John
Ktoś miał z tym do czynienia? Warto w to zainwestować? czy omijać szerokim łukiem?


Mam, bardzo fajne... chyba nawet fajniejsza niz National Geographic - Szkola fotografii.

pst
07-04-2006, 20:29
FOTOGRAFIA - jak lepiej fotografować radzi john hedgecoe

to cały tytuł, gruba oprawa troche praktycznych porad- duzo zdjec z podanymi informacjami jak zdjecie zostalo zrobione
z tego co sie orientuje droga (~200pln...?)

Bonku5
07-04-2006, 23:23
Ja polecam napewno szkole National Geographic. Tam goscie naprawde maja pojecie. A te ksiazki o cyfrowej fotografi to jest tragedia. Pozyczylem sobie kiedys przeczytalem z 50 stron i nic... Pisza co kolwiek zeby tylko ksiazke wydac , wiec nic madrego tam nie znajdziemy ;/

serbio
08-04-2006, 00:39
Znalazłem taką oto pozycję.Może ktoś czytał lub przeglądał taką książkę:Richard I'Anson
"Fotografowanie w podróży "
Czy możecie się podzielić informacjami na temat tej lektóry?
Czy jest godna zakupu i przeczytania?
Pzdrawiam

januszP.
08-04-2006, 06:45
Książkę Richarda I'Ansona o której piszesz wyżej mam. Moim zdaniem jest świetna i bardzo polecam. Dużo porad na temat fotografowania w konkretnych sytuacjach w jasny , krótki sposób podanych. Dużo pieknych zdjęć -co ważne z podanymi nastawami ekspozycji. Książka niedroga (39,90 w EMPIK-u) a świetnie wydana, komunikatywna i piękne zdjęcia. POLECAM
Polecam książkę John'a Hedgecoe Fotografia bardzo ładnie wydana (troche droga) i b. duży zasób wiedzy na temat fotografii (ogólnie). Dużo przykładów urzadzenia, oswietlenia studia i informacji technicznych oraz "estetyczno- kompozycyjnych".
Z pozycji NG polecam Szkołę fotografowania. Nastepne wydania są powieleniem tej pozychi uzupełnione o szczególy dotyczace spraw tematycznych.
A generalnie POLECAM prenumeratę National Geofraphic. Ponieważ można pochłaniac wiedzę zawarta w tym miwsieczniku pełnymi garsciami a fotografii uczyc zię z zamieszczanych zdjęć. Moim zdaniem NG współpracuje z najlepszymi fotografami a publikowane zdjęcia (mnóstwo albumów) są na NAJwyższym poziomie. Od wielu lat prenumeruję NG. Jako bonusy dostaję często albumy (np. Polska w fotografii; 100 najlepszych niepublikowanych zdjęć NG).... Wydania NG (m. inn.o fotografii) mogę kupić taniej.
Pozdrawiam

Spytko
12-04-2006, 09:38
Zamówiłem ten NOWY PODRĘCZNIK FOTOGRAFII - Hedgecoe John, dostałem, przeglądam. W pierwszym kontakcie robi dobre wrażenie. Szybki przegląd tematów, zagadnień. Potem lektura.
Wszystko pięknie, tylko ten stopień ogólności za duży. Jakby autor zbyt cenił swą wiedzę by się nią dzielić. Rozumiem, że w epoce fotografii cyfrowej, łatwość robienia zdjęć jest niesamowita, ale ja ciągle lubie konkret w otrzymywanej informacji. Tematy jak dla mnie potraktowane są dość powierzchownie. Fakt, sporo można się dowiedzieć ale niedosyt pozostaje jeszcze większy. Przykładowo: Co z tego, że autor napisał np o forsownym wywoływaniu filmów i po co się to robi, skoro nie ma konkretu jak_dokładnie_to_zrobić. Zbiór ciekawostek po prostu. Książka dostanie się chyba młodszemu kuzynowi przy okazji jakichś urodzin ;)

akustyk
03-09-2006, 19:25
odswiezam, bo znalazlem ciekawa ksiazke w Empiku na polce:
"Praktyczny kurs fotografii" Łukasz Gaweł, wyd. Kluszczynski. cena 49,90

dosc gruba, sporo informacji, swietny papier, znakomite zdjecia. a o najwazniejsze - 90% ksiazki o sposobach na robienie zdjec, a 10% na gadanie o sprzecie i obrobce. dokladnie odwrotnie niz ogromna wiekszosc sprzedawanych dzis ksiazek na polce "fotografia" :)

jak przeczytam to opisze wrazenia. chyba, ze ktos juz przeczytal ta lekture, to z checia poznam opinie.

nosorozec
03-09-2006, 22:36
A ja polecam "Ludzie w Vogue" - nie ma ani słowa o sprzęcie ani o technice. Ale zdjecia jakie ....

nosorozec
07-09-2006, 19:23
odswiezam, bo znalazlem ciekawa ksiazke w Empiku na polce:
"Praktyczny kurs fotografii" Łukasz Gaweł, wyd. Kluszczynski. cena 49,90

Przeglądałem dzisiaj w Empiku. Oczywiście na pierwszy rzut poszedł rozdział "Akt", są zdjęcia Radka Czeczota - baardzo fajne.

Pzdr, Konrad

sali128
07-09-2006, 19:52
Polecam dla początkujących:
"Abc Fotografi cyfrowej"- Lukasz Oberlan wyd.Helion
"Funkcje lustrzanek"-Wiesław Smigielski wyd.Wiz

WuKa
10-09-2006, 21:43
W zakurzonych zaułkach EMPiKu znalazłem NOWY PODRĘCZNIK FOTOGRAFII niżej podanego autora- dobry, też z opisami odnośnie parametrów a kosztował 7 dych :)


FOTOGRAFIA - jak lepiej fotografować radzi john hedgecoe

to cały tytuł, gruba oprawa troche praktycznych porad- duzo zdjec z podanymi informacjami jak zdjecie zostalo zrobione
z tego co sie orientuje droga (~200pln...?)

mirhon
27-09-2006, 09:18
Ktoś ją kupił http://helion.pl/ksiazki/zabarw.htm ? Zastanawiam się na ile może się przydać... coś nie coś już wiem o zarządzaniu barwą :-)

Janusz Body
27-09-2006, 10:37
Ktoś ją kupił http://helion.pl/ksiazki/zabarw.htm ? Zastanawiam się na ile może się przydać... coś nie coś już wiem o zarządzaniu barwą :-)

To tłumaczenie na j. polski ksiązki Frasera "Real World Color Management" :)
z błędami tłumacza :)

aptur
04-10-2006, 14:46
odswiezam, bo znalazlem ciekawa ksiazke w Empiku na polce:
"Praktyczny kurs fotografii" Łukasz Gaweł, wyd. Kluszczynski. cena 49,90

dosc gruba, sporo informacji, swietny papier, znakomite zdjecia. a o najwazniejsze - 90% ksiazki o sposobach na robienie zdjec, a 10% na gadanie o sprzecie i obrobce. dokladnie odwrotnie niz ogromna wiekszosc sprzedawanych dzis ksiazek na polce "fotografia" :)

jak przeczytam to opisze wrazenia. chyba, ze ktos juz przeczytal ta lekture, to z checia poznam opinie.

Książka przeczytana? :) Kupiłem dzisiaj i zapowiada się nieźle.

merger
18-10-2006, 12:23
czy ma ktos mroczka -te nowa wersje- dostepna w wersji cyfrowej i moglby podeslac (prosze pisac na pw) lub wie gdzie mozna ja jeszcze kupic w rozsadnej (normalnej dla tej ksiazki) cenie, bo ostatnio widzialem, ze cena sie wiwindowala do 150 zl, a troche szukalem i naklad na wyczerpaniu.

akustyk
18-10-2006, 13:25
Książka przeczytana? :) Kupiłem dzisiaj i zapowiada się nieźle.

jeszcze czytam. fajnie sie czyta, choc niestety poki co niezbyt intensywnie, bo tez czytam cos innego ;)

co na chwile obecna moge powiedziec, to precyzyjne informacje bez upraszczania, ale i bez komplikowania. widac, ze ktos sie przylozyl do przemyslenia co i jak napisac

aptur
18-10-2006, 14:58
jeszcze czytam. fajnie sie czyta, choc niestety poki co niezbyt intensywnie, bo tez czytam cos innego ;)

co na chwile obecna moge powiedziec, to precyzyjne informacje bez upraszczania, ale i bez komplikowania. widac, ze ktos sie przylozyl do przemyslenia co i jak napisac

Zdążyłem przeczytać. Świetna pozycja dla amatorów i nie tylko. Informacje podane w sposób sysntetyczny i interesujący. Dodatkowo dużo fajnych zdjęć polskich autorów. Na szczęście mało o technicznych bzdurach a sporo o świetle, kadrowaniu itd. Polecam każdemu początkującemu i troche bardziej zaawansowanym.

Vitez
18-10-2006, 22:18
czy ma ktos mroczka -te nowa wersje- dostepna w wersji cyfrowej i moglby podeslac (prosze pisac na pw)

Namawianie do przestepstwa? Oj nie chcialbys sie z prawnikiem wydawnictwa spotkac w sadzie...


lub wie gdzie mozna ja jeszcze kupic w rozsadnej (normalnej dla tej ksiazki) cenie, bo ostatnio widzialem, ze cena sie wiwindowala do 150 zl, a troche szukalem i naklad na wyczerpaniu.

Rozsadna a normalna to roznica. W obecnym stadium sprzedazy tej ksiazki to cena 149zl jest normalna - masz na aukcji Allegro wyjasnione dlaczego.
Rozsadna cene moze znajdziesz za ksiazke utopiona/zniszczona/zuzyta itp albo okazyjnie jak ktos nie bedzie wiedzial co sprzedaje, albo po naprawde wielu latach. Ew. jak wznowia wydanie...

merger
19-10-2006, 00:00
dziekuje za cenne informacje. nie bylo tematu.

acekd
19-10-2006, 00:16
Namawianie do przestepstwa? Oj nie chcialbys sie z prawnikiem wydawnictwa spotkac w sadzie...


Warto zwrócić uwagę, że istnieje pojęcie LICHWY - też karalne. :-)
To oczywiście odnośnie tego Pana z Allegro. Ilość oferowanych książek i cena rażąco odbiegająca od ceny rynkowej (sklepowej) - mogłaby na to wskazywać.

Piotrek.G
19-10-2006, 01:41
Witajcie ludziska

Mam do was prośbe, zapytanie jestem początkującym chciałem co nieco "łyknąć" podstaw. Czytając wasze wątki, komentarze widze tylko książki już dla bardziej zaawansowanych i dlatego zwracam się z prośbą o podanie jeśli możecie jakiś ciekawych tytułów dla takiego kogoś jak ja.
Czyli od takich co wy zaczynaliście.
Stosunkowo tanich.

Pozdro

muflon
19-10-2006, 02:08
To oczywiście odnośnie tego Pana z Allegro. Ilość oferowanych książek i cena rażąco odbiegająca od ceny rynkowej (sklepowej) - mogłaby na to wskazywać.
"Pan z Allegro" to w ogóle osobliwy gość ;-)

2004: http://groups.google.com/group/pl.rec.foto/msg/e238e1fd799fc73f
2005: http://groups.google.com/group/pl.rec.foto/tree/browse_frm/thread/819ebc4d889cc10e/c2d310b950b4e640

:lol: :lol: :lol:

akustyk
19-10-2006, 08:25
Czarek jest w porzo facet. znam go z innych okazji (fotoforum.pl) i bardzo do pogadania czlowiek. lubi czasem narobic szumu, ale jak sie do niego przyzwyczaic to sie mu tego nawet nie ma za zle

nie wiem jaki jest osobiscie, ale troche osob z nim regularnie pleneruje, wiec pewnie nie pozera na dzien dobry :)

Vitez
20-10-2006, 01:10
Warto zwrócić uwagę, że istnieje pojęcie LICHWY - też karalne. :-)

Najwyrazniej nie znasz roznicy miedzy lichwa (pobieranie wygorowanych procentow za pozyczone pieniadze) a po prostu wolnym rynkiem...

Prawnie zabronione i karalne jest pobieranie takich wlasnie odsetek a nie wystawianie przedmiotow za dowolna cene.
Wysokość odsetek maksymalnych kodeks cywilny określa na czterokrotność stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego a kare (do 3 lat pozb wolnsci) okresla art. 304. K.k.

Oakhallow
18-12-2006, 15:33
A czy ktoś ma do polecenia jakąś pozycję traktującą o makrofotografii w sposób przystępny ale rzeczowy??
Najlepsza z żon chciałaby się pobawić i chciałem jej sprawić jakiś podręcznik.

Oakhallow

Skipper
16-01-2007, 22:11
ktos czytał te ksiązki i moze cos powiedziec na ten temat??? są cos warte czy tylko wielkie tytuły bez treści??

http://www.empik.com/showobject.jsp?objectId=308835&currentCategory=1241300

http://www.empik.com/showobject.jsp?objectId=5429&currentCategory=1241300


i jeszcze to

http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/427824

lub co możecie polecic w tej tematyce?

Viracocha
17-01-2007, 00:01
Ja bym polecił kilka starszych pozycji:
Witold Dederko: "Elementy kompozycji fotograficznej";
Witold Dederko: "Fotografowanie architektury";
Witold Dederko: "Oświetlenie w fotografii".

akustyk
17-01-2007, 00:26
ktos czytał te ksiązki i moze cos powiedziec na ten temat??? są cos warte czy tylko wielkie tytuły bez treści??
http://www.empik.com/showobject.jsp?objectId=308835&currentCategory=1241300

to akurat znam bo tlumaczyla moja zona, a ja sprawdzalem merytorycznie.
wiec niejako tresc poznalem. powiedzialbym ze nie zla ksiazka dla tych co chca zaczac i lyknac troche podstaw technicznych i praktycznych fotografii. jest to jedna z tych nielicznych ksiazek, ktore majac "cyfrowa" w tytule, nie stanowia w 90% opisu mozliwosci cyfrowek a w 10% traktuja o robieniu zdjec.

z tym ze z ksiazek foto najpredzej polecalbym to:
http://www.empik.com/showobject.jsp?objectId=2292849&currentCategory=1241300
dobra tresc, piekne zdjecia, a przede wszystkim - ograniczenie technobelkotu do minimum i pisanie o fotografowaniu. pewnie dlatego malo popularna pozycja ;)

Maxel
17-01-2007, 00:41
Spójrzcie:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=158206976
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=158107877zne
Chyba zacznę w książki inwestować:lol:

McKane
17-01-2007, 00:47
z tym ze z ksiazek foto najpredzej polecalbym to:
http://www.empik.com/showobject.jsp?objectId=2292849&currentCategory=1241300
dobra tresc, piekne zdjecia, a przede wszystkim - ograniczenie technobelkotu do minimum i pisanie o fotografowaniu. pewnie dlatego malo popularna pozycja ;)

Potwierdzam :) Jestem wlasnie w trakcie studiowania i o ile sporo rzeczy jest calkiem podstawowych to zestawienie ich z naprawde dobrymi zdjeciami wprowadza czytalnika w nieco inny wymiar pojmowania fotografii.
Odbiega mocno od techniczego belkotu i teoretycznych rozwazan w stylu zrob tak i tak bo teoretycznie powinno byc dobrze ale nie mam zdjecia zeby to potwierdzic ;)

Nicram
17-01-2007, 21:10
Spójrzcie:
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=158206976
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=158107877zne
Chyba zacznę w książki inwestować:lol:

Kurcze nie myślałem że u mnie na półce tyle kasy stoi ;)

McKane
17-01-2007, 21:37
Kurcze nie myślałem że u mnie na półce tyle kasy stoi ;)

Marcin zobacz aukcje czarka ... za 399 wystawil ostatnia sztuke. Wolny rynek czyni cuda ;)

guest1
17-01-2007, 23:21
Ksiazki o fotografii

Link do ebooków wycięty... Panowie, no choć trochę umiaru ;-)

Kubak82
05-02-2007, 00:33
sa pewne granice absurdu - jedna IMHO zostala wlasnie przekroczona - http://www.allegro.pl/item161975538_ksiazka_o_fotografowaniu_a_mroczek.h tml

wiem, ze ksiazka jest swietna ale facet chyba sobie JAJA robi :lol:

Tomasz Golinski
05-02-2007, 00:49
Pewnie chodzi o ten szczegół o sprzedaży łącznej. Chyba to niezbyt teges z zasadami allegro.

Kubak82
05-02-2007, 20:07
Chyba to niezbyt teges z zasadami allegro.

to nawet nie jest teges ze zdrowym rozsadkiem :lol:

moj ulubiony fragment:


Cena dla Ciebie za wysoka? Może być taniej.

nie, nie ma potrzeby.. jeszcze poprosze o wysylke kurierem przez Tajlandie - w tysiaku sie pewnie nie zmieszcze ale za to bede mial co czytac w dlugie zimowo/wiosenne wieczory :lol:

skad on sie urwal ;-) :?:

MGILI
31-03-2007, 23:20
Dodam ze ksiazka to jak wspominaliscie prawdziwa gratka, ja starałem kupic sie ja, ale graniczyło to wrecz z cudem, co tez sie stało. Żona widzac me starania, mailowo skontaktowała sie z Panem Andrzejem Mroczkiem, i w prezencie urodzinowym dostałem piekne wydanie w twardej oprawie z osobistymi życzeniami urodzinowymi :) ( tyle przechwałek) w moich oczach Andrzej Mroczek jest człowiekiem który swa pasja potrafi sie dzielic z wielka chęcią. dla ciekawskich

RomanS
31-03-2007, 23:46
Ostatnio jest do kupienia FOTOGRAFIA John Freeman, wyd. Ardady. Nie jest to A.Mroczek jesli chodzi o czytanie, ale zaprezentowane zdjecia w kontekscie tytulow ktore maja obrazowac, naprawde niezle. No i dostepna teraz i bardzo starannie wydana.

hyzop
03-04-2007, 22:42
... No i dostepna teraz i bardzo starannie wydana.

Fakt, jedna zlepiej wydanych, no i w większości o fotografowaniu a nie o aparatach itp.

APP
04-04-2007, 01:01
Dla tych, którym obcy langłydż nie straszny, a mają ochotę podumać sobie o samej fotografii jako takiej polecam:

"On Being A Photographer" i "On Looking At Photographs" (by D. Hurn & B. Jay)

Dwie niedługie pozycje ciekawe na każdym poziomie zaawansowania, bo tematyka nie do końca typowa (żadne tam "jak zrobić...") i bardzo uniwersalna.
Zero zdjęć (choć są odwołania), podpisów, opisów i techniki, żadnych porad. Czysto myślowe podejście do obrazu oraz celowości i procesu robienia zdjęć.
Kto zechce, znajdzie.

Ja zaliczam się do grona tych, którzy nie załapali się na "Książkę o fotografowaniu" (ech... tyle czasu leżała na półce w księgarni, jak się dowiedziałem, że nakład zamknięty zdecydowałem się dłużej nie zwlekać, ale okazalo się, że dwa dni wcześniej sprzedali, a w internecie już dawno nie było). Jeśli ktoś wie gdzie można tą pozycję dopaść (poza tymi aukcjami z allegro) w jakiej..ś..kolwiek ;) czytelnej formie, będę wdzięczny za info na priv.

akustyk
04-04-2007, 01:29
Dwie niedługie pozycje ciekawe na każdym poziomie zaawansowania, bo tematyka nie do końca typowa (żadne tam "jak zrobić...") i bardzo uniwersalna.
Zero zdjęć (choć są odwołania), podpisów, opisów i techniki, żadnych porad. Czysto myślowe podejście do obrazu oraz celowości i procesu robienia zdjęć.
Kto zechce, znajdzie.

w podobny desen jest Galen Rowell: "Inner Game of Outdoor Photography". przemyslenia na temat obrazowania, sposobu postrzegania fotografii, itd. itp. solidna, mocna ksiazka, dla tych co maja jak sciagnac z US i nie zal im kilku dolcow

gwozdzt
06-04-2007, 13:19
Wykaz książek godnych uwagi:
http://pedagog.umcs.lublin.pl/~zpkumcs/lit_fot.html

O fotografii ogólnie (podręczniki itp.)

1. Brauer E. - Podstawy fotografii
2. Burzyński R. - Być fotoamatorem
3. Cyprian T. - Fotografia
4. Cyprian T. - Fotografia technika i technologia
5. Feininger A. - Nauka o fotografii
6. Hedgecoe J. - Fotografia. Jak lepiej fotografować…
7. Hedgecoe J. - Praktyczny kurs fotografii
8. Iliński M., Raczyński J. - Fotografia w życiu codziennym
9. Kotecki A. - Fotografia barwna (poradnik zawodowy)
10. Kotecki A. - Fotografia czarno-biała
11. Kotecki A. - Pracownia fotograficzna
12. Kreyser R. - Fotografujemy
13. Langford M. - Fotografia od A do Z
14. Pękosławski Z. - Fotografia w praktyce amatorskiej
15. Pękosławski Z. - Pracownia fotoamatora
16. Solf K.D. - Fotografia. Podstawy, technika, praktyka
17. Stensvold M. - Fotografia dla żółtodziobów
18. Teicher G. - Fototechnika
19. Wójcik T. - ABC fotografowania
20. Wszystko o fotografii. Praktyka, estetyka, nowoczesne zastosowanie (pr. zb.)

O fotografii - bardziej szczegółowe aspekty

21. Alamanach fotoamatora (analiza kompozycji 300 prac dokonana przez J. Sunderlanda)
22. Barchacz W. - Fotoamator reporter
23. Bergner J., Gelke E., Mehliss W. - Mikrofotografia
24. Bułhak J. - Fotografia ojczysta. Rzecz o uspołecznieniu fotografii
25. Burzyński R. - Portret fotograficzny
26. Busselle M. - Fotografia barwna. Kompozycja i harmonia (Uwaga! tragiczne tłumaczenie)
27. Cyprian T. - Fotografia w szkole
28. Dederko W. - Guma warszawska
29. Dederko W. - Oświetlenie w fotografii
30. Dederko W. - Sztuka fotografowania
31. Dederko W. - Warsztat techniczny artysty fotografa
32. Dederko W., Kanclerz F., Pytliński A. - O fotografowaniu prawie wszystko. Poradnik instruktora, t. II
33. Dederko W., Pytliński A. - O fotografowaniu prawie wszystko. Poradnik instruktora
34. Dubiel, Iliński - Materiały fotograficzne barwne
35. Freeman M. - Fotografia studyjna
36. Hartwig E. - Tematy fotograficzne
37. Iliński M. - Materiały fotograficzne czarno-białe
38. Iliński M. - Materiały i procesy fotograficzne
39. Klimecki T. - Technika powiększania w fotografii
40. Konrad K. - Światło w filmie
41. Kosidowski J. - Zawód: fotoreporterzy
42. Latoś H. - 1000 słów o fotografii
43. Latoś H. - 500 zagadek fotograficznych
44. Latoś H. - 77 tematów fotograficznych
45. Łyczywek K. - Od kropli wody do oceanu
46. Mroczek A. - Książka o fotografowaniu
47. Mroczek A. - O fotografowaniu
48. Paule L. - Pejzaż fotograficzny
49. Pawelec W. - Fotografia aktu
50. Sommer S. - Proces negatywowy i pozytywowy w fotografii
51. Sommer S., Dederko W. - Vademecum fotografa
52. Spelda H. jr - Fotografia materiałów i przedmiotów
53. Strojny W. - Zwierzęta w moim obiektywie
54. Sunderland J. - Estetyka fotografii krajobrazu
55. Sunderland J. - Estetyka i sztuka fotografii
56. Sunderland J. - Portret artystyczny w fotografii amatorskiej
57. Tölke A.I. - Fotografujemy i filmujemy obiekty makroskopowe
58. Tuszko W. - Powiększanie fotograficzne
59. Ullmann A. - Triki w fotografii
60. Voellnagel A. - Fotoleksykon dyskusyjny
61. Vogel R. - Ekspozycja w fotografii
62. Wójcik P. - Kompozycja obrazu fotograficznego

Literatura poszerzająca fotograficzny światopogląd (o fotografii teoretycznie, filozoficznie, antropologicznie; percepcja wzrokowa; teoria sztuki...)

63. Arnheim R. - Sztuka i percepcja wzrokowa. Psychologia twórczego oka
64. Barthes R. - Światło obrazu. Uwagi o fotografii
65. Bobrowicz W. - Internet - kultura - edukacja
66. Brogowski L. - Sztuka i człowiek
67. Busza J. - Gawędy o sztuce - tak zwany poradnik
68. Busza J. - Wobec fotografii
69. Busza J., Tuszko W. - O radości i fotografii. Antyporadnik
70. Czartoryska U. - Przygody plastyczne w fotografii
71. Czerwiński M. - Sztuka w pejzażu kultury
72. Dederko W. - Przedmiot rzeczywisty i jego obraz
73. Deręgowski J.B. - Oko i obraz. Studium psychologiczne
74. Eco U. - Dzieło otwarte. Forma i nieokreśloność w poetykach współczesnych
75. Ferenc T. - Fotografia. Dyletanci, amatorzy i artyści
76. Gadamer H.G. - Aktualność piękna. Sztuka jako gra, symbol i święto
77. Garztecki J.W. - Trzecie oko
78. Ghyka M. - Złota liczba. Rytuały i rytmy pitagorejskie w rozwoju cywilizacji zachodniej
79. Gołaszewska M. - Kultura estetyczna
80. Gołaszewska M. - Zarys estetyki
81. Gombrich E.H. - Sztuka i złudzenie
82. Gregory R.L. - Oko i mózg. Psychologia widzenia
83. Hopfinger M. - Nowe media w procesie komunikacji społecznej w XX w.
84. Hłasko M. - Piękni dwudziestoletni
85. Homolacs K. - Kolorystyka malarska
86. Huxley A. - Drzwi percepcji. Niebo i piekło
87. Jones A.F. - Wstęp do historii sztuki
88. Kandyński W. - O duchowości w sztuce
89. Kandyński W. - Punkt i linia a płaszczyzna
90. Krakowski P. - O sztuce nowej i najnowszej
91. Kurowicki J. - Fotografia jako zjawisko estetyczne
92. Ligocki A. - Czy istnieje fotografia socjologiczna
93. Ligocki A. - Fotografia i sztuka
94. Llosa M.V. - Prawda kłamstw (szczególnie I esej pod tym samym tytułem)
95. Magala S. - Fotografia w kulturze współczesnej
96. Magala S. - Szkoła widzenia czyli świat w subiektywie aparatu fotograficznego
97. McLuhan M. - Zrozumieć media
98. Młodkowski J. - Aktywność wizualna człowieka
99. Nęcka E. - Psychologia twórczości
100. Popek S. - Barwy i psychika
101. Poprzęcka M. - O złej sztuce
102. Read H. - Sens sztuki
103. Shusterman R. - Estetyka pragmatyczna: żywe piękno i refleksja nad sztuką
104. Sobota A. - Szlachetność techniki. Artystyczne dylematy fotografii w XIX i XX wieku
105. Sontag S. - O fotografii
106. Strzemiński W. - Teoria widzenia
107. Tatarkiewicz W. - Dzieje sześciu pojęć
108. Weyl H. - Symetria
109. Zausznica A. - Nauka o barwie

adamek
06-04-2007, 13:46
o.
fajny spis.
dzięki!

szycho
10-04-2007, 11:42
Wykaz książek godnych uwagi:
http://pedagog.umcs.lublin.pl/~zpkumcs/lit_fot.html

O fotografii ogólnie (podręczniki itp.)
...


Fajny zestaw lektur. Dzięki!

A tak wracając do A. Mroczka i jego "Książki o fotografowaniu" to znalazłem coś takiego [patrz cena] :http://fotosklepik.pl/index.php?products=product&prod_id=2 :shock: :lol:
Po prostu jestem happy, że kosztowała mnie ona 60PLN w Empiku jakiś czas temu:-D

Na liście od gwozdzt'a figuruje Witold Dederko z "Oświetlenie w fotografii"; pojawiło się "Światło i cień w fotografii” opracowane przez syna Pana Witolda, Szymona Dederko:
http://fotosklepik.pl/index.php?products=product&prod_id=136

lempl
10-04-2007, 14:27
A tak wracając do A. Mroczka i jego "Książki o fotografowaniu" to znalazłem coś takiego [patrz cena] :http://fotosklepik.pl/index.php?products=product&prod_id=2 :shock: :lol:
Po prostu jestem happy, że kosztowała mnie ona 60PLN w Empiku jakiś czas temu:-D

Biały kruk! Skoro to Ostatni_Kolekcjonerski_Egzemplarz to cena niewątpliwie wyjątkowo okazyjna. Najlepiej kupić i os razu schować do sejfu jako zabezpieczenie na czarną godzinę:lol::mrgreen:

kris75
10-04-2007, 15:05
999zl buhaha no nie - to ja prosze od reki moja sprzedam za polowe tej ceny

tpop
10-04-2007, 15:14
ludzie to maja narąbane. I do tego lichwa. Cena netto i brutto taka sama.

muflon
10-04-2007, 15:47
ludzie to maja narąbane. I do tego lichwa. Cena netto i brutto taka sama.
Nie powinien się tym zainteresować urząd skarbowy? :lol:

Nemeo
10-04-2007, 20:34
Szukam książki / prezent /, do nauki podstaw fotografii, dla totalnego laika, co radzilibyście kupić ?

adamek
10-04-2007, 21:10
Album.
;)

a tak serio - to mi się podobałą szkoła fotografowania NG

Saurus
10-04-2007, 21:26
Ostatnio czytam "Photo Icons" H. Koetzle. Może nie o technice a raczej o "przełomowych" fotografiach, ale bardzo ciekawie (i szczegółowo) napisana. Polecam, dostępna np. tutaj http://www.merlin.com.pl/frontend/browse/product/1,413577.html .

APP
10-04-2007, 22:46
Szukam książki / prezent /, do nauki podstaw fotografii, dla totalnego laika, co radzilibyście kupić ?

Jeśli totalny laik (ale wyrażający chęć do nauki), to "Szkoła Fotografowania National Geographic" faktycznie będzie ładnym prezentem. Ta sama merytoryczna zawartość, podana może w nieco bardziej bezpośredni i konkretny sposób to "Langford M. - Fotografia od A do Z". Miałem obie - gdybym miał znów zaczynać "od zera" wybrałbym Langforda - fakt, troszkę mniej efektowne zdjęcia (ale licznie i bardzo bezpośrednio ilustrujące omawiane zagadnienia) i wydanie bardziej konserwatywne, ale i cena niższa ;) Jedyną obiektywną zaletą pozycji NG nad Langford'em, dla osoby, dla której będzie to pierwsza książka w temacie (poza renomą wydawnictwa) jest te kilka wypowiedzi ich fotografów, niby nic, ale to przyjemny przerywnik, który przypomina także o tej drugiej stronie robienia zdjęć (IMHO lepiej poczytać o takich rzeczach w osobnej literaturze, ale jeśli nie wiadomo co bardziej interesuje czytelnika - technika czy podejście, to może przeważyć ładne wydanie i te kilka słów). Nie szukałbym dalej... jedna albo druga zależnie od tego jak oceniasz aspiracje/predyspozycje/zainteresowania obdarowywanego tudzież obdarowywanej.

RomanS
11-04-2007, 22:13
Szukam książki / prezent /, do nauki podstaw fotografii, dla totalnego laika, co radzilibyście kupić ?

W takiej sytuacji ja poradzilbym - TOM ANG "Fotografia cyfrowa podrecznik", Arkady, W-wa, 2003. Jaszcze w niektorych ksiegarniach mozna ja znalesc nie jestem pewien ale chyba byl dodruk. Zdjecia niebylejakie i mimo encyklopedycznego ukladu ksiazki calkiem dobrze sie ja czyta.

Elmarqo
15-04-2007, 02:23
Poszukuje książki, która będzie zawierała informacje o obróbce RAW-ów i interpretacji histogramów. Nie chciałbym tylko, żeby to była pozycja w której ten aspekt jest traktowany po macoszemu, w formie krótkiego rozdzialiku. Zależy mi na kompleksowym ujęciu tego tematu. Jeśli coś możecie polecić, będę wdzięczny.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Jeszcze jedno, kto jest autorem "Korekcji i separacji"?

Viracocha
15-04-2007, 04:26
Jeszcze jedno, kto jest autorem "Korekcji i separacji"?

Dan Margulis.

trucker
15-04-2007, 07:44
"The New Complete Guide to Wildlife Photography" by JOE McDONALD, jak dotad najlepsza pozycja tego radzaju fotografii jaka wpadla w moje rece.
Mysle ze 40 lat praktyki mowi samo za siebie, facet nie leje wody, krotko i na temat. Kazdy rozdzial dokumentowany jest fantastycznymi zdjeciami zawierajacymi dane ekspozycji i uzyty sprzet. Omawia techniki fotografii wszelkiej zwierzyny( lacznie z insektami) oraz dobor sprzetu.
Goraco poplecam!

Elmarqo
15-04-2007, 12:25
"Real World Camera Raw i Photoshop CS2 - efektywna obróbka cyfrowych zdjęć" - czy ktoś miał do czynienia z tą pozycją i mógłby o niej coś napisać?

kris75
15-04-2007, 13:07
Wlasnie jestem po wstepnej lekturze "Kompozycji..." polecam i to każdemu. Z mankamentow to wyraźnie mi brakuje opisow do zdjec, tak jak to zrobione np. w serii NG.

Vitez
16-04-2007, 00:52
"Real World Camera Raw i Photoshop CS2 - efektywna obróbka cyfrowych zdjęć" - czy ktoś miał do czynienia z tą pozycją i mógłby o niej coś napisać?

Mam ja ale jakos brak czasu na przeczytanie. Gdybys byl z Warszawy to moglbym pozyczyc :roll: .

Elmarqo
16-04-2007, 14:58
Mam ja ale jakos brak czasu na przeczytanie. Gdybys byl z Warszawy to moglbym pozyczyc :roll: .

Dzięki za chęci :) Decyzja zapadła, nabywam!

PiotrWolski
16-04-2007, 17:00
Szanowni,
Witam Was wszystkich przede wszystkim - ponieważ to mój pierwszy post na tym FORUM.

Zdradźcie mi, proszę - dla kompletnego nowicjusza w obyciu z aparatem - jaką pozycję polecicie ?

PW

szycho
16-04-2007, 18:57
..Zdradźcie mi, proszę - dla kompletnego nowicjusza w obyciu z aparatem - jaką pozycję polecicie ?...
No witam na Forum!!! A o jaką "pozycję" ci chodzi?:lol:
Jak dla dotalnego nowicjusza, to może być coklwiek o fotografi, co mówi nie tylko o sprzęcie ale i technikach itp., itd.
np:
"Fotografia Podręcznik" pod red. Ailsy McWhinnie
"Biblia Fatografii" Daniela Lezano

Vitez
16-04-2007, 23:59
Szanowni,
Witam Was wszystkich przede wszystkim - ponieważ to mój pierwszy post na tym FORUM.

Zdradźcie mi, proszę - dla kompletnego nowicjusza w obyciu z aparatem - jaką pozycję polecicie ?



"Szkoła fotografowania" National Geographic.

MMM
22-04-2007, 17:43
Wlasnie jestem po wstepnej lekturze "Kompozycji..." polecam i to każdemu. Z mankamentow to wyraźnie mi brakuje opisow do zdjec, tak jak to zrobione np. w serii NG.
Zakupiłem tę książkę i lekko mnie rozczarowała. To taki elementarz, podstawy kompozycji bez szczegółów. Brakuje przykładowych zdjęć do każdego rozdziału wraz z ich analizą pod kątem przekazywanej wiedzy. Te fotografie które są umieszczone nie wiadomo do czego się odnoszą i czasem sprawiają wrażenie przypadkowych co tym bardziej dziwi że całość jest wydana na papierze kredowym który na pewno podniósł cenę książki.
Ogólnie pozycja nie jest zła, dowiedziałem się kilku nowych rzeczy ale lektura zostawia pewien niedosyt.

szycho
29-04-2007, 19:47
Zakupiłem niedawno The Nature Photographers's Complete Guide to Professional Field Techniques napisaną przez John'a Shaw. Lektura jest bardzo wciągająca, a materiał w niej zawarty i sposób przedstawienia sprawia, że jest to najczęściej używana książka w mojej fotobiblioteczce. Jak komuś j.angielski nie straszny to bardzo polecam.

Premislaus
09-05-2007, 13:13
Ja mam "Praktyczny kurs fotografii" autor Łukasz Gaweł i jak dla mnie początkującego jest to dobra pozycja.

Piere
10-05-2007, 18:43
czy ktoś może spotkał się z tą książką, może czytał ?
http://helion.pl/ksiazki/akty.htm
widziałem dziś tą książkę i bardzo mnie zaciekawiła ... więc pytam czy warto kupić ??

EDIT :
tutaj znalazłem jeszcze fragment tej książki w PDF.
ftp://ftp.helion.pl/online/akty/akty-3.pdf

-Wolf-
10-05-2007, 19:35
"Szkoła fotografowania" National Geographic.

Niedawno zakupiłem. Jak dla mnie bardzo fajnie napisana książka. W księgarni cena trochę wysoka bo 84 zł, ale moim zdaniem warto tyle wydać. Na allegro ktoś ostatnio sprzedawał nowe za niecałe 30 zł.

Zielony
10-05-2007, 20:37
Niedawno zakupiłem. Jak dla mnie bardzo fajnie napisana książka. W księgarni cena trochę wysoka bo 84 zł, ale moim zdaniem warto tyle wydać. Na allegro ktoś ostatnio sprzedawał nowe za niecałe 30 zł.

Ale to pełne (grube/ogólne) wydanie?? :shock: Nówki? Drugie wydanie (z fotografami na okładce czy z babką na koniu)?

adamek
10-05-2007, 23:19
w tej książce o aktach to mnie odraża:

# Dobór parametrów aparatu
# Korzystanie z oprogramowania
# Cyfrowa obróbka zdjęć

to ja jednak wolę album.
;)

-Wolf-
11-05-2007, 10:56
Ale to pełne (grube/ogólne) wydanie?? :shock: Nówki? Drugie wydanie (z fotografami na okładce czy z babką na koniu)?

Dokładnie ta książka.
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://allegro.pl/item193540295_szkola_fotografowania_national_geogr aphic_burian.html).

tmaciak
11-05-2007, 11:02
Ja Szkołę fotografowania NG z "panią na koniu" zanabyłem w Merlinie za 41,50 ostatnio.

adalbert
11-05-2007, 11:17
Nie znalazłem w tym wątku (ani na całym CB) pozycji Johna Bergera - jego prace to już klasyka na uczelniach artystycznych USA - polecam zwłaszcza książkę "O PATRZENIU" ("must-have" dla wszystkich ambitniej traktujących fotografię)

tenmichal
15-05-2007, 10:26
Witam serdecznie,
podobnie jak koledzy z wcześniejszych postów szukam dobrego podręcznika fotografii. Z tego co wyczytałem polecacie Mroczka (ale jak wiadomo jest poza zasięgiem). Wyklarowały mi się dwie pozycje:
1. "Fotografia" John Freeman
2. "Nowy podręcznik fotografii" - John Hedgecoe
Jak uważacie, która z nich jest lepsza? Może jeszcze jakaś inna...
Nie zależy mi na poradniku technicznym, tylko na poradach co do kompozycji, operowania światłem itp.

Pozdrawiam.

Janusz Body
15-05-2007, 10:42
....
2. "Nowy podręcznik fotografii" - John Hedgecoe
...
Nie zależy mi na poradniku technicznym, tylko na poradach co do kompozycji, operowania światłem itp.
...


Zagadnienia które Cię interesują są w tej książce pomiędzy technikaliami. John Hedgecoe wydał też inną książkę "The New Photographers Handbook". Obydwie są podobne. Technika i niewiele o kompozycji.

Przyzwoite pozycje to:

Łukasz Gaweł - Praktyczny kurs fotografii.
Witold Dederko - Światło i cień w fotografii.
Paweł Wójcik - Kompozycja obrazu fotograficznego.

hyzop
15-05-2007, 19:11
" Nowy podręcznik fotografii" niestety nie czytałem, posiadam "Fotografię" Johna Freemana, bardzo dobrze wydana, z dobrze wydrukowanymi zdjęciami, trochę na wstępie jest o sprzęcie ( jak wszędzie), reszta o fotografowaniu z wieloma dobrymi zdjeciami, większość robiona w analogu ale do cyfrowych również się odwołuje, brakuje mi trochę przy opisach fotek parametrów ustawień.

adamek
15-05-2007, 21:12
To ja polecam do tego "portret doskonały" MIchella Busselle - jest pokazane często skąd się brało światło na zdjęciach.

McKane
16-05-2007, 19:51
Zagadnienia które Cię interesują są w tej książce pomiędzy technikaliami. John Hedgecoe wydał też inną książkę "The New Photographers Handbook". Obydwie są podobne. Technika i niewiele o kompozycji.

Przyzwoite pozycje to:

Łukasz Gaweł - Praktyczny kurs fotografii.
Witold Dederko - Światło i cień w fotografii.
Paweł Wójcik - Kompozycja obrazu fotograficznego.

Ksiazka Gawla jest naprawde fajna ... duzo zdjec jest z czego sie uczyc. Ale o tym bylo.

Natomiast ten nowy Dederko to porazka moim zdaniem dla poczatkujacego. W ogole cos z ta ksiazka jest nie tak ... niby porusza wazny temat, niby profesjonalnie ale czyta sie to jak ksiazke kucharska.

Kreon
16-05-2007, 23:47
Natomiast ten nowy Dederko to porazka moim zdaniem dla poczatkujacego. W ogole cos z ta ksiazka jest nie tak ... niby porusza wazny temat, niby profesjonalnie ale czyta sie to jak ksiazke kucharska.
Oj zgadzam sie :roll:. McKane nie wiesz kto mi ja na IRC'u polecil? Z checia bym mu podziekowal :mrgreen:

McKane
17-05-2007, 00:02
Oj zgadzam sie :roll:. McKane nie wiesz kto mi ja na IRC'u polecil? Z checia bym mu podziekowal :mrgreen:

Nie mam pojecia kto Ci ja polecil na IRCu.
Ksiazka nie jest zla, zajmuje sie problemami ktorych daremno szukac w innych pozycjach ale absolutnie nie nadaje sie dla poczatkujacego fotografa. Natomiat jesli ktos sie nastawia na studio/martwa nature to jest lektura obowiazkowa.

bebesky
17-05-2007, 15:21
ale i tak lepszy był jego tata nowego dederki ze swoimi książkami :)

januszP.
18-05-2007, 07:46
Wczoraj wieczorkiem coś mnie natchnęło i wziąłem z mojej biblioteczki fotograficznej książkę Andrzeja A. Mroczka " O fotografowaniu" książeczka jak na dzisiejsze czasy z fatalnym wydrukiem na fatalnym papierze. (wtedy całkiem dobre i jedno i drugie". Książka oddana do druku w roku 1984, wydrukowana i wydana w roku 1987. A wiec równo 20 lat temu. I w tym nostalgicznym czytaniu stwierdziłem dwie zasadnicze sprawy.
1. Te 20 lat w fotografii to prehistoria (a przecież już sam w tym czasie w to się bawiłem)
2. Książka jest rzeczywiście o fotografowaniu.!
Ad. 1. Czyta się w rozdziałach o sprzęcie i materiałach fotograficznych o czymś, czego już właściwie dawno nie ma. Marzeniem w tych czasach polskich i nie tylko zawodowców był topowy Canon A-1. Windery mechaniczne i "elektroniczne" cuda odkryć i techniki, o których dzisiaj być może młodzi użytkownicy forum nie wiedzą nic, ( bo i skąd?). O błonach i innych materiałach nie wspomnę bo to zupełna skamielina!
Ad. 2 Książka jest rzeczywiście o fotografowaniu czyli jak robić samemu dobre zdjęcia a nie jak obsługiwać aparat i inne gadżety, żeby zdjęcia "wyszły w aparacie". Książka nie jest - jak się dzisiaj masowo spotyka- kolejną instrukcją obsługi aparatu fotograficznego i tutorialem jak obrobić to co nie wyszło fotografowi w którymś z wielu programów do obróbki. Nie rozpędzając się w opisach stwierdzam, że kto się chce nauczyć prawdziwej fotografii musi sięgnąć -przynajmniej czasem do starych książek.
A co do technicznych aspektów fotografii. Pan A. Mroczek pozwolił sobie na bardzo krótkie zamieszczenie swoich wyobrażeń jak technicznie rozwinie się fotografia i jak będzie wyglądała sprzętowo puentując:
cyt.” Co będzie jak książka zostanie wydrukowana?. A jaki stan techniki fotograficznej będzie wtedy, gdy książka zostanie oprawiona? A wówczas, gdy wreszcie dotrze do księgarni? Nie wiem-nie jestem wróżbitą.”.
I teraz sam być może z uśmiechem mówi do siebie- kurcze wyobraźnia tego nie mogła ogarnąć.
To co się wydarzyło przez te 20 lat przerosło o lata świetlne moje wyobrażenia!
Moje Panie Andrzeju tym bardziej. Ale strasznie się cieszę, że mogłem i nadal mogę w tym uczestniczyć! I cieszę się, że są jeszcze Pana książki „O FOTOGRAFOWANIU”
Polecam wszystkim szczególnie młodym adeptom pasji fotografowania zaglądanie do książek z tamtych czasów. Warto dowiedzieć się skąd się to wszystko wzięło.

Janusz Body
18-05-2007, 20:02
Wczoraj wieczorkiem coś mnie natchnęło i wziąłem z mojej biblioteczki fotograficznej książkę Andrzeja A. Mroczka " O fotografowaniu" [.......]
1. Te 20 lat w fotografii to prehistoria (a przecież już sam w tym czasie w to się bawiłem).....
[...]
Polecam wszystkim szczególnie młodym adeptom pasji fotografowania zaglądanie do książek z tamtych czasów. Warto dowiedzieć się skąd się to wszystko wzięło.

:) Zrobiłem to samo kilka tygodni temu. Wnioski miałem właściwie identyczne :) Człowiek czyta i oczy ze zdumienia przeciera, bo sam juz zapomniałem jak to było kiedy na rynku królował "Foton", "Fotopan HL" a zamiast ISO 100 mówiło się 21 DIN :)

Pozdrówka :)

Kati
18-05-2007, 21:33
No więc ja jestem młodą adeptką fotografii, zwłaszcza stażem młodą – ale od dawna osadzoną, że tak to ujmę, w grafice reklamowej, gazetowej – i przeczytane "O fotografii" – drastycznie przemeblowało mi w głowie – zaczełam zupełnie inaczej "obrabiać" zdjęcia, zwłaszcza czarnobiałe. Zaczełam obserwować otoczenie pod innym kątem. Po prostu niezły kopniak:roll: Ale w czasie lektury musiałam robić częste przerwy - chyba z wiekiem percepcja mi wysiada - potrzebowałam więcej czasu, żeby przemyśleć... przetrawić...

Kati
i moje skromniutkie G7

Reno
20-05-2007, 22:52
Natomiast ten nowy Dederko to porazka moim zdaniem dla poczatkujacego. W ogole cos z ta ksiazka jest nie tak ... niby porusza wazny temat, niby profesjonalnie ale czyta sie to jak ksiazke kucharska.
McKane, przymierzam się do zakupu Dederki, myślałam właśnie o tym nowym wydaniu - czytałeś też stare? Jest drastyczna różnica na niekorzyść? Myślałam, że to nowe wydanie będzie aktualniejsze pod względem techniki.

SebaWolf
24-05-2007, 12:17
czy ktoś przeglądał lub ma którąś z tych książek
https://canon-board.info/imgimported/2007/05/51ZjjJjfVkL_SS500_-1.jpg
źródło (http://ec1.images-amazon.com/images/I/51ZjjJjfVkL._SS500_.jpg)
https://canon-board.info/imgimported/2007/05/51H6CWMCNDL_SS500_-1.jpg
źródło (http://ec1.images-amazon.com/images/I/51H6CWMCNDL._SS500_.jpg)

minek
24-05-2007, 12:44
Instrukcja od aparatu nie wystarczy?
Są tam jakieś ukryte funkcje tego aparatu opisane, może jak instalować gierki do grania w pociągu? Nie rozumiem, jak można łączyć dwie tak skrajnie różne rzeczy jak Canon 5D i fotografię ... (-:

SebaWolf
24-05-2007, 12:57
Instrukcja od aparatu nie wystarczy?
Są tam jakieś ukryte funkcje tego aparatu opisane, może jak instalować gierki do grania w pociągu? Nie rozumiem, jak można łączyć dwie tak skrajnie różne rzeczy jak Canon 5D i fotografię ... (-:

no taki arkanoid lub coś podobnego to by było coś,
a tak na poważnie to pytam czy można dowiedzieć się z tego czegoś pożytecznego czy też jest to tylko okazja dla autora na wyciągnięcie kilku $ od kupujacego

McKane
26-05-2007, 16:52
McKane, przymierzam się do zakupu Dederki, myślałam właśnie o tym nowym wydaniu - czytałeś też stare? Jest drastyczna różnica na niekorzyść? Myślałam, że to nowe wydanie będzie aktualniejsze pod względem techniki.

Starszych nie czytalem niestety wiec niewiele Ci pomoge. Jesli interesuje Cie to jak bedzie wygladala twarz przy oswietleniu przednio gorno bocznym i dziesiatkach innych ustawien lamp to jest ksiazka dla Ciebie :)

Jest to jak wyzej pisalem pozycja specyficzna ... ja skorzystalem na lekturze (chociaz nie tak bardzo jak sie spodziewalem) ale sadze ze dla wielu osob ta ksiazka bedzie zupelnie nieprzydatna. Moze tez za cienki jestem w te klocki i malo do mnie dotarrlo co jest bardzo prawdopodobne.

Pozdrawiam

renes
28-05-2007, 15:03
Czy znacię jakąś dobrą pozycję poświęconą wyłącznie obróbce zdjęć czarnobiałych w CS2?

szycho
28-05-2007, 15:24
W sobotę wpadła mi w ręce fajna ksiażka o fotografii przyrodniczej: Jerzy Grzesiak – Fascynacje (http://wag-arsenal.eu/kat/fol013.php?PHPSESSID=190c1bfe42ab3b675362f0742ea7e 5cf). 64 strony bogato ilustrowane zdjęciami i opisami autora. Kilka którkich opwiadań z cyklu "jak powstało to zdjęcie", i cały rozdział (niedługi, ale na temat) dotyczący fotografii zwierząt w środowisku naturalnym. Bardzo jestem zadowolony z tej książeczki, fajnie się czyta. Polecam wszystkim chcącym rozpocząć przygodę z fotografią przyrody. Brakuje mi tylko opisów technicznych "exif'a" pod fotkami.

root
06-06-2007, 12:40
czy ktoś ma może książkę "praktyczny kurs fotografii" hedgecoe'a john'a ? dobra jest ?

mala_mi
17-06-2007, 23:30
Może i czytanie książek o tym jak się fotografuje jest bezsensowne ale warte poświęcenia uwagi są ksiązki o fotografiach - gdzie opisane są intencje autora, jego otoczenie, inspiracje itp. Rzeczy te nie zawsze można wypatrzyc na zdjęciu:)

Polecałabym przeczytanie Odwagi Patrzenia i Światło i Mrok - książki wydane przez Fundecję Edukacji Wizualnej, jeżeli ktoś odwiedził tegoroczny Fotofestiwal w Łodzi to miał okazję się z nimi spotkać.

energia_ki
18-06-2007, 00:09
Polecałabym przeczytanie Odwagi Patrzenia i Światło i Mrok - książki wydane przez Fundecję Edukacji Wizualnej, jeżeli ktoś odwiedził tegoroczny Fotofestiwal w Łodzi to miał okazję się z nimi spotkać.

gdybyś jeszcze podała autora/autorów, byłoby miło
wiem, każdy może sobie wguglać, ale jednak byłoby ludziom trochę wygodniej...
[ale i bez tego zaraz sobie wguglam, bo jestem ciekawa :smile: ]

adalbert
18-06-2007, 13:39
http://www.xexe.pl/sklep/3/71992/ <---- NP.TU :)

Opracowanie Zbiorowe/ Wydawca: Fundacja Edukacji wizualnej
Link do chyba najtańszej księgarni w internecie :) niewiele osób ją zna...
http://www.xexe.pl/sklep/3/71992/0&a=szukaj&sz_keyword=odwaga%20patrzenia&sz_gr_id=3
Np. Historia fotografii światowej kosztuje tylko 219zł
http://www.xexe.pl/sklep/243/71883

Przy okazji (chyba nikt w tym wątku tych pozycji nie wymieniał) POLECAM:
"Fotografia - mowa ludzka perspektywy teoretyczne"
URSZULA CZARTORYSKA
i tej samej autorki:
"Fotografia - mowa ludzka"
[To w sumie książki dla tych, którzy nie mieli szczęścia/okazji sięgnąć po PRZYGODY PLASTYCZNE FOTOGRAFII]

Dla poszukujących - dobre księgarnie internetowe - stricte fotograficzne:
1. http://www.f5-ksiegarnia.pl/
2. http://www.fotoszop.pl/

energia_ki
18-06-2007, 17:16
adalbercie, wdzięczne ukłony za linki zasyłam :D
a może jeszcze powiesz - albo mala mi niech powie - czyje eseje zamieszczono w 'Odwadze patrzenia'?
bo choć tytuł piękny [ciekawe, czy ktoś świadomie zainspirował sie 'Męstwem bycia' Paula Tillicha, czy to przypadek], to nie nalezy sie nim kierowac, a klasą autorów



Dla poszukujących - dobre księgarnie internetowe - stricte fotograficzne:[/B]
1. http://www.f5-ksiegarnia.pl/

i po co ja tam zajrzałam, nieszczęsna?
mają album Maria Giacomelli:!: - za prawie 300 zł, więc nic z tego :cry:

adalbert
18-06-2007, 17:50
...czyje eseje zamieszczono w 'Odwadze patrzenia'?
...
:D odpowiedź na Twoje pytanie - tutaj:
http://www.f5-ksiegarnia.pl/nowy_podzial.asp?id=492&kat=03
(jeszcze nie czytałem... zamówiłem :) ma dotrzeć w środę/czwartek)

adamek
18-06-2007, 18:04
energia_ki: przepraszam :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

energia_ki
18-06-2007, 21:30
:D odpowiedź na Twoje pytanie - tutaj:
http://www.f5-ksiegarnia.pl/nowy_podzial.asp?id=492&kat=03


nooooooo pięknie się wykazałam... ślepotą :mrgreen:
[rumienic sie nie będę :-) ]


energia_ki: przepraszam :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

proszę :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

maci78
05-07-2007, 01:21
http://fotosklepik.pl/index.php?products=product&prod_id=2

taki rarytas :) tyle czasu wisi i jeszcze żaden CB-man sie nie rzucił ;)

CamelXP
06-07-2007, 22:39
Calkiem sympatyczna ksiazka, mozna sobie do poduszki po pare stron czytac jak powiesc, nie jak podrecznik

Canclerz
14-07-2007, 00:37
"Still life and special effects photography
a guide to professional lighting techniques" Roger Hicks, Frances Schultz

Piętnaście stron wprowadzenia, w tym, opis piktogramów, podstawowy opis rodzajów lamp studyjnych, a potem:
schemat ustawienia lamp, opis, zdjęcie,
schemat ustawienia lamp, opis, zdjęcie,
i tak przez prawie trzysta stron. Cudo dla takiego lajkonika jak ja. Znajomość angielskiego jest przydatna, ale nie jest to warunek konieczny do korzystania z tej książki. Wszystko jest fantastycznie rozrysowane. Koszt w amazon.com jakieś 25$ z przesyłką do Bolandy.

Czarek
14-07-2007, 05:41
Czy może ktoś czytał tą książkę http://www.f5-ksiegarnia.pl/nowy_podzial.asp?id=734&kat=06

arturs
14-07-2007, 12:10
"Still life and special effects photography
a guide to professional lighting techniques" Roger Hicks, Frances Schultz

Piętnaście stron wprowadzenia, w tym, opis piktogramów, podstawowy opis rodzajów lamp studyjnych, a potem:
schemat ustawienia lamp, opis, zdjęcie,
schemat ustawienia lamp, opis, zdjęcie,
i tak przez prawie trzysta stron. Cudo dla takiego lajkonika jak ja. Znajomość angielskiego jest przydatna, ale nie jest to warunek konieczny do korzystania z tej książki. Wszystko jest fantastycznie rozrysowane. Koszt w amazon.com jakieś 25$ z przesyłką do Bolandy.

Dzięki za info.. właśnie czegoś takiego poszukiwałem (a właściwie żona ;) )
I kupiłem na allegro za 62 zł..
Pozdrowienia..
Artur

P.S. jest też tu: http://humalibra.pl/?site=zakupy&id_produktu=3261

Canclerz
14-07-2007, 12:16
Dzięki za info.. właśnie czegoś takiego poszukiwałem (a właściwie żona ;) )
I kupiłem na allegro za 62 zł..
Pozdrowienia..
Artur

P.S. jest też tu: http://humalibra.pl/?site=zakupy&id_produktu=3261

No to fajnie, że się przydało :) Pozdry.

hyzop
21-07-2007, 19:20
P.S. jest też tu: http://humalibra.pl/?site=zakupy&id_produktu=3261

Towar niedostepny

arturs
21-07-2007, 23:49
Widocznie to był ten egzemplarz co go kupiłem na allegro.. ;)
Książka już dotarła.. bardzo fajne przykłady - "jak krowie na rowie" - pokazoano jakustawiano i jakie lampy i zdjęcie wynikowe..

Pozdrawiam

Zielony
22-07-2007, 13:09
Towar niedostepny




Witam,
niestety wyprzedałem wszystkie egzemplarze z niedawnej dostawy a następną przewiduję na wrzesień. Wtedy także można się spodziewać u mnie tej ksiażki.
Pozdrawiam


Taką otrzymałem odpowiedź. Pozostaje zamówić na amazon'ie tyle że tam wychodzi drożej.

pavlc
23-07-2007, 23:03
Towar niedostepny

Jest tutaj

http://www.kapitalka.pl/Sztuka/Fotografia/Still-Life-and-Special-Effects-Photography-Hicks-Roger-Schulz-Frances/

i tutaj

http://www.bookarest.pl/product_info.php?products_id=54930&osCsid=ac52108fc6b0a807484c6457b5533fe8


troche drozej ale jest

adalbert
23-07-2007, 23:14
50% różnica w cenie ... to faktycznie "trochę" drożej ;)

fyrste
04-08-2007, 17:36
Czy ktoś z Was spotkał się z podobnymi książkami do tego tytułu: Patrick Chauvel "Reporter wojenny" ?

Jeśli nie czytaliście to polecam. Bardzo fajna lektura.

luter78
17-08-2007, 00:40
a wie ktoś może czy gdzieś można dostać jeszcze Mroczka "książka o fotografowaniu" lub ma ktoś ją w e-booku?

chavez
17-08-2007, 10:04
Teraz to już tylko z drugiej ręki chyba, że masz 999zł to został ostatni egzemplarz w wydawnictwie ;) .
Poszukaj np. na allegro.
Z tego co wiem to nikt nie przerobił tej książki na wersję elektroniczną... przynajmniej nigdzie nie można jej znaleźć.

sniper88
17-08-2007, 16:55
Poszukaj np. na allegro.

Ceny tam nie spadaja ponizej 200zl, a w ksiegarniach kosztowala ok 90zl, tyle ze teraz jej juz w nich nie ma:?

rbit9n
17-08-2007, 16:59
Ceny tam nie spadaja ponizej 200zl, a w ksiegarniach kosztowala ok 90zl, tyle ze teraz jej juz w nich nie ma:?

I nie będzie, Pan Mroczek konsekwentnie nie zgadza się na kolejne wydania. Jak płaciłem 150 za Mroczka na aledrogo myślałem, że to przegięcie, ale teraz dopiero masa.

sniper88
17-08-2007, 17:06
I nie będzie, Pan Mroczek konsekwentnie nie zgadza się na kolejne wydania.
Ja o tym pierwsze slysze, wiecie dlaczego:?:

Plaut
27-08-2007, 16:58
Najwidoczniej ma juz dość :)
"Książka o fotografowaniu" jest przez wielu fotografów uwarzan za swoista biblie wiec zedko ktory by chcial sie jej pozbyc.

hyzop
27-08-2007, 19:18
Ja o tym pierwsze slysze, wiecie dlaczego:?:

Przestała by być kultowa, gdyby rynek został nasycony.

sniper88
31-08-2007, 15:08
Przestała by być kultowa, gdyby rynek został nasycony.

To wzial by sie zabral za pisanie jeszcze lepszej:D
Powstala by biblia fotografow v2.0;)

sniper88
31-08-2007, 17:28
Z tego co ja wyczytalem to jak narazie jest to najlepsze zrodlo wiedzy, ale niedostepne:? Jak ktos bedzie chcial sprzedac za normalna cene, albo znajdzie wersje elektroniczna to prosze o info na pw;)

APP
01-09-2007, 08:51
Ja też piszę się na link na PW jeśli gdzieś wypłynie wersja elektroniczna, ew. egzemplarz oryginalny za ludzkie pieniądze.

Głupio, bo głupio - zamierzałem uczciwie dać zarobić autorowi i wydawnictwu, ale w świetle zaistniałej sytuacji (wyczerpany nakład i bardzo duży popyt) ich polityka jest dziwna. Wszyscy by skorzystali - autor, wydawnictwo, czytelnicy. Sam popędziłbym do księgarni nawet gdyby były już te pdf'y.
Jeśli przyjąć teorię o "kultowości", to drastycznie zmieniałoby to wyobrażenie o autorze i przeczyło temu co (przynajmniej ja) tu i tam o A.M. wyczytałem - jeśli ktoś może podać jakiś racjonalny powód, dla którego autor może nie zgadzać się na wznowienie (ogólnie, ale może są i przecieki o tym konkretnym przypadku), to ja z chęcią o tym przeczytam (kłótnia z wydawcą... ? heh).

McKane
01-09-2007, 11:01
Nie no tez nie przesadzajcie z ta "kultowoscia". To przez taki mit ksiazka jest trudno dostepna badz niesamowicie droga.
To w miare przyzwoita pozycja o fotografowaniu gdzie sprzet nie odgrywa glownej roli natomiast sluzy do realizowania pewnych koncepcji. I co ciekawe (o czym pewnie niewiele napalonych na nia osob wie) tym sprzetem sa najczesciej wielko badz srednioformatowe aparaty analogowe, uzywane z zewnetrznym swiatlomierzem i cholernie drogimi filtrami.

robgr85
02-09-2007, 02:47
Nie no tez nie przesadzajcie z ta "kultowoscia". To przez taki mit ksiazka jest trudno dostepna badz niesamowicie droga.

co chwilę czyta się że ta książka zmieniła coś, pokazała trochę inny sposób patrzenia itp itd. co w tym dziwnego że ludzie chcieliby to poczytać?

McKane
02-09-2007, 10:22
co chwilę czyta się że ta książka zmieniła coś, pokazała trochę inny sposób patrzenia itp itd. co w tym dziwnego że ludzie chcieliby to poczytać?

Nic w tym dziwnego ze ktos chce przeczytac ksiazke. Ale uznawanie jej za pozycje kultowa to spora przesada.

adamtg
02-09-2007, 14:40
A ja mam pytanie o dobrą książkę o Photoshopie CS3 (będziemy mieli takie w szkole od tego roku, więc warto coś więcej wiedzieć) i o Photoshopie Elements 5.0 (prawdopodobnie się na niego pokuszę:wink: ). Ktoś może coś polecić ?:wink:

adamek
02-09-2007, 15:01
o w mordę.
Co to za szkoła??
u mnie w LO to ja miałem jeszce dosa. ;)
(a jestem przecież tylko parę lat od Ciebie starszy...)

adamtg
02-09-2007, 15:07
Salezjański Ośrodek Szkolno Wychowawczy (SOSW), jesteśmy szkoła integracyjną mamy gimnazjum, LO, Zawodówkę, i jednym z kierunków jest drukarstwo, i oni tam często korzystają z PS i innych, a ja sobie często na komputerach w szkolę siedzę, bo jestem jakby odpowiedzialny za stronę medialną wszelkich imprez i w ogóle szkoły.;)
Pytanie nadal aktualne. ;)

robgr85
02-09-2007, 15:25
generalnie też sporo zależy do czego będziesz chciał wykorzystywać photoshopa - myślę że warto się rozejrzeć za książkami Scotta Kelby'ego - nie wiem czy coś już napisał o cs3, ale prawdopodobnie tak :P

Pozdrawiam,

sniper88
02-09-2007, 15:33
generalnie też sporo zależy do czego będziesz chciał wykorzystywać photoshopa - myślę że warto się rozejrzeć za książkami Scotta Kelby'ego - nie wiem czy coś już napisał o cs3, ale prawdopodobnie tak :P

Ostanio przerzucilem dosc dokladnie te ksiazke w empiku, i jedno co o niej moge powiedziec to to, ze nie ma w niej niczego nieopisanego w darmowych tutkach z sieci. W sumie to poza symulacja szarej polowki nie znalazlem w niej nic nowego, co nie zmienia faktu ze ksiazka jest bardzo dobra:)

McKane
02-09-2007, 15:39
Ostanio przerzucilem dosc dokladnie te ksiazke w empiku, i jedno co o niej moge powiedziec to to, ze nie ma w niej niczego nieopisanego w darmowych tutkach z sieci. W sumie to poza symulacja szarej polowki nie znalazlem w niej nic nowego, co nie zmienia faktu ze ksiazka jest bardzo dobra:)

W sumie patrzac od tej strony nie ma ksiazki do PSa na tym swiecie, ktora poruszalaby zagadnienia nigdy nie omawiane w Internecie :) W ten sposob doszlismy do wniosku ze nie ma sensu kupowac ksiazek o ile ma sie dostep do netu, zna sie kilka jezykow, i mase wolnego czasu zeby to wszystko znalezc.

robgr85
03-09-2007, 04:45
Ostanio przerzucilem dosc dokladnie te ksiazke w empiku, i jedno co o niej moge powiedziec to to, ze nie ma w niej niczego nieopisanego w darmowych tutkach z sieci. W sumie to poza symulacja szarej polowki nie znalazlem w niej nic nowego, co nie zmienia faktu ze ksiazka jest bardzo dobra:)



W sumie patrzac od tej strony nie ma ksiazki do PSa na tym swiecie, ktora poruszalaby zagadnienia nigdy nie omawiane w Internecie W ten sposob doszlismy do wniosku ze nie ma sensu kupowac ksiazek o ile ma sie dostep do netu, zna sie kilka jezykow, i mase wolnego czasu zeby to wszystko znalezc.


sniper - mimo iż wszystko można znaleźć w sieci, uważam że dobrze mieć wszystko pod ręką, w jednym miejscu - a jeśli na papierze to kolejny plus.

sniper88
03-09-2007, 07:30
Z tym sie napewno zgodze;) Ja tylko chcialem napisac, ze jezeli juz ktos przerobil dosc duzo tutoriali, i w razie potrzeby wie gdzie szukac jemu potrzebnych, to niekoniecznie musi wydawac te 70zl:)

robgr85
03-09-2007, 15:44
Z tym sie napewno zgodze;) Ja tylko chcialem napisac, ze jezeli juz ktos przerobil dosc duzo tutoriali, i w razie potrzeby wie gdzie szukac jemu potrzebnych, to niekoniecznie musi wydawac te 70zl:)

skoro nie szukasz książki to trzeba było zapytać o linka do dobrych tutoriali:


http://www.russellbrown.com/

poprostu wyśmienite tutoriale. Nie potrzebujesz już żadnej książki.

sniper88
03-09-2007, 16:27
ja dorzuce www.tutorialized.com ;)

jedrucha
13-09-2007, 14:17
Jeszcze odnośnie "Książki o fotografowaniu" A. M. - ktoś nieźle przesadza z ceną korzystając z faktu iż autor nie zgadza się na wznowienie:
http://www.allegro.pl/item244209358_ksiazka_o_fotografowaniu_andrzeja_mr oczka_wawa.html
kopara mi trochę opadła :shock:

McKane
13-09-2007, 14:19
Jeszcze odnośnie "Książki o fotografowaniu" A. M. - ktoś nieźle przesadza z ceną korzystając z faktu iż autor nie zgadza się na wznowienie:
http://www.allegro.pl/item244209358_ksiazka_o_fotografowaniu_andrzeja_mr oczka_wawa.html
kopara mi trochę opadła :shock:

Mocno to przesadza Cezary Dybowski ktory wystawia te ksiazke za 999 :)

jedrucha
13-09-2007, 14:21
Mocno to przesadza Cezary Dybowski ktory wystawia te ksiazke za 999 :)

cóż, bez komentarza...

Berials
13-09-2007, 14:34
A co sądzicie o kupowaniu tutoriali na allegro? W sumie tanio ale jak się ma cena do jakości?

sniper88
13-09-2007, 15:00
Jezeli nie szukasz czegos kosmicznie trudnego w tutorialach, to spokojnie wystarczy google;)

sc0rpion_f
13-09-2007, 16:03
Ja tez szukam tej ksiazki i szukam.Mailowalem nawet do autora,ktory owszem, powiedzial ze wznowien nie bedzie w ciagu najblizszego roku,ale nie dlatego ze nie chce tylko dlatego ze pracuje nad inna ksiazka i nie ma poprostu czasu.
A jak przeczytalem o tej skrzynce piwa to z wrazenia sie zarejestrowalem :D.
Tak wiec niniejszym witam wszystkich:).

A do piwka rowniez sie dokladam,rzecz jasna :D.
Pzdr.

APP
13-09-2007, 17:52
Mailowalem nawet do autora,ktory owszem, powiedzial ze wznowien nie bedzie w ciagu najblizszego roku,ale nie dlatego ze nie chce tylko dlatego ze pracuje nad inna ksiazka i nie ma poprostu czasu.

Jeśli tak było, to mamy z jednej strony cień nadziei :shock:, a z drugiej znów jakiegoś dziwoląga :? , bo na co autor gotowej książki "musi" poświęcić czas przy wznowieniu wydania? Chyba, że kroją się jakieś zmiany w "potencjalnym" następnym, hmmm. Jestem ciekaw co takiego zdążyło się w niej zdezaktualizować przez ten czas (?).

W każdym razie, dzięki za informację sc0rpion_f.

sc0rpion_f
13-09-2007, 18:42
Jeśli tak było, to mamy z jednej strony cień nadziei :shock:, a z drugiej znów jakiegoś dziwoląga :? , bo na co autor gotowej książki "musi" poświęcić czas przy wznowieniu wydania? Chyba, że kroją się jakieś zmiany w "potencjalnym" następnym, hmmm. Jestem ciekaw co takiego zdążyło się w niej zdezaktualizować przez ten czas (?).
W każdym razie, dzięki za informację sc0rpion_f.
Hmm cien nadziei faktycznie jest,jednoczesnie musze wystapic w obronie autora,ktory w zadnym razie dziwolagiem nie jest;-) .na potwierdzenie wklejam co mi odpisal:

"Witam
Dziękuję za e-maila i zainteresowanie się moją książką – niestety nie mogę nic poradzić ponieważ oba nakłady zostały kompletnie wyczerpane, Koroprint sprzedał nawet uszkodzone egzemplarze. Będą zabiegał o trzecie wydanie, ale do niego książka musi zostać uzupełniona i nieco przerobiona a teraz jestem zajęty inną książką i dopiero po oddaniu jej do wydawnictwa będę mógł się zająć modernizacją poprzedniej.

Może jakaś biblioteka ma egzemplarz – tego nie wiem.

Łączę pozdrowienia

Andrzej A. Mroczek"


To ja powoli zacznę dzisiaj skanować i gdzieś sobie te skany zarchiwizuję. PDFa zrobić nie umiem, obrazki jeno. Jak mi się ktoś do tego archiwum włamie, to oczywiście będzie prokuratura, policja itp, no ale może sobie te obrazki pościąga... Zobaczymy. ;-)

Bedziesz mial moja(i zapewne nie tylko moja) dozgonna wdziecznosc ;-).Jak w piosence: "Panie Janku,Pan sie nie boi,cale Cannon Board za Panem stoi" :D

APP
13-09-2007, 18:50
Prostuję - "dziwoląg" to nie było oczywiście o autorze, tylko o sytuacji. Cytat mail'a rzuca nieco dodatkowego światła na sprawę.

sc0rpion_f
13-09-2007, 18:53
Wiem,wiem :).Przeca nie zarzucam ze obraziles autora :).
Zart Twoj wyrafinowany o formie subtelnej wychwycic mi sie udalo :P

Tomasz Golinski
14-09-2007, 14:18
Trochę posprzątałem do tego wątku: http://canon-board.info/showthread.php?t=25876

jinks
14-09-2007, 21:04
Jesli ktoś jest z Krakowa to Książkę Pana Mroczka mozna kupić w Camelocie. Przynajmniej tak było podczas festiwalu "Miesiąc Fotografii w Krakowie".

sniper88
14-09-2007, 21:11
Na stronie jest napisane, ze nie maja tej ksiazki. Ale zadzwonie i sie dopytam:) Dzieki za info;)

serbio
25-10-2007, 02:38
Może kogoś zainteresuje ta pozycja
http://fotopolis.pl/index.php?n=6502
Pozdrawiam

arturs
04-11-2007, 00:07
"Still life and special effects photography
a guide to professional lighting techniques" Roger Hicks, Frances Schultz

Piętnaście stron wprowadzenia, w tym, opis piktogramów, podstawowy opis rodzajów lamp studyjnych, a potem:
schemat ustawienia lamp, opis, zdjęcie,
schemat ustawienia lamp, opis, zdjęcie,
i tak przez prawie trzysta stron. Cudo dla takiego lajkonika jak ja. Znajomość angielskiego jest przydatna, ale nie jest to warunek konieczny do korzystania z tej książki. Wszystko jest fantastycznie rozrysowane. Koszt w amazon.com jakieś 25$ z przesyłką do Bolandy.


Witam..
Parę miesięcy ktoś też poszukiwał tej książki (ostatnią z tamtej dostawy kupiłem na allegro) - przypadkiem na nią teraz trafiłem i wygląda że jest dostepna za normalne pieniądze:
http://humalibra.pl/?site=zakupy&id_produktu=3261

aqua
04-11-2007, 21:20
http://www.zonerpress.pl/fotografia-c-1.html

olgajam
09-11-2007, 22:22
Ktoś wcześniej pytał o książkę do Elementsow 5.0

Polecam tą pozycję, jest b. dobra:
http://www.amazon.com/Photoshop-Elements-5-Missing-Manual/dp/0596527284/ref=sr_1_1/104-8216934-1058361?ie=UTF8&s=books&qid=1194639150&sr=1-1

Kupiłam tez to, niezle:
http://www.amazon.com/Adobe-Photoshop-Elements-Maximum-Performance/dp/0240520483/ref=sr_1_7/104-8216934-1058361?ie=UTF8&s=books&qid=1194639290&sr=1-7

Cenowo nie wychodzi to ażtak strasznie. Dwie ksiazki z duzymi upustami to ok 46$ plus ok 13$ za shipment 2 książek. Czyli 60$ x 2.6pln/$ = ok 160pln. Za polskie wydania zapłaciłoby sie pewnie ok 120-130pln.

radmro
25-11-2007, 16:45
Dla fanów grupy VII i agencji Magnum:
John G. Morris, Zdobyć zdjęcie. Moja historia fotografii prasowej.
http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,529560.html
Zapowiada sie bardzo ciekawie...

comatus
25-11-2007, 17:22
Zapomniałem tytułu jednej książki. Coś chyba o kompozycji w tytule. Na okładce różowa ściana z niebieskim oknem. Kojarzy ktoś?

radmro
25-11-2007, 17:29
Paweł Wójcik, Kompozycja obrazu fotograficznego.
http://www.kompozycja.com/kompozycja.html

comatus
25-11-2007, 17:53
Dzięki :)
Można ją kupić i czytać? Bo chyba juz była w tym wątku polecana, ale nei pamiętam.

radmro
25-11-2007, 17:59
Kupić można choćby na allegro:
http://www.allegro.pl/item274088541_kompozycja_obrazu_fotograficznego_pa wel_wojcik.html
Co do treści, to Ci nie powiem - nie czytałem. Okładka mi zapadła w pamięć.

comatus
25-11-2007, 22:32
Już nie można :P
A o treść mi właśnie chodzi :)

RNz
25-11-2007, 22:35
Już nie można :P
A o treść mi właśnie chodzi :)

Jak dla mnie za bardzo jałowa. Mało praktycznych porad, ale chyba warto przeczytać.

comatus
25-11-2007, 23:07
Jak dla mnie za bardzo jałowa. Mało praktycznych porad, ale chyba warto przeczytać.

A czy warto kupić i przeczytać :confused:

RNz
25-11-2007, 23:29
Jakiś czas temu kupiłem, przeczytałem i nie żałuję :-)

mirhon
27-11-2007, 12:35
"Ekspozycja bez tajemnic" Bryan Peterson

http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,566948.html#fullinfo

Skylines
27-11-2007, 12:38
"Akty Fotografia Cyfrowa dla profesjonalistów" Roderick Macdonald

ostatnio czytałem coś takiego i bardzo mi się podobała

Vitez
27-11-2007, 16:04
"Fotograf, fotografia, prawo" - mec. Wojciech Orżewski
http://www.wydawca.com.pl/?s__karta.id__50

Wczoraj do mnie doszła i wstępnie wydaje się być całkiem ciekawa, choć trzeba być odpornym na zawijasy terminologii prawniczej.
Podoba mi się szczególnie podpieranie wielu teoretycznych przepisów praktyką - czyli faktycznym orzecznictwem sądu.

aqua
27-11-2007, 18:53
Już nie można :P
A o treść mi właśnie chodzi :)

Penie beda jesze te ksiazki bo je obserwuje na Allego i co jaks czas sie pojawija.

Nie wiem czy wlasnie ta ksiazke mam w dokumecie worda, musze sprawdzic, jesli to ta to moge podeslac zaintersowanym

daddylonglegs
28-11-2007, 23:03
Poszukuje bibli CS2 z Wrocławia, jeżeli ktoś masz do pożyczenia do skserowania pisać na PW :)

maxpawel
29-11-2007, 13:31
Weszła do sprzedaży książka "Fotografia ślubna". Opis znajduje się na www.kompozycja.com a kupić można na www.ksiegarniafotograficzna.pl
Książka ta nie jest przeznaczona dla zawodowców, ci wiedzą wystarczająco dużo. Natomiast jest adresowana do tych wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią ślubną, ale nie mogą to być zupełnie początkujący. Jej okładka:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.kompozycja.com/hid_mc_gfx/okladka_sluby.jpg)

balta
29-11-2007, 14:06
hmm Google milczą o owym autorze fotografii .. czyżby amator napisał książkę ?

maxpawel
29-11-2007, 14:19
hmm Google milczą o owym autorze fotografii .. czyżby amator napisał książkę ?

http://www.kompozycja.com/aboutme.html

bakulik
29-11-2007, 14:20
czyżby amator napisał książkę ?

Trochę już napisał... http://www.kompozycja.com/aboutme.html Doświadczenie fotograficzne ma. Mnie się skojarzył od razu z "Lampą błyskową...".

kris75
29-11-2007, 16:14
a mi z Kompozycje obrazu fotograficznego

Vitez
29-11-2007, 18:05
hmm Google milczą o owym autorze fotografii .. czyżby amator napisał książkę ?

maxpawel = Paweł Wójcik . Czyli pytania do autora możemy bezpośrednio na forum zadawać 8)