PDA

Zobacz pełną wersję : SONY R1 - konkurencja dla lustra ?



Cichy
04-12-2005, 22:35
Miałem przyjemność przetestować Sony R1 - pierwszy kompakt z matrycą CMOS "lustrzankowych" wymiarów. Muszę przyznać szczerze, że jestem pozytywnie zaskoczony. Przy czułościach ISO 160-200 aparat ten generuje lepsze i ostrzejsze foty niż mój 20d z podpiętym Tamronem. ISO 400 wygląda jeszcze akceptowalnie, ISO 800 już szumi gorzej niż ISO 1600 w Canonie. Ale obiektyw Zeissa naperawdę świetnie rysuje i przy tej matrycy pokazuje, na co go stać..

Zaraz zapodam jakiś sample.

Robson01
04-12-2005, 22:48
Ja co prawda zdjęć nie porównywałem, ale miałem w rękach R1. Wizualnie moim zdaniem napompowana 828 - niezbyt przypadła mi do gustu.
A tak na marginesie gdzie się podział Cichy Twój poprzedni avatar :-) fajniejszy był.

Jac
04-12-2005, 23:00
A tak na marginesie gdzie się podział Cichy Twój poprzedni avatar :-) fajniejszy był.


no czekamy na sample...ale chyba z pkt widzenia oannistycznego odpadnie... przeciez na kcesoria do niego nie mozna wydac wiecej niz na L'ki

tak na marginesie
Cichy sie zbroi w nowe L'ki

Cichy
04-12-2005, 23:10
Cichy sie zbroi w nowe L'ki

hę ? ;)

minek
05-12-2005, 03:13
Nie, nie sample. Nie to świadczy o dogonieniu lustrzanek przez kompakty. Czy jest tak samo szybki (AF, zoom && AF, pomiar ekspozycji, czas od wciśnięcia spustu do zrobienia zdjęcia w każdej możliwej kombinacji kręcenia powyższym)? Na to pytanie sobie odpowiedz, podczas klikania weń.

kami74
05-12-2005, 09:28
No i jak Cichy z tymi samplami ? Wrzucisz coś ?

orbital
05-12-2005, 13:41
No i jak Cichy z tymi samplami ? Wrzucisz coś ?
"Poczekaj, poczekaj - tylko obrobie w PS-ie" ;)
Taki mało śmieszny żart, mało śmiesznego forumowicza ;)

Cichy
05-12-2005, 13:42
"Poczekaj, poczekaj - tylko obrobie w PS-ie" ;)
Taki mało śmieszny żart, mało śmiesznego forumowicza ;)

faktycznie, mało jesteś śmieszny..

orbital
05-12-2005, 13:50
faktycznie, mało jesteś śmieszny..
Luzik, mam nadzieje że nie pogniewałeś ?
Ty masz u mnie dożywotniego respect-a za swoją galerię zdjęć, jeśli Cię uraziłem to sorka, pozdr.

kami74
06-12-2005, 12:26
Śmieszny, nie śmieszny a ja chetnie zobacze sampla z R1 w zestawieniu z 20d +tamron 28-75. I z korzyscia dla produktu SONY

AGO
06-12-2005, 13:45
Nowa matryca , dobre szkielko i napewno niezla jakosc fotek ... mysle ze to ciekawa alternatywa dla osob, ktore fotografuja rodzinke, na urlopie i troche amatorsko.
Lustra maja jednak ta zalete (najwieksza), ze kupujesz system a nie body. Jak wyjdzie cos nowego i masz ochote (i kase :) ) to wymieniasz 'tylko' body, a szkielka pozostaja. Pozatym ta rozpietosc mozliwosci poprzez roznego rodzaju obiektywy ... nigdy kompakt tego nie pokryje.
Ale ... uwazam, ze jak ktos potrzebuje aparat i nie ma zamiaru inwestowac w obiektywy i nosic sie z calym kramem - to jest to SWIETNY wybor.

mirhon
06-12-2005, 15:02
Właśnie sie ukazało review:
http://www.dpreview.com/reviews/sonydscr1/

tomosj
06-12-2005, 15:10
Lustra maja jednak ta zalete (najwieksza), ze kupujesz system a nie body. Jak wyjdzie cos nowego i masz ochote (i kase :) ) to wymieniasz 'tylko' body, a szkielka pozostaja. Pozatym ta rozpietosc mozliwosci poprzez roznego rodzaju obiektywy ... nigdy kompakt tego nie pokryje.

To jest właśnie to. Znam to z doświadczenia. Zaczynałem od Zenita, przez wiele innych aż do analogowego canona.
Potem przeszedłem przez serię kompaktowych lustrzanek. Na koniec z radością i ulgą wróciłem do lustrzanki canona.
Patrzenie przez „telewizorek” na świat to nie to samo co możliwość oglądania go własnymi oczami, nawet, jeśli jest to taki malutki wizjer jak u 350tki.

Oczywiście to nie zmienia faktu, że kompaktowe lustrzanki mogą robić dobre zdjęcia. Jednak frajda z ich robienia jest zupełnie inna.

Angmar
06-12-2005, 16:41
Właśnie sie ukazało review:
http://www.dpreview.com/reviews/sonydscr1/
********a aberracja, prawie taka jak u snowboardera z duetu 5D+85/1.2L ;-)

A podobno ten R1 ma ostatnią soczewkę tak blisko sensora, że zjawisko CA miało być całkowicie wyeliminowane :-)

tomosj
06-12-2005, 19:41
kompaktowe lustrzanki? tzn?

Rzeczywiście, przyznaję, to niedorzeczność. Chodziło mi o kompaktowe cyfrówki.

Bertos
06-12-2005, 21:31
Witam,
Odnośnie soniacza- to w fotopolis jest takie ciekawe porównanie.....
Czy to koniec lustrzanek?... Czy porównywanie aparatu kompaktowego z lustrzanką cyfrową ma sens?
http://www.fotopolis.pl/index.php?gora=4&lewa=-1&arch=1&e=3590

AGO
07-12-2005, 10:40
wydaje mi sie, ze nie ma co porownywac kompaktow z lustrami bo idea jaka przyswieca przy zakupie jest calkiem inna.
Jak juz pisalem: robisz foty rzadko, trktujesz jako jako dokumentacje z urlopu lub dorastajacych dzieci i nie masz zamiaru dokupowac nic wiecej kup kompakt - najlepiej z zoomem optycznym 8-10 razy dobrej jakosci i bedziesz happy.

Jednak trzeba powiedziec jasno: NIGDY kompakt nie przebije lustra. To tak jakby porownywac jeden obiektyw hiper zoomowy z 4-rema innymi pokrywajacymi zakres.

Uwazam, ze ta debata powoli robie sie bez sensu ;)
a moje podumowanie:
walisz foty do kotleta ?
odp: TAK -> kup sobie kompakt (zaoszczedzisz!)
odp: nie tylko -> biegnij po lustro i ciukaj kase na kolejne obiektywy :D

AGO
16-12-2005, 11:03
Mialem wczoraj w reku ta R1-ke i moje wrazenie jest takie, ze ten jest moalo ergonomiczna, potezna i lepiej kupic lustro w obiektywem np. 18-125 i zaoszczedzic sobie miejsce w torbie/plecaku :) ... nie podoba mi sie ani troche, ale to rzecz gustu.

ZEB7
16-12-2005, 21:58
No jasne, jak się kupiło 350D to nie można powiedzieć inaczej...
Akurat jeśli chodzi o ergonomię i jakość wykonania to R1 jest znacznie lepsza od 350D.
Poza tym jak wszyscy wiemy nie chodzi o body tylko o jakość zdjęć, nie mówiąc już o ich zawartości ;) a tu Twoje 350D z kitowym denkiem od butelki może tylko marzyć o jakości R1 :lol:
Na szczęście każdy w tym kraju może mieć własne zdanie :lol:

Puenta: nie zniechęcaj ludzi do R1, dla wielu jest ona całkowicie wystarczająca i stosunek jakości do ceny w tym wypadku jest znakomity!!!

Porównywalna jakość w tym zakresie ogniskowych u innych producentów to conajmniej 2,5 raza większa cena...

Gdyby tylko nie te szumy...

AGO
16-12-2005, 22:34
nie uzywam kitowego szkielka od butelek :D ... ktore pewnie robi nie gorzej niz R1 z karlowym zaisem.
Co do ergonomi to chyba nie wiesz jak wyglada R1-ka: zaokraglony tyl, biektyw umieszcziony nie centralnie (wyglada jakby body do obiektywu musieli przyczepic) ... do wygladu sie nie czepiam bo o gustach sie nie dyskutuje :D
Nie zniechecam ludzi, bo jak pisalem, kompakty sa skierowane do zupelnie innej grupy ludzi.
Jednak stosunek jakosci do ceny jak pisales chyba nie jest az tak dobry bo sam aparat jest diabelnie drogi i za duzo cene mozna mozna kupic cos nieduzo gorszego (byc moze) typu minolta A200, P1, itp. wiem, wiem super matryca 10 Mpx ( i tu przyklask dla CMOS ) ale to nie wszystko.

Vitez
16-12-2005, 22:56
Poza tym jak wszyscy wiemy nie chodzi o body tylko o jakość zdjęć, nie mówiąc już o ich zawartości ;) a tu Twoje 350D z kitowym denkiem od butelki może tylko marzyć o jakości R1 :lol:
(...)

Gdyby tylko nie te szumy...

Smiac sie czy plakac?

Prosze - nie karmic.

ZEB7
17-12-2005, 22:48
nie uzywam kitowego szkielka od butelek :D ... ktore pewnie robi nie gorzej niz R1 z karlowym zaisem.

tak się składa, że sporo Twoich zdjęć w galerii jest opisanych jako pochodzących z tandemu 350D + 18-55 (to nie jest kit?!?)?

co do wiedzy na temat wyglądu R1, to ciekawy jestem skąd wniosek, że jakoby go nie znam?!? Znam go dobrze bo już kilka razy miałem możliwość go testować... tak się składa, że właśnie podejmuję decyzję czy na razie nie kupić R1, a na DSLR jeszcze chwilkę zaczekać, może do czasu aż pozbędzie się tego przedpotopowego lustra :lol: Poza tym, nie oszukujmy się, niestety 350D to tylko najniższy model z gamy Canon DLSR, choć jednocześnie w swojej klasie najlepszy (absolutnie nie pod względem ergonomii i jakości obudowy).

że diabelnie drogi :?: 2870 to chyba jednak nie jest aż tak dużo
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=77933126
350D kit >>> 2848 http://www.allegro.pl/show_item.php?item=77042145

bez dokupienia prawdziwych szkieł do 350D za kolejne pare tysi R1 jest bezkonkurencyjny do ISO 400 (no może czasem 800). Oczywiście nie zamierzam Cie przekonywać że ma szybszy AF i zdjęcia seryjne bo to nieprawda, ale o tym tutaj nie rozmawiamy.

Chodzi mi tylko o to że stosunek jakość/cena jest niesamowity!!!

Porównywanie R1 z A200 to jakaś pomyłka ;-)

I nagle wpadł Vitez, który o R1 wie pewnie tylko, że to SONY i głosem STWÓRCY objawił wszem i wobec że to dno :lol: BRAVO :mrgreen:
Płacz Vitez płacz, rycz Vitez rycz :rolleyes: no chyba że czasem uda Ci sie podyskutować, choć w to wątpie znając to forum od dłuższego czasu :|

Nemeo
17-12-2005, 23:54
Czy ty może jesteś przedstawicielem handlowym SONY? :lol: :lol: :lol:

AGO
18-12-2005, 01:24
tak się składa, że sporo Twoich zdjęć w galerii jest opisanych jako pochodzących z tandemu 350D + 18-55 (to nie jest kit?!?)?

że diabelnie drogi :?: 2870 to chyba jednak nie jest aż tak dużo
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=77933126
350D kit >>> 2848 http://www.allegro.pl/show_item.php?item=77042145

bez dokupienia prawdziwych szkieł do 350D za kolejne pare tysi R1 jest bezkonkurencyjny do ISO 400 (no może czasem 800). Oczywiście nie zamierzam Cie przekonywać że ma szybszy AF i zdjęcia seryjne bo to nieprawda, ale o tym tutaj nie rozmawiamy.

Chodzi mi tylko o to że stosunek jakość/cena jest niesamowity!!!
Porównywanie R1 z A200 to jakaś pomyłka ;-)
Jakis nerwowy jestes. Robilem zdjecia kitem i nie tylko (teraz juz nie uzywam ale to inna historia). W mojej galeri (tej plfoto) sa rozne fotki, robione tez minolta A1 i olympusem 740UZ ... ale ne o to chodzi. Takze pisanie, ze 350-ka to najnizszy dSLR Canona (300 chyba) ale czy to wazne, ze nie najdrozszy ? Kup sobie najdrozszy sony to pewnie bedzie robil najpiekniejsze fotografie. Pamietaj jednak o tym, ze w tym super sonaczu obiektyw jest dobry ale nie swietny ... bo to zoom moj drogi.

Wazne jest to o czym pisalem wczesniej i ty tez potem to napisales:
nie chcesz dokupowac szkielek - bierz dobry kompakt

Lustro (nawet takie jak 350) to system i ja moze za 2 lata wymienie body (szkielka zostawie) ... a ty bedziesz mial stare sony ktore opchniesz za dobry rower :D

Jac
18-12-2005, 02:33
Ja ty bedziesz mial stare sony ktore opchniesz za dobry rower :D
to akurat nie jest dobry przyklad bo dobry rower to kosztuje 15kPLN i w gore ;-) ale porownanie do golarki Clatronica juz bedzie na miejscu :-)

Tomasz Golinski
18-12-2005, 03:08
To optymizm. Sony się zepsuje, obiektywik odpadnie i tyle będzie :lol:

AGO
18-12-2005, 17:04
To optymizm. Sony się zepsuje, obiektywik odpadnie i tyle będzie :lol:
Obiektywik nie odpadnie bo "przyspawany" na stale :D .. co do roweru to faktycznie przestrzal cenowy ... ale no dobrze, kupi sobie klocki hamulcowe do dobrego roweru :D

ZEB7
18-12-2005, 18:09
no jasne, a w międzyczasie 350ka odbędzie naście czyszczeń plus dwie naprawy na Żytniej, sama radość...

no ale cóż, skoro palec w d.... już ; )

BTW. Spadam na parę dni w góry, więc pozwolę sobie z wyprzedzeniem życzyć WAM:
Wspaniałych, wesołych, ciepłych i niezapomnianych Świąt!!!

AGO
19-12-2005, 01:00
no jasne, a w międzyczasie 350ka odbędzie naście czyszczeń plus dwie naprawy na Żytniej, sama radość...

no ale cóż, skoro palec w d.... już ; )

BTW. Spadam na parę dni w góry, więc pozwolę sobie z wyprzedzeniem życzyć WAM:
Wspaniałych, wesołych, ciepłych i niezapomnianych Świąt!!!
Wesolych swiat i goracej atmosfery na Sylwestra zycze.

P.S. Ja mam serwis na Berlin ZOO o ktorym pomarzyc tylko mozesz :D ... a zytnia znam, ale tylko z etykietki na butelce :D ... i niech tak zostanie.

aha ... ostanio sie mi kamera ... sony ... spieprzyla bez powodu, tak ze w jakosc tej firmy to bym nie wierzyl za bardzo...

Tomasz Golinski
19-12-2005, 01:07
Jak to bez powodu? Powód podałeś przed "..." ;)

AGO
19-12-2005, 01:16
no tak ... powod "B" ... nazwijmy go czyszczeniem matrycy :D chociarz po takim, czyszeniu nie zawsze "szkielko" dobrze dziala :D

Tomasz Golinski
19-12-2005, 01:21
Miałem na mysli raczej ten powód:

... sony ...
Mój monitor tej niechlubnej firmy psuł się 5 razy w ciągu 3 lat...

AGO
19-12-2005, 01:27
Miałem na mysli raczej ten powód:

Mój monitor tej niechlubnej firmy psuł się 5 razy w ciągu 3 lat...

Oba sa rownie dobre.

Vitez
20-12-2005, 13:41
I nagle wpadł Vitez, który o R1 wie pewnie tylko, że to SONY i głosem STWÓRCY objawił wszem i wobec że to dno :lol: BRAVO :mrgreen:
Płacz Vitez płacz, rycz Vitez rycz :rolleyes: no chyba że czasem uda Ci sie podyskutować, choć w to wątpie znając to forum od dłuższego czasu :|


Szkoda ze spadasz na swieta. Dawno nie bylo tu jakiegos agresywniejszego trolla. I jeszcze cie podkarmiaja.
A do Tomka to boisz sie podskoczyc co? Mimo ze bardziej niz ja najezdza nie tylko na R1 a ogolnie na cala twoja ulubiona firemke Sony?

(tak, specjalnie karmie :twisted: )

Tomasz Golinski
20-12-2005, 15:19
Precz z SONY! :twisted:

Jurek Plieth
20-12-2005, 15:31
Precz z SONY! :twisted:
Precz z preczem :mrgreen:

KuchateK
21-12-2005, 19:37
A gdzie uwzglednienie wbudowanego w kazdy kompakt szopofota? Wydaje mi sie ze jak by pojechac fotki z dslr'a tak jak napewno to robi ten kompakt to nie wiem czy to sony wypadlo by tak super rewelacyjnie...