PDA

Zobacz pełną wersję : Świeży posiadacz Canona 550D Kilka pytań.



Revansan
18-11-2010, 19:22
Witam.
Wczoraj zakupiłem Canona 550D. Chciałbym się nauczyć fotografii.
Czytając instrukcję (wiem nikt jej nie czyta:rolleyes:)) nie potrafiłem dojść do żadnych efektów.
Jedyne co ustawiłem pełna automatyka. Czyli po wciśnięciu lekko przycisku aparat sam się ustawia itp itp.
Moglibyście zebrać mi jakieś parę tematów z forum po przeczytaniu których miałbym jakąś wiedzę o fotografii?

Ps. Jakieś rady od doświadczonych "Canonowiczów" też są mile widziane:)

dziobolek
18-11-2010, 19:31
Hmmm...:roll: czytać ogłoszenia, korzystać z podstawowych narzędzi np.:

http://www.canon-board.info/announcement.php?f=27&a=22

...i zaopatrzyć się w książki ;-)

Pozdrówka!

obcy21
18-11-2010, 19:32
to przeczytaj jeszcze raz instrukcje :) tak są opisane wszystkie programy aparatu i co one robią. na początek ci wystarczy.

Jacek23
18-11-2010, 19:35
Witam.
Ale przeczytales ta instrukcje i ja zrozumiales?
Bo przeczytac nie wystarczy:)
Watpie zeby ktos NAUCZYL Ciebie fotografowania, musisz sam sie nauczyc.
Fotografia to zaleznosci miedzy kilkoma parametrami (ISO - przeslona - czas naswietlania, w zaleznosci od tych ustawien dostajesz rozna glebie ostrosci , zdjecie przeswietlone lub niedoswietlone.....a jak Bog da bardzo dobrze naswietlone.
Moja rada jest taka: kup jakies ksiazki ktore wyjasnia ci te zaleznosci j/w, porob zdjecia na automacie , zapoznaj sie z parametrami tych zdjec jak ten automat dobral te wartosci jak wyzej. Potem przelacz sobie na M (manual) , ustaw te wartosci jak dobral je autoat , troche zmien moze i zobacz co sie stanie. Tym sposobem nauczyc sie fotografowac na manualu , ktory daje o wiele wiecej mozliwosci niz automat. Automat czasto psuje rozne rzeczy a juz szczegolnie GO (glebie ostrosci) nie taka jak bysmy sobie zyczyli...a glebia ostrosci jest zalezna od (f) przeslony, ogniskowej , im wieksza tym...........oj reszta to juz w ksiazkach i praktyce:)
Pozdrawiam

jacek_73
18-11-2010, 19:36
...i się nie zrażać bo nikt Mozartem się nie urodził, nie wypuszczać się na zbyt głębokie wody, sporo pstrykać oraz oglądać zdjęcia innych, a w wolnych chwilach myśleć nad tematami, nad kadrami, itd.
na początku popróbuj na programach tematycznych (full automat), by z czasem przejść "na drugą stronę kółeczka" :-D

Revansan
18-11-2010, 19:37
Mam jeszcze jedno pytanko.
Jak zacząć robić zdjęcia? Jeździć np. do lasu i próbować uchwycić jakieś dobre ujęcia?

Jacek23
18-11-2010, 19:38
Wszedzie!!!!

dziobolek
18-11-2010, 19:38
to przeczytaj jeszcze raz instrukcje :) tak są opisane wszystkie programy aparatu i co one robią. na początek ci wystarczy.

IMHO nie wystarczy ;-) Z instrukcji można się nauczyć jedynie obsługi aparatu.
By nauczyć się fotografii, należy nabyć odpowiednią literaturę.
Na początek coś o podstawach.
No i bardzo ważne - oglądać dużo zdjęć. To pobudza wyobraźnie, kreatywność itd., itp.

Pozdrówka!

Revansan
18-11-2010, 19:41
OK!:) W najbliższy weekend pojadę porobić zdjęcia wstawię je na forum żebyście mogli mnie zganić:]

pe.en.de
18-11-2010, 19:46
Rób zdjęcia a instukcję trzymaj pod ręką.
Sam zobaczysz, czego nie wiesz znajdziesz w instukcji.
Nie ucz się jej jak wiersza na pamięć, bo to nic nie daje.
Zawsze czytaj o tym co aktualnie robisz.

jacek_73
18-11-2010, 19:52
Mam jeszcze jedno pytanko.
Jak zacząć robić zdjęcia? Jeździć np. do lasu i próbować uchwycić jakieś dobre ujęcia?

nie wiem jak inni, ale wg. mnie las jest fotograficznie trudny, ale trzeba podążać tą drogą.

fotopawkas
18-11-2010, 20:14
nie wiem jak inni, ale wg. mnie las jest fotograficznie trudny, ale trzeba podążać tą drogą.

oby nie było tak, że im dalej w las, tym więcej drzew, ale... no nie oszukujmy się, tak niebawem będzie... jakie szkła? jakie statywy, jak uzyskać taki efekt.. 5DmkII, eLki.. itp.

do Revansan
proponuję Ci kilka książek - cos tam sprzedaje obecnie z tych, które przetrawiłem - odezwij się na PW

Revansan
18-11-2010, 21:06
4 grudnia wybieram się z aparatem na zawody karate. Może uda mi się zrobić parę fajnych ujęć:)

Jacek23
18-11-2010, 21:08
A jakie masz obiektyw(y)?

Revansan
18-11-2010, 21:09
Wczoraj aparat był kupiony więc mam tylko 1 obiektyw (był w zestawie) Bodajże 18-55mm podać dokładne dane z obiektywu czy wystarczy Ci da informacja?

Jacek23
18-11-2010, 21:12
Nigdy nie bylem na "karate" ale z tym obiektywem bedzie ciezko:(

Revansan
18-11-2010, 21:15
Wiesz, ja nie chcę robić jakiś super profesjonalnych zdjęć:) Ogólnie , pewnie nigdy nie będę jakimś wybitnych fotografem. Ale chcę się tym pobawić. Jak uda mi się uchwycić jakieś piękne kopnięcie w głowę to będę super zadowolony:P

jacek_73
18-11-2010, 21:48
z tym sprzętem to siadaj w pierwszym rzędzie, a sukces murowany :-D

Shingo
18-11-2010, 21:50
Wiesz, ja nie chcę robić jakiś super profesjonalnych zdjęć:)/QUOTE]
Właśnie dlatego kupiłeś lustrzanke, zalogowałeś se na forum i pytasz jak robić zdjęcia... hipokryzja



Ogólnie , pewnie nigdy nie będę jakimś wybitnych fotografem.
Zauważyłem że masz problem z dowartosciowaniem się, ogólnie caly czas mówisz ze wstawisz foto zeby cie zgnoić,

[QUOTE=Revansan;896224}
Ale chcę się tym pobawić. Jak uda mi się uchwycić jakieś piękne kopnięcie w głowę to będę super zadowolony:P
to do tego potrzebna ci jest wiedza i oko a nie lustrzanka

ale cóż, podsumowujac, jesteś kolejnym użytkownikiem który poprostu musi ale to musi pochwalić się żę kupił lustro, gorzej jeszcze że przy tym robisz z siebie kompletnego wg mnie osła , są tematy o tym jak robić zdjecia, są książki, są poradniki, są tutoriale ale ty poprostu musisz zapytać bo albo za ciężko ci poprostu poszukać albo jesteś ograniczony, stawiam na oba przypadki, pozdro, stawiam poraz kolejny mój dekielek na to ze skonczysz jak wiele osób którym pisałem podobne wiadomości, 3 tygodnie działania a potem aparat pójdzie w kąt

Jacek23
18-11-2010, 22:49
Pana zbanowano, za ostro bylo:)?

dziobolek
18-11-2010, 22:58
Pana zbanowano, za ostro bylo:)?

Nie dziwi nic... Od dawna jest u mnie na liście Troli, tzn. "Ignore List".
Bardzo przydatne narzędzie ;-)

Pozdrówka!

Revansan
19-11-2010, 18:49
ale cóż, podsumowujac, jesteś kolejnym użytkownikiem który poprostu musi ale to musi pochwalić się żę kupił lustro, gorzej jeszcze że przy tym robisz z siebie kompletnego wg mnie osła , są tematy o tym jak robić zdjecia, są książki, są poradniki, są tutoriale ale ty poprostu musisz zapytać bo albo za ciężko ci poprostu poszukać albo jesteś ograniczony, stawiam na oba przypadki, pozdro, stawiam poraz kolejny mój dekielek na to ze skonczysz jak wiele osób którym pisałem podobne wiadomości, 3 tygodnie działania a potem aparat pójdzie w kąt

Nie wiem po czym wnioskujesz , że jestem "ograniczony". Swoimi wypowiedziami sam to udowadniasz. Wg mnie jesteś grubym, wrednym chłopem który siedzi tylko przed komputerem i wylewa swoje flustracje na innych, no cóż...

A wracając do tematu,to czy dodatkowy flesh mi się przyda? Wczoraj popatrzyłem pare modeli na allegro i zastanawiam sie nad kupnem. Czytałem , że ten wbudowany ma zasięg 5m i nie wiem czy to wystarczy.

PS. Jaki rodzaj obiektywu dokupilibyście na moim miejscu na początek?

jacek_73
19-11-2010, 18:58
tamtym kolegą się nie przejmuj, moderacja na forum jednak działa.
lampę mieć warto, a z obiektywów na początek to masz 3 opcje: szeroki kąt, tele i stałka wszystko zależy....zapoznaj się z wątkiem: http://canon-board.info/showthread.php?t=12049 ;-)

Revansan
19-11-2010, 19:02
http://allegro.pl/tumax-883-afz-lampa-blyskowa-canon-nowosc-2010-i1329414347.html

Nada się?:)

mareqm
19-11-2010, 19:03
Na Twoim miejscu poczytałbym trochę teorii i poćwiczyłbym z obiektywem który już masz.Dla początkującego to jest całkiem dobre szkło.
A jak już będziesz wiedział w czym Cię ono ogranicza to nie będziesz musiał pytać na forum:co kupić.

trolluch
19-11-2010, 19:08
http://allegro.pl/tumax-883-afz-lampa-blyskowa-canon-nowosc-2010-i1329414347.html

Nada się?:)

Już bardziej bym polecał http://allegro.pl/lampa-nissin-speedlite-di622-di-622-canon-gratis-i1315499261.html
Mam ją jako zapasową i bardzo sobie chwalę.

jacek_73
19-11-2010, 19:15
jeśli chodzi o lampy błyskowe to jestem super_przewrażliwiony na wynalazki.
o tym tumaxie masz wątek http://canon-board.info/showthread.php?t=67436, ja osobiście użytkuje 420EX (jakoś daje radę i coś nowocześniejszego odkłada się w czasie), którą mogę polecić jako coś taniego na początek. taka lampę można wyhaczyć za jakieś 400 zł więc jakby drożej ale...

Can50
19-11-2010, 19:23
Kup książki i czytaj.

Revansan
19-11-2010, 19:25
Co do książek to już parę zamówiłem:)

Bunta
19-11-2010, 22:00
Nie wiem po czym wnioskujesz , że jestem "ograniczony". Swoimi wypowiedziami sam to udowadniasz. Wg mnie jesteś grubym, wrednym chłopem który siedzi tylko przed komputerem i wylewa swoje flustracje na innych, no cóż...

Zapraszam na zawody przebiegniemy moje treningowe chociażby jeżeli ruszysz to i nie zziajasz sie możes nazywac mnie kim kolwiek chcesz .

Do momentu do póki nie przestaniesz zadawac glupich pytanie oraz nie zaczniesz robic zdjeć a tymbardziej uprawiać sportu to raczej nie polecam sie wypowiadac w tematach które są dla ciebie obce

dziobolek
19-11-2010, 22:29
Ooo :shock: odrodził się!!! :twisted:
Ktoś tu pracuje na bana permanentnego.

Pozdrówka!

Revansan
20-11-2010, 00:53
Zapraszam na zawody przebiegniemy moje treningowe chociażby jeżeli ruszysz to i nie zziajasz sie możes nazywac mnie kim kolwiek chcesz .

Do momentu do póki nie przestaniesz zadawac glupich pytanie oraz nie zaczniesz robic zdjeć a tymbardziej uprawiać sportu to raczej nie polecam sie wypowiadac w tematach które są dla ciebie obce

Człowieku jestem świeży na forum. Dlatego zadaje pytania. Przecież gdybym wszystko wiedział to bym się nie pytał... Nie rozumiem skąd u Ciebie taka niechęć do nowych członków społeczności:) Zapomniał wół jak cielęciem był?

fotopawkas
20-11-2010, 14:18
Człowieku jestem świeży na forum. Dlatego zadaje pytania. Przecież gdybym wszystko wiedział to bym się nie pytał... Nie rozumiem skąd u Ciebie taka niechęć do nowych członków społeczności:) Zapomniał wół jak cielęciem był?

i tak nie wszyscy zrozumieją, co tu napisałeś, ale napisałeś dobrze. często właśnie tak są traktowani "nowi", ale nie tylko tu, więc trzeba się z tym liczyć.

18-55 to obiektyw kitowy i pozwala wyczaić, czego brakuje, ale żeby to wyczaić trzeba wiedzieć co z czym i jak. to doczytasz w książkach i jak właściwie zadasz pytanie - to może i tu.

Mike7
20-11-2010, 14:35
Instrukcja, hmmm... Nie zabraniam czytać :) Ale osobiście polecam poczytać jakieś informacje w Internecie na temat trybów A / M, jak dobierać wszystkie podstawowe ustawienia itd, a później testy, testy, testy... pstryk, pstryk, pstryk... Inaczej się nie nauczysz jak poprzez robienie zdjęć...
18-55 z ISem (bo taki pewnie posiadasz) fajny do fotografowania na początek. Jak koledzy piszą wyżej - dobre szkiełko. Ale wiadomo z czasem będzie zapotrzebowanie na lepsze :)

Co do lamp błyskowych - dozbieraj do 430EX (550zł na Allegro widziałem).

jacek_73
20-11-2010, 14:50
(...) osobiście polecam poczytać jakieś informacje w Internecie na temat trybów A / M, jak dobierać wszystkie podstawowe ustawienia itd(...)

strona canon-board.info także jest w internecie, a zadawanie pytań choćby i tych najprostszych i najbardziej oczywistych nie jest niczym złym. po to są skrypty forumowe, żeby człowiek z człowiekiem mógł "porozmawiać". natomiast nikt nie ma prawa rugać innego użytkownika ze wzgl. na mniejszy staż, umiejętności fotograficzne, lepszy bądź gorszy sprzęt, różnice wiekowe czy zerowe pojęcie o fotografii.


chamstwo należy tępić siłom i kulturom osobistom

jakkul
21-11-2010, 08:39
Jak jeszcze na książki czekasz to polecam kenrockwell.com i cały dział 'how to make better pictures'. Trzeba go czytać z odrobiną rezerwy ale niektóre artykuły są rewelacyjne. Np. 'FART before taking pictures'.

Rób zdjęcia domownikom, kotu, blokom na swoim podwórku. Oglądaj je z rodziną. Pamiętaj że zdjęcie ma pokazywać coś co zauważyłeś. Szukaj tematów, nawet bez aparatu pod ręką. Tego trudniej nauczyć się niż techniki. Polecam też oglądać zdjęcia w necie i zadawać sobie pytanie 'a dlaczego ktoś zrobił właśnie to zdjęcie'.

Polecam gorąco poszukanie jakiegoś kursu fotograficznego dla początkujących w Twojej okolicy. Taki kurs to zwykle pieniądze lepiej wydane niż jakikolwiek kawałek sprzętu. A może jakiś forumowicz na plener by Cię zabrał? Jak mieszkasz na gocławiu w wawie to ja w weekendy spaceruję z miesięcznym synem w wózku, więcej nie zaoferuję :)

Powodzenia!

galekeg
21-11-2010, 20:01
http://dryreading.com/camera/index.html
Coś wirtualnego do zabawy i ćwiczeń.