PDA

Zobacz pełną wersję : kiev 60 vs pentacon six



goo
13-11-2010, 23:28
Witam, mam twardy orzech do zgryzenia, potrzebuje zakupic średni obrazek. Przekopując neta, spotkałem się z róznymi opniami, ogolnie kazdy z tych aparatow ma + i - bez konkretnego wskazania ktory lepszy. Moze cos doradzicie, nie wiem czy na canon-board jest jakis watek o srednim formacie.
Pozdr.

Handelson
13-11-2010, 23:34
Ale zdajesz sobie oczywiście sprawę z tego, że pentacon six ma format 6x6 a kiev 60 6x4,5?
Jeśli szukasz kieva z formatem 6x6 to 80 a nie 60.
Mi bardziej pasował kiev 80 niż 60 ponieważ kwadrat kadru mi bardziej pasował.
Co do aparatów - miałem psixa i kieva 80.

igor58
14-11-2010, 00:27
Kiev 60 ma to samo mocowanie co psix i format 6x6 (mam ten aparat, ale od dłuższego czasu nie używam). W czasach analogowych uważano, ze psix jest delikatnieszy i dość awaryjny, K60 cieszył się sporym uznaniem w przeciwieństwie do swojego brata, "ruskiego" hasselblada (inne mocowanie).
Kieva60 można kupić w dobrym stanie (to późniejsza konstrukcja od psixa). Natomiast psix jest mniejszy, lżejszy i zgrabniejszy. 6x6 to fajna zabawa, jak się samemu robi odbitki, bo ze skanowaniem szerokiego filmy jest kłopot (no i koszty).

zieloo
21-11-2010, 19:51
Kiev jest ciekawszą opcją z kilku względów:
- poręczniejszy, wygląda jak przerośnięty SLR
- lepszy pryzmat i pomiar
- jasna matówka z klinami
- nie ma problemów z przesuwem filmu i nakładaniem klatek.

Kievy 80/88 są zdecydowanie zbyt awaryjne, żeby je kupować w ciemno.

jacab1
22-11-2010, 15:56
kupiłem body z 2 kasetami na film (Kiev 88 CM) i bardzo sobie chwalę. Do najważniejszych udoskonaleń tego sprzętu zaliczyć mogę -satynowa migawka zamiast metalowej, mocowanie Psixa... Kasety niby te nowsze- poprawione ale i tak łapią lewe światło - trzeba taśmą izolacyjną zaklejać szczeliny ;)
Nie jest to jakiś super sprzęt taki jak Mamaya 645, który też uzytkuję, ale przy odpowiednim podejściu do da się nim robić sensowne zdjęcia.

espe
22-11-2010, 22:30
Kiev jest ciekawszą opcją z kilku względów:
- poręczniejszy, wygląda jak przerośnięty SLR
- lepszy pryzmat i pomiar
- jasna matówka z klinami
- nie ma problemów z przesuwem filmu i nakładaniem klatek.

Kievy 80/88 są zdecydowanie zbyt awaryjne, żeby je kupować w ciemno.

potwierdzam w 100% (no może oprócz pierwszego argumentu).
Kiev 88 odradzam, nawet w wersji CM, awaryjny, nie wart swojej ceny, już lepiej rozejrzeć się za Bronicą. Jeżeli budżet odgrywa znaczącą rolę polecam Kieva 60, bardzo chwalona konstrukcja, gniotsa nie łamiotsa, wzorowana na P-sixie z tym, że pewne rozwiązania (patrz post zieloo) lepsze.

kiray
22-11-2010, 22:49
potwierdzam w 100% (no może oprócz pierwszego argumentu).
Kiev 88 odradzam, nawet w wersji CM, awaryjny, nie wart swojej ceny, już lepiej rozejrzeć się za Bronicą. Jeżeli budżet odgrywa znaczącą rolę polecam Kieva 60, bardzo chwalona konstrukcja, gniotsa nie łamiotsa, wzorowana na P-sixie z tym, że pewne rozwiązania (patrz post zieloo) lepsze.

Nie jest tak źle z tym Kiev'em 88. Fakt, jakby co o części trudno, ale póki co nic poważnego mi się nie przytrafiło. Pozostałych nie miałem w ręku.

Kolekcjoner
23-11-2010, 03:40
Ze względu na przesuw filmu zdecydowanie Kiev :).

igor58
23-11-2010, 09:39
Ciekawe, co robisz z negatywem 6x6. Powększalnik, skaner (jaki)?. Skanowanie szerokiego filmu jest drogie, a na płaskim/domowym chyba nie ma sensu, stąd pytanie. Kiedy się kupuje taki aparat, trzeba mieć pomysł, co dalej...

lupinus
24-11-2010, 10:58
Mam pytanie. czy obiektyw pentacon auto50 1.8 pasuje do Kieva 60? jak tak byłaby to fajna opcja. nie mogę jednak nigdzie o tym doczytać.


http://allegro.pl/standard-pentacon-auto-50-1-8-mc-i1323223658.html

Dab
24-11-2010, 11:51
Szkło, które pokazałeś jest do aparatów małoobrazkowych z gwintem m42, więc nie pasuje do, żadnego średnioformatowa. To szkło po prostu nie pokryje formatu 6x6 nawet jeśli zamontowałbyś jakąś przejściówkę.

mc_iek
24-11-2010, 12:43
Z racji mniejszej odległości obiektywu m42 od płaszczyzny kliszy, niż możliwa jest do uzyskania w formacie 6x6, jedynym zastosowaniem dla tego obiektywu byłyby zdjęcia macro. Problemem jest jednak przejścówka, którą trzeba by chyba samemu dorobić.

lupinus
26-11-2010, 10:20
dzięki za pomoc.a znacie jakiś fajny obiektyw do Kieva 60? własnie wszedłem w jego posiadanie (prezent) i myślę jakie ma mozliwości ten aparat.

enter
28-11-2010, 20:50
dzięki za pomoc.a znacie jakiś fajny obiektyw do Kieva 60? własnie wszedłem w jego posiadanie (prezent) i myślę jakie ma mozliwości ten aparat.

wybierz sobie fajny obiektyw

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img43.imageshack.us/img43/8342/img07254.jpg)

waldekgdynia
16-02-2011, 10:28
Powiem przewrotnie - jeżeli chcesz wybrać średni format to radziłbym raczej Pentaxa 645
Kiev - zawodny i awaryjny
Pentacon Six - często nakłada klatki i jest ciężki

enter
16-02-2011, 10:47
Powiem przewrotnie - jeżeli chcesz wybrać średni format to radziłbym raczej Pentaxa 645
Kiev - zawodny i awaryjny
Pentacon Six - często nakłada klatki i jest ciężki

co ty piszesz?
6x6 masz w pentaxie ?
Kievy miałem 3 żaden nie był w serwisie i działa poprawnie a pozostałe dwa już nie u mnie ale też nadal poprawnie działają
Psix jak piszesz nakłada klatki i jest awaryjny jak ktoś nie umie go obsługiwać, a do serwisu warto go oddać co 10-30 rolek zależy od modelu

waldekgdynia
16-02-2011, 10:52
OK Przeoczyłem, że chodzi o format 6x6 - mój błąd.
A o każdym awaryjnym aparacie możesz napisać , że jest awaryjny bo nie umiesz go obsługiwać.
Chciałem pomóc.

Kolekcjoner
16-02-2011, 13:22
Psix jak piszesz nakłada klatki i jest awaryjny jak ktoś nie umie go obsługiwać, a do serwisu warto go oddać co 10-30 rolek zależy od modelu

Ja najwyraźniej nie umiem - zawsze miałem z tym problemy. Był w serwisie kilka razy i po kilku rolkach nakładał znowu. W końcu go przerobiłem. Na Czapskich też mówili, że niestety to taka przypadłość tych aparatów ale pewnie się nie znają :wink:.

igor58
16-02-2011, 14:05
W Kievie 60 nie mam problemów z nakładaniem się klatek. Jeden facet sprzedał mi pomysł, by podczas zakładania błony wcisnać trochę (kawałek) papieru z poprzedniej rolki między zwijany film (na samym początku). Działało idealnie; widać "ruscy" mieli "skalibrowany" przesuw na inną grubość błony. Nie wiem, czy to zadziała w Psiksie, warto spróbować.

enter
16-02-2011, 14:24
Ja najwyraźniej nie umiem - zawsze miałem z tym problemy. Był w serwisie kilka razy i po kilku rolkach nakładał znowu. W końcu go przerobiłem. Na Czapskich też mówili, że niestety to taka przypadłość tych aparatów ale pewnie się nie znają :wink:.

Psix ma bardzo precyzyjny układ naciągania filmu niedociągnięcie, czy podciągnięcie już powoduje niepoprawne zliczanie kolejnych kaltek i ich nakładanie kiedyś to pokazywałem jednemu użytkownikowi i jak się nauczył to jest zadowolony z sixa ale może trafił na perfekcyjny egzemplarz.
miałem dwa sixy oba po serwisach jeden po pierwszym drugi po dwóch poleciał na sprzedaż bo nie chciało mi się z tym bawić a klisze drogie.
od kiedy mam kievy jestem mega zadowolony jaśniejszy i większy pryzmat, komplet szkieł od sixa mi wchodzi bez problemu d asi zapiąć stare miry od K88
dla amatora kiev czy kostka kiev/arax z mocowaniem six spokojnie styka tanie jasne szkiełka 80mm 120mm 150mm 180mm ze światłem 2.8 są rewelacyjne a w innych średnich prostokątach to ceny zabijają :|
i w zupełności styka czy to w plenerze czy w studio
Kievem60 przez RF-602 wyzwalam studyjne błyskotki

ambro
01-04-2011, 16:23
Nie jest tak źle z tym Kiev'em 88. Fakt, jakby co o części trudno, ale póki co nic poważnego mi się nie przytrafiło. Pozostałych nie miałem w ręku.

Można kupić nówkę:

http://araxfoto.com/cameras/

Tylko co z gwarancją w PL.

bandit
24-04-2011, 01:00
Można kupić nówkę:

http://araxfoto.com/cameras/

Tylko co z gwarancją w PL.

NIe mają przedstawicieli u nas więc zapewne odsyłanie sprzętu i czekanie na naprawiony egzemplarz, ponoć pozbawione są wszystkich wcześniejszych wad, znajomy mówił że jego dziewczyna użytkuje 60-tke już 1,5 roku i nic się złego nie dzieje, sam miałem w planach zbieranie na takowy zakup ale nie wyszło

enter
25-04-2011, 14:13
ja mam kieva 60 już ponad 3 lata i działa bez serwisu
nad araxem się zastanawiałem ale na kasety CM-MLU bo tylko na to bym się przesiał
a jak serwis to czeka odsyłanie lub płatna w tutejszych serwisach.

chris-gda
31-05-2011, 19:22
jezeli kogos interesuje sposob nawijania filmow w Pentaconie Six'ie tak, aby prawdopodobienstwo nakladania klatek bylo duzo mniejsze, polecam linka

http://www.pentaconsix.com/Loading.htm

bandit
19-01-2012, 11:51
ja mam kieva 60 już ponad 3 lata i działa bez serwisu
nad araxem się zastanawiałem ale na kasety CM-MLU bo tylko na to bym się przesiał
a jak serwis to czeka odsyłanie lub płatna w tutejszych serwisach.



Kolega jest widocznie wyjątkiem, a raczej Twój aparat.

Wszystko można użytkować lepiej lub gorzej, jednak większość odradza męczarni z psixami i kievami raczej nie bez powodu.

Poza tym osobiście uważam że zdecydowanie lepsze są aparaty rozbieralne na alementy, wymienne kasetki itd można mieć kilka na raz, dupki nie są integralnymi elementami jest o wiele więcej możliwości .

enter
19-01-2012, 13:48
nadal mam tego samego kieva i nadal nie był w serwisie i nadal trzyma czasy tak jak powinien
niedługo pewnie do niego dokupię araxa 6x6

schizart
19-01-2012, 22:16
Powiem przewrotnie - jeżeli chcesz wybrać średni format to radziłbym raczej Pentaxa 645
Kiev - zawodny i awaryjny
Pentacon Six - często nakłada klatki i jest ciężki

heh, "ciężka" to jest mamiya universal, pół godziny noszenia i nadgarstek boli :-(, ale ta jakość...

Sergiusz
19-01-2012, 22:50
Miałem Psixa przez prawie dziesięć lat i nigdy nie nakładał klatek. W okolicach zera przestawała działać migawka.

enter
19-01-2012, 23:18
ja się w sixa nie wbijam miałem przez chwilę dwie puszki z oboma był jakiś problem
kiev ma jaśniejszą matówkę i jest pewniejszy
poza moim stałym korpusem przewinęły mi się ze 3 i wszystkie były sprawne
poza tym za szkiełek, które posiadam jestem zadowolony i raczej nie przesiądę sięna co innego niż 6x6
:D

Sergiusz
20-01-2012, 02:18
Wiesz i jedno i drugie to relikty przeszłości, sprzęt dla ortodoksów fotografii. Jeśli kiedyś pobłądzę z powrotem do analogów to raczej w stronę kamery na ławie optycznej.

enter
20-01-2012, 11:36
mi styka jak na razie i sądzę że na długo to co mam
jak będę chciał się pobawić perspektywą to kupię rotatora od hartbleia

tito86
23-06-2012, 13:03
trochę odgrzebię. ile dziś wart jest kiev 60 z ob 65mm, który wymaga remontu?

enter
26-06-2012, 09:27
korpus nic - za serwis zapłacisz tyle co na allegro za sprawny
Mir 65mm jak sprawny to max 200zł

kupuj sprawny

Janeq_2010
13-02-2016, 14:20
Nie jest tak źle z tym Kiev'em 88.


Kievy 80/88 są zdecydowanie zbyt awaryjne, żeby je kupować w ciemno.

Mam Kieva 88 i po serwisie spisuje się BDB.
Pozdr, Janeq

Tom77
13-02-2016, 15:50
trochę odgrzebię. ile dziś wart jest kiev 60 z ob 65mm, który wymaga remontu?

Aparat możesz sprzedać kolekcjonerowi za 50-70 zł. Jeżeli to MIR-3 to cena 80-120 zł zależnie od stanu.

fotna
13-02-2016, 17:28
A co mu dolega - może ja kupie na kółko foto w szkole