PDA

Zobacz pełną wersję : Komputer stacjonarny - nowy? używka?



marceleqs
13-11-2010, 02:08
Witajcie.

Komputerami przestałem się interesować od.. hmm.. 5-6 lat, za sprawą laptopów ;) Do tej pory, nie były mi potrzebne szybkie maszynki, jednak teraz lapki które posiadam nie wydalają, a jakakolwiek robota na nich to męka.

Chciałbym kupić jakiegoś PC, tylko z racji czasu (dużo się pozmieniało), straciłem orientację w tym sprzęcie.

Potrzeba mi maszynki do wydajnej obróbki w programach graficznych, no i dobrze by było gdyby można było jeszcze powalczyć z filmami od czasu do czasu.
Komp może być używany ale może i nowy w dobrej cenie.

procek - zupełnie nie znam obecnych modeli, im szybszy tym lepiej ;]
ram - myślę, że 4GB starczy na start
grafika - 1024MB powinno być OK, ale i tu są lepsze i gorsze
dysk - 1TB to obecnie chyba standard
do tego w miejsce dyskietek czytnik kart
jakaś nagrywarka dvd

no i przy okazji monitor, tutaj chyba jednak nowy, nie będzie to monitor z kalibracją ale nie drogiego o przekątnej 21-24"

Cena za kompa.. hmm myślałem że tak między 1000-1500zł, za monitor.. sam nie wiem.. sporo tego na rynku.. zależało by mi na dobrej bieli, żeby nie była to lekka żółć ;)

nowart
13-11-2010, 02:32
procek - zupełnie nie znam obecnych modeli, im szybszy tym lepiej ;]
ram - myślę, że 4GB starczy na start
grafika - 1024MB powinno być OK, ale i tu są lepsze i gorsze
dysk - 1TB to obecnie chyba standard
do tego w miejsce dyskietek czytnik kart
jakaś nagrywarka dvd

no i przy okazji monitor, tutaj chyba jednak nowy, nie będzie to monitor z kalibracją ale nie drogiego o przekątnej 21-24"

Cena za kompa.. hmm myślałem że tak między 1000-1500zł, za monitor.. sam nie wiem.. sporo tego na rynku.. zależało by mi na dobrej bieli, żeby nie była to lekka żółć ;)

proc - polecam i5 Intela. świetne parametry, jeszcze lepsze po podkręceniu (proste jak budowa cepa , jeśli nie masz o tym zbytnio pojęcia)
ram - 4gb to zdecydowanie za mało jeśli myślisz o obróbce filmów. nie patrz na szybkość i timingi, w przypadku ddr3 liczy się ilość. a zwłaszcza w przypadku foto/movie.
grafika - jeśli nie grasz to kompletnie bez znaczenia, kup jedną z tańszych, pasywną (nie bedzie Ci hałasować) i ze 128bitową szyną. przy obróbce nie ma ona praktycznie żadnego znaczenia
dysk - jeśli 1Tb to polecam Samsungi F3 - sam posiadam - szybkie, zimne i ponoć bezawaryjne.
Skup się na dobrej jakości płycie głównej - to podstawa o której często się zapomina a to najistotniejsza część komputera. Podobnie jak dobry zasilacz.
Złożyłem już setki komputerów chyba i zawsze polecam kupić raz a dobrze, dobrej jakości komponenty z nastawieniem na overclocking. procka i5 podkręcisz do 4ghz nawet bez podnoszenia napięcia. Taka wydajność zapewni Ci spokój na parę lat.

Merde
13-11-2010, 09:59
proc - polecam i5 Intela. świetne parametry, jeszcze lepsze po podkręceniu

Doczytaj w jakim budżecie się mamy zmieścić...

piotrek72t
13-11-2010, 11:31
W tym budżecie to chyba tylko uzwane Core 2, z jak największą iloscoią pamięci ( ddr2 i tu nie nastawiaj się na jakość tylko na ilośc )

Vitez
13-11-2010, 15:05
Zapraszam na odpowiednie fora komputerowe. Sporo ich.