PDA

Zobacz pełną wersję : 580exII + softbox reporterski + blenda Czy oświetlą całą sylwetkę w studio?



Annanja
11-11-2010, 11:06
Witam Wszystkich!
czy ktoś z Was używa/używał w studio lampy systemowej np canon 580exII + softbox + blenda do oświetlenia całej sylwetki? Czy raczej jest to niemożliwe?
Dopiero rozpoczęłam naukę w technikum fotograficznym ale chciałabym ćwiczyć więcej niż tylko w warunkach szkolnych dlatego pomyślałam, że może warto stworzyć takie ministudio w domu....
Będę wdzięczna za każde pomocne odpowiedzi. Pozdrawiam wszystkich!

sebcio80
11-11-2010, 11:37
możliwe jest, wszystko zależy od wielu czynników, najważniejsze to na jakiej przyslonie bedzie robione zdjecie i jak daleko od modela bedzie softbox

Przemek_PC
11-11-2010, 12:02
Jeśli ma być oświetlona cała sylwetka to może być problem bo softbox musi być duży a światło z 580EX czy innej lampy błyskowej jest dość skupione. Użycie wbudowanego rozpraszacza będzie konieczne no i oczywiście zoom lampy na 24mm. A tą lampę już masz czy zamierzasz kupić? Bo jeśli zamierzasz kupić to za cenę 580EX kupisz zestaw dwóch statywów, dwóch softboxów i dwóch lamp studyjnych 150-200Ws.

Annanja
11-11-2010, 12:40
Mam 580exII. Gdybym kupiła np: http://www.fotoceny.pl/product/index/id/14770/ to wówczas 580 mogłabym użyć do ciekawego oświetlenia tła za modelem a bowensa do oswietlenia całej sylwetki + oczywiście blenda prawda?
A jeśli chodzi o te 24mm to dlaczego właśnie tyle trzeba ustawić w lampie skoro mam obiektyw 50mm? :-)

Przemek_PC
11-11-2010, 13:21
Zoom lampy ma zastosowanie tylko w przypadku błysku na wprost. W miarę zwiększania ogniskowej obiektywu następuje zawężanie wiązki światła z lampy co zwiększa zasięg błysku. Przy okazji dzięki temu zabiegowi 580 może się nazywać właśnie 580EX a nie 360 czy coś w tych okolicach gdyż liczba przewodnia 580-tki jest podana dla zoomu lampy w pozycji 105mm i wynosi właśnie 58. Dla ogniskowej 50mm i takiego zoomu lampy LP mocno spadnie. Przy zdjęciach z uchylonym palnikiem funkcja zoomu lampy nie działa, lampa przestawia się na 105mm. Jest to ok przy odbiciu od sufitu lub ściany gdzie światło pokonuje dość długą drogę i w ty czasie zdąży się rozproszyć ale taki skupiony błysk wewnątrz softboxu ma mało przestrzeni na rozwinięcie skrzydeł i może się okazać, że środek softboxu będzie bardziej rozświetlony niż jego brzegi. Dlatego ustawienie na 24mm plus opuszczony rozpraszacz będzie lepszym rozwiązaniem niż błysk na 105mm.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Co mieszania 580EX i lampy studyjnej to podstawowe pytanie czy temperatura barwowa obydwu lamp będzie taka sama? Jeśli nie to mogą występować przebarwienia.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Błąd, po odchyleniu palnika zoom przestawia się na 50m a nie 105mm, właśnie sprawdziłem. A po wyciągnięciu rozpraszacza (nie mylić z białym odbłyśnikiem) zoom lampy przestawia się od razu na 24mm i nawet przy błysku na wprost funkcja zoom lampy nie działa.

Annanja
11-11-2010, 14:14
Bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi na mój post:-)
Jeśli chodzi o oświetlenie tła lampą 580 miałam na myśli taki dosyć ciekawy ofekt punktowego rozjaśnienia tła za plecami modela/modelki a reszta tła mniej doświetlona. Czy będą mogła wyzwolić radiowo obie lampy jednocześnie? tzn studyjną oraz 580?

Przemek_PC
11-11-2010, 14:41
580EX sama z siebie nie obsługuje transmisji radiowej, musiałabyś użyć zewnętrznego wyzwalacza radiowego. Studyjna którą pokazałaś (droga ja do zastosowań domowych) ma fotocelę więc wystarczy, że 580 wyzwolisz radiowo a ta druga sama błyśnie (przynajmniej w teorii). Możesz też wyzwolić 580 przez kabel PC i ile Twój aparat ma takie gniazdo. Przy okazji, jaki to aparat?

molsar
11-11-2010, 14:50
difuzer w 580EXII rozprasza na 14mm po jego wyjeciu a lampe ustaw na manual oczywiscie.

Annanja
11-11-2010, 16:12
Posiadam eos50d.

Przemek_PC
11-11-2010, 16:25
No to gniazdo PC posiadasz więc kabelkiem 5m za 15-20zł wyzwolisz przewodowo 580EX.

Annanja
11-11-2010, 16:54
A czy 580exII nie ma zbyt małej mocy w stosunku do lampy studyjnej? Aby uzyskać ten efekt owalu/okręgu świetlnego (znacznie mocniej oświetlony fragment tła) to błysk z lampy 580 powinien być silniejszy od błysku z lampy studyjnej... chyba, że ustawię 580 bardzo blisko tła na określonej wysokości za modelem...?

morafi
12-11-2010, 17:47
to wszytko zalezy od tego do jakich lamp studyjnych dołozysz 580ex.
Ja mam 2 lampy po 250 Wat i 2 lampy 550EX (wiec troszeczke słabsza od 580) i spokojnie moge dopalic z tyłu i zrobic to o czym wspomniałes - okragła plame ;)
kazda lampa nawet studyjna ma regulacje mocy. Najlepiej kup taka ktora ma pełna regulacje do 1/32 a nie do 1/8 - da ci to wiecej mozliwosci połoaczenia lampy canona i studyjnej lampy ;)