PDA

Zobacz pełną wersję : 7D - bezprzewodowe wyzwalanie lampy



satyr88
29-10-2010, 18:36
Witam,
mam pytanie do posiadaczy Canona 7d. Aparat ten ma wyzwalacz bezprzewodowy do lampy zewnętrznej. Ok. Wg instrukcji można używać bezprzewodowo lampy zewnętrznej bez błysku lampy wbudowanej.. Jednak działając wg. instrukcji mimo wszystko lampa wbudowana też wyzwala się za każdym razem. Dlaczego więc w instrukcji opisana jest możliwość wyzwolenia zewnętrznej - bez błysku wbudowanej? Czy jest na to jakiś sposób czy nie obejdzie się bez kabla?

sebcio80
29-10-2010, 18:39
lampa wbudowana błyska bo musi jakoś wyzwolić lampe zewnetrzną, a to ze blyska nie znaczy ze widac ten błysk na zdjeciu, gdzy wystepuje on tuz przed podniesieniem migawki

Kolaj
29-10-2010, 18:41
Błysk lampy zewnętrznej jest w 7d zawsze wyzwalany błyskiem lampy wbudowanej, przy czym w trybie "bez błysku" ten błysk jest relatywnie słaby w stosunku do mocy błysku lampy zewnętrznej i "nie ma wpływu" na zdjęcie. Celowo ująłem to sformułowanie w cudzysłowy. Jak chcesz prawdziwie bez błysku i bez kabli to trzeba zainwestować w wyzwalacze radiowe. Jest spory wybór tego rodzaju urządzeń od całkiem tanich do takich, co potrafią kosztować więcej niż lampa.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

a to ze blyska nie znaczy ze widac ten błysk na zdjeciu, gdzy wystepuje on tuz przed podniesieniem migawkiwidać widać. Proponuję eksperyment - zrobić sobie autoportret w lustrze w trybie wyzwalania "bez błysku".

satyr88
29-10-2010, 19:03
dzięki za odpowiedz ;) zastanawiało mnie to po prostu bo w instrukcji jest wymieniona opcja - bez błysku wewnętrznej. Muszę w wolnej chwili potestować jaki wpływ na zdjęcia będzie miał błysk wbudowanej. jak nie to zainwestuje w kabel :]

Kolaj
29-10-2010, 19:22
Ten wpływ nie jest dramatyczny. Przykład z lustrem jest ekstremalny i nie ma co się nim przejmować. Błysk daje się dostrzec np kiedy w kadrze mamy gładki polakierowany stół albo jakieś inne odbijające światło przedmioty. Nie ma natomiast praktycznie żadnego wpływu na ogólne naświetlenie sceny.

hekselman
30-10-2010, 10:45
Jak ci bardzo ten przedłbysk przeszkadza - możesz zasłonić go kawałkiem ciemnoczerwonego przezroczystego plastkiu; folii.

ulof
06-11-2010, 22:13
...Canon 7d. Aparat ten ma wyzwalacz bezprzewodowy do lampy zewnętrznej....

Nie żebym czytał instrukcje :) ale nie chodzi tu o to, że 7D może wyzwolić lampy systemowe Canona w ETTLu? Taki master jak C580 tylko, że za pomocą lampy wbudowanej ?

dark_viper
13-11-2010, 10:51
I to jest sprawa która nie daje mi spokoju od dłuższego czasu.
Strona Canon mówi:
"Aparat EOS 7D umożliwia sterowanie wieloma lampami błyskowymi Speedlite bez konieczności korzystania z transmitera ST-E2 lub lampy 580EX II"
Rozumiem że są dwa rodzaje sterowania:
1. Przez lampę wbudowaną
2. Przez protokół 'radiowy'

Jestem posiadaczem Nissina Di622 więc mogłem tylko sprawdzić czy działa metoda numer 1, więc moge potwierdzić że działa.

Czy jakiś dobry posiadacz Canon 580EX i Canona 7D jest w stanie powiedzieć, czy metoda numer 2 działa?

Jeśli tak to czeka mnie wymiana lampy, jeśli nie to trzeba będzie kupić coś do sterowania.

pawelbara
13-11-2010, 11:12
Z tego co sam wyczytałem w instrukcji aparatu to nie ma on żadnego protokołu radiowego, wyzwala lampy przez błysk własnej, wbudowanej. Jednak ten błysk jest błyskiem sterującym i przekazującym info o parametrach aparatu do lampy czyli TTL. Także jeżeli chcesz to musiałbyś się zaopatrzyć w jakiś wyzwalacz a jaki to zależy czy TTL potrzebujesz czy nie.

Kolaj
13-11-2010, 17:55
Czy jakiś dobry posiadacz Canon 580EX i Canona 7D jest w stanie powiedzieć, czy metoda numer 2 działa?Tak, mogę potwierdzić. Nie działa. :-D

Żaden aparat ani żadna lampa ze stajni Canona nie mają wbudowanych urządzeń do wyzwalania radiowego.

mk20
13-11-2010, 22:10
http://www.studiowplecaku.pl/zdalnego-wyzwalania-lamp-blyskowych-canon-7d-wideo/

dark_viper
14-11-2010, 08:58
no to klops... a zatem Pixell pod choinką chyba będzie

wlodi
25-11-2010, 17:23
Witam, widze, ze watek nie odpowiedzial do konca na postawione pytanie.
Bardzo prosze o pomoc, mam Canona 7D i chce kupic lampe, ktora bede mogl wyzwalac radiowo (bez przeblysku) z body. Wiem, ze taka opcje ma 580EX i EX II, ale sa to za drogie sprzety jak na amatorskie focenie.

Mam pytanie czy 430 EX II ma taka funkcje? czy mozna wyzwolic ja z body 7D bez przeblysku lampy wbudowanej? Moze ktos posiada taki zestaw i moze mi pomoc? Dzieki z gory

Kolaj
25-11-2010, 17:33
Witam, widze, ze watek nie odpowiedzial do konca na postawione pytanie.Owszem, odpowiedział, konkretnie w moim poprzednim poście.

Wiem, ze taka opcje ma 580EX i EX IIŹle wiesz. Nie mają takiej opcji.

flankerp
25-11-2010, 18:18
Jestem posiadaczem Nissina Di622 więc mogłem tylko sprawdzić czy działa metoda numer 1, więc moge potwierdzić że działa.

Czy jakiś dobry posiadacz Canon 580EX i Canona 7D jest w stanie powiedzieć, czy metoda numer 2 działa?

Jeśli tak to czeka mnie wymiana lampy, jeśli nie to trzeba będzie kupić coś do sterowania.

Ja tez mam Nissina (MarkII) i wyzwalam go zwyklym 500D. Ale jest to tylko fotocela. Teoretycznie może on współpracować z systemem Canona. Wtedy można ustawiać parmetry lampy z menu.

Co do błysku z body to niestety ma on znaczenie w przypadku jak pracujesz ze Softboxem i chcesz uzyskac ciekawy kontrast między światłem i cieniem... Ja ustawiłem lampkę wbudowan na minimum i niestety nawet wtedy psuje troche zdjęcie. Jako że nie potrzebuje do Softboxu przenoszenia parametrów TTL, kupiłem na Allegro manualne radiowe wyzwalacze za jakieś sto parę złotych (czekam aż przyjada)

Jak kolega wcześniej wspomniał, w takiej sytuacji to jedyne rozwizanie.
Jednak do portretów to nie przeszkadza zupełnie... Przy mocnym błysku odbitym lampa wbudowana nie ma praktycznie znaczenia. Testowałem moja fotocele w Nissinie i zdjęcia sa naświetlone poprawnie tzn. błysk wbudowanej nie ma absolutnie żadnego znaczenia...

Podsumowujc, wszystko zależy jak leży ;)

wlodi
25-11-2010, 18:50
Sterowanie bezprzewodowe zewnętrznymi lampami błyskowymi (zintegrowany nadajnik zdalnego sterowania Speedlite EX Transmitter)

czyli we wpisie powyzej jest mowa o sterowaniu przeblyskiem? bo juz sie pogubilem totalnie...

Kolaj
25-11-2010, 18:55
czyli we wpisie powyzej jest mowa o sterowaniu przeblyskiem?Oczywiście, tyle, że transmiter błyska w podczerwieni, więc nie widać tego na zdjęciach. Wbudowana lampa błyska dokładnie w ten sam
sposób tylko w paśmie widzialnym.

wlodi
25-11-2010, 19:05
Dzieki Kolaj, fajny masz przydomek.

Spytam jeszcze o dwie sprawy.

Mamy przykladowy plan noca/poznym wieczorem powiedzmy w lesie, chce oswietlic obiekt z tylu, robie zdjecie od frontu, rozumiem, ze ten przeblysk nie oswietli mi obiektu z przodu? Bedzie to niewidoczne?
Czy jest to w ogole mozliwe? Podczerwien ma bardzo ograniczony zasieg...

No i jeszcze jedno pytanie, skoro to sterowanie przeblyskiem, to moze nie warto ladowac kasy w speedlite'y tylko w jakis odpowiednik z innym logo?
Mozesz cos polecic? Czy tez taki 430EX II jest naprawde warty tych 800zl?

Kolaj
25-11-2010, 19:13
Przedbłysk z wbudowanej w 7D lampy oświetli leciutko plan. To, czy będzie to widoczne na zdjęciu zależy od tego, co to będzie za obiekt. Jak matowy to będzie to pomijalne. Jak odblaskowy, to może być widać. Spróbuj sobie zrobić skrajny eksperyment stawiając przed sobą lustro.

Podczerwien ma bardzo ograniczony zasieg...Wbudowana w 7D lampa nie błyska podczerwienią, tylko światłem widzialnym. Największym ograniczeniem tej metody jest to, że nadajnik i odbiornik muszą się widzieć.

A czy warto wydawać pieniądze, to już sam musisz sobie odpowiedzieć analizując zasobność swojego portfela i potrzeby.

Osobiście używam zewnętrznych wyzwalaczy radiowych.

ZarJac
25-11-2010, 22:41
Napisał Kolaj
Wbudowana w 7D lampa nie błyska podczerwienią, tylko światłem widzialnym. Największym ograniczeniem tej metody jest to, że nadajnik i odbiornik muszą się widzieć.
Nie jest to do końca prawdą.
Odbiornik, czyli systemowa lampa 580EX slave (jedna lub kilka) musi widzieć światło wygenerowane przez lampę 7D. W pomieszczeniach, nawet sporych, w zupełności wystarcza światło odbite od ścian, sufitu, mebli czy też od fotografowanych obiektów, przy całkowitym braku wzajemnej widoczności 7D i lamp slave. Sprawdzone wielokrotnie.

maxmabit
30-11-2010, 02:13
siemka...

st-e2 sie przydaje...jakos mnie draznil ten maly blysk...

mxw
02-12-2010, 22:43
Wbudowana w 7D lampa nie błyska podczerwienią, tylko światłem widzialnym.
ST-E2 błyska dokładnie tym samym.
tyle tylko, że przed palnikiem ma czerwoną szybkę.
jak masz dojście do ST-E2, to zrób eksperyment z lustrem ;)


ale idąc tym tropem wystarczy dopasować do kukułki w 7D/60D zwykłą czerwoną szybkę/folię, żeby mieć tę profesjonalną "podczerwień" 8-)



Osobiście używam zewnętrznych wyzwalaczy radiowych.
i to IMHO - nawet bez przeniesienia automatyki - jest jedynym słusznym wyjściem.

Nemeo
11-12-2010, 21:45
Mam takie pytanie :

Jak najprościej, bez zbędnych kombinacji, wyzwolić bezprzewodowo 580 EX, z zestawu 7D + założona MR-14 EX ?

ZarJac
12-12-2010, 01:39
Z tego co czytam o MR-14EX, pracuje ona jako master dla innych SpeedliteEX będących w trybie slave. Wystarczy zatem (w moim przekonaniu) ustawić 580EX w tryb slave, zadbać o to żeby widziała światło od MR-14EX siedzącej na 7D i robić zdjęcia.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img153.imageshack.us/i/manualpage48.jpg/)
Pozdrawiam.

espire
23-03-2012, 20:32
Nie znalazłem nigdzie więc dopisuję tu. Przymierzam się do zakupu 7D. Chciałbym korzystać m.in z bezprzewodowego wyzwalania 420Ex. Wyczytałem że 7D współpracuje prawidłowo tylko z nowymi lampami. Jakie macie doświadczenia przy takiej konfiguracji?