PDA

Zobacz pełną wersję : EUREKA - hej cwaniaki



Tytus
09-08-2004, 22:18
Nie wiedziałem, gdzie ten post zamieścić, bo tyczy dwóch rzeczy, tak body aparatu jak i softu,
po pierwsze primo, zastanawiałem się dlaczego zdjęcia w pogody dzień z tego dupiastego aparatu (czytaj mojego cudownego 300D:mrgreen: ) wychodzą jak przez mgłę, a wracają do grona normalnych zdjęć po włączeniu Autolevels.

Ostatnio bawiąc się wstępną obróbką zdjęć w RAW w PS CS zauważyłem, że w wielu wypadkach wystarczy dać kontrast na max by zdjęcie wyglądało duuużo lepiej.

Tu rodzą się dwa problemy dwojakiej natury:
1. jak zmusić 300D by robłl bardziej kontrastowe zdjęcia? Cwaniaków, którzy poradzą mi pomerdanie w parametrach wysyłam od razu na drzewo, już mam podrasowany kontrast i nic to nie daje...
2. jak w PS CS wykombinować akcję, która ingerowałaby w operacje na wstępnym etapie obróbki RAW przy jego pierwszym otwarciu. Nie da się wtedy akcji włączyć, ale da się zapisać schemat obróbki...tylko jak to połączyć...

no to mam nadzieję, że zaszczepiłem w Was konstruktywne zadanie na wieczór :mrgreen:

ja tymczasem wracam do poprawiania kolejnej partii skopanych zdjątek :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: na liście mam 37 pozycji (nie tak źle, jak na 315 fotek, tyle, że wszystkie na dzień dobry dostały Autolevels :lol: ) , dla pocieszenia dodam, że przy kilku z nich mam zapisane "cofnij akcję autolevels" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Vitez
10-08-2004, 00:21
1. jak zmusić 300D by robłl bardziej kontrastowe zdjęcia?


Zmienic obiektyw i/lub stosowac filtr polaryzacyjny.



2. jak w PS CS wykombinować akcję, która ingerowałaby w operacje na wstępnym etapie obróbki RAW przy jego pierwszym otwarciu. Nie da się wtedy akcji włączyć, ale da się zapisać schemat obróbki...tylko jak to połączyć...

Capture One ma masowa obrobke w tym ze zmiana kontrastu/levels itp.


ja tymczasem wracam do poprawiania kolejnej partii skopanych zdjątek

A ja sie zabieram do partii fotek slubnych robionych w bardzo ciemnymkosciele. Jedyne co w nich skopane to kadry :? , technika, ekspozycja itp - subiektywnie bez zarzutu (bo wiedzialem jak ustawic aparat, lampe itp).

Cichy
10-08-2004, 11:28
I tu przyznam, ze bardzoj konrastowe zdjęcia strzelał mi G5 niż 300D...

gietrzy
10-08-2004, 12:22
Tu rodzą się dwa problemy dwojakiej natury:
1. jak zmusić 300D by robłl bardziej kontrastowe zdjęcia? Cwaniaków, którzy poradzą mi pomerdanie w parametrach wysyłam od razu na drzewo, już mam podrasowany kontrast i nic to nie daje...

W RAW Ci nic nie daje, tak mi się wydaje. Próbowałeś podnieść kontrast i robić w jpg? Jeśli tak i nadal nie ma dla Ciebie kontrastu to przepraszam, ale wszędzie piszą, że zdjęcia z lustrzanki ZAWSZE wymagają edycji. Więc podczas focenia wybierz raw, parametry jakie chcesz i ustawiaj "wszystko od nowa" w PS lub inym konwerterze.


2. jak w PS CS wykombinować akcję, która ingerowałaby w operacje na wstępnym etapie obróbki RAW przy jego pierwszym otwarciu. Nie da się wtedy akcji włączyć, ale da się zapisać schemat obróbki...tylko jak to połączyć...

Mógłbyś rozwinąć, co dokładnie taka akcja miałaby robić? Jakie parametry byłyby zmieniane (oczywiście w oknie AdobeCameraRaw, bo reszta to chyba bez problemu). Pytam dlatego bo dziś z poczty odbieram
Raw Real World (http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/032127878X/qid=1092131622/sr=1-1/ref=sr_1_1/102-0537185-8968109?v=glance&s=books) i z chęcią poszukam :wink:

pozdrawiam,
g3

Tytus
10-08-2004, 12:25
1. Zmienic obiektyw i/lub stosowac filtr polaryzacyjny.
2. Capture One ma masowa obrobke w tym ze zmiana kontrastu/levels itp.
3. A ja sie zabieram do partii fotek slubnych robionych w bardzo ciemnymkosciele. Jedyne co w nich skopane to kadry :? , technika, ekspozycja itp - subiektywnie bez zarzutu (bo wiedzialem jak ustawic aparat, lampe itp).

1. nie bardzo jest na co w cenie dla amatorów a nie zawodowców/maniaków, fltr polaryzacyjny używam właściwie stale na zewnątrz, ale spróbuj tym z ręki robić zdjęcia w ISO 100, za ciemno jest na to niestety...za długie czasy, za małe przysłony...
2. THX, zapodam, a potem przeinstaluję Windowsa bo już od nadmiaru programów ledwo zipie, a da się tam jeszcze po takiej obróbce zmniejszyć rozmiar i zapisać to jako jpeg? nie musiałbym dołączać jpeg-ów do RAW, bo i tak są g*** warte bez obróbki a nie będę przecież na raz robił tego w raw a potem, jeszcze w jpeg...
3. w kadrowaniu to ja mam lata wprawy, a w kościele itp to ja nie mam problemu z robieniem zdjęć nawet tym kitowym szajsem, ono nie daje sobie rady, ale po części MUSI to być także body, tylko na zewnątrz, zwłaszcza przy dużym nasłonecznieniu,

muszę porobić trochę zdjęć dobrym szkłem i w końcu autorytarnie będzie można orzec, czy to szkło, body czy po trosze jedno i drugie...choć AF to nie poprawi...

[ Dodano: 10 Sierpień 2004 ]

I tu przyznam, ze bardzoj konrastowe zdjęcia strzelał mi G5 niż 300D...

miałem przez jakiś czas Pentaxa Optio 550, czasami jak sobie zdjęcia nim robione obejrzę to płakać mi się chce...

[ Dodano: 10 Sierpień 2004 ]


W RAW Ci nic nie daje, tak mi się wydaje. Próbowałeś podnieść kontrast i robić w jpg? Jeśli tak i nadal nie ma dla Ciebie kontrastu to przepraszam, ale wszędzie piszą, że zdjęcia z lustrzanki ZAWSZE wymagają edycji. Więc podczas focenia wybierz raw, parametry jakie chcesz i ustawiaj "wszystko od nowa" w PS lub inym konwerterze.

Mógłbyś rozwinąć, co dokładnie taka akcja miałaby robić? Jakie parametry byłyby zmieniane (oczywiście w oknie AdobeCameraRaw, bo reszta to chyba bez problemu). Pytam dlatego bo dziś z poczty odbieram
Raw Real World (http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/032127878X/qid=1092131622/sr=1-1/ref=sr_1_1/102-0537185-8968109?v=glance&s=books) i z chęcią poszukam :wink:


Nigdzie i nigdy nie czytałem, a sporo przeczytałem, że zdjęcia z listrzanki bez obróbki wyglądają jak kaszanka mojej teściowej, sorry, pierwsze słyszę...

akcja miałaby zmieniać parametry obrazu w tym okienku, jakie pojawia się przy pierwszym otwarciu pliku RAW w PS. np. miałaby zapodać kontrast na max (choć czasami widzę, że tzeba go ująć nieco, ale to są wyjątki).
To co miałaby robić jest bez znaczenia, istotne jest, czy w ogóle da się dla TEGO KONKRETNEGO okna i funkcji tam zawartych ustawić akcję. Potem to ja sobie tysiąc różnych akcji nagrać mogę, tyle, że do funkcji z TAMTEGO okna dostępu już nie mam.

A co to za zabawka???

maku
10-08-2004, 13:19
Niestety sam kiedyś próbowałem i nic mi z tego nie wyszło. Owszem w oryginalnym sofcie Canona (o ile dobrze pamiętam można nakazać "wywołanie" kilku zdjęć z zadanymi parametrami. Tyle tylko, że soft ten jest i tak jak dla mnie na tyle niewygodny, że rzadko do niego zaglądam. Próbowałem kiedyś nagrać akcję z RAW na PS, ale niestety właśnie na rawie się "chaczyła".

JaW
10-08-2004, 13:53
Jak widac Tytus jest nadal niekompatybilny z 300D.
Po pierwsze szarpnij sie na szkielko 50mm f/1.8 (450 zl nowka u Tommy'ego), podepnij do aparatu i porób troche zdjec w RAW, w roznych warunkach. Potem uzyj Capture One do konwersji i ewentualnych korekt ekspozycji, kontrastu i nasycenia kolorów. Jesli nadal bedziesz jęczec na kontrast, plastyke, ostrosc itp, to znaczy ze masz walniete body (albo monitor, karte graficzną, własne oczy). HOWGH!

Tytus
10-08-2004, 14:24
Capture One ma masowa obrobke w tym ze zmiana kontrastu/levels itp.


własnie bawię się wersją C1 PRO
bez dogłębnej znajomości krzywych program nie na wiele się zdaje, ma batch, to jego niewątpliwa zaleta, ale poza tym, np odświeżanie zdjęć robi zbyt wolno, breezbrowser sprawuje się tu dużo lepiej...

gietrzy
10-08-2004, 14:27
istotne jest, czy w ogóle da się dla TEGO KONKRETNEGO okna i funkcji tam zawartych ustawić akcję.

da się
ACR powstał na potrzeby zawodowców. Tytus czy wyobrażasz sobie żeby Tomek Knoll napisał ACR tak by nie można było zrobić batch conversion :wink:

wywaliłem link bo problem uważam za rozwiązany. Następna moja wypowiedź w tym wątku

Żeby zrobić akcje (nie próbowałem):
ustawiasz parametry, np. Twój kontrast na maxa
zapisujesz (na wysokości settings, po prawej stronie jest trójkącik) te ustawienia (save settings czy jakoś tak) - teraz jestem w pracy i nie mam tego przed sobą, np. mój kontrast na maxa
wychodzisz z ACR
otwierasz palete akcje
nagrywasz
otwierasz crw
otwiera się okno ACR
w części settings wybierasz "mój kontrast na maxa"
zaznaczasz na samym dole po lewej only display this dialog if alt key is down
klikasz OK
zatrzymujesz nagrywanie akcji

niewiem czy to zadziała bo niemam teraz Shopa. Obiecuję przeczytać o tym w książce i... i powiedz mi ile mega ma twoje konto pocztowe :wink:

pozdrawiam,

g3

Tytus
10-08-2004, 15:55
istotne jest, czy w ogóle da się dla TEGO KONKRETNEGO okna i funkcji tam zawartych ustawić akcję.

da się
ACR powstał na potrzeby zawodowców. Tytus czy wyobrażasz sobie żeby Tomek Knoll napisał ACR tak by nie można było zrobić batch conversion :wink:

Obrazek (http://luminous-landscape.com/images7/cr2.jpg)

obrazek z luminous-landscape.com - niestety wersja 1.0 (konwertera)

Żeby zrobić akcje (nie próbowałem):
ustawiasz parametry, np. Twój kontrast na maxa
zapisujesz (na wysokości settings, po prawej stronie jest trójkącik) te ustawienia (save settings czy jakoś tak) - teraz jestem w pracy i nie mam tego przed sobą, np. mój kontrast na maxa
wychodzisz z ACR
otwierasz palete akcje
nagrywasz
otwierasz crw
otwiera się okno ACR
w części settings wybierasz "mój kontrast na maxa"
zaznaczasz na samym dole po lewej only display this dialog if alt key is down
klikasz OK
zatrzymujesz nagrywanie akcji

niewiem czy to zadziała bo niemam teraz Shopa. Obiecuję przeczytać o tym w książce i... i powiedz mi ile mega ma twoje konto pocztowe :wink:

pozdrawiam,
g3

jak to zadziała to masz u mnie duuże piwo

nie mam pojęcia ile moje główne konto pocztowe ma miejsca, znając chytrość belgacom.be niewiele, ale za to przez gg zasysam dowolną ilość z prędkością 350 kb/s :mrgreen: mój nr 829222 jestem on line cały czas, komp stale włączony, a po 21 będe już na pewno przed komputerem lub w jego okolicy... :wink:

gietrzy
10-08-2004, 16:30
jak to zadziała to masz u mnie duuże piwo

dobra jestem godzinke po pracy, yyy ten tego ten wyślij mi tą beczuszkę na adres ... :mrgreen:

Tytus działa!
Właśnie sprawdziłem na PS CS (ACR wersja2.2)

robisz preset "tytus.test" (wb, kontrast, jasność, itd.)
save settings
wychodzisz z ACR
segregacja ->. cr2 do jednego katalogu, drugi, nowy tworzysz na .psd'eki
wciskać nagrywaj
[ważne] otwierasz File->Open
otwiera się raw w ACR
z części settings wybierasz preset "tytus.test"
klikasz OK
[ważne] zapisujesz obrazek ->Save As->psd
Kończysz nagrywanie akcji

File->Automate->Batch
dalej już chyba znasz
[ważne] zaznaczasz dwa razy override (Open, Save)

Tytus
10-08-2004, 17:08
jak to zadziała to masz u mnie duuże piwo

dobra jestem godzinke po pracy, yyy ten tego ten wyślij mi tą beczuszkę na adres ... :mrgreen:

Tytus działa!
Właśnie sprawdziłem na PS CS (ACR wersja2.2)

robisz preset "tytus.test" (wb, kontrast, jasność, itd.)
save settings
wychodzisz z ACR
segregacja ->. cr2 do jednego katalogu, drugi, nowy tworzysz na .psd'eki
wciskać nagrywaj
[ważne] otwierasz File->Open
otwiera się raw w ACR
z części settings wybierasz preset "tytus.test"
klikasz OK
[ważne] zapisujesz obrazek ->Save As->psd
Kończysz nagrywanie akcji

File->Automate->Batch
dalej już chyba znasz
[ważne] zaznaczasz dwa razy override (Open, Save)

no dobra, wrócę z zakupów to to przetestuję, choć w międzyczasie na przykładzie ostatnich zdjęć widzę, że nie da się wszystkich zdjęć jednakowo wywołać, niestety, to robota idywidualna, chyba, że masz serię podobnie naświetlonych ujęć,

zrobię raczej akcję otwórz raw i tyle, żeby nie musieć wybierać kolejnych plików, potem ręcznie je wywołam i zapis juz w konkretnym formacie, trudno, ale chyba inaczej się nie da......

gietrzy
10-08-2004, 17:28
widzę, że nie da się wszystkich zdjęć jednakowo wywołać, niestety, to robota idywidualna, chyba, że masz serię podobnie naświetlonych ujęć

Dokładnie, w zastosowaniach domowych trzeba one by one. Ale w studiach PRO gdzie strzelają z Gretagiem to jest bezcenne


zrobię raczej akcję otwórz raw i tyle, żeby nie musieć wybierać kolejnych plików, potem ręcznie je wywołam i zapis juz w konkretnym formacie, trudno, ale chyba inaczej się nie da......

Przed chwilą próbowałem otworzyć kilka rawów. Nic z tego :x

maku
10-08-2004, 19:03
Przepraszam! Faktycznie seryjna obróbka RAW działa. Ale na to, o czym pisał Tytus też musi być jakaś metoda. Jak za pierwszym razem próbowałem zapisać akcję dla wywoływania RAW to zadziałała w dokładnie taki sposób jak to teraz opisał. Po prostu każdy RAW był otwierany a potem program czekał aż ustawię parametry. Tak, więc jest to możliwe. Nie mam czasu by teraz próbować, ale na pewno jakoś się da.