PDA

Zobacz pełną wersję : Tryb BULB w 7 D - trzeba trzymać?



piotrwzk
21-10-2010, 12:48
Czy trzeba trzymać spust? Może da się tak zrobić żeby jednym naciśnięciem otwierać a drugim zamykać migawkę? Oczywiście pomijam użycie zewnętrznego wężyka.

GhostRider
21-10-2010, 13:12
Nie da się - Bulb jest do wężyka.

michnic
21-10-2010, 14:55
No ja używam do trybu bulb pilota, można kupić zamiennik już za 30 zł.

SirRoot
22-10-2010, 20:57
mam glupie pytanie. Jak obliczacie/oceniacie ile sek potrzeba na wlasciwe naswietlenie zdjecia ? bo rozumiem ze naswietlajac cos kilka min nie zdajecie sie tylko na szósty zmysl ?

Patryk_mirek
23-10-2010, 11:02
Czy trzeba trzymać spust? Może da się tak zrobić żeby jednym naciśnięciem otwierać a drugim zamykać migawkę? Oczywiście pomijam użycie zewnętrznego wężyka.
Tryb bulb dziala tak samo we wszystkich aparatach od ultranowoczesnych canonów po radzieckie przedpotopowe zenity - naciskasz spust migawki i tak długo trzymasz aż się naświetli tak jak chcesz. Możesz użyć wężyka żeby aparat się nie ruszył przypadkiem ale nie musisz.


mam glupie pytanie. Jak obliczacie/oceniacie ile sek potrzeba na wlasciwe naswietlenie zdjecia ? bo rozumiem ze naswietlajac cos kilka min nie zdajecie sie tylko na szósty zmysl ?

Normalnie, na oko ocenia się. Aparat w trybie np Av, ustawiasz żądaną wartość przysłony, podnosisz iso do oporu tak żeby czas nie migał na 30s(czyt poza skalą), patrzysz jaki masz czas i później iso100, bulb i liczysz. (iso +-1/3 wartości(1 kliknięcie pokrętła nastaw) <-> czas +-1/3 <-> przysłona +- 1/3 to jest proste)

SirRoot
23-10-2010, 11:18
aha czyli tak jak myslalem i robilem. Myslalem ze sa inne wyrafinowane metody i wzory ;)

epicure
23-10-2010, 15:41
Przydałby się wężyk spustowy z jakimś czasomierzem, a najlepiej z automatycznym timerem. Wkurza mnie to trochę, że w Canonie pomiar ekspozycji działa tylko do 30 s. Wiele razy przy zdjęciach nocnych muszę albo podnosić iso, co ma negatywny wpływ na jakość obrazu (minimalny, ale jednak), albo używać trybu B z ze stoperem w ręku. Olympusa naświetlał do 60 s i zawsze mi to wystarczało.

SirRoot
23-10-2010, 15:52
tez zastanawialem sie dlaczego nie ma takiego wynalazku, patrzenie w nocy w stoper/zegarek nie jest najprzyjemniejsza robota kiedy musisz trzymac dodatkowo guzik
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
swoja droga, dobry pomysl na zarobek :)

mxw
24-10-2010, 00:33
Tryb bulb dziala tak samo we wszystkich aparatach od ultranowoczesnych canonów po radzieckie przedpotopowe zenity - naciskasz spust migawki i tak długo trzymasz aż się naświetli tak jak chcesz.
a nieprawda.

po pierwsze w zenicie dodatkowo można było wciśnięty spust obrócić i zablokować w ten sposób w pozycji 'wciśnięty' - spróbuj to zrobić w canonie ;-)

po drugie mam jakiegoś przedwojennego voigtlandera (mieszkowy 6x9) i tryb bulb (t) działa tam właśnie tak, jak by chciał kolega wątkotwórca - pierwsze naciśnięcie otwiera migawkę (centralną zresztą), a drugie zamyka. 8-)



tez zastanawialem sie dlaczego nie ma takiego wynalazku, patrzenie w nocy w stoper/zegarek nie jest najprzyjemniejsza
no przecież canon na LCD wyświetla czas w sekundach w trybie bulb - lecą sobie sekundy zdaje się do 999, czyli do 17 minut stoper ci nie jest potrzebny (już prędzej latarka, żeby podświetlić LCD nie dotykając aparatu gdy jest ciemno).

a poza tym - jak już tu ktoś wcześniej napisał - przy takich zdjęciach pilot IR (RC-1, RC-5) jest wręcz idealny!
- zawsze jest przy aparacie, nie trzeba go nosić/szukać w torbie
- wyzwala migawkę bez dotykania aparatu
- daje 2 sek opóźnienia przy MLU
- w BULB pierwszy 'klik' otwiera migawkę (z MLU lub bez)
- potem sobie siadamy i patrzymy czasmi na LCD liczący czas
- i drugi 'strzał' z pilota zamyka migawkę. 8-)

w czym problem? :roll:

bebesky
24-10-2010, 11:14
po drugie mam jakiegoś przedwojennego voigtlandera (mieszkowy 6x9) i tryb bulb (t) działa tam właśnie tak, jak by chciał kolega wątkotwórca - pierwsze naciśnięcie otwiera migawkę (centralną zresztą), a drugie zamyka. 8-)

tyle że B i T to dwie różne funkcje.

ZarJac
24-10-2010, 23:21
Tryb wyzwalania migawki "B" czyli BULB, w C7D (i innych C) działa standardowo - wciśnięcie "spustu" otwiera migawkę, zwolnienie "spustu" zamyka. Czas ustala palec na spuście (lub zablokowany wężyk spustowy) i
mxw
... canon na LCD wyświetla czas w sekundach w trybie bulb - lecą sobie sekundy zdaje się do 999, czyli do 17 minut stoper ci nie jest potrzebny ....


ale czy na prawdę z pilotem IR (RC-1 lub RC-5) tryb BULB będzie działał inaczej, tak jak w poniższym cytacie (podkreślenie moje)?:


mxw
a poza tym - jak już tu ktoś wcześniej napisał - przy takich zdjęciach pilot IR (RC-1, RC-5) jest wręcz idealny!
- zawsze jest przy aparacie, nie trzeba go nosić/szukać w torbie
- wyzwala migawkę bez dotykania aparatu
- daje 2 sek opóźnienia przy MLU
- w BULB pierwszy 'klik' otwiera migawkę (z MLU lub bez)
- potem sobie siadamy i patrzymy czasmi na LCD liczący czas
- i drugi 'strzał' z pilota zamyka migawkę.

Moim zdaniem nie, ale może się mylę. Proszę o rozstrzygnięcie tej kwestii. Nie mam dostępu ani do RC-1, ani RC-5.

_igi
24-10-2010, 23:58
Pssssst, przydje się stoper / minutnik w telefonie ;)

mxw
25-10-2010, 00:10
tyle że B i T to dwie różne funkcje.
no i? ;-)



ale czy na prawdę z pilotem IR (RC-1 lub RC-5) tryb BULB będzie działał inaczej, tak jak w poniższym cytacie (podkreślenie moje) Moim zdaniem nie, ale może się mylę. Proszę o rozstrzygnięcie tej kwestii. Nie mam dostępu ani do RC-1, ani RC-5.
oczywiście, że tak :cool:
pierwszy klik otwiera, drugi zamyka.

mam RC-1 (myślę, że RC-5 będzie działał podobnie), nie mam 7D.
ale myślę, że będzie działać dokładnie tak samo jak inne canony.

wynika to choćby z prostego faktu, że pilot RC-1 wysyła tylko jeden pojedynczy impuls w chwili naduszenia spustu. potem już nic nie wysyła nieważne jak długo trzymamy naciśnięty przycisk. dzięki temu baterie w pilocie wytrzymują po 10 lat - i dzięki temu nie da się inaczej zrealizować funkcji BULB. :!:

jedyne pytanie, to to czy 7D też będzie liczyć sekundy na LCD? :roll:

epicure
25-10-2010, 00:54
no przecież canon na LCD wyświetla czas w sekundach w trybie bulb - lecą sobie sekundy zdaje się do 999, czyli do 17 minut stoper ci nie jest potrzebn

Jest mi potrzebny. W wielu sytuacjach, stojąc i gapiąc się na wyświetlacz aparatu, gdzie odliczany jest czas, można złapać swój cień w kadrze. Wężyka spustowego używam nie tylko po to, żeby nie poruszyć aparatu, ale też żeby robić zdjęcia z pewnej odległości od niego.

bebesky
25-10-2010, 07:41
no i? ;-)

no i to co napisałeś "tryb bulb (t)" - to bzdura :)

_igi
25-10-2010, 08:31
BTW, tak, wszystkie eosy wyswietlaja czasy na wyswietlaczach, tyle, ze te wyposazone w gorny wyswietlacz, pokazuja to wlasnie na nim. A stale podswietlenie dotychczas udalo mi sie ustawic w 1D. MZ - bezuzyteczna opcja.

mc_iek
25-10-2010, 09:01
mam glupie pytanie. Jak obliczacie/oceniacie ile sek potrzeba na wlasciwe naswietlenie zdjecia ? bo rozumiem ze naswietlajac cos kilka min nie zdajecie sie tylko na szósty zmysl ?

Do określenia czasu naświetlania przydatny jest osobny światłomierz. Najtańszy sensowny to rosyjski CVERDLOVSK 4. Podaje czasy naświetlania sięgające 2 godzin a na allegro można kupić za kilkadziesiąt złotych.

Kolaj
25-10-2010, 09:50
Przydałby się wężyk spustowy z jakimś czasomierzem, a najlepiej z automatycznym timerem.


tez zastanawialem sie dlaczego nie ma takiego wynalazku,Jak nie ma, jak jest?
http://www.google.com/search?q=tc-80n3

Są też tańsze zamienniki.

GhostRider
25-10-2010, 12:34
Jak nie ma, jak jest?
http://www.google.com/search?q=tc-80n3

Są też tańsze zamienniki.
Miałem kiedyś ten tańszy - wyglądem i funkcjami całkiem przypominający Canonowski - spisywał się świetnie.

Ale i tak do Bulba wystarczy zwykły wężyk spustowy i jak ktoś napisać stoper w komórce :)

Nie wiem po co tyle hałasu, skoro już na samym początku autor dowiedział się, że musi mieć wężyk, lub pilot bezprzewodowy :)

Niektórzy to są dziwni :roll:

Kolaj
25-10-2010, 14:33
Ale i tak do Bulba wystarczy zwykły wężyk spustowy i jak ktoś napisać stoper w komórce :)Zależy, do czego Ci ten Bulb potrzebny. Jeśli chcesz składać klatki do zdjęć nocnego nieba, to taki wężyk z timerem może być super sprawą.

GhostRider
25-10-2010, 19:00
Zależy, do czego Ci ten Bulb potrzebny. Jeśli chcesz składać klatki do zdjęć nocnego nieba, to taki wężyk z timerem może być super sprawą.
Święte słowa :)

Mnie bardziej chodzi o bezsensowną i bezcelową dyskusję :)

Zawsze ktoś się musi z kimś spierać o nic ;)

OrzelPiotr
25-10-2010, 23:10
Tryb Bulb w 7d działa bez kłopotu z zamiennikiem RC-1 (dałem za niego 10 zł) pierwszy pstryk zaczyna, drugi kończy naświetlnie. Za to nie działa 2s i 10s opóźnienie zdjęcia. (więc jak ktoś ma słaby statyw aparat może nie zdążyć przestać drgać) Polecam długie naświetlania w połączeniu z LiveView mniejsze drgania.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Zliczania czasu zdjęcia się nie dopatrzyłem ani na LCD ani na górnym wyświetlaczu (może było za ciemno, żeby coś zobaczyć)

flankerp
27-10-2010, 22:27
A ja sobie ustawiam w Gripie czas naswietlania (do 99 godzin) :)

Patryk_mirek
30-10-2010, 22:50
Ja chciałbym zauważyć, iż nie ważne czy matryca jest w aparacie czy film, przy długich lub ultrakrótkich czasach pomiar światła bywa przekłamany (dla matrycy jest to mniejsza rozbieżność) - nazywa się to efekt Schwarzschilda tak więc nic się nie stanie jak przy 1 minucie się wyłączy naświetlanie 2 sekundy później...

OrzelPiotr
10-11-2010, 00:19
Zliczania czasu zdjęcia się nie dopatrzyłem ani na LCD ani na górnym wyświetlaczu (może było za ciemno, żeby coś zobaczyć)

A jednak pokazuje czas naświetlnia na górnym wyświetlaczu (w miejscu ilości zdjęć) - tylko po co przecież w nocy i tak nikt tego nie dojrzy, wyświetlacz szybko gaśnie - jak zgaśnie i tak się go ponownie nie włączy bo zdjęcie będzie poruszone a latarką przyświecić to raczej zły pomysł.

epicure
10-11-2010, 00:32
Specjalnie tak zrobili, że podświetlenie gaśnie. Przez to tryb BULB staje się bezużyteczny w warunkach, kiedy jest najbardziej potrzebny, czyli nocą. A problem rozwiązuje wężyk spustowy z podświetlanym timerem, za który Canon życzy sobie jednak ponad 400 zł, a zamienniki kosztują ponad 200... Tak się robi interes!

OrzelPiotr
10-11-2010, 00:40
Ciekawe czy opcja stałego podświetlenia ekranu w trybie bulb (np jeśli włączony przed wykonaniem zdjęcia - nie gaśnie) była sporym problemem dla programistów.

epicure
10-11-2010, 00:47
To nie byłby żaden problem dla programistów. Dla księgowych już tak.

bebesky
10-11-2010, 08:52
a wystarczy świecidełko z czerwoną diodą i już wszystko widać :)
patent wielokrotnie sprawdzony przy fotografowaniu nocnego nieba :)

mc_iek
10-11-2010, 09:52
Ja sobie ustawiam timer w telefonie.

marekb
10-11-2010, 10:10
a ja na jabłuszku kuchennym do pieczenia placków bo przecież piekarniki mają teraz swoje timery;)

mc_iek
10-11-2010, 10:36
Piekarnik ni mieści mi się do torby ze sprzętem foto, a na większą chwilowo mnie ni stać. ;-)

marekb
10-11-2010, 10:40
ja pisałem o jabłuszku które w kuchni już nie potrzebne bo piekarniki mają timery w sobie więc się teściowa nie pogniewa jak jej gwizdnę;)

mc_iek
10-11-2010, 10:42
A ja ni mam jabłuszka!

marekb
10-11-2010, 10:43
A ja ni mam jabłuszka!2 zł w sklepie wszystko po 2zł albo wyrwać teściowej timer z piekarnika:mrgreen:

mc_iek
10-11-2010, 10:49
Teściowej też już nie mam...

Przemek_PC
10-11-2010, 11:01
Bo widzicie, to jest polityka Canona, chcecie mieć możliwość sterowania podświetleniem górnego LCD w trybie Bulb? Kupcie 1D bo w nim jest opcja czy wyświetlacz ma się świecić cały czas w Bulb czy nie. No ale takie rzeczy to tylko w linii dla profesjonalistów :D

flankerp
10-11-2010, 20:03
Ludzie, zainwestujcie w Grip z wyswietlaczem. Ja moge podswietlac na Gripie jak dlugo chce (tzn do momentu az go nie wylacze recznie :)

mancus
11-12-2010, 21:04
czy w CR 6 tez mozna ustawic ze w trybie BULP pierwsze wcisniecie otwiera przeslowe a drugie zamyka?

jaś
11-12-2010, 21:17
A jednak pokazuje czas naświetlnia na górnym wyświetlaczu (w miejscu ilości zdjęć) - tylko po co przecież w nocy i tak nikt tego nie dojrzy, wyświetlacz szybko gaśnie - jak zgaśnie i tak się go ponownie nie włączy bo zdjęcie będzie poruszone a latarką przyświecić to raczej zły pomysł.

za dobre aparaty macie :) pokazuje się na lcd z tyłu i jakoś nigdy nie mam kłopotu że by odczytać nawet w nocy

epicure
12-12-2010, 01:57
Ekran z tyłu też gaśnie, więc rozwiązanie jest generalnie do du...

Shadow
12-12-2010, 11:13
Jak to mówią "diabeł tkwi w szczegółach" i to jest jeden z nich. To skrupulatne wydzielanie przez Canona co, jak i w jakim modelu będzie a co nie będzie jest irytujące. Głupie podświetlenie wycieli bo ma być tylko w serii 1D. To jest żałosne.