PDA

Zobacz pełną wersję : [Szczecin] Warsztaty fotografii studyjnej



mario_b
21-10-2010, 00:00
Jest to mój pierwszy post na CB, w związku z czym chciałbym się przywitać ze wszystkimi bardzo gorąco.

Niestety jestem innowiercą na tym forum:)
(patrz stopka)

Zdecydowałem się na napisanie tego posta w związku z inicjatywą jaka wyszła na forum nikoniarze.pl. Chodzi o zorganizowanie i przeprowadzenie dwudniowych warsztatów fotografii studyjnej. Aby mogły się one odbyć musi się zebrać odpowiednia liczba chętnych, dokładniej 10 osób. Niestety zainteresowanie szczecińskich nikoniarzy jest wyjątkowo marne. Nie ukrywam, że chciałbym uczestniczyć w takim kursie. Lokalnej(szczecińskiej) oferty takich imprez nie ma wcale. Chcąc się dokształcić trzeba się liczyć z dojazdem do innego miasta w PL a jeśli będą on dwudniowe, również z noclegiem. Cena tych warsztatów jest wg. mojego rozeznania bardzo atrakcyjna. terminu jeszcze nie ma, najpierw trzeba wiedzieć czy jest szansa aby się zebrała minimalna grupa osób. Człowiek, który będzie je prowadził zrobił w tym miesiącu warsztaty w Poznaniu. Prowadzący ma nicka: Jacek_Z działający bardzo efektywnie w grupie Fotokujawy na forum nikonirze.pl. Pewnie Część z Was go zna.

Więcej o kursie w Poznaniu można przeczytać tu(niestety trzeba się logować, żeby widzieć posty w grupach):
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=140779

Aktualny wątek o warsztatach w Szczecinie tu(też trzeba się logować):
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=130650
Inicjatywa pojawiła się kilka dni temu i jest to druga strona wątku.

Nie ma większego znaczenia jakiej marki aparat znajdzie się w studiu, dlatego zamieszczam tę informację tu, gdyby ktoś ze szczecińskich Canonierów był zainteresowany.

Tak wyglądała tematyka w stolicy Wielkopolski(na dole jest cena z Poznania, myślę, że w Szczecinie będzie taka sama):

Światło: różnice – ciągłe a błyskowe. Rodzaje ciągłego: słoneczne, żarówki, jarzeniówki itp. Błysk – lampa studyjna, lampa reporterska, żarówka błyskowa – różnice w możliwościach modyfikowania światła.

Balans bieli. WB PRE. Światło mieszane, światło błyskowe.

Światłomierz – światło padające, światło odbite. Pomiary. Proporcje światła błyskowego/zastanego.

Synchronizacja błysku. Migawka szczelinowa (i wspomnienie o centralnej oraz hybrydowej). Czas synchronzacji. Czas trwania błysku. Czułość ISO. Dlaczego tylko przysłona/moc? Synchronizacja za pomocą radia, IR, błysku innej lampy.

Modelowanie światła: okta, softboxy, reflektory, beauty, plaster miodu, wrota, parasolki przepuszczające/odbijające. Ekran biały, srebrny, złoty, czarne kotary.
Strumienica, tylna/przednia projekcja, ringflasch – omówienie „o co chodzi” – tego nie ma na wyposażeniu studia.

Lampa bliżej / dalej – co to daje pod względem charakteru światła?

Oświetlenie jedna lampą. Praktyczny pokaz co daje każda z nasadek na lampę (oraz ekrany). Kiedy światło jest „miękkie” a kiedy „twarde”.

Światło przednie, boczne, górne, dolne, kontra – jedna lampa.

Dwa źródła światła.

Trzy i więcej źródeł światła.

Pomiary flaschmeterem. Pomiar kontrastu. Histogramy.

Oświetlenie tła. Białe / inne / czarne.

Długie czasy – statyw i malowanie światłem ciągłym w połączeniu z błyskiem.

Jaka ogniskowa, jaka przysłona? GO.

Praca z modelką/modelem.
Co zrobić by wydobyć zalety, a co by ukryć wady? Jak ustawić modela lub jakie zastosować oświetlenie.
Portret - co zrobić gdy jest duży/długi nos, okrągła twarz, pociągła twarz, zmarszczki.
Cała postać – proporcje ciała – szerokość w biodrach/ramionach. Co zrobić by być szczuplejszą J . Jak zrobić by nogi były długie. Jak nie skracać rąk/nóg – czyli o skrótach perspektywicznych.

Zagadnienia dotyczące prawa autorskiego i prawa do wizerunku.

Cena za dwa dni to: 350 zł.


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Barnaś

MTBTREK
27-10-2010, 15:14
Ja od jakiegoś czasu samodzielnie zgłębiam tajniki pracy w studiu, ale w grupie zawsze raźniej, mimo ze pośród "nikoniarzy" :-). Jeśli zbierzecie grupę to ja chętnie mogę się do Was dołączyć. Zarejestrowałem się na Waszym forum i będę śledził wątek.
Pozdrawiam

Mellan
27-10-2010, 15:41
To Jacek chce coś u nas zorganizować... hmm. Dzięki za info, skontaktuje się z nim i może nawiążemy jakiś układ.

Artur100
27-10-2010, 17:14
Byłbym zainteresowany takimi warsztatami. Czy możesz podać terminy dla Poznania i Szczecina (nie jestem zalogowany na forum Nikona)?

piotrr
27-10-2010, 20:05
Chętnie

Jacek_Z
29-10-2010, 20:12
Nikt nic nie mówił, że tu taki wątek :)
Jakby co odpowiem na pytania.

Mellan
29-10-2010, 21:11
Nikt nic nie mówił, że tu taki wątek :)
Jakby co odpowiem na pytania.

Zdaje się, że na Gryfie, mario_b wspominał, tak myślę.

Mellan
09-11-2010, 04:41
[...]Zdecydowałem się na napisanie tego posta w związku z inicjatywą jaka wyszła na forum nikoniarze.pl. Chodzi o zorganizowanie i przeprowadzenie dwudniowych warsztatów fotografii studyjnej. Aby mogły się one odbyć musi się zebrać odpowiednia liczba chętnych, dokładniej 10 osób.
Niestety zainteresowanie szczecińskich nikoniarzy jest wyjątkowo marne. Nie ukrywam, że chciałbym uczestniczyć w takim kursie. Lokalnej(szczecińskiej) oferty takich imprez nie ma wcale. Chcąc się dokształcić trzeba się liczyć z dojazdem do innego miasta w PL a jeśli będą on dwudniowe, również z noclegiem. Cena tych warsztatów jest wg. mojego rozeznania bardzo atrakcyjna. terminu jeszcze nie ma, najpierw trzeba wiedzieć czy jest szansa aby się zebrała minimalna grupa osób. Człowiek, który będzie je prowadził zrobił w tym miesiącu warsztaty w Poznaniu. Prowadzący ma nicka: Jacek_Z działający bardzo efektywnie w grupie Fotokujawy na forum nikoniarze.pl. Pewnie Część z Was go zna.

Więcej o kursie w Poznaniu można przeczytać tu:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=140779&page=12
[...]
Tak wyglądała tematyka w stolicy Wielkopolski(na dole jest cena z Poznania, myślę, że w Szczecinie będzie taka sama):

Światło: różnice – ciągłe a błyskowe. Rodzaje ciągłego: słoneczne, żarówki, jarzeniówki itp. Błysk – lampa studyjna, lampa reporterska, żarówka błyskowa – różnice w możliwościach modyfikowania światła.

Balans bieli. WB PRE. Światło mieszane, światło błyskowe.

Światłomierz – światło padające, światło odbite. Pomiary. Proporcje światła błyskowego/zastanego.

Synchronizacja błysku. Migawka szczelinowa (i wspomnienie o centralnej oraz hybrydowej). Czas synchronzacji. Czas trwania błysku. Czułość ISO. Dlaczego tylko przysłona/moc? Synchronizacja za pomocą radia, IR, błysku innej lampy.

Modelowanie światła: okta, softboxy, reflektory, beauty, plaster miodu, wrota, parasolki przepuszczające/odbijające. Ekran biały, srebrny, złoty, czarne kotary.
Strumienica, tylna/przednia projekcja, ringflasch – omówienie „o co chodzi” – tego nie ma na wyposażeniu studia.

Lampa bliżej / dalej – co to daje pod względem charakteru światła?

Oświetlenie jedna lampą. Praktyczny pokaz co daje każda z nasadek na lampę (oraz ekrany). Kiedy światło jest „miękkie” a kiedy „twarde”.

Światło przednie, boczne, górne, dolne, kontra – jedna lampa.

Dwa źródła światła.

Trzy i więcej źródeł światła.

Pomiary flaschmeterem. Pomiar kontrastu. Histogramy.

Oświetlenie tła. Białe / inne / czarne.

Długie czasy – statyw i malowanie światłem ciągłym w połączeniu z błyskiem.

Jaka ogniskowa, jaka przysłona? GO.

Praca z modelką/modelem.
Co zrobić by wydobyć zalety, a co by ukryć wady? Jak ustawić modela lub jakie zastosować oświetlenie.
Portret - co zrobić gdy jest duży/długi nos, okrągła twarz, pociągła twarz, zmarszczki.
Cała postać – proporcje ciała – szerokość w biodrach/ramionach. Co zrobić by być szczuplejszą J . Jak zrobić by nogi były długie. Jak nie skracać rąk/nóg – czyli o skrótach perspektywicznych.

Zagadnienia dotyczące prawa autorskiego i prawa do wizerunku.

Cena za dwa dni to: 350 zł.

[...]

W związku z powyższym, oraz po rozmowach z mario_b oraz Jackiem_Z odświeżam temat :)

Canon-Foto-Klub jest zainteresowany współorganizacją takiej imprezy.

Tematyka proponowanego kursu w przeciwieństwie do większości tego typu imprez nie koncentruje się obróbce i postprocessingu, a na podstawach studyjnego rzemiosła, na pracy ze światłem i modelem.
To tematy, jak wiadomo, bardzo uniwersalne bez względu na sprzęt jakim dysponujemy.
20-letnie doświadczenie studyjne Jacka da kursantom z pewnością solidną dawkę wiedzy w podstawach na jaką wielu zainteresowanych fotografią studyjną bardzo liczy.

Data i miejsce: 27-28 listopada 2010 (sobota-niedziela), Szczecin - w grę wchodzą 2 różne studia w zależności od liczby zainteresowanych uczestników kursu.
Cena za dwa dni udziału: 350zł płatne do 17.11.2010 (dla zainteresowanych numer konta zostanie podany przez prowadzącego bezpośrednio na PM).
Procedura wpłaty wyprzedzającej jest niestety konieczna, by na 10 dni przed ustalić wiążącą listę uczestników i podjąć konieczne działania organizacyjne.
W przypadku zainteresowania mniej niż 8-śmiu osób, kurs może nie dojść do skutku, w związku z czym pieniądze zostaną zwrócone.
Dla członków Canon-Foto-Klub z opłaconą składką klubową możliwy drobny surprise - szczególy na PM.

Lista zainteresowanych uczestników (proszę o dopisywanie się do listy):

1. mario_b
2. Mellan

MTBTREK
09-11-2010, 10:18
Lista zainteresowanych uczestników (proszę o dopisywanie się do listy):

1. mario_b
2. Mellan
3. MTBTREK

Artur100
09-11-2010, 12:17
Lista zainteresowanych uczestników (proszę o dopisywanie się do listy):

1. mario_b
2. Mellan
3. MTBTREK
4. Artur100

tasia
09-11-2010, 14:45
Lista zainteresowanych uczestników (proszę o dopisywanie się do listy):

1. mario_b
2. Mellan
3. MTBTREK
4. Artur100
5. tasia
6.

asikson
09-11-2010, 16:56
Lista zainteresowanych uczestników (proszę o dopisywanie się do listy):

1. mario_b
2. Mellan
3. MTBTREK
4. Artur100
5. tasia
6. Asikson
7. ?

kiray
09-11-2010, 22:55
Lista zainteresowanych uczestników (proszę o dopisywanie się do listy):

1. mario_b
2. Mellan
3. MTBTREK
4. Artur100
5. tasia
6. Asikson
7. kiray
8.?

piotrr
09-11-2010, 23:18
Lista zainteresowanych uczestników (proszę o dopisywanie się do listy):

1. mario_b
2. Mellan
3. MTBTREK
4. Artur100
5. tasia
6. Asikson
7. kiray
8. piotrr

bris
10-11-2010, 01:56
[QUOTE=piotrr;892239]Lista zainteresowanych uczestników (proszę o dopisywanie się do listy):

1. mario_b
2. Mellan
3. MTBTREK
4. Artur100
5. tasia
6. Asikson
7. kiray
8. piotrr
9. bris

Mellan
10-11-2010, 11:38
Póki co, wygląda to dość dobrze :)
Najbardziej optymalnie by było, gdyby lista liczyła do 12 osób.

Virtuoz
10-11-2010, 11:49
Lista zainteresowanych uczestników (proszę o dopisywanie się do listy):

1. mario_b
2. Mellan
3. MTBTREK
4. Artur100
5. tasia
6. Asikson
7. kiray
8. piotrr
9. bris
10. virtuoz

Mellan
11-11-2010, 13:52
W najbliższym czasie Jacek_Z prześle zainteresowanym info na PM na temat wpłat.
Dokonanie takiej wpłaty do 17-go b.m. będzie równoznaczne z ostatecznym potwierdzeniem udziału w warsztatach.

barced
12-11-2010, 20:20
Lista zainteresowanych uczestników (proszę o dopisywanie się do listy):

1. mario_b
2. Mellan
3. MTBTREK
4. Artur100
5. tasia
6. Asikson
7. kiray
8. piotrr
9. bris
10. virtuoz
11. barced

bris
14-11-2010, 01:47
Bardzo żałuję, że nie mogę być na tym spotkaniu (niestety praca), Pozdrawiam serdecznie i dobrej zabawy Wam wszystkim życzę!

Jacek_Z
15-11-2010, 01:18
Wszyscy dostali PW z informacjami?
Gdyby nie to proszę o sygnał.

piotrr
15-11-2010, 09:14
W jakim studio odbędą się warsztaty ?

Jacek_Z
15-11-2010, 11:48
Jeśli faktycznie będzie te 10 osób to będziemy tu:
http://www.tomash.at/newStudio/index.php?option=com_content&view=article&id=4&Itemid=8

kiray
15-11-2010, 16:01
przepraszam za mały offtop, ale czy ktoś może polecić jakiś tani nocleg w Szczecinie.

Handelson
15-11-2010, 16:05
przepraszam za mały offtop, ale czy ktoś może polecić jakiś tani nocleg w Szczecinie.

Piotrek - ostatnio spałem tutaj:
http://www.eholiday.pl/noclegi-ob5127-galeria.html

Alde
15-11-2010, 22:55
Lista zainteresowanych uczestników (proszę o dopisywanie się do listy):

1. mario_b
2. Mellan
3. MTBTREK
4. Artur100
5. tasia
6. Asikson
7. kiray
8. piotrr
9. bris
10. virtuoz
11. barced
12. Alde

Jacek_Z
15-11-2010, 23:24
puściłem ci PW

1. mario_b
2. Mellan
3. MTBTREK
4. Artur100
5. tasia
6. Asikson
7. kiray
8. piotrr
9. ...
10. virtuoz
11. barced
11. Alde
12. miron1970
13. max_xm (??? - odpowie 24.11)
14. raku20

lista jest ciut dłuższa, bo dopisało się jeszcze kilku nikoniarzy (na drugim forum)

Jacek_Z
22-11-2010, 22:45
Niepokoicie się co do "startu" imprezy, jest sporo czasu, ale skoro pytacie to proszę :)
link do studia był podany wcześniej, przypomnę więc tylko - tu jest mapka
http://www.tomash.at/newStudio/index.php?option=com_contact&view=contact&id=1&Itemid=5
Zaczniemy w sobotę o 10.00

raku20
24-11-2010, 21:08
Pytanko jest ktoś z pobliża pomorzan(kolumba,nadodrzańska),zeby uderzyć razem w stronę studia?

lok
25-11-2010, 09:10
a co z warsztatami w Poznaniu. Czy coś wiadomo.

raku20
25-11-2010, 18:17
a co z warsztatami w Poznaniu. Czy coś wiadomo.

Sorki jeśli się mądrze ale uderz z pytaniem u źródła do Jacek_Z albo poczekaj do soboty(warsztaty w szczecinie) to się spytam jego osobiście i dam Ci znać.

Jacek_Z
26-11-2010, 00:41
Będzie nas 14, Tomasz mówił, że ma duże studio jak się odsunie kotarę przedzielająca pomieszczenia. Natomiast miejsc siedzących to on ma z 10-11, czyli dobrze by było załatwić ze 4 składane krzesełka. Ma ktoś?
2. Ma ktoś laptopa z dużym wyświetlaczem LCD ? (nie śmiem marzyć o rzutniku)

lok - masz PW

mario_b
26-11-2010, 18:06
Będzie nas 14, Tomasz mówił, że ma duże studio jak się odsunie kotarę przedzielająca pomieszczenia. Natomiast miejsc siedzących to on ma z 10-11, czyli dobrze by było załatwić ze 4 składane krzesełka. Ma ktoś?


Ja będę miał krzesełko swoje. Może uda mi się zorganizować drugie, ale to będę wiedział dopiero jutro rano.

Mellan
26-11-2010, 20:31
Tu Jacek :) Juz dojechałem do Szczecina. Laptopa nie potrzeba, w studiu jest monitor 19 cali. Natomiast krzesełka by się przydały.

tasia
26-11-2010, 22:57
Ja wezmę rzutnik ;-)

SdoubleU
27-11-2010, 02:24
Planujesz powtórzyć warsztaty w Poznaniu - pierwszy chętny już jest.

tasia
28-11-2010, 22:05
Nawet nie wiedziałem, że takie wyczesane foty potrafię zrobić ;-0 Chyba otworzę w Maszewie biznes z foto legitymacyjnym hehhe
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
A w ogóle to Jacek fajnie pokazał tajniki oraz kierunek działania no i fajne studio Tomasha - warto tam częściej wpadać!

Mellan
28-11-2010, 22:40
Nawet nie wiedziałem, że takie wyczesane foty potrafię zrobić ;-0 Chyba otworzę w Maszewie biznes z foto legitymacyjnym hehhe
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
A w ogóle to Jacek fajnie pokazał tajniki oraz kierunek działania no i fajne studio Tomasha - warto tam częściej wpadać!

Krótkie podsumowanie: Myślę, że było warto.

Jacek uporządkował naszą wiedzę w kwestii podstaw fotografii studyjnej. Była omawiana masa aspektów dotyczących podstaw know how; różnego rodzaju modyfikatory: jak działają, gdzie są pułapki, jak im przeciwdziałać i jak wykorzystać ich atuty.
Niektórzy bardziej zaawansowani uczestnicy dowiedzieli się wiele o sposobach na optyczno-oświetleniową korekcję proporcji modelki/modela, sposobach na ustawienie właściwej korelacji różnych źródeł światła przy użyciu światłomierza, klasyczne setupy przy wykorzystaniu źródeł mniejszej i większej mocy oraz wiele innych praktycznych informacji pomagających u źródła na ograniczenie postprocesu sesji.

Sądzę, że było naprawdę warto.


Planujesz powtórzyć warsztaty w Poznaniu - pierwszy chętny już jest.


a co z warsztatami w Poznaniu. Czy coś wiadomo.

Poruszyłem z Jackiem kwestię zorganizowania podobnego kursu w Poznaniu (i nie tylko), o ile zebrałaby się grupa chętnych podobna do tej jaka była w Szczecinie. Mogą być sami canoniarze lub też w podobnej konwencji jak teraz, czyli chętnymi z forum nikona. Jako bywalec żółtego forum, mogłbym pomóc w zorganizowaniu takiej imprezy.
Myślę, że czas około połowy lutego wstępnie byłby korzystny i bardzo realny.

kiray
28-11-2010, 23:00
Poruszyłem z Jackiem kwestię zorganizowania podobnego kursu w Poznaniu (i nie tylko),

ja mam nadzieję, ze spotkanie w Bydgoszczy za tydzień się odbędzie, bo w wątku na stronie CFK narazie cisza...

Mellan
28-11-2010, 23:06
ja mam nadzieję, ze spotkanie w Bydgoszczy za tydzień się odbędzie, bo w wątku na stronie CFK narazie cisza...

Kurs w Bydgoszczy, to inicjatywa bezpośrednia Jacka i jeśli są zainteresowani na ten termin, proponuję wysłać PM do źródła, czyli bezpośrednio do niego.

barced
28-11-2010, 23:39
Krótkie podsumowanie: Myślę, że było warto.

Jacek uporządkował naszą wiedzę w kwestii podstaw fotografii studyjnej. Była omawiana masa aspektów dotyczących podstaw know how; różnego rodzaju modyfikatory: jak działają, gdzie są pułapki, jak im przeciwdziałać i jak wykorzystać ich atuty.
Niektórzy bardziej zaawansowani uczestnicy dowiedzieli się wiele o sposobach na optyczno-oświetleniową korekcję proporcji modelki/modela, sposobach na ustawienie właściwej korelacji różnych źródeł światła przy użyciu światłomierza, klasyczne setupy przy wykorzystaniu źródeł mniejszej i większej mocy oraz wiele innych praktycznych informacji pomagających u źródła na ograniczenie postprocesu sesji.

Sądzę, że było naprawdę warto.





Poruszyłem z Jackiem kwestię zorganizowania podobnego kursu w Poznaniu (i nie tylko), o ile zebrałaby się grupa chętnych podobna do tej jaka była w Szczecinie. Mogą być sami canoniarze lub też w podobnej konwencji jak teraz, czyli chętnymi z forum nikona. Jako bywalec żółtego forum, mogłbym pomóc w zorganizowaniu takiej imprezy.
Myślę, że czas około połowy lutego wstępnie byłby korzystny i bardzo realny.


wiedza zawsze sie przydaje
te moje nieszczęsne ciężko wymęczone krzesło hehe :) (poprawki bedą jeszcze na dniach)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img228.imageshack.us/img228/3909/27419040.jpg)

Jacek_Z
28-11-2010, 23:46
Dziękuję. O dziwo droga powrotna zeszła mi 2x szybciej (2,5 godzinki to chyba dobry wynik). Wy też jesteście szybcy, widzę pierwsze zdjęcie :)

obiecałem 2 adresy www.galeria.jjstudio.pl tam możecie wrzucać zdjęcia (różne, Karoliny, backstage, grupówkę) - załozyłem katalog kurs Szczecin
a forum na którym udzielam wsparcia pokursowego: www.forum.jjstudio.pl
obie strony wymagają wcześniejszej rejestracji i mojej akceptacji.

tasia
29-11-2010, 00:08
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img811.imageshack.us/img811/3538/stdkarolina005.jpg)

raku20
29-11-2010, 18:18
Tasia na prezydenta!!! (kolo wymiatasz dla mnie :mrgreen: ).A tak z innej beczki to dzięki wszystkim za spotkanie.Paweł czekam na zdjęcia ze "streeta"(najbardziej te z blendą-jak ogarniesz to wrzuć coś na forum).Nie znam twojego nicka więc odezwij się to podesle ci emaila to byś mi cos zapodał.
Do następnego spotkania!!!

Virtuoz
29-11-2010, 19:20
.Paweł czekam na zdjęcia ze "streeta"(najbardziej te z blendą-jak ogarniesz to wrzuć coś na forum).Nie znam twojego nicka więc odezwij się to podesle ci emaila to byś mi cos zapodał.


No to się odzywam!

http://www.facebook.com/photo.php?pid=138744&l=f9a22bfdda&id=100001601293293

http://www.facebook.com/photo.php?pid=138749&l=063648f3e6&id=100001601293293

Również dzięki za spotkanie. Było fantastycznie! Tasia na prezydenta!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
http://www.facebook.com/photo.php?pid=138743&l=28693cfae3&id=100001601293293

http://www.facebook.com/photo.php?pid=138745&l=ee86d7b2aa&id=100001601293293

robertwu
30-11-2010, 01:35
Tasia na prezydenta!!! (kolo wymiatasz dla mnie :mrgreen: )...


... Tasia na prezydenta! ...


Sorry, że się wtrącę, ale nie zdziwiłbym się, gdyby Tasia się na Was obraził.
Dlatego proszę o sprostowanie swoich wypowiedzi na:

Tasia na papieża! :mrgreen:

p.s. Tasi nie da się nie lubić ;) Szczególnie latającego :D
Pozdrawiam...

MTBTREK
30-11-2010, 11:02
Tasia wymiata !!! Ja poproszę o tą fotkę na "para-miotle". Wklejam pierwsze, trochę ruszone, niestety cała reszta na razie kisi się na kompie z braku czasu. Planuje zrobić jakąś mały reportaż na blogu, bo dużo robiłem na zastanym - jak ukończę "dzieło" to wkleję tu skróta.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.klasinski.nazwa.pl/forum/Studio-1a.jpg)

Alde
30-11-2010, 12:50
Ano było super, cała masa konkretnych informacji do przetestowania w praktyce ... w pogaduszkach z Jackiem ( prowadzący kurs ) wyjaśniłem sobie parę gnębiących mnie problemów.

Modelka trochę marzła ale kawka smakowała :) :


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imperium.media.pl/galeria/szczec-03.jpg)

pozdrowionka

Vitez
30-11-2010, 13:33
I na każdym zdjęciu inny kolor skóry... ciekawe jak na studio... :roll:

Virtuoz
30-11-2010, 13:55
I na każdym zdjęciu inny kolor skóry... ciekawe jak na studio... :roll:

Dobre!!!
Jak widać w dobry kurs postprocessing'u też warto by zainwestować :-D

Alde
30-11-2010, 14:03
I na każdym zdjęciu inny kolor skóry... ciekawe jak na studio... :roll:

A to akurat dlatego że część zdjęć robiona była na pilotach, a część na błysku

raku20
30-11-2010, 14:14
Sorry, że się wtrącę, ale nie zdziwiłbym się, gdyby Tasia się na Was obraził.
Dlatego proszę o sprostowanie swoich wypowiedzi na:

Tasia na papieża! :mrgreen:

p.s. Tasi nie da się nie lubić ;) Szczególnie latającego :D
Pozdrawiam...

Papież troche nie pasuje,a że Tasia jest już radnym to mu bliżej do prezydenta :mrgreen: to raz a dwa recingera trza by było walnąć w łeb a to już kłopot i nie etyczne! Ja poznałem Tasie na kursie a uważam że znam go wieczność(bez podtekstów)-kolo wporzo i nie żebym cukrował :mrgreen:

Mellan
30-11-2010, 16:14
I na każdym zdjęciu inny kolor skóry... ciekawe jak na studio... :roll:

Problem zgodnego WB był poruszany na kursie, myślę że nie powinien budzić wątpliwości.

BTW czym jest właściwy WB? Czy dokładne wycyzelowanie bieli uczyni zdjęcia ciekawszymi w odbiorze? Czy celem kursu było zunifikowanie stylu zdjęć uczestników "pod kreskę"? Chyba nie do końca o to chodzi.
W/g mnie dokładny WB jest punktem odniesienia, bardzo istotnym dla jpeg, lecz już mniej dla plików RAW.
"Właściwy" to ten jakiego oczekuje odbiorca zdjęcia, w tym przypadku autorzy. Jedni lubią zimniej i z mniejszą saturacją, inni cieplej i bardzo nasycone, w czym problem?

Poniżej kilka ode mnie.

1.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img59.imageshack.us/img59/3934/img0066xw.jpg)

2.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img576.imageshack.us/img576/829/img0084wp.jpg)

3. ...wiem, niedoświetlone w oryginale, przez co zaszumione, co jak na studio jest błędem :wink: mimo wszystko moje ulubione

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img542.imageshack.us/img542/865/img00860.jpg)

4.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img254.imageshack.us/img254/3695/img0107c.jpg)

5.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img143.imageshack.us/img143/5936/img0106copym.jpg)

6.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img17.imageshack.us/img17/5617/img0113w0.jpg)

Vitez
30-11-2010, 18:27
Problem zgodnego WB był poruszany na kursie, myślę że nie powinien budzić wątpliwości.

BTW czym jest właściwy WB? Czy dokładne wycyzelowanie bieli uczyni zdjęcia ciekawszymi w odbiorze? Czy celem kursu było zunifikowanie stylu zdjęć uczestników "pod kreskę"? Chyba nie do końca o to chodzi.

Chodzi o to by zdjęcia robione w TAKICH SAMYCH warunkach oświetleniowych miały taka samą kolorystykę. To raz.
Robienie zdjęć w studio przy pilotach jest bez sensu, a przynajmniej publikowanie ich potem jako przykładów z warsztatów. To dwa.

Sam mam podobne podejście jak Ty do maniaków "poprawnego" BW, i nie o styl mi chodzi, tylko jedyne co mi nie pasuje to gdy przy takim samym świetle (pomijam zdjęcia przy pilotach) wychodzi różny kolor skóry - ustalcie sobie na ile ustawiacie Kelwiny w aparacie czy przy obróbce i gotowe.

xsardas
30-11-2010, 19:53
A skąd wiesz, że wszystkie zdjęcia były robione dokładnie w takich samych warunkach ?

Panowie to jak chcecie warsztaty z podstaw obróbki kolorystycznej skóry to ja chętnie zorganizuje ;)

Sergiusz
30-11-2010, 20:08
To ja się przejadę. Chciałbym się dowiedzieć jak obrobić parę kiedy ona jest Koreanką młody Polakiem a świadek z Czarnego Lądu.

mario_b
30-11-2010, 20:10
Panowie to jak chcecie warsztaty z podstaw obróbki kolorystycznej skóry to ja chętnie zorganizuje ;)

A ja chętnie bym się czegoś nowego dowiedział;)
Czyli, jestem zainteresowany.

piotrek72t
30-11-2010, 20:21
To ja się przejadę. Chciałbym się dowiedzieć jak obrobić parę kiedy ona jest Koreanką młody Polakiem a świadek z Czarnego Lądu.
-oj oj.....mnóstwo maskowania ;)):twisted:

raku20
30-11-2010, 21:03
Sorki ale widze że Ci co nie byli na kursie uważają że Ci co byli to perfekt zdjęcia będą walić.Jacek dał nam podstwową wiedzę o fotografi studyjnej-sam mówił że mniej teoretyka a bardziej praktyka nam pomoże.Takie sprawy jak balans bieli czy kadrowanie było drugą sprawą-ważniejsze była praca z modelką(fotografii powinien każdy sam się nauczyć wcześniej).Nie mówie że Jacek tego nie wyjaśniał bo wyjaśniał-ale np ja o fotografii studyjnej NIC nie wiedziałem ale to co mi Jacek przedstawił na kursie jestem wdzięczny bo nie tylko dostałem wiedze z fotografii studyjnej ale z ogólnej wiedzy o fotografii.Więc myśle że ludzie którzy nie byli na kursie niech się nie wypowiadają ad zdjęc bo nie wszystie są zdjęciami perfekcyjnymi tylko jak w mojim przypadku(moje jak narazie są jeszcze na forum nikona) są zdjęciami którymi osoby które miały pierwszy dostęp do takich typu zdjęć.Sam jestem zadowolony więc mogę tylko podziękować Jackowi za kurs i Tomkowi za studio(wiem że się powtarzam-na nikonie pisałem już).Jak już dziękuje to fenks dla Tasi bo póki mnie nie namówił na focenie to dla tego tematu byłem negatywnie nastawiony.DZIENX!!

Virtuoz
30-11-2010, 22:32
To ja się przejadę. Chciałbym się dowiedzieć jak obrobić parę kiedy ona jest Koreanką młody Polakiem a świadek z Czarnego Lądu.

Chwilka bo nie rozumiem. Jakie to ma znaczenie?
Przecież chodzi o to aby wiernie oddać kolor. Nie ma znaczenia przecież czy komuś zimno i jest siny, gorąco i czerwony, czy spalił się na solarium.
No dobra, znam takich ślubniaków którzy ujednolicają odcień skóry młodej i młodego. Ale to inna bajka.

Ktoś zwraca uwagę, więc może po prostu może mieć rację???
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Dla jasności - też uważam że w tych samych warunkach oświetleniowych ( studio ) skóra powinna mieć ten sam kolor. Przypominam też, że Jacek tłumaczył jak w body ustawić WB, a modelka po ustawieniu świateł miała kartę, aby każdy miał szansę na kalibrujący strzał.
Mało tego, Tomash mówił jaką temp. mają piloty... Nie ma wymówek!

Sergiusz
01-12-2010, 02:25
Wedle mnie ma znaczenie. Jak ktoś z dworu to go trza zagrzać a jak gorący to go ostudzić. Ja jestem zdania, że nie zawsze należy wiernie oddać kolor a nawet często być nawet z dala od tej wierności.

Virtuoz
01-12-2010, 11:11
Zagrzać, ostudzić - wszystko OK.
Zaczynasz sesję. Robisz, powiedzmy 3-4 pozy przy tym samym ustawieniu światła. Czy nie jest "dziwnie" gdy dla tych samych ustawień dla jednego ustalasz 5500K a dla drugiego 4900K? Przecież to zauważalna różnica.
I tylko do tego się odnoszę. Te same ustawienia, podobne pozy, praktycznie ten sam przedział czasowy, a kolorystyka - tak różna.
To po co są szare karty, passport-checker'y i inne ustrojstwa?
Jeśli Jacek poświęca czas na temat temp. barwowej zarówno lamp, jak i sposobu kalibracji puszki, to chyba po to, by z tego zrobić użytek...
Popełniać błędy - rzecz ludzka. Ktoś zwrócił uwagę - może ktoś skorzysta???

Wracając do warsztatów - mnóstwo świetnych rad i ćwiczeń. Kilogramy cennej wiedzy, dzięki której wiadomo nie tylko - jak, ale wiadomo też - dlaczego.

Mellan
01-12-2010, 14:04
toMash, właściciel studia w którym odbywał się kurs, udostępnił fotografie grupowe:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mellanphoto.com/gallery/galleries/stuff/kurs%201-1.jpg)
>link do downloadu oryginalnej wersji< (http://mellanphoto.com/gallery/galleries/stuff/kurs%201.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mellanphoto.com/gallery/galleries/stuff/kurs%204-1.jpg)
>link do downloadu oryginalnej wersji< (http://mellanphoto.com/gallery/galleries/stuff/kurs%204.jpg)

b300
06-12-2010, 01:47
[...]
Poruszyłem z Jackiem kwestię zorganizowania podobnego kursu w Poznaniu (i nie tylko), o ile zebrałaby się grupa chętnych podobna do tej jaka była w Szczecinie. [...]
Myślę, że czas około połowy lutego wstępnie byłby korzystny i bardzo realny.

po tak dobrych opiniach tez jestem ciekawy kursem w poznaniu :) może dałoby radę trochę wcześniej niż w połowie lutego ?;>

kiray
06-12-2010, 10:58
po tak dobrych opiniach tez jestem ciekawy kursem w poznaniu :) może dałoby radę trochę wcześniej niż w połowie lutego ?;>

Podpisuję się pod tymi dobrymi opiniami, byłem w weekend w Bydgoszczy, i powiem, że było super. Jacek w bardzo fajny sposób przekazuje wiedzę, atmosfera na kursie rewelacyjna, no i dużo praktyki.

raku20
09-12-2010, 06:14
Zaczęliśmy "zabawę" z lodem na Odrze i nie mam czasu na nic więc....(m.in obróbka zdjęć z kursu poszła w odstawkę) na moje zdjęcia poczekacie ale coś nie widzę żeby koledzy się coś chwalili(ani na stronie Jacka ani na forum- z Bydgoszczy jest już ponad 50 zdjęć).To raz a dwa kojarzy ktoś jak nazywa się czarne tło o którym gadali Paweł z Mellanem(z frędzelkami lub jakoś tak-te co nie dawało odblasków)?

Mellan
09-12-2010, 11:11
[...] a dwa kojarzy ktoś jak nazywa się czarne tło o którym gadali Paweł z Mellanem(z frędzelkami lub jakoś tak-te co nie dawało odblasków)?

LF 10 (http://www.markoflash.pl/grupa.php?grupa=tla) ;)

MTBTREK
13-12-2010, 16:22
Ja obiecałem relację i dotrzymam słowa, tylko, że na razie brak czasu. Miałem robótkę społeczną dla klubu karate na zawodach w Szczecinie, Gryfinie i nawet na zabawę mikołajkową się załapałem. W sobotę mam ślub, więc znowu będzie mało czasu, ale z ręka na sercu do końca roku postaram się wyrobić. Nie możemy być gorsi od Bydgoszczy :-)

Jacek_Z
13-12-2010, 22:32
Forum nikona się wysypało więc mam wreszcie czas by tu zajrzeć. Myslałem, że nikt nic nie pisze, bo nie dostałem maila z info o odpowiedzi w wątku. Zapewne go jednak po prostu w nawale emaili przeoczyłem. Nadrabiam zaległosci :)
Wytłumaczę parę rzeczy.
-sprawa WB. Bardzo dokładnie omawiana, podałem kilka metod jak to osiągnąć w przybliżeniu (np K) i pare jak zrobic idealnie, zarówno na etapie fotografowania (PRE) jak i na etapie obróbki (fotografia wzorca na 1-szym zdjęciu z sesji). W linkowanych zdjęciach widać jednak, że ideał nie zawsze został osiągnięty ;-)
- na kursie uczyłem studia, obsługi lamp, oświetlania, fotografowania, ustawiania modelki. Pomijałem obróbkę absolutnie. Kurs trwał tylko 2 dni, nie ma miejsca na wszystko. Wolę mniej a dokładnie, niż wszystko po łebkach. A obróbka to zupełnie inne zagadnienia.
- wracając do WB. Zapewne uwagi o złym WB dotyczyły po części innego koloru dłoni i twarzy modelki. To jednak jest niestety bardziej kwestia obróbki i to nieco bardziej zaawansowanej. Maski i te rzeczy ;)
- co do fotografowania na pilotach. Normalnie ja tez uznałbym to jako cos bez sensu, bo to kojarzy się "studyjniakom" z koniecznością wejścia na wysokie ISO, a więc "niestudyjnym" zachowaniem. To raczej cos do robienia backstage. Tylko, że w studiu Tomka są lampy Fomei z pilotami ... 1000 W, a to zmieniało postać rzeczy, można było być na niskim ISO a jednoczesnie mogło fotografować kilka osób, co przy błyskaniu jest niemożliwe. "Kursowo" patrząc taka mozliwość prowadzenia zajęć na świetle ciągłym jest bdb.
- mówiłem, że bardzo ważna jest długa osłona przeciwsłoneczna, widzę, że niektóre zdjęcia mają poświaty od kontry.
- linkujemy tu zdjęcia modelki, ale od samego początku mówiłem i uprzedzałem. Celem nie było uzyskanie najlepszych zdjęć modelki. Takie zajęcia ja wtedy określam jako warsztaty i zawsze to podkreślałem. Zdjęcia z KURSU są właśnie takie jakich się spodziewałem :) Genialne nie są, ale wstydu też nie ma. Na pewno lepiej się współpracuje gdy jest 1 modelka - 1 fotograf. Wtedy idzie więcej wykrzesać. To chyba każdy rozumie. Dlatego tak wazna jest praktyka. Zachęcam do kolejnych sesji - np u Tomka, który jest bardzo pomocny i się na pewno można z nim dobrze dogadać.

Jeszcze raz dziękuje uczestnikom :-) i ... przyznam, że czekam na zdjęcia. Na razie jedynie Raku20 dał kilka klatek. Kilka innych osób się rejestrowało w galerii, ale zdjęć jeszcze nie wrzucali. http://www.galeria.jjstudio.pl/categories.php?cat_id=3
Jest też osobna galeria na backstage.
Teraz juz macie zdjęcia poobrabiane. Nie chodzi o jakieś wielkie ilości zdjęć, po 3-5 ujęć to będzie OK. Wrzućcie choć to co tu w tym wątku.
(pamiętajcie - konta i zdjęcia musze aktywowac i akceptowac, więc bez pańki że sie coś od razu nie udaje i nie pokazuje)

Co do Poznania. Na nikonie nie ma takich planów wcale, tam był nie tak dawno kurs. Zapewne gdyby to ogłosić, to znajdą się 2-3 osoby i z nikoniarzy. Natomiast na CB nie wiem jakie są zasady jesli chodzi o kursy i ich propagowanie. Przyznam, że sprawę zrzuciłem na barki Mellana, który ma chęć zorganizowac kursy w innych miastach. Forum stowarzyszenia CFK ma zbyt niewielu uczestników, więc czekam na efekt rozmów Mellana z ... chyba Vitezem i wtedy będzie wiadomo czy i na jakich zasadach można organizować kursy wykorzystując CB jako jedno z miejsc ogłaszania o kursach. Jak sądzę bez mozliwości ogłaszania się na CB kurs w Poznaniu się szybko nie odbędzie.

W takim przypadku jest inne wyjście. Są kursy w Bydgoszczy co parę miesięcy, wyszukałem miejsca noclegowe po kilkadziesiąt zł na głowę, jeśli mieszkanie wynajmie kilka osób (3 lub 4). W tym przypadku nieważne czy chętny jest z Poznania czy skądinąd.

MTBTREK
06-01-2011, 22:01
Zgodnie z wcześniejszą obietnicą zapraszam na relację w warsztatów zorganizowanych w Studio Thomas w Szczecinie przez Jacka Z. - TUTAJ (http://robertk-foto.blogspot.com/2011/01/warsztaty-studyjne-z-jackiem-z-szczecin.html).
Miłej zabawy :-)

Jacek_Z
08-01-2011, 00:41
Wielkie dzięki, wreszcie druga osoba dała swoje zdjęcia do mojej galerii :)
Nie wszystkie zaakceptowałem, a kilku fajnych zdjęć co masz u siebie (na stronie klasinski.nazwa.. do mnie nie wrzucałeś.
Jedna uwaga, bo robiłes mały opis zdjęć. W 2 albo 3 miejscach mówisz o ... oświetleniu spiralnym. Aż musiałem użyc googli, by zobaczyć czy jest cos takiego. No i ktoś użył tego określenia w jakims tłumaczeniu angielskiej ksiązki. Tylko nie wiem czy to dobre tłumaczenie.
W każdym razie ja nie używałem tego zwrotu i jest ono najprawdopodobniej błędne w opisie tych konkretnych zdjęć. Przeedytuj te opisy.

Czekam na zdjęcia od pozostałych. Czasu było duuużo. Święta i sylwester minęły. Nie ma już wymówek :)

MTBTREK
08-01-2011, 20:11
Jacku nie myślę wdawać się z Tobą w dysputę, bo traktuje Cię jak nauczyciela, ale w książce:"Oświetlenie portretowe w praktyce" Christophera Grey - tłumaczenia Pawła Kazimierczaka z 2004 roku na stronie 39 opisuje klasyczne style oświetleniowe i jako pierwsze podaje właśnie spiralne, a nawet kiedy cień nosa łączy się delikatnie z cieniem policzka nazywa to spiralnym zamkniętym ( ??? spiralne, bo przesunięcie lampy powoduje ruch cienia nosa ). W książce modelowanie światłem Fotografia Portretowa w praktyce Allison Earnest tłumacz pozostawia angielskie nazwy: open-loop i closed-loop, zaś Dederko w "Światło i cień w fotografii" pisze o tym oświetleniu jako przednio-bocznym. Można więc zgłupieć. Dal ścisłości podaj Jacku prawidłową nazwę tego typu oświetlenia.
Nie wiem o jaki dokładnie fotki Ci chodzi, napisz na priv które chciałbyć jeszcze u siebie widzieć to wrzucę.

Jacek_Z
09-01-2011, 21:47
... w książce:"Oświetlenie portretowe w praktyce" Christophera Grey - tłumaczenia Pawła Kazimierczaka z 2004 roku na stronie 39 opisuje klasyczne style oświetleniowe i jako pierwsze podaje właśnie spiralne, a nawet kiedy cień nosa łączy się delikatnie z cieniem policzka nazywa to spiralnym zamkniętym ( ??? spiralne, bo przesunięcie lampy powoduje ruch cienia nosa ).Pytanie czy to tłumaczenie jest OK ? Nie znam angielskiego. Czy nie zachodzi tu takie samo przeinaczenie jak w tłumaczeniach low-key i high-key jako niski i wysoki klucz, a powinno być nie słowo klucz, a tonacja.
Jak dla mnie przesuwanie cienia nie jest po spirali, tyko liniowo, cień nosa spirali mi też nie przypomina. Może ktos tak to sobie określił, ok. Może po to by to mądrzej wyglądało. To nienajistotniejsze. Widzę, że zmieniłeś opisy. Dziękuję.


W książce modelowanie światłem Fotografia Portretowa w praktyce Allison Earnest tłumacz pozostawia angielskie nazwy: open-loop i closed-loop, zaś Dederko w "Światło i cień w fotografii" pisze o tym oświetleniu jako przednio-bocznym. Można więc zgłupieć. Wiadomo, że na niektóre rzeczy jest kilka okresleń. Ja zdecydowanie wolę używać zrozumiałych określeń, polskich, a jednocześnie bardzo dobrze opisujących zjawisko. Więc wolę terminologię Dederki i tak mówiłem na kursie. Światło przednie, boczne, górne, przednio-boczne, przednio-górno-boczne - wszystko wiadomo od razu o co chodzi.

mellan - wrzuć też swoje backstage do mojej galerii :) - te same fotki co tutaj w wątku.

fmagik
09-03-2011, 13:24
czy będą organizowane jakieś warsztaty w Poznaniu?