PDA

Zobacz pełną wersję : źle ustawiana ostrość w D300



Marcin29
09-08-2004, 12:53
Witam!
Kupilem canona 300D i po zrobieniu kilkustet zdjec i zrzuceniu na komputer- rozczarowalem sie .... 'przestrzelona' ostroscia ( pomimo ,iz obiekt fotografowany znajduje sie centralnie,zajmuje 2/3 powierzchni kadru)

Mam obiektyw 'kit-owy' oraz 28-200(czyli ok. 50-300) .... jeden i drugi ( bardziej drugi z racji mniejszej glebi) zle ustawia ostrosc....!
Jest ona ustawiana na plan dalszy(tlo... w zaleznosci jak jest daleko), mimo ze aparat pokazuje prawidlowe ustawienia (czerwony pkt pokazuje prawidlowosc ustawien w miejscu przezemnie oczekiwanym,czyli swieci tam gdzie chce co by bylo ostro).
Jestem zmuszony do ustawien ostrosci recznie.... okropne! :/

Jak obejsc ten problem ...? ( mam rowniez canona 500 .. i tu problemu nie ma )

Pozdrawiam,Marcin

iczek
09-08-2004, 14:29
Witam!
Jest ona ustawiana na plan dalszy(tlo... w zaleznosci jak jest daleko), mimo ze aparat pokazuje prawidlowe ustawienia (czerwony pkt pokazuje prawidlowosc ustawien w miejscu przezemnie oczekiwanym,czyli swieci tam gdzie chce co by bylo ostro).
Jestem zmuszony do ustawien ostrosci recznie.... okropne! :/
Pozdrawiam,Marcin

Nie wiem czy dobrze zrozumialem....?
- nastawiasz ostrosc AF i podswietla sie pole focusa na obiekcie i widzisz, ze obiekt jest ostry.
- robisz fote i dostajesz zdjecie nieostre
- jesli robisz to samo recznie (zakladam, ze punkt AF potwierdza ustawienie reczne) to masz fiote ostra.

Jesli tak jest chyba masz problem raczej z obiektywem niz z aparatem.
Ale dla mnie to calkowicie dziwne zjawisko. Moze ktos inny ci pomoze. A jak nie to wal do serwisu.
Zanim jednak to zrobisz - pozycz inne body cyfrowe albo idz do sklepu i popros o krotki test. Sprawdz jak to wyglda z innym aparatem i tak wyeliminujesz wade aparatu. Ja stawiam na szklo.

[ Dodano: Pon Sie 09, 2004 1:31 pm ]
No i pytanie zasadnicze - czy wszystkie foty sa nieostre? Pisales ze zrobiles kilkaset zdec !?
Jesli tak to masz problem.
Jesli nie to - nie obraz sie za glupie pytanie - ale czy sprawdziels ktorym polem ostrzysz...? Moze masz ustawiony jakies skrajny punkt AF...?
Czy inne parametry aparatu sa ok - przyslona, czas, itp...?

Marcin29
09-08-2004, 16:17
dzieki za odpowiedz!
Dzwonilem juz do serwisu w Wawie.... powiedzieli ,ze jzeli to aparat da sie to wyregulowac... za opalata ( aparat sprowadzany).

Co do AF, to ustawione mam na 1 pkt -w srodku....

Fakt, musze pozyczyc jakis dobry obiektyw (hmmm) i sprawdzic czy to samo sie pojawia....ale z tego co wyczytalem - przestrzelona ostrosc(tylnia lub przednia) to czesta przypadlosc 300d .

Vitez
09-08-2004, 17:25
z tego co wyczytalem - przestrzelona ostrosc(tylnia lub przednia) to czesta przypadlosc 300d .

O wiele czesciej niz 300D jest to przypadlosc... fotografa :roll: .
Czy po natawieniu ostrosci przekadrowywales? Jesli tak to jak szybko to robiles? Jest mozliwosc ze jesli zbyt szybko przekadrowujesz to 300D wlaczyl tryb ostrosci ciaglej i przeostrzyl ci na ten punkt srodkowy juz po przekadrowaniu.
Sprobuj wgrac haka firmware (latwo tu znajdziesz watek o nim) 300D i przelacz ostrosc w One Shot, i poproboj.

Przemek Białek
09-08-2004, 21:04
O wiele czesciej niz 300D jest to przypadlosc... fotografa .
Czy po natawieniu ostrosci przekadrowywales? Jesli tak to jak szybko to robiles? Jest mozliwosc ze jesli zbyt szybko przekadrowujesz to 300D wlaczyl tryb ostrosci ciaglej i przeostrzyl ci na ten punkt srodkowy juz po przekadrowaniu.
Sprobuj wgrac haka firmware (latwo tu znajdziesz watek o nim) 300D i przelacz ostrosc w One Shot, i poproboj.

Vitez slowa gode polecnia, to sie sprawdza samo, wczesniej tez robilem bledy z przekadrowywaniem poniewaz aparat przestawial ostrosc na AI Focus i sam sobie dopasowywal po przekadrowaniu, z momentem wgrania hacka i ustawieniu na One Shot ten problem zniknal calkowicie, jedynie czasami kiedy obiekt sie szybcej porusza!
ale ogoeknie nie mam z tym problemu, i nie boje sie przekadrowywac, jako ze wczesniej latalem po wszystkich punktach Af to nieraz tracilem cenne ujecia! :idea:

Tytus
09-08-2004, 21:24
Witam!
Kupilem canona 300D i po zrobieniu kilkustet zdjec i zrzuceniu na komputer- rozczarowalem sie .... 'przestrzelona' ostroscia ( pomimo ,iz obiekt fotografowany znajduje sie centralnie,zajmuje 2/3 powierzchni kadru)

Mam obiektyw 'kit-owy' oraz 28-200(czyli ok. 50-300) .... jeden i drugi ( bardziej drugi z racji mniejszej glebi) zle ustawia ostrosc....!
Jest ona ustawiana na plan dalszy(tlo... w zaleznosci jak jest daleko), mimo ze aparat pokazuje prawidlowe ustawienia (czerwony pkt pokazuje prawidlowosc ustawien w miejscu przezemnie oczekiwanym,czyli swieci tam gdzie chce co by bylo ostro).
Jestem zmuszony do ustawien ostrosci recznie.... okropne! :/

Jak obejsc ten problem ...? ( mam rowniez canona 500 .. i tu problemu nie ma )

Pozdrawiam,Marcin

300D zdecyowanie ostrzy źle, problem jest szeroko rozpisywany na dpreview.com,
zrzuciłem właśnie ponad 300 zdjęć z Amsterdamu, sporo jest nieostrych, sporo tradycyjnie prześwietlonych,
po części, to już z własnego doświadczenia, składam winę na obiektyw kitowy, bo nawet z 75-300 jest dużo lepiej, ale musi to być też wina aparatu, na dpreview pisali i sam na to zwróciłem uwagę, że aparat ostrzy dużo lepiej przy zdjęciach z lapmą zewnątrzną przy wspomaganiu AF , ale także z ta wbudowaną, cos musi być na rzeczy, fotograf nie ma tu nic go gadania, próbowałem np robić szybkie zdjęcia i w kilku przypadkach zdjęcia wyszły nieostre taj jakby AF nie dał rady złapać ostrości tak szybko lub dokonał złego pomiaru

[ Dodano: 9 Sierpień 2004 ]


O wiele czesciej niz 300D jest to przypadlosc... fotografa .
Czy po natawieniu ostrosci przekadrowywales? Jesli tak to jak szybko to robiels? Jest mozliwosc ze jesli zbyt szybko przekadrowujesz to 300D wlaczyl tryb ostrosci ciaglej i przeostrzyl ci na ten punkt srodkowy juz po przekadrowaniu.
Sproboj wgrac haka firmware (latwo tu znajdziesz watek o nim) 300D i przelacz ostrosc w One Shot, i poproboj.

Vitez slowa gode polecnia, to sie sprawdza samo, wczesniej tez robilem bledy z przekadrowywaniem poniewaz aparat przestawial ostrosc na AI Focus i sam sobie dopasowywal po przekadrowaniu, z momentem wgrania hacka i ustawieniu na One Shot ten problem zniknal calkowicie, jedynie czasami kiedy obiekt sie szybcej porusza!
ale ogoeknie nie mam z tym problemu, i nie boje sie przekadrowywac, jako ze wczesniej latalem po wszystkich punktach Af to nieraz tracilem cenne ujecia! :idea:

Canon mógłby z powodzeniem w 300D ograniczyć się do centralnego punktu ostrości, reszta nie dziłla tak jak trzeba, ci co wiedzą cokolwiek o tym aparacie sami do tego doszli a reszta i tak cyka głupawe fotki biorąc centralny punkt AF jako wyznacznik celu....

Przemek Białek
09-08-2004, 21:30
300D zdecyowanie ostrzy źle, problem jest szeroko rozpisywany na dpreview.com,
zrzuciłem właśnie ponad 300 zdjęć z Amsterdamu, sporo jest nieostrych, sporo tradycyjnie prześwietlonych,
po części, to już z własnego doświadczenia, składam winę na obiektyw kitowy, bo nawet z 75-300 jest dużo lepiej, ale musi to być też wina aparatu, na dpreview pisali i sam na to zwróciłem uwagę, że aparat ostrzy dużo lepiej przy zdjęciach z lapmą zewnątrzną przy wspomaganiu AF , ale także z ta wbudowaną, cos musi być na rzeczy, fotograf nie ma tu nic go gadania, próbowałem np robić szybkie zdjęcia i w kilku przypadkach zdjęcia wyszły nieostre taj jakby AF nie dał rady złapać ostrości tak szybko lub dokonał złego pomiaru

jak ci 300d zle ostrzy to go zhakuj to sie skoncza twoje problemy, jak ci przeswietla to blokuj ekspozycje tez bedziesz mial problem z glowy z zdzejmij -2 przedzialki, a szybkie zdjecia zaleza glownie od zastosowanego czasu!
a gdyby zrobili by 1 punk AF to by wielu nazekalo ze tylko jeden i tak zlle i tak niedobrze! :evil:

Tytus
09-08-2004, 21:35
300D zdecyowanie ostrzy źle, problem jest szeroko rozpisywany na dpreview.com,
zrzuciłem właśnie ponad 300 zdjęć z Amsterdamu, sporo jest nieostrych, sporo tradycyjnie prześwietlonych,
po części, to już z własnego doświadczenia, składam winę na obiektyw kitowy, bo nawet z 75-300 jest dużo lepiej, ale musi to być też wina aparatu, na dpreview pisali i sam na to zwróciłem uwagę, że aparat ostrzy dużo lepiej przy zdjęciach z lapmą zewnątrzną przy wspomaganiu AF , ale także z ta wbudowaną, cos musi być na rzeczy, fotograf nie ma tu nic go gadania, próbowałem np robić szybkie zdjęcia i w kilku przypadkach zdjęcia wyszły nieostre taj jakby AF nie dał rady złapać ostrości tak szybko lub dokonał złego pomiaru

jak ci 300d zle ostrzy to go zhakuj to sie skoncza twoje problemy, jak ci przeswietla to blokuj ekspozycje tez bedziesz mial problem z glowy z zdzejmij -2 przedzialki, a szybkie zdjecia zaleza glownie od zastosowanego czasu!

1. mam hacka od dawna i poprawy nie ma, to nie jest kwestia przeostrzenia przez AF SERV ale braku ostrości w całym polu, ostatnio sprawdzałem, NIC na zdjęciu nie było dostatecznie ostre
2. stałe blokowanie ekspozycji także nie jest metodą, bo aparat źle naświetla tylko przy kontrastowych kadrach, to kwestia braku możliwości przełączenia na wielopowy pomiar światła, ale i tak nie wierzę, by mogło być lepiej, Canon generalnie w takich sytuacjach radzi sobie źle, tu mam za sobą 10 lat doświadczenia w EOS'ach analogowych
3. o czasach wiem doskonale, włączyłem TV i 1/500s i ISO 400...i ****

Vitez
10-08-2004, 00:08
NIC na zdjęciu nie było dostatecznie ostre
To moze byc problem ostrosci obiektywu :roll: . Sprawdz na Lce ;) .


2. stałe blokowanie ekspozycji także nie jest metodą, bo aparat źle naświetla tylko przy kontrastowych kadrach, to kwestia braku możliwości przełączenia na wielopowy pomiar światła, ale i tak nie wierzę, by mogło być lepiej, Canon generalnie w takich sytuacjach radzi sobie źle, tu mam za sobą 10 lat doświadczenia w EOS'ach analogowych
Opinia nr 1: wszelkie cyfrowki z kilkoma malymi wyjatkami najdrozszych modeli radza sobie zle z kontrastowymi scenami.
Ja przy takich scenach przelaczam sie na pomiar punktowy i blokade ekspozycji precyzyjnie (w miare, wolalbym miec pomiar punktowy 3% i mniej i dodatkowo pomiar wielopunktowy na raz) decydujac co ma byc prawidlowo naswietlone, reszte zostawiam "jak bedzie to bedzie" , wyciagajac co nieco w razie potrzeby dzieki RAW.
Opinia nr2: Canony trzymaja szczegoly w cieniach, Nikony trzymaja szczegoly w swiatlach, z innymi markami roznie to bywa - opinia zawodowca prowadzacego kurs fotografii.



3. o czasach wiem doskonale, włączyłem TV i 1/500s i ISO 400...i ****
Wlacz manual, ustaw jak ci potrzeba, iso mozesz dac nawet 800... reszte wyciagniesz z RAW.

Przemek Białek
10-08-2004, 10:07
Cos ostatnio Tytus duzo nazeka n a300d ale i tak go uzywa! dziwne.

Tytus
10-08-2004, 12:40
Cos ostatnio Tytus duzo nazeka n a300d ale i tak go uzywa! dziwne.

a co ma robić??? sprzedać? i co kupić? alternatywy brak :cry:
Poczekam ze dwa lata, pomęczę się, w międzyczasie ktoś może wyprodukuje w końcu porządną DSLR, która nie będzie kosztowała majątku, 300D mam nadzieje będzie wtedy jeszcze coś warte i wtedy pójdzie do ludzi....