PDA

Zobacz pełną wersję : obróbka zdjęć -nie podziele sie wiedzą....?



hudant
03-10-2010, 21:29
Witam,,,od niecalego roku jestem uzytkownikem forum,,,forum,,czyli..."nie wiesz zerknij, moze dowiesz sie tego, czego sam nie umiesz zrobic"....nie ukrywam ,ze czytajac opinie dotyczace "zrobilem zdjecie prosze o komentarz" pokazaly mi na przykladzie zaprezentowanych zdjec , jakie mozna zrobic bledy , co poprawic , czego sie ustrzec...jak zrobic DOBRE ZDJECIE -bo nie ukrywam , ze opinie dotyczace bledow sa bardzo konstruktywne..pozwalajace zrozumiec wlasne bledy...i cenne wskazowki forumowiczow -ja przynajmiej umiem i chce wykorzystac ...no ale do sedna....kiedy jednak przegladam gelarie ,,,czesto spotykam sie z pytaniami " w jaki sposob zostala wykonana obrobka zdjecia"...i przepraszam wszystkich tych , ktorzy udzielili bardziej lub mniej wyczerpujacej odpowiedzi na ten temat ale przegladajac posty zauwazylem , "wielka niechec " do dzielenia sie tymi wlasnie informacjami...wyjatkiem -nie urazajac innych , jest Janusz Body,,ktory chetnie i wyczerpujaco dzieli sie wiedza...a napisalem poniewaz,,utknalem na tym wlasnie etapie...czyli.."obrobka"..w kilku watkach przeczytalem ,ze "ok opisze jak to zrobilem" ale....cisza,,,sam reszta napisalem kilka razy PW z prosba o wytlumaczenie pewnych spraw,,,i cisza...tak na koniec,,mialem nadzieje ,ze forum to miejsce , w ktorym moge sie czegos dowiedziec,,ze inni chetnie mi pomoga -nie tylko skrytykuja...ale,,,dlaczgo dzielenia sie wiedza , dotyczaca sposobu obrabiania zdjec jest takie.."ciezke"..?..wiem jest wiele info dotyczacych mojego pytania wiec byc moze troche przesadzam,,ale chcialbym poznac Wasze opinie....

suluf
03-10-2010, 21:37
Ja myślę że potrzebujesz umiejętności układania logicznych zdań bo to jest ledwo czytelne

hudant
03-10-2010, 21:47
Ja myślę że potrzebujesz umiejętności układania logicznych zdań bo to jest ledwo czytelne

czego nie rozumiesz?

ArekLodzPl
03-10-2010, 21:49
hahaha - nauka fotografowania na podstawie opinii i porad z forum. Rozbawiłeś mnie do łez.
Weź kup kilka książek o fotografii (zacznij od podstaw eksponometrii, bo bez tego ani rusz) i poczytaj, wyciągając z tego wnioski.
BTW - poszedł byś do lekarza, który swą wiedzę czerpał z forum...

hudant
03-10-2010, 21:59
hahaha - nauka fotografowania na podstawie opinii i porad z forum. Rozbawiłeś mnie do łez.
Weź kup kilka książek o fotografii (zacznij od podstaw eksponometrii, bo bez tego ani rusz) i poczytaj, wyciągając z tego wnioski.
BTW - poszedł byś do lekarza, który swą wiedzę czerpał z forum...

nie pisze o nauce fotografowania...czytaj uwaznie,,,pisze o obrobce..mam kupic ksiazki? tego samego lub wiecej dowiem sie z forum,,a podstawy mam za soba...pisze o czym innym...
do lekarza ? hmm,,,to Ty raczej idz...po porade z ortografii..."poszedl bys" pisze sie razem...:)

luc_october
03-10-2010, 22:00
Nikt Ci nie sprzeda tej wiedzy za darmochę. Pozostają Ci jedynie warsztaty lub dochodzenie samemu małymi kroczkami.

Najważniejsza rada w obróbce to taka że nie ma złotej recepty/prestetu/metody na obrobienie zdjęcia. Trzeba wyćwiczyć swoje oko na to co jest dobre, a co złe, a dojść do tego możesz spędzając długie godziny w PS'ie.

dinderi
03-10-2010, 22:01
Obróbka to jedyne, co tak naprawdę pozwala się wyróznić. ;)
Jeśli spojrzysz na zdjęcia nie poprzez pryzmat obróbki, to będą one mniej lub bardziej "takiesame" u wszystkich, którzy bardziej się przykładają do tego co robią i mają jakieś tam już doświadczenie. Dzięki obróbce, przestają być "takiesame", a stają się "łoł" z trzema wykrzyknikami (albo się nie stają ;) ). Do swojego stylu obróbki dochodzi się czasem latami, a nigdy nie jest to proces "weekendowy". Jakość obróbki przekłada się na zachwyt klienta, zachwyt klienta na marketing szeptany wśród znajomych, ten ostatni na zlecenie, zlecenie na pieniądze.
W tym co wyżej opisałem nie ma nic złego. Nikt nie ma ochoty oddawać swojej ciężkiej pracy za darmo. A takich co docenią bezinteresowny gest, również nie ma wielu. Janusz Body ma inne źródła utrzymania niż fotografia i nie ma parcie na "łatkę artysty", dlatego on Ci chętnie wytłumaczy, w przeciwieństwie do reszty.
Stąd się to bierze.

Wiele o obróbce można dowiedzieć się, używając dostępnych za darmo w sieci presetów i analizując ich ustawienia.

P.S. I ja wolałbym, żebyś bardziej przemyślał formę swojej wypowiedzi, zanim wciśniesz przycisk "Zatwierdź odpowiedź"

hudant
03-10-2010, 22:02
Nikt Ci nie sprzeda tej wiedzy za darmochę. Pozostają Ci jedynie warsztaty lub dochodzenie samemu małymi kroczkami.

Najważniejsza rada w obróbce to taka że nie ma złotej recepty/prestetu/metody na obrobienie zdjęcia. Trzeba wyćwiczyć swoje oko na to co jest dobre, a co złe, a dojść do tego możesz spędzając długie godziny w PS'ie.

wiem , zauwazylem to,,, ja tylko przelewam na papier moje mysli...i zgadzam sie z Toba...niestety...

luc_october
03-10-2010, 22:03
wiem , zauwazylem to,,, ja tylko przelewam na papier moje mysli...i zgadzam sie z Toba...niestety...

Moja rada. Idź pogrzebać w PS'ie zamiast siedzieć na forum :D

Janusz Body
03-10-2010, 22:05
99% pytań "jak osiągnąć taki efekt?" dotyczy cudzych zdjęć, najczęściej znalezionych gdzieś w necie. Sporo osób odpowiada i co ciekawe najczęściej pytający uparcie twierdzi, że nie mają racji :-) Ocena cudzych zdjęć to są zawsze domysły jak zostało zrobione czy jak obrobione w PS. Do tego samego rezultatu jest zwykle wiele dróg. 99% dobrych zdjęć to po prostu dobrze zrobione, dobrze naświetlone, dobrze skadrowane. Jak mówi wieszcz "z g... bata nie ukręci" i najlepsza obróbka nie uratuje marnego zdjęcia.

Jest w Bazie Wiedzy dział "Szkoła fotografii CB" ale jakoś obumarł. Widać nie ma zainteresowania.

hudant
03-10-2010, 22:11
W tym co wyżej opisałem nie ma nic złego. Nikt nie ma ochoty oddawać swojej ciężkiej pracy za darmo. A takich co docenią bezinteresowny gest, również nie ma wielu.

no wlasnie do tego zmierzam,,,moj kolega z pracy ma rowniez swoja pasje..i czesto w luznej rozmowie opowiada o tym jak na "jego" forum , Ci ktorzy maja wieksze doswiadczenie , dziela sie swoja wiedza i doswiadczeniem,,,...stad wlasnie moj post,,,

Janusz Body
03-10-2010, 22:17
no wlasnie do tego zmierzam,,,moj kolega z pracy ma rowniez swoja pasje..i czesto w luznej rozmowie opowiada o tym jak na "jego" forum , Ci ktorzy maja wieksze doswiadczenie , dziela sie swoja wiedza i doswiadczeniem,,,...stad wlasnie moj post,,,


A jego pasja to? Żeglarstwo, modelarstwo albo inne niedochodowe hobby to sprawa prosta. Tu jest dużo tzw. ślubnych (z naciskiem na tzw. :mrgreen:) i innych którzy żyją z fotografii. Ci się za darmo wiedzą nie podzielą. Sprzedają swoją wiedzę i częściowo zwraca im się czas spędzony na dochodzeniu "co i jak". Na praktyce w każdym zawodzie trzeba najpierw sprzątać warsztat szefa zanim od łaskawie powie, że do przybijania fleków służą inne gwoździe niż te, których zamierzasz użyć.

hudant
03-10-2010, 22:18
99% pytań "jak osiągnąć taki efekt?" dotyczy cudzych zdjęć, najczęściej znalezionych gdzieś w necie.

masz racje...czesto forumowicze zadaja banalne pytania, na ktore odpowiedzi moga znalezc np w bazie wiedzy..mi natomiast..chodzi o jak to mowia "diabel tkwi w szczegolach"...o konkretne zagadnienia...i wtedy wlasnie -sciana!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

A jego pasja to? Żeglarstwo, modelarstwo albo inne niedochodowe hobby to sprawa prosta.

motoryzacja..odpowiadam,,,,bo co tu ukrywac...tylko moje pytanie..dla mnie forum,,,to baza wiedzy,,,miejsce skad moge dowiedziec sie czegos czego nie "umialem" znalezc na www.google.pl , stad moje...."pytanie"...

xsardas
03-10-2010, 22:24
I co w tym dziwnego ? Dziś nie ma nic za darmo ...

Janusz Body
03-10-2010, 22:25
masz racje...czesto forumowicze zadaja banalne pytania, na ktore odpowiedzi moga znalezc np w bazie wiedzy..mi natomiast..chodzi o jak to mowia "diabel tkwi w szczegolach"...o konkretne zagadnienia...i wtedy wlasnie -sciana!


Ale tego to Ci nikt nie powie. I nie dlatego, że nie chce czy że to tajemnica tylko każde zjęcie jest inne i wymaga innej obróbki. Drobne niuanse jak to zrobić przychodzą z czasem i doświadczeniem. Co z tego, że kupisz zdjęcie Dragana z jego obróbką? I tak jej nie skopiujesz na swoje zdjęcia bez ogromnej wiedzy o PS i obróbce.

Bartek_902
03-10-2010, 22:25
Ja proponuje kilka pozycji książkowych z wydawnictwa helion,plus kilka-naście/dziesiąt godzin praktyki przed ps i albo od podstaw albo pobawić się presety ktore ułatwiają prace i potrafią dać fajne efekty gdy korzysta się z nich z głową

hudant
03-10-2010, 22:28
I co w tym dziwnego ? Dziś nie ma nic za darmo ...

masz racje...nic nie ma za darmo...ja tylko "glosno pytam i sie zastanawiam" ,sa warsztaty , mozna zapisac sie na szkolenia , kursy...ale forum jak dla mnie to kopalnia wiedzy...bezplatnej...tak do tej pory myslalem,,,hmm..
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Ja proponuje kilka pozycji książkowych z wydawnictwa helion,plus kilka-naście/dziesiąt godzin praktyki przed ps i albo od podstaw albo pobawić się presety ktore ułatwiają prace i potrafią dać fajne efekty gdy korzysta się z nich z głową

mam za soba tyle,,uwierz mi...mozna -masz racje!ale sam pewnie przyznasz -czasem przez cos nie przejdziesz i dlatego wlasnie...wchodze na forum,,,z pytaniem,,,jak przebrnac ....?

xsardas
03-10-2010, 22:34
To czerp tą bezpłatną wiedzę, ale nie oczekuj, że ludzie oddadzą Ci coś na czym zarabiają i ich to wyróżnia z tłumu, lub coś do czego dochodzili latami ciężkiej pracy.

hudant
03-10-2010, 22:43
To czerp tą bezpłatną wiedzę,.

skad? z platnych warsztatow? owszem mozna...ale sam przyznasz , ze Ci ktorzy dzisiaj ta wiedze posiadaja , sami kiedys byli w podobnej sytuacji.. .i dlaczego pisza "napisze jak tylko bede mial chwilke" a potem...wiadomo...zapominaja o sprawie...chyba lepiej napisac "sorki ,,kosztowalo mie to tyle a tyle lat pracy ,to moj warsztat nie gniewaj sie ale nie"...nie sadzisz?

_igi
03-10-2010, 22:53
Wiedzę się ceni, nie ma na to rady. Jestem na jakimś tam poziomie, ostatnio chciałem się zapisać na warsztaty, popatrzeć sobie jak prosy podchodzą do obróbki zdjęć. Kurs kosztował tyle, że zbastowałem, ale zawsze warto się przyglądać.

Ostatnio się przyłapałem na tym, że koleś który robi naprawdę w porządku foty, nie robi ich wypasionymi eLami, tylko plastikowymi szkiełkami które większość forumowiczów, włącznie ze mną kijem by nie tknęło.

Siła obróbki to wydobycie tego, co zarejestrowałeś aparatem. Jak masz fajne, światło i je odpowiednio wyeksponujesz, masz "wow". Jak masz fajne kolorki i je wyciągniesz w ps'ie - jest "wow". To samo z delikatnymi, subtelnymi tematmi, jak do tego podejdziesz odpowiednio to opada szczęka i nie ma bata.

Jak masz PS'a sobie ogarnij wywoływarkę RAW'ów, w photoshopie channel mixer do BW, krzywe, poziomy i parę innych. Ja photoshopa uczę się ponad 5 lat i ciągle mi mało, książki powoli nie mieszczą mi się na półce, a w końcu one też kosztują. Czasami za 5 dych kupuje się książkę która nie wnosi nic, czasami 1-2 tak przydatne pozycje, że opada szczęka, że się tak da.

hudant
03-10-2010, 23:06
Wiedzę się ceni, nie ma na to rady. Jestem na jakimś tam poziomie, ostatnio chciałem się zapisać na warsztaty, popatrzeć sobie jak prosy podchodzą do obróbki zdjęć. Kurs kosztował tyle, że zbastowałem, ale zawsze warto się przyglądać.

Ostatnio się przyłapałem na tym, że koleś który robi naprawdę w porządku foty, nie robi ich wypasionymi eLami, tylko plastikowymi szkiełkami które większość forumowiczów, włącznie ze mną kijem by nie tknęło.

masz racje..tez znam taka osobe...i czasami podpytuje "co i jak" , i szacun , ze potrafisz ,chcesz i u miesz wydac na"wiedze"..bo zdaje sobie sprawe , ze trzeba lat aby liznac temat PS...ja tez jak moge staram sie ..ale ...no wlasnie , myslalem ,ze forum bedzie taka "troche bezplatna minikopalnia wiedzy"..:)

dinderi
03-10-2010, 23:08
skad? z platnych warsztatow? owszem mozna...ale sam przyznasz , ze Ci ktorzy dzisiaj ta wiedze posiadaja , sami kiedys byli w podobnej sytuacji.. .i dlaczego pisza "napisze jak tylko bede mial chwilke" a potem...wiadomo...zapominaja o sprawie...chyba lepiej napisac "sorki ,,kosztowalo mie to tyle a tyle lat pracy ,to moj warsztat nie gniewaj sie ale nie"...nie sadzisz?
Czy brak odpowiedzi w temacie, znaczy coś innego niż "kosztowalo mie to tyle a tyle lat pracy ,to moj warsztat nie gniewaj sie ale nie"?

hudant
03-10-2010, 23:11
Czy brak odpowiedzi w temacie, znaczy coś innego niż "kosztowalo mie to tyle a tyle lat pracy ,to moj warsztat nie gniewaj sie ale nie"?

Dinderi...napisalem przeciez, ze najpierw pisza , ze "za chwile wszytko opisza" a potem,,,cisza....moze wlasnie lepszy bylby brak odpowiedzi,,,? niektorzy dopytuja co chwila , kiedy , kiedy , kiedy....to takie troche krepujace...nie sadzisz?

xsardas
03-10-2010, 23:23
masz racje..tez znam taka osobe...i czasami podpytuje "co i jak" , i szacun , ze potrafisz ,chcesz i u miesz wydac na"wiedze"..bo zdaje sobie sprawe , ze trzeba lat aby liznac temat PS...ja tez jak moge staram sie ..ale ...no wlasnie , myslalem ,ze forum bedzie taka "troche bezplatna minikopalnia wiedzy"..:)

Jest tu bezpłatna kopalnia wiedzy. Janusz Body wspominał o cyklu zaprezentowanym przez niego. Są też inne podpowiedzi od innych użytkowników. Czerp z tego. Ale nie wymagaj że dostaniesz wszystko na tacy.

rolaj
04-10-2010, 00:20
Obróbka to jedyne, co tak naprawdę pozwala się wyróznić. ;)


Wyrónić się można JEDYNIE dobrym zdjęciem. Obróbka to tylko jeden z WIELU środków.

Max_im
04-10-2010, 06:08
witam

hudant

Czytaj wszystko co się da, książki,i artykuły w internecie, kup też filmiki instruktażowe do PS np w cyfrografi. Robiąc to, rozjaśni ci się po pewnym czasie.
Na początku przygody z fotografią ludzie zadając pytanie spodziewają się jednoznacznej odpowiedzi. A takiej niema.
Pytasz jak została obrobiona jakaś fotografia i oczekujesz, że jak ktoś odpowie, to klikniesz tu i twoja fotka będzie przypominała efekt z cudzego zdjęcia. To jest niemożliwe. Twoja fotografia wyjściowa ma często inne kolory, inne tło, inny kadr itd. I gdyby nawet obrobić ją identycznie efekt będzie różny.
Czytam posyt pt. " w jaki sposób została wykonana obróbka zdjęcia" i czasami mam ochotę odpowiedzieć ale przeważnie odpowiedź została już udzielona (moim zdaniem prawidłowa). I co się rzuca w oczy? to, że pytający nie rozumie odpowiedzi. Jak również da się zauważyć paniczna niechęć w inwestowanie w swoją wiedzę. Bo pytający chcą (tutka :)) zamiast poświęcić czas w zabawę z warstwami lub maskami, krzywymi. Wolą też poświęcić 1500 PLN na zmianę obiektywu a nie na warsztaty dobrane do poziomu ich wiedzy.
To jest forum bardziej o sprzęcie niż o fotografii są też fora o obróbce.

pozdrawiam

Bartek_902
04-10-2010, 07:53
Ostatnio się przyłapałem na tym, że koleś który robi naprawdę w porządku foty, nie robi ich wypasionymi eLami, tylko plastikowymi szkiełkami które większość forumowiczów, włącznie ze mną kijem by nie tknęło.

Siła obróbki to wydobycie tego, co zarejestrowałeś aparatem. Jak masz fajne, światło i je odpowiednio wyeksponujesz, masz "wow". Jak masz fajne kolorki i je wyciągniesz w ps'ie - jest "wow". To samo z delikatnymi, subtelnymi tematmi, jak do tego podejdziesz odpowiednio to opada szczęka i nie ma bata.
Też znam goscia który robi nie najwyzszej klasy szkłami i nie zadnym super FF ale ma świetne zdjęcia jak dla mnie,a przede wszystkim genialną obróbke dzieki czemu te zdjecia wygladają świetnie.


!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
http://mojlo.pl/blog/

ghrond
04-10-2010, 08:14
masz racje...nic nie ma za darmo...ja tylko "glosno pytam i sie zastanawiam" ,sa warsztaty , mozna zapisac sie na szkolenia , kursy...ale forum jak dla mnie to kopalnia wiedzy...bezplatnej...tak do tej pory myslalem,,,hmm..


powtarzasz to jak mantrę, co dziwi zwłaszcza na forum systemowym canon, z założenia sprzętowym. może byłeś w błędzie?

marekb
04-10-2010, 10:52
To czerp tą bezpłatną wiedzę, ale nie oczekuj, że ludzie oddadzą Ci coś na czym zarabiają i ich to wyróżnia z tłumu, lub coś do czego dochodzili latami ciężkiej pracy.nie tylko, że zarabiają lecz głównie siedzieli dniami, nocami, miesiącami i latami próbując, czytając - zdobywali tę wiedzę którą ty chciałbyś by ci ot tak podali na talerzu.

Robiąc warsztaty mówili, że strzelamy sobie w kolano bo za tak marne pieniądze (odrabić to można już przy pierwszym zleceniu) dzielimy się wiedzą, zgromadzoną przez lata. Dzieląc się tutaj na forum (nie mówię, bo czasem komuś coś postaram się podpowiedzieć jeśli pyta) strzelamy sobie znów w kolano. O ile za ten pierwszy strzał mamy zapłacone, to ten drugi zupełnie bez podstaw. Gbyby to była li tylko moja pasja a nie musiałbym wyżywić rodziny to czemu nie, pewnie bym się dzielił??

Mellan
04-10-2010, 11:35
nie tylko, że zarabiają lecz głównie siedzieli dniami, nocami, miesiącami i latami próbując, czytając - zdobywali tę wiedzę którą ty chciałbyś by ci ot tak podali na talerzu.

Robiąc warsztaty mówili, że strzelamy sobie w kolano bo za tak marne pieniądze (odrabić to można już przy pierwszym zleceniu) dzielimy się wiedzą, zgromadzoną przez lata. Dzieląc się tutaj na forum (nie mówię, bo czasem komuś coś postaram się podpowiedzieć jeśli pyta) strzelamy sobie znów w kolano. O ile za ten pierwszy strzał mamy zapłacone, to ten drugi zupełnie bez podstaw. Gbyby to była li tylko moja pasja a nie musiałbym wyżywić rodziny to czemu nie, pewnie bym się dzielił??

I tu tkwi chyba sedno problemu.
Aczkolwiek, nie bez znaczenia jest fakt, że pytający się zazwyczaj "raczkuje" w ps i oczekuje prostych recept, czy wręcz gotowych akcji.
Tymczasem prawda jest tak, że stosując do setu tą samą ścieżkę, po drodze dokonuje się korekt regulacji indywidualnie dla danego zdjęcia, nieco inny stopień krycia, kontrastu, temperatury etc.

myslidar
04-10-2010, 11:44
Bez urazy, ale takie wymagania to ma po prostu pokolenie internetu. Wszystko na tacy bo mi się nie chce... Prawda jest tak, że czytając regularnie to forum można dowiedzieć się większości rzeczy, tylko trzeba chcieć trochę samemu pogrzebać. Wiele razy zdarzało, że jakaś osoba podawała hasłowo swoje rozwiązania, a reszta i tak dalej pytała: a jak, a gdzie, a co.

marekb
04-10-2010, 12:49
I tu tkwi chyba sedno problemu.
Aczkolwiek, nie bez znaczenia jest fakt, że pytający się zazwyczaj "raczkuje" w ps i oczekuje prostych recept, czy wręcz gotowych akcji.
Tymczasem prawda jest tak, że stosując do setu tą samą ścieżkę, po drodze dokonuje się korekt regulacji indywidualnie dla danego zdjęcia, nieco inny stopień krycia, kontrastu, temperatury etc.dokładnie tak, dlatego dajemy na warsztatach kilka akcji i presetów, ale bardziej staramy się pokazać co od czego i dlaczego. Można sobie przecieź kupić zestawy akcji i presetów, ale kiedys po wykorzystaniu triala olałem sprawę bo szukanie akcji, która nam pasuje przelatując i widząc na podgladzie, to nie to niejako podejście od d..y strony. Natomiast IMO świadomość co chcemy uzyskać w danym momencie , a najlepiej już przy naciskaniu spustu to dobry kierunek (w słusznej sprawie;) ).