PDA

Zobacz pełną wersję : Głupie pytanie o filtr połówkowy.



Cichy
24-11-2005, 14:46
Pytanie brzmi - do czego może służyć ? :) Np taki połówkowy szary... Niec mi nie przychodzi do kłowy, no może poza zmniejszeniem kontrastu między niebem a ziemią... No ale wtedy horyzont usiałby być w pół kadru ..

tpop
24-11-2005, 14:47
No ale wtedy horyzont usiałby być w pół kadru ..no nie do konca. Mozesz uzyc systemu cokin i wtedy mozesz sobie dowolnie operowac horyzontem.

Pytanie brzmi - do czego może służyć ? :) Np taki połówkowy szary... Niec mi nie przychodzi do kłowy, no może poza zmniejszeniem kontrastu między niebem a ziemią...no i chyba glownie po to zostal stworzony. Uzywac go mozna wszedzie tam gdzie na fragmencie kadru potrzebujesz np wydluzyc czas ekspozycji, zmniejszyc ilosc swiatla. Jesli masz cokin z twarda gradacją to mozesz go nawet uzywac jako szary.

p13ka
24-11-2005, 15:03
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=4235&highlight=filtr+po%B3%F3wkowy

Cichy
24-11-2005, 15:11
No tak, ale jeśli jest to filtr okrągły na gwint, to jak zmienić poziom :>

tpop
24-11-2005, 15:13
No tak, ale jeśli jest to filtr okrągły na gwint, to jak zmienić poziom :>nie zmienisz.

p13ka
24-11-2005, 15:13
No tak, ale jeśli jest to filtr okrągły na gwint, to jak zmienić poziom :>
Cichy, w linku który Ci podałem również miałem zamiar kupić nakręcany filtr połówkowy. Przeczytaj co mi tam doradzono. Kupiłem Cokin P z 2. filtrami połówkowymi aby zmieniać poziom.

rysiaczek
25-11-2005, 01:42
o nakręcanym zapomnij... nie wiem kto to wymyślił, ale na pewno nie fotograf praktyk. Jeżeli się zamierzasz na połówkę, bierz w systemie Cokina - czy to Cokin, HiTech czy inne zależy tylko od portfela. Jedno jest pewne - zabawa przednia:)

Coronado
25-11-2005, 07:25
Pytanie brzmi - do czego może służyć ? :)

To jest fota zrobiona z filtrem szarym polowkowym (Singh-Ray) mocowanym w uchwycie Cokin P:

667

Polowek uzywa sie glownie jak sam zauwazyles do wyrownywania kontrastow. Jezeli nie mialbym tutaj polowki a chcial miec takie niebo to zupelnie spalilbym pierwszy plan.

Pozdrawiam
Coronado

Cichy
28-11-2005, 00:09
Jezeli nie mialbym tutaj polowki a chcial miec takie niebo to zupelnie spalilbym pierwszy plan.


Dzięki za foto. Czy aby nie byłoby odwrotnie? Jeśli nie masz połówki, to pierwszy plan byłby niedoświetlony.. ?

akustyk
28-11-2005, 00:31
Dzięki za foto. Czy aby nie byłoby odwrotnie? Jeśli nie masz połówki, to pierwszy plan byłby niedoświetlony.. ?
albo niebo przeswietlone.

w zaleznosci od tego co jest sie sklonnym poswiecic.

dzieki dobrze dobranym polowkom nie trzeba nic poswiecac