PDA

Zobacz pełną wersję : mini lab vs drukarka atramentowa



borys24so
03-10-2010, 11:30
Witam. Posiadam canona ip 5200 i mam pytanie związane z jakością zdjęć wydrukowanych na takiej i podobnych drukarkach. Czy zdjęcia, które drukują firmy na allegro na mini labach są lepszej jakość niż wydrukowane np na mojej atramentowej drukarce? Widzę, że koszt takich zdjęć z allegro np. formatu A4 są bardzo tanie bo 2 zł za sztukę przy zamówieniu 20odbitek. Tu przykłady: http://allegro.pl/uslugi-odbitki-68092 . Na ile mógłbym wycenić taki sam format zdjęcia drukując na drukarce atramentowej? Nie chodzi mi o koszt wydruku bo to inna sprawa a o max cenę za taką usługę. Czy jest szansa z nimi konkurować??
pozdrawiam

lux
03-10-2010, 13:20
Jeśli nie chodzi o koszt wydruku to czym chcesz konkurować?

Janusz Body
03-10-2010, 13:33
Przecietny koszt lepszego papieru do drukarki to od 1.50 do 3.00 zł za arkusz A4. Tusze, czas itp. Razem Twój koszt to min. 5zł za zdjęcie A4.

czornyj
03-10-2010, 15:43
5PLN to wyjdzie za sam tusz :lol:

rbucz
03-10-2010, 16:56
Można też policzyć "z drugiej strony" - koszt przesyłki lub dojazdu, reklamacji, jak coś nie wyjdzie, nerwy, dlaczego w jednym labie te same fotki wyszły zielone, w drugim różowe... Ja tem wolę zrobić mniej odbitek u siebie na drukarce, nie miałem szczęścia do labów, więcej, mam wrażenie, że ich jakość jest corraz gorsza...

arturs
03-10-2010, 21:25
Można też policzyć "z drugiej strony" - koszt przesyłki lub dojazdu, reklamacji, jak coś nie wyjdzie, nerwy, dlaczego w jednym labie te same fotki wyszły zielone, w drugim różowe... Ja tem wolę zrobić mniej odbitek u siebie na drukarce, nie miałem szczęścia do labów, więcej, mam wrażenie, że ich jakość jest corraz gorsza...

widocznie jesteś za oszczędny ;)
ja mimo że mam do dyspozycji bardzo wypasiony sprzęt (epson stylus pro 3800) nawet nie myślę żeby drukować na tym odbitki w formatach mniejszych od A4.. nie opłaca się..
a co do kolrów i labów - poszukaj na forum - duty czy tomasz1972 mają doskonałe opinie - robię u jednego z nich i nigdy reklamacji nie było... oczywiście przy założeniu że masz chociażby poprawnie skalibrowany monitor a nie na laptoku obrabiasz..

Bartek_902
03-10-2010, 22:28
Mam taki kombajn canona co się zwie MP640 czasem puszczę jakieś zdjecie,jakościowo jest super bo nawet a4 wyglada rewelacyjnie na dobrym papierze ale robie to tylko w sytuacjach podbramkowych gdy potrzebuje na zaraz,bo tak to koszta by mnie zjadły papier+tusze canona to jest spory wydatek

rbucz
04-10-2010, 00:22
widocznie jesteś za oszczędny ;)
daruj sobie, monitor mam skalibrowany i nie pierwszy raz robię odbitki. Kiedyś zrobiłem sobie test- wysłałem kilka fotek do zrobienia w kilkunastu labach (polecanych, w tym do wiodących "sieciówek") - z każdego przyszły inne, ale żadne do pięt nie dorastały wydrukom z mojego epsona (taniutkiego zresztą R285). Powtarzalność wydruków w każdym z nich to oddzielny temat- rzeka. Nie twierdzę, ze nie ma dobrych labów, ale puszczając plik na drukarkę, mam pewność że wyjdzie dobrze - a wydruk wykonany za miesiąc będzie dokładnie taki sam jak wcześniejszy - w labie tej pewności nie mam. Jedyny minus - wydruki na markowych materiałach (a tylko używanie takich moim zdaniem ma sens) jest ciągle droższe.

KEYZOR
04-10-2010, 19:43
Ja mam canona ip4500 czyli generalnie bardzo podobna drukarke do Ciebie ten sam zestaw kolorantow. Zalozylem do niego stale zasilanie+ bardzo chemicznie zblizony do orginalow tusz APM (efekty sa tak dobre ze na papierze ilforda z profilami pobranymi ze strony ilforda roznice kolorometryczne sa do zaakceptowania, oczywiscie na pozadnym i oprofilowanym monitorze). http://inks.pl/408,ip4200-ip4300-ip4500-ip5200-ip5300 , http://inks.pl/273,apm-canon Zapomnialem o labie jedynie, bw drukuje gdzie indziej bo to nie jest drukarka do tego typu zadan. Jak sobie ukrecisz profile do ulubionych papierow to nie bedzie za drogo a pier....... jak na taka drukarke calkiem calkiem.

arturs
04-10-2010, 20:46
daruj sobie, monitor mam skalibrowany i nie pierwszy raz robię odbitki. Kiedyś zrobiłem sobie test- wysłałem kilka fotek do zrobienia w kilkunastu labach (polecanych, w tym do wiodących "sieciówek") - z każdego przyszły inne, ale żadne do pięt nie dorastały wydrukom z mojego epsona (taniutkiego zresztą R285). Powtarzalność wydruków w każdym z nich to oddzielny temat- rzeka. Nie twierdzę, ze nie ma dobrych labów,

wypróbowałeś któregoś z tych tutaj opisywanych?
sieciówki to sieciówki.. a lab dla fotografów profesjonalnych to jednak różnica.. ja zrobiłem kiedyś takie porównanie w kieleckich labach - na 20 odbitek (między innymi) mojej córki w "sztruksach" tylko na dwóch odbitkach było widać że to "sztruks" - na pozostałych paseczki były "zlane" i spodnie wyglądały jak jeansy ;)


ale puszczając plik na drukarkę, mam pewność że wyjdzie dobrze - a wydruk wykonany za miesiąc będzie dokładnie taki sam jak wcześniejszy - w labie tej pewności nie mam. Jedyny minus - wydruki na markowych materiałach (a tylko używanie takich moim zdaniem ma sens) jest ciągle droższe.





ale puszczając plik na drukarkę, mam pewność że wyjdzie dobrze - a wydruk wykonany za miesiąc będzie dokładnie taki sam jak wcześniejszy - w labie tej pewności nie mam.
sprawdź dobry lab..




Jedyny minus - wydruki na markowych materiałach (a tylko używanie takich moim zdaniem ma sens) jest ciągle droższe.

dokładnie - tanie zamienniki są niestety tylko tanie, do tego dodać trzeba jeszcze koszt dobrego papieru i wtedy zwłaszcza przy większych formatach koszty labu są niższe

KEYZOR
04-10-2010, 21:13
dokładnie - tanie zamienniki są niestety tylko tanie, do tego dodać trzeba jeszcze koszt dobrego papieru i wtedy zwłaszcza przy większych formatach koszty labu są niższe

Tak jak mowilem sa dobre atramenty zamienne, wystarczy tylko wlozyc troche pracy w to zeby wybrac albo stale zasilanie albo naboje ktore mozna napelniac tuszami z butli, i nigdy sie nie wraca do labu.

arturs jesli u mnie na polce lezala by 3800 lub 3880 to naprawde nie masz szans zebym cokolwiek mniejszego niz obslugiwany przez nia format zlecil

arturs
04-10-2010, 21:46
Tak jak mowilem sa dobre atramenty zamienne, wystarczy tylko wlozyc troche pracy w to zeby wybrac albo stale zasilanie albo naboje ktore mozna napelniac tuszami z butli, i nigdy sie nie wraca do labu.
zależy ile się drukuje i czego.. ja na tej drukarce na co dzień drukuję A3 i A2 czarno białe z kolorem ale jako ploter.. zdjęcia itp. są dodatkiem..
oczywiście tusze Lyson i system zasilania ciągłego rozważałem ale doszedłem do wniosku że się to nie opłaca - zwłaszcza że w tej drukarce są naprawdę olbrzymie oryginalne tusze - chyba 80ml o ile pamiętam.. a może też jestem za leniwy żeby bawić się w tańsze kombinacje i za każdym razem bawić się w regulacje itp.


arturs jesli u mnie na polce lezala by 3800 lub 3880 to naprawde nie masz szans zebym cokolwiek mniejszego niz obslugiwany przez nia format zlecil

no może i tak, tyle że A2 to naprawdę duży format - kiedyś sprawdzałem z ciekawości ceny dobrych papierów do tej drukarki o formatach A4 i większych i naprawdę wrażenie robią ;)

KEYZOR
04-10-2010, 22:07
To przemysl jescze raz tego Lysona :D te twoje malenstwo mozna sprzetowo kalibrowac do tego ukrecic sobie profile do ulubionych papierow i ma calkiem pokazne nie waskie pier.....

Co do papierow to ja nie widze zeby byly jakos specjalnie drozsze wieksze formaty od mniejszych cena wzrasta proporcjonalnie czasem nawet oplaca sie kupic wiekszy i dzielic na pol. A jak sie ma ploter (Ty chyba mowiles ze masz) to mozna kupic rolke i sobie docina formaty.

Natomiast ze pozadny papier jest drogi to sie nie ma co oszukiwac, natomiast nawet w mega dobrym labie nie dostaniesz czegos typu ilford, hanhrmule itp. itd.

czornyj
05-10-2010, 12:40
Z Lysonem jest ten problem, że pigment nie jest mikrokapsułkowany w otoczkę z żywicy polimerowej jak oryginalny Ultrachrome K3 VM, przez co w mocniej nafarbionych partiach zmatawia papiery błyszczące.

KEYZOR
05-10-2010, 15:29
Ok tylko pytanie jak to jest dokuczliwe ? Czornyj wiesz gdzie mozna cos zobaczyc wydrukowanego z tym Lysonem i na drukarce z tym zestawem kolorantow ??

czerwiniak
05-10-2010, 15:34
Nie czytałm powyższych odp., tak więc mogę sie powtarzać.
Zrób próbę to się przekonasz.Jeżeli masz większą ilość zdjęć do druku, zamów przez Allegro np.10 szt, wydrukuj te same w domu i wtedy porównaj co jest lepsze.
Moim zdaniem lepiej oddać do dobrego labu.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Ja tem wolę zrobić mniej odbitek u siebie na drukarce, nie miałem szczęścia do labów, więcej, mam wrażenie, że ich jakość jest corraz gorsza...
To się mylisz, że jakość jest coraz gorsz.Widocznie masz pecha.Jeżeli oddajesz do jednego labu, to OK. z czym/ kim masz porównywać?.

Janusz Body
05-10-2010, 18:53
Ok tylko pytanie jak to jest dokuczliwe ? Czornyj wiesz gdzie mozna cos zobaczyc wydrukowanego z tym Lysonem i na drukarce z tym zestawem kolorantow ??


Oj mocno dokuczliwe a różnice są olbrzymie. Niestety nanotechnologii nie da się podrobić w garażu pod Szanghajem. Mam Epsona 2880 i choćby w stosunku do Canonowskiej Pixmy 5200 to przepaść. Nie widziałem wydruków z Laysona choćby zbliżonych do K3 VM.

KEYZOR
05-10-2010, 19:13
Ok ale Lyson to nie szanghaj. No a 2 rzecz ze jesli chodzilo o zwykle K3 to Lyson mial podobno nawet lepszy atrament niz orginal. Janusz a nie wiesz gdzie mozna by przetestowac albo zobaczyc cos na tym Lysonie ?

Janusz Body
05-10-2010, 19:21
Ok ale Lyson to nie szanghaj. No a 2 rzecz ze jesli chodzilo o zwykle K3 to Lyson mial podobno nawet lepszy atrament niz orginal. Janusz a nie wiesz gdzie mozna by przetestowac albo zobaczyc cos na tym Lysonie ?

Napisz do nich. http://www.marrutt.com/images/evaluation-image-01.jpg u dołu strony. Atramenty chyba jednak są z garażu pod Hong Kongiem :-)

KEYZOR
05-10-2010, 19:26
Ok dzieki napisze. Producentem Lysona jest firma http://www.nazdar.com/index.asp wiec wydaje mi sie ze jednak nie w okolicach Tybetu. Generalnie sprawdze ten temat jak tylko sie dorobie swojego epsona :D

Mr_Black
06-10-2010, 12:13
Również zastanawiam się nad wydrukami w domu, korzyścią będzie szybkość i możliwość korekty od razu po wydruku bez konieczności czekania na przesyłkę (do wawy mam trochę km) Co sądzicie o opcji Epson R800 + system stałego zasilania firmy http://www.romtek.warsaw.pl/cennik.html.

Jeśli chodzi o ilości drukowanych zdjęć nie idą one w tysiącach, raczej około 100-200 na tydzień zazwyczaj 13x18 i 15x21 czasem A4.

Mam Canona IP4200 ale ma juz trochę lat i nie opłaca mi się inwestować w stałe zasilanie do niej. A od nowego sprzętu oczekiwałbym mozliwości skalibrowania/zestawienia z monitorem.

KEYZOR
06-10-2010, 14:18
R800 jak najbardziej natomiast do stalego zasilania radze kupic pozadne tusze zamienne np. jak wspomniane wczesniej firmy Lyson. Polecam tez zadzwonic do inks.pl pomoga i doaradza sa calkiem kompetentni.

Mr_Black
06-10-2010, 14:34
Dzięki, myślę też nad Epsonem 1400, A3 czasem sie przyda, a na czarnym forum przeczytałem, że lepiej współpracuje ze stałym zasilaniem i rzadziej się zapycha.

KEYZOR
06-10-2010, 14:44
Nie testowalem ktora sie mniej zapycha natomiast to samo slyszalem od Tom01 i raczej nie bede podwazal jego zdania. I jedna i druga to bardzo fajne drukareczki jesli bedziesz dbal o nie to mozesz brac zarowno jedna jak i druga. Hmm a moze 1800 :D ??

Mr_Black
06-10-2010, 14:51
Nie testowałem ktora sie mniej zapycha natomiast to samo słyszałem od Tom01 i raczej nie będę podważał jego zdania. I jedna i druga to bardzo fajne szynkareczki jeśli będziesz dbał o nie to mozesz brac zarowno jedna jak i druga. Hmm a moze 1800 :D ??

Nie widzę jej dostępnej w sprzedaży. Ale myślę że R800/1400 spokojnie mi wystarczy, najważniejsze aby udało się skalibrować wydruk tak, aby drukowała to co widzę na monitorze (matryca pva). Przy stałym zasilaniu mam nadzieję, że wydruk (plus koszt papieru) nie będzie znacząco droższy niż z labu.

KEYZOR
06-10-2010, 14:58
Pytanie raczej jaki monitor a nie matryca, natomiast poprawny profil drukarki mozna spoko ukrecic na forum sa specjalisci ktorzy napewno to zrobia dobrze:D. No i oczywiscie profil + jakies oswietlenie referencyjne np. solux.

Mr_Black
06-10-2010, 15:22
Wiem, że nie o matryce chodzi, niestety monitor pełnogamutowcem nie jest. Samsung SM971P potraktowany EyeOneDisplay2. Za tą cenę nie jest zły jak na moje oko. Być może źle robię myśląc o drukarce w pierwszej kolejności, ale cena porządnego monitora powala.

Stomka
06-10-2010, 15:36
Oj mocno dokuczliwe a różnice są olbrzymie. Niestety nanotechnologii nie da się podrobić w garażu pod Szanghajem. Mam Epsona 2880 i choćby w stosunku do Canonowskiej Pixmy 5200 to przepaść. Nie widziałem wydruków z Laysona choćby zbliżonych do K3 VM.

Januszu a widzisz jakiś sens porównywania drukarki Epsona za 3000 zł z drukarką Canona za 700 zł?
Jednocześnie muszę przyznać, że w profesjonalnych drukarkach atramentowych, pod względem jakości(możliwości) Epson nie ma sobie równych ;)

KEYZOR
06-10-2010, 16:22
Jak masz profil do monitora to nie bedzie rewelacji ale przynajmniej bedzie to przewidywalne. Choc pozadny monitor to podstawa i napewno powinien sie znalezc na szczycie listy rzeczy potrzebnych:D

Janusz Body
06-10-2010, 16:39
Januszu a widzisz jakiś sens porównywania drukarki Epsona za 3000 zł z drukarką Canona za 700 zł?
Jednocześnie muszę przyznać, że w profesjonalnych drukarkach atramentowych, pod względem jakości(możliwości) Epson nie ma sobie równych ;)

Oczywiście, że nie ma sensu. Odpowiadałem na pytanie bo ktoś twierdził, że z drukarki za 120 zł też się da i jest dobrze. :-)

@Mr_Black - profiluje się zestaw Papier-Tusz-Drukarka. Zmiana któregokolwiek elementu tej układanki powoduje konieczność profilowania od nowa.

Mr_Black
06-10-2010, 16:45
@Mr_Black - profiluje się zestaw Papier-Tusz-Drukarka. Zmiana któregokolwiek elementu tej układanki powoduje konieczność profilowania od nowa.

A coś w rodzaju zestawienia profilu monitora i drukarki, żeby to co się drukuje było tym (z mniejszą lub większą dokładnością) co widzę na monitorze? Domyślam się, że R800 ma większy gamut niż monitor.

KEYZOR
06-10-2010, 17:01
Janusz ja tylko stwierdzilem ze nawet taka drukarka jak wymieniona w watku kladzie pod wzgledem jakosci wiekszosc labow, co zreszta nie jest nowoscia bo bylo to wielokrotnie walkowane.

Dokladnie tak jak Janusz pisal profil drukarki rozumiem jako profil dla danego piaperu, tuszu i drukarki. (wydawalo mi sie to oczywiste)

Roznica gamutow na tym poziomie jest nieistotna wazne zeby byly dobrze zrobione profile monitora i drukarki. I dobrze ustawiony system zarzadzania barwa. Twoj monitor nie jest wstanie wyswietlic subtelnosci R800 ale nad wydrukiem bedziesz wstanie zapanowac. Raczej pomysl o dobrym oswietleniu bo to polowa sukcesu w pracy chyba ze pracujesz tylko w dzien (co wydaje mi sie niemozliwe).

Janusz Body
06-10-2010, 19:00
A coś w rodzaju zestawienia profilu monitora i drukarki, żeby to co się drukuje było tym (z mniejszą lub większą dokładnością) co widzę na monitorze? Domyślam się, że R800 ma większy gamut niż monitor.

Zestrajanie monitora do drukarki to schizofrenia albo kit który niektóre laby wciskają klientom (po częsci rozumiem labmenów bo sam bym dostał szału jak by 100-tny klient nadawał, że u niego na monitorze....).

Monitor ustawia się do standardu. Drukarkę też jak oba urządzenia "gadają tym samym językiem" to jest dobrze.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
.
.
Tusze podróbki często nie trzymają parametrów i kolejne cartridge są "z innego wiadra". Wówczas całe profilowanie o kant d....