Zobacz pełną wersję : Za ciemne zdjęcia z labu
Witam wszystkich. Chciałbym żebyście pomogli mi z następującym problemem. Jakiś czas temu zebrałem się na wywołanie moich wypocin fotograficznych. Poczytałem sobie na związane tematy. Pożyczyłem od kolegi pajączka i skalibrowałem monitor (zgodnie ze wszystkimi procedurami krok po kroku), pobrałem z fotolabu profil (e-agfa na Jedności we Wrocławiu) a następnie przygotowałem fotki pod ten profil w PS. Eksperymentalnie oddałem do wywołania kolo 15 fotografii w różnych kolorach (czernie, biele itp żeby sprawdzić czy się nie zleją ).
A teraz problem - otrzymałem fotografie, które jak dla mnie (pełna amatorka) kolorystycznie wydają się super ale wszystkie są za ciemne. Przykładając fotografie do monitora otrzymuję identyczne zdjęcia przyciemniając obraz cyfrowy tak o 100 w PS. Kobieta w labie powiedziała, ze mam za jasno ustawiony monitor, jednak wydaje mi się to niemożliwe biorąc pod uwagę, że ustawiałem jasność/kontrast na szablon. Foto wywoływałem (przepraszam ale nie pamiętam już teraz jak ta opcja się nazywa) bez ingerencji labu (opcja do wyboru na stronie).
Rozumiem możliwość jaiś drobnych rozbieżności kolorystycznych ale skąd aż taka różnica w jasności?? Będę wdzięczny za jakieś konstruktywne porady i uwagi.
pozdrawiam
Czym oświetliłeś odbitkę w czasie porównania? Do jakiej jaskrawości kalibrowałeś monitor?
Czym oświetliłeś odbitkę w czasie porównania? Do jakiej jaskrawości kalibrowałeś monitor?
Oświetlona była światłem dziennym. Tak samo jak monitor. Natomiast jak pisałem zarówno kontrast jak i jasność ustawiałem do szablonu (gradienty bieli i czerni). Jeżeli jaskrawość to to samo co jasność.
Dodam że nie jest to drobna różnica zanikająca w jakiś warunkach oświetleniowych, widać różnicę w różnych warunkach oświetleniowych.
Janusz Body
01-10-2010, 10:58
Jak już czornyj napisał - istotne jest jaką jasność/jaskrawość miałeś ustawioną na monitorze i jakie były/są warunki oświetleniowe w pokoju. Monitor ustawiony na 90cd/m2 może być OK w jasny dzień przy oknie i dużo za jasno wieczorem przy słabym oświetleniu w pokoju. Trzeba dbać o możliwie dużą niezmienność warunków pracy.
Druga sprawa to w jakich warunkach porównujesz odbitki. Muszą być dobrze oświetlone - np. na parapecie okna albo lampą z żarówką swiatła białego.
Wszelkie porównania bez zachowania powyższych warunków nie mają sensu.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
.... Natomiast jak pisałem zarówno kontrast jak i jasność ustawiałem do szablonu (gradienty bieli i czerni)......
Jeśli to LCD to po cholere ruszasz kontrast. Ma być na max i nie dotykać - w LCD NIE MA regulacji kontrastu. Jaką jasność ustawiłeś KALIBRATOREM?
mam monitor flatron L227WT LG i przy ustawieniu kontrastu na max cała biel się zlewa w 1 plamę - mam kontrast ustawiony tak żeby na szablonach gradientu bieli bylo widać roznice między najjasniejszymi polami. Przy kontraście ust. na max. i zmniejszeniu jaskrawości gubi się i tak większość detali w bieli, wiec wydaje mi się ze mam ustawione optymalnie.
Janusz Body
01-10-2010, 16:47
http://mva.pl/viewforum.php?f=21
i przeczytaj, proszę, wszystkie cztery posty Pana Tomka.
http://canon-board.info/showthread.php?t=8520
.... Pożyczyłem od kolegi pajączka i skalibrowałem monitor (zgodnie ze wszystkimi procedurami krok po kroku....
Czy aby na pewno? Jestem coś przekonany, że nie. Jasność też się ustawia spyderem.
Zapozyczyłem od kolegi colormunki i wykonałem jeszcze raz kalibracje (dla różnych warunków oświetleniowych) i stworzyłem kilka profili. Teraz tylko przygotuje jakieś testowe foty i zobaczymy co z tego wyjdzie. Dziekuję za wskazówki i rady.
Dzisiaj odebrałem fotki i jest tragedia - zdjęcia są jeszcze ciemniejsze niż te wywołane wcześniej. Wykonałem 5 zdjęć testowych:
1. sRGB
2. eAGFA
3. Profil monitora
4. sRGB konwertowane na profil eAGFA
5. sRGB konwertowane na profil eAGFA
1-4 zdjęcia identyczne natomiast 5 w innej tonacji barwowej dla porównania.
Poza naprawdę minimalnymi różnicami w odcieniu WSZYSTKIE fotki są zdecydowanie za ciemne. Nie ma żadnej różnicy między nimi jeżeli chodzi o jasność. Wygląda na to, że zdjęcia są jeszcze ciemniejsze niż poprzednie, które uznałem za zbyt ciemne.
Kalibrację monitora robiłem tym razem colormunki design przy pomiarze światła w pokoju tym urządzeniem. (testowo również dla 9o i 120 lum).
Czy ma ktoś jeszcze jakieś pomysły??
Zmienić minilab?
nie wiem co poza agfa udostępnia profil.
podzwoń popytaj. Choćby FJ udostępniają profile...
Witam serdecznie.
Nie sądzę by profil załatwił temat ale...
Może zapodaj coś do popatrzenia bo tak, to to jest rozmowa z głuchym o kolorze przez telefon.
Pozdrawiam serdecznie.
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img716.imageshack.us/i/img8590ut.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
wiem ze tu nie ma co kolorów porównywać ale widać jaka jest różnica w jasności w odbitkach i obrazie nie monitorze. Jeśli zmniejszę brightnes to czarny idzie w odcień niebieskiego. Teoretycznie mogę ściemnić obraz programowo (sterownik ati), tak żeby wyglądał podobnie ale obraz wygląda wtedy strasznie i nie wierze, że tak normalnie się pracuje przygotowując foty bo mi się paski na lightroomie zlewają.
Sprawdź wartości RGB na pierwszej jasnej plamie za miśkiem.
#cfccc3
R:207
G:204
B:195
możesz wystawić to zdjęcie z miśkiem?
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img833.imageshack.us/i/img2963q.jpg/)
Zdjęcie z miśkiem jest zdecydowanie ciemne - cień rzucany przez zwierzę na chodnik jest niebieskawy, na pograniczu czerni, w prawym górym rogu jest niemal czarna ściana i niebieskawa ziemia, przednia lewa łapa jest szarozielonkawa, łeb wokół oka ciepłoszary. Jakie były nastawy kalibracji monitora? Co ew. zmieniałeś w menu wyświetlacza?
canis_lupus
14-10-2010, 22:21
Na mój gust, to ono jest za ciemne. I to tak ~1,5-2 EV.
Jaskrawość : 56
Kontrast: 50
Korekcja gamma: 0
Temp. Barw: 6500K
R: 50
G: 50
B: 50
Monitor LG L22WT FLATRON
Wyłączone wszelkie presety i wynalazki.
Takie nastawy były przy kalibracji. Kal przy 120 i 90 lum. oraz dla światła zmierzonego urządzeniem (colormunki design) - różnią się nieznacznie.
Przy żadnym ust. monitora nie byłem wstanie ozwierciedlić dokładnie tego co mam na focie, bo jeżeli na przykład ściemniłem tak, że w cieniach było tak samo to sam misiek był dużo ciemniejszy niż na zdjęciu.
Pobierz ten program, uruchom go i zrób screena z wykresem, który pokaże:
http://www.xrite.com/product_overview.aspx?ID=1161&Action=support&SoftwareID=546
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img831.imageshack.us/i/test1mb.jpg/)
Wygląda, że jest względnie dobrze. Albo odbitki oglądasz w zbyt anemicznym oświetleniu (najlepiej sprawdzić kładąc ją w dzień na parapecie okna), albo minilab robi kaszanę, albo spieprzone jest coś jeszcze, na co nie wpadłem. Daj znać czy odbitka położona na parapecie nie będzie wyglądać lepiej - a jak nie, to podaj mi swój adres na PM, podeślę odbitkę referencyjną.
Też już miałem podejrzenia, że może to wina labu ale poszedłem dzisiaj do labu kodaka ("pod dachem" we Wrocku) i niestety efekt ten sam. Zauważalnie inna kolorystyka, zdjęcia wpadające głęboko w zieleń ale wciąż ciemne.
Zdjęcia porównywałem już w najróżniejszych warunkach, przy oświetleniu sztucznym, przy naturalnym " zza okna". Wrzuciłem je nawet na drugiego kompa, który co prawda nie ma skalibrowanego monitora ale różnica w jasności była raczej podobna. Poza tym jeszcze do porównywania słowo - jak pokazałem na focie ze zdjęciami przy monitorze to nie kwestia paru tonów różnicy - to jest masakryczna ciemnia, którą widać po prostu oglądając zdjęcie podczad gdy na monitorze fota wygląda już na ok albo nawet za jasną.
Podeślij mi ten plik i nr. tel., spróbuję na swoim sprzęcie a jest sprawdzony przez wielu ludzi.
Zdjęcie miśka, które wstawiłeś jest ciemniejsze, niż na Twoim screenie. I to dużo ciemniejsze. Przynajmniej u mnie na monitorze tak to wygląda. Wróć może do ustawień fabrycznych monitora i wtedy zrób próbkę w labie. Musisz się liczyć też z faktem, że zdjęcie na papierze będzie ciut ciemniejsze niż na monitorze. Papier nie świeci.
Tezet-gdynia
15-10-2010, 19:55
Albo wstaw tutaj fotke, zeby inni mogli sciagnac i zobaczyc u siebie jak to wyglada. Jesli bedzie wygladac jak u Ciebie, no to raczej z monitorem problemow nie powinno byc. Pozostaje kwestia labu, czy jakiegos profilu, czy czegos ;)
Albo wstaw tutaj fotke, zeby inni mogli sciagnac i zobaczyc u siebie jak to wyglada. Jesli bedzie wygladac jak u Ciebie, no to raczej z monitorem problemow nie powinno byc. Pozostaje kwestia labu, czy jakiegos profilu, czy czegos ;)
Fotka jest, raz ze screena, raz w oryginale.
korona-pl
15-10-2010, 21:06
Fotka z postu 17 jest b.ciemna.
Pokaż jak wygląda u Ciebie na PS histogram przed i po obróbce...
Tezet-gdynia
15-10-2010, 21:47
Aaa rzeczywiscie, o strone przeskoczylem w tym temacie. U mnie ta z 17 postu jest ciemna, ale nie na tyle by cienie byly czarne jak na tym potrojnym porownaniu z postu poprzedniego. Ogolnie na tym porownaniu wyglada to tak jakby cienie byly wyciagniete i dodany byl jakis dziwny kontrast, ktorego np ja nie widze.
http://www.filefront.com/17392521/IMG_2963.CR2
pozwolilem sobie wrzucic RAW prosto z puchy.
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img63.imageshack.us/i/test2bq.jpg/)
tutaj porównanie jak wygląda oryginał i po mojej modyfikacji. (histogram pokazuje "after")
Hmm czy istnieje możliwość, że wykonuję jakąś regulację, która albo mi źle wyświetla monitor (chodzi o jej rezultat) albo której no nie wiem nie wyświetla czy cos w tym guście?? Z tego co wiem to monitor do złych nie należy ale moze jakieś takie numery robi...
korona-pl
16-10-2010, 09:05
Po porównianiu RAW do miśka z postu 17:
- RAW jest ciemny, jpg jeszcze ciemniejszy (histogram wyraźnie przesuwa się w lewo)
- RAW w cieniach jest bardzo niebieski (trzeba zmniejszyć nasycenie tego koloru)
- Duży kontrast pomiędzy cieniem i światłem - proponuję wołać RAW na 2 razy, żeby uzyskać dobry efekt.
Czy mógłbyś jeszcze zrobić zdjęcie odbitki :roll:, przy naturalnym świetle? Ciekawi mnie ile szczegółów widać w cieniach...
krystian123
16-10-2010, 09:06
z histogramu wyraźnie wynika, że możesz ekspozycje podciągnąć
canis_lupus
16-10-2010, 09:30
Ekspozycję to tak z 0,5EV, ale krzywymi bym się ostro pobawił. Trzeba miśka przesunąć na prawo w histogramie.
Po porównianiu RAW do miśka z postu 17:
- RAW jest ciemny, jpg jeszcze ciemniejszy (histogram wyraźnie przesuwa się w lewo)
- RAW w cieniach jest bardzo niebieski (trzeba zmniejszyć nasycenie tego koloru)
- Duży kontrast pomiędzy cieniem i światłem - proponuję wołać RAW na 2 razy, żeby uzyskać dobry efekt.
Czy mógłbyś jeszcze zrobić zdjęcie odbitki :roll:, przy naturalnym świetle? Ciekawi mnie ile szczegółów widać w cieniach...
postaram się jutro jak będzie normalne dzienne światło lepsze zrobić i umieścić zdjęcie odbitki.
A co do reszty panów - no można na histogramie ale zasadniczy problem jest taki co jest nie tak, że nie widać tego na monitorze prawidłowo.
ale zasadniczy problem jest taki co jest nie tak, że nie widać tego na monitorze prawidłowo.
To może z innej beczki, wejdź na dowolną galerię i sprawdź, jak często widzisz przepały u innych. I zrób to o różnych porach. Nie jestem specem od kalibracji monitorów, ale na moje oko ustawiłeś sobie jasność monitora, jak miałeś dość jasno w pokoju. Nie masz problemów z oglądaniem zdjęć za dnia, ale widzisz wszystko jaśniej, niż by wynikało z faktycznych wartości. Może być troszkę uciążliwe wieczorem. Tak sobie spekuluję.
To może z innej beczki, wejdź na dowolną galerię i sprawdź, jak często widzisz przepały u innych. I zrób to o różnych porach. Nie jestem specem od kalibracji monitorów, ale na moje oko ustawiłeś sobie jasność monitora, jak miałeś dość jasno w pokoju. Nie masz problemów z oglądaniem zdjęć za dnia, ale widzisz wszystko jaśniej, niż by wynikało z faktycznych wartości. Może być troszkę uciążliwe wieczorem. Tak sobie spekuluję.
nie mam żadnych przepałów - jasność mam ustawianą na tablice testowe.
maxwell61
16-10-2010, 22:19
Co nie zmienia postaci rzeczy, że masz z histogramu za ciemne zdjęcie.
Ja większość zdjęć wywołuje biorąc pod uwagę histogram. Tobie jeszcze daleko do przepałów, ale mimo to spróbuj jak koledzy doradzali odejść od cieni. Fiil light i krzywe.
nie mam żadnych przepałów - jasność mam ustawianą na tablice testowe.
Nie pytam czy masz przepały na swoich, tylko czy nie widzisz ich zbyt często u innych. Rzecz jest w tym, że im masz jaśniejsze otoczenie, tym ciemniejsze zdjęcie się wydaje. Zdjęcia z dominującymi cieniami lepiej ogląda się wieczorem. U Ciebie na zdjęciu wstawionym widzę podobnie jak na odbitce, a zdjęcie ze screena jest znacznie jaśniejsze. Co by sugerowało, że albo ja mam za ciemno na monitorze, albo Ty za jasno. Tylko moje z monitora mniej więcej pokrywają się z tym co odbieram z labu, albo co drukuję sam. Więc stawiałbym, że Ty masz za jasno. Co do tablic testowych, to nie wiem, nie znam się. Jasność mam tak ustawioną, aby było wygodnie.
Na zdjęciach prezentowanych na przykład na forach foto czyli raczej poprawnie przygotowanych nie mam przepałów raczej nigdy. W pokoju mam przeważnie ciemno, żaluzje zasłonięte nawet w ciągu dnia.
Mówiąc o szablonach mam na myśli boxy od białego do czarnego z gradacją i ustawiałem tak aby widzieć różnice między każdym.
Jeżeli ustawię jasność poprzez sterowniki tak, żeby fota na monitorze była mniej więcej jasności prawdziwej to przy boxach testowych nie mam różnicy w czerni aż do 16% a testy są od 2% do 20% czyli nie rozróżniam żadnych odcieni czerni.
Rozumiem, że jeżeli trzeba będzie to będę przygotowywał zdjęcia przy takich ustawieniach do labu. Dodam że ustawić tak jasność mogę tylko poprzez sterowniki ATI (-20%) bo nawet jak w monitorze zjade do 0 z jasnością to nie otrzymam takiej samej jasności.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
pS> dziękuję za zainteresowanie tematem koledzy i liczę że wspólnie uda nam się ustalić co u mnie jest nie tak.
Przemek_PC
17-10-2010, 14:49
A jak pousuwasz stworzone podczas kalibracji profile, wyzerujesz wszystkie ustawienia w sterownikach to też będzie źle?
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img819.imageshack.us/i/img8597d.jpg/)
po lewej jest agfa po prawej kodak.
tutaj foto odbitek w świetle dziennym.
Dzisiaj ustawiłem kontrast na max tak jak sugerował Janusz Body u skalibrowałem ponownie, kalibrator jest sprzętowy i ustawił i tak kontrast na 65 a jasność na 31 w monitorze znowu przy pomiarze światła podczas kalibracji. Wszystkie inne nastawy dałem na default (softwarowe). Wysłałem parę odbitek do labu i zobaczę czy cokolwiek się poprawiło.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2025 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.