PDA

Zobacz pełną wersję : Oświetlenie kościół/studio/plener - wybór systemu (systemowe/syst.+studyjne)



s1nn3r
25-09-2010, 13:01
Witam
Jestem posiadaczem canona 450D, 50 1.8, 85 1.8, blende 5in1 107cm i wkrótce T 17-50 2.8. Utworzyłem ten wątek ponieważ chciałbym zaczerpnąć rad bardziej doświadczonych użytkowników tego forum. Stoję przed dylematem wyboru oświetlenia. W chwili obecnej nie mam żadnego sprzętu do oświetlenia sztucznego.

Moje priorytety:
1. Ślub - na przyszły rok szykują się 2 śluby gdzie chciałbym spróbować jako 2 fotograf w kościele i zapewne jedyny na weselu - jeśli mi się spodoba to pomyślę o rozwoju w tym kierunku. W przypadku zakupu drugiego body bo przecież 450d ślubów się robić nie da, gdybym wybrał oświetlenie systemowe to miałbym kłopot z głowy z lampkami.
2. Studio - sesje ciążowe żony. Pewnie w przyszłości trochę więcej osób bym fotografował, może akt. Wiedzy nt studia nie mam żadnej. W rozwiązaniu systemowym zabrakło by mi 1 źródła światła do oświetlenia/przepalenia tła ( kumpel się zadeklarował że pożyczy mi 1 mocną starą rosyjską lampę ).
3. Plener czytaj mobilność. Fajnie byłoby wyskoczyć chociaż z 580 i coś pocykać.

Mam dylemat, który sposób oświetlenia wybrać w stosunku do moich potrzeb:
A. Systemowe - 2 lampki systemowe np. 580 i 430
lub
B. Mieszane 1 lampka 580 i 2 lampki studyjne, powiedzmy Quantuum PT-200 lub Quantuum PT-300 ( Powerluxy droższe a chyba nie koniecznie dużo lepsze ... ?)



Najrozsądniejszym sposobem wyzwalania byłoby radio ( YONGNUO RF-602 ).
W przypadku lamp studyjnych rozumiem że da radę wyzwolić jedną lampę Quantuum PT-200/300 radiem a druga odpali się fotocelą ( nie będzie opóźnień ? ) A czy 580 odpalę fotocelą ? Niby tą można http://funsports.pl/p,pl,247,fotocela+ds1.html ale skoro ona będzie doświetlać tło to zakładając że odbiornik będzie na 1 lampie studyjnej to czy jest możliwość że 580 lub druga lampa studyjna nie zobaczą błysku ? Albo gdy odbiornik nałożę na 580 która będzie doświetlać tło to któraś z lamp studyjnych nie odpali ? Oj chyba będzie trzeba kupić nadajnik i co najmniej 2 odbiorniki. Czy 580 ma wystarczająco mocy żeby naświetlić tło aby na zdjęciu wyszło idealnie białe ( bez szarych miejsc ) ? Czy jeśli wybrałbym systemowe oświetlenie to jako początkujący poradzę sobie ze światłem modelującym jaki jest w 580 ? 430 ma światło modelujące ? Ile mocy potrzeba aby w małym 3x5m domowym studio oświetlić 1-2 osoby ? Ile lampek potrzebuje i z jaką mocą ? 200 czy 300 ws ? Czy ktoś ma te Quantuumy i jest z nich zadowolony ?

Widzę że cały zestaw ciężko będzie zamknąć w 3 tysiącach ( bo dochodzą statywy, tła, modyfikatory światła ) ale by było miło :) .
Pytania o komunikację ( kabel synchro, fotocele itd. ) zostawie na później jak rozstrzygnę jaki rodzaj oświetlenia jest najkorzystniejszy dla mnie.
Aha i jeśli kupie lampki studyjne to chcę 1 parasolkę i 1 softboxa ( czy to rozsądne ? jakie wymiary ? )
Zależy mi żeby ktoś to ogarnął na logike - jakie rozwiązanie będzie dla mnie korzystniejsze ? Czy 580 i 430 dadzą rade w studio czy to będzie ich męczenie i będzie za mała moc. Sporo się naczytałem i jak chyba każdy początkujący nie dość że brak doświadczenia to nie wszystko rozumiem co przeczytałem :).

Liczę na Waszą cierpliwość i wyrozumiałość w kwestii tłumaczenia mi co i jak :oops:

pozdrawiam

dinderi
25-09-2010, 13:24
jakie rozwiązanie będzie dla mnie korzystniejsze ?Bez żadnej złośliwości. Najkorzystniej będzie, kiedy zainwestujesz kilka złotych w warsztaty z podstaw oświetlenia studyjnego.

s1nn3r
25-09-2010, 15:54
Bez żadnej złośliwości. Najkorzystniej będzie, kiedy zainwestujesz kilka złotych w warsztaty z podstaw oświetlenia studyjnego.

To bardzo dobra rada. Tak samo rozsądnie było rok temu udać się na wszelkiego rodzaju warsztaty zamiast uczyć się samemu od podstaw fotografii. Tylko że satysfakcja dojścia do wszystkiego pomału jest o wiele większa. Gdyby tak nie było to net wolny byłby od poradników i takich forów. Jak zacznę myśleć o fotografii jako o źródle zarobku to na pewno będę chciał się podszkolić.
Czekam na rady trochę w innym kierunku.

Dominooo
25-09-2010, 17:01
Lepiej będzie jak najpierw kupisz lampę(y) systemową (580) do tego najtaniej będzie kupić parasolkę i zaczniesz bawić się światłem. Jak to Ci nie wystraczy to kupisz softboxa. Zacznij po kolei od tańszych rozwiązań. Efekty będziesz widział na własnym przykładzie.
Na forum jest kilka osób, które w ten sposób świecą i efekty są bardzo dobre.

Kolega dinderi już napisał co byłoby najlepszym rozwiązaniem, a później możesz myśleć czy chcesz lampy studyjne i ewentualnie jakich potrzebujesz.

BeatX
25-09-2010, 20:37
o hej s1nn3r ;) tutaj maciej_k z maxmodels ;)
ja rowniez uwazam, ze kupno jednej lampy systemowej + softbox + Pixel Knight TR332 bedzie najlepsza opcja.
sam korzystam z takiego rozwiazania i dopiero po roku czasu zdecydowalem dolozyc jeszcze jedna lampe blyskowa, zeby opanowac dwa zrodla swiatla.
pozniej trzy i tak dalej.
po kolei - nie od razu krakow zbudowano ;)

dinderi
25-09-2010, 21:55
Tylko że satysfakcja dojścia do wszystkiego pomału jest o wiele większa. [...]
Czekam na rady trochę w innym kierunku.
Rozumiem, nie będe próbował forsować. Ale wcale nie uważam, że uczestnictwo w jakichkolwiek warsztatach spowoduje, że twoja droga będzie dużo szybsza.
Nadal dochodził będziesz do wszystkiego powoli. I nadal satysfakcja będzie duża.
Warsztaty są po to, żebyś zrozumiał co i dlaczego. Forum tego nie zastąpi.
Po takich warsztatach nie zostaniesz od razu zawodowcem. To Ci jedynie da odpowiedz na pytanie, które zadałeś tutaj i na te, które zadasz za miesiąc.

Ale oczywiście zrobisz jak zechcesz.

Trzymam kciuki.

s1nn3r
26-09-2010, 03:54
BeatX
maciej !!!!!!!!!!!!!!! :D
Miło mi że zabrałeś udział w dyskusji. Zamierzam zacząć z grubej rury i z 2 źródeł światła które pewnie będę mocno skręcać :). Ale zawsze lepiej mieć z czego skręcać niż żałować że się stówki nie dodało ;). Jeśli chodzi o radio to nie wiem czemu ( testy w sieci ?) napaliłem się na radio yongnuo rf-602. Jutro jak już będę na siłach ( jest 4 w nocy !) zapoznam się z twoim pixelem. BTW mam duuuuużo sympatii do twojej osoby jak i twórczości ( szacun ! ) więc będzie trzeba się kiedyś spotkać! :D

BeatX
26-09-2010, 09:59
hehe spoko - wspolny browar? czemu nie ;) piwa i pacierza nie odmawiam :lol:
za dwa tygodnie marek aka wilku (http://www.maxmodels.pl/wilkupl.html) organizuje jakis plener foto w swinoujsciu.
szczegolow nie znam, ale ma byc podobno troche modelek i fotografow - ja tez chyba wpadne z zona wizazystka.
w razie czego zagadaj z markiem, bo taki plener to dobra okazja zeby otworzyc bro i pogawedzic o fotografii :D
a wracajac do tematu, musze sprostowac jedna rzecz - mianowicie ja w zasadzie do wyzwolenia blysku korzystam z przedluzonego kabla OC-E3 a nie z bezprzewodowego nadajnika/odbiornika:
http://canon-board.info/showthread.php?t=12708&page=24
(9 post od gory)
efekt ten sam, tyle tylko ze denerwujacy jest sam kabel ;] dlatego od razu polecam zaopatrzyc sie w wersje bezprzewodowa.

s1nn3r
26-09-2010, 16:09
BeatX
Napisze na PW ;).
A odnośnie wyzwalania błysku. Taki kabelek może sobie sprawie ale jak to jest w praktyce. Jest na pewno wygodny do pracy z 1 lampką w plenerze.
Do 1 lampki podłącze a do 3 ? I jak to jest z automatyką ? Sprawdza się, wygodna ? Czy gdy podepnę 580 to będę mógł ustawienia wprowadzać z mojego amatorskiego body 450D ? Nie jest ono z czegoś okrojone ?



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img251.imageshack.us/i/swiatla.jpg/)


Z tyłu 580EX II i do niej podłączam radio a boczne lampy zareagują na fotocele ? Albo lampa najbliższa na radio a dwie pozostałe zareagują na fotocele ? ( tylko będę musiał dokupić fotocele do 580EX - to już chyba dodatkowy odbiornik radio rozsądniejszy byłby) - Czy to logiczne rozwiązanie czy są lepszy a ja o tym nie wiem ? No i nie ukrywam że radio to będzie youngnuo 602 czyli tylko manual ...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Aha i wstępnie chyba tak będzie wyglądał mój zestaw:
Powerlux VE300x2
Statyw W806
Statyw W501
Softbox Powerlux 70x140
Softbox Powerlux 40x140
Zestaw zawieszenia teł W901
Tło polipropylenowe szerokie( białe i czarne )


sensowne to ? :razz:

tatlpz
26-09-2010, 21:22
ja zapraszam na warsztaty do siebie ;) no i do czytania blyskanie.pl - sporo sie dowiesz o blyskaniu :)

s1nn3r
27-09-2010, 01:55
ino chciałbym się dowiedzieć od kogoś z doświadczeniem czy te softboxy nie będą za duże do małego studia, bo zależy mi żeby oświetlić całą postać a nie cały pokój ;)
Softbox Powerlux 70x140
Softbox Powerlux 40x140

sebcio80
27-09-2010, 02:16
ino chciałbym się dowiedzieć od kogoś z doświadczeniem czy te softboxy nie będą za duże do małego studia, bo zależy mi żeby oświetlić całą postać a nie cały pokój ;)
Softbox Powerlux 70x140
Softbox Powerlux 40x140

to zalezy jaki efekt chcesz uzyskac, ja do calej postaci mam 180x40,

a jak to jest z tymi cm? im dluzszy softbox tym bardziej eliminujesz cienie wszerz, jesli ktos ma 180cm a Ty uzyjesz softboxa 140cm, to bedziesz mial cienie wlasnie wszerz, cala postac jednak oczywiscie oswietlisz,

jesli chodzi o szerokosc softa to im szerszy tym mniejsze i lagodniejsze cienie w poprzek,

najlepiej oczywscie miec wszystkie te wielksoci i sobie wybierac do potrzeb, albo miec najwiekszy i zaklejac go odowiednio,

BeatX
27-09-2010, 13:31
Taki kabelek może sobie sprawie ale jak to jest w praktyce. Jest na pewno wygodny do pracy z 1 lampką w plenerze.
Do 1 lampki podłącze a do 3 ? I jak to jest z automatyką ? Sprawdza się, wygodna ? Czy gdy podepnę 580 to będę mógł ustawienia wprowadzać z mojego amatorskiego body 450D ? Nie jest ono z czegoś okrojone ?
tak, po podlaczeniu OC-E3 mozna sterowac lampa z poziomu aparatu identycznie jakby lampa siedziala na sankach.
wszystkie dane sa przenoszone do aparatu z lampy i na odwrot.
OC-E3 to po prostu przedluzenie hotshoe.
taki kabel jak np. ten ktory posiadam nie jest wygodny w uzyciu - placze sie co chwila pod nogami, ale efekty doswietlenia z pomiarem TTL w plenerze sa nie do przecenienia.
za kazdym razem jak obrabiam zdjecia po sesji i widze jakie efekty daje doswietlanie 430EX + przedluzonym OC-E3 to zapominam o niewygodach ;)
ostatnie jakies 10 sesji w 99% doswietlalem w ten sposob.
swiatlo zastane wykorzystywalem b. sporadycznie.
czy podlaczysz wiecej jak jedna lampe? na pewno - gdzies widzialem chinska podrobe OC-E3, ktora byla przedluzaczem, a jednoczesnie rozdzielala sygnal na dwie lampy.
nie widzialem nigdzie wersji kablowej, ktora rozdzielala hotshoe na 3 lampy.

s1nn3r
27-09-2010, 19:24
ale efekty doswietlenia z pomiarem TTL w plenerze sa nie do przecenienia.


O to zdanie mi chodziło ;). Tak więc jak przyjdzie 580 to muszę się za ten kabelek wziąć, specjalnie na plener kupiłem uchwyt bk-3, założę softa 60x90 i do dzieła.
Na razie czekam na graty do studia. Ostatnia chwila na zakup jakiś zabawek przed wydawaniem stosu szmalu na pampersy :twisted::
Zamówione produkty:
1 - Statyw W806 (Kod: 25) - szt: 1
2 - Lampa studyjna Quantuum R+300 (Kod: 800) - szt: 2
3 - Statyw typu BOOM (Kod: 780) - szt: 1
4 - Softbox Powerlux 60x90 (Kod: 32) - szt: 1
5 - Softbox Powerlux 70x140 (Kod: 41) - szt: 1
6 - Zestaw zawieszenia teł W901 (Kod: 96) - szt: 1
7 - Tło polipropylenowe szerokie Kolory - białe (Kod: 77) - szt: 1
8 - Tło polipropylenowe szerokie Kolory - czarne (Kod: 77) - szt: 1
9 - Quantuum BK-3 uchwyt do lamp systemowych (Kod: 790) - szt: 1
10 - Kostka PSS-01 (SC-2) z gniazdem PC (Kod: 759) - szt: 1

Mekwion
30-09-2010, 15:52
czy podlaczysz wiecej jak jedna lampe? na pewno - gdzies widzialem chinska podrobe OC-E3, ktora byla przedluzaczem, a jednoczesnie rozdzielala sygnal na dwie lampy.

Efektem tego jest tylko to, że puszka i tak widzi jedną lampę.
Ustawienia z puchy idą jednakowo do obu lamp.

dr Dundersztyc
08-10-2010, 12:53
nie chcę otwierać nowego wątku, mam pytanie:
ile Ws wystarczy na doświetlenie postaci np. oktą 150cm w słoneczny dzień ?

robię przymiarki do zakupu oświetlenia plenerowego, nie biorę pod uwagę DIY typu 3x580ex

dzięki za odpowiedź :)

sebcio80
08-10-2010, 13:11
nie chcę otwierać nowego wątku, mam pytanie:
ile Ws wystarczy na doświetlenie postaci np. oktą 150cm w słoneczny dzień ?

robię przymiarki do zakupu oświetlenia plenerowego, nie biorę pod uwagę DIY typu 3x580ex

dzięki za odpowiedź :)

zależy co masz na mysli piszac sloneczny dzien, (godzina, pora roku) i czy zamierzasz robic "ze ślońcem" czy "pod słońce"

w południe latem "ze słońcem" to i 1200Ws bedzie malo

dr Dundersztyc
08-10-2010, 14:39
dzięki za odp :-D

np. godz. 16 / lipiec / focę pod Słońce ... 600Ws wystarczy?

konkretnie chodzi mi o niedostępnego Quantuum'a 600ws dual

sebcio80
08-10-2010, 14:49
dzięki za odp :-D

np. godz. 16 / lipiec / focę pod Słońce ... 600Ws wystarczy?

konkretnie chodzi mi o niedostępnego Quantuum'a 600ws dual

czy wystarczy to juz zalezy jak chcesz naswietlac tło, jeśli nie bedziesz schodzic wiecej niz -1EV powinno byc ok,

ogolnie godz 16 nie jest najlepsza do zdjec, lepiej robic albo z rana albo pod wieczor

tatlpz
01-11-2010, 20:26
wystarczy 600 jak model bedzie blisko okty. ale wystarczy na styk niestety, zero zapasu mocy, dlugie recycle time, zero komfortu. lepiej zainwestuj w 800ws i dobry generator. osobiscie polecam tronix explorera - caly czas pracuje na nim, efekty u mnie na stronie