PDA

Zobacz pełną wersję : PS Elements - warto?...



janhalb
20-09-2010, 11:27
Poradźcie, proszę, lamerowi.

Mam (dołączony do aparatu) program Canona Digital Photo Professional (DPP). Niby sporo może - ale jak próbowałem obrabiać nim zdjęcia, to po pierwsze wychodziło mi to kiepsko, po drugie mam wrażenie, że cały interfejsi obsługa są stosunkowo mało intuicyjne i "user friendly".

Znacznie lepiej pracowało mi się na applowskim Aperture 3 (w ogóle pracuję na Macu) - ale trial się skończył, a kupno własnego programu to wydatek rzędu minimum 700 zł - przy moich amatorskich zabawach wolałbym tyle na soft nie wydawać.

Natomiast PhotoShop Elements można kupić już za niecałe 300 zł - to jest kwota warta zastanowienia :-)

...warto? Czy toto naprawdę może sporo więcej niż DPP na przykład?

BX19TRD
20-09-2010, 11:31
Ściągnij sobie wersję próbną na 30 dni i sprawdź sam. Warto toto kupić na przykład z tabletem - cena podobna.

janhalb
20-09-2010, 14:32
Ściągnij sobie wersję próbną na 30 dni i sprawdź sam. Warto toto kupić na przykład z tabletem - cena podobna.

Z trialem jest kłopot, bo wersja pod Mac OSX która jest na stronie Adobe ma jakiegoś buga i nie chce się uruchomić. Tzn. odpala się, informuje że "wystąpił błąd z wersją próbną" i grzecznie prosi o kod aktywacji, który "można sobie kupić..." etc.

Dlatego też pytam o Wasze opinie...

Tablet? A po co mi tablet? :-/

Chris_11
20-09-2010, 14:37
PSE to mocno okrojony Photoshop...
Ja kupiłem ostatnio wersję 4.0 (czyli nie młódkę :) ) za... 22złote i tak naprawdę to w porównaniu do PS brakuje mi tylko akcji.

Michu (Pentax)
20-09-2010, 16:59
Kup. To bardzo dobry wybór. Powtarzam to jak mantrę od wielu lat. Sam pracuję na pełnej wersji shopa, ale do zabawy ze zdjęciami w zupełności wystarcza Elements.
Rzeczywiście jest to wykastrowany PS, ale dzięki temu stał się bardziej przejrzysty i przyjazny dla fotografa. Darmowymi pluginami można podnieść w sposób znaczny jego funkcje. Mi tak na prawdę w Elementsie brakuje tylko i wyłącznie możliwości definiowania własnych skrótów klawiaturowych.

malkontent
20-09-2010, 20:59
Ja miałem wersję 6.0 teraz mam 8.0 i więcej do życia nie jest mi potrzebne.
Dla amatora jest wystarczające.

chrislab
20-09-2010, 21:04
A ja mam PSE 7 i wielu rzeczy mi brakowało, więc kupiłem pełnego CS4 (800 pln na ebay.co.uk). Po pewnym czasie PSE przestaje wystarczać i wcześniej, czy później każdy kończy na CS. 500 zł różnicy w cenie warto przeboleć i kupić od razu pełnego CS-a, u mnie teraz PSE7 leży i się nudzi... :(

janhalb
20-09-2010, 21:27
(...) A u mnie teraz PSE7 leży i się nudzi... :(

To może mi go odsprzedasz :-) Jeśli to wersja na Maca...

Michu (Pentax)
20-09-2010, 22:09
A ja mam PSE 7 i wielu rzeczy mi brakowało, więc kupiłem pełnego CS4 (800 pln na ebay.co.uk). Po pewnym czasie PSE przestaje wystarczać i wcześniej, czy później każdy kończy na CS. 500 zł różnicy w cenie warto przeboleć i kupić od razu pełnego CS-a, u mnie teraz PSE7 leży i się nudzi... :( A możesz mi zdradzić, co Cię ograniczało? Nie jestem złośliwy - poważnie pytam. Mogę się domyślić, że przetwarzanie wsadowe - o ile ktoś jedzie seriami. Poza tym...?

chrislab
20-09-2010, 23:16
Na pewno brak profili kolorów i przetwarzanie w 8 bitach bodajże to były główne wady. Reszta to musiałbym poklikać, bo tak z pamięci nie potrafię wylistyować, ale były to takie może lekko bardziej zaawansowane drobiazgi.

sid
21-09-2010, 12:24
Właśnie ogłoszono wypuszczenie Elements 9
http://www.dpreview.com/news/1009/10092124adobephotoshopelelemts9.asp

malkontent
21-09-2010, 12:51
Właśnie ogłoszono wypuszczenie Elements 9
http://www.dpreview.com/news/1009/10092124adobephotoshopelelemts9.asp

Właśnie próbuję się dobić do strony adobe po triala.
Nie wiedziałem, że jest nowa wersja.
Dzięki za info.

malkontent
21-09-2010, 14:18
Właśnie próbuję się dobić do strony adobe po triala.
Nie wiedziałem, że jest nowa wersja.
Dzięki za info.

Udało mi się ściągnąć, testuję na razie na małej próbce. Ale jeszcze nie znalazłem powodów aby zakupić wersję 9 mając 8 PL.

MariuszJ
21-09-2010, 18:56
Ściągnąłem triala 9-tki. Dalej nie widzę filtra automatic lens correction, więc dla mnie to raczej kiepskie jako jedyne narzędzie do wywoływania dla leniuszków. Jeżeli DPP nie wystarcza, rekomenduję DxO.

A w ogóle to polityka kastracji produktu i sprzedawania go w takiej postaci taniej mi się nie podoba. Boziu, co ja tu robię, na tym forum... ;)

lux
28-09-2010, 12:48
czy PSE 8/9 ma takie funkcje jak: warstwy i pędzel historii?

Jaca9
10-10-2010, 00:23
podpinam się od pytaniem - lux.

conti
10-10-2010, 16:43
warstwy są, pędzla historii nie ma, jest tylko panel historii Window>Undo History

ds74
14-10-2010, 08:55
A ja mam pytanie z innej beczki dotyczące PSE9. Mam triala (pod win xp) i przy próbie użycia spot healing brush tool zawsze pse mi sie wykłada (program....i nastąpi jego zamknięcie). Ma ktoś coś podobnego?

ds74
15-10-2010, 10:39
Brak odpowiedzi, ale udało mi się chyba dotrzeć do przyczyny. Problem leży we współpracy pse9 z jednordzeniowymi komputerami. Adobe walczy z tematem. Polecam lekturę forums.adobe.com/message/3180381

urwisss
28-10-2010, 09:12
nie warto
http://mojmac.pl/2009/10/13/photoshop-elements-8-i-recenzja-wersja-krotka/

ds74
28-10-2010, 10:03
Tak do końca to nie wiem czy nie warto. W sumie jakby udało się w jakiś kulturalny sposób odinstalować organizer z tego pakietu to sam edytor naprawdę nie jest zły.

rychu
10-11-2010, 22:40
Mam PSE6PL (chyba ze trzy lata...) - nigdy mi się nie wywalił, ani na XP, ani teraz na Viście i czterordzeniowym i5-750. Wielokrotnie przeinstalowywałem system i zmieniałem sprzęt. Widziałem 7,8 - dla mnie postęp nieistotny. Dwa dni temu wgrałem triala PSE9PL - pierwsze co zauważyłem nowe, to krzywe na korekcji koloru. Wygląda, że jednak postęp jest i trzeba rozważyć przesiadkę!

ds74
11-11-2010, 19:37
A gdzie w 9 jest inna obsługa krzywych niż w 6 ?

rychu
14-11-2010, 12:38
Słusznie - byłem chyba ślepy, w PS9 jest identycznie jak jak w PS6! Może to wynik prochę innej (większej) czcionki w menu?!

ds74
14-11-2010, 20:47
Można ściagnąć dodatki do pse. Np. z photoshopelements.pl. tam są "prawdziwe" krzywe, mikser kanałów itd.

rychu
15-11-2010, 09:10
Dla mnie największym problemem w PSE jest "niekompatybilność" znacznej części akcji z z dużego Photoshopa, które nie uwzględniają "obejść" i dodatków i w PSE się wykładają.

ds74
15-11-2010, 09:16
Nie no, wiesz jakby dało się za pomocą dodatków zrobić z pse pełnego ps to kto by tego ostatniego kupił? Za cenę którą wymaga Adobe nie jest źle.

Jaca9
15-11-2010, 21:49
Można na nim obrobić zdjęcia tiff 16bit?

jacek_73
15-11-2010, 22:02
Można na nim obrobić zdjęcia tiff 16bit?

za obsługę formatów odpowiadają te same pliki (rozszerzenie .8bi) to pewnie i tiffa wyedytujesz.

ds74
16-11-2010, 09:39
Niestety nie wszystkie narzędzia w pse obsługują 16 bit.

Jaca9
16-11-2010, 10:15
Da się coś z tym zrobić czy już wtedy pozostaje cs5?

ds74
16-11-2010, 11:30
Dodatków poszerzających funkcjonalność w obszarze 16 bit nie znam. W sumie kiedyś może sprawdzę które funkcje pse chodzą na 16 a które wymagają konwersji na 8 bitów.

San
16-11-2010, 16:33
Można ściagnąć dodatki do pse. Np. z photoshopelements.pl. tam są "prawdziwe" krzywe, mikser kanałów itd.

A ktos probowal/wie jak owe dodatki zainstalowac do wersji PSE na maca i czy wogole dzialaja na OSX-ie? Podana na stronie instrukcja obejmuje jedynie windowsy.
Albo gdzie taka wersje owych dodatkow znalesc?


Pozdrawiam
San

ds74
16-11-2010, 18:58
Sprawdź sobie taki dodatek o nazwie Elements+ chyba jest w wersji na maca. Ogólnie poszukaj w sieci. Jest tego sporo.

baracuda
21-11-2010, 13:00
Sprawdź sobie taki dodatek o nazwie Elements ........

Witam, Elements+ for PSE 9 (Windows), dodatek jest płatny , no i jak
to się ma legalnych APE ?


Elements+ (zwany również Elements Plus) to niewielkie narzędzie, które rozszerza mozliwości proramu Adobe Photoshop Elements. Adobe Photoshop Elements wiele narzędzi (na przykład krzywe) posiada, ale są one ukryte i nieudokumentowane. Właśnie takie ukryte opcje i narzędzia można włączyć z użyciem programu Elements+.

Program Elements+ został wydany w wersjach pracujących z wszystkimi wersjami Photoshop Elements. Elements+ instaluje sie automatycznie, więc użytkownik nie potrzebuje specjalnej wiedzy aby odnaleźć ukryte funkcje Photoshop Elements. Odblokowane pozycje menu i narzędzia pojawiają się w Photoshop Elements natychmiast po zainstalowaniu Elements+.

Elements+ odblokowuje funkcje z wielu rodzin: związane z edycją koloru, zaznaczenia, dodatkowe operacje na warstwach, obsługę inteligentnych obiektów (Smart Objects), maski, inteligentne filtry, zaawansowane funkcje tekstu oraz obsługę ścieżek wektorowych. Wśród tych narzędzi znajdziemy:

* krzywe
* korektę ekspozycji (tylko na Mac OS X)
* indywidualną edycję kanałów
* mieszanie kanałów
* ładowanie ścieżek lub kanałów jako zaznaczenia
* tryb szybkiego maskowania (quick mask)
* konwersja warstwy wektorowej do rastrowej (rasterize layer)
* ustawianie przeźroczystości wypełnienia
* style warstw: tworzenie, edycja, ukrywanie
* grupowanie warstw i nadawanie im kolorowych etykiet
* rysowanie po ścieżce i wypełnianie ścieżki
* umieszczanie tekstu na ścieżce
* zamiana tekstu na ścieżkę
* skalowanie i antyaliasing znaków

Ponadto instalacji programu Elements+ towarzyszy instalacja zestawu skryptów rozszerzających możliwości Photoshop Elements, wśród których znajdziemy na przykład:

* kolejkowanie plików do edycji (batch processing)
* poszerzanie płótna
* dopasowanie widoku do ekranu
* prowadnice
* polecenia zamknij wszystkie inne, kopiuj wszystkie do folderu, nowy obraz z zaznaczenia, zapisz wszystkie, przywróć wszystkie i podobne
* zarządzanie sesjami
* Shortcuts+ - zaawansowana konfiguracja skrótów klawiszowych

http://www.dobreprogramy.pl/Elements,Program,Windows,20928.html

Mcarto
18-03-2012, 20:47
Waham się pomiędzy zakupem Corel PaintShop Pro a PS Elements.
Wszystkie zdjęcia obrabiam od kilku lat w Lightromie + Viveza 2 i czasem pomagam sobie Gimpem.
Problem w tym, że możliwości LR znam dość dobrze, chciałbym pójść dalej i nauczyć się edycji warstw, tworzenia masek itd. bo to się b.przydaje w pracy ze zdjęciami.
Testowałem Elementsa, teraz testuję PaintShopa ale nie widzę większej różnicy. PaintShop podoba mi się bardziej- jest bardziej przejrzysty ale nie posiada funkcji lassa magnetycznego i funkcja usuwania drobiazgów (spot removal) nie jest taka dobra jak w Elementsie. Elements natomiast nie pracuje na 16 bitach?? Trudno mi ocenić oba programy bo nie posiadam doświadczenia - liczę na kilka słów od bardziej doświadczonych użytkowników Elementsa a może i Painta.