PDA

Zobacz pełną wersję : Konfiguracja E-TTL + lampy manualne



MariuszJ
20-09-2010, 09:54
Wiem, że odpowiedź na to lamerskie pytanie jest na tym forum, nie bijcie, ale nie znajduję.

Konfiguracja: 580EXII na sankach w E-TTLu. Na kablu PC wisi nadajnik Yongnuo RF-602, do odbiorników poprzyczepiane manualne lampy.

Błysną z przebłyskiem pomiarowym? Innymi słowy - pomiar E-TTL będzie zrobiony z doświetleniem przez te lampy manualne czy też bez? Jak zrobić żeby był (inaczej E-TTL w takiej konfiguracji nie ma sensu).

szwayko
20-09-2010, 12:56
Witam ja wlasnie tak tego uzywam.
Tyle ze na lampie E-TTL mam -2EV czasem -3EV. Zeby tylko doblysnela z przodu delikatnie.

MariuszJ
20-09-2010, 14:42
Ale (właśnie znalazłem) http://canon-board.info/showpost.php?p=135972&postcount=7


Wszelkie montowane na stopce akcesoria ktore nie sa dedykowane reaguja tylko na blysk wlasciwy. Przedblysk to funkcja lamp dedykowanych, ktore wspolpracuja z body i to body decyduje o sile blysku. Gniazdo PC zawsze tylko blysk wlasciwy.

Szwayko, czy to znaczy że mierzysz E-TTLem ciemnicę, bez doświetlenia lampami manualnym, wyzwalanymi na pałę z błyskiem właściwym?

arturs
20-09-2010, 14:54
z FELem powinno chyba zadziałać.. ale szczerze to chyba bez sensu trochę..

szwayko
20-09-2010, 15:01
Szwayko, czy to znaczy że mierzysz E-TTLem ciemnicę, bez doświetlenia lampami manualnym, wyzwalanymi na pałę z błyskiem właściwym?

Dokładnie - jak mam na dane warunki ustawione lampy manualne - ta lampa E-TTL swoim programem działa, tzn. niedoświetli o 2-3EV, tak jakby manualni nie było, bo przecież przy przedblysku (FEL) ich nie ma.

MariuszJ
20-09-2010, 15:05
To przyznam, że już nie rozumiem, po co Ci w takim razie ten E-TTL na masterze :(
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
.
Może sprecyzuje, co chcę osiągnąć - E-TTL mierzący światło, generowane przez manualne lampy z wyzwalaczami radiowymi.

Aż nie chce mi się wierzyć, że najtańszym rozwiązaniem są Pixele z lampami wspierającymi E-TTL...

MariuszJ
21-09-2010, 23:15
.
To może z innej nieco beczki :)

Na stopce mam Pixela TR-332. Do 2 odbiorników przyczepione 580EXII i jakiś tani manual powiedzmy Yongnuo 460. Czy chińczyk błyśnie do pomiaru E-TTL czy odpali jedynie jego błysk właściwy?

Innymi słowy - czy w lampowym systemie mieszanym (E-TTL i manuale) przedbłyski pomiarowe emitują wyłącznie lampy kompatybilne z E-TTL?

szwayko
22-09-2010, 12:32
nie wiem jak zadziala tr-332

sebcio80
22-09-2010, 12:41
.
To może z innej nieco beczki :)

Na stopce mam Pixela TR-332. Do 2 odbiorników przyczepione 580EXII i jakiś tani manual powiedzmy Yongnuo 460. Czy chińczyk błyśnie do pomiaru E-TTL czy odpali jedynie jego błysk właściwy?

Innymi słowy - czy w lampowym systemie mieszanym (E-TTL i manuale) przedbłyski pomiarowe emitują wyłącznie lampy kompatybilne z E-TTL?

chinczyk blysnie tylko blyskiem wlasciwym,
zreszta uwierz mi, ze w wiekszosci przypadkow przedblyski pomiarowe z ronych lamp psuja efekt i falszuja pomiary aparatu,

MariuszJ
22-09-2010, 14:24
chinczyk blysnie tylko blyskiem wlasciwym,
zreszta uwierz mi, ze w wiekszosci przypadkow przedblyski pomiarowe z ronych lamp psuja efekt i falszuja pomiary aparatu,
No to mix lamp w E-TTLu i manualnych jest po prostu bez sensu. Albo full E-TTL albo full manual. Przyznam, że jestem mocno zawiedziony brakiem możliwości synchronizacji przedbłysku z nastawionymi lampami manualnymi, tak żeby robiły za światło zastane. W N...nie też tak jest?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
.
Fotocele reagujące na każdy błysk dadzą radę (błysną raz z pomiarowym, drugi z właściwym?) czy nie wyrobią?

sebcio80
22-09-2010, 14:48
No to mix lamp w E-TTLu i manualnych jest po prostu bez sensu. Albo full E-TTL albo full manual. Przyznam, że jestem mocno zawiedziony brakiem możliwości synchronizacji przedbłysku z nastawionymi lampami manualnymi, tak żeby robiły za światło zastane. W N...nie też tak jest?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
.
Fotocele reagujące na każdy błysk dadzą radę (błysną raz z pomiarowym, drugi z właściwym?) czy nie wyrobią?

nie wyrobią,
sesnu to raczej nie ma aby aparat miezyl jako zastane swiatlo blysk lampy, zdajesz sobie sprawe ze gdyby lampa ustawiona manualnie blysnela w trakcie pomiaru to body uznalo by, ze swiatla jest duzo i lampy w ETTL, blysnely by tylko minimalna moca,

w wiekoszsci konfiguracji nawet mierzony przedblysk z lamp E-TTL przeklemuje pomiar i zdjecie jest niedoswietlone tam gdzie chcemy,

MariuszJ
22-09-2010, 16:15
nie wyrobią,
sesnu to raczej nie ma aby aparat miezyl jako zastane swiatlo blysk lampy, zdajesz sobie sprawe ze gdyby lampa ustawiona manualnie blysnela w trakcie pomiaru to body uznalo by, ze swiatla jest duzo i lampy w ETTL, blysnely by tylko minimalna moca,

Masz rację, zaskoczyła mi teraz jakieś zwapniała synapsa... całe moje kombinowanie zasadzałem na wierze, że pomiar E-TTL trwa równie długo, co późniejsze naświetlanie (czyli mierzy w czasie, który sam właśnie wylicza :lol:)

Wybaczcie debilizm... :oops:


w wiekoszsci konfiguracji nawet mierzony przedblysk z lamp E-TTL przeklemuje pomiar i zdjecie jest niedoswietlone tam gdzie chcemy,

Mam doświadczenie jedynie z E-TTL na jednej lampy i w zasadzie trudno mi się doczepić do rezultatów tego pomiaru. Inna sprawa co system robi w przypadku wielu E-TTL-owych lamp - macie jakieś doświadczenia?

sebcio80
22-09-2010, 16:29
Mam doświadczenie jedynie z E-TTL na jednej lampy i w zasadzie trudno mi się doczepić do rezultatów tego pomiaru. Inna sprawa co system robi w przypadku wielu E-TTL-owych lamp - macie jakieś doświadczenia?

system niestety nie jest zbytnio inteligenty, nie wie ile jest lamp i jakie przedblyski mierzy, jesli jakas lampa swieci na biale tlo to aparat uwaza ze jest wystarczajaco jasno i lampy swiecoce na glowny temat blyskaja za slabo,

zasadniczo jak chcesz korzystac z E-TTL to polecam uzywanie go dla jednej lampy ktora swieci na glowny temat a reszta lamp juz w manualu i kontrujace a przede wszystkim te swiecace na tlo,

jak chcesz wszystko w E-TTL to tylko Pocketwizard z Zone Controllerem, tam system dziala bardziej inteligetnie i kazda grupa lamp jest jakby traktowana osobno

MariuszJ
22-09-2010, 16:49
system niestety nie jest zbytnio inteligenty, nie wie ile jest lamp i jakie przedblyski mierzy, jesli jakas lampa swieci na biale tlo to aparat uwaza ze jest wystarczajaco jasno i lampy swiecoce na glowny temat blyskaja za slabo,
Masakra... to jest rzeczywiście bezużyteczne...


zasadniczo jak chcesz korzystac z E-TTL to polecam uzywanie go dla jednej lampy ktora swieci na glowny temat a reszta lamp juz w manualu i kontrujace a przede wszystkim te swiecace na tlo,
Czyli tak jak Szwayko. Pytanie na grzyba mi wtedy cały ten pomiar. Sensowniej wrzucić full manual na wszystkich lampach, strzelić próbnie, skorygować wg histogramu (na lampach, czasem, przysłoną). Ustawienia błysku samotnej lampy E-TTLowej są nijak bowiem nieprzystające do sytuacji świetlnej w czasie naświetlania matrycy.

Myślałem o czymś bardziej dynamicznym niż błyskanie studyjne w stałych warunkach oświetleniowych (rozproszenie doświetlających lamp manualnych i dynamiczny reportaż z aparatem i E-TTLową lampą na sankach). Już wiem, że jajco z automatyki, chyba że jak proponujesz:


jak chcesz wszystko w E-TTL to tylko Pocketwizard z Zone Controllerem, tam system dziala bardziej inteligetnie i kazda grupa lamp jest jakby traktowana osobno
Czyli reasumując: Pixele względem prostych Yongnuo dadzą Ci jedynie HSS oraz wygodny off-shoe dla jednej lampy w E-TTL.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
.
są nijak bowiem przystające (zamotałem się w przeczeniach) ;)

MMM
22-09-2010, 18:25
zasadniczo jak chcesz korzystac z E-TTL to polecam uzywanie go dla jednej lampy ktora swieci na glowny temat a reszta lamp juz w manualu
To też nie zadziała bo aparat mierzący światło lampy pracującej w trybie ETTL nic nie wie o tym jak jasno będzie w kadrze gdy odpalone zostaną lampy pracujące w manualu. Oznacza to że błysk dla ETTL zostanie obliczony dla ciemnej sceny, bez oświetlenia lamp pracujących w manualu. No chyba że jest taki system, który lampy manualne odpala dwa razy, raz w trakcie przedbłysku dla lampy w ETTL i drugi raz już do zdjęcia.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

sesnu to raczej nie ma aby aparat miezyl jako zastane swiatlo blysk lampy, zdajesz sobie sprawe ze gdyby lampa ustawiona manualnie blysnela w trakcie pomiaru to body uznalo by, ze swiatla jest duzo i lampy w ETTL, blysnely by tylko minimalna moca,
A dlaczego nie ma sensu? Ja sobie takie ustawienie wyobrażam np. lampa w trybie 'M' robi ogólne oświetlenie pomieszczenia, a druga lampa w ETTL oświetla modela, który może się ruszać i za każdym razem potrzebna jest inna moc błysku.

MariuszJ
22-09-2010, 18:59
MMM - dokładnie o to mi chodzi, lepiej opisałeś niż ja.

Tyle, że im więcej czytam - nie ma innego rozwiązania niż E-TTL na wszystkich lampach, chyba że te Pocket Wizardy.

sebcio80
22-09-2010, 19:22
To też nie zadziała bo aparat mierzący światło lampy pracującej w trybie ETTL nic nie wie o tym jak jasno będzie w kadrze gdy odpalone zostaną lampy pracujące w manualu. Oznacza to że błysk dla ETTL zostanie obliczony dla ciemnej sceny, bez oświetlenia lamp pracujących w manualu. No chyba że jest taki system, który lampy manualne odpala dwa razy, raz w trakcie przedbłysku dla lampy w ETTL i drugi raz już do zdjęcia.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

A dlaczego nie ma sensu? Ja sobie takie ustawienie wyobrażam np. lampa w trybie 'M' robi ogólne oświetlenie pomieszczenia, a druga lampa w ETTL oświetla modela, który może się ruszać i za każdym razem potrzebna jest inna moc błysku.

to co piszesz jest wlasnie zupelnie bez sesnu, wlasnie o to chodzi aby lampa w E-TTL byla "obliczana" na ciemny kadr bez zadnego blysku, pomysl logicznie,

jesli lampa w manualu, ktora np ustawiona jest jako kontrujaca, blysnela by podczas pomiaru, np na wlosy modelki, ktore w tym momencie byly by juz bardzo jasne, to aparat uzna ze miejsce w kadrze jest przepalone i lampa w E-TTL blysnie tak ze nie bedzie tego blysku widac na zdjeciu,

jesli pomiar bedzie dla ciemnego kadru to blysk E-TTL ladnie oswietli glowny temat a reszta lamp odpowiednio ustawiona skontruje i doswietli tlo , jesli potrzeba,

no chyba ze lampa w E-TTL i ta manualnie ustawione sa mniej wiecej w tym samym miejscu i swieca w jednakowe miejsce, wtedy rzeczywiscie bedzie zle i przeswietli, ale to chyba nie mialo by sesnu,

MariuszJ
22-09-2010, 22:02
To co chciałem osiągnąć było by możliwe przy realizacji takiego scenariusza, odpowiadającemu naświetleniu kadru testowego, tyle że bez kłapnięcia lustrem:

1. Aparat w preselekcji czasu (manual albo TV).
2. Ciągły pomiar światła (przybliżony przez sumowanie wyników z pętli pomiarów, dokonywanych w czasie ustalonym w p.1), realizowany przez sensory nowego typu.
3. Przedbłysk zsynchronizowany z ustawionym błyskiem lamp manualnych.
4. Oczywiście E-TTL w wersji 3.11 :mrgreen: żeby to przeliczyć.
5. Lampy na tyle wydajne, że podołały by z dwoma błyskami tej samej mocy, wyzwolonymi w możliwie krótkim czasie.

FEL rozwiązałby jedynie problem 5.

Tak więc przepraszam za zawracanie głowy :)

MMM
22-09-2010, 22:53
jesli pomiar bedzie dla ciemnego kadru to blysk E-TTL ladnie oswietli glowny temat a reszta lamp odpowiednio ustawiona skontruje i doswietli tlo , jesli potrzeba
Twoje rozumowanie opiera się na założeniu że światło lampy ETTL i manualnych się nie będzie sumować czyli ze będą oświetlać zupełnie różne elementy w kadrze. W przykładzie który przytoczyłem lampa w trybie 'M' robi ogólne oświetlenie sceny i będzie się nakładać ze światłem lampy ETTL. Żeby scena została poprawnie naświetlona w takim przypadku to lampa w trybie 'M' musi błysnąć równocześnie z przedbłyskiem lampy ETTL dla prawidłowego pomiaru.

MariuszJ
22-09-2010, 23:05
Twoje rozumowanie opiera się na założeniu że światło lampy ETTL i manualnych się nie będzie sumować czyli ze będą oświetlać zupełnie różne elementy w kadrze. W przykładzie który przytoczyłem lampa w trybie 'M' robi ogólne oświetlenie sceny i będzie się nakładać ze światłem lampy ETTL. Żeby scena została poprawnie naświetlona w takim przypadku to lampa w trybie 'M' musi błysnąć równocześnie z przedbłyskiem lampy ETTL dla prawidłowego pomiaru.
Jeżeli nawet udało by się zsynchronizować tę 1 milisekundę błysku lampy manualnej z przedbłyskiem E-TTL, nie zmienia to faktu, że przedbłysk NIE JEST z oczywistych powodów równie silny jak błysk właściwy - bo jego zadaniem jest właśnie go wyliczyć! Oznacza to że pomiar taki jest nic nie wart - mierzysz bowiem sumę błysku właściwego i przedbłysku - nie dwóch błysków właściwych ani dwóch (o niewiadomo jak ustalonych proporcjach, skoro jedna z lamp jest manualna) przedbłysków.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
.
Wymyśliłem właśnie E-TTL 3.54 ;) Lampa wysyła nie jeden przedbłysk pomiarowy a kilka różnej mocy i ekstrapoluje "poprawną" ekspozycję. To dało by się zrobić.

sebcio80
22-09-2010, 23:12
Twoje rozumowanie opiera się na założeniu że światło lampy ETTL i manualnych się nie będzie sumować czyli ze będą oświetlać zupełnie różne elementy w kadrze. W przykładzie który przytoczyłem lampa w trybie 'M' robi ogólne oświetlenie sceny i będzie się nakładać ze światłem lampy ETTL. Żeby scena została poprawnie naświetlona w takim przypadku to lampa w trybie 'M' musi błysnąć równocześnie z przedbłyskiem lampy ETTL dla prawidłowego pomiaru.

tylko w jakich warukach niby maja sie sumowac? w plenerze nie beda, w dobrym studio tez nie beda,

MMM
22-09-2010, 23:47
tylko w jakich warukach niby maja sie sumowac? w plenerze nie beda, w dobrym studio tez nie beda,
W takich jak podałem w poście #15 - lampa w 'M' robi ogólne oświetlenie pomieszczenia np. odbita od sufitu a lampa ETTL oświetlenie modela.

sebcio80
23-09-2010, 03:01
W takich jak podałem w poście #15 - lampa w 'M' robi ogólne oświetlenie pomieszczenia np. odbita od sufitu a lampa ETTL oświetlenie modela.

to jakas skrajna sytulacja, podchodzi bardziej pod reporterke,

zreszta najlepiej przelaczyc wszystkie lampy w M i problem znika ;-)

szwayko
23-09-2010, 08:24
to jakas skrajna sytulacja, podchodzi bardziej pod reporterke,

zreszta najlepiej przelaczyc wszystkie lampy w M i problem znika ;-)

Dokładnie jeżeli nie zmieniasz pozycji aparatu od modela - to te lampe na aparacie tez lepiej miec w manualu. Jezeli bardziej reporterka to nie ma czasu na ustawianie tej lampy i lepiej miec ja w E-TTL, tyle ze ja zawsze ja koryguje wiedzac ile i gdzie jest swiatla z lamp manualnych.

sebcio80
29-09-2010, 23:54
Dokładnie jeżeli nie zmieniasz pozycji aparatu od modela - to te lampe na aparacie tez lepiej miec w manualu. Jezeli bardziej reporterka to nie ma czasu na ustawianie tej lampy i lepiej miec ja w E-TTL, tyle ze ja zawsze ja koryguje wiedzac ile i gdzie jest swiatla z lamp manualnych.

ja uzywajac na sali weselnej dwoch lamp w rogach sali nie zakladam nic juz na body, wedlug mnie to niepotrzebne, teraz kiedy jest Zone Controller to ewentualnie skręcam moc lampy jak robie cos w poblizu jednej z nich, żeby nie przepalić za bardzo,
zdarza sie ze cos slabiej doswietli, chociazby w tłumie przez cienie tanczących ale to spokojnie mozna poprawic przy obrobce, no i pozatym sala weselna to nie studio zeby przejmowac sie ze cos czasami gorzej naswietli,

mamiyka
30-09-2010, 00:03
Widzę,że dość sporo tego światła u Ciebie;ile spawarki mają pod maską?

sebcio80
30-09-2010, 00:19
Widzę,że dość sporo tego światła u Ciebie;ile spawarki mają pod maską?

mowisz w moich fotkach ze strony? np: http://www.sebafoto.com/695-13231/001-przyjecie-weselne/ ?? jak ktoś chociaż raz był w jakimś moim watku to wie, ża ja lubie dość jasne zdjecia, chociazby z tego powodu ze na odbitkach są one sporo ciemniejsze,

lampy to 580EX II
wychodzi mi mniej więcej tak prawie zawsze

na 5D mam zawsze tylko 16-35L i jest:
ISO 1600, F/2.8, 1/100s, lampy są za 1/4 mocy

na 1D mam najcześciej 50L
ISO 800, F/1.4, 1/200s, lampy są wtedy na 1/16 mocy

mamiyka
30-09-2010, 00:31
Nie spodziewałem się aż tak konkretnej odpowiedzi,ale to in plus.8-)
Po ilości tego światła wnosiłem,że to bardziej studyjne lampy na statywie,ale jak zaserwowałeś parametry,to w pełni wyklarowało się...

manfred1
30-06-2011, 09:38
Ja stosuje od niedawna podobną technikę ale ma to miejsce w salach weselnych czytaj grotach. 3-4 lampy na statywach plus sztuczny sufit i do tego zawsze lampa na sankach. Wszystko powiązane rf602 3-4 błyski i wiem jak naświetlać sale. W miarę upływu czasu regulacja zazwyczaj "isem" ;-)

Maver
30-06-2011, 11:15
Ale po co wogole mieszac ETTL'a z manualem? To taki sam idiotyzm jak uzywanie lampy w TTL'u i ustawien pol automatycznych a aparacie typu priorytet czasu/przyslony.

Jak wcisniesz sobie przycisk blysku kontrolnego na aparacie to nie blysna ci przypadkiem wszystkie lampy a aparat nie zmierzy odpowiednio ilosc swiatla? Nie mam teraz przy sobie sprzetu nie mam jak sam sprawdzic, ale powinno sie dac przy wyzwalaczach.