PDA

Zobacz pełną wersję : Test przetwarzania wsadowego zdjęć



Komm
19-09-2010, 12:16
Witam
Zadałem sobie trochę trudu aby przetestować kilka programów to przetwarzania wsadowego RAW-ów na JPG-i.
Nie wiem na który z tych programów się zdecydować.
Na razie chciałbym dać linka abyście porównali te zdjęcia.
Wykonane są w ustawieniach fabrycznych programów:
iPhoto 09
Lightroom 3
Capture One 5
Digital Photo Profesional 3.8
Aperture 3
no i samego aparatu 450D (RAW+JPG)
Ciekaw jestem waszego zdania,które zdjęcia są najbardziej poprawne kolorystycznie a które nie są do akceptacji.Wkrótce podam legendę do zdjęć bo ma to być test "ślepy" ;-)
Dla ułatwienia dodam,że 1 to zdjęcia bezpośrednio z puszki.
http://profile.imageshack.us/user/Fotosop

kainart
20-09-2010, 00:12
Ok tylko tak pokrótce jaki to ma sens?
Swoją drogą producenci wyżej wymienionych programów podejrzewam, że zdziwiliby się nie co wiedząc że służą one do przetwarzania wsadowego RAW'ów

Komm
20-09-2010, 07:27
Jaki to ma sens?

Zafascynowany RAW-ami (wraz z kupnem lustra) zacząłem wszystko w nich pstrykać,nadmiar niestety tych zdjęć mnie przeraża więc muszę te co gorsze wyrzucać albo to do "cioci,wujka,kumpla" na szybko wywołać i wysłać.Nie ma sensu bawić się z każdym zdjęciem więc chciałem zobaczyć który z tych programów robi to najlepiej jakościowo.Taki był cel tych "badań".

Chciałem porównać kilka programów jak seryjnie przetwarzają RAW-y.
Jak wielkie mogą być różnice wynikowe tych zdjęć.
Okazuje się,że zdjęcia są "jakościowo" zbliżone,choć 2 programy troszeczkę odstają.

Merde
20-09-2010, 08:14
To co zrobiłeś to nie jest test przetwarzania wsadowego, tylko test defaultowych ustawień różnych wołaczek.
Z całym szacunkiem, ale jeśli tak ma u ciebie wyglądać postproces, to lepiej wróć do jpegów, bo z rawów żadnego zysku nie masz.
Nie piszę tego złośliwie, po prostu stwierdzam fakt.

Komm
20-09-2010, 08:30
Czyli twierdzisz,że mam ustawić w aparacie RAW+JPG i na to samo wychodzi?

Merde
20-09-2010, 08:54
Czyli twierdzisz,że mam ustawić w aparacie RAW+JPG i na to samo wychodzi?

Nie, ustaw sam JPEG, skoro rawów i tak nie obrabiasz.

Komm
20-09-2010, 09:04
To mi się dostało !!!
Ok już się nie odzywam

Merde
20-09-2010, 10:31
To nie jest żaden zarzut z mojej strony, broń Boże.
Po prostu zysk z rawa masz dopiero wtedy, kiedy tymi suwaczkami zaczniesz ruszać. Jechanie "na defaultach" to strata miejsca na karcie i strata czasu przy konwersji do jpeg. Na przykładzie twojego drugiego zdjęcia - z rawa mógłbyś choć próbować ratować przepalone niebo, na domyślnych ustawieniach konwerter tego za ciebie nie zrobi.

Kajtek_bez_Majtek
20-09-2010, 11:01
Proponuję przestać pstrykać a zacząć myśleć przy robieniu zdjęć. Problem nadmiaru sam się rozwiąże.

luc_october
20-09-2010, 11:17
Masowo to wystarczy darmowy DPP Canona który masz z aparatem. Szybka korekta ekspozycji, balansu i przekadrowanie, które w nowej wersji dpp jest bardzo fajne.
Jedziesz tak cały folder, a jeśli nie potrzebujesz korekt to tylko przeróbka na jpg.

I po co do tego programy warte 1000 zł?

Komm
22-09-2010, 19:40
Dla zainteresowanych legenda do zdjęć:
1-aparat
2-captureOne
3-iphoto
4-aperture
5-dpp
6-lightoroom