PDA

Zobacz pełną wersję : Canon PowerShot SX30IS



november
14-09-2010, 12:39
Nowości ciąg dalszy:
http://www.dpreview.com/news/1009/10091411sx30is.asp
i na polskich portalach:
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=11500
Pozdrawiam.

Markusov
14-09-2010, 14:08
...dlaczego właściwie Canon wycofał się z formatu Full HD, jest na to jakaś odpowiedź? Mam Powershota SX1 IS i jakoś trudno mi zrozumieć, dlaczego mój potencjalny następny kompakt miałby mieć niższą jakość filmów? Przy SX20 IS myślałem, że to jakiś ogólny trend, ale widzę, że u konkurencji (np. Fujifilm FinePix HS10 czy Nikon Coolpix P100) jest raczej odwrotnie? :shock:

Cichy
15-09-2010, 09:33
A ja bym chciał 720p w 5d, na ciul mi 1080..

Ale żeby było na temat - znalazł ktoś sample na 840mm ? :)

sprocket73
15-09-2010, 11:45
A mnie sie taki aparat podoba.
Wszystko w jednym, od macro po super tele. Porównując z zestawem lustrzankowym o podobnym zakresie ogniskowych, taniutki, lekutki, malutki. Miło wspominam czasy, kiedy chodziłem z Canonem S3.

Canon zawsze trzymał sie troche z tyłu, jeżeli chodzi o krotność zooma. Ciekawe czy teraz poszedli na wojnę, kosztem jakości, czy też wymyślili taki obiektyw, którym można zrobić zdjęcie na 840mm i pokazać bez wstydu.

Jacol29
15-09-2010, 20:35
Czy jak będzie sx30 to jest szansa że sx20 spadnie w cenie ? Jak to jest z aparatami - cenki spadają czy raczej nie ma na co liczyć ?

sprocket73
15-09-2010, 21:05
Czy jak będzie sx30 to jest szansa że sx20 spadnie w cenie ? Jak to jest z aparatami - cenki spadają czy raczej nie ma na co liczyć ?

sx20 już spadł w cenie... pewnie spadnie jeszcze trochę, ale lepiej nie czekać bo może zniknąć ze sprzedaży

bronson
16-09-2010, 14:59
Warto poczekać i poszukać w internecie przedsprzedaży tego aparatu.

Gdy wchodził SX10 w przedsprzedaży na cyfrowe.pl kosztował 1099 zł a pół roku później nawet 1400 zł i wtedy przecierałem oczy. Zaraz gdy pojawi się SX30 z oferty zniknie SX20 bądź to będzie wyprzedawany z "innych" magazynów, ryzyk fizyk możesz czekać na SX20 i niekoniecznie kupić taniej ;-)

U mnie w media expert stoją bodajże EOSy 1000D z kitowym obiektywem za 1330 zł, więc z ceną SX30 też nie mogą zbytnio zaszaleć skoro lustro kosztuje już tyle. Dwa lata temu tak we wrześniu pokazywali info o SX10 i puścili go w sprzedaż pod koniec października a ja już swój egzemplarz miałem pod koniec listopada z pierwszej partii. Historia się powtarza i pewnie zrobią tak samo, bo jakby nie patrzeć to SX30 całkiem nowy aparat po SX10, wykluczając SX20 który dla mnie był tylko "upgrade'm" dziesiątki, który promocyjnie przeszedł cicho wręcz niezauważalnie i powinien nosić nazwę SX15 ;-) Pozdrawiam.

Jacol29
17-09-2010, 09:20
Tylko ten s30 to już chyba przegiecie. Taki wielki zoom wiec pewnie bedzie wiekszy i ciezszy a podobno taki wielki zoom wyklucza dobrej jakości zdjęcia, przynajmniej tak ludzie mówią bo ja się niebardzo znam...jeszcze :D

pro_fill
17-09-2010, 14:58
Gdy wchodził SX10 w przedsprzedaży na cyfrowe.pl kosztował 1099 zł a pół roku później nawet 1400 zł i wtedy przecierałem oczy.
tylko zwróć uwagę, po ile stało euro jak wychodził sx1 - potem waluta poszła do góry i stąd taka obecna cena.

bronson
24-09-2010, 00:45
tylko zwróć uwagę, po ile stało euro jak wychodził sx1 - potem waluta poszła do góry i stąd taka obecna cena.

Jen japoński. A mowa jest o SX-ach dwucyfrowych a nie jednocyfrowych.

siudym
25-09-2010, 19:03
...dlaczego właściwie Canon wycofał się z formatu Full HD, jest na to jakaś odpowiedź? Mam Powershota SX1 IS i jakoś trudno mi zrozumieć, dlaczego mój potencjalny następny kompakt miałby mieć niższą jakość filmów? Przy SX20 IS myślałem, że to jakiś ogólny trend, ale widzę, że u konkurencji (np. Fujifilm FinePix HS10 czy Nikon Coolpix P100) jest raczej odwrotnie? :shock:

Przeciez SX30 nie jest nastepca SX1. Byly SX1 oraz SX10 - wyszly w tym samym czasie i oba nieco inna polka. SX10 juz ma nastepcow w nowszych wersjach 20 i 30, natomiast SX1 jak widac nastepcy (pewnie w postaci SX2) nie ma jeszcze.

pro_fill
25-09-2010, 20:46
Jen japoński. A mowa jest o SX-ach dwucyfrowych a nie jednocyfrowych.
zapomniałem dopisać zera, ale niech będzie. oba aparaty wychodziły w tym samym okresie. tym samym gdy ja kupowałem sx20 [listopad 2010], to był tańszy od sx10.
nadal to tłumaczysz kursem jena?

bronson
28-09-2010, 22:13
A widzisz i tutaj trzeba dzielić sprzedawców na poszczególne szczebly dystrybucji. Jak ktoś kupuje tanio to też tanio sprzedaje, jak ktoś kupuje drogo to też drogo sprzedaje. Od listopada 2008 roku do maja 2009 roku kurs jena wzrósł o około 20 groszy, co nie warunkowało wzrostu ceny liczonego w setkach złotych. Cen SX20 na bieżąco nie śledziłem, ale zobaczyłem że oscylował w granicach 1300-1500 zł. Jeżeli był tańszy od poprzednika to po prostu była pazerność sprzedawcy starszego modelu.

SX30 stoi na komputroniku, cyfrowe, za 1700 zł bez złotówki. Dla mnie to przesadna cena bo lustrzanki z obiektywem są od 1500 zł (alfa 330L) w avansie i nikon d3000 w media expert za 1459 zł. Wysyp promocji na lustra. Wszechstronność wszechstronnością SX30 ale cena to już jest przesadzona. Tym bardziej, że SX to platforma bez możliwości dalszej rozbudowy, bo dołożenie lampy to nie rozbudowa w pełnym słowa tego znaczeniu.

Z drugiej strony coś się stało złego, że cena kompaktu tak mocno wgryza się w ceny luster, sukcesywnie z roku na rok jest drożej. Dla mnie to jest jawne okradanie klienta, prosty przykład, bardziej zaawansowane lustra tanieją... :roll: Co było drogie - tanieje, co było tanie - drożeje. Wysublimowany sposób na wyciągnięcie pieniędzy z kieszeni potencjalnego nabywcy z uśmiechem na twarzy. :-D

MARANTZ
02-10-2010, 17:39
Dzisiaj miałem ten aparat w ręku. Jego cena to 1700 zł i na te chwilę naprawdę nie ma szansy by była niższa. Mój przyjaciel jest właścicielem jednego ze sklepów będących pro-dilerem Canona. Co do samego korpusu i jego możliwości to wygląda to bardzo zachęcająco. Aparat jest naprawdę dobrze wykonany i wygląda w łapce sporo lepiej niż SX20 IS. Jak cena spadnie to może to być mały hicior w tej klasie sprzętu.

sprocket73
04-10-2010, 09:03
...SX30 stoi na komputroniku, cyfrowe, za 1700 zł bez złotówki. Dla mnie to przesadna cena bo lustrzanki z obiektywem są od 1500 zł.... Wszechstronność wszechstronnością SX30 ale cena to już jest przesadzona. Tym bardziej, że SX to platforma bez możliwości dalszej rozbudowy...

Cena sx30 jest dla Ciebie za wysoka - nie kupuj.
Kiedy w 2006 roku pokazały się s3 (ówczesny topowy ultrazoom canona) to kosztowały ponas 2 tys.zł. Więc w porównaniu cena sx30 jest dobra na starcie.
90% nabywców najtańszego lustra poprzestanie na obiektywie kitowym i pstrykaniu na zielonym kwadracie. Byliby dużo bardziej zadowoleni z sx30, ale przy zakupie kierują się głównie modą na lustrzanki, a nie rozsądkiem.

bronson
06-10-2010, 17:32
Cena sx30 jest dla Ciebie za wysoka - nie kupuj.
Kiedy w 2006 roku pokazały się s3 (ówczesny topowy ultrazoom canona) to kosztowały ponas 2 tys.zł. Więc w porównaniu cena sx30 jest dobra na starcie.
90% nabywców najtańszego lustra poprzestanie na obiektywie kitowym i pstrykaniu na zielonym kwadracie. Byliby dużo bardziej zadowoleni z sx30, ale przy zakupie kierują się głównie modą na lustrzanki, a nie rozsądkiem.
I jak tłumaczyć tak wysoką cenę gdzie jen był o około złotówkę tańszy aniżeli teraz? A dolar stał bardzo podobnie jak obecnie. Pazerność, pazerność i jeszcze raz pazerność, nie wiadomo tylko kto tak przycinał na poszczególnych szczeblach dystrybucji :roll: Skoro w 2008 roku nowszy model (SX10) kosztował ~1100 zł a miał wszystko lepsze niż poprzednicy...

Nie mogę się zgodzić, że 90% ludzi kupujących poprzestanie na etapie początkowym, na pewno tak nie jest, w cenie akcesoriów do lustrzanek zawsze procent wartości elementu to kwota na konto tego kogoś kto nie kupi nic, zatrzyma się na podstawie, więc gdyby nikt nie kupował i gdyby rzeczywiście tak było to, ta klasa aparatów kosztowałaby znacznie znacznie drożej a przecież akcesoriów jest multum a ceny spadają w przeciwieństwie do ceny kompaktów, których ceny rosną.

Na pewno nie kupię SX30 i kolejnego ultrazooma niezależnie od kogo, bo byłem, widziałem, podziękowałem. Po prostu myślę jak wydawać odpowiednio pieniądze. Wydać 1700 zł na coś czego nie zmienię, nie rozbuduję? Czy może kupić podstawową lustrzankę z kitem za 1500 zł dołożyć jeszcze te 500 zł i mieć drugi obiektyw. Zawsze "dupę" możesz sprzedać a obiektywy zostaną.

Jeszcze dwa lata temu takie porównanie nie miało sensu bo różnica cenowa była zbyt duża a teraz wychodzi praktycznie na to samo. Dla każdego coś dobrego, ale z ceną SX30 Canon przesadził. SX10 sprzedawali na początku tak tanio później cena podskoczyła, obudzili się przy SX20 a zarabiać to chyba chcą na SX30...:rolleyes:

sprocket73
06-10-2010, 19:27
w cenie akcesoriów do lustrzanek zawsze procent wartości elementu to kwota na konto tego kogoś kto nie kupi nic, zatrzyma się na podstawie, więc gdyby nikt nie kupował i gdyby rzeczywiście tak było to, ta klasa aparatów kosztowałaby znacznie znacznie drożej a przecież akcesoriów jest multum a ceny spadają

mógłbyś to na jakimś przykładzie wyjaśnić ?

jedrusch
07-10-2010, 13:27
jak dla mnie sx30 sprawia wrażenie plastikowości. Jakoś wykonania dużo gorsza niż w sx20. Uchwyt, ergonomia lepsza w 20-ce. Brak sanek na lampe też może być minusem. Ogólnie to jakbym trzymał w reku zabawkę a nie aparat... Gdybym miał wybierać z tych dwóch to napewno sx20
Takie moje subiektywne zdanie

sprocket73
07-10-2010, 19:50
...Brak sanek na lampe też może być minusem. Ogólnie to jakbym trzymał w reku zabawkę a nie aparat... Gdybym miał wybierać z tych dwóch to napewno sx20
Takie moje subiektywne zdanie

Subiektywne zdanie możesz mieć, ale pisanie że nie ma sanek na lampę jest zwyczajnym kłamstwem. Na pewno miałeś aparat w ręku ?

unkas8
07-10-2010, 19:50
Nie wiem dlaczego piszecie że brak sanek to minus, przecież on ma gorącą stopke tylko że ma od razu zaślepke.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
sprocket73 byłes szybszy :)

jedrusch
09-10-2010, 11:07
faktycznie, mój błąd, moje niedopatrzenie
jak się troszkę dłużej pobawic to coraz bardziej się podoba, chociaż dalej, bardziej do gustu przypada mi sx20 ;)

Morfeusz12
10-10-2010, 19:46
Jak na poczatek gorsza ergonomia jak w sx20 is, gorszy uchwyt i umiejscowienie spustu migawki gdyz zrezygnowali z 4xaccu na konto Akumulator litowo-jonowy NB-7L .Moim skromym zdaniem blad.
Kolejna sprawa to slot do karty w sx20 po prawej stronie klapeczka jednym palcem i sru po wymianie.Sx30 musisz odkrecic szybką stopke od statywu i od dolu pakujesz karte-kicha!Boje sie pomyslec jak bedzie wygladał gwint po roku użytkowania {uzywam czytnika ze wsparciem sdhc} transfer z aparatu 32 gb trwalby z 2 h.
Nie poprawili latajacego obiektywu ,dluga ogniskowa troche wiatru i lata dziadostwo jak bys w łapach trzymał.
Filmy jak zawsze klasa ,ale spieprzyli szybkosc ogniskowania {nie wiem czemu w 20 szybciej chodzi } i AF jakies jak na urlopie(potrafi pobujac i wolno smiga)
aaaa jeszcze jedno slychac prace ogniskowania na filmie,nie wiem czy te nowsze silniki sa temu winne buuuu :(

Na plus :
szybsze zdjecia seryjne
kupe gadzetow programowych
optyka poprawiona ,lepsza matryca i sama ogniskowa potrafi zadziwic.
Napisze cos wiecej jak postrzelam,na tą chwile lapie samoloty na wysokosciach przelotowych-tak dla sportu.
Ciao

grzeSiuu
12-10-2010, 18:58
witam wszystkich

wbiłem się na ten temat, bo chciałem poczytać o nowym canon'ie a tu brak info.
tylko kłótnie czytam. nie wytrzymałem i musiałem napisać coś od siebie.
miałem kiedyś 350'kę z kitem i to dla mnie za mało było.
dokupiłem (bo tak samo myslałem) 10-22 i 70-200L, później zabrakło mi lampy...
zaraz po lampie zmieniłem body na 40'kę i ...
sprzedałem całość w cholerę. cieszę się bardzo, że sprzedałem i niczego nie żałuję.
nie żałuję, że kupiłem ale bardziej się cieszę z tego, że sprzedałem.
na całości nic nie straciłem (na szczęście) tylko dzieki temu, że obiektywy i lampę sprowadziełem z usa.
miałem co do lustrzanki wielkie zamiary. chciałem robić ładne, dobrej jakości zdjęcia i wykorzystywać w poligrafii. z braku czasu i (chyba) marnych zdjęć jakie wykonywałem nic z tego nie wyszło.
taaak to prawda zdjęcia słabe, ponieważ fotgraf był słaby. kilka mi się udało i jestem z nich baaardzo zadowolony...
poużywałem jeszcze sobie cały sprzęt na wakacjach i tu mnie dobiło !!!
wakacje, pełen luz, 40 stopni, na plecach plecak a wnim obiektywy, filtry, baterie i jeden wielki TOST.... super
.... myślę sobie po co to wszystko, zdjęcia obejrzeli znajomi, nawet szerokiego kąta nie zuważyli. wymieszaliśmy zdjęcia z różnych aparatów ale z tej samej wycieczki. ja widziałem różnicę swoich zdjęć i nikt więcej. po co to zadałem sobie pytanie. koleżanka zrobiła śliczne, artystyczne zdjęcia maluteńkim caninikiem. liczył się pomysł, miejsce i czas w którym się znalazła.
sprzedałem, poszło... wymieniłem na lx3. zacząłem porównywać fotki z różnych imprez, wyjazdów, plenerów... taaak, taak, tak są różnice ale nieweilkie. różnice są, jeżeli dalej te fotki obrabiamy w programach do obróbki graficznej, kadrujemy, wycinamy... jasne, szumy, prędkośc focenia, obiektywy, lampa która oświetliła pół mojej dzielnicy.... tylko dalej zadaję pytanie: po co to wszystko? dla zdjęcia przy wielbłądzie w tunezji, czy fotce na ręczniku przy brzegu morza?
niee to wszystko jest dla ludzi (wg mnie a przynajmniej powinno być), którzy chcą robić powiedzmy sobie profi zdjęcia i dalej je wykorzystywać. np do reklamy, do druku, na plakaty itd.
proszę Was wszystkich bardzo nie piszcie takich pierdół, ze nigdy nie kupicie, że cena lustra jest taka sama. przecież to nie o to tu chodzi, to naprawdę nie ma sensu i nie jest na temat! ten aparat jest właśnie dla takich osób jak ja. teraz mam dobry aprat ale na kolejnej wycieczce wakacyjne zabrakło mi właśnie zoom'a.
i na takich forach jak ten w konkretnym temacie chciałbym przeczytać: ten aprat jest zły ponieważ stabilizacja nie niweluje drgań przy tak długim zoomie, jest za ciężki lub za lekki... bateria pozwala na xXx zdjęć. jest bardzo powolny itd, itd
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
jeszcze jedno chciałem dodać... fajnie jeżeli ktoś może porównać do Fuji FinePix HS10. chodzi konkretnie o obiektyw. jakość i oczywiście szybkość działania. tak na pierwszy rzut oka wydaje się, że szybciej i wygodniej będzie się kadrować Fuji FinePix HS10 ze względu na pierścień ogniskowej na obiektywie... ale czy aby na pewno?
zastanawia mnie jeszcze jedno dlaczego do takich apoaratów nie włożą chociaż takiej matrycy jak ma seria G.
wg mnie to byłby sukces dla takich amatorków jak ja, lekko wymagających i oczekujących ciut więcej.
nic tam...
czekam na jakieś ciekawe testy, jedyne jakie znalazłem są na youtube ale to tylko zoom przy kręceniu filmów.
odpowiem jeszcze na jedno zadane w tym wątku pytanie "dlaczego rozdzielczość HD jest mniejsza".
bo większa nie jest potrzebna. uwierzcie mi na tę większą rozdzielczość potrzba więcej kart pamięci. potrzebny jast bardzo mocny komp do obróbki.... a nakręcić film tylko, żeby nakręcić, to właśnie wystarczy Wam, nam rozdzielczość 720p
:)

Morfeusz12
12-10-2010, 20:11
witam wszystkich

canon'ie a tu brak info.

:)

Info o aparacie masz na stronie

http://www.canon.pl/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/PowerShot/PowerShot_SX30_IS/

co do Fuji FinePix HS10 to brak słow.
powodzenia w wyborze nowego aparatu

grzeSiuu
12-10-2010, 21:24
Info o aparacie masz na stronie

http://www.canon.pl/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/PowerShot/PowerShot_SX30_IS/

co do Fuji FinePix HS10 to brak słow.
powodzenia w wyborze nowego aparatu
witaj Morfeusz12

akurat Ty piszesz najwięcej ciekawych rzeczy :)
a "brak info" oznaczało, że nikt tutaj nic konkretnego nie napisał... oczywiście oprócz Ciebie i może jeszcze jednej osoby.
dane techniczne przeczytałem i nawet zanlazłem niby to pierwszy opis aparatu:
http://www.pocket-lint.com/review/5055/canon-powershot-sx30-camera-review
ja osobiście nie kwestionuję żadnego rozwiązania. ja chcę głośno i wyraźnie napisać, że wszystko jest dla ludzi. lustrzanki są dla ludzi i nigdy złego słowa o nich nie powiem. wiem, bo sam miałem. tyle, że takie mega zoomy, mini kompakciki i nawet te aparaty wodo, kurzo i cotam jeszcze szczelne też są dla ludzi i nie mozna porównywać je tylko i wyłacznie do luster i z góry zakładać, że są dużo gorsze... albo zbędne.
i na większości forach czytam tylko "nie warte, za te pinieniądze masz lustrzankę".
a przecież są ludzie jak ja, którzy właśnie z założenia i przeznaczenia szukają czego innego. rozumiem, jak ktoś się zapyta czy sx30 będzie dobrym wyborem do fotografii ślubnej, bo np się nie zna i dopiero zaczyna.
a na takich forach powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej o danym temacie, konkretnym przedmiocie.

no i jeszcze mam pytanko, co to znaczy "co do Fuji FinePix HS10 to brak słow"?
nie bardzo rozumiem.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
dodam dla podkreślenia wartości Twojej wypowiedzi:
- gorszy uchwyt i umiejscowienie spustu migawki
- slot na kartę pamięci
- latający obiektyw
- spieprzyli szybkosc ogniskowania
Na plus :
szybsze zdjecia seryjne
kupe gadzetow programowych
optyka poprawiona ,lepsza matryca i sama ogniskowa potrafi zadziwic

aż miło poczytać. konkrety. tego tu szukam

Morfeusz12
13-10-2010, 22:18
no i jeszcze mam pytanko, co to znaczy "co do Fuji FinePix HS10 to brak słow"?
nie bardzo rozumiem.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
konkrety. tego tu szukam

Moja wypowiedz dotyczyła różnic pomiedzy sx20 a sx30 .
Prosze nie powtarzaj sie z trescia !!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Co do do Fuji FinePix HS10 proponuje udaj sie do pierwszego lepszego marketu gdzie mogłbys włożyć karte do HS10 i popstrykac pare probnych fotek,poproś o canona sx20 IS ,zrób te same zdjecia ,porównaj ogniskową HS10 {notabene wieksza od sx20} wróc do domu obejrzyj zdjęcia i wowczas bedziesz miał odpowiedz dlaczego tak napisałem- czego nie rozumiesz.
Pozdr

grzeSiuu
13-10-2010, 23:11
grzeSiuu mowi cze

ja dopiero raczkuje na forum. nie wiem jeszcze jak sie pozbyc !!!laczenia!!!
roznice dobrze zrozumialem. powiem wiecej zwrociles dla mnie na wazne rzeczy.
chcialem jednak wymusic od Ciebie wiecej info na temat Fuji FinePix HS10 :)
testy chętnie zrobię ale będę go chciał porównać do sx30.
jezeli masz jednak ochote, to prosze napisz wiecej o Fuji FinePix HS10.
no i oczywiscie o sx30... jezeli ja bardziej przetestowales

pozdr.
grzeSiuu ;)

Morfeusz12
14-10-2010, 16:09
grzeSiuu mowi cze

HS10 porównać do sx30!

grzeSiuu ;)

Wooooow to przepaść:arrow:
A co to za taktyka coś na kimś "wymusić"?
Zaproponowalem byś sam sobie sprawdzil i ocenil stronniczo wobec swoich kryteriów .

Pre filmow z sx30 klikamy na HD
http://www.youtube.com/watch?v=Mkt7fvFC5Wg
http://www.youtube.com/watch?v=grYX_o7Uk94
http://www.youtube.com/watch?v=V3l5kVpUeVw
http://www.youtube.com/watch?v=ylE3qv8_Vwc
http://www.youtube.com/watch?v=x50S6sAWMxs

grzeSiuu
14-10-2010, 19:54
zaraz taktyka :) raczej prośba... tylko wyraz inny w użyciu
a na testy organoleptyczne przyjdzie czas.
obawiam się tylko, że modele mi się zmienią :D

na tę chwilę będę porównywać fu do ca (jw)
pozdr.

p.s.
ja jednak wolę poczytać opinie użytkowników. zawsze jest szansa, że zwrócą uwagę na rzeczy o których nie pomyślę, by sprawdzić w sklepie.
np: latający obiektyw lub miejsce na kartę

Morfeusz12
14-10-2010, 21:38
Przy maksymalnej ogniskowej :!:.
Pozdr

grzeSiuu
15-10-2010, 00:05
wiadomo, że na wysuniętej lufie :]


Wooooow to przepaść
rozumiem, że na korzyść Fuji FinePix HS10?
widziałem porównanie fotek Fuji FinePix HS10 z panaskanikiem fz100 na korzyść panasonic'a ..... hmm sam już nie wiem
chyba mam trzy typy:
- sx30
- hs10
- fz100
kolejność przypadkowa

grzeSiuu
18-10-2010, 17:57
witam

ktoś szukał info na temat filtrów a konkretnie gwintu w obiektywie do filtrów Canona PowerShot SX30 IS. znalazłem informację:
"Opcjonalny adapter do filtrów na obiektyw pozwala zamocować filtry o średnicy 67 mm."
wynika z tego, że nie ma gwintu. filtry montujemy za pomocą adapteru.

p.s.
ciągle czekam na więcej informacji / testów od użytkowników :)

pozdrawiam

sprocket73
19-10-2010, 11:20
Jakby ktoś chciał szybko kupić, to w Euro jest teraz na ten aparat promocja, cena: 1 573 zł
http://rtveuroagd.onet.pl/upload_module/events/promocja-onet/index.html

grzeSiuu
19-10-2010, 13:09
Jakby ktoś chciał szybko kupić, to w Euro jest teraz na ten aparat promocja, cena: 1 573 zł


witaj

wcale nie tak szybko, to jest cena w sklepie internetowym.
więc sa już lepsze ceny na ten aparat w sklepach internetowych.

p.s.
widzę, że masz szkiełko 10-22.
qrcze moje ulubione... strasznie mi takiej perspektywy brakuje obecnie.
najgorsze jest, że chce kupić sx30 a tam tak samo wąsko jak obecnie w moim Lx'ie. za to zyskam tele którego zabrakło mi na wakacjach np w Dubrowniku...
... tee aparaty ....

grzeSiuu
20-10-2010, 23:49
mam linka do kolejnego testu:

http://www.photographyblog.com/reviews/canon_powershot_sx30is_review/

pro_fill
21-10-2010, 07:41
nie widzę informacji na temat wskaźnika naładowanego akumulatora i tym samym dyskwalifikuję ten model, bo ma akumulator dedykowany.
akumulatory AA, to było jedno z kryteriów.

czy oprócz dodania slotu MMC, i większego tele - dorzucili coś co powaliłoby na kolana poprzednika?

grzeSiuu
21-10-2010, 08:51
jeżeli porównujesz do poprzednika, to pytaj Morfeusza12.
on ten aparat testuje, tzn jest w posiadaniu ale ostatnio nie udziela się.
wydaje mi się, że jest albo był w posiadaniu poprzednika sx20.

ja jeszcze nie mam i nie miałem takiego MegaZuuma. dopiero się przymierzam do kupna.
nic nie moge na ten temat z praktyki powiedzieć.
jedynie Lustrzanka i 70-200L bez stabilizacji, której braaakowało. i było miejscami krótko.
mam tylko takie przeczucie, że nigdy nie opłaca się wymieniać poprzedniego modelu na kolejny wyższy. jedynie przy zakupie nowego aparatu warto brać pod uwagę najnowszy i najwyższy model. zawsze mogli poprawić matrycę i optykę. na pierwszy rzut oka nie zauważymy róznicy ale może ona wyjść w praktyce... przy foceniu.

grzeSiuu
21-10-2010, 21:01
kolejny test sx30'ki

http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_PowerShot_SX30_IS/index.shtml

gietrzy
21-10-2010, 21:47
Ale czad! 840mm ostre na 1/25 :shock:
Szkoda, że na czwartym Digicu (słabiutkie w porównaniu do Panasa skalowanie w video).
Trzeba poczekać na Digic V - usuną (z automatu) CA i mam nadzieję, że video zrobią w jakości którą dziś pokazuje GH1/2 (brak mory, itp.)

Mógłby mi ktoś potwierdzić, że w jpg można zjechać na zer0 z kontrastem i ostrzeniem?
Fajny sprzęcik, czekam na więcej testów SX30 vs F cośtam 100 Panasa.
Na razie tylko u Reichmanna
http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/a_superzoom_shootout.shtml

grzeSiuu
27-10-2010, 18:08
kolejne testy :)
linki mogą się powtarzać...

http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/a_superzoom_shootout.shtml

http://www.pocket-lint.com/review/5055/canon-powershot-sx30-camera-review

http://www.photoreview.com.au/Canon/reviews/advanced/canon-powershot-sx30-is.aspx

http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_PowerShot_SX30_IS/

grzeSiuu
04-11-2010, 18:03
czy ktoś może jeszcze coś ciekawego napisze o modelu
canon sx30 is
??

romeksz
05-11-2010, 04:50
czy ktoś może jeszcze coś ciekawego napisze o modelu
canon sx30 is
??

jako szczęśliwy posiadacz G10 i miłośnik Canona, mogę tylko powiedzieć: jak Ci pasuje, to bierz i ciesz się zdjęciami. bo prawda jest taka, że każdy potrzebuje trochę czegoś innego - godząc się na pewne niedoskonałości, rzecz jasna.

gietrzy
05-11-2010, 08:51
czy ktoś może jeszcze coś ciekawego napisze o modelu
canon sx30 is
??

Wczoraj na optyczne w komentarzach Piotr602 napisał, że po wyjściu GF2 kompakty straciły sens lub coś w ten deseń.
Ja mówię nie, nie straciły. Trzeba tylko dobrze pomyśleć i Canon to zrobił.
Imho SX30IS to doskonale uniwersalne urządzenie, które kolega (mający dwie profesjonalne kamery - $4k, zamówione GH2), teraz praktycznie kupił.
Nie da się przejść obojętnie wobec tak uniwersalnego obiektywu filmującego w 720p.
Na słoneczną pogodę wypas. Domyślam się, że ma przestawiany kontrast, nasycenie, ostrość.
Jeśli tylko to zumuje podczas filmowania, ma jakikolwiek (standard Canona ;)) AF podczas filmowania to jest skazany na mega sukces.

tantal
13-11-2010, 03:33
rozumiem, że na korzyść Fuji FinePix HS10?

Napisz proszę, że żartujesz. Rozumiem że sampelki z HS10 pełnowymiarowe widziałeś ? Nie wiem czy znasz dowcipy wojskowe o malowaniu trawy na zielono przed inspekcją wierchuszki, dla mnie HS10 maluje trawę i liście stanowczo zbyt gęstą farbą.
Troooochę_się_zlepia.:mrgreen:

grzeSiuu
13-11-2010, 11:11
nie :) nie żartowałem. to była prowokacja.
samplami się nie interesowałem. wiem, to podstawa do oceny...
najbardziej mnie zainteresowało techniczne rozwiązanie konstrukcji całego aparatu.
dlatego chciałem sie dowiedzieć na jego temat jak najwięcej.
poczytałem na jego temat i fakt(ycznie) wszyscy go troszkę krytykują.
tylko ja nie wiedziałem i nie wiem za bardzo za co.

tantal
13-11-2010, 16:55
Kwestia priorytetów, dużo do tej pory cykałem takich motywów gdzie zlewanie się zieleni jest dyskwalifikujące. Wydaje mi się że czekanie na kompakty demolujące kompletnie rynek luster entry level zabierze kawałek życia. Podpisuję się pod stwierdzeniem że sx30 to wypas na słoneczny dzień, nie lubię wychodzić w takich aparatach poza iso 80 (które wygląda jak co najmniej 800 w 20D). Wybaczcie chwilowe porównanie do lustra, ale jak się to przeliczy na minimalny czas ekspozycji (szczególnie przy długich ogniskowych) to żarty z dużych i niewygodnych lustrzanek się kończą...Uniwersalność kompakta potrafi prysnąć jak bańka mydlana, gdy tylko słońce zajdzie na chmurkę.
No ale video 720p plus potężna ogniskowa daje arcyciekawe możliwości, chyba nawet to jest warte ceny tego aparatu.
Tyle że z czasem może pojawić się chętka na bardziej kreatywne zastosowania, zabawy z głębią ostrości w video więc lustra/bezlustra z jasnymi obiektywami ciężko zupełnie wypchnąć na margines. Bezlusterkowce jednak na nadmiar obiektywów z funkcjonującym w video AF (tym bardziej jasnych) jeszcze trochę poczekają więc dla ludzi z bardzo przeciętnym budżetem to takie sobie tylko dywagacje.
Dywagacjami ciężko utrwalić coś co jest tu i teraz, więc przy najbliższej okazji trzeba pomacać sx30 :mrgreen: a sx210 przy okazji, wiem że zoomik malutki- tylko 14x ale za to do kieszeni.
Heh, ciekawe ilu ludzi ze 3 lata temu miało w nie_kieszonkowym kompakcie 14x:-D

grzeSiuu
13-11-2010, 17:39
qrcze...
przekonujesz mnie do (wymażonego) E-PL1 z plackiem 17 a później dokupię 9-18.
lustrzanki juz raczej nie kupie [nigdy nie mów nigdy :)].

tantal
13-11-2010, 20:22
qrcze...
przekonujesz mnie do (wymażonego) E-PL1 z plackiem 17 a później dokupię 9-18.
lustrzanki już raczej nie kupie [nigdy nie mów nigdy :)].
Absolutnie nie przekonuję, za duża kasa wchodzi w rachubę żeby agitować, w każdym razie agitować bezinteresownie:mrgreen:
Głośno myślę, bo jeżdżę czasem rowerkiem, czasem bywa stromo i kilogramy skutecznie przeszkadzają. Tyle że chyba każdemu czasem wyjdzie takie zdjęcie, ze grzechem byłoby zachować je tylko dla siebie.
Na wyświetlaczu jest OK, a później rzeczywistość skrzeczy.
Kiedyś cyknąłem kompaktem sarnę na polanie (nie w lesie- zapomnij) ale iso400 (konieczne) zrobiło z tego zdjęcia produkt o walorach jedynie sentymentalnych. Teraz do taniej używki 20D przypinam tani 50-250IS, na iso800 (bo obiektyw ciemny- 5.6 na długim końcu), robię 5 kl/s w RAW (i kwękam, że bufor 20D więcej nie mieści). Z tych kilku obrobionych rawów coś się da wybrać. To pewnie specyficzna sytuacja, ale bez mitów że jakaś nisza. Ileż można cykać kwiatki i krzaczki ? Jeśli nie żyjesz ze zdjęć, to pewnie robisz je w czasie wolnym od pracy i innych konieczności. Wyskrobiesz (wręcz ukradniesz) więc czas przy dogodnej pogodzie, w godzinach kiedy światło jest OK, dostaniesz się w miejsce gdzie coś ciekawego widać lub (gorzej) bywa widywane i po całej tej mobilizacji przynieść do domu g... z którego później godzinami na kompie trzeba bicz kręcić ? A ukręcić trzeba bo jak uzasadnić sobie inwestowanie takiej ilości czasu i energii w bezcelowe działania.
To temat rzeka, jeśli przywłaszczyłbym sobie sx30 to głównie za przybliżenia i za przybliżenia w trybie video. I tak w sumie można by ględzić w nieskończoność, czy to nie za mało atutów jak na uniwersalny kompakt, odpuszczając te 35x na rzecz 14x wolałbym sx210 w kieszeni. Bezlusterkowce to lepsza jakość bez dwóch zdań, tylko ta ich cholerna szklarnia...a raczej jej brak. Z obiektywami wcale nie są małe, niewiele różnią się tym od Rebeli. No i wraca problem torby pełnej obiektywów. Mam ględzić dalej ? :mrgreen:
grzeSiuu- wybierz i rób zdjęcia, błędy wyboru dają się naprawiać:-D

grzeSiuu
14-11-2010, 10:59
hmmm dla mnie ciekawe ględzenie.
teraz mnie jeszcze bardziej przekonałeś do PEN(is)a :)
akurat te dwa obiektywy, które chce kupić są małe... no i najgorszy fakt kasa duża za taką małą zabawkę, która będzie uzyteczna tylko w wolnych chwilach.
a tych coraz mniej :(

ondyne
19-11-2010, 00:18
Tak sobie czytam i czytam. Dyskutujecie o tym, który samochód jest lepszy: Fiat Doblo, czy Ferrari? Odpowiedź jest taka, że to zależy do czego ma służyć ten samochód. Za pomocą Ferrari nie przewieziecie np. lodówki. Prawda?
Tak samo jest z aparatami. Do czego ma służyć aparat? Jeśli chcemy fotografować ptaki i nie stać na wydatek 15000$, to najlepszym rozwiązaniem jest właśnie SX30. 14m pikseli pozwala na swobodne kadrowanie do 75%, jeśli nie chcemy drukować zdjęć do formatu A4. Oznacza to, że możemy uzyskać nawet ponad 60-krotne przybliżenie w stosunku do 35mm.
No to niech to ktoś mi zrobi jakimś pen'em! Dobry żart.
Ale jeżeli nie zależy nam na robieniu zdjęć w biały dzień z odległości dwóch kilometrów, to proszę bardzo: pen jest super. A jak nie mamy nic przeciw noszeniu kilogramów szkła w plecaku, to może być cokolwiek innego APS-C.
Wasza dyskusja jest nieco jałowa, bo jeśli ktokolwiek z Was chce uzyskać dobrą jakość, to skończmy gadanie o Canonach i weźmy się za średni format jak Hasselblad lub Mamiya.
Reasumując trzeba powiedzieć, że SX30 jest genialnym produktem, ale nie dla każdego. Na pewno na rynku nie znajdzie się lepszy aparat na wakacje lub długie wycieczki, na których będziemy chcieć cykać sobie fotki zarówno przed Statuą Wolności, fotografować dzikie zwierzęta jak i robić makro z 1 centymetra.
A jeżeli chodzi o HS10, to jest to całkiem niezła kompaktowa sztuka, ale fakt, że w stopkę można wkładać tylko manualne lampy Vivitara lub Metza, totalnie dyskredytuje ten produkt. Ale oczywiście to jest moje zdanie. Jeśli ktoś nie jest zainteresowany nocnymi zdjęciami z flash'em, to HS10 może okazać się godnym przeciwnikiem SX30.
Aha, wybieram się do ciepłych krajów i chyba zafunduję sobie wodoszczelny Lumix DMC-FT2. Do płytkiego nurkowania jest zdecydowanie lepszy od wszystkich penów, sxów i rebeli razem wziętych.

grzeSiuu
19-11-2010, 18:20
mistrzu... powiem Ci o co chodzi.
nie traktuj mnie jak dziecko :)
ja porównuję np:
* e-pl1 do gf1, czy nex'a... no może i nx
lub
* sx30 do hs10 lub Pro EX-F1 (i temy podobne mEEga zOOmy)
problem polega na tym, że sie nie mogę zdecydować na żadne rozwiązanie (aparat na wakacje, czy bardziej ambitny aparat).
nie wspomnę już, że mam mętlik co do modeli w danej dziedzinie :@
do lustrzanki nie chcę wrócić... "choć nigdy nie mów nigdy". powodów jest kilka, troszki za duże to wszystko. robi sie także skarbonka bez dna itd..
i tu mam też obawy do tych małych bezlusterkowców, że jeżeli mozna rozbudowywać, to zawsze mnie bedzie coś kusić.
ale nie mogę się rozstać z szerokim kątem a ten występuje tylko w aparatach z wymienną optyką lusterkowiec, czy też bez..
i tyla

tantal
19-11-2010, 19:57
ondyne- czy ktoś tu neguje atrakcyjność zooma, ceny i "kompaktowości":mrgreen: kompakta SX30 ? Mam wrażenie że wyczytałeś to co chciałeś wyczytać. Po prostu chciałbym aby ten aparat wrócił na swoje miejsce bo jakby ciut "aspiruje" a jego wielka atrakcyjność jako aparatu IMO wakacyjnego (choćby dlatego tak go tu nazwałem, bo jest TEŻ za duży żeby go zawsze mieć przy sobie) może przesłonić potencjalnym nabywcom pewne fakty.


Tak samo jest z aparatami. Do czego ma służyć aparat? Jeśli chcemy fotografować ptaki i nie stać na wydatek 15000$, to najlepszym rozwiązaniem jest właśnie SX30.
Chciałeś napisać najtańszym. Jeśli dobrze pamiętam stale podkreśla się tu zalety gigantycznych przybliżeń SX30. Nowe obiektywy 300mm (czyli 600mm dla cropa u43) wchodzące do sprzedaży kosztują od 500 do 900$- skąd kwota 15000$ ?

14m pikseli pozwala na swobodne kadrowanie do 75%, jeśli nie chcemy drukować zdjęć do formatu A4.ondyne- to że cropujesz zdjęcia z 450d z dobrym efektem nie oznacza że z kompaktem też tak można poszaleć jakby jakość per pixel zdjęć z sx30 była zbliżona do tych z 450d. Szczególnie na iso400 czy raczej 800 bez którego IMO nie ma co startować do ptaków w ich naturalnym środowisku (piszę o naszych rodzimych i nie w ptaszarni) z ciemnawymi obiektywami.

Oznacza to, że możemy uzyskać nawet ponad 60-krotne przybliżenie w stosunku do 35mm.
No to niech to ktoś mi zrobi jakimś pen'em! Dobry żart.Ano zdjęcie na 600mm (bez kombinacji z telekonwerterami) z pena można znacznie bardziej cropować niż sx30 ze względu na różnicę jakości per pixel właśnie- głównie chodzi mi o szum luminacji degradujący detale. Przydatność wielkich rozdzielczości w takich kompaktach do cropowania jest mocno dyskusyjna nie tylko ze względu na jakość matrycy, ale i obiektywu. W przypadku Panasa FZ18 rozdzielczość na najdłuższych ogniskowych spada do 1/2 tej z szerokiego kąta. Nie ma podstaw żeby sądzić że w przypadku SX30jest lepiej (FZ18 optykę ma niezłą), jest pewnie gorzej bo max ogniskowa FZ18 a max ogniskowa SX30 to jednak przepaść. Zaryzykowałbym tezę że ok 5mpix to rozdzielczość rzeczywista zdjęć na długim końcu, trzeba naprawdę dobrego obiektywu żeby wyciągnąć więcej. Z cropowaniem zdjęć z kompaktu nie jest więc chyba tak różowo.


Ale jeżeli nie zależy nam na robieniu zdjęć w biały dzień z odległości dwóch kilometrów, to proszę bardzo: pen jest super. A jak nie mamy nic przeciw noszeniu kilogramów szkła w plecaku, to może być cokolwiek innego APS-C. Cenna uwaga, ja położyłbym nacisk na ów "biały dzień". Moja codzienność to nie studio i nie egzotyczne kraje, skazany jestem na światło zastane w momencie kiedy ja mam czas i okazję fotografować a przykładowo zwierzaki mają zwyczaj w tych godzinach wykazywać aktywność. Korzystam z iso800 bardzo, bardzo często.

Wasza dyskusja jest nieco jałowa, bo jeśli ktokolwiek z Was chce uzyskać dobrą jakość, to skończmy gadanie o Canonach i weźmy się za średni format jak Hasselblad lub Mamiya. No nie, chodzi mi głównie o możliwość zrobienia jakiegokolwiek zdjęcia w warunkach nie_idealnych które nie będzie przypominało multi ekspozycji i da się oglądać w formacie większym niż 800x600.

Na pewno na rynku nie znajdzie się lepszy aparat na wakacje lub długie wycieczki, na których będziemy chcieć cykać sobie fotki zarówno przed Statuą Wolności, fotografować dzikie zwierzęta jak i robić makro z 1 centymetra. Wybacz, jeśli czepiam się słówek, ale raczej "wygodniejszy i tańszy". Żeby tylko zawsze były wakacje i długie wycieczki :-D

grzeSiuu
19-11-2010, 20:52
tantal...
dzięki, ja już tylko rozglądam się wśród małych (w miarę) aparatów z wymienną optyką i dużą (w miarę) matrycą.
jeszcze tylko ten nowy fuji mnie interesuje ale ja się boję jednego stałego obiektywu.
dlatego kupiłem lx'3 a nie sigmę.

Predatorddd
20-11-2010, 11:09
Zastanawiam się nad kupnem tego aparatu po Nowym Roku. Fotografuje głównie przyrodę zależy mi głównie na makro i zoomie, szeroki kont jest mi prawie nie potrzebny, ten aparacik ma wszystko co mi się podoba no i podobno super stabilizację obrazy ale rozważam tez Sony alfę 200 i Sigma 70-300 F4-5.6 APO DG MACRO, cenowo wyjdzie podobnie lub dołożyć i wziąć alfę 450, podobno lepsza. Nie wiem jakie powiększenie uzyskam tym obiektywem w porównaniu z sx30.
Doradźcie co wybrac.

gietrzy
20-11-2010, 13:52
Doradźcie co wybrac.

Kąto w mBanku.

Predatorddd
20-11-2010, 16:51
Co to jest kąto i czy dobre zdjęcia będzie robić, czy może robiło?

ondyne
03-12-2010, 00:04
Co to jest kąto i czy dobre zdjęcia będzie robić, czy może robiło?

"Kąto", to jest to samo co "kont" Mistrzu. Rzuć okiem w swój poprzedni post ;)

Mam porównanie między 450D i SX5. Różnica jest kolosalna zwłaszcza jeżeli chodzi o szumy. Przy długiej ogniskowej na SX5 pojawiają się nieco denerwujące abberacje chromatyczne. Prędkość 450D przy SX5 zdaje się być prędkością kosmiczną. To wszystko razem powoduje, że między 450D i SX5 jest różnica przynajmniej jednej klasy. Podobnie będzie z SX30. Jeżeli to ma być aparat na wakacje do noszenia 16 godzin na dobę, to na pewno SX30 jest super. Kupuj i nie zastanawiaj się. Jeśli natomiast myślisz o poważniejszym zastosowaniu albo o sprzedawniu fotek przez np. Dreamstime, to zapomnij o kompakcie.
Dziś kupiłem sobie Lumix DMC-FT2. Ale fotograficzny badziew! Szumi jak diabli. Automat 100% - zero ustawień manualnych. Typowa idiot camera. Ale można wsadzić w kieszeń spodni i pójść na imprezę. Można też robić zdjęcia podwodne. Ale fajna zabawka!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Oczywiście powyżej pisałem o S5 a nie SX5. Jakoś tak się zasugerowałem tym iksem od trzydziestki, że mi się przykleił do piątki. ;)

Predatorddd
03-12-2010, 11:51
A ile kosztuje 450D z dodatkowym obiektywem 800mm?

gietrzy
03-12-2010, 13:46
A ile kosztuje 450D z dodatkowym obiektywem 800mm?

Około $10.5k.

Predatorddd
03-12-2010, 14:32
Przepraszam za ostatnie pytanie, było trochę złośliwe, wiem że lustrzanka nawet najtańsza zrobi lepsze zdjęcia ale ta cena jeszcze do tego obiektywy, po prostu mnie nie stać zamierzam wydać do 1500 zł. Chcę fotografować głównie przyrodę więc makro i zoom bo nie zawsze da się podejść.
Chciałbym rady co wybrać: SX30, HS10, FZ38, 45, 100, czy są między nimi jakieś wyraźne różnice w jakości bo śledząc różne fora i wiele wypowiedzi mam mętlik. Forumowicze chwalą każdego z nich i na każdym psy wieszają, większość testów nie wykazuje istotnych różnic więc sam już nie wiem co lepsze?

pro_fill
03-12-2010, 21:14
Chciałbym rady co wybrać: SX30, HS10, FZ38, 45, 100, czy są między nimi jakieś wyraźne różnice ....
odważny jesteś, że na forum canon'a pytasz, czy będą lepsze panasonic czy sony.
inna sprawa, że pytasz o inne aparaty w wątku poświęconym SX30.

Predatorddd
03-12-2010, 21:49
A gdzie mam zapytać na forum Panasonica czy Fuji?

krzylo
04-12-2010, 03:38
Mam pytanie o tryb video w tym aparacie: czy można filmować z zablokowaną ekspozycją i ostrością? Chodzi mi o uzyskanie efektów choć trochę przypominających normalny film. Jeśli nie, to może w lustrzankach?

Predatorddd
04-12-2010, 09:59
Raczej nie uzyskasz odpowiedzi bo chyba nikt go jeszcze nie testował, aparat wszedł na rynek we wrześniu a sample i filmy widziałem z wiosny więc raczej to przekręty reklamowe.

pro_fill
04-12-2010, 22:22
A gdzie mam zapytać na forum Panasonica czy Fuji?
może na bardziej ogólnym forum poświęconym aparatom (http://forum.optyczne.pl/)?

ondyne
05-12-2010, 17:55
Moja opinia jest taka, że nigdy nie kupiłbym HS-10. Powodem jest brak możliwości używania "inteligentnej" lampy błyskowej. Po prostu nie istnieje flash do aparatów Fuji, tak jak do Canona, Nikona, Pentax'a, ... Flashe do Fuji sa flashami całkowicie manualnymi (robi je np. Metz) i używa sie ich tak jak w ubiegłym wieku używało się flashów do Zenitha albo Praktiki. Zero komunikacji flash'a z aparatem. Wszystko ustawiasz na oko. Ja do Canona mam flash 430EX i 580EX i nie dość, że przy pomocy 580EX wyzwalam sobie 430X, to dodatkowo mam ST-E2 do wyzwalania na odległość jednocześnie 580 jak i 430.
Jeżeli nie jesteś zainteresowany zewnętrznym flashem i z góry zakładasz, że nigdy nie będziesz odczuwał braku porządnego flash'a, to śmiało możesz sobie kupić HS-10, który nie dość, że wcale nie jest gorszy pod względem jakości od SX-30, to ponadto jest znacznie szybszy i ma manualny zoom, ato nie jest bez znaczenia. No i ponadto ma możliwość robienia zdjęć w RAW, ale myślę, że jeżeli chcesz robić w RAW, to lepiej kup sobie lustrzankę i wydaj kupę kasy na szkła.

A najlepiej zrobisz jeśli przed kupnem poczytasz sobie trochę prawdziwych testów.
Tu znajdziesz linki do najlepszych testów dla HS-10:
http://www.dcviews.com/_fuji/hs10.htm
a tu dla SX-30
http://www.dcviews.com/_canon/sx30.htm

Predatorddd
05-12-2010, 21:00
Dzięki za konkretny post i linki, faktycznie dość fajne testy, szkoda tylko, że mój angielski nie za mocny. Trudny wybór oba aparaty robią podobne jakościowo zdjęcia, jakoś subiektywnie SX30 bardziej mi się podoba. Mam jeszcze trochę czasu, zamierzam kupić aparat po świętach wtedy mam nadzieję, że ceny będą najniższe.

Fankis
20-12-2010, 22:45
mam pytanko.słyszałem opinie że Canon xs 30 robi zdjęcia ale do maks 200iso..czy to prawda?czytałem taką opinie na cokupić.pl..kurcze straszny dylemat z tymi superzoomami..ja zielony,wszedzie piszą co innego i bądz tu człowiek madry..nida sie..heh..aaa i prośba..mógłby ktoś skopiować linka do tematu jakiego superzooma najlepiej wybrać>?canon xs30,Panasonic fz45,100,Fujifilm hs10...Byłbym bardzo wdzięczny..Pozdrawiam

ondyne
21-12-2010, 00:23
To nieprawda, że SX30 robi na max ISO 200. Gdyby tak było, to nikt na świecie, by tego nie kupił.
Pytasz o link do strony, gdzie ktoś Ci powie, jakiego superzooma wybrać. Odpowiedź jest taka, że nie ma takiego linku, bo nie ma takiej strony. Na Twoje pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To tak jakbyś chciał kupić mały samochód i pytałbyś, co będzie lepsze: Clio, Corsa, Fiesta, Yaris, ... Ile osób spytasz, tyle dostaniesz odpowiedzi. Najlepiej pojechać do jakiegoś salonu, usiąść za kierownicą i odbyć próbną jazdę. Podobnie jest z aparatem. Pojedź do jakiegoś sklepu, weź aparat do ręki, zajrzyj w wizjer, zobacz menu, zrób kilka fotek, oceń jakość obudowy, ...
Jeżeli nie masz możliwości pojechać do sklepu, to zajrzyj na stronę www.dcviews.com. Tam są linki do wszystkich porządnych testów wszystkich aparatów. Poszukaj i poczytaj.
To jest forum Canona i większość osób poleci Ci zapewne Canona SX30. Moim zdaniem jest to najlepszy wybór. Ale jeśli chcesz aby aparat był szybki i miał niskie szumy na ISO 800, to może poszukaj czegoś innego. Ale jak już znajdziesz to coś innego, to nie narzekaj, że nie ma zoom do 840mm, że brakuje stopki do flasha albo że nie ma ruchomego ekranu LCD. Ale może lepiej nie mieć obiektywu superdługiego, ale za to mieć małe abberacje chromatyczne. Decyzja należy tylko i wyłącznie do Ciebie.

Fankis
21-12-2010, 01:28
byłem w sklepie i obydwa mi sie podobają..tzn hs10 i canon..panasonic mniej..własnie ten ból to jest że nie znam sie na fotografii i nie moge sobie porównać aparatów w sklepie..chce sobie kupić aparat i dopiero zaczne go poznawać..kolorystyka panasonica fz100 mis ie podoba,ale podobno strasznie szumi od iso 200,podobno miał to firmware 1.01 zmienić ale nie znalazłem odpowiedzi potwierdzającej tej tezy..kupuje aparat raz na kilka lat i chce kupic dobrze..dlatego musze sie was radzić..pomózcie..:)

tantal
21-12-2010, 03:42
Fankis - nie zdziw się jak nikt nie odpowie, albo mało grzecznie odpowie...
Czego jeszcze oczekujesz poza tym co powyżej plus
http://maciejko.net/cbsearch/
plus wujek google.
Skoro zdarza Ci się kupować aparat to wiesz do czego służy.
Poszukaj opisanych przykładowych fotek w internecie, porównuj, poczytaj specyfikacje, testów nie traktuj jak wyrocznie...
Jeśli nie znajdujesz odpowiedzi w sieci to zadawaj konkretne pytania...nie każdy lubi tłuc w klawiaturę, skoro i tak później nikt tego nie czyta...
Jak nie wiesz o co pytać to zacznij od poradników o podstawach fotografii cyfrowej w necie- jest tego w cholerę.
A to w ogóle wpisałeś ?
http://www.google.pl/search?as_q=wyb%C3%B3r+aparatu&hl=pl&num=10&btnG=Szukaj+w+Google&as_epq=&as_oq=&as_eq=&lr=&cr=&as_ft=i&as_filetype=&as_qdr=all&as_occt=any&as_dt=i&as_sitesearch=&as_rights=&safe=images

Fankis
21-12-2010, 10:52
[QUOTE=ondyne;909478]To nieprawda, że SX30 robi na max ISO 200. Gdyby tak było, to nikt na świecie, by tego nie kupił.


nie zrozumiałes mnie..moja wina..wiem że robi powyzej iso200,ale ktoś pisał że zdjęcia wychodzą dobre do iso200 a powyżej to jest już kicha..o to mi chodziło..:)

ondyne
21-12-2010, 11:44
[QUOTE=ondyne;909478] ... ktoś pisał że zdjęcia wychodzą dobre do iso200 a powyżej to jest już kicha..o to mi chodziło..:)

Tu możesz zobaczyć zdjęcia z SX30 z ISO do 1600:
http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_PowerShot_SX30_IS/sample_images.shtml
http://www.photographyblog.com/reviews/canon_powershot_sx30is_review/sample_images/

http://www.steves-digicams.com/camera-reviews/canon/powershot-sx30-is/sample-photos-99.html

http://www.dcresource.com/reviews/canon/powershot_sx30-review/gallery

http://www.photoradar.com/reviews/product/canon-powershot-sx30-is?page=0,3

Bardzo źle? Mnie się podoba i jak widać w niektórych przypadkach, da się zaakceptować fotki zrobione znacznie powyżej ISO200. Tylko nie porównuj SX30 z jakąkolwiek współczesną lustrzanką. Nie porównuj też z EOS450D, bo co lustrzanka, to lustrzanka i kompaktem nigdy nie osiągniesz zbliżonego poziomu.

dasza
12-01-2011, 21:54
Witam,
Planuje kupić ten model Canona. Wybierałam spośród FujiHS10, Lumixa LZ100, Sony HX, Nikonem P100.
Używam Lumixa LX-2 i kocham ten mały aparacik ;)
Ale chce robić zdjęcia też innych rzeczy gdzie mój mały aparat już nie dojrzy swoim okiem i wybrałem jakiś tzw. super zoom. Lustrzanka to wydatek ok. 3sty., aby coś z sensem robić.

I mam pytania. Czy w tym modelu są luzy na obiektywie? Jaka karta pamięci najlepsza 16GB klasa 6 lub10 będzie ok? Jaka torba na aparat jest polecana? coś z modeli Lowepro /caselogic? Czy w zestawie jest zaślepka na obiektyw? I czy adapter do filtrów jest tylko Canona i gdzie można go kupić? Jaki filtr polaryzacyjny? I czy da się tulipan zamontować?
dzięki za odp. i pomoc

gietrzy
14-01-2011, 12:48
Chyba SX30IS się mocno sprzedaje bo Sony nie zwleka - premiera 2 luty, dostępny w kwietniu
$450

http://www.bhphotovideo.com/c/product/750018-REG/Sony_DSCHX100V_B_DSC_HX100V_DIGITAL_STILL_CAMERA.h tml&BI=4499&KBID=4968

grzeSiuu
27-01-2011, 22:47
Chyba SX30IS się mocno sprzedaje bo Sony nie zwleka - premiera 2 luty, dostępny w kwietniu
$450

http://www.bhphotovideo.com/c/product/750018-REG/Sony_DSCHX100V_B_DSC_HX100V_DIGITAL_STILL_CAMERA.h tml&BI=4499&KBID=4968

jaka to premiera?? lina nie dziala :(

gietrzy
28-01-2011, 08:30
jaka to premiera?? lina nie dziala :(

Jakiś megazoom od Sony, premiera (oficjalna w lutym), ale sklep B&H pomylił luty ze styczniem ;)

BLEKIHETMAN
28-01-2011, 20:47
http://img706.imageshack.us/i/001gbo.jpg/

Fota na szybko z okna.

BLEKIHETMAN
29-01-2011, 16:54
A tutaj fotki z max ogniskowej 878mm z ręki, stabilizacja włączona.
Trochę się uśmiałem bo wcześniej miałem elke 400mm f5.6 z 40d i nieraz się wkurzałem że nie utrzymywałem z monopodem i ostrośc uciekałą.
A tutaj wale z ręki większą ogniskową i ostrośc dla mnie jak na taką ogniskową bardzo dobra.
Pomijam już szumy,głębie ostrości i inne bajery z luster.

http://img207.imageshack.us/i/test2zc.jpg/

grzeSiuu
03-02-2011, 23:49
Jakiś megazoom od Sony


no teraz widzę ;) link się otwiera...
tylko w jaki sposób to ma walczyć z sx30ką ?
jest coś o czym nie wiem, co przeoczyłem ?
czy sony tylko chce poprostu dogonić ?

oczywiście mowa o jakości wykonania i jakości tworzenia a nie dodatkowym wyposażeniu (gps, itd)

tantal
04-02-2011, 01:32
grzeSiuu abo link Ci się jednak nie otwarł abo co :-D
nie twierdzę że dla Ciebie poniższe cokolwiek waży, ale świat się kręci nie tylko wokół naszego chciejstwa...
#1080x60p vs 720
#10fps vs 1.3fps
# Superior Auto W/Improved HDR
# 3D and Intelligent Sweep Panorama Modes

Oj, dogania, dogania - przynajmniej specyfikacją.

BLEKIHETMAN
04-02-2011, 17:00
No właśnie po co zabierać głos jak się w ręku nie miało danej puszki ,tylko kwit z danymi technicznymi?.

p_lelewski
04-02-2011, 17:22
Tez ostatnio mialem problemy z decyzja ktory kompakt wybrac, jedna z opcji byl sx30 jako uzupelnienie podreczene EOSa...

grzeSiuu
04-02-2011, 20:07
grzeSiuu abo link Ci się jednak nie otwarł abo co :-D
nie twierdzę że dla Ciebie poniższe cokolwiek waży, ale świat się kręci nie tylko wokół naszego chciejstwa...
#1080x60p vs 720
#10fps vs 1.3fps
# Superior Auto W/Improved HDR
# 3D and Intelligent Sweep Panorama Modes

Oj, dogania, dogania - przynajmniej specyfikacją.

hmmm no to wyskoczyłem przed orkiestrę...
teraz patrzeć na tylko na testy.
no i na potwierdzenie danych technicznych w obrazie

:)

dla mnie brak stopkicjest minimalną wadą

tantal
05-02-2011, 14:20
No właśnie po co zabierać głos jak się w ręku nie miało danej puszki ,tylko kwit z danymi technicznymi?.
Padło pytanie w jaki sposób Sony hx100v może zawalczyć z sx30. Dostępność Soniaka ponoć w kwietniu, sa tacy którzy twierdzą że 1080x60p w kwietniu również będzie oznaczało 1080x60p,a 10fps nadal będzie 10fps...a nie np.1.3fps


!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Oczywiście np. szybkostrzelność nie dla każdego ma znaczenie. Bardzo się przydaje przy HDR chmur, żaden program nie wyrówna kadrów na których chmurki porozłaziły się szybko na wszystkie strony.
Przy kilku klatkach na sekundę problem przestaje istnieć.
O innych plusach 10fps nie będę się rozwodził, mam nadzieję ze bufor będzie mieścił chociaż sekundę tej strzelaniny. :-D
Byłoby fajnie, gdyby można było to przełączać na np 3 i 5 fps, bufor pomieściłby kilka sekund i można robić gify-y prosto z aparatu. :-D

grzeSiuu
06-02-2011, 11:57
... Bardzo się przydaje przy HDR chmur, żaden program nie wyrówna kadrów na których chmurki porozłaziły się szybko na wszystkie strony.


to jest ciekawe spostrzeżenie :)
podoba mi się obiektyw i obręcz wokół niego.
jak dobrze doczytałem można ustawić na ostrość lub zUUm.
co do obiektywu. miałem kilka aparatów sony. wyłącznie kompakty.
ale zależność była jedna tam gdzie był obiektyw sony (nawet G),
to fotki były znacznie gorsze od zeissa.
proszę tego nie brać jako wyrocznię. mógł mieć też wpływ model aparatu

jurek44
23-02-2011, 22:51
a czy wie ktoś może, jak obiektyw w tym aparacie trzyma światło tzn. czy jak na 24mm jest 2,7 to np. na 432 będzie już 5,6, chodzi mi o rozpiskę typową dla obiektywów:
24 - 2,7
50 - 4 ? itd

grzeSiuu
10-03-2011, 16:44
hmm temat sx30is stanął w miejscu :(

albo aparat nie budzi entuzjazmu albo nie ma o czy pisać (?)

grzeSiuu
11-03-2011, 14:52
Padło pytanie w jaki sposób Sony hx100v może zawalczyć z sx30.
...


Oczywiście np. szybkostrzelność
...
O innych plusach 10fps nie będę się rozwodził, mam nadzieję ze bufor będzie mieścił chociaż sekundę tej strzelaniny.



a czy fuji nie będzie kolejnym konkurentem ?
FujiFilm FinePix HS20EXR
ponoć matryca ciut, ciut większa :)

Nightmare
02-04-2011, 21:03
a czy wie ktoś może, jak obiektyw w tym aparacie trzyma światło tzn. czy jak na 24mm jest 2,7 to np. na 432 będzie już 5,6, chodzi mi o rozpiskę typową dla obiektywów:
24 - 2,7
50 - 4 ? itd

Tak się składa, że mam ten aparat. Bardzo proszę:
24mm - 2,7
85mm - 4,0
100mm - 200mm - 4,5
300mm - 500mm - 5,0
840mm - 5,8

grzeSiuu
03-04-2011, 01:14
Nightmare

zadowolony jesteś ??
możesz mi coś więcej od siebie napisać o onim ??
swego czasu bardzo chciałem qpić ten aparat...
... ale .. przekonała mnie jedna osoba, że zdjęcia na zoom'ie będą podobnej jakości (nawet gorsze) jak crop z większej matrycy nawet micro 4/2.

czy to prawda ?? jeżeli tak, czy warto wogóle taki aparat qpować ..
ja generalnie wstrzymałem się od jakiekolwiek decyzji.
czekam jeszcze na nowego fuji i sony.

grzeSiuu
03-04-2011, 10:15
przepraszam, poprawiam się:
micro 4/3

grzeSiuu
08-04-2011, 14:44
trzech faworytów w swojej klasie:

Canon PowerShot SX30 IS
http://www.pbase.com/cameras/canon/powershot_sx30_is

FujiFilm FinePix HS20 EXR
http://www.pbase.com/cameras/fujifilm/finepix_hs20_exr

Sony Cyber-shot DSC-HX100V
http://www.pbase.com/cameras/sony/cyber_shot_dsc_hx100v

kolejność alfabetyczna.
takie mini porównanie :)
zdjęcia robione przez amatorów i nie tylko.
zawsze można wyciągnąć jakieś wnioski.

grzeSiuu
13-04-2011, 22:54
http://www.flickr.com/search/?w=all&q=Sony+HX100V&m=text

grzeSiuu
16-04-2011, 00:07
http://www.infosyncworld.com/reviews/digital-cameras/fujifilm-finepix-hs20-exr/11934.html

jasiu z bramy
22-05-2011, 17:09
A ja mam teraz pytanka do właścicieli SX30 IS.
1. Jak faktycznie spisuje się autofocus w tym modelu - jaki jest szybki (a może ma ktoś dostęp do testu szybkości AF). Jak to wygląda na zewnątrz (czy zrobię dziecku fotkę na huśtawce czy nie) i wewnątrz w pokoju (wiadomo że oświetlenie gorsze).
2. Jak wygląda sprawa nieostrych zdjęć w trybie automatu pstrykanych szybko (na imieninkach u cioci, przez przechodnia poproszonego o fotkę na wakacjach itp) - chodzi mi o to ile np. na 100 fotek nie nadaje się do pokazania z uwagi na brak ostrości. Przy czym mam na myśli pstrykanie fotek w tzw. biegu bez specjalnej przymiarki.

Proszę również o opinie typowo użytkowe gdyż jak się przegląda fora to tylko czyta się o porównaniu do "luster" że za taką kasę to lepiej kupić to albo to.
Ja pstrykam zdjęcia rodzinne, wakacyjne i chciałbym wiedzieć czy jak zmienię mojego starego Canona PowerShot A75 (jakość jego zdjęć mi odpowiada) na SX30 IS to będę zadowolony czy nie (będzie lepsza jakość zdjęcia czy nie i czy może ma szybszy autofocus niż A75)

adamb
10-06-2011, 15:04
Witaj Jasiu z bramy..
Canona sx 30is użytkuję już 10 miesięcy. Jestem z niego zadowolony. /Wcześniej miałem canona A620/.
SX 30is robiłem różne zdjęcia. Przeważnie wszystkie zawsze kadruję i podostrzam.
Autofokus - moim zdaniem - w normie. Oczywiście przy długiej ogniskowej trzeba dokładnie
"przycelować".
Jeśli podasz swój adres mailowy - prześlę Ci różne zdjęcia z canona sx 30is

VomitroN
11-06-2011, 01:44
A ja mam teraz pytanka do właścicieli SX30 IS.
2. Jak wygląda sprawa nieostrych zdjęć w trybie automatu pstrykanych szybko (na imieninkach u cioci, przez przechodnia poproszonego o fotkę na wakacjach itp) - chodzi mi o to ile np. na 100 fotek nie nadaje się do pokazania z uwagi na brak ostrości. Przy czym mam na myśli pstrykanie fotek w tzw. biegu bez specjalnej przymiarki.


Wbrew pozorom, SX30 IS jest fajną, podręczną i poręczną cyfrówką dla raczej świadomych użytkowników. Daje szerokie możliwości, jeśli wiesz jakie ustawienia najlepiej wykorzystać do danej sytuacji. Ba, posiada nawet na pokrętle tryb C, czyli zapis własnych ustawień. Przy 24 mm ma światło f/2.7. Stawiając aparat na statywie, można liczyć kratery na Księżycu. LINK (http://www.youtube.com/watch?v=9lRNlJ2a6g&feature=related).
Jakość filmów HD też świetna. Bardzo pięknie sprawdził się nawet w nocy, jako kamera do auta, rejestrująca trasę. Powiedziałbym nawet, że to lepsza kamera niż aparat fotograficzny.

Jeśli jednak zależy Ci wyłącznie na automacie, nie kupuj go. Znajomi, którzy używają jedynie pełnej małpy, narzekają, że im ciągle nieostre zdjęcia z niego wychodzą :)

A ja uważam, że jak na swoją cenę i możliwości, aparat daje radę. (Ptaszek z balkonu na szybciora)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://vomitron.w.interia.pl/canon/img_0311.jpg)

jasiu z bramy
11-06-2011, 09:14
Cieszę się że temat "nie umarł" i że pojawiają się opinie posiadaczy SX30. Martwi mnie jednak słaby tryb automatu nie dla tego żebym nie poradził sobie z ustawieniami ale jak ma to być aparat rodzinny to zdjęcia nim robić będą różne osoby i pewnie tryb automatu będzie najczęściej używany. Wiadomo że nie aparat robi zdjęcia tylko osoba go trzymająca ale w pewnych warunkach śmiało można powiedzieć że jest odwrotnie. Poczekam to może jeszcze inni użytkownicy podzielą się opiniami na temat "automatu". Inne spostrzeżenia z punktu widzenia użytkowania aparatu też mile widziane. Może coś więcej na temat autofocusa (jego szybkości i celności). Do tej pory dowiedziałem się że aparat ma:
1. słaby tryb auto (-)
2. dobry tryb kręcenia fimów (+)
3. autofocus "w normie" (=)
he he 1 plus 1 minus i 1 remis :D

VomitroN
11-06-2011, 16:00
Może coś więcej na temat autofocusa (jego szybkości i celności). Do tej pory dowiedziałem się że aparat ma:
1. słaby tryb auto (-)
2. dobry tryb kręcenia fimów (+)
3. autofocus "w normie" (=)
he he 1 plus 1 minus i 1 remis :D

AF ma małe kłopoty w sytuacjach gdy:
- aparat przejdzie z zoomu optycznego na cyfrowy
- jest mało światła
- jest włączony na pokrętle nastaw zielony prostokąt
- wystepują wszystkie warunki jednocześnie

Wystarczy jednak wyłączyć autoISO i np wrzucić tryb Tv, by AF stał się o wiele żwawszy.

grzeSiuu
03-09-2011, 00:34
uwaga nowy gracz:

http://www.dpreview.com/news/1108/11082613panasonicfz150announcement_gallery.asp

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=13389&panasonic-lumix-dmc-fz150

grzeSiuu
17-09-2011, 10:59
teraz wypatałoby trochę napisać o nowym objawieniu:

Canon PowerShot SX40 HS

http://www.fotopolis.pl/index.php?n=13509&canon-powershot-sx40-hs

Kolekcjoner
17-09-2011, 19:37
Ale to najlepiej w tym wątku: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=78261 8-)

grzeSiuu
06-10-2011, 01:02
no i kolejny rywal rośnie :)

nowość fuji: fuji x-s1
matryca ta sama co w x10.
brak wymiennej optyki ale za to mEEga zOOm.

Skie
16-10-2011, 23:02
Wiwtam wszystkich pierfwszym postem. Jako, że poprzedni Canon mi się lekko nadpsuł kupiłem nowego SX40.
Czy jest gdzies oddzielny wątek do tego aparatu?
Zauważyłem, że mimo większej matrycy pliki zajmują znacząco mniej miejsca w porównaniu z SX110.
Natomiast pliki z filmem MOV są ponad 2x większe niż pliki wychodzące z kamey Panasonica.
Tak ma być czy co? Trochę mnie niepokoi ta mała wielkość pliku ze zdjęciem. Wszystkie opcje mam ustawione na maxa.

tomeh
05-11-2011, 16:49
Co dziwne od ostatniego s5is nie widziałem kolejnego co robi tak dobre zdjęcia na stronach gdzie pokazują ludzie fotki.