PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana systemu



Doomsday
14-09-2010, 11:36
Witam!

Po przewałkowaniu większości tematów typu "co kupić" i 3 miesiącach spędzonych głównie na ciągłym zmienianiu zdań... dalej jestem w rozterce.

Ale do rzeczy.

Dylemat polega na tym że w czerwcu sprzedałem swojego Nikona D60 i rozstałem się z możliwością użytkowania D300s ( w czasie praktyk). Jedyne co mi zostało do tej pory to 35/1,8 i Nissin Di622. Co mnie przyciągnęło tutaj? A mianowicie szklarnia Canona, obiektywy których nie uświadczę w systemie Nikona no i naprawdę akceptowalne ceny.

Na początku myślałem o przesiadce na D90. Ale szukając konkurencyjnego odpowiednika trafiłem na 50D. Myśląc w przyszłości o krótkich amatorskich filmikach skupiłem się na 7D. Dzisiaj już sam nie wiem co wybierać bo z jednej strony Canon ma wg mnie rewelacyjne 70-200/4 czy 24-105/4 (cena/jakość) tak z drugiej strony ergonomia, rozłożenie przycisków w np. D90/D300s jest miód-bajka! Bawiłem się trochę 50D ale to niekoniecznie to samo ( może potrzeba dłuższego czasu żeby się przyzwyczaić).

Jutro Nikon wypuści D7000 (czyli następca D90) i to jeszcze może mnie utrzymać czy tym systemie. A ze szklarnią to już trzeba będzie walczyć:mad:

Jeśli jednak pójdę w Canona to sprawa wygląda tak:
- mamy do dyspozycji ok 5500zł (w drastycznej sytuacji 6k ale musi być tego warte)
- lubimy imprezy, eventy motoryzacyjne, jakiś ślub od czasu do czasu, portret, wypady na miasto
- w nieodległej przyszłości ( czyli jak znajdę czas żeby przysiąść do Final Cut) jakieś filmiki
- nie muszę mieć od razu całego zestawu, jedno ale dobre szkło do konkretnych celów na początek wystarczy, potem to tylko organizacja funduszy na kolejne szkła

Z góry dzięki za sugestie

Pozdrawiam

pawelbara
14-09-2010, 12:07
Noi tak, ale za te 6 tys ciężko będzie kupić nawet 50D+70-200 f4 kartę CF... Nie mówiąc o 7D, który kosztuje ~5tyś...

Chuck
14-09-2010, 12:58
D90 to fajna puszka i do amatorskiego użytku jak najbardziej się nadaje.
Masz już lampę i 35mm. Bardzo dobry jest spacerowy 18-105 VR... być może będzie lincz ale moim zdaniem zbliżony jakością do canonowej 24-105L. Budowa kiepska ale przecież na wojnę z nim nie pojedziesz.
O D7000 jest dużo ciekawych plotek i może się okazać naprawdę niezłym wyborem.

rbucz
14-09-2010, 13:01
Do guzikologii można się przyzwyczaić, mi po przesiadce z Pentaksa też było ciężko. Ale z tego co piszesz, wybór jest prosty - 50D filmów nie nakręcisz, na 7d nie masz kasy, więc....:? Pod względem możliwości foto, nie sądzę, żeby którakolwiek z wymienionych puszek zdeklasowała pozostałe albo totalnie Cię rozczarowała. Wybierz szkła, które chciałbyś mieć w każdym z systemów, zsumuj ceny i wtedy decyduj...

Doomsday
14-09-2010, 13:34
Hmm, cenowo jak widzę to nie jest tak tragicznie, opcji jest kilka ( powtórzę że nie muszę od razu posiadać kompletnego zestawu a coś na czym będzie można działać, z czasem środki się znajdą:)).

1.50D(2800) + 70-200/4 (2200) = 5000zł + margines do zapełnienia ( czyt. jakaś lampa albo tania jasna stałka)
2. 7D(4700-4800) + coś na start, hmm 50/1.4 lub 35/2?? (1000-1300) = ok 6k
3. D90 (2600) + czekanie na 24-120/4 (ok. 1200$, ciekawe jak w PL) = ???
4. D7000 ( cena? 1200$?)

Do jutra parę niejasności zniknie (specyfikacja D7000, 6fps, fullhd?), jednak nie zmieni to faktu braku fajnych (ala wspomniany 70-200/4) tele pod Nikona.

@rbucz - właśnie ta guzikologia mnie troche przeraża, przy Nikonie jakoś wszystko było pod ręką ( nawet ten nieszczęsny włącznik z którym Canon ma ciągle problem ;))

MariuszJ
14-09-2010, 14:06
Mnożą się wątki w których szacujemy przewagi nad Niewymawialnymi... oj będzie flejm! ;)

Przewagi amatorskiego C (do 5d/7d):

1. Cena i stabilizacja w cropowym 17-55IS
2. Bieda L (u konkurenta drożyzna albo nie ma w ogóle)
3. Jasne szerokie stałki (już mały dystans)
4. Filmy (wkrótce to się pewnie wyrówna)
5. Wołarka gratis

Przewagi amatorskiego N (do d700):

1. Mają AF ;)
2. Mają Auto ISO i inne wygodne ficzery, których Conan ma gdzieś
3. Wygodniejsze błyskanie
4. Lepsza współpraca z obiektywami niezależnych producentów
5. Fajniejsze obiektywy na start (18-105, 35/1.8, nowe 55-300)
6. Lepszy 24-70
7. 14-24

W świetle cen i specyfikacji najnowszych dzieci Conana, startując od zera nie dotknąłbym się Conana. A Ty nawet od zera nie startujesz.

Chuck
14-09-2010, 14:10
Włącznik to nie problem. Ja body prawie nie wyłączam. Wyłącza sie sam po 1min i startuje jak wciskam spust.

ska
14-09-2010, 14:36
Nikon da ci troche więcej jeśli chodzi o opcje w puszcze i właściwości. Tym bardziej jeśli jesteś przyzwyczajony do guzikologi nikona. Teraz przesiadłem się z D70s na 30D i jak na razie jest cieżko.

Merde
14-09-2010, 14:41
właśnie ta guzikologia mnie troche przeraża, przy Nikonie jakoś wszystko było pod ręką ( nawet ten nieszczęsny włącznik z którym Canon ma ciągle problem ;))

Pitu pitu, naczyta się jeden z drugim mądrości w internecie i potem powtarza jak mantrę.
Przycisk ISO też w Nikonie masz pod ręką? A marnotrawienie miejsca na korpusie na takie głupoty jak WB i Qual to też jest szczyt ergonomii IMHO :mrgreen:
I jak zwykle podnoszony jako argument włącznik, czyli chyba jedyne ustrojstwo które się włącza raz, a potem zapomina do czasu następnego ładowania akumulatora.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
---

A tak poza tym to na twoim miejscu kupiłbym używkę D700 i do tego 50/1.8, nie pakował się w zmianę systemu.

MariuszJ
14-09-2010, 14:58
A tak poza tym to na twoim miejscu kupiłbym używkę D700 i do tego 50/1.8, nie pakował się w zmianę systemu.
Popieram. Ba, winieta z 35DX jest całkiem znośna - zostaw go sobie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
.
winieta na FF, rzecz jasna.

tomaszt81
14-09-2010, 19:48
isc do media markt, joker albo saturn, albo euro. Oczywiscie z wlasna karta i modelka, popodpinac rozne szkla i wszystko bedzie jasne. A co z wlacznikiem nie tak? :D

Doomsday
14-09-2010, 20:29
Generalnie układ przycisków ;) ale jestem w stanie to przeboleć dla fajnych szkieł. Na FF na razie mnie nie stać ( chyba że używane 5D) i specjalnie mi się nie spieszy. Fakt faktem najbardziej by mi pasował 7D (sport i filmowanie) martwią mnie jednak różne opinie co do tego modelu spowodowane przeładowaną matrycą. Na początek zaopatrzyłbym się w jedno dobre szkło ( np.50/1.4) a do końca roku jeszcze jedno ( np. 70-200/4) i i jakieś graty. Chyba że faktycznie jak koledzy wcześniej radzą, dać sobie spokój i zostać przy Nikonie ;)

Handelson
14-09-2010, 20:54
Daj sobie spokój i zostań w nikonie. Klawiszologia w canonie to tragedia :roll:

MariuszJ
14-09-2010, 21:07
Off-topnę, bo robi się coraz śmieszniej.

Niech no mi ktoś zdefiniuje to "przepakowanie" matrycy... bo ja już nie wiem czy mam przepakowaną czy nie i czy to źle czy dobrze :confused:

50d ma 1.5 razy więcej pixeli niż 40d, więc odległości międzypixelowe są 1,22 razy mniejsze. Masakra Panie, nóż w plecy Dyfrakcyjnego Bandziora. 7d ma 1.2 razy więcej pixeli niż 50d, co daje spadek odległości międzypixelowej 1,1 razy. Przepakowali, a wiadomo że od tego ptaszek maleje.

Peny mają pixele rozłożone dwa razy gęściej od mojego trupka. Czy one są przepakowane? To zależy (czy go mamy czy nie ;)).

Sielan
14-09-2010, 21:32
Kalwiszologia to akurat kwestia przyzwyczajenia. Mialem do czynienia z D90, D5000, D300, D3 i nie wiedziałem co z nimi zrobić. Ale pewnie też na Twoim miejscu zostałbym w Nikonie. Ze szklarnią gonią Canona, a puszki są lepsze (AF i normalna ilość pikseli).

tomaszt81
15-09-2010, 07:40
ja slyszalem, ze najlepsze sa sony alfa :D sam widzialem, Martyna taki ma. A jeszcze lepiej to nex, tez mozesz krecic filmy. http://www.sony.pl/hub/dslr tu wszystko stoi jak byk :D

zbyszekjan
15-09-2010, 11:46
Kalwiszologia to akurat kwestia przyzwyczajenia. Mialem do czynienia z D90, D5000, D300, D3 i nie wiedziałem co z nimi zrobić. Ale pewnie też na Twoim miejscu zostałbym w Nikonie. Ze szklarnią gonią Canona, a puszki są lepsze (AF i normalna ilość pikseli).

Z pikselami też różnie bywa
http://www.optyczne.pl/3296-nowość-Nikon_D7000.html

gietrzy
15-09-2010, 11:59
Kalwiszologia to akurat kwestia przyzwyczajenia. Mialem do czynienia z D90, D5000, D300, D3 i nie wiedziałem co z nimi zrobić.

W każdym aparacie procedura przyzwyczajenia trwa chwil kilka.

Pierwsza chwilka
1. M
2. NR=off
3. long NR =off
4. wszystkie auto = off
5. kontrast = lowest/zero
6. sharpness = lowest/zero
7. raw+jpg (jeśli ktoś potrzebuje)
8. styl obrazka: portrait, bardziej ludzki ;)

Druga (dłuższa) chwilka
Kółka kręcić w drugą stronę, te na obiektywie też.

Zajmuje to góra 3-5 minut, ale generalnie zgadzam się, że pytający powinien zostać w N a moderator, teraz po wyjściu D7000, zamknąć ten wątek :mrgreen:

pan.kolega
16-09-2010, 06:23
Off-topnę, bo robi się coraz śmieszniej.

Niech no mi ktoś zdefiniuje to "przepakowanie" matrycy... bo ja już nie wiem czy mam przepakowaną czy nie i czy to źle czy dobrze :confused:

50d ma 1.5 razy więcej pixeli niż 40d, więc odległości międzypixelowe są 1,22 razy mniejsze. Masakra Panie, nóż w plecy Dyfrakcyjnego Bandziora. 7d ma 1.2 razy więcej pixeli niż 50d, co daje spadek odległości międzypixelowej 1,1 razy. Przepakowali, a wiadomo że od tego ptaszek maleje.

Peny mają pixele rozłożone dwa razy gęściej od mojego trupka. Czy one są przepakowane? To zależy (czy go mamy czy nie ;)).

Kolega tu udaje, że nie wie co to jest przepakowana matryca, ale przecież ma jednak jakąś wiedzę tajemną w tym temacie, bo raczył stwierdzić niedawno, odnosząc się do 24-70L i 50D:

"Żaden z tych obiektywów nie jest polecany na tak gęstą matrycę."
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=68338

To może to jest definicja? >> Korpus Canona z przepakowaną matrycą, to taki korpus do którego nie jest polecany jeden z flagowych profesjonalnych obiektywów tegoż producenta<< :shock:

szwayko
16-09-2010, 08:25
Mam od lat Canona i chciałem wymienić na Sigme dla lepszego obrazka na f/1.4. W sklepie akurat 2 sztuki miały FF z moimi body. To akurat nie problem bo można trafić dopasowany egzemplarz. Ale zobaczyłem ze jest to szkło większe i już do mojego case'a nie wejdzie. Po za tym używam DPP do rawow ktory ładnie koryguje z automatu canona (głównie abberacje). Sigmy już nie. Można podmieniać bity w rawie dla symulacji szkła Canona, ale zawsze to operacja jedna więcej. Także przeważyły u nie względy praktyczne a nie optyczne.