PDA

Zobacz pełną wersję : FEL .... po co błysk....



VANT
20-11-2005, 16:32
Tryb Av, naciskam * i jest błysk tylko po co?? OK blokuje się expozycja ale po co błysk skoro on nie jest uwzględniany....Aparat ustawia mi np. 5s z FEL'em czy bez....

btw. sorki za lamowate pytanko, ale trapi mnie to niemiłosiernie....:mrgreen:

yogi-bear
20-11-2005, 17:24
nie wiem czy dobrze myślę ale dzięki temu błyskowi aparat wie z jaką siłą mam błysnąć podczas wykonania zjdęcia (E-TTL) ;) jeśli źle mówię to mnie poprawcie ;)

piast9
20-11-2005, 17:44
No ja myślę że dobrze mówisz. Jeśli źle myślę, to mnie poprawcie. :)

Kubaman
20-11-2005, 19:02
wciskając FEL blokujesz ekspozycję dla lampy błyskowej. Ustawiasz kadr np na twarz modela wciskasz FEL - lampa błyska próbnie i zapamiętuje ustawienia tak, aby poprawnie oświetlić ten element. Następnie przekadrowujesz tak, jak chcesz i dociskasz. Inaczej błysk nie weźmie priorytetu dla modela tylko dla przekadrowanej sceny.

KuchateK
21-11-2005, 07:03
A 5s ustawia bo we wszystkich trybach oprocz M priorytetem jest swiatlo zastane i minimalizacja wykorzystania lampy.

Riccardo
21-11-2005, 10:14
A 5s ustawia bo we wszystkich trybach oprocz M priorytetem jest swiatlo zastane i minimalizacja wykorzystania lampy.

W P tez? Wydawalo mi sie ze tylko AV/TV. W razie czego mnie poprawcie ;)

VANT
21-11-2005, 10:31
W p zawsze jest 1/60s...oczywiście z lampą.

KuchateK
21-11-2005, 17:11
Nie zawsze 1/60.

W P tez. Czas z lampa dobierany jest od 1/60 do x-sync (1/200-1/250 w zaleznosci od puszki). Do tego odpowiednie manewry przyslona praktycznie w pelnym zakresie. A jako ze priorytetem jest swiatlo zastane jesli aparat stwierdzi ze jest go malo to przyblokuje zmiane i przesuniecie programu i poza 1/60 i pelna dziura nic innego nie bedziesz mogl wykorzystac.

no_kya
10-12-2005, 12:34
wciskając FEL blokujesz ekspozycję dla lampy błyskowej. Ustawiasz kadr np na twarz modela wciskasz FEL - lampa błyska próbnie i zapamiętuje ustawienia tak, aby poprawnie oświetlić ten element. Następnie przekadrowujesz tak, jak chcesz i dociskasz. Inaczej błysk nie weźmie priorytetu dla modela tylko dla przekadrowanej sceny.

Ja mam bardzo podobny problem z zestawem eos 350 D i 430 EX i Twoja wypowiedź albo ją wyjaśnia, albo nie ;)...otóż przy włączonej lampie i w każdym z maualnych trybów pracy (P,AV,TV,M) naciśnięcie przycisku * (FEL) nie blokuje nastaw ekspozycji tzn. naciśnięcie wyzwala błysk ale wraz ze zmianą kadrowania zmieniają się też nastawy ekspoyzji - nie są w żaden sposób blokowane (!?)
przy wyłączonej lampie wszystko działa jak trzeba;
Jeśli FEL ma blokować ekspozycję dla lampy błyskowej to co z pozostałymi nastawami - przecież ekspozycja musi się wiązać z ustaloną siłą błysku, prawda?

Shadow
10-12-2005, 13:15
FEL nie blokuje ekspozycji tylko siłę błysku. Zapamiętuje ile światła ma lampa wyemitować niezależnie od tego co dalej będziesz robił z kadrem. Przydatne to jest np przy mocno kontrastowej scenie, np na ślubie biała suknia i czarny garnitur.

Kubaman
10-12-2005, 13:48
naciśnięcie przycisku * (FEL) nie blokuje nastaw ekspozycji tzn. naciśnięcie wyzwala błysk ale wraz ze zmianą kadrowania zmieniają się też nastawy ekspoyzji - nie są w żaden sposób blokowane (!?)
przy wyłączonej lampie wszystko działa jak trzeba;
Jeśli FEL ma blokować ekspozycję dla lampy błyskowej to co z pozostałymi nastawami - przecież ekspozycja musi się wiązać z ustaloną siłą błysku, prawda?
nieprawda :)
i niestety nie sprawdziłeś dokładnie :-? ale do rzeczy..

1) FEL - Flash Exposure Lock - jak sama nazwa wskazuje jest to blokada ekspozycji (siły) błysku lampy. Nic więcej.
2) rozróżnijmy ambient light i flash light - światło zastane i światło lampy
3) w trybach P,Av,Tv - było to już wałkowane - aparat używa lampy do wypełnienia błyskiem cieni (lampa robi wtedy tzw. fill flash), a pomiar ekspozycji (migawka, przysłona) opiera na świetle zastanym (ambient light). Czyli, jeśli masz złe warunki oświetleniowe, to choćbyś miał lampę o LP 1000 to nie zrobisz zdjęcia jak w dzień (może poza odbitym od sufitu).
4) w trybie M, wszystkie ustawienia działają niezależnie i możesz ustawić migawkę, przysłonę a błysk lampy będzie próbował doświetlić scenę zastępując światło zastane. W tym trybie nieprawdą jest to co napisałeś, bo wciśnięcie przycisku FEL blokuje ci również pozostałe parametry (czyli równa się AEL). Szkoda że nie spróbowałeś zanim napisałeś.

Mam nadzieję, że to wyjaśnia sprawę :)

no_kya
12-12-2005, 00:09
nieprawda :)
i niestety nie sprawdziłeś dokładnie :-? ale do rzeczy..
(...)
Szkoda że nie spróbowałeś zanim napisałeś.
(...)


ej, no dosyć już tych oskarżeń o lenistwo (oraz: http://canon-board.info/showthread.php?p=111049#post111049) - przed każdym zadanym pytaniem, staram się sprawdzić inne źródła (chociażby po to by nie czekać na odpowiedzi tylko znaleźć je od razu); przed tym pytaniem też sprawdzałem zachowanie aparatu i jeszcze raz informuję, że po ustawieniu ekspozycji (w każdym z tych programów) i po wyzwoleniu błysku przyciskiem * (czyli po zablokowaniu siły błysku lampy) obserwowałem zmieniajace się nastawy czasu i przesłony wraz ze zmianą ustawienia aparatu (np. przesunięciem środkowego punktu pomiaru ostrości na miejsce w kadrze o innej jasności); przy wyłączonej lampie naciśnięcie * blokowało dane nastawy ekspozycji i nawet w zmiana kadrowania z czarnego matriału na rozświetloną słońcem firankę nie zmieniała zablokowanych nastaw (w ciągu kilku sekund od naciśnięcia *)
dziękuję za odpowiedź ;-)
pozdrawiam
no_kya

pantomas
12-12-2005, 23:43
O ile dobrze pamiętam , to w trybach P , Av i Tv przycisk * zmienia swoją funkcję z AE-lock na FE-lock i zapamiętuje światło lampy a nie zastane i dlatego po przekadrowaniu wartości te mogą się zmienić . Jeżeli chcesz się od tego uniezależnić to włącz M ( patrz wyżej ).Trzeba też uważać i mierzyć FEL na środek kadru - punkt AF nie wiąże się z pomiarem FEL niezależnie od jego ustawienia .
To wszystko już było , ale repetitio mater studiorum est ...

no_kya
12-12-2005, 23:51
O ile dobrze pamiętam , to w trybach P , Av i Tv przycisk * zmienia swoją funkcję z AE-lock na FE-lock i zapamiętuje światło lampy a nie zastane i dlatego po przekadrowaniu wartości te mogą się zmienić . Jeżeli chcesz się od tego uniezależnić to włącz M ( patrz wyżej ).Trzeba też uważać i mierzyć FEL na środek kadru - punkt AF nie wiąże się z pomiarem FEL niezależnie od jego ustawienia .
To wszystko już było , ale repetitio mater studiorum est ...

o, i dziekuję koledze za dojrzałą reakcję ;)

Kubaman
13-12-2005, 20:02
ej, no dosyć już tych oskarżeń o lenistwo (
mój komentarz nie dotyczył szukania na forum tylko faktu, że nie sprawdziłeś a napisałeś. W trybie M twoja wypowiedź była nieprawidłowa i dlatego zakładam, ze nie sprawdziłeś organoleptycznie. Zresztą takiej samej odpowiedzi udzielił ci później pantomas.

Kubaman
13-12-2005, 20:04
o, i dziekuję koledze za dojrzałą reakcję ;)
jeśli moje wskazówki i wyjaśnienia nie były dojrzałe według ciebie, to szkoda, bo się napisałem bez sensu. Ja to wiedziałem, pisałem tylko dla ciebie i innych czytających. Wydaje mi się, że to była dojrzała reakcja :rolleyes:

no_kya
13-12-2005, 23:51
jeśli moje wskazówki i wyjaśnienia nie były dojrzałe według ciebie, to szkoda, bo się napisałem bez sensu. Ja to wiedziałem, pisałem tylko dla ciebie i innych czytających. Wydaje mi się, że to była dojrzała reakcja :rolleyes:

Kubaman, stary ;) na avatarze co prawda dziewczę ale jako facet nie reaguj jak obrażalska panna ;)
przy moim stwierdzeniu była primo gęba a drugo to Tobie również dziękuję za odpowiedź ;)

obaj jesteśmy wystarczająco dojrzali, he,he :-)

pantomas
14-12-2005, 00:33
moje wskazówki i wyjaśnienia nie były dojrzałe
Owszem , były bardzo dojrzałe :!: Ale odnoszę wrażenie że niektórzy użytkownicy forum potrzebują trochę prostszego opisu , łatwiej przyswajalnego :idea: i może nie powodowałoby to niepotrzebnych pytań , odesłań itp , wątki stałyby się krótsze i czytelniejsze - tak sobie pomyślałem