PDA

Zobacz pełną wersję : Umbrella-box - zrób to sam



perlpa
20-11-2005, 13:29
Witam
Jakiś czas temu zrobiłem sobie domowym sposobem umbrella-box czyli takie połaczenie parasolki i softboxa. Może się to komuś przyda więc wrzuciłem to na forum


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.pawelperlowski.com/inne/softbox/images/softbox01.jpg)

Tutaj znajdują się dokładne zdjęcia jego konstrukcji:
http://www.pawelperlowski.com/inne/softbox/index.htm

Zalety:
1. Znacznie miększe światło w porównaniu do samej parasolki odbijającej
2. Niski koszt - parasolka ~80zł + zasłona prysznicowa ~30zł
3. Większa szybkość rozkładania/składania w porównaniu ze składaniem softboxa


Wady:
1. Po środki umbrell-box znajduje się lampa którą widać w powierzchniach metalicznych i szkle - tutaj softbox jest niezastąpiony
2. Przy użyciu dodatkowego sto-fena (jak u mnie) rozkład światła jest bardzo równomierny ale przy samej lampie jest zauważalny nieznaczne ściemnienie przy brzegach
3. "Prawdziwy" softbox wygląda bardziej profi ;)

Pozdrawiam

perlpa
23-11-2005, 10:33
Zero odzewu.
Czyżby wszyscy na grupie używali lamp studyjnych z softboxami? :mrgreen:
A może radzicie sobie z tym w inny sposób - bardzo chętnie podpatrzę.

bonk
23-11-2005, 10:55
perlpa ty sie nie przejmuj
tu sa sami fotogawedziarze

3/4 pewnie nawet zdjec nie robi :mrgreen:


EDIT: co do softboxow to robilem kiedys z cienkiego nylonu, z papieru, i z grubej folii
najlepsze byly z papieru ale szybko je szlag trafial
teraz urzywam tylko kupnych :(

mganko
23-11-2005, 10:56
ciekawa konstrukcja, jakby jeszcze ustawiać ją nad modelem to można ciekawe światło górne uzyskać

mruczek
23-11-2005, 10:56
Zero odzewu.
Czyżby wszyscy na grupie używali lamp studyjnych z softboxami? :mrgreen:
A może radzicie sobie z tym w inny sposób - bardzo chętnie podpatrzę.


Odzew już jest:)

Bardzo ciekawy pomysł z tym parasolem. Wszedłem na podaną stronę i muszę stwierdzić, że autor tych zdjęć ma talent. Zwłaszcza w fotografi ślubnej. Naprawde bardzo ciekawe pomysły, zwłaszcza w plenerze.

Ale wracając do "softboxu" to nie każdy może sobie na to pozwolić z racji posiadanego sprzętu. Bo jak tu wyzwolić taką lampę mając A95 A510 czy inny prosty kompakt bez gniazda PC?

birez
23-11-2005, 11:15
A może radzicie sobie z tym w inny sposób - bardzo chętnie podpatrzę.

Ja sobie radze w ten sposob ze nie mam zewnetrznej lampy :>
Problemy sie zaczna jak juz zanabede ;)

A powiedz, bo widze ze parasolka raczej z tych normalnych - czym wylozyles ja od srodka, ze sie nie niszczy przy skladaniu i otwieraniu ?

Jarek Jaworski
23-11-2005, 11:33
pomysl bardzo OK i na pewno to sprawdze, bo swiatla z samych parasolek mam juz dosc, a soft boxy zeby wszedzie je brac sa za duze i oczywiscie problemy ze skladanie i uwazaniem. Zrobie sobie wersje z okienkiem na odbiornik podczerwieni, bo jednak czasem ETTL sie przydaje. Jeszcze raz dzieki bo sam sie do tego przymierzalem, ale jak jest instrukcja to pojdzie szybciej

Duty
23-11-2005, 12:39
Witam
Zalety:
1. Znacznie miększe światło w porównaniu do samej parasolki odbijającej


A mógłbyś pomierzyć jaka wychodzi przysłona z odległości 2m przy pełnej mocy lampy 550EX z samą parasolką i potem z założonym softem?

perlpa
23-11-2005, 14:51
... jak tu wyzwolić taką lampę mając A95 A510 czy inny prosty kompakt bez gniazda PC?
Pewnie fotocelą przystosowaną do cyfrówek ;)
Sporo było o tym na grupie

Pozdrawiam

perlpa
23-11-2005, 14:54
Ja sobie radze w ten sposob ze nie mam zewnetrznej lampy :>
Problemy sie zaczna jak juz zanabede ;)

A powiedz, bo widze ze parasolka raczej z tych normalnych - czym wylozyles ja od srodka, ze sie nie niszczy przy skladaniu i otwieraniu ?
Parasolka z funsports - tania i dobra. używam 2 sztuk od ponad 2 lat i nie było z nimi problemów.

perlpa
23-11-2005, 15:01
Zrobie sobie wersje z okienkiem na odbiornik podczerwieni, bo jednak czasem ETTL sie przydaje.
Nie musisz robić dodatkowego okienka. Wystarczy że nie zasuniesz zamków a zwisający trójkąt materiału (klapa) delikatnie podwiniesz aby nie zasłaniał czujnika podczerwieni.
Zwróć uwagę że może Ci się to przydac tylko i wyłącznie do wspomagania AF-a, choć jest to problematyczne z powodu rozjazdu osi obiektywu i osi lampa-obiekt.
E-TTL jest mierzony przez obiektyw a nie za pomocą lampy. Chyba nic nie pomieszałem oszołomiony nadmiarem pracy w pracy ;)

Pozdrawiam

chyrus
23-11-2005, 16:32
konstrukcja bardzo interesujaca, trzeba bedzie pomyslec nad czyms podobnym. Teraz natomiast przyszedl czas na pokazanie sampli przy uzyciu tego cuda :]

gr86
23-11-2005, 18:30
Bardzo ciekawa konstrukcja, musze przyznać jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, właśnie zastanawiałem się nad podobną konstrukcją i chyba ten projekt będzie nalepszy :)

MateuszZ.
23-11-2005, 19:09
Nie znam się na oświetleniach dobrze, ale czy nie sprzydałoby się w środku jeszcze światło pilotujące do poglądowej orientacji w rozkładzie cieni na modelu?

perlpa
23-11-2005, 21:18
Nie znam się na oświetleniach dobrze, ale czy nie sprzydałoby się w środku jeszcze światło pilotujące do poglądowej orientacji w rozkładzie cieni na modelu?
Jasne że by się przydało, tylko po pierwsze szkoda mi stopić obudowe od lampy żarówką-pilotem ;) a po drugie zestaw utracił by mobilność - może mniej istotne.
Jak w końcu zainwestuję w lampę studyjną to problem z brakiem pilota się rozwiąże :)

perlpa
23-11-2005, 21:28
konstrukcja bardzo interesujaca, trzeba bedzie pomyslec nad czyms podobnym. Teraz natomiast przyszedl czas na pokazanie sampli przy uzyciu tego cuda :]
OT. Kurcze nie wieżę że na grupie jest ktoś z Jeleniej Góry - ja jestem z Kowar. Jeśli masz ochotę na wspólne piwko/plenerek/pogaduchy to daj znać na maila lub PRIV'a.

Jarek Jaworski
23-11-2005, 22:10
Perpla, ale ja mowie o sytuacji, gdy uzywam dwoch lamp, ta na aparacie wspomaga AF, ma wylaczony blysk i steruje ta na parasolce i wtedy moge uzywac recznego sterowania blyskiem lub ETTL.

perlpa
24-11-2005, 09:56
Perpla, ale ja mowie o sytuacji, gdy uzywam dwoch lamp, ta na aparacie wspomaga AF, ma wylaczony blysk i steruje ta na parasolce i wtedy moge uzywac recznego sterowania blyskiem lub ETTL.
Ach tak :) Nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać umbella-box w ten sposób. Jak już napisałem po prostu lampa musi być na wewnątrz konstrukcji a nie w środku - nie zapinasz zamków i działa bez problemu.
Pozdrawiam

chyrus
24-11-2005, 15:58
OT. Kurcze nie wieżę że na grupie jest ktoś z Jeleniej Góry - ja jestem z Kowar. Jeśli masz ochotę na wspólne piwko/plenerek/pogaduchy to daj znać na maila lub PRIV'a.

Jestem jak najbardziej za!

Beda jakies przyklady z wykorzystaniem tego cuda? :]

perlpa
24-11-2005, 19:50
Jestem jak najbardziej za!

Beda jakies przyklady z wykorzystaniem tego cuda? :]
Wrzucę coś jutro lub w sobotę - musze to przygotować :)

perlpa
25-11-2005, 22:18
Obiecałem zdjęcia poglądowe ukazujące różnice pomiędzy błyskiem bezpośrednim, parasolką odbijającą i umbrella-box'em.
Oto one:

http://www.pawelperlowski.com/inne/softbox/rozpraszanie1.jpg
http://www.pawelperlowski.com/inne/softbox/rozpraszanie2.jpg
http://www.pawelperlowski.com/inne/softbox/rozpraszanie3.jpg

Zapewne interesujące było by bezpośrednie porównanie rozproszenia światła przy portrecie ale nie mam aktualnie pod ręką żadnej modelki ;)

Jestem ciekaw Waszej opinii o tym teście.

MateuszZ.
25-11-2005, 23:38
Efekt naprawdę rewelacyjny !
Zmajstruje sobie coś takiego jak opanuje moją nową sigmę 500 DG super

Mam jeszcze pytanka :)
W jaki sposób wyzwalasz lampę? jak jest podłączona do aparatu?
Jakiej lampy używasz?

Jarek Jaworski
25-11-2005, 23:41
Cos chyba nie tak, w zdjeciu maszynki do golenia i drzewka wyraznie widac, mocniej swieci umbrella-box, a przeciez powinien byc raczej spadek mocy blysku, chyba ze zmieniales moc blysku.
No wlasnie czy te wszystkie zdjecia sa przy tej samej mocy lampy.
No i bez modelki, to zupelnie sie nie liczy ;)

chyrus
26-11-2005, 00:09
Rozpraszanie bardzo pozytywne :). Widze, ze temperatura barwowa jest znacznie wieksza niz z sama lampa.

sv
26-11-2005, 00:17
a nie prosciej kupic gotowe, skoro juz chinczycy swoimi drobnymi raczkami zrobili:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=72825892

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=73914837

KuchateK
26-11-2005, 08:29
Efekt naprawdę rewelacyjny !
Jak z kazdym swiatlem powierzchniowym ;)


Mam jeszcze pytanka :)
W jaki sposób wyzwalasz lampę? jak jest podłączona do aparatu?
Jakiej lampy używasz?
http://www.pawelperlowski.com/inne/softbox/pages/softbox04.htm
Jak widac 550EX z "off shoe camera cord".
To drugie trudno powiedziec...

KuchateK
26-11-2005, 08:29
Cos chyba nie tak, w zdjeciu maszynki do golenia i drzewka wyraznie widac, mocniej swieci umbrella-box, a przeciez powinien byc raczej spadek mocy blysku, chyba ze zmieniales moc blysku.
Jesli to 550'tka z przeniesieniem automatyki to moc pewnie dobierana jest automatycznie...


No wlasnie czy te wszystkie zdjecia sa przy tej samej mocy lampy.
No i bez modelki, to zupelnie sie nie liczy ;)
Jesli to 550'tka... juz pisalem powyzej :D

Rzeczywiscie. Bez modelki nie za dobre ;)

Takie male elementy nie wymagaja duzo (mocy) i zle na nich ocenic efekt, mimo ze wygladaja lux. Lepiej mozna by ocenic calosc na oswietleniu osoby.

Dla wyobrazenia powiem tylko ze dwie sigmy EF500 nie pracujace na pelnej mocy (o ile pamietam jedna 50% druga 25%) pozwalaja na robienie portretow f11 iso400. Jedna lampa z parasolka to jednak moze byc troche za malo. A i dwie do osob to troche za malo swiatla.

perlpa
26-11-2005, 10:59
1. Lampa to oczywiście, jak zauważył Kuchatek, 550EX. Lampa zainstalowana na uchwycie uniwersalnym. Ten z kolei na uchwycie do blend (służącym jako pantograf) a ta z kolei umieszona na statywie lampowym.
2. Wyzwalanie w tym przypadku przez off shoe cord. Zwykle używam młotka GN45 wyzwalanego radiowo
3. Temperatura barwowa jest nieco wyższa, głównie za sprawą srebrno-złotej parasolki. Sam materiał dyfuzyjny też minimalnie ociepla błysk - pomiary robiłem przy użyciu szarej karty.
4. Na zdjęciach wykorzystałem automatykę lampy. Użyłem jej świadomie ponieważ automatycznie wyrównała ekspozycję tez że można się skupić na jakości rozproszenia a nie różnicy w sile błysku. Oczywiście po przejściu na manual zauważalne były by spadki natęrzenia mocy po odbiciu od parasolki (nie mierzyłem bardzo dokładnie ale ~ 1,5EV - 2EV). Po założeniu dyfuzora dodatkowo spadek <1EV
5.Oczywiście przy większym obiekcie (np. portret) stopień rozproszenia jest mniejszy - tutaj jednak dobrze widać różnice w charakterze rozposzenia światła.
6. Specjalnie użyłem tylko jednej lampy aby nie zaciemniać obrazu działania parasolki i dodatkowego dyfuzora. Oczywiście w normalnej sytuacji najczęściej używam 2,3 lamp + blendy.
7. Oczywiście można kupić gotowca. Swoją zrobiłem jakiś czas temu kiedy tanie podróbki nie były jeszcze dostępne. Pisze o podróbkach bo sam "inspirowałem" się konstrukcję Lastolite - cena ~1000zł !

Prezentowane już przeze mnie zdjęcie EOS1N powstało przy użyciu prezentowanej umbrella-box. Jedna 550EX z umbrella-box umieszczona nad obiektem, jeden aparat na statywie, jeden przed obiektywem, czarne tło, dobre piwko :mrgreen: i efekt:

http://www.pawelperlowski.com/inne/1N.jpg

Pozdrawiam