PDA

Zobacz pełną wersję : Nowa lampa czy nie koniecznie ?



pawlack
12-09-2010, 18:26
Witam!
Do swojego 350D mam lampę Speedlite 380EX .I mam kilka pytań co do jej wyzwalania.

Mam zamiar nauczyć się co nieco zabawy z lampą ,lecz zamocowana na aparacie nie daje mi wielu możliwości.
Czym najlepiej ją wyzwalać ? Wiem że nie wyzwolę jej błyskiem wewnętrznej lampy (chyba dopiero 430EX można tak wyzwalać). Wiem też że można kupić radiowy wyzwalacz mocowany na gorącą stopkę i odbiornik na osobnej stopce.
Najniższy koszt takiego wyzwalacza radiowego z odbiornikiem to 130zł ,Są także przewody łączące aparat z lampą ,ok. 100zł.
Tu zaczyna się dylemat.

-Jeśli kupiłbym 420/430EX miałbym możliwość wygodnego wyzwalania jej błyskiem wewnętrznej oraz palnik obracany w także w poziomie.

-Jako drugą możliwość mam pozostać przy 380EX i bawić się w wyzwalacze i kabelki. Koszt będzie podobny w efekcie.

Co mi radzicie ?

Mellan
12-09-2010, 19:13
Witam!
Do swojego 350D mam lampę Speedlite 380EX [...] Czym najlepiej ją wyzwalać ? [...]

Za pomocą gorącej stopki aparatu, niestety.
380ex to automat, który po 90s zapada w stan uśpienia. Przy wyzwalaniu radiowym po przekroczeniu tego czasu musisz ją zrestartować.


[...] Wiem że nie wyzwolę jej błyskiem wewnętrznej lampy (chyba dopiero 430EX można tak wyzwalać) [...] Jeśli kupiłbym 420/430EX miałbym możliwość wygodnego wyzwalania jej błyskiem wewnętrznej [...]

Niestety również nie.
Lampy canona nie posiadają wewnętrznej fotoceli. Jest to możliwe po zamocowaniu lampy na takiej stopce. (http://fripers.pl/product_info.php/info/p601_Fotocela-na-pierwszy-blysk--stopka--sanki.html)

p.s. Ktoś coś pisał, że pixel knigt rozbudza lampy ze stanu uśpienia, ale nie wiem czy faktycznie tak jest, czy to tylko pobożne życzenie.

dinderi
12-09-2010, 19:19
p.s. Ktoś coś pisał, że pixel knigt rozbudza lampy ze stanu uśpienia, ale nie wiem czy faktycznie tak jest, czy to tylko pobożne życzenie.

Yongnuo RF-602 na pewno rozbudza lampy z uspienia

piday
12-09-2010, 20:39
Wiem że nie wyzwolę jej błyskiem wewnętrznej lampy (chyba dopiero 430EX można tak wyzwalać).
Dopiero 550EX albo 580EX, 430 nie.

Mellan
12-09-2010, 21:15
Dopiero 550EX albo 580EX, 430 nie.

Żadne lampy canona nie posiadają wbudowanej fotoceli, pięćsetki również.

axk
12-09-2010, 21:18
Żadne lampy canona nie posiadają wbudowanej fotoceli, pięćsetki również.

Koledze chodziło prawdopodobnie o to że 550EX oraz 580EX są masterami i w związku z tym umożliwiają wyzwolenie lamp typu slave, do jakich zalicza się 430EX.

Mellan
12-09-2010, 21:37
Koledze chodziło prawdopodobnie o to że 550EX oraz 580EX są masterami i w związku z tym umożliwiają wyzwolenie lamp typu slave, do jakich zalicza się 430EX.

Jasne, ale podczerwienią ze sterownika ST-E2 lub wyłączonym masterem na stopce, a nie build in flash'em.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
tzn. wyłączonym w sensie błysku głównego, oczywiście, użytym jako sterownik.

pawlack
10-01-2011, 00:35
Yongnuo RF-602 na pewno rozbudza lampy z uspienia

Sory za odkopanie ,ale na dniach zamawiam wyzwalacz i stąd moje pytania.

Jakie wyzwalacze prócz YongNuo RF-602 rozbudzają z uśpienia ?
Przy specyfikacji każdego wyzwalacza nie ma takiego parametru i nie ma za bardzo gdzie o tym poczytać. Chodzi mi tu o jakieś PocketWizardy ,tylko takie do 200zł ,wiem że jest jeszcze dość często spotykany Phottix Tetra ale on ma zasięg do 30m, wydaje mi się że to będzie trochę za mało (dla porównania youngnuo ma 100m ).

Artus
10-01-2011, 12:17
Wiem że nie wyzwolę jej błyskiem wewnętrznej lampy (chyba dopiero 430EX można tak wyzwalać).


Niestety również nie.
Lampy canona nie posiadają wewnętrznej fotoceli. Jest to możliwe po zamocowaniu lampy na gorącej stopce.

Może nie do końca w temacie, ale dla sprecyzowania warto dodać, że choć fotoceli faktycznie nie ma w lampach Canona to jednak da się wyzwolić 430EX zdalnie. Taką funkcję posiada np. Canon 7D.

mxw
10-01-2011, 16:09
Jakie wyzwalacze prócz YongNuo RF-602 rozbudzają z uśpienia ?
jeszcze najnowszy YongNuo RF-603 8-)

ArturBonoVox
10-01-2011, 18:00
Moim zdaniem, jesli chcesz sie bawic lampa i nie miec ograniczen to zainwestowac raz i dobrze. Canon 580 exII. Kupic jakis sensowny wyzwalacz radiowy. Zaden chinol.

Pamietaj: raz a dobrze.

mxw
10-01-2011, 19:11
Kupic jakis sensowny wyzwalacz radiowy. Zaden chinol.
co polecasz?

ArturBonoVox
10-01-2011, 19:26
Chlopaki ci zapodzadza cos na ruszt. Pewnie knightsow.

mxw
10-01-2011, 23:06
Chlopaki ci zapodzadza cos na ruszt. Pewnie knightsow.
ok, ale co to za firma "knighsow"? bo google/allegro nic nie wyrzucają :wink:


pewnie miałeś na myśli pixel knight z przeniesieniem ettl?

jak na ettl to nawet tanie zestawy (~400,-), tylko zawsze się zastanawiam, po co ettl w zastosowaniach typu strobist?
po prostu jak mam czas rozstawiać lampy, to mam też czas zastanowić się nad ich mocą i automatyka tu by raczej przeszkadzała... no ale nie wiem, nie znam się.


o, ciekawostka z opisu pixel knight tr-332:

Lista kompatybilnych modeli aparatów:
* CANON 550D , 500D, 450D, 60D, 1000D, 400D, 5D, 1D, 50D, 40D, 30D
Lista kompatybilnych modeli lamp błyskowych:
* Lampy systemowe EOS: 580 EXII, 580EX, 430 EXII, 430EX, 270 EXII, 220 EXII
dlaczego na liście nie ma np. 7D, 20D, 350D i 420EX??? :shock:

Adso
17-01-2011, 18:42
tr332 wspólpracuje z 7D, wiem bo mam i działa...czy działa z 420EX, nie wiem...z niektórymi lampami np. Yongnuo nie działą...też sprawdziłem.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
tr332 wspólpracuje z 7D, wiem bo mam i działa...czy działa z 420EX, nie wiem...z niektórymi lampami np. Yongnuo 465 nie działa...też sprawdziłem.

Mellan
26-01-2011, 00:24
Ale chwilka - skoro Canon wprowadził takie coś w 430ex jak odpalanie zdalne błyskiem innej lampy (Np flagowej 580exII)[...]

Nie błyskiem, tylko podczerwienią.


[...] to pewnie pomyślał też o tym żeby można było wyłączyć autouśpienie po 30sek. Prawda???

W 430exII zapewne jest to wyłączalne z poziomu menu CF lampy, w 380ex niestety nie.

mxw
26-01-2011, 01:01
Nie błyskiem, tylko podczerwienią.
matko, chyba założę stowarzyszenie walki z podczerwienią :twisted:

kolejny "fachowiec".

sorry, mellan, ale jaką podczerwienią??? :shock:

błyskiem! - cały ETTL w canonie (u innych zresztą też) jest sterowany błyskiem lampy master.

pokaż mi nadajnik podczerwieni w 7D, 60D albo w 580EX.
nie ma.
w ST-E2 też nie ma.

albo w ogóle pokaż mi nadajnik IR o takiej mocy impulsowej, jaką daje palnik lampy błyskowej.

Mellan
26-01-2011, 01:30
[...]nie ma.
w ST-E2 też nie ma.


Nie mam ST-E2. Czym ona błyska?

hekselman
26-01-2011, 02:08
matko, chyba założę stowarzyszenie walki z podczerwienią :twisted:
.....błyskiem! - cały ETTL w canonie (u innych zresztą też) jest sterowany błyskiem lampy master.

O matko...nie jestem samotny w swojej znajomości tematu! Po prawdzie pierwszy raz się spotykam z tym że ktoś wie jak to działa i nie myli podczerwieni z czerwonymi szybkami.
A ST-2 TEŻ jest palnik!
Rozebrałem swoją :-)

Mellan
26-01-2011, 02:51
matko, chyba założę stowarzyszenie [...]

Polecam, i bądź w tym konsekwentny.


[...]i nie myli podczerwieni z czerwonymi szybkami.
[...]

Mówię serio: opiszcie różnicę miedzy czerwonymi szybkami, podczerwienią oraz cały mechanizm bezprzewodowego sterowania canonowskiego.

Jeśli to już jest, proszę moderatora o "wykopanie".

Janusz Body
26-01-2011, 09:46
....
Mówię serio: opiszcie różnicę miedzy czerwonymi szybkami, podczerwienią oraz cały mechanizm bezprzewodowego sterowania canonowskiego.....

Podczerwień jest niewidoczna dla oka i byłaby niewidoczna na zdjęciu. No OK - podczerwień z pilota od TV widać na zdjęciach choć nie można jej zobaczyć gołym okiem.

Lampy Canona - włącznie z ST-E2 używają normalnego błysku tyle, że z przodu jest czerwony kawałek plastiku, czerwony filtr przepuszczający tylko czerwone pasmo. 550, 580 też mają taki sam palnik za tą czerwoną szybką i używają go do wspomagania AF. To nie jest "podczerwień" tylko zwyczajna czerwień co zresztą daje na zdjęciach wspaniały czerwony zafarb.

Wniosek stąd jest jeden. W każdej lampie C wyzwalanej przez tą niby podczerwień tkwi fotocela za czerwonym filtrem.

maczekg
26-01-2011, 12:59
A ja polecę może, wszystkim mającym wątpliwości, poniższe:

http://photo.net/bboard/q-and-a-fetch-msg?msg_id=001OtS - wiem, że stare, ale na temat. Chucka Westfalla chyba nie trzeba przedstawiać bardzo.

http://photonotes.org/articles/eos-flash/index3.html - dużo tego, ale ciekawe, zwłaszcza "How wireless E-TTL works". Bardziej aktualne, choć z drobną niekonsekwencją "infrared" vs "near-infrared", czyli białe przez szybkę.

Aaa, i wiem, że to nie podczerwień :)

mxw
27-01-2011, 18:56
Mówię serio: opiszcie różnicę miedzy czerwonymi szybkami, podczerwienią oraz cały mechanizm bezprzewodowego sterowania canonowskiego.
chmm, przecież to jest dość dobrze opisane choćby w każdej instrukcji do canonowskiej lampy błyskowej - wersja pl lub en - i nie ma tam użytego słowa podczerwień czy infrared.



550, 580 też mają taki sam palnik za tą czerwoną szybką i używają go do wspomagania AF.
zaraz zaraz, za czerwoną szybką owszem jest wspomaganie AF (diody LED), ale palnika tam nie ma (jest tam tylko odbiornik - fotocela). palnik owszem był, ale w lampach EZ i był związany z A-TTL, nie ze sterowaniem.

550 i 580 do sterowania lampami używają głównego białego palnika (!).

postawcie się w miejscu inżynierów canona :roll:
po jakiego [---] ładować do lampy kosztowny nadajnik sygnałów sterujących (czy to widzialnych, czy niewidzialnych IR, czy radiowych), jeżeli w lampie mamy "darmowy" ogromny wielkiej mocy nadajnik w postaci właśnie palnika głównego?

dlatego też po przełączeniu 550/580 na master zoom lampy zjeżdża na 24mm.

dlatego też np. jeżeli ktoś potem na siłę przestawi sobie zoom na 105mm i wali tylko w modelkę, to zaczynają się płacze, że pozostałe lampy nie odpalają.



To nie jest "podczerwień" tylko zwyczajna czerwień co zresztą daje na zdjęciach wspaniały czerwony zafarb.
zafarb? :shock:
może jedynie od ST-E2.



Wniosek stąd jest jeden. W każdej lampie C wyzwalanej przez tą niby podczerwień tkwi fotocela za czerwonym filtrem.
dokładnie tak.



A ja polecę może, wszystkim mającym wątpliwości, poniższe:
http://photonotes.org/articles/eos-flash/index3.html - dużo tego, ale ciekawe, zwłaszcza "How wireless E-TTL works".
fajne, ale faktycznie - ciągle infrared i infrared :|

jedynie Chuck pisze dokładnie tak, jak jest naprawdę. 8-)


może faktycznie trzeba by to opisać w jakimś wątku?... T&T?... :roll:
nie było już takiego?*
tylko co tu opisywać, przecież to wszystko jest proste jak budowa cepa. ;-)
tylko oczywiście bez podczerwieni :lol:


_____
* są wątki:
http://canon-board.info/showthread.php?t=2421 (ETTL II)
http://canon-board.info/showthread.php?t=30095 (wyzwalanie bezprzewodowe)

ARN
27-01-2011, 22:31
........

zafarb? :shock:
może jedynie od ST-E2.
......

Czasami się przytrafi, ale tylko wtedy, kiedy NIE UŻYWAM LAMPY, a ST-E2 wykorzystuję wyłącznie jako wspomagacza AF...

sylwek2k
29-01-2011, 13:11
matko, chyba założę stowarzyszenie walki z podczerwienią :twisted:

(..)
ale jaką podczerwienią??? :shock:

błyskiem! - cały ETTL w canonie (u innych zresztą też) jest sterowany błyskiem lampy master.

pokaż mi nadajnik podczerwieni w 7D, 60D albo w 580EX.
nie ma.
w ST-E2 też nie ma.

albo w ogóle pokaż mi nadajnik IR o takiej mocy impulsowej, jaką daje palnik lampy błyskowej.

Ciach. Odbiornik, ktory jest zamontowany w lampach 420/430/550/580EX to odbiornik PODCZERWIENI.

Czy 550/580EX posiadaja jakis specjalny promiennik podczerwieni? Nie - i tu sie zgodze. ST-E2 tez wykorzystuje do sterowania ukryta lampe blyskowa. Tez sie z tym zgodze. Ale inzynierowie wykorzystuja tutaj jedno zjawisko: blysk z lampy blyskowej ma bardzo szerokie widmo: od ultrafioletu po podczerwien (i to dosyc gleboka) a na dodatek ma dosyc potezna moc. Zadna dioda podczerwieni nie daje (poki co) na tyle duzo mocy, aby zapewnic odpowiednio duzy zasieg sterowania bezprzewodowego.

Ale to ciagle jest sterowanie podczerwienia. Takie stwierdzenie wymusza na nas ODBIORNIK - czuly wlasnie na podczerwien.

Mellan
29-01-2011, 14:03
O matko...nie jestem samotny w swojej znajomości tematu! Po prawdzie pierwszy raz się spotykam z tym że ktoś wie jak to działa i nie myli podczerwieni z czerwonymi szybkami.
A ST-2 TEŻ jest palnik!
Rozebrałem swoją :-)

Cytat z instrukcji Canon Speed light Transmitter ST-E2 str.35 "specifications":

"Wireless Transmission - Infrared pulse"

mxw
29-01-2011, 16:10
Czasami się przytrafi, ale tylko wtedy, kiedy NIE UŻYWAM LAMPY, a ST-E2
ciekawe. możesz pokazać jakąś fotę?



Ciach. Odbiornik, ktory jest zamontowany w lampach 420/430/550/580EX to odbiornik PODCZERWIENI.
oczywiście.
tak samo jak prawie każda fotocela to odbiornik podczerwieni.
i tak samo, jak nasze matryce CMOS i CCD to także odbiorniki podczerwieni.

dokładnie na tej samej zasadzie - jak palnik lampy błyskowej - na zasadzie szerokiego spektrum. a jakie jest dokładne spektrum? tego zapewne nie wie nikt.

odbiornik reaguje na podczerwień, ale też i na światło widzialne.

dowód? zasięg ST-E2 (ograniczony tylko do near-infrared) jest dużo mniejszy od zasięgu 550/580.



Czy 550/580EX posiadaja jakis specjalny promiennik podczerwieni? Nie - i tu sie zgodze. ST-E2 tez wykorzystuje do sterowania ukryta lampe blyskowa. Tez sie z tym zgodze. Ale inzynierowie wykorzystuja tutaj jedno zjawisko: blysk z lampy blyskowej ma bardzo szerokie widmo: od ultrafioletu po podczerwien (i to dosyc gleboka) a na dodatek ma dosyc potezna moc. Zadna dioda podczerwieni nie daje (poki co) na tyle duzo mocy, aby zapewnic odpowiednio duzy zasieg sterowania bezprzewodowego.
wiadomo, to są oczywiste oczywistości. :wink:



Ale to ciagle jest sterowanie podczerwienia. Takie stwierdzenie wymusza na nas ODBIORNIK - czuly wlasnie na podczerwien.
kwestia syntaktyczna.
ale jak napisałem wyżej, udział światła widzialnego w sterowaniu jest - więc w sumie możemy dyskutować. i o to tu cały czas chodzi. :cool:



Cytat z instrukcji Canon Speed light Transmitter ST-E2 str.35 "specifications": "Wireless Transmission - Infrared pulse"
ST-E2 posługuje się near-infrared pulse, o czym pisał Chuck. natomiast - to też jego słowa - użycie czerwonego filtru jest podyktowane chęcią ukrycia błysku i bycia bardziej dyskretnym, a nie potrzebami czysto technicznymi.

sylwek2k
29-01-2011, 16:21
odbiornik reaguje na podczerwień, ale też i na światło widzialne.

dowód? zasięg ST-E2 (ograniczony tylko do near-infrared) jest dużo mniejszy od zasięgu 550/580.


Tia... za chwile mi udowodnisz, ze lampa Canon 270EX jest slabsza od Canona 580EX bo ma przednia szybke mniej przezroczysta ;)

Zasieg ST-E2 jest mniejszy, nie dlatego, ze ma przysloniety palnik filtrem, tylko dlatego, ze jest to po prostu SLABSZY nadajnik.

NIe mozna porownywac dwoch zupelnie roznych konstrukcji w ten sposob. Mozesz sciagnac filtr ze sterownika, i porownac jego zasieg do przypadku gdy ten filtr bedzie zalozony. Dla wyjasnienia, TAK zasieg powiekszy sie NIEZNACZNIE, ale nie dlatego ze czujnik reaguje na swiatlo widzialne, ale dlatego, ze filtr nie jest idealnie przezroczysty dla podczerwieni.

A zakres NEAR INFRARED oznacza dlugosc fali okolo 760-820 nm - ale to ciagle juz jest podczerwien (NEAR INFRARED jest nie w znaczeniu niedaleko podczerwieni, tylko w znaczeniu BLISKA PODCZERWIEN! - proponuje zapoznac sie z podzialem fal elektromagnetycznych, oraz stosowana terminologia)

hekselman
29-01-2011, 19:41
Posumujmy - zanim zacznicie dysertację z podzakresów fal.
Jesli uznamy że w układzie sterowania międzylampowego Canona występuje podczerwień - to na pewno nie jest to coś rodem z pilotów tivi - i za czerwonymi szybkami nie siedzą specjalne do tego łącza "podczerwieni" jak sie niektórym wydaje.
Idzie toto na bank z błyskiem palnika - i przyznam się ze nie wiem jak i po co inżynierowie wyodrębnili z widma błysku podczerwień, dali jej jakiś sygnał do przeniesienia, dołączyli do reszty błysku i "wykopali" wszystko razem z palnika....czemu to służy?
Mniejszy zasięg ST-2 wynika wyłącznie z maciupciego palnika - palniczka wręcz :-)

axk
29-01-2011, 21:43
Jesli uznamy że w układzie sterowania międzylampowego Canona występuje podczerwień - to na pewno nie jest to coś rodem z pilotów tivi - i za czerwonymi szybkami nie siedzą specjalne do tego łącza "podczerwieni" jak sie niektórym wydaje.


I po co były te "kategoryczne krzyki sprzeciwu" w kwestii wykorzystania łącza podczerwieni do sterowania urządzeniami systemu SpeedLite?

hekselman
30-01-2011, 14:15
Bardzo proszę - przeczytaj wszystko w tym poście który cytujesz.To o wyodrębnianiu podczerwieni z błysku - też. I odpowiedz przy okazji: czemu to służy? I czy ma sens.

mxw
30-01-2011, 23:43
Tia... za chwile mi udowodnisz, ze lampa Canon 270EX jest slabsza od Canona 580EX bo ma przednia szybke mniej przezroczysta ;)
no to to akurat Ty mi starasz się udowodnić ;)

natomiast zgadzam się ze wszystkim co piszesz, bo piszesz akurat dokładnie to samo, co ja wcześniej, tylko z naciskiem na inne słowa (wiadomo jakie :wink:).

tylko nie rozumiem celu Twego wywodu :roll: chcesz udowodnić, że światło widzialne nie bierze udziału w canonowym procesie sterowania lampami? że lampy master nie wykorzystują do sterowania głównych palników? że za czerwonymi szybkami są tajne nadajniki podczerwieni? no chyba nie...

a problem wątku (i wielu innych podobnych wątków) dotyczy właśnie tego, że np. "kupiłem 7D, steruję lampą wbudowaną z wyłączeniem jej błysku, a ona i tak błyska! czy mam zabić sprzedawcę? bo przecież sterowanie lampami odbywa się w podczerwieni!" :D



przyznam się ze nie wiem jak i po co inżynierowie wyodrębnili z widma błysku podczerwień, dali jej jakiś sygnał do przeniesienia, dołącli do reszty błysku i "wykopali" wszystko razem z palnika....czemu to służy?
chmm, wiesz, to był zdaje się głęboki początek lat osiemdziesiątych, o cyfrówkach nikt jeszcze nie myślał tak masowo. infrared miał dać dyskrecję (w stosunku do błysku) i miał dać pewność, że nie będzie rejestrować się na analogowych negatywach.

no a co z tym, że obecne matryce CMOS i CCD są prawie tak czułe na podczerwień, jak na światło widzialne? cóż, chichot historii :wink:

na szczęście są filtry IR.

poza tym tak naprawdę near-infrared jest używane tylko w jednym urządzeniu: ST-E2.



I po co były te "kategoryczne krzyki sprzeciwu" w kwestii wykorzystania łącza podczerwieni do sterowania urządzeniami systemu SpeedLite?
no tak, chyba jednak nie zrozumiałeś.

sylwek2k
31-01-2011, 00:06
tylko nie rozumiem celu Twego wywodu :roll: chcesz udowodnić, że światło widzialne nie bierze udziału w canonowym procesie sterowania lampami?

Tak, dokladnie. Swiatlo widzialne jest tylko efektem ubocznym, ktore nie jest wykorzystywane w zaden sposob przez odbiornik (lampe slave).

Tak samo, jak aparat (body) nie wykorzystuje faktu, ze KAZDY palnik lampy blyskowej emituje poza widmem widzialnym takze potezna dawke promieniowania podczerwonego /za to z kolei jest odpowiedzialny mocny filtr podczerwieni znajdujacy sie przed matryca/. A nalezy o tym pamietac, bo rozne materialy nieprzezroczyste dla promieniowania widzialnego, sa calkowicie, albo mocno przezroczyste dla podczerwieni - jak np przeswietlona klisza fotograficzna - czarna w swietle widzialnym, i calkowicie przezroczysta dla podczerwieni.

mxw
31-01-2011, 00:24
Tak, dokladnie. Swiatlo widzialne jest tylko efektem ubocznym...
tak, światło widzialne jest (tylko?) efektem ubocznym, ale jest! 8-)

dlatego to sterowanie będzie widoczne (widziane) i będzie - w niekorzystnych sytuacjach - rejestrować się na zdjęciach.

i nie można o tym zapominać.



np przeswietlona klisza fotograficzna - czarna w swietle widzialnym, i calkowicie przezroczysta dla podczerwieni.
a tak, właśnie, to inna inszość dyskusji o czerwonych szybkach: filtr IR jest czarny :wink:

sylwek2k
31-01-2011, 00:31
a tak, właśnie, to inna inszość dyskusji o czerwonych szybkach: filtr IR jest czarny :wink:
Ale wlasnie taki filtr jest zastosowany w ST-E2. Ten czerwony, to jest tylko do ukladow wspomagania AF.

axk
01-02-2011, 21:44
...no tak, chyba jednak nie zrozumiałeś.

Jak najbardziej zrozumiałem, za to Ty raczej nie za bardzo.