PDA

Zobacz pełną wersję : 580EX prześwietla



mistasz
03-09-2010, 20:32
Witam. Mam problem z lampą 580EX + Canon 50D.
Na programie AV i TV lampa prześwietla ~2EV. Na wszystkich innych programach naświetla prawidłowo. Posprawdzałem wszystko co mi przyszło do głowy i nic. Macie jakieś sugestie odnośnie tego problemu? Co może być przyczyną?

galekeg
03-09-2010, 21:06
Sprawdź tryb pomiaru światła.

mistasz
03-09-2010, 21:11
Próbowałem na wszystkich ustawieniach i zawsze tak samo prześwietla

Kanghoy
03-09-2010, 21:11
Za mało danych. Działa w ETTL? Ustawiłeś kompensację w korpusie?

mistasz
03-09-2010, 21:14
Tak, ustawione ETTL. Jak dam kompensację -2 EV to zdjęcia wychodzą w zasadzie normalne.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ma może ktoś taki zestaw 580EX + Canon 50D i sprawdził jak to jest u niego ?
Może tutaj 50D nie współpracuje do końca z 580EX.

sebcio80
03-09-2010, 21:29
wszystko powinno wspolpracowac dobrze, podepnij po prostu lampe na inny body i sprawdz w czym problem, czy w body czy lampa, obstawiam lampe, albo gdzies popelniasz blad

mistasz
03-09-2010, 21:30
Właśnie o to chodzi że nie mam nikogo z Canonem, najlepiej 50D żeby sprawdzić.

Kanghoy
03-09-2010, 21:42
Raczej marne szanse. Na programie "M" aparatu wszystko działa prawidłowo?

sebcio80
03-09-2010, 21:42
nie jest istotne czy 50D, czy 350D

mistasz
03-09-2010, 21:44
Raczej marne szanse. Na programie "M" aparatu wszystko działa prawidłowo?
Tak, reaguje na zmianę czasu/przysłony

MC_
03-09-2010, 21:44
A lampa jest dobrze podpięta i styki czyste?
Wczoraj mi zaczęła błyskać bardzo prześwietlając, chyba z pełną mocą. Okazało się, że nie do końca była wsunięta w sanki...

Loome
03-09-2010, 22:29
na av lampa w canonie dziala ogolnie źle. przy tv warto sprawdzic wszystkie ustawienia.
jezeli na full auto (zielony kwadrat) dobrze naświetla to stawiam na jakies ustawienie..

Eberloth
03-09-2010, 23:28
A lampa jest dobrze podpięta i styki czyste?
Wczoraj mi zaczęła błyskać bardzo prześwietlając, chyba z pełną mocą. Okazało się, że nie do końca była wsunięta w sanki...

Dokładnie tak. Jak podepnę lampę, to pierwsze co robię włażę w ustawienia lampy zewnętrznej. Jak soft aparatu odpowie: lampa niezgodna bla bla bla... to wyjąć i jeszcze raz zapiąć. Inaczej błyska z pełną mocą i prześwietla.

jacekxyz
03-09-2010, 23:55
Czyli co twierdzicie, ze 580EX powinna bez problemowo wspolpracowac z 50D? bo 2 moich kumpli tez mialo podobne problemy z takim zestawem, w jednym przypadku (sam sprawdzalem) nie dalo sie ustawic krotkich czasow tylko chyba 1/250, wszystkie problemy ustepowaly po zamianie na EX II, wiec cos chyba jest na rzeczy.

mistasz
04-09-2010, 09:00
W aparacie "nastawy lampy zewnętrznej":
Tryb błysku E-TTL II
Tryb synch. z 1 zasł.
Sekwencja FEB 0
Korekta ekspoz. 0
E-TTL II Uśredniony
Natomiast w "Nastawy C.Fn. lampy zewn.":
"Niemożna wyświetlić tego menu. Niezgodna lampa błyskowa lub wyłączone zasilanie lampy"
Czyszczenie styków + wkładanie i poprawianie mocowania lampy nic nie daje.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Czy faktycznie była by niezgodna?

sebcio80
04-09-2010, 09:14
niezgoda w tym wypadku dotyczy tylko i wyłącznie wspomnianych ustawien lampy z poziomu body, nic wiecej

mistasz
04-09-2010, 09:48
To chyba znaczy że nie do końca wszystko współgra.
Może ktoś się odezwie co ma taki zestaw i sprawdzi u siebie jak jest.
W tej sytuacji jestem w kropce co robić.

MC_
04-09-2010, 09:49
Lampa jest zgodna i powinno wyświetlać się w/w menu.

sebcio80
04-09-2010, 10:55
To chyba znaczy że nie do końca wszystko współgra.
Może ktoś się odezwie co ma taki zestaw i sprawdzi u siebie jak jest.
W tej sytuacji jestem w kropce co robić.

jest zgodna w 100%, to tylko ustawienia przez body, ktore maja ulatwic zycie jedynie, wszystkie te funkcje dzialaja jak trzeba ale ustawiac je mozna tylko z poziomu lampy,

moze najpierw pokaz nam te przepalona zdjecia, wstaw oryginaly JPG gdzies na serwer


Lampa jest zgodna i powinno wyświetlać się w/w menu.

rozmawiany o 580EX a nie o 580EX II

mor_feusz
04-09-2010, 13:03
Czyli co twierdzicie, ze 580EX powinna bez problemowo wspolpracowac z 50D?
Wspolpacuje dobrze. Niee mozesz sterowac lampa z poziomu body (zmieniac ustawienia) poniewaz do tego wymagana jest EX II - czyli 430EX II oraz 580EX II. Jesli to jest 580EX - nie zadziala. Tylko wersje EX II moga byc kontrolowane przez body.

mistasz
04-09-2010, 13:51
Sytuacja całkowicie inna gdy zmieniam ustawienie w zakładce:
C.Fn I -7 Tryb Av - czas synchr.błysku

Było - 0: Auto
Dałem-1: 1/250–1/60 s auto
Gdy tak ustawione - lampa nie prześwietla.
Przy ustawieniu na 0:Auto czas naświetlania się bardzo wydłuża i zdjęcia wychodzą prześwietlone.
Przy ustawieniu na 1: czas nie jest ustawiany dłuższy jak 1/60.

Cyt. z instrukcji dotyczący wbudowanej lampy:
Jeśli nie chcesz korzystać z długich czasów otwarcia migawki, ustaw funkcję
C.Fn I -7: Tryb Av - czas synchr.błysku] jako [1: 1/250-1/60sek.
autom.] lub [2: 1/250s (stały).

Loome
04-09-2010, 14:36
ale pisales tez o trybie Tv, tam czas sie przeciez nie wydluzal..

mistasz
04-09-2010, 15:12
ale pisales tez o trybie Tv, tam czas sie przeciez nie wydluzal..
Jeżeli chodzi o Tv - gdy ustawiam czas i ISO tak aby nie migała przysłona że za mało światła to zdjęcie prześwietlone.
Z tego wszystkiego wynika że jak czas synchronizacji błysku jest zdefiniowany na 1/60 lub 1/125 wszystko pasuje. Zdaje się że czasu synchronizacji "Auto" lampa nie odczytuje ( o ile jej to potrzebne)

sebcio80
04-09-2010, 15:27
strasznie pogmatwales wszystko, to o czym piszesz to podstawy fotografowania z lampą, proste i dosc logiczne zaleznosci trybow automatyki do blysku lampy, myslisz tez chyba pojecia, co dla Ciebie znaczy w ostatnim poscie ze "zdjecie przeswietlone" ??

arturs
05-09-2010, 12:00
w jednym przypadku (sam sprawdzalem) nie dalo sie ustawic krotkich czasow tylko chyba 1/250, wszystkie problemy ustepowaly po zamianie na EX II, wiec cos chyba jest na rzeczy.


Sytuacja całkowicie inna gdy zmieniam ustawienie w zakładce: C.Fn I -7 Tryb Av - czas synchr.błysku

Było - 0: Auto
Dałem-1: 1/250–1/60 s auto
Gdy tak ustawione - lampa nie prześwietla.
Przy ustawieniu na 0:Auto czas naświetlania się bardzo wydłuża i zdjęcia wychodzą prześwietlone.
Przy ustawieniu na 1: czas nie jest ustawiany dłuższy jak 1/60.


Sugeruję zapoznanie się jeszcze kilka razy z instrukcjami obsługi aparatu i lampy oraz przeczytanie podklejonego w tym dziale wątku odnośnie ettl..
bo skoro piszesz o czasie synchronizacji i dziwisz się że coś się nie da ustawić to znaczy że tu podstawy się kłaniają (podpowiedź: "HSS")
Dodam też jeszcze że zarówno z 580 i 580II lampy działają bardzo podobnie - bo jak w podklejonym wątku jest napisane ETTL2 to funkcja body, a nie lampy..


strasznie pogmatwales wszystko, to o czym piszesz to podstawy fotografowania z lampą, proste i dosc logiczne zaleznosci trybow automatyki do blysku lampy, myslisz tez chyba pojecia, co dla Ciebie znaczy w ostatnim poscie ze "zdjecie przeswietlone" ??

dokładnie..i tak na końcu zabaw z lampą dojedziesz do wniosku że cała zabawa z lampą na Av czy Tv i tak jest bez większego sensu i zaczniesz robić na M - tu kontrolujesz wszystko jak chcesz i wtedy są najlepsze efekty

mistasz
05-09-2010, 12:03
strasznie pogmatwales wszystko
Tak, pogmatwałem. W końcu aby wyjaśnić o co mi chodzi chciałem dzisiaj zrobić przykładowe zdjęcia. A tutaj zaskoczenie, wszystko działa normalnie, zdjęcia dobrze naświetla. Nawet po ustawieniu "C.Fn I -7 Tryb Av - czas synchr.błysku"
na "0: Auto" ???????????????

co dla Ciebie znaczy w ostatnim poscie ze "zdjecie przeswietlone" ??
Szkoda że pokasowałem wczorajsze pstryki. Chodziło mi o to że total prześwietlone. Nawet ściany które są koloru "brzoskwinia" wychodziły białe.
Coś gdzieś siedzi albo siedziało i oby się nie powtórzyło. Nie mam pojęcia co by mogło być.
Na razie dzięki za podpowiedzi i wyrozumiałość.

digitgreg
05-09-2010, 14:01
ja miałem coś takiego:
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=66807

Body 40D, lampa 580 EX II

mistasz
05-09-2010, 15:04
Sprawdziłem parametr "bezpieczne przesuw. ekspozycji" i miałem na "wyłącz"
Wszystko już gra. Nie wiem czy gdzieś źle stykało czy co, dzisiaj po załączeniu jest jak najbardziej OK.

argar
11-09-2010, 04:48
używałem zestawu 50D + 580EX i gra to idealnie.... swietna lampa ... obecnie sprzedałem 580ex bo generalnie nie używałem lampy za często.... za to ostatnio nabyłem 550EX.... i również z 50D ta lampa daje super rezultaty....

mistasz
11-09-2010, 13:57
W sumie moja lampa poszła do naprawy. Podejrzewam że coś ze stykami stopki, często głupieje po zdjęciu/założeniu.

remik44992
24-09-2010, 17:16
Witam. Mi 580 EX II + 400D zaczęła walić full power 1/1 mocą akurat na przysiędze w kościele :/ Skrawki postaci tylko były widoczne, ratowałem się wyłączeniem lampy i podbiciem ISO, ale efekt wyszedł fatalny sami wiecie. Porażka. Była włączona w trybie TTL, na naładowanych akumulatorkach, po około 300 błyskach u kosmetyczki, na błogosławieństwie i poczatku mszy. Prawdopodobnie tak jak piszecie kontakt straciła z aparatem, bo EXIF twardo pisze na tych wypalonych fotach "Flash OFF". Jakiś styk wyzwalający full power był w kontakcie z lampą, ale reszta nie skoro body stwierdziło, że lampy nie ma. I faktycznie przy przejściu na pionowe fotki zaczęły się jaja. Radzicie czyszczenie styków, czy nagięcie sanek w celu ciaśniejszego mocowania?

remik44992